מינוי דיגיטלי של הארץ - באתר בסמרטפון ובטאבלט - חודש ראשון ב-4.90 ₪ בלבד
מצטרפים ומשדרגים לאחת מחבילות התוכן האיכותי של הארץ. עכשיו במבצע השקה! רק 4.90 ₪ לחודש הראשון. נסו עכשיו >>
הרשמה למערכת
שם פרטי
שם משפחה
דוא"ל
סיסמה
אישור סיסמה
טלפון נייד
 ?נרשמתם בעבר לאתרי קבוצת הארץ התחברו   |   שכחתי סיסמה

הבדואים משבט הג'האלין לא יאולצו לעבור ליישוב ליד מזבלת אבו דיס

מתאם הפעולות בשטחים ביקר בשבט בשבוע שעבר והבטיח כי בית הספר האקולוגי העשוי צמיגים לא ייהרס

קהילות הבדואים המתגוררות בשוליים המזרחיים של ירושלים לא ייאלצו לעקור ליישוב הקבע הסמוך למזבלת אבו דיס. המינהל האזרחי יתכנן עבורן יישוב קבע אחר, יאפשר לתושביהן לבחון את התוכנית עם השלמתה ולהגיש הצעות והמלצות. כך התברר, לפי מקורות פלסטיניים, בביקור מתאם הפעולות בשטחים, האלוף איתן דנגוט, במאהל הבדואי בחאן אל אחמר ביום רביעי שעבר.

משמעות הדבר היא שהמינהל האזרחי, הכפוף ללשכת מתאם הפעולות בשטחים, חזר בו מכוונתו לשכן בכפייה מאות בדואים המשתייכים לקהילות הג'האלין ביישוב הסמוך למזבלה, לפי התוכנית שנחשפה ב"הארץ" ב-14 בספטמבר 2011. עם זאת, נראה שהמינהל לא חזר בו מכוונתו לרכז את תושבי כל המאהלים באזור ביישוב אחד, בניגוד לאורחות חייהם, כך שהוא עדיין אינו משתף את הבדואים בתכנון עצמו.

לדנגוט התלוו בביקורו בחאן אל אחמר אל"מ ראאד מנצור, סגן ראש המינהל האזרחי וסא"ל עופר מיטל, ראש מינהלת התיאום והקישור בעוטף ירושלים. הם נפגשו עם נציג המאהל, עיד חמיס, עם מנהל משרד החינוך הפלסטיני באזור ירושלים, באסם עריקאת, ועם מנהלת בית הספר, חנין זחאיקה.

לפי הדיווח הפלסטיני, דנגוט הבטיח שבית הספר מצמיגים, שנבנה במקום לפני כשנתיים וחצי ושהמינהל האזרחי הוציא נגדו צו הריסה, לא ייהרס בטרם יושלם המעבר ליישוב הקבע החדש. לפי הדיווח, הובטח להם בשיחה כי לא ייהרסו האוהלים ופחוני המגורים שנבנו ללא אישור המינהל האזרחי, אשר גם נגדם תלויים ועומדים צווי הריסה.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והפרשנויות היישר לפייסבוק

האדריכל ולאריו מארצ'י בבית הספר האקולוגי מצמיגים, שתיכנן לילדי שבט הג'האלין
האדריכל ולאריו מארצ'י בבית הספר האקולוגי מצמיגים, שתיכנן לילדי שבט הג'האלין . צילום: אלכס ליבק

מאז התבררה כוונת המינהל האזרחי לעקור בכפייה את הבדואים ליישוב הקבע שבסמוך למזבלה נקטו הבדואים וכן ארגונים ישראליים ובינלאומיים אמצעים שונים לסיכול התוכנית. הבדואים הקימו את "ועדת ההגנה הבדואית", שהודיעה על התנגדותה הנחרצת לתוכנית העקירה בכפייה. במישור המשפטי פעל עו"ד שלמה לקר, שמייצג זה כעשרים שנה את רוב הקהילות הבדואיות באזור. במישור הדיפלומטי פעלו ארגוני האו"ם, ותוכנית העקירה זכתה לגינוי מצד האיחוד האירופי במסמך שחיבר על מדיניות ישראל בשטח סי. במישור הציבורי פועלים נגד התוכנית הארגונים "שומרי משפט, רבנים למען זכויות האדם", "במקום", "האגודה לזכויות האזרח" ו"בצלם".

באחרונה הצטרף גם ח"כ דב חנין, יו"ר הוועדה המשותפת של ועדת העבודה והרווחה בכנסת, העוסקת באיכות הסביבה והבריאות. היום אמורה הוועדה לדון בתוכנית הפינוי ולשים דגש על הסכנה הבריאותית הנשקפת לתושבים החיים בסמוך למזבלה.

עמותת "רגבים" למען שמירה על אדמות הלאום והתנחלות כפר אדומים ריכזו מאמצים משפטיים וציבוריים להביא להריסתם של בית הספר ומבני המגורים של הבדואים בחאן אל אחמר.

בפגישה עם דנגוט התלוננו הפלסטינים על התנכלויות כלפיהם מצד מתנחלים. לפי הדיווח הפלסטיני, הנציגים הישראלים אמרו שאינם מודעים לכך אולם הבטיחו לשים להן קץ.

Read this article in English: Bedouin community wins reprieve from forcible relocation to Jerusalem garbage dump
הוספת תגובה
תודה על פנייתך, היא תיבדק על ידי המערכת
להוספת תגובה בלתי מזוהה לחץ כאן להוספת תגובה מזוהה לחץ כאן

הקלד את הנושא

הקלד את התגובה

 
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים עם תנאי השימוש של אתר הארץ
תודה על פנייתך, היא תיבדק על ידי המערכת
להוספת תגובה בלתי מזוהה לחץ כאן להוספת תגובה מזוהה לחץ כאן

הקלד את הנושא

הקלד את התגובה

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים עם תנאי השימוש של אתר הארץ
תודה על פנייתך, היא תיבדק על ידי המערכת
הצג את כל התגובות פתוחות 01 הבנתי אהוד
 • 08:54
 • 06.02.12

אסור לפגוע באורחות חיהם של הבדואים ולכן מותר להם להשתלט על כל הארץ (חוץ מהעיתון כמובן) ובתי ספר, אלעק אקולוגיים ניתן לבנות ללא אישורים. מעניין, אולי כדאי לבנות לאורך רחוב שוקן שורה של בתים מצמיגים זה ישהיח לכם את ערך הנכס ותוכלו לתת משכורות שמנות לעמירה

 •   כמה רעל וכמה שינאה ונפש חולה בדבריך, אני מרחם עליך , אתה לא אהוד, אף בן או בת אנוש לא יכול לאהוב מי ששונא כל כך !  (לת) נאור
  • 09:30
  • 06.02.12

 •   אודי חמודי, קראתי את שנכתב? מדובר בשטחים שנכבשו בשנת 67 ואינם  (לת) חלק מ ממדינת ישראל. קאפיש?
  • 09:37
  • 06.02.12

 •   הבנתי גם אזוב שבקיר
  • 09:42
  • 06.02.12

  מטרידה אותך ירידת ערך הוילה שלך, שנבנתה בשטחים כבושים ומכספי אזרחים עובדים, תוך פגיעה באוכלוסייה המקומית.
  כל אחד והמוסר שלו.

 •   אהוד צודק - סעו מירושלים לים המלח וראו התמקמות הבדואים על הכביש הראשי. המאהלים שלהם לא היו כאן אחרי 67 (חוסיין לא היה מאפשר אנרכיה שכזו)-המינהל האזרחי העביר שבטים בדואים מאזור דרום חברון לאזור יהודה ממזרח ומצפון לירושלים. אלה השתלטו על שטחים באזור של כבישים/צירי תנועה. כל הזזה/תזוזה קטנה שלהם מחייבת שלמונים.  (לת) משה
  • 13:04
  • 06.02.12

02 ביה"ס מצמיגים של שבט הג'האלין נורית קזינס
 • 09:11
 • 06.02.12

יופי שלא ייהרס. כל הכבוד לאלה שהביאו לכך

03 כמו בימי המנדט ליהודים הורסים ואת הערבים מעודדים ישראלי
 • 05:17
 • 07.02.12

וכמובן ששקרי הערבים על התנכלות יהודים גם הם לא פסו מאז ועד עתה. עולם הפוך.

פרוייקטים מיוחדים