הסדרי חניה חדשים בת"א יקלו על התושבים ויקשו על המבקרים

תושבי ת"א לא יצטרכו לשלם יותר על חניה בכחול-לבן וייהנו מ-24 חניונים חדשים ללא תשלום בשעות הלילה; הכנסות העירייה יפחתו ב-35 מיליון שקל

עיריית תל אביב הודיעה היום (שלישי) על שינויים בהסדרי החניה בעיר, במטרה להקל על תושביה ולהקשות מעט על מי שאינם מתגוררים בה. במסגרת התוכנית, לא יידרשו עוד תושבי העיר לשלם על חניה במקומות המסומנים בכחול-לבן מחוץ לאזור מגוריהם, בניגוד למצב הנוכחי בו הם משלמים 67 אגורות לשעה. לעומת זאת, המחיר למי שאינו תושב העיר יעלה מחמישה שקלים וחצי לשישה שקלים לשעה - המקסימום שרשאית העירייה לגבות על פי חוק.

צעד נוסף עליו הכריזה העירייה הוא הפחתת התשלום לתושבים ב-62 חניוני התאגיד העירוני "אחוזות החוף". מעתה יזכו תושבי העיר להנחה של 75% מהמחיר המלא, לעומת 50% עד כה (למעט חניון גולדה, המשמש את באי בתי המשפט ומוסדות התרבות הסמוכים). העירייה גם תגדיל באופן משמעותי את מספר מקומות החניה העומדים לרשות התושבים בהסדר "חניון קרוב לבית".

במסגרת ההסדר החדש יתווספו עוד 24 חניונים של "אחוזות החוף" ובסך הכל יועמדו לרשות התושבים כ-7,000 מקומות חניה ב-45 חניונים, בהם לא יידרש תשלום משבע בערב עד שמונה בבוקר בימי חול, ומשלוש בצהריים ביום שישי עד שמונה בבוקר ביום ראשון. נוסף על כך, ייפתחו חינם לתושבי העיר, בהתאם לאזור מגוריהם, שלושה חניונים בשעות הלילה - חניון התרבות בלב העיר וחניוני מדעי החברה ומוזיאון ארץ ישראל ברמת אביב.

מנכ"ל העירייה, מנחם לייבה, אמר כי התוכנית, שיזמו ראש העיר רון חולדאי וסגנו אסף זמיר, מעניקה לתושבי תל אביב עדיפות מוחלטת. הוא הבהיר כי מדובר בשינוי משמעותי, אך עם זאת הודה שהתכנית רחוקה מלפתור את מצוקת החניה הקשה בתל אביב. "בעיית החניה לא תיפתר, אבל איכות החיים של התושב תשתפר בצורה ניכרת", אמר במסיבת עיתונאים. הוא הדגיש עוד כי רק פיתוח התחבורה הציבורית יכול לצמצם את בעיות החניה. לדבריו, האחריות לעניין זה רובצת על הממשלה, שאינה עושה מספיק, ולא על העירייה.

הסוף לדו"חות באזורי חניה שמסומנים בכחול לבןניר כפרי

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

לייבה הוסיף כי הרפורמה בתחבורה הציבורית אולי שיפרה מעט את מצבם של מי שאינם מתגוררים בתל אביב ונדרשים להגיע אליה, אך רק החמירה את מצבם של תושבי העיר. המנכ"ל ציין עוד כי העירייה ביקשה בעבר להעלות אף יותר את המחיר על חניה בכחול לבן למי שאינם תושבי תל אביב, אך משרד התחבורה סירב לאשר זאת. "מבחינתנו מי שאינו תושב העיר נכון שיגיע בתחבורה ציבורית. המחיר למי שאינו תושב העיר יהיה גבוה - גם בחניונים שלנו וגם בכחול לבן".

לייבה אמר עוד כי העירייה תמשיך להיות סובלנית כלפי תושבי העיר המתמודדים עם מצוקת חניה, ורמז בכך בעיקר להחלטה להימנע ממתן קנסות בשעות הלילה לחונים במקומות אסורים שאינם מפריעים לתנועה. בנוסף אמר לייבה כי העירייה עושה מאמצים להגדיל את היצע החניה בלב העיר, באמצעות בניית חניונים חדשים. בקרוב עתיד לצאת לדרך פיילוט להקמת חניון אוטומטי ראשון, חסכוני במקום, תחת רחוב סוקולוב.

ביטול התשלום לתושבים על חניה בכחול לבן והעלאת המחיר למי שאינם תושבים במקומות האלה דורשים את אישור מועצת העיר ולאחר מכן את אישור משרדי הפנים והתחבורה. בעירייה הביעו תקווה שאישורים אלה יתקבלו בתוך כמה חודשים לכל היותר. שאר השינויים ייכנסו לתוקף ב-1 במארס.

העירייה מעריכה כי בעקבות התכנית יפחתו הכנסותיה בכ-35 מיליון שקלים בשנה, הכוללים תשלום של תושבי העיר על חניה בכחול לבן ובחניוני אחוזת החוף ומכך שלא יינתנו עוד דו"חות לתושב העיר על חניה חוקית בתחומה.

את מסיבת העיתונאים כינסה הבוקר העירייה בהתראה קצרה, יממה בלבד לאחר שנחשפו חשדות חמורים לשחיתות של כמה מעובדיה. ראש העיר רון חולדאי לא התייחס במסיבת העיתונאים לפרשה. על פי החשד, שלושה עובדי עירייה בהווה ובעבר, שאחד מהם נחשב מקורב לחולדאי, ניצלו את תפקידיהם ומעמדם על מנת לקדם את ענייניהם של עבריינים, המשתייכים לארגון הפשיעה של יוסי מוסלי.

בעירייה הבהירו ששאין כל קשר בין מסיבת העיתונאים לבין חשיפת החשדות לשחיתות. לדבריהם מסיבת העיתונאים תוכננה מראש.

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 33
  עיר פח אשפה... פעם הייתי עושה בה עסקים

  עיר פח אשפה... פעם הייתי עושה בה עסקירם

 2. 32
  חנינ השעות הלילה

  יש לי שאלה בתור תושב חדש בעיר, אם אני מחנה את הרווח על המדרכה ברחוב באיזה שעה בבוקר אני צריך לקום ולהזיז את הרכב על מנת לא לקבל דו״ח ישר שאני פותח ת׳עניים בבוקר? ואם כבר בהסדרי חניה עסקיננו, מה הפרוצדורה ברחוב ארלוזרוב עם חניה באדום לבן בלילה (באיזו שעה צריך להזיז את הרכב בבוקר)? אשמח לתשובות בנושא

 3. 31
  חנינ השעות הלילה

  יש לי שאלה בתור תושב חדש בעיר, אם אני מחנה את הרווח על המדרכה ברחוב באיזה שעה בבוקר אני צריך לקום ולהזיז את הרכב על מנת לא לקבל דו״ח ישר שאני פותח ת׳עניים בבוקר? ואם כבר בהסדרי חניה עסקיננו, מה הפרוצדורה ברחוב ארלוזרוב עם חניה באדום לבן בלילה (באיזו שעה צריך להזיז את הרכב בבוקר)? אשמח לתשובות בנושא

 4. 30
  הסדרי חניה חדשים תל אביב

  שלום רב,
  אני תושבת תל אביב עם תג חניה כחול (אזורי), האם אני חייבת לשים תו חניה או שהחניה היא חינם ? ממתי יש הסדרי חניה חדשים . לא כתוב תאריך.
  אודה על תשובתכם.

 5. 29
  חניה חינם

  האם החניה חינם לכלל תושבי העיר היא גם בשעות המיועדות לבעלי תו מקומי?

 6. 28
  גרתי בניו יורק סיטי, עם מכונית ולא ראיתי הטבות שתושבים ואנשים חיו עם זה
 7. 27
  במקום להשקיע בתחבורה ציבורית נוחה יעילה וזולה, ממשיכים לפוצץ את העיר במכוניות פרטיות, זהום אוויר וצפיפות שבסוף תסתום את העיר

  כל עוד הראש הוא אותו ראש, הוא ימשיך להידפק באותו הקיר.

 8. 26
  חולדאי - ראש עיר קפיטליסט ומושחת !

  חולדאי כמו אסד בסוריה רודה בתושבי ת"א , חברות גביה אלימות בשרות שריף ת"א - חולדאי , הזנחה פושעת של דרום ת"א , ניצול מעמדו ע"י "סידור עבודה בעירייה לןמקורביו ופעילי בחירות , חולדאי מושחת שקנה שלטון בשוחד !

  1. המקלדת סופגת הכל, הא? שאף אחד לא יחפיש אותך כך, מר מנשה יוגב.
 9. 25
  ובירושלים תושב משלם 4 וחצי ש"ח וארנונה בגילה של יותר מגלי תכלת בפיתוח

  בירושלים 20% מהאוכלוסיה החילונית והציונית דתית משלמים ארנונה הכי גבוהה בארץ לכסות על החרדים אוכלי החינם . איזה מטורף יעבור לעיר שכזאת

 10. 24
  תודה על לא כלום!

  אני גר על גבול ת"א-גבעתיים, ותחום עבודתי כזה הדורש ממני לצאת ולהיכנס "בשערי העיר" תל אביב תכופות. ומכיוון שאני מתנייד ברכב פרטי (תחבורה ציבורית או קטנוע לא מעשיים עבורי), משמע שאני נדרש להחנות תדיר. אז יופי - כעת אני ורבים אחרים נשלם יותר.

  הייתי שש לעבור לגור בעיר, אבל לא במחירי השכירות הנוכחיים.

 11. 23
  עוד פעם שכחו לציין את יפו- עיריית תל אביב- יפו הייתה לפני ת"א הלבנה
 12. 22
  שימו לב - אחרי 19:00 עדיין צריך להזהר לא לחנות ברחובות שמיועדים "לבעלי תו אזורי בלבד". אבל! - אם ראיתם שלט כזה בצד אחד של הרחוב, בצד השני אפשר לחנות חופשי עד 8:00, גם לתושבי חוץ
  1. כבר אחרי 17:00 אסור לחנות בצד רחוב המיועד "לבעלי תו אזורי בלבד."
 13. 21
  פנגו הודיעו שמחיר החניה עולה מאחד בינואר

  פנגו שלחו מסרונים למנויים שהחל מ 1 בינואר 2012 מחיר החניה לתושבי תל אביב עולה בשתי אגורות לשעה. איך זה מסתדר עם כל מה שכתוב בידיעה הזו?
  פה מעלים מחיר ושם מודיעים על חניה בחינם. בעיריית תל אביב מחלקה אחת אינה יודעת מה עושה המחלקה השניה.

 14. 20
  שוב לוקחים ממי שאים להם ונותנים למי שיש להם

  התושבים באיזורים המדוברים שלרוב יש להם - או להוריהם - מספיק הכנסות כדי להרשות לעצמם לגור באיזורים אלו כרגיל ישלמו פחות, לעומת אלו המגיעים מחוץ לעיר, כיוון שאין מה לעשות רוב מקומות העבודה, הבילוי, המסחר וכו' נמצאים בעיר זו - הם ישלמו יותר.

 15. 19
  מדוע עיריית ת"א שמה בכחול לבן שלט "חניה בתשלום" ללא פירוט שעות התשלום? האם היא רוצה להפיל אנשים תמימים בפח? האם זה חוקי? דוגמא: רח' ברזיל 3 ברמת אביב. בערים שונות יש שעות שונות, אבל לא אכפת לעיריית תל אביב להפיל אנשים בפח, עוד קצת כסף לקופה. מה רע?
  1. כבר שנים שאני מבקש להציב שלטי חניה ברחוב החשמנואים ללא הועיל.

   הרי עוד דרך להפיל אותנו בפח - בשלטים רבים לא מצוינים שעות החניה בתשלום בימי שישי!!

   פועל יוצא שרבים מפעילים את כרטיס החניה שלהם מעבר לנדרש.

  2. חוקי ואגף הפיקוח על החניה - זה לא הולך ביחד חביבי.
 16. 18
  מתכוננים לבחירות

  אני מודה שבתור תושב שלא באזור 1, זה מאד יקל עלי. אבל אני מרחם על תושבי אזור 1 אשר אין סיכוי שימצאו עכשיו מקום חניה כשיחזרו הביתה אחרי יום עבודה

  1. מה הקשר? חניה בחינם אין פירושה שניתן לחנות אחרי חמש בצד המיועד לתושבי האזור בלבד.
 17. 17
  אם תהיה תחבורה ציבורית (כולל רכבות) בשבתות וחגים (להוציא יו"כ), כמות הנסיעות ברכב פרטי, גם בימי חול, תקטן בעשרות אחוזים ורבים מאוד יצאו ממעגל העוני. השבת אינה שומרת על ישראל אלא פוגעת בה פגיעות חמורות
  1. אני מסכים עם כל מילה שלך!!
 18. 16
  שילמתי 20,000 ש"ח לדוחות חניה מתחת לביתי, עכשיו לפני בחירות הם נזכרו, אם לא יכריזו מורטוריום על קנסות זהו שוחד בחירות!!
  1. את לא היחידה, ויש אנשים ששילמו יותר מזה. על הפשעים האלה חולדאי הולך הביתה
 19. 15
  קודם כל שיפסיקו לתתת דוחות על שניה של עצירה באבן גבירול

  זה כבר בלתי נסבל, על כל עצירה הכוללת הורדה והעלאה של נוסעים לרכב באבן גבירול מקבלים דו"ח אוטומטי.
  בלי שיקול דעת או יידוע האזרח על שינוי הסדרי התנועה.

  פשוט בושה

  1. לא -

   אל תעצור באבן-גבירול, אפילו לא לשנייה, כי אתה חוסם ככה נתיב שלם של מכוניות שלא רוצות להיתקע בלי להשתלב, וכי אתה נוסע באבן-גבירול מתוך תכנון לעצור "רק לשנייה". אז בבקשה - אל תעצור באבן-גבירול.

  2. את הטועה. צריך להעלות את הקנסות על עצירה באבן גבירול בשעות הלחץ. אתה עוצר לרגע ומעכב טור של מכוניות נתקעות ומנסות לעקוף. בערים רבות בעולם ברחובות בהם אין עצירה, הפקח פשוט מצלם אותך עוצר והדו'ח בדרך אליך, מבלי שדיבר איתך בכלל.
  3. טוב מאוד!!! שימשיכו לרשום, גם על חצי שניה. זה נתיב תחבורה ציבורית!!
 20. 14
  כמה דוחו"ת קבלתי שחניתי הכחול לבן מחוץ לאזור שלי.והכי מרגז שבשעות שחניתי היו כ"כ הרבה מקום פנוי שלא היה הצדקה לא לאפשר חניה ללא תשלום.
 21. 13
  נתיבי אוטובוסים!!!
 22. 12
  התבקש מזמן ומתבקש בכל הארץ
 23. 11
  פירסום מוקדם

  זהי כנראה הפרחת בלון ניסוי. שהרי מועצת העיר צריכה לאשר וגם משרדי הפנים והתחבורה. למשרד הפנים יגישו בקשה לתוספת תקציב של 35 מליון ש"ח - עלות ביטול חובת התשלום על חניה, שלא תאושר ואנחנו נמשיך לשלם על החניה בת"א בין אם אנחנו תושבים או אורחים. יח"צ זה שם המשחק.

 24. 10
  ומה עם מקומות חנייה שנסגרים.או ניתנים

  לטובה ציבורית כביכול.תחנות אוטובוסים בשימוש נדיר שתופשות שטחי חנייה.
  תמרורי איסור, לא מעשיים על יד מבני ציבור,בתי ספר וכו.
  התושבים במלחציים עירוניים,בגלל חוסר מעוף.

 25. 9
  עירייה מטומטמת- מי מממן את כל העסקים בעיר אם לא אנשים שבאים מבחוץ?
 26. 8
  סוף סוף משהו לטובת התושב
 27. 7
  אני תושב תל אביב, ולא רוצה כלום מהעיריה!

  שיסגרו את הבאסטה ויתנו לחיות.

  1. בואי להצביע בבחירות הבאות, נסגור לרוני רון מושחתאי את הבסטה ביחד
 28. 6
  בקצב הזה כלה עסקים הרציניים יברחו מהעיר המגעילה הזו

  לייבה על מי אתם עובדים? הבחירות מתחילו להתקרב ורון החלוד מרגיש שזה עלול להיות קשה אז מחפשים הטבות מתחת לאדמה. הממשלה דופקת אותכם כי לא ניתן להעלות את המחיר לעשרה שקלים לשעה חניה 0 בעצם למה לא עשרים וחמישה, מה שיותר יותר כיף לא ? ) ברחובותה מצחינים ש העיר הפקוקה הזו
  תקוותי שמה שיותר עסקים ומשרדים ינטשו אותכם לטובת הפריפריה וגם כל מוסדות תרבות ואמנות יברחו החוצה ותשארו עם עיר מסריחה מלוכלכלת צפופה וחנוקה ובלי הרבה ארנונה מעסקים שסחטתם ושחטתם במשך שנם רבות והמצאתם עבורם סעיפים שלא היו ולא נבראו

  1. כן בטח...עוד רגע כל העסקים יעברו...על שכל שמעת?
 29. 5
  רעיון גרוע.העם הוכיח שגם אם יצטרך לשלם 10 שקלים לליטר בנזין הוא נוסע. אז חניה יקרה יותר תשנה את הרגליו? חארטה. ההצעה מריחה כמו עשיית עסקים קלים לעירייה,שבמקום לעסוק ברבעים,רוצה שכולם יוכלו לחנות היכן שהם רוצים. מדוע מי שגר ברחוב מאנה צריך לסבול,בעוד שמי שגר ברחוב שכוח אל בדרום העיר לא סובל מבעיות חניה, כי לאף אחד אין מה לחפש שם. אבל כמו בארץ החלטורות, שולפים פתרונות מהשרוול, כדי להגדיל את קופת העירייה על חשבון משלם המיסים שלה. והנוכלות-שמוכרים לנו את זה כאילו באים לקראתנו תושבי העיר, כשמזמברים אותנו בפועל. חולדאי ולייבה מוכרים שטיקים כמו ביבי ושות'. אין הבדל.
 30. 4
  העירייה בעצמה מגדילה את מצוקת החנייה וכעת רק זורקת לנו כמה עצמות

  כל שיפוץ רחוב מסתיים בהקטנת כמות החניות
  בכל כניסה לחנייה פרטית של בניין מסמנים עוד מטר של שוליים באדום לבן
  טונות של פקחי חנייה מסתובבים אבל מה עם פקחים לתחומים פחות רווחיים כמו עישון במקומות ציבוריים, צואת כלבים, רעש, זיהום חורג ושאר מפגעים?

  1. בוא נעשה חשבון

   בכל שיפוץ מתווספות 6-8 חניות פרטיות ונגרעות 2 מהרחוב.
   שווה או לא?

  2. יאללה בוא

   תלוי במספר החניות ברחוב וביחס החניות ציבוריות למכוניות ללא חניה פרטית. אם היחס גרוע מהפתרון המקומי (1 ל 3-4) אז הפתרון טוב רק לאלו שמקבלים חניה פרטית.כמובן שאם יש מעט מאד חניות ברחוב אין סיכוי שזה טוב לכולם....בוקר טוב, אני הולך להזיז את האוטו....

  3. חולדאי זה היסטוריה
 31. 3
  ביום שהעירייה תאפשר חנייה ברחובות הסמוכים לה, ברדיוס של כק"מ-רק לתושבי האזור,ולא לאף אחד אחר-אנשים יתחילו לקחת תחבורה ציבורית
 32. 2
  למה???

  אסור שיהיה לתל אביבים רכב!! רק תחבורה ציבורית!!

  1. אולי כי זה מה שחולדאי הבטיח לעשות לפני שהוא נבחר?

   היצור הבטיח להפוך את כל תל אביב לאזור חניה אחד.
   לקח לו כמה שנים להעלות את זה לדיון.

 33. 1
  תגורו בפריפרייה

  עיריית תל אביב תדאג לכנוס אתכם על זה.