הבדואים משבט הג'האלין לא יאולצו לעבור ליישוב ליד מזבלת אבו דיס

מתאם הפעולות בשטחים ביקר בשבט בשבוע שעבר והבטיח כי בית הספר האקולוגי העשוי צמיגים לא ייהרס

קהילות הבדואים המתגוררות בשוליים המזרחיים של ירושלים לא ייאלצו לעקור ליישוב הקבע הסמוך למזבלת אבו דיס. המינהל האזרחי יתכנן עבורן יישוב קבע אחר, יאפשר לתושביהן לבחון את התוכנית עם השלמתה ולהגיש הצעות והמלצות. כך התברר, לפי מקורות פלסטיניים, בביקור מתאם הפעולות בשטחים, האלוף איתן דנגוט, במאהל הבדואי בחאן אל אחמר ביום רביעי שעבר.

משמעות הדבר היא שהמינהל האזרחי, הכפוף ללשכת מתאם הפעולות בשטחים, חזר בו מכוונתו לשכן בכפייה מאות בדואים המשתייכים לקהילות הג'האלין ביישוב הסמוך למזבלה, לפי התוכנית שנחשפה ב"הארץ" ב-14 בספטמבר 2011. עם זאת, נראה שהמינהל לא חזר בו מכוונתו לרכז את תושבי כל המאהלים באזור ביישוב אחד, בניגוד לאורחות חייהם, כך שהוא עדיין אינו משתף את הבדואים בתכנון עצמו.

לדנגוט התלוו בביקורו בחאן אל אחמר אל"מ ראאד מנצור, סגן ראש המינהל האזרחי וסא"ל עופר מיטל, ראש מינהלת התיאום והקישור בעוטף ירושלים. הם נפגשו עם נציג המאהל, עיד חמיס, עם מנהל משרד החינוך הפלסטיני באזור ירושלים, באסם עריקאת, ועם מנהלת בית הספר, חנין זחאיקה.

לפי הדיווח הפלסטיני, דנגוט הבטיח שבית הספר מצמיגים, שנבנה במקום לפני כשנתיים וחצי ושהמינהל האזרחי הוציא נגדו צו הריסה, לא ייהרס בטרם יושלם המעבר ליישוב הקבע החדש. לפי הדיווח, הובטח להם בשיחה כי לא ייהרסו האוהלים ופחוני המגורים שנבנו ללא אישור המינהל האזרחי, אשר גם נגדם תלויים ועומדים צווי הריסה.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והפרשנויות היישר לפייסבוק

האדריכל ולאריו מארצ'י בבית הספר האקולוגי מצמיגים, שתיכנן לילדי שבט הג'האלין אלכס ליבק

מאז התבררה כוונת המינהל האזרחי לעקור בכפייה את הבדואים ליישוב הקבע שבסמוך למזבלה נקטו הבדואים וכן ארגונים ישראליים ובינלאומיים אמצעים שונים לסיכול התוכנית. הבדואים הקימו את "ועדת ההגנה הבדואית", שהודיעה על התנגדותה הנחרצת לתוכנית העקירה בכפייה. במישור המשפטי פעל עו"ד שלמה לקר, שמייצג זה כעשרים שנה את רוב הקהילות הבדואיות באזור. במישור הדיפלומטי פעלו ארגוני האו"ם, ותוכנית העקירה זכתה לגינוי מצד האיחוד האירופי במסמך שחיבר על מדיניות ישראל בשטח סי. במישור הציבורי פועלים נגד התוכנית הארגונים "שומרי משפט, רבנים למען זכויות האדם", "במקום", "האגודה לזכויות האזרח" ו"בצלם".

באחרונה הצטרף גם ח"כ דב חנין, יו"ר הוועדה המשותפת של ועדת העבודה והרווחה בכנסת, העוסקת באיכות הסביבה והבריאות. היום אמורה הוועדה לדון בתוכנית הפינוי ולשים דגש על הסכנה הבריאותית הנשקפת לתושבים החיים בסמוך למזבלה.

עמותת "רגבים" למען שמירה על אדמות הלאום והתנחלות כפר אדומים ריכזו מאמצים משפטיים וציבוריים להביא להריסתם של בית הספר ומבני המגורים של הבדואים בחאן אל אחמר.

בפגישה עם דנגוט התלוננו הפלסטינים על התנכלויות כלפיהם מצד מתנחלים. לפי הדיווח הפלסטיני, הנציגים הישראלים אמרו שאינם מודעים לכך אולם הבטיחו לשים להן קץ.

Read this article in English: Bedouin community wins reprieve from forcible relocation to Jerusalem garbage dump

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 3
  כמו בימי המנדט ליהודים הורסים ואת הערבים מעודדים

  וכמובן ששקרי הערבים על התנכלות יהודים גם הם לא פסו מאז ועד עתה. עולם הפוך.

 2. 2
  ביה"ס מצמיגים של שבט הג'האלין

  יופי שלא ייהרס. כל הכבוד לאלה שהביאו לכך

 3. 1
  הבנתי

  אסור לפגוע באורחות חיהם של הבדואים ולכן מותר להם להשתלט על כל הארץ (חוץ מהעיתון כמובן) ובתי ספר, אלעק אקולוגיים ניתן לבנות ללא אישורים. מעניין, אולי כדאי לבנות לאורך רחוב שוקן שורה של בתים מצמיגים זה ישהיח לכם את ערך הנכס ותוכלו לתת משכורות שמנות לעמירה

  1. כמה רעל וכמה שינאה ונפש חולה בדבריך, אני מרחם עליך , אתה לא אהוד, אף בן או בת אנוש לא יכול לאהוב מי ששונא כל כך !
  2. אודי חמודי, קראתי את שנכתב? מדובר בשטחים שנכבשו בשנת 67 ואינם
  3. הבנתי גם

   מטרידה אותך ירידת ערך הוילה שלך, שנבנתה בשטחים כבושים ומכספי אזרחים עובדים, תוך פגיעה באוכלוסייה המקומית.
   כל אחד והמוסר שלו.

  4. אהוד צודק - סעו מירושלים לים המלח וראו התמקמות הבדואים על הכביש הראשי. המאהלים שלהם לא היו כאן אחרי 67 (חוסיין לא היה מאפשר אנרכיה שכזו)-המינהל האזרחי העביר שבטים בדואים מאזור דרום חברון לאזור יהודה ממזרח ומצפון לירושלים. אלה השתלטו על שטחים באזור של כבישים/צירי תנועה. כל הזזה/תזוזה קטנה שלהם מחייבת שלמונים.