היום יחל גירושם של 2,000 מבקשי המקלט

130 משפחות מחוף השנהב ממתינות להכרעה בעתירה שהגישו בטענה שגירושם יעמיד אותם בסכנת חיים בשל האלימות הקשה במדינה

בית המשפט המחוזי בפתח תקווה הוציא אתמול צו המונע מהמדינה לגרש קבוצה של כ-130 משפחות של מבקשי מקלט מחוף השנהב. זאת, על רקע הסרת ההגנה הקבוצתית שלה היו זכאיות המשפחות בשל המצב במדינתן. היום תתחיל רשות האוכלוסין וההגירה בגירוש מבקשי המקלט חרף המלצות נציבות הפליטים של האו"ם.

החלטת בית המשפט בפתח תקווה התקבלה בעקבות עתירה שהגישו המשפחות נגד גירושן, באמצעות עו"ד תומר ורשה. העותרים ביקשו להאריך את אשרת השהייה שלהם בשנה נוספת. הצו מונע את גירושם עד לקביעת דיון בעתירה.

בסוף חודש דצמבר הורתה רשות האוכלוסין וההגירה לאזרחי חוף השנהב להיערך לעזוב את ישראל בתוך 30 יום, בשל הסרת ההגנה הקבוצתית שלה היו זכאים בשל המצב בחוף השנהב. החל מ-1 בפברואר 2012 אזרחי המדינה שייעצרו צפויים להיות מגורשים מישראל, חרף המלצות נציבות האו"ם לפליטים.

יאפי ותרז איב-סיזה, המועמדים לגירוש לחוף השנהב, עם בתם בדרום תל אביב, השנהאלון רון

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

העותרים שוהים בישראל תקופות זמן שונות ולחלקם בני זוג וילדים. לחלקם בקשות מקלט פתוחות, חלקם מחזיקים בעילת מקלט אישית וחלקם סובלים מבעיות רפואיות או טעמים הומניטריים המצדיקים את הארכת שהותם בישראל.

על פי העתירה, "הכרזת משרד הפנים להפסיק את חידוש האשרות ולשלוח העותרים לארצם היתה מוקדמת מדי, בניגוד לעמדת האו"ם, ומעמידה אותם הן בסכנת חיים ממשית בשל אירועי האלימות שעודם מדווחים תדיר והן בסכנת שיבה לכאוס - ללא בית, ללא פרנסה, ללא תשתיות, ולמעשה תוך השלכתם לרחובות".

לטענת העותרים, ביולי 2007 הודיעה נציבות האו"ם על הסרת ההגנה הכללית החלה על אזרחי חוף השנהב, ועדיין בחר משרד הפנים להותיר את ההגנה על כנה עד סוף 2008 מתוך הבנת הבעייתיות שבהשבתם. "הפעם, עוד בטרם הודיעה נציבות האו"ם על סיום המשבר, כבר מיהר משרד הפנים והודיע כי על העותרים לשוב לארצם; שינוי זה מדגים כי ההחלטה הנוכחית ככל הנראה מקורה בהלך הרוח השלילי הנוכחי בישראל כלפי מהגרי עבודה מסתננים, דבר המהווה שיקול זר, שכן העותרים אינם מהגרי עבודה אלא מבקשי מקלט".

בתחילת ינואר פנה עו"ד ורשה לרשות וביקש לקבל את הערכת משרד החוץ לגבי חוף השנהב, שעליה נשענה הרשות בקבלת החלטתה על הסרת ההגנה הקבוצתית - אך פנייתו לא נענתה עד היום. כמו כן, לאחר הכנת התיק, פנה ורשה לרשות בשנית בבקשה להאריך את ההגנה הניתנת לעותרים. נוכח קוצר הזמן ביקש כי אם לא תתקבל החלטה, תירשם בתיקם הערה למניעת מעצרם - אולם גם פנייה זו לא נענתה.

בעתירה נכתב כי לפני כשבוע וחצי הוציאה נציבות האו"ם הערכה מעודכנת לגבי חוף השנהב ובה צוין כי "במדינה מתקיים מצב מתוח ובלתי ודאי מאז הבחירות שהתקיימו בנובמבר 2010, המאופיין באלימות ודיווחים על הפרות חמורות של זכויות אדם בחלקים שונים של המדינה". בהערכה נכתב כי הדיווחים כוללים בין היתר "חטיפות, הוצאות להורג ללא משפט, אלימות מינית והרס של רכוש". מסקנת הערכת האו"ם היתה כי "המצב בחוף השנהב עדיין מתוח ולא בטוח לחזרה, לפיכך מומלץ לנקוט באמצעים, לרבות הענקת הגנה לפליטים עד שהמצב יתייצב".

"מרשיי סבורים שהמצב בחוף השנהב עודו קשה ושברירי ואין הצדקה למהר ולהמר על שלומם ובטחונם", אומר עו"ד ורשה. לדבריו, "לא יקרה כל אסון אם המדינה תמתין עוד זמן מה להתייצבות ורגיעה מוחלטת בחוף השנהב. לא מדובר במהגרי עבודה כשפי שנוטים לטעון לאחרונה, אלא במבקשי מקלט מובהקים".

מרשות האוכלוסין וההגירה נמסר כי "הפנייה התקבלה והיא מטופלת. מי שלא יעזוב מרצונויהיה חשוף לצעדי אכיפה".

Read this article in English:  Israel announces South Sudan asylum-seekers have until March to leave country

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 51
  עדיף לגרש את מעוותי השמאל הקיצוני,האנטי ישראלי,ולהשאיר כאן את האפריקאים.
 2. 50
  שופט שמאלן הפוגע בחוק ממניעים פוליטיים שמאלניים
 3. 49
  היום יחל גירושם של 2,000 מסתננים בלתי חוקיים שבאו לחפש עבודה! די לדמגוגיה השמאלנית השקרית!!
 4. 48
  מתפלשים בקורבניות. בושה להיות יהודי, בושה להיות ישראלי.
  1. חרפה להיות אנטישמי יהודי שמאלני ומעוות
 5. 47
  ראשית צריכה ישראל להילחם בארגוני ה"סיוע" מלאי השנאה למדינה היהודית. הגיע הזמן להוריד את הכפפות. הם גדולי שונאינו ומבקשי נפשנו ונפשה של מדינת היהודים.
 6. 46
  מספיק עם ההצגות האלו.
 7. 45
  יחי טוהר הגזע!!!!! זה מתחיל באפריקנרים ויגמר במי ?
  1. מי מגרש אפריקנרים, וכמה דר' אפריקנים לבנים כבר יש כאן? מגרשים מסתננים מאפריקה.
 8. 44
  זה לא גירוש אלא הגנה על המולדת היהודית!!!!

  מה לא ברור פה? אני מצביע למפלגת העבודה אבל אני לא רוצה לגור במדינה שחורה משחור מלאה בנוצרים ומוסלמים שביני לבינם אין שום קשר. הבשבילם כמה המדינה שלנו? בשבילם מתו כל כך הרבה בחורים צעירים? לא הכול צריך להיות נגד הלאום שלנו

 9. 43
  באפריקה מתקיים "מתקיים מצב מתוח ובלתי ודאי" עבור 40,000 תינוקות חדשים בכל יום(!). ישראל יכולה לסייע לפרומיל, כגודלה היחסי בעולם. ארגונים הומניטריים מתבקשים להטיל את 999 הפרומיל האחרים של האחריות על כתפי העולם הנאור שהם כה מעריכים.

  ולאנשי ה"דור השני", כמוני, נזכיר שאם הפלישה תימשך, באמת נישכח מה זה להיות יהודי.

 10. 42
  קשה אך בלתי נמנע.... עתיד ילדנו בארץ הקטנה הזאת תלוי באיזון דמוגרפי עדין שאסור שיופר!
 11. 41
  זה שאלי ישי טיפש לא אומר שהגירוש פסול

  אלי ישי הוא הרמה הנמוכה ביותר מכל שרי הממשלה אבל עדיין הגירוש צודק

 12. 40
  אין להם שום סיבה להשאר פה.עוד מעט יגידו שזו מדינתם

  איפה היתה הממשלה שהציפה אותנו במסתננים? ממשלה שישנה היום אנחנו משלמים את המחיר.מה זה אלפיים .יש כאן יותר ממאתים אלף מסתננים למי אתם מוכרים לוקשים.הראץ מוצפת ומותקפת ע"י שחורים מכל מיני חורים.לזרוק אותם בלי רחמנות.אחרת תלך המדינה פייפן.,

 13. 39
  יום גדול לשלטון החוק

  כך למדנו על בשרנו, בשיעורים שלמדנו לפני 6 שנים, לא כן?

 14. 38
  לא בבית ספרנו הקטן

  עם כל ההבנה והחמלה למצבם של הפליטים אין אנו יכולצים להיות מדינת מקלט לכל דיכפין ,פליטים אלה לא נופלים בקטיגוריה של מגורשים אלא מוחזרים ליגאלית ,כי נכנסו ארצה ושהו במדינה בלתי ליגאלית,
  הכתובת לפתרון בעייתם היא -הסוכנות הבינלאמית של האו"ם,
  להחזרתם לארצם יש גם אפקט הרתעה למסתננים פוטנציאליים בעתיד.

 15. 37
  לתת להם אזרחות

  חסרים לנו אזרחים עובדים והגונים שאינם גזענים שטופי מוח.

  1. לתת להם אזרחות ולגרש שמאלנים קיצוניים חתרנים במספר דומה.
 16. 36
  שישארו בתנאי ש...

  אם הם מוכנים לתרןם למדינה. להיות כוח יצרני. לעשות צבא. לשלוח ידליהם לבתי ספר ממלכתיים ולמלא את כל חובותיהם למדינה וכמובן לקבל את כל זכןיותיהם. אש אני רוצה אותם במדינה שלי.
  אם הם יהפכו את המדינה שלי למדינת פשע, מדינת של קבצנים, של לא יצרניים, מדינה של מסחר בסמים, מדינה שמפחיד לצאת בלילה או לעבור מהשכונות שלהםת כמו שקורה היום בכל אירופה.
  אז אני לא רוצה אותם

 17. 35
  אין לנו ברירה חייבים לשמור על המדינה שלנו

  כמה שזה כואב זה הכרחי והלוואי יגרשו את כל הפליטים עובדים זרים וכד׳ כמו ששאר המדינות יודעות לשמור על המדינה שלהם הגיע הזמן שגם אנחנו נשמור על שלנו!

 18. 34
  בתמונה: שני צעירים שלא מוכנים להיאבק למען מולדתם.

  אחרים יעשו בשבילם את העבודה, ויהפכו את חוף השנהב למקום בטוח יותר. הם? הם ישארו בדרום תל-אביב עד שבבית יהיה בטוח. הרי כ"כ אוהבים אותם פה בישראל, שעדיף להם להישאר פה ולא לחזור הביתה.

  עצוב לראות איך אנשים צעירים ובריאים מעדיפים לחיות במקום שבו שונאים אותם, תחת להתאחד עם משפחותיהם במולדתם העצמאית ולהיאבק למען הפיכתה למקום טוב יותר. צועקים לנו "גזענות", אבל מה מונע מהגבר הצעיר בתמונה לחזור לחוף השנהב ולהילחם? להראות לבת שלו שלמען מולדת - נלחמים? שאין מקום כמו בבית, ובכל מקום שבו אתה זר, זה בדיוק היחס שתקבל?

  תוך כמה זמן אמורה להתברר העתירה, ומתי נראה את המסתננים מחוף השנהב על המטוסים בדרך הביתה?

 19. 33
  הגישו עזרה לחפות מפשע העומדת בשער

  גרשו אותם לארצותיהם, הם לא האחריות שלנו, שימותו שם, שיחיו ברחוב, הם לא האחריות שלנו

  רגע, התבלבלתי, חשבתי שמדברים על יהודים

 20. 32
  מתי כבר יחל ויסתיים גרושו של אלי ישי?
  1. ישי "השר לעניני כבאות" הוא היחידי השומר על טהרת הגזע היהודי.יחי ישי "השר לעניני כבאות"!!!!!
 21. 31
  למען הישראלים העמלים עובדי הכפיים, להוציא הזרים עכשו!
 22. 30
  אלי ישי לא שכח מה זה יהודי, הוא לא יהודי, לא שומר מצוות ונושא רוע ועוולה בדמו.
 23. 29
  "ללא בית, ללא פרנסה, ללא תשתיות, ולמעשה תוך השלכתם לרחובות". ?

  בגלל שאין להם תשתיות במדינה שלהם זו סיבה לקבל מסתננים בישראל? שיעבדו ויבנו את המדינה שלהם כפי שנעשה בישראל שבנו מדינה מאפס

 24. 28
  למה גירוש?

  סך הכל מפנים את השוהים בילתי חוקיים שאישור שהיה שלהם כבר פג תוקף הוכל בכפוף לחוקי מדינת ישראל הריבונית.דמוקרטיה במיטבה-נציגי העם חקקו חוק ורשות האכיפה מישמת אותו בפועל.

 25. 27
  אני מתבייש

  שהייתי בבית הספר תמיד לימדו אותי שבתקופת שנות 30 וה40 רוב מדינות העולם לא נתנו מקלט ליהודים ותמיד לא הבנו מה היה איכפת להם להציל אנשים בצרה והיום זה מה שאנו עושים אני מתבייש שיהודים מאמינים עושים דברים כאלה הם מאמינים שיהודים שווים יותר מכל אדם בעולם שזה לא נכון בעליל ואם אפשר להציל אנשים חייבים לעשות את זה כל בני האדם נולדו שווים זה לא משנה עם הם יהודים נוצרים מוסלמים שחורים לבנים מאולכסנים ואם אפשר להציל חייבים לעשות את זה.לדעתי הציונות מתה ברגע זה אני חושב שהמדינה לא קמה לשב אבל דברים כאלה מראים שכנראה לא למדנו כלום.אלי אנו היהודים כנראה לא אור לגויים ולדעתי אם תמשיך להיות אדיש לגויים גם לא תיהיה גאולה דברים כאלה גורמים לי לרצות לעזוב את הארץ החולה הזאת הייתי ציוני נלהב שרתתי 3 שנים ביחידות קרביות אני עושה מילואים (ואמשיך לעשות) אני עובד ומשלם מיסים ואתחיל ללמוד בקרוב אל תשכח גם שאתה (השר אלי) מייצג אוכלוסיה שלא עושה כלום מזה

  1. אור, נתנו להם מקלט. עכשיו יש להם מדינה. כשישראל הוקמה, היא קלטה את כל הפליטים היהודים.
 26. 26
  כשאזרח ישראלי יהודי או ערבי מבקש להביא הנה את זוגתו מערימים קשיים בלתי רגילים.לעומתם כל מסתנני העבודה מגיעים הנה ומספרים סיפורים.
 27. 25
  ייאללה ביי .לא צריכים אותם כאן.
 28. 24
  גם הכיפה שבתמונה על ראש המהגר שחור העור עם הכיתוב ננח נחחמ נחמן מאומן לא תועיל לו מול השסני"ק.
 29. 23
  הם תמיד טענו שכשתיגמר המלחמה יחזרו למולדתם, אז מדוע הארץ מבכה את החזרתם לארצם כעת, כשהמלחמה נגמרה?
 30. 22
  לא גירוש שיבה הביתה לא אנחנו ולא שום מדינה בעולם יכולים לקלוט את מבקשי העבודה מכל העולם יש ארגונים בינלאומים שאמורים לסייע למדינות אלה אנו לא נפתור את הבעיה רק נהרוס את המדינה
 31. 21
  לפני שנה הייתי בחוף השנהב לא שונה שם מישראל. יש מקומות שאפשר להיות בטוחים ויש מקומות שעדיף לא להגיע לשם. שיחזרו הביתה ויפה שעה אחת קודם
 32. 20
  הם לא תמימים אין שם מלחמה הם לוקחים לנו את הפרנסה

  חוק זה חוק

 33. 19
  נציבות האום לפליטים- איזה שם מפוצץ לשני חברה ישראלים שמאלנים מצפון תל אביב שיושבים ומסבפרים לנו איך להיות מוסריים.

  הרי תושבי חוף השנהב עברו 10 מדינות בדרך לפה ויש כלל שאומר שאדם לא בוחר את ארץ המקלט שלו -איך זה בדיוק משתלב בהמלצה שלהם? היכן נלקח השיקול הזה ?


  ואם במקום 130 משפחות יבואו לפה ל תושבי חוף השנהב ? גם אז ההמלצה תהיה כזאת?

 34. 18
  הם לא מבקשי מקלט - הם מבקשי עבודה !!

  די עם מכבסת המילים !

 35. 17
  מסתננים וזרים בלתי חוקיים

  כל אלה שנמצאים בישראל באפן בלתי חוקי- צריך לגרש אותם ומיד.

 36. 16
  כל הכבוד!!! הגיע הזמן לגרש את כולם עד האחרון. שלום ולא להתראות.
 37. 15
  למה החזרת מסתננים שלא כחוק למדינתם מכונה גירוש ? הם עבריינים בסיוע ארגוני 'זכויות אדם' של NIF-הקרן-לישראל-חדשה. בארה"ב היו מוחזקים בכלא קשה ולא רואים אור יום עד לגירושם . אין למדינה זכות להתגונן מהצונאמי של מהגרי עבודה?
 38. 14
  אם בגירוש ספרד

  אם בגירוש ספרד היו שולחים את כל היהודים לארץ ישראל, מקום מולדתם וטבעם, היו עדיין קוראים לזה ב"הארץ" של ספרד "גירוש"?

 39. 13
  אלי ישי ואנשיו במשרד הפנים, שכחו מה זה להיות יהודי.
 40. 12
  מה יש לרבנים הוורדרדים לומר בעניין המטיל כתם בל יימחה על העם היהודי?
 41. 11
  ישראל מכחישת שואה. בושה להיות ישראלי.
 42. 10
  ארץ מקוללת הפכנו בחסות הביבי. למהגרי עבודה מחלקים אזרחות, ולפליטים מתנכלים. ואח"כ עוד נואמים בעולם על מה עשו לנו בשואה. זו השקרנות הפתלוגית של הימין. הניצול הציני של השואה,בעוד המדינה מרעיבה ניצולי שואה, המעטים שעוד חיים, אבל דואגת לרבני העיריות במשכורות עתק,חונקת את מכבי האש אבל מעונות היום בשטחים זוכים למחצית תקציב המעונות.רשימת העוולות ארוכה.ואין מי שיעיף את המושחתים למקום לו הם ראויים
 43. 9
  כותרת חליפית,נאה יותר: 2000 מסתננים לא חוקיים מחוף השנהב יוחזרו לארצם.
 44. 8
  טוב מאוד שמגרשים אותם

  צריך לגרש מיידית גם את כל שאר האפריקאים שנכנסו לכאן באופן לא חוקי.

 45. 7
  שמתם לב? מי שמגן על מסתננים עו"ד ספרד, עו"ד ורשה ... מה אלה השמות האלה של ערים וארצות זרות?

  כנראה הם בעצמם מרגישים זרים פה. שילכו למקום מוצאם והכיוון נמצא בשמותיהם.

  1. עו"ד ספרד עוזר בעצם לכל מי שפוגע במדינה כמדינה יהודית.
 46. 6
  הגיע הזמן לעיף אותם מארצינו. שיבקשו מקלט במיצריים או בירדן, רק לא בישראל.
 47. 5
  פליטים אמיתיים שישארו. כל השאר, והם הרוב, לארוז ת'פקלאות ולחזור לאפריקה!
  1. שום "פליטים" "אמיתיים". חצי אפריקה יכולה להיות "פליטים אמיתיים". ישראל, אגב, קלטה פליטים (יהודים, כן פליטים יהודים) יותר מכל מדינה בעולם. ישראל מילאה את המכסה.
 48. 4
  גרשו כבר את כולם! אין בארץ מקום לכל תושבי אפריקה.
 49. 3
  שוב פעם השופט השמאלן רמי אמיר מסייע ל"פליטים" המזוייפים להתעלק עלינו?! להעיף לכל הרוחות את פעיל השמאל הרדיקלי הזה!
 50. 2
  מהיום עד שהם יגורשו ייכנסו לישראל 10000 מסתננים חדשים
 51. 1
  Send them back home

  enough is enough, no more tolerance in the name of saving refugees cause they were running of prosecution. this is lame excuse. at first we have to take care of our own citizens from all political spectrum and religious, we need to take care of those kids that go to sleep on empty stomck and those families of israelis that don't have where too sleep and so on, Our own first