מאות מורים שיגרו מכתב: מסרבים לצאת לסיור בחברון

לראשונה בתולדות מערכת החינוך, מכריזים 260 מורים מרחבי הארץ על סירוב לבצע מדיניות רשמית של המשרד - התוכנית "ביקורים בארץ האבות"

"ייתכן ואנחנו ניצבים בפתח תקופה שבה אנשים צריכים לשלם מחיר אישי כדי לעצור את הגל הלאומני שתוקף אותנו. אני מקווה מאוד שמורים אחרים לא יפחדו, כי אנחנו בפירוש לא מתכוונים לסגת או להירתע מאיומים כאלה או אחרים. מערכת החינוך נתונה למתקפה ולהשתלטות של כוחות קיצוניים, פוליטיים, כשהמגמה היא להפוך את החינוך לאינדוקטרינציה. לא עוד". את הדברים האלו אמר אתמול אודי גור, מורה לספרות ומחנך כיתה י"ב בתיכון הניסויי בירושלים. גור הוא אחד ממנסחי "מכתב המורים", שעליו חתמו בימים האחרונים 260 מורים בתיכונים מרחבי הארץ. הנמען: שר החינוך, גדעון סער.

מארגני היוזמה מתייחסים אליה כ"מכתב הסירוב" הראשון במערכת החינוך - מאות מורים המצהירים במפורש כי יסרבו לקיים פעילות חינוכית שעליה הכריז שר החינוך. לשם כך החליטו הפעם לוותר על המסכות: במקום להתראיין בשם בדוי, הסכימו חותמי המכתב ששוחחו עם "הארץ" להיחשף בשמות גלויים. על המכתב חתומים מורים המלמדים במוסדות בירושלים, תל אביב, חיפה, באר שבע, הרצליה, רעננה, כפר סבא, מודיעין, קרית מוצקין, חולון, צפת, רחובות, טבעון, מכבים, פרדס חנה, קרית שמונה, יקנעם, עין חרוד, שפיים ועוד.

"אנו, מורות ומורים מכל רחבי הארץ, פונים אליך, שר החינוך גדעון סער, בשל המדיניות שמקדם משרדך בימים אלה. בחודש פברואר 2011 הכרזת על תוכנית סיורים חדשה שתיקרא 'נעלה לחברון'. כניסת התוכנית לבתי הספר עושה שימוש מניפולטיבי בתלמידים ובמורים שיהפכו בעל-כורחם לכלי משחק פוליטי. כאנשי חינוך, צו מצפוננו מונע מאיתנו להיות סוכנים של מדיניות זו", לשון המכתב שנשלח אמש לסער. הפצת המכתב נעשתה "מפה לאוזן" דרך דואר אלקטרוני. על המכתב חתומים אף מספר מנהלי בתי ספר, וחלק מהמורים העידו כי גם מנהליהם שלא חתמו נתנו את ברכתם ליוזמה.

תלמידים מהתיכון שליד האוניברסיטה מסיירים בחברון, בשבוע שעבר תומר אפלבאום

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות מהעולם ישירות לפייסבוק שלכם

המורים קובלים בפני סער על הכוונה להוציא מיליוני שקלים (במשרד לא פירטו מהו הסכום המדויק, ט"נ) מכספי הציבור כדי לממן את הסיורים. "טענת כי מטרתם של סיורים אלה אינה פוליטית. האמנם? בביקורך בשילה הצהרת בגלוי על מטרותיהם: 'טוב להגיע להתיישבות. טוב שההתיישבות פורחת. אני מדגיש - כפי שהדגשתי בנוגע לקרית ארבע - תמיד יהיו יהודים בשילה. אסור להשלות את הערבים כאילו יום אחד לא יהיו כאן יהודים. יהודים תמיד יחיו כאן וכל אשליה אחרת תהווה מכשול בדרך לשלום'. זוהי, אם כן הסיבה שלשמה אנו נקראים לבקר במערת המכפלה ובשילה: אתה מבקש לחזק ולהנציח, באמצעות החינוך הממלכתי, את ההתנחלות היהודית באזורים אלה. לשם מטרה זו מוצגת המציאות בחברון באופן חלקי ומגמתי. הסתרת המציאות הפוליטית הינה מעשה פוליטי".

"אנחנו רוצים להגיד לשר החינוך באופן ברור: אנחנו והתלמידים לא חיילים שלך", מדגיש גור. "זו לא אמירה של השמאל הפוליטי אלא של מורים שמעוניינים שהתלמידים שלהם יגבשו דעה עצמאית ומושכלת. הסיורים האלה לחברון ולשילה הם הדבר הרחוק ביותר מכך שאפשר להעלות על הדעת, מכיוון שהמטרה שלהם היא בכלל לא חינוכית. היא מטרה שנועדה ליצור הזדהות רגשית ולעצב ילדים כחומר גלם תוך צבירה של הון פוליטי".

איתי שניר, מורה לפילוסופיה בתיכון אלון ברמת השרון, אומר כי "התוכנית הזו מהווה אנטי מוחלט לרוח הביקורתית והפתוחה שאני מלמד על פיה. במובנים רבים הגיעו מים עד נפש. הדברים שקורים במשרד החינוך הם מספיק חמורים כדי שאני וכמוני מורים אחרים נצא באמירה שהיא לא פשוטה. לא מדובר באנשים שמחפשים פרובוקציה. התגובה החריפה שלנו נובעת מהמהלכים המאוד לא לגיטימיים של משרד החינוך, בראשם הסיור לחברון".

לדברי מיכל ווסר, מורה להיסטוריה בתיכון שער הנגב, "מגמות המשרד גולשות במהירות מחינוך לערכים לעבר אינדוקטרינציה, וזהו מאפיין מרכזי במשטרים החשוכים ביותר של המאה ה-20". ווסר מלמדת את תלמידיה זה שנים רבות גם את הנושאים שאינם כלולים בתוכנית הלימודים, כמו הכחשת השואה הארמנית ורצח העם ברואנדה. לטענתה, "לא מלמדים בכלל את תולדות הסכסוך הישראלי-פלסטיני אלא רק מנקודת מבט חד-ממדית, בכלל לא כסכסוך אלא כאמירה ציונית".

את הטענה בדבר סיורים חד-צדדיים מבססים המורים על מידע שהגיע מעמיתיהם שכבר יצאו לסיורים. בשבוע שעבר ניסה תיכון ליד"ה להציג לתלמידיו תמונה מאוזנת של המצב הנפיץ בעיר על ידי מפגש עם תושב פלסטיני ונציגים מארגון שוברי שתיקה, אך היוזמה בוטלה על ידי המשטרה בעקבות לחץ של פעילי ימין.

אודי גור (התיכון הניסויי בי-ם)אמיל סלמן

התוכנית "נעלה לחברון" (שהפכה מאז ל"ביקורים בארץ האבות"), הכוללת סיור במערת המכפלה ובבית הדסה שבחברון, הושקה לפני שנה על ידי משרד החינוך כפיילוט במחוז ירושלים. לפי נתוני המשרד, עד כה ביקרו בחברון 2,000 תלמידים בכיתות ט'-י"ב' מהמגזר הממלכתי, וכ-1,000 מהמגזר הממלכתי-דתי. לפני כמה ימים הודיע סער על הרחבת התוכנית לכל התיכונים ברחבי הארץ. התוכנית מוגדרת כרגע כ"רשות" ולא "חובה", אולם המורים חוששים כי הדבר ישתנה בעתיד. "אני בהחלט רואה אפשרות שהשר יהפוך את הסיורים בחברון לחובה. צריך להביע עמדה ברורה בעניין, היות ואנחנו רואים לאיזה כיוון הולכת מערכת החינוך".

הסיורים בחברון הם חלק מרשימה ארוכה של יוזמות חינוכיות שקידם סער במטרה רשמית של "חיזוק ערכים יהודיים וציוניים" בקרב תלמידים. באחרונה הצהיר השר על הפעלת תוכנית דומה של ביקורים באתר הארכיאולוגי הסמוך להתנחלות שילה, ולפני כן חנך את תוכנית "נעלה לירושלים" במתחם עיר דוד. התוכנית נעשית בשיתוף פעולה עם עמותת אלע"ד, שבמקביל לסיורים התיירותיים והמחקר הארכאולוגי מעודדת יהודים להתנחל בסילוואן. "זה המקום שנכון להתחיל בו את הפרויקט החינוכי. הכרת ירושלים דרך הרגליים תתרום להעמקת הזיקה של התלמידים לעיר", אמר אז סער.

פרויקטים נוספים שיזם שר החינוך הנוכחי הם "דרך ערך", שגובש בשיתוף משרד הביטחון וצה"ל, ש"נועד לחזק את הקשר ושיתוף הפעולה בין בית הספר לצבא". במסגרת הביקורים בבתי הספר, דנו קציני צה"ל עם מורים ביחסי צבא-חברה בישראל ו"בחינוך לערכים". תוכנית נוספת המיועדת לכיתות ז'-י"ב' עוסקת בהעמקת "מורשת מדינת ישראל והנצחת חלליה", וכוללת אימוץ אנדרטאות של נופלים על ידי התלמידים. בתקופת סער הוכפל גם המימון של תוכנית "מסע ישראלי", המחליפה את הטיול השנתי המסורתי, שבין מטרותיה הרשמיות "בירור וחיזוק זיקת עם ישראל לארץ ישראל תוך הבנת שורשינו כעם וזכותנו על הארץ". כמו כן, הכניס השר לתוכנית הלימודים מקצוע חדש של מורשת ותרבות ישראל, בו לומדים תלמידי כיתות ו', ז' ו-ח' את פרשת השבוע, סידור התפילה ומסכת אבות.

עפרה גולדברג, מורה למחשבת ישראל בתיכון ליד האוניברסיטה בירושלים, טוענת ש"יש שקר מאוד גדול בסיורים שמחזקים את הזיקה היהודית דווקא דרך חברון. מדברים על זיקה לאבות, שבעצם בכלל לא חיו בחברון אלא רק נקברו בה. העיר שאברהם אבינו הכי מזוהה איתה היא דווקא באר שבע, מקום שחשוב בהרבה למנף אותו. למה ללכת למקום המת הזה, הקיצוני הזה, ולא למקום שיש בו דו קיום, אנשים שחיים ביחד ומבטאים הרבה יותר את דמותו של אברהם? מהו ערך החיים כשהוא משתקף דרך קבוצה שהופכת קבר לקדוש? בוא נבנה את הזהות היהודית על דבר חי ויצרני ולא סביב קברים".

שר החינוך סער התייחס הבוקר (שני) לנושא בראיון לקול ישראל ואמר כי "מי שמעביר את התוכנית הם מורי של"ח ולא דמויות פוליטיות, לא צריך לאזן אותם עם ארגון כמו שוברים שתיקה שסייע לדו"ח גולדסטון. זה שהסיורים האלה לא התקיימו במשך 40 שנה זה מחדל במערכת החינוך".

סער חזר על תגובת משרד החינוך ל"הארץ" לפיה מכתב המורים כלל לא התקבל בלשכתו. "לא קיבלתי שום מכתב מחאה, המכתב שלהם נשלח לעיתון 'הארץ' כחלק מהקמפיין שלהם נגדנו. אחד המורים האשים אותי באינדוקטרינציה ציונית – אתה מבין? להיות ציוני הפך להאשמה". יוזמי המכתב טענו מנגד כי הם שיגרו את המכתב עוד אתמול ואף קיבלו את אישור הלשכה ולפיו המכתב התקבל.

Read this article in English:  Education Minister: Only issue with Hebron school trips is that they should have started long ago

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 298
  כל הכבוד למורות-רים

  שיש להם את אומץ הלב האזרחי שכל כך חסר במקומותינו להאבק נגד שטיפת המוח הלאומנית.

 2. 297
  ההפך שיסעו ויתרשמו - ממתי חשיפה בלתי אמצעית מאיימת על ״אלופי״ הדמוקרטיה
 3. 296
  איפה אתם חיים? עד כדי כך תנותקים מהשורש? זה חובה לבקר באתרים לאומיים והיסטוריים אתרי מורשת אין כאן היבט פוליטי רק היבט חזרה לשורשים ולעבר שיש לנו שם, מה עדיף לנסוע לטיול בת"א? אם הוא מורה זאת בושה למערכת החינוך!
 4. 295
  הכיבוש משחית גם את מערכת החינוך
 5. 294
  לעצור את הפוליטיזציה של החינוך

  שר החינוך מנסה להציג תמונה חד צדדית מנושא שהוא בלב המחלוקת הפוליטית מ-1967.
  יש להתרחק מפעולות בעלי זיהוי פוליטי. לפחות היו מקיימים דיונ ים פתוחים בנוכחות נציגים משני התפיסות המרכזיות.
  כל עוד זה לא נעשה, מחאת המורים מוצדקת. כל הכבוד!!!

 6. 293
  כולכם שכחתם/לא למדו אותכם כי ב-1967 ממשלת ישראל התחייבה להחזיר את השטחים כתמורה לשלום...

  ובעקבות זאת הותר לישראל להחזיק בשטחים שנכבשו במלחמת ששת הימים ע"י מועצת הבטחון. הרבה תודות לשר החוץ דאז - אבא אבן - שרבין וחבריו היו כפויי טובה כלפיו !!
  את השטחים ניתו היה לכבוש כבר במלחמת העצמאות אך בן גוריון פקד על נסיגה מטעמים דמוגרפים הרלוונטים כיום כאז.

 7. 292
  סער מנסה לכפות דעה פוליטית קיצונית על ילדינו. אף ממשלה, גם לא של הימין, לא העזה לספח את חברון לישראל. כשהיא תהיה חלק מישראל- אפשר יהיה לבוא לבקר בה.
 8. 291
  הורים תתארגנו ותתמכו במורים. זה עתיד בנכם

  לי אין יותר ילדים במערכת החינוך, אבל אני מוכן לכל קבוצת הורים שרוצה להתארגן ולהתנגד ליוזמה הפוליטית של השר. החינוך הדתי מכוון כולו לאינדוקטרינציה ימנית דתית. אסור שזה יקרה לחינוך הממלכתי.

  1. עצומת הורים בהמשך לעצומת המורים

   זה הלינק לעצומה:http://www.atzuma.co.il/nstth
   חשוב מאוד לחתום כדי שאפשר יהיה להעביר אותה למשרד החינוך. חתימות מעטות על העצומה רק ישיגו את המטרה ההפוכה..

 9. 290
  כל הכבוד למורים האלו! מעשה אמיץ ולא קל! המשיכו כך

  יש עוד הרבה דברים שילדי ישראל יגדלו לתוכם וצריכים כבר עכשיו להכיר: מהו הכיבוש וכיצד הוא מתבטא בחיי האוכלוסיה הנכבשת? מדוע הוא נמשך? מה עושה הצבא שם? כיצד תומכת המדינה בהתנחלויות? באילו מדינות נוספות בעולם חל שלטון צבאי? מהו בטחון?מהו חוק בינלאומי? מהי התנחלות? כיצד היא קמה? על איזו אדמה? מה מספר המתנחלים בשטחים? מי תמך. בהגעתם לשם? ועוד כיו״ב. האם ניכנע לדרישת סר חינוך ששואף לגדל מתפעלי מנגנון בורים? זה הזמן לשאלות למידע ולדיון, בבית הספר!

 10. 289
  כל הכבוד על הסירוב! חשוב לבקר במקום אך לא תחת כיבוש ודיכוי האוכ' המקומית! המעלים עין מהקורה שם סופו רשע
 11. 288
  לפטר מיד את כל המורים האלו ולהגלותם למנחמיה.להביא במקומם את הגב' ויס ואת יקיריה - החוליגנים מהגבעות
 12. 287
  גם אני מורה המתנגדת לתכנית הזו

  איפה ניתן לחתום כדי להצטרף להתנגדות לתכניתו של שר החינוך?

 13. 286
  260 מתוך עשרות אלפים, טיפה בים לא צריך לעשות מזה סיפור!!
 14. 285
  כל הכבוד!! תודה למורים החותמים. תקציב החינוך להקטנת הכיתות וצמצום פערים.
 15. 284
  היכנסו לאתר של "שוברים שתיקה" וצפו בעדויות, "שהיתי חייל היינו נכנסים בלילה וסתם מטרטרים את הפלשתינים" שי החוצפה למה לא שבר אז שתיקה. ביצע פקודות שלדעתו היו בלתי מוסריות או חוקיות, התחרפן שתק וציית שהשתחרר יצא מכלל סכנה החל לדבר,, זה ביזוי המוסר, עתה הוא גיבור של שפנים/קרנפים ומכפיש את צהל למעשה מכפיש את עצמו, הם המוסמכים ללוות תלמידים? זה המוסר שינחילו להם?
 16. 283
  זה פאשיזם במיטבו-חברון=שטח כבוש - נשמח לבקר שם בשלום כמבקרים ולא כעם אדונים

  זה הרי מורשת של פשע בשם זכות הבעילה הפכו את שוק חברון לשממת גהנום
  ארץ האבות? הרי בכמה עשרות שנים המתנחלים והכיבוש הפכו את השטח היחודי לשממה הרוסה הזרועה בהיתנחלויות שכיסחו את הטבע והנוף
  שלא לדבר על רעל השנאה והדם שהפכו את השטח לפצצה עולמית
  הרי גם המקור לעימות עם איראן הוא תודות לשתלטנות ששר החינוך רואה בה ערך חיובי

 17. 282
  זוהי תגובתי ליעל, ולמורה המחזקת אמא של תלמידה

  איני יודעת איפה גדלתן וחונכתן , אף שאני רק סתם חילונית שומרת מסורת , אצלי בבית , שמתי לב למשפט :שבכל דור ודור עומדים עלינו לכלותינו .... לא שיערתי בנפשי שיום אחד אחרד מהחשבה שאישה בת ישראל , שעומדות לה זכויות הנשים ממעמד הר סיני בשל סירובן לחטוא "חטא הפסל" תפנה גבה ותדבר בגנות חיבורינו לא"י הקדושה . מורה יקרה , יעל , לכו לספר שופטים קראו את שירת דבורה , פרק ה ופרק ד' מי"ז עד הסוף , יעל היתה אשת חבר הקיני , שהיו מצאצאי יתרו חותן משה . (מה שהדרוזים של היום ...) והסיקו מסקנות . כן חברון טיולי מורשת , לא חברון? אולי גם לא כותל מערבי , מה הקשר שלנו אליו? סתם קיר ישן ועתיק לא ?.

  1. תגובתי לליאורה (?)

   : גדלתי וחונכתי בירושלים, והמושג שקיבלתי על יהדות לא התייחס לקברים ולמקומות קדושים, אלא לערכים של מוסר אנושי ולמסורת של לימוד ומחשבה (עם הספר, וכו'). ואם מורשת האבות היא סיבה לנשל בני אדם מאדמותיהם ומזכויות האדם הבסיסיות שלהם, כפי שקורה בגדה המערבית, אין לי שום סנטימנטים חיוביים כלפיה, ובודאי שלא לאדמה שעליה זה נעשה. נראה שאת ואני גדלנו על מורשות אבות ואמהות שונות לגמרי.

 18. 281
  תודה למורים! אולי בכל זאת יש פה אנשים שפויים שעוד אכפת להם מחינוך. תומכת ב-100%.
 19. 280
  תבורכו , חייבים לעשות סוף לשטיפת המוח
 20. 279
  צביעות. המורים הללו כל כך אבודים, שהם לא זוכרים מי הם בכלל. כל דיבור הזהות הלאומית שלנו, הופך להיות משבר טראומטי. הלוואי שימעטו מחנכים כמותכם.
 21. 278
  אין חינוך מוסרי תחת כפיית הכיבוש

  כל הכבוד למורים שאינם מוכנים יותר לשמש ככלי שרת בידי ממשלה לאומנית גזענית הנשענת על החוגים החשוכים של החברה הישראלית
  רק מדינות טוטליטריות פשיסטיות קומוניסטיות או נאצית ראו במורים כלי שרת לשטיפת מוח של הנוער
  לא מתפקידו של מורה לגבות אידאולוגיה רישמית ואחידה מחובתם לחנך נוער חושב וביקורתי

 22. 277
  שאפו למורים ועכשיו תורם של ההורים

  הבן שלי בכתה ט ומאז שהיה בבית ספר יסודי הוא נסע עם כיתתו לטיול בירושלים 7 פעמים ! בממון ההורים כמובן,כי הם הרי אלו שנדרשים לממן את הטיולים.
  לא רק המורים שבויים של הדיקטטורה ששמה משרד החינוך אלא גם ההורים,ההבדל שההורים לא חייבים להכנע לדרישות ההזויות של משרד החינוך כי משרד החינוך אינו מהווה מקור פרנסתם.
  אז אנא הורים יקרים -תפסיקו להיות שבויים של משרד החינוך אל תסכימו לשלוח את ילדיכם לטיולים שמריחים לכם מאינדוקטרינציה ובוודאי שאל תסכימו לממן את הטיולים הללו-יש לכם כח להתנגד למשרד החינוך אל תתנו לו לעשות מכם ומילדיכם דחלילים ,ויפה שעה אחת קודם

 23. 276
  התנהגות החותמים ממש מבזה את המקצוע
 24. 275
  חברונופוביה

  הפוביה מפני העיר חברון רק משקפת ניכור מושרש להוויית הקיום היהודי. כמוה גם הניסיון להסב את את שמו של ערש האומה העברית , חבלי יהודה ושומרון, ולכנותם בתואר העלוב גדה מערבית. על כל פנים, ההיסטוריה אומרת את דברה, וממחישה את הייחוד הארץ-ישראלי באופן עקבי, שרק מוחות אטומים למסרים רוחניים מסוגלים להתעלם ממנו. ללא לב מהותה הרוחנית של ארץ ישראל, ללא הערים המקראיות ירושלים, חברון, שכם, בית לחם ויריחו, מדינת ישראל נדונה להפוך לאוגנדה במזרח התיכון, בתהליך שהולך ומתעצם בהדרגה, ומתגלה במלוא חרפתו בהתדרדרות מואצת לתת-תרבות של ביבים מוסריים. ההתייחסות לשיבת ציון של העת החדשה במושגים סתמיים של סתם עם אשר סתם חזר לסתם ארץ היא המתכון להתבוללותו המוחלטת של העם היהודי דווקא בארצו עד כדי אובדן זהות מוחלט.

  1. לד"ר צורף, אתה מתפרץ לדלת פתוחה. אהבת הארץ והכרת המורשות היהודית והציונית משותפות לך ולי. שאלתי אליך היא, למה אתה מתעלם מפשעי הכיבוש ומן הטירוף המשיחי של ההתנחלויות. אפשר לשמור על כל הערכים ועדיין להיות נאורים ומוסריים. קודם כל וראשית כל צריך להגיע להסדר שלום על הפלסטינאים.
  2. מורשת הכיבוש הערבי

   מרבית המולדת היהודית אכן נאנקת עדיין תחת מגף הכיבוש הערבי. הפלשתיניזם הוא מניפולציה אידיאולוגית שנועדה להנציח את מורשת האימפריאליזם הערבי, שנכפה על ארץ ישראל בכוח האלימות, הכפייה והגזילה. אכן, משתולל נגע הטירוף בציבור היהודי, והוא מתבטא בסגידה לאימפריאליזם הערבי הברוטלי שבדורסנות אופיינית פלש למולדת היהודית מתוך מטרה לגזול אותה מבעליה הטבעיים. מעבדת ההיסטוריה מלמדת, שמאז התהוותו של עם ישראל, מעולם לא כונן בה שום עם זר את מדינתו הריבונית. כמו כן, כל הכיבושים האימפריאליסטיים למיניהם - האשורי, הבבלי, הפרסי, היווני, הרומי, הביזנטי, הערבי והעותומני - הותירו את הארץ בשממונה, עד לשיבת ציון בעת החדשה. הארץ הזאת תקיא מתוכה כל עם זר המתיימר להפוך אותה למולדתו, שכן, היא מיועדת אך ורק להוות בית לאומי לעם היהודי, בשלמותה, כל עוד הוא נוהג בה בדרך ארץ ראויה...

 25. 274
  כל הכבוד למורים שעומדים ב"סער"
 26. 273
  מה הרבותא? החרדים מעולם לא נשמעו להנחיות משרד החינוך.

  בגלל משחקי כבוד וכסאולוגיה הגוש החילוני/שפוי מאבד את המדינה שיסדו אבותינו

 27. 272
  בכלל לא פעם ראשונה. בחינוך ההממלכתי דתי כבר מזמן מצפצפים על המדיניות
 28. 271
  שר החינוך לא מבין את המילה אינדוקטרינציה?

  לא, מר סער, להיות ציוני לא הפך להאשמה. הבעיה היא שמבחינתך- זה להפך. הבעיה היא שאתה מחייב להעביר בבתי ספר מסרים פוליטיים. הבעיה היא שאתה מחנך לנו ציונים קטנים, בפס ייצור ממשלתי. הבעיה היא שאתה עורך סיורים שמציגים באופן מאוד חד צדדי את הסכסוך שאותו המדינה שלנו כבר שנים מסרבת לפתור. אז מה בדיוק לא מובן?

 29. 270
  כל הכבוד

  כל הכבוד לכם ...נמאס מהשלטון הזה.....

 30. 269
  אם הסיור הוא רשות - איזה סירוב יש פה?
 31. 268
  אני מתביישת בכם , כל החתומים ואין לכם זכות לדבר ולקבוע לתלמידים .

  צריך ללמד ולזכור כי זו ארצנו בזכות ולא בחסד . אתם בחשיבה שמאלנית מחנכים. חברון מקום של מתים? שר החינוך המשך בדרכך . אל תיכנע . אתה צודק . עכשיו אפשר להבין מאיפה שורשי הבעיה שלנו , כיהודים בא"י. פלא שטיבי מרשה לעצמו לומר קבל עם שעדה שאנחנו ארעיים פה ודממה משתררת אין תגובה. העם שלנו , כיחידה אחת , כלאום ,מושתת על ערכים מסורת ושורשים מיוחדים עם זיקה לא"י ולמורשתה . אחרת , למה לעלות לישראל למה להילחם עליה? תתפזרו בגולה, תתבוללו , וחכו להיטלר הבא . בטח אתם החתומים לא שרתם ולא הפנמתם את התקווה אולי אתם גם לא עומדים דום כשמשמיעים את ההימנון או מניפים את הדגל ישראל . אולי שמחתם לראות ולשמוע את זועבי על המרמרה ואת חבריה מכים את חיילינו . אולי גם אתם מחלקים סוכריות וממתקים כשמפגיזים את הדרום או כשהפגיזו את הצפון ? אולי . בכל מקרה להם אין זכות לדבר בשם התלמידים . אתם יכולים אולי , אולי לדבר בשימכם , אבל אוי לנו אם אתם המחנכים של ילדינו . לגבי התלמידים , אל תשתמשו בהם , תנו להורים להחליט לכאן או לכאן כמו בכל טיול אחר . תשאירו את התלמידים מחוץ לפוליטיקה. התלמידים הם הילדים שלנו ולא שלכם . בטח גם למסע לפולין לא יצאתם מעולם, סרבתם . בטח ולו פעם אחת לא עשיתם קידוש בביתכם ואקצין אתם בוודאי עפי תגובתכם צריכים להיות מחוץ למערכת החינוך . זו עצתי לך כבוד שר החינוך. שהמורים לא יצאו לביקורי מורשת , תקים יחידה נפרדת , הכוללת מורי דרך טובים אוהבי ארץ ישראל , שתלווה את התלמידים . לא צריך את המורים לכך . ואל תשלם להם בעבור הימים האלה שכר . ואני רק רוצה לשאול אתכם חתומים "יקרים" גם לא לכותל המערבי? גם הוא מיושן והרוס , אל חומתיו דבוקים בתי נוצרים ומסלמים , סתם קיר נכון? לשם מה ? ובכלל , מה זה ארץ ישראל? אולי זו "בלסטין" בכלל , ואנחנו פולשים? אולי ה"בלסטינים" צאצאי הפלישתים , מוכח גנטית הם בכלל בעלי הזכות על האדמה הזו שאנו טוענים לה ? בואו נמצא לנו איזו אוגנדה ? או כמו במצדה בואו נתאבד התאבדות קולקטיבית ולעום הזה תבוא המנוחה ? אתם מגעילים אותי ודוחים אותי . בושה וחרפה . לעל פועלכם וניצול "מעמדכם" והחינוך שאתם מחנכים את ילדינו , זכרו, יש גם בית דין של מעלה ואני לא מתכוונת לבג"צ של מטה המושחת והרקוב , יותר למעלה במקום שלכם אין מושג על הקשר בינו לבין נשמת העם היהודי . , ויש פעמים שהוא שופט כאשר אנחנו עדייין כאן למטה . ואם זה יקרה דעו למה . אגב , אתם בטח לא משננים "שמע ישראל" על המיטה ואת "שהחזרת בי נשמתי" בבוקר . מורים " " " יקרים" " " תתחילו לחנך לאהבת ישראל , או קחו את מיטלטליכם וחזרו לגולה . אלפיים שנה העם היהודי לא שכח את מורשתו ואת ארצו ואתם רוצים במחי יד אחת לבטל ולמחוק את זהותו . אלוהים שמור אותנו מ"ידידינו" ואנחנו נשמר ממשאינו .

 32. 267
  שלא ישברו אותך סער , אוהבים אותך, השמאל בדרך להתרסקות אלה רק פרפורי גסיסה אחרונים
 33. 266
  זו טיפה בים של עדר אומרי הן. טיפה בים של מורים שלא שואלים למה כשחובה לשאול.
 34. 265
  אלה התומכים הנלהבים בילמודי השקרים/נרטיב של ה"נכבה"שיולי תמיר ניסתה להכניס בכוח למערכת, בעיית חברון תיפתר אם באמת יחתם הסכם, שיכלול התיבות יהודית במדינה הפלשתינית. מעניין ששום צדקון שמאלם לא התרעם שכל העולםהמוסלמי הפך לנקי מיהודים זה בסדר, אלינו האפרטהייט, לסלק את היהודים ממדינות המוסלמיות זה ה"חופש והדמוקרטייה"

  ממליצה לקרא את המאמר של אליעזר יערי, היום ב"הארץ" השמאלן שהחל להבין למול מי אנו עומדים, כל הכבוד ליושרו.

 35. 264
  תמיכה במורים

  אני תומך בכם מכובדי .לדאבוני החרד"ליות היא הרעיון המרכזי של ממשלתנו בת 40 השרים, ונדמה לי שמאוחר לנסות להלחם במגמת המשיחיות המטורפת של כל מוסדות הממשלה .

 36. 263
  סער, שר החינוך, קצת הבנת הנקרא:

  לא 'ציוני' היתה ההאשמה, אלא דווקא המילה הצמודה לה (מלפנים): אינדוקטרינציה.
  להלן פירושה http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%90%D7%99%D7%A0%D7%93%D7%95%D7%A7%D7%98%D7%A8%D7%99%D7%A0%D7%A6%D7%99%D7%94

  בהצלחה.

 37. 262
  לא מסכים!

  אותם מורים מקריית שמונה לא מדברים בשמי ולא מסכים איתם!!! וגם עם השמאלנים ההזויים משאר המקומות.

 38. 261
  כבר יש מעל 300 חותמים נכון לשעה זו :)
 39. 260
  אני מניח שלרובנו גישה מתנשאת כלפי החרדים שנמנעים מלחשוף את ילדיהם ללימודי הליבה פן יתקלקלו ויצאו לתרבות רעה. מה פשר החרדה הזאת שתקפה את המורים האלה? בקור בחברון יהפוך את התלמידים לחסידי הסיפוח?מערת המכפלה היא אתר מורשת שצריך לבקר בה כמו ברשימה ארוכה של מקומות אחרים. בקור שהוא חף מכל השפעה פוליטית. מורה שלא מסוגר לנעול את השקפותיו בבית שיבחר לו מקצוע אחר.
 40. 259
  מורה ל"מחשבת ישראל" ששכחה (או לא ידעה מעולם) שבחברון

  החלה מלכות דוד? בושה!

 41. 258
  האבות לא חיו בחברון? וזו מורה ל"מחשבת ישראל"?

  בראשית לה, כז: "ויבא יעקב אל יצחק אביו ממרא קרית הארבע, היא חברון אשר גר שם אברהם ויצחק"

  1. לבראל, עבורך הפסוקים האלה הם אמת עבורי הם סיפור. יש להם חשיבות במורשת העברית ואין להם שוב חשיבות בהקשר המעשי כיום.
 42. 257
  גדעון סער יורה לעצמו ברגל
 43. 256
  משרד החינוך משרד הפיקוח על אינדוקטרינציה פוליטית. סוף סוף נשמע קולם של המורים שנקבר תחת ערימות טפסים. יופי. בקיץ הבא- המהפכה!!!
 44. 255
  מורה מודאגת מזדהה בלב שלם עם כותבי העצומה

  מורים, חנכו לדמוקרטיה, אל תיכנעו לאינדוקטרינציה!

 45. 254
  כל הכבוד, ישר כח מורים יקרים!
 46. 253
  איך מצרפים עוד שם לחתימות?
 47. 252
  רגע, אז 250 או 260?

  להאמין לכותרת או לגוף הכתבה?

  http://www.latma.co.il/article.aspx?artiId=5783

  1. עכשיו כבר לבטח יש יותר. מה זה חשוב? העיקר שסוף סוף זז משהו.
  2. כרגע זה כבר למעלה מ300

   המספר גדל כל הזמן

  3. עדכון מספרי

   כבר 500

 48. 251
  אני דווקא בעד לימוד פוליטי, אבל שיכלול את שני צדי המטבע. אדרבא, שתלמידים יסיירו בחברון ובעופרה ויעיינו במפות ויסיירו ליד גדר ההפרדה שחוצה כפרים פלסטיניים או מפרידה בין הכפר למטעיו. וכן, שישמעו את איתמר בן גביר אבל גם את שוברים שתיקה, וגם שיבלו שעה במחסום ויבינו מה עושות נוטרות המחסומים האמיצות. שיראו הכול במו עיניהם!
 49. 250
  מחזק את ידכם- גדעון סער ןלימור לבנת רומסים את ערכי הדמוקרטיה
 50. 249
  זהו סיור דתי! ולשר אין מנדט על הדתיות של האזרח!
 51. 248
  סוף-סוף המורים מתחילים להוביל בחינוך! יישר כוח!
 52. 247
  לא ממש ברור לי מה הבעיה עם סיורים שם

  אנחנו לא צריכים לפחד מלהסתובב במדינה שלנו.
  אין כבר זכר לשורשים היהודים שלנו.לאמריקה ,לשם הנוער שלנו דוהר ,חושב שהם{האמריקאים} השורשים-ובאשמתינו.

  זו המדינה שלנו!!תפנימו.

 53. 246
  תודה לכם מורים יקרים

  תודה , כן ירבו מורים כמותכם במערכת החינוך, אתם מהווים דוגמא לתלמידיכם

 54. 245
  מכבש כזה כמו סער על חינוך ילדינו עוד לא היה לנו.
 55. 244
  לליכוד אין כלום בראש. רק התנחלויות. מפלגה שהתנערה מכל הדגלים שלה
 56. 243
  סחטיין עליכם כל הכבוד על האומץ והיושרה! מסיר את הכובע בהערכה. הלוואי וירבו כמוכם!
 57. 242
  מקריאה בטוקבקים אנחנו מוכיחים את אשר ידענו: הימנים חסרי אינטיליגנציה
  1. לא! הם שטופים בהתלהמות לאומנית.
  2. וואו מזל שאני שמאלנית . ספרדיה מזרחית אבל שמאלנית

   יואב בן צרויה הוא דמות מקראית, שר צבאו של דוד המלך. צרויה, אימו של יואב, הייתה אחותו של דוד. במסגרת תפקידו נלחם בארם, עמון ואדום, ומילא תפקיד חשוב בפוליטיקה הפנימית בישראל. יואב נזכר בעיקר בספר שמואל. מקור שמו ("יהו-אב") "האל הוא האב". זכור זאת בכל פעם שפונים אליך או שאתה מציג את עצמך . מעניין למה הוריך בחרו שם מהתנ"ך ולא קראו לך אדולף או אחמיניג'אד . אני תוהה

 58. 241
  המדינה הזאת מדרדרת מרגע לרגע.. העתיד הלא רחוק הוא של מדינת דת פאשסיטית
 59. 240
  על כל מורה הזוי ואנטי-ציוני שהצלחתם לאסוף...

  יש 1000 מורים שאוהבים את הארץ הזו ומכירים בקשר שלנו לתרבות ולמורשת היהודית. בוגרי רביבים הם צעירים נחמדים ומוכשרים. רובם עוסקים בהוראה רק עד שימצאו תקן באקדמיה ויצטרפו לגילדה הסמולנית. חברון לעומת זאת - מאז ולתמיד !

 60. 239
  חיזקו ואמצו, מחנכים אמיצים.
 61. 238
  כל הכבוד למורים.
 62. 237
  אוי, הבורות, הבורות

  חבל שהמורים הנכבדים לא יודעים שבחברון היתה קהילה יהודית מאז המאה השש עשרה . הישוב היהודי הממושך בחברון נפסק רק לאחר הטבח של שנת–1929, שבו נרצחו , בדרכים אכזריות במיוחד,שבעים יהודים ביום אחד. אלה שנותרו בחיים עזבו את בתיהם ורכושם ,וברחו לירושלים כשרק חולצתם לעורם,ולא חזרו לעיר.משפחת אמי נצלה מהטבח בזכות שכן ערבי שהסתירם בביתו.

  1. אוי האטימות האטימות

   לדחוף את הראש בהיסטוריה במקום להרים את הראש ולראות מה קורה מסביב.
   איך מתחלקים ריכוזי האוכלוסיה?
   כמה כסף אנחנו זורקים על פאראזיטים פאנטיים בחורים נידחים.
   כמה הרוגים ומלחמות ומה הדרך היחידה להגיע לשלום ושקט?

  2. הידע על חברון לא נגמר ב1929 ומה שקורה היום הוא לא פחות

   חשוב ולא פחות בעייתי, יש עוד מקומות שהתרחש בהם טבח ויהודים שגורשו ולהיפך , מקומות בהם ערבים נרצחו והיתר ברחו . והנה יש גם ערבי צדיק שהציל את משפחת אמך....האם ההוה אינו מקום לתיקון לידע רחב? אם השר רוצה להכניס את ראשו בקירות של חברון שיעשה את זה עם הילדים שלו , לא עם שלי.

  3. לרות, לא , אין בורות! דווקא יודעים היטב, המורים למדו וגם אחרים למדו. היום חברון אחרת ונתונה תחת מגף פשיסטי של מתנחלים משיחיים. אפשר ללמד את קורותיה מבלי לבקר בה. הביקור של התלמידים בחברון זו הצדעה לפשע שנעשה בה ביוזמתה ובברכתה של הממשלה.
  4. פרזיטים פנאטיים

   חבל שפרזיטים פנאטיים נמצאים בכל המקומות שהאנשים השפויים היו צריכים להמצא ולהשפיע על אופי החיים ,אבל אלה הרי לא רוצים להמצא שם , ובסופו של דבר הם מתנהגים כמו מי שזורק את התינוק יחד עם מי האמבט המלוכלכים .

 63. 236
  שר החינוך אל תרתע - תבורך. ילדי ישראל יוכירו לך תודה
 64. 235
  המצבה לזכר אלכסנדר (בפאתי טבעון) לא חשובה פחות במורשת המדינה מאשר חברון.
 65. 234
  אני מצדיעה לכם
 66. 233
  כל הכבוד למורות שלא שותקות על הפאשיזציה
 67. 232
  הנה הצעת פשרה: סיור בחברון שיתחיל במעבר קל במחסום כולל שיחה עם חייל ועם אמא ממחסום ווטש, יעבור דרך תיאטרון ברמאללה + בית קפה,שיחה עם רופא ערבי פלסטינאי, בעל מטע זיתים, רב מתנחל שיתלהם קצת, ובסוף: יציאה דרך מחסום במסלול של הפלסטינים

  ובסוף: נסיעה לבאר שבע, רכיבה על סוסים, ונטיעת עץ בנגב וביקור בירוחם אוניברסיטת בן גוריון.

 68. 231
  הדרך לגהינום רצופה כוונות של החדרת אהבת המולדת וחיזוק הזיקה אליה

  שטיפת מוחות במסווה של חינוך לערכים וחיזוק הזיקה למורשת. ממשלת השרצים של הקואליציה הימנית-לאומנית הארורה עסוקה עד מאוד לא רק בלסתום פיות של אנשים החושבים אחרת ממנה אלא גם בלגדל דור עתיד של קונפורמיסטים ויסמנים שאינם יודעים ללמוד ואינם מסוגלים לחשיבה בקורתית וערכית אמיתית - כזו שאינה מבוססת על חצאי אמיתות והסתרת עובדות שאינן מתיישבות עם הקונצנזוס והסטטוס קוו שנקבע ע"י ממשלת החדלון הלאומית. בא לי לצעוק -תעצרו אתהמדינה - אני רוצה לרדת. ההגה נמצא בידיה של ממשלה שמועלם לא למדה לנהוג, ומוליכה אתכולנו בבטחה אל עבר האבדון של התובנה, התרבות והשפיות.

  1. לגברת המקללת: הציבור בחר בממשלה זו בבחירות דמוקרטיות. לא נאה לך? חכי לבחירות הבאות.
  2. כרטיס אלינו.טוסי מכאן. זה גם סוג של קוצנזוס

   מי שארור זה את. מי שארור זה שלך מותר לקלל. ואותנו יצנזרו.
   רק דבר אחד אני הגיד לך ולנותנים לך לקלל. בבחירות הקרובות אנחנו נראה אותך ושכמוך לא רק יריב פוליטי.נראה אותך כאויב.

 69. 230
  "חיזוק ערכים יהודיים וציוניים" - על ידי סיורים בבאר שבע המקראית, וחיזוק ערכי האנושיות והכבוד לערבים שבתוכנו
 70. 229
  סוף סוף!!!
 71. 228
  הייתי רוצה להנחיל את מורשת אברהם אבינו ע"פ יחסו לישמעאל

  הוא העיף אותו ואת אימו קיבינימט, כדי לאפשר ליצחק אבינו לגדול בשקט ובבטחה

 72. 227
  ישר כוח!

  כיצד ניתן להצטרף ליוזמה?

 73. 226
  כל הכבוד! מדיניות בזויה של הממשלה.
 74. 225
  סוףסוף, מורי הארץ השפויים התאחדו! אני כתלמיד לא יכול להתבייש יותר ממערכת החינוך של המדינה שלי מעכשיו- זאת שערורייה ועוד דוגמה לכך שהמדינה מאבדת את הדמוקרטיה.
 75. 224
  כל הכבוד למורים

  תומכים בכם. יש גם הורים רבים ,כולל אני, שלא מסכימים לסיור ההזוי הזה. אחרי ששלחו את הבן שלי לשמוע על יהדות ודתות אחרות דווקא מפיו של קיצוני ימני מתנחל ,אתחיל לצנזר את אישורי היציאה של בני ל"סיורים לימודיים"

 76. 223
  במקום זה סעו לסיור באום אל פאחם!!!!!!!!!!
  1. יש תכניות של מפגשים בין תלמידים יהודים לערבים. למה לא?
 77. 222
  כל סוג של סרבנות זה איוולת כי היא מזמינה סרבנות מקבילה מנגד וכך נהרסת חברה. בלי קשר לציונות אדם עם חוש דמוקרטי בסיסי אמור לקבל בהכנעה הכרעה פוליטית ומרות נבחרים
 78. 221
  תגובת המורים = כך הורסים מדינה

  מוטב שהמורים ילמדו כיצד הערבים והמוסלמים מחנכים את ילדיהם בדה לגיטימציה של מדינת ישראל והיהדות (משה היה בכלל ערבי). מה הנוער היהודי יודע על המורשת שלו כאשר מורים שמאלניים מעוותים אותה. מה הנוער יודע על פעולות המופתי והערבים בשנות השלושים למניעת כניסת יהודים ארצה שבסופה תרמה להרג כמות גדולה יותר של היהודים שנותרו באירופה מבלי יכולת לעלות ארצה. זו הנקבה האמיתית של יהדות אירופה בגלל הפלסטינאים וזאת לא מלמדים את הנוער.
  לגבי ביקורים באתרים הסטוריים של עם ישראל אין כל רע ומוטב שהנוער יכיר את מורשתו ועברו מאשר השמאל ההזוי יסתיר זאת ממנו וזאת בשם "השלום" המזויוף שהוא מנסה להוביל.

  1. מי מחנך לדה-לגיטימציה של הפלסתינים

   בתחרות השנאה ישראל אינה מפגרת אחרי הערבים והאירנים-
   הכהן הגדול היהודי (עובדיה יוסף) קורא בגלוי להרג ערבים ואחריו
   רבנים אחרים - כולם עובדי מדינה - קוראים שלא למכור או להשכיר דירות לערבים ואף מטיפים לרצח ערבים-ישראלים.

  2. ישראל מנצחת בתחרות השנאה

   בתחרות השנאה ישראל אינה מפגרת אחרי הערבים והאירנים-
   הכהן הגדול היהודי (עובדיה יוסף) קורא בגלוי להרג ערבים ואחריו
   רבנים אחרים - כולם עובדי מדינה - קוראים שלא למכור או להשכיר דירות לערבים ואף מטיפים לרצח ערבים-ישראלים.

 79. 220
  אפילו השר המר ז"ל שפחדנו מהשלטת הדת לא התנהג כמו סער.
 80. 219
  כל הכבוד למורים החותמים. די ללאומנות הממשלתית הממלכתית.

  להקיא מגדעון סער.

 81. 218
  1. הדרת חברון ושילה מתוכנית הלימודים, היא כשלעצמה אינדוקטרינציה ! . 2. אנחנו לא חיים בגלובאליזציה שוויצארית, אלא כאן בקלחת המזרח תיכונית. כאן התחלנו וכאן אנו חיים. 3. מי שלא מתאים לו, יכול לחפש מקצוע אחר.
  1. בסדר, אבל הממשלה צריכה להדגיר מה גבולות המדינה, ומי אזרחיה. זאת בעצם שורש הבעיה.
 82. 217
  נימוק מעולה לצימצום תקנים במערכת החינוך

  להעיף את כל הסרבנים - כפעולה תגובתית אבל תוך רמיזה ברורה לעבר כל מי שמעז לערער על הזכות היהודית בארץ ישראל. נרוויח מקומות למורים אלטרנטיביים, ציוניים וערכיים, שימלאו את מקומם של הזויים הללו שמקבלים ביטוי בהארץ כמובן, (אל הארד).

  1. איש פשוט-במקרה שלך אין כנחתום כדי להעיד על עיסתו המבאישה!
  2. שכחת שיש גם הורים במשוואה הזו שלא ישאירו את הילדים במערכת חינוך שמנכסת ומעוותת את הערכים שבשמם קמה המדינה
 83. 216
  סמולנים

  הסמולנים האלה - מוציאים אותם מהכנסת - מוצאים אותם בעמותות. מייבשים את העמותות - מוצאים אותם בבית המשפט העליון. מוציאים אותם מבית המשפט העליון - מוצאים אותם בצבא. מוציאים אותם מהצבא - מוצאים אותם בעיתונות. מוציאים אותם מהעיתונות - מוצאים אותם בבתי הספר. כנראה שאין ברירה - יש להשמיד את העם כולו וכך נהיה בטוחים שפס הנגע הסמולני מקרבנו.

 84. 215
  לא שותקים יותר! סחתיין על האומץ. הפשיזם לא יעבור
 85. 214
  כל הכבוד!!אי ציות לממשלה הפאשיסטית
 86. 213
  משרד החינוך יאיים בפיטורים וועדות שימוע, מכירים את המשרד טוב

  גדעון סער לא ירצה להתקפל כי הוא נלחץ בידי גופים מהימין ולכן הוא יפעיל כוח על המורים כי הוא במילא לא סופר אותם אף פעם. אנחנו סובלים ממנו ומהמשרד גם בלי חברון.

 87. 212
  כל הכבוד! קודם כל צריך להגדיר גבולות!!! כי כרגע, עניין הגבולות ישראל הוא לפי פרשנות אישית. ובעצם זאת שורש הבעיה...
 88. 211
  דרוש עונש של קיזוז שכר והערה לתיק האישי של הסרבנים

  יש הבדל בין חתימה על מכתב לסירוב בפועל

  1. סרבנים זה בצבא. הרפתקאות פוליטיות של סער הן עדיין לא פקודה (למרות שכבר לא ממש ברור)
 89. 210
  סער אתה רוצה לחזק ערכים ציוניים ? אז אל תשלח ילדים לסיורים אלא תהפוך את המדינה הזו למקום שטוב לחיות בו ! סולידריות (אין), דאגה לאזרח (אין), מה אתה רוצה ? תדאג לזה אחכ נשוטט בחברון כמה שתרצה. שמעת על עיירות פיתוח ? שיכונים ? פריפריה ?

  ציונות לא עושים במערת המכפלה, ציונות עושים עם תגבור בביולוגיה, כימיה, מתמטיקה, פיזיקה, מחשבים (וכן גם חשיבה ביקורתית במקצועות מדעי הרוח והחברה) ---- ובמיוחד בעיירות פיתוח !!!!

 90. 209
  התנחלות היא לא ציונות! התחלות בשטחים שנכבשו בשנת 67 לא תאפשר לאלה מאיתנו שמעונינים בהסדר שלום עם הפלשתינאים להגיע אליו.
 91. 208
  אין שום ביטחון שהיה באמת בן אדם כזה, אברהם אבינו. אז מותר ליהודים לפתח מיתוסים לאומיים כמו כל עם, אבל בואו לא נשכח שזה מה שזה- מיתוס
 92. 207
  כל הכבוד! משרד החינוך משכתב ההסטוריה

  האינדוקטרינציה במשרד בחינוך באה לידי ביטוי בתכני הלימוד בהסטוריה (אין לומדים אודות מלחמת העולם השניה אלא רק בהקשרה לשואה), יש חינוך לגזענות - ואם יערך משאל בקרב בני-הנוער היום, תראה העליה הנוראה בגזענות. במקום חינוך לדמוקרטיה - המשרד שאמור לחנך מתנהל כדיקטטורה.

 93. 206
  שניר הוא מסית שמאלני ידוע, לא ממש אובייקטיבי. הגיע הזמן לזרוק ממערכת החינוך את אנשי השמאל הקיצוני המנסים לשבור את הדמוקרטיה הישראלית אחר שכשלו בקלפי. שניר מזכיר כאן סיורים בעיר דוד, להזכיר, מדובר בבירת ישראל על פי חוק. יתירה מכך, בעבר טען בעד החרמת יהודים ביו"ש משום שטען שאין לערבים שם זכויות אזרח. הוא שיקר גם שם שכן לערבים יש יש אזרחות של הרשות הערבית, רק שמה טיעונו לעניין עיר דוד, בה לכל זכויות אזרח גם לדעתו? אין, אותו לא מעניין לוגיקה, חוק, משפט, זכויות, אלא רק פו"צ.
  1. המורה הכי משמעותי שהיה לי

   איתי הוא המורה הכי טוב שהיה לי אי פעם, כזה שבאמת מלמד תלמידים לחשוב לבד עד הסוף ולא מפחד שאם תחשוב לבד אז אולי תחשוב אחרת ממנו.

 94. 205
  אני מחזק את ידם של המורים שחתמו וכל הכבוד על האומץ,כיצד ניתן לחתום גם?
  1. הנה קישור לעצומה

   https://docs.google.com/spreadsheet/viewform?hl=en_US&formkey=dHpCUDJ4N0dLeWU0NWVFRGswQV9ORUE6MQ#gid=0

 95. 204
  מורים יקרים ואמיצים, אני מעריצה אתכם. אור בקצה האופל

  יש תיקווה אם לא נשתוק, אם לא נשתף פעולה עם משטר לאומני מזדהם. כל הכבוד לכם. ריגשתם אותי. חייבים לעשות מעשה לפני שהפשיזם יסחוף את כולנו למקומות שבהם המצפון כבר לא עוזר. הלוואי שעוד לא מאוחר מדי...

 96. 203
  כל הכבוד להם!!!

  הם עושים את הדבר הנכון, כן ירבו

 97. 202
  קד קידה

  ראויים הם לכל הכבוד. מי יתן וירבו כמותם ואולי תחזור מעט שפיות למוחותיהם וליבותיהם של מצווחי היידה ביבי .

 98. 201
  פוליטרוקים מרוסיה הקומוניסטית ששמם גדעון סער ולימור לבנת. מה פתאום מקבלים הוראה מגבוה לאן לטייל עם נוער ועוד לישוב של עבריינים ותומכיהם!
  1. כל הכבוד לתגובה 181
 99. 200
  מחנכים, מורים והורים

  הקלגס הלאומני אינו יודע שבעה. חדירתו המיסיונרית אל כל תחומי חיינו, הופכת אלימה יותר ויותר. גם ילדינו הנם קרבן ראוי מבחינתו, למרבה הזוועה. אסור לנו להותיר את המורים המוחים לבדם בחזית. עלינו להצטרף למחאתם, ולא לאפשר לביבים למסמס אותה, כפי שארע למחאת הדיור.

 100. 199
  מורשת

  היום כל מה שקשור לזכותינו על הארץ,לא מקובל.לא ירושלים ולא חברון-רק לסייר בקיבוצים שמשם גורשו ערבים מותר.

 101. 198
  לאן יגענו מחר מורי הימין לא יספרו איך ההגנה ירתה על אלטלנה
 102. 197
  כל הכבוד למורים!!!!
 103. 196
  בזיון. מה החרדה הגדולה-התלמידים יתאהבו בחברון?

  בספר הלימוד ששמש אותי בתיכון, אצ"ל ולח"י לא היו קיימים. היה אזכור מינורי ל"פורשים"שלא הייתה להם כל תרומה לתקומת ישראל.לרגע חשבתי שהאפלה הזאת התפוגגה.
  שמעתי את המורה שהתראינה בגלי צה"ל. לא פלא שהמכתב מאפיין מורים עם צבע מאוד ספציפי. מורה נכבד -כשאתה מגיע לבית הספר, את ההשקפות הפוליטיות שלך תשאיר בבית. אם אתה לא מסוגל, תמצא לך מקצוע אחר. אני לא צריך שתטיף לתלמידים שחלקם הגדול יתקשה להתמודד דרך הפילטרים שלך.
  התלמידים צריכים לבקר בקברי האבות בחברון בדיוק כפי שמבקרים בכותל וכפי שמבקרים בקלעת נמרוד ובאין ספור אתרים בארץ. תנו להם את הקרדיט שהם יבחרו את דרכם בעצמם.

 104. 195
  כל הכבוד למורים האלה

  ולכל מורה שמלמד את תלמידיו להטיל ספק, להכיר ולכבד את עמדותיו של האחר ובעיקר להבין שאין אמת אחת מוחלטת, ולא רק בהקשר של הסכסוך הקטן שלנו

 105. 194
  הגיע הזמן שמישהו ירים את הכפפה.

  מול שר חינוך תעמולתני, וממשלה ימנית נושקת משיחית, הגיע הזמן שאנשי חינוך יתייצבו ויביעו את עמדותיהם החשובות. כי לתת לנוער שלנו "להסתובב" בעיר האבות, ולעבור שטיפת מוח יסודית המכשירה את שרצי הכיבוש, זו איוולת אמיתית. אני קורא לכל ההורים באשר הם- להחרים את אותם סיורים. אל תתביישו- תתאגדו. אמרו בפה מלא, ובחוסר בושה: "אני לא מסכים לשטיפץ המוח הממסדית, ולא ארשה לכם לקחת את הילד שלי לשם"!
  מקומו של שר החינוך הוא בבית. כי שר חינוך המאיים בפיטורים כלפי מנהל בית ספר שלקח את ילדיו למצעד זכויות אדם, ושבוע לאחר מכן מכשיר את הקרקע לאנדוקטרינה של כיבוש, לא ראוי להיות שר בממשלת ישראל. בושה למדינה.

 106. 193
  Hebron school trips

  I ain't sending my kids to one of these crazy ill planned school trips that may also lead to terror attacks on soft targets because this clueless politician wants to keep his position in government. We really do need some smarter people in government!!

 107. 192
  כל הכבוד למורים - אני בתור הורה, לא חותם לילדי על טיול לחברון

  האמת קשה לי להאמין שהמנהלים יאשרו את זה
  מי שיצא ליולים האלו זה בטח בתי הספר הדתיים

 108. 191
  אני מעוניין להוציא מכתב הקורא להחרים את שר החינוך גדעון סער. מי מצטרף?
 109. 190
  צודקים במאה אחוז!!!! אין לכפות!!!!

  מי שמרגיש בטוח/מוכן לסכן עצמן (ואת תלמידין), מזדהה עם האג'נדה - שיסע.
  לפני שנים רבות הייתי שם, היום - המציאות אחרת, ולו ילדי היו תלמידים - לא הייתי מרשה להם לצאת לשם.

 110. 189
  יוזמה בוטלה ע"י המשטרה בשל לחץ פעילי ימין? שלא יהי אשליות נוער הגבעות אינו השוליים,
 111. 188
  למה אין הפנייה לעמוד פייסבוק של העצומה? ואיך אפשר להצטרף ולעזור למוחים?

  קדימה, עורכי "הארץ", להתעורר.

  1. קישור לעמוד הפייסבוק: "מורים לא נוסעים לחברון"
  2. עמוד הפייסבוק: מורים לא נוסעים לחברון
 112. 187
  כל הכבוד!
 113. 186
  הארץ עיתון סמולני. באתרים אחרים אין שום אזכור לגבי המכתב

  כנראה שהיידיעה לא חשובה, או שכל הסיפור עם המכתב מפוברק

 114. 185
  למה באתר המתחרה אין שום אזכור בקשר למכתב?!
 115. 184
  אם חלק מהמורים רוצים לשנות את

  מדיניות הממשלה, שיתנו דוגמה לתלמידים וינסו להבחר לכנסת ולממשלה.
  אין לאף אדם, ואפילו אם הוא נושא בתואר המכובד : מורה, את הזכות לתת דוגמה לתלמידים, איך מעודדים אנרכיה. התנהגות כזאת, הינה בגדר הסתה נגד השלטון הנבחר במדינה דמוקראטית. הם יכולים להפגין (מחוץ לשעות הלימודים), הם יכולים למחות במכתבים לחברי כנסת, אבל לקיחת החוק לידיים ועוד ע"י מורים, זהו מעשה חמור מאוד.
  אני מקווה שמשרד החינוך יזהה את הנושא ויקרא למורים לעמוד לפני וועדה לאזהרה ונזיפה.

 116. 183
  זה הזמן להפיץ את המכתב בין כל אתרי ה"חדשות" הישראליים האחרים.

  קדימה, להציף את האתרים האחרים בטוקבקים עד אשר יואילו בטובם לפרסם כתבה הולמת.

 117. 182
  כל הכבוד למורים האמיצים. עיר האבות האמיתית שלנו היא תל אביב

  קצננו בכל עיר ששפכה דם אלפי שנים בגלל מלחמות דת.
  ביננו , האם היום הייתם תומכים במישהו שמפלה בין שני בניו בגלל שאישה אחת לא אוהבת את פילגשו / אשתו השנייה של מן דהוא?
  למה צריך היה אבא להשליך את אשתו ובנו למדבר?
  או אב אחר שמעלה את בנו לעקידה בגלל ששמע קולות?
  או הנכד שלו יעקב שילדיו ניסו להיפטר מאחיהם?
  משהו דפוק במשפחה הזו.
  ותראו את המורשת.
  קבר רחל נראה כמו בונקר מזויין .
  מערת המכפלה מקום לשנאה תהומית בין שתי דתות, כאשר רופא בישראל יורה בגבם של מתפללים ובמקום קדוש להם.
  או הכותל המערבי שהפך להיות מטחנת כספים ומקום להפרדה טוטאלית בין המינים.
  איפה תל אביב ההומאנית הליברלית?

  1. מהתגובות הטובות שקראתי
  2. צריך להיפרד לשלום ממדינת המתנחלים ולהקים מדינה שפוייה בת"א\גוש דן

   חינוך ללאומנות, פאשיזם, קולוניאליזם וביריונות - לא בבית ספרנו!

  3. מסכים. אבותיי כנראה מתהפכים בקרבם לנוכח "עיר האבות" 2012
 118. 181
  well done
 119. 180
  מי שלא מתחבר לעבר אין לו עתיד ,,יהיה חיבור לגהנם בקרוב !!!
  1. חברון היא חיבור לעבר. בעיקר לעבר של היהודים בגרמנייה.
 120. 179
  כל הכבוד וישר כוח !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 121. 178
  לעשות בי"ס לגדעון סער

  כפי הנראה, נעדר השר סער משעורי האזרחות. יש להושיבו על ספסל הלימודים , ולו רק כדי ללמדו דמוקרטיה מהי, והומניות מהי, וכבוד האדם מהו. הנ"ל מיטיב לבטא את רצון שולחיו הלאומנים-פשיסטים, המסכנים את עתידנו במקום הזה.

 122. 177
  גדעון סער לא מכריח, למה להיות דמגוגים\!?
 123. 176
  הסיורים בחברון

  ועל כך נאמר: "שמעו נא המורים" ואכמ"ל.

 124. 175
  הורים אל תשתפו פעולה! אל תשלחו את הילדים לסיורים הללו!
 125. 174
  גדעון סהר מזהם את מערכת החינוך

  מה השלב הבא? להצטרף לסיור משטרת ההגירה במעצר וגירוש ילדים?

  1. אתה מתכוון לנוער מג"ב? אם כן- זה כבר קיים.
 126. 173
  הגיע הזמן שמדינת ישראל תפרד ממדינת יש״ע הקיצונית
  1. אבל שקודם תיפתר משר התעמולה גדעון סער
 127. 172
  תיכון חדש

  אני מתקשה להאמין שמתוך תיכון חדש, בית ספר דמוקרטי, פלורליסטי, ומעודד חשיבה עצמאית יצא ״איש חינוך״ חד צדדי זה.

  1. בוגר מדינת ישראל

   ואני ממש לא מתקשה לאמין שמתוך מדינת ישראל, מדינה (שהייתה פעם) דמוקרטית, (שהייתה פעם) פלורליסטית, יצא "גדעון" סער חד צדדי (בלשון המעטה) זה.

 128. 171
  זאת ממשלת ימין-חרדית קיצונית ומסוכנת. כדאי שאנשים

  ובמיוחד אני מקווה שנשים יבינו את זה אחרת עוד 10 שנים נשים חילוניות ימצאו את עצמם מכוסות ברעלה בלי זכויות

  1. התכוונת להגיד "עוד 10 חודשים..."
  2. ממשלת "ימין"---אואוווו!

   אם לא שמתם לב, היו בחירות והעם אמר את שלו. לא היה סיכוי ולא יהיה סיכוי שהאנשים שמאחורי המורים האלה ושתומכים בהם יצליחו לעלות לשלטון--לא היום ולא בעוד שנים רבות --וטוב שכך

  3. בבחירות ניצחה ציפי ליבני - מפלגת מרכז.

   היא לא הקימה קואליציה כי לא היתה מוכנה למכור את נפשה ואז ביבי הקים קואליציה עם הגרועים שבגרועים, ואת התוצאות של זה אנחנו רואים כל יום.

 129. 170
  חיזקו ואימצו מורים סרבנים יקרים!

  מזמן לא הייתי כה גאה במורי ישראל!

 130. 169
  גדעון סער הדגול איפה היית כאשר נקבר שמעון ויזנטל ? ערכים ? לאומנות קיצונית והון פוליטי זו לא ציונות
 131. 168
  בביה"ס הציוניים של ראשית המאה הקודמת, המורים היו לוקחים את התנ"ך ויוצאים עם תלמידיהם לסיורים ברחבי הארץ.

  "זו לא אמירה של השמאל הפוליטי אלא של מורים שמעוניינים שהתלמידים שלהם יגבשו דעה עצמאית ומושכלת. הסיורים האלה לחברון ולשילה הם הדבר הרחוק ביותר מכך שאפשר להעלות על הדעת, מכיוון שהמטרה שלהם היא בכלל לא חינוכית. היא מטרה שנועדה ליצור הזדהות רגשית ולעצב ילדים כחומר גלם תוך צבירה של הון פוליטי". איזו שטות. התלמידים לא יהיו מסוגלים לגבש דעה עצמאית ומושכלת לאחר ביקור בחברון בגלל הזדהות רגשית? אי-אפשר לכפות הזדהות רגשית, ולכן ממילא לא ניתן לכפות על הילדים דעה מסויימת. לא מדובר בתלמידי כיתות ג'. מדובר בתיכוניסטים. אם סיור בחברון יימנע מהם דעה עצמאית ומושכלת, אז המורים שלהם עשו חתיכת עבודה מחורבנת עד עכשיו. ואם זה מה שחושבים המורים על התלמידים שלהם, אז זה באמת עצוב, אבל ממש לא קשור לשר החינוך. או שבעצם כן. בכל זאת, הם עובדים של מערכת החינוך.

  "אנחנו רוצים להגיד לשר החינוך באופן ברור: אנחנו והתלמידים לא חיילים שלך". זכותם של המורים לדבר בשם עצמם, אבל שלא ידברו בשם התלמידים. הילדים יכולים להביע את דעתם בעצמם, ויש להם הורים שיחליטו בשבילם עד גיל 18. זה לא התפקיד של המורים.

  "זו לא אמירה של השמאל הפוליטי " ? נו, באמת. ברור שזו בדיוק אמירה של השמאל הפוליטי. ואם לתלמידים של אודי גור יש דעה עצמאית ומושכלת, גם הם יודעים את זה. ראבאק, הימין בעד, השמאל נגד. מה יותר אמירה של השמאל הפוליטי מזה?

  1. אי דיוק קטן בדבריך

   יש הבדל בין מורה שמאלן אשר שומר את דעתו לעצמו, מאשר מדיניות חינוך ימנית, אשר מכתיבה את עריכה המעוותים לכלל לתמידי ישראלי. אתה לא חושב?

  2. בראשית המאה ה 20 חברון לא היתה עיר כבושה בידי צה"ל, לא היתה עדיין מדינת ישראל ולא היה הבדל בין מעמדן החוקי של צפת ושל חברון
  3. רונן, תפקידו שר החינוך, כמו כל שר אחר, הוא לקבוע מדיניות.

   להגיד שזו מדיניות מעוותת זו הצהרה פוליטית. בחברון התקיים, ועדיין קיים, יישוב יהודי? כן. במערת המכפלה קבורים, עפ"י המסורת, האבות? כן. שתי העובדות הללו מצביעות על קשר יהודי? כן. ומדובר בבי"ס במדינה היהודית. להגיד שאי-אפשר לטייל שם זו הצהרה פוליטית, בדיוק כמו להגיד שצריך לטייל שם. כשיולי תמיר היתה שרת החינוך ובימין השתוללו, זה כן היה בסדר? אבל זהו תפקידה של הממשלה (הנבחרת); לקבוע מדיניות.

   בטח שיש הבדל. שר החינוך הוא נבחר ציבור, ומורה הוא עובד הכפוף לו. זכותו של המורה להחליט איזו החלטה הוא רוצה לקיים, כל זמן שיהיה מוכן לקבל על עצמו את הסנקציות שבוודאי נמצאות בחוזה שלו.

   אם כבר יש סיורים שצריכים לעוף כמו טיל מתוכנית הלימודים, אלה הנסיעות לפולין.

  4. אם חברון כבושה, זה ע"י הערבים. אבל לפי החוק הבינ"ל, יו"ש הוא שטח במחלוקת, לא שטח כבוש.
 132. 167
  כל הכבוד, גיבורים!!!
 133. 166
  יהיו מורים אלה החלוץ לפני המחנה

  או אז, נדע שיש תקוה לישראלים.

 134. 165
  האם חברון מעולם היתה עיר יהודית? התנ''ך אומר שלא:

  שופטים א' י': וַיֵּלֶךְ יְהוּדָה, אֶל-הַכְּנַעֲנִי הַיּוֹשֵׁב בְּחֶבְרוֹן, וְשֵׁם-חֶבְרוֹן לְפָנִים, קִרְיַת אַרְבַּע; וַיַּכּוּ אֶת-שֵׁשַׁי וְאֶת-אֲחִימַן, וְאֶת-תַּלְמָי

 135. 164
  כל הכבוד. מקווה שאתם רק ההתחלה.
 136. 163
  כל הכבוד! סוף סוף קול שפוי...
 137. 162
  האם הסיור בחברון כולל צפייה בטרנספר המבוצע ב"שוהדא"? אלפי חנויות סגורות!

  פלשתינים מנועים מלחיות במרחב הקיום הבסיסי שלהם.
  לתפארת הציונות ברוח גדעון סער (וכל היתר- נתניהו, ליברמן, ש"ס ברק וצה"ל).
  בושה.

  1. בהחלט, והוא גם כולל סיור בבתי ערבים בשכונות טלביה ותלפיות בי-ם הגנובות בידי יהודים, ובהריסות שי"ח מוניס שגנובה בידי תושבי רמת אביב
  2. לא יעזור לכם, כי בעולם ההגיוני מבחינים בין לפני 1948 ואחרי 1948

   לא תוכלו לפעול מחוץ להיסטוריה (הקולוניאליזם עבר מן העולם), מחוץ לתרבות (למשיחיות אין מקום בעולם מודרני) ומחוץ למוסר בן זמננו (טרנספר בבקעת הירדן, אפרטהייד ביתר חלקי יו"ש).
   לציונות הקלאסית היו גבולות, דבר שבציונות שלכם אינו קיים.
   בכסילותכם ובאמונתכם העיוורת והיהירה לא רק שלא תהיה חברון, גם לא תהיה ת"א.

 138. 161
  לא היה עוד שר חינוך כוחני כזה כמו סער. אפילו השרים הדתיים לא התנהגו כך בכוחנות.

  לסער אין שום השכלה בחינוך כולנו יודעים זאת. הוא מנצל את כוחו הפוליטי בצורה גועלית מעין כמוה. כל קבר שהוא מבקר למחרת זה מחיב את כולם?
  שומו שמים, עוד לא היה למערכת שר נוראי כמוהו.

 139. 160
  כל הכבוד למורי ישראל1 כאן זה לא סין או כל משטר אפל אחר!
 140. 159
  paradox

  . אסור להשלות את הערבים כאילו יום אחד לא יהיו כאן יהודים. יהודים תמיד יחיו כאן וכל אשליה אחרת תהווה מכשול בדרך לשלום'.
  מכשול לשלוםםםםםםםםםםם?? זה סיבת המלחמה....

 141. 158
  שר חינוך בובה של ביבי, חסר כל מושגי יסוד בחינוך. פה דמוקרטיה הבנת סער?
 142. 157
  אולי במקום לאמץ אנדרטאות ולהתחבר לערכי הצבא הם יאמצו קשישים עריריים ויתחברו לערכים חברתיים

  קראתי בכתבה הזו לפחות על שלושה מפעלים של השר סער לחינוך יהודי וציוני אני רוצה לדעת איפה נכנס החינוך להיות בני אדם טובים נדיבים ומתחשבים. יש הרבה ניצולי שואה בארץ שהיו מפיקים הרבה יותר מביקור על ידי תלמיד תיכון מאשר גוש אבן שקוראים לו אנדרטה

  1. בשביל מה לבקר קשישים ? איך זה יעזור לי בפריימריס בליכוד ?
 143. 156
  לא יתכן שסער לא יתיעץ עם מנהלים ומורים ויכתיב לכולנו את האינדוקטירינציה שלו.
 144. 155
  תמשיכו השמאלנים להתחבא מהמציאות

  תמשיכו לדמיין שחברון זה בעולם אחר, שאפשר להתנתק ממנה. אם לא תמשיכו לטמון את הראש בחול תגלו שחברון זה עשרים דקות מקרית גת, ושאין שום דרך הגיונית לברוח ממנה. תמשיכו לחשוב שהתנ"ך נכתב על הירח ושזכותנו על הארץ נובעת מהרצון הטוב של הערבים במזרח התיכון לארח אותנו.

  1. אתה חכם!
  2. אתה חכם!
 145. 154
  שטיפת המח של ביבי את סער נמאסה על כולנו. מנהלים ששותקים זה נורא.
 146. 153
  איפוא כל מנהיגנו? זהבה, שלי, ושרי החינוך לשעבר ,רובינשטיין, יולי, ועוד. די סער, די.
 147. 152
  מקריאת תגובות "המורים" הבורים מגיעים למסקנה שאתם הסמולנים החוליה החלשה והרופפת בשרשרת היהדות שנמשכת כ-4000 שנה. לא פלא שהאויב הפלשתיני התחבר אליכם ואתם אליו
  1. המורים מתחילים להבין שאותה שרשרת יהודית של 4000 שנה היא בלוף שהומצא בממלכה הכוזרית, צאצאי אברהם אבינו שהיה ערבי הם רק הערבים בני דת משה.
 148. 151
  המתנחלים הגולדשטיינים וגדעון סער לא ינהלו לנו את החיים

  צודקים בהחלט קודם להעיף משם את המתנחלים או להחזיר את השוק לפעילות ואחר כך לארגן טיול שלא יהיה שטיפת מוח לתלמידים

 149. 150
  שתיקת הכבשים של מנהלים ומורים אסון לחינוך. סער הגזמת.
 150. 149
  מרשים ומפתיע שעוד נותרו אנשים ערכיים במערכת החינוך - למרות השכר המשפיל, המרדף אחר הציונים וההכתבות מלמעלה
 151. 148
  מנהלי בתי הספר כנועים ונכנעים לצווי השר , קומו התעוררו תהיו שותפים ולא כנועים.
 152. 147
  לא רוצה את ילדי ע"י קברים , שביל ישראל חי ולא מת.
 153. 146
  גדעון סער, יש גבול להשלטת דעותיך האישיות הפוליטיות, על מערכת החנוך.
 154. 145
  לא קל למורים להסביר לתלמידים כיצד רצחו הערבים יהודים ב29 כאשר לא היו שטחים ולא בילישטנים
 155. 144
  כמורה בתיכון אצטרף לסיור רק בתנאי שגם השתטחות על קבר הטובח גולדשטיין תכלל בטיול (הבוטקס לכיבוש-נישול-השפלה)!
 156. 143
  שר החנוך הכוא דיקטטור של דעותיו. רק המנהלים והמורים וגם ההורים יעצרו אותו.
 157. 142
  שר חינוך הכי פוליטי שהיה לנו שמנסה לעשות שטיפות מח למורים ולתלמידים
 158. 141
  גם הגולן הוא שטח כבוש אז למה המורים לא מסרבים לטיול בחרמון ???

  אולי שיסרבו גם לטיול בת"א יפו כי גם ה שטח כבוש ואז כולנו נחזור לבקר באושוויץ כי שם זה לא שטח כבוש .
  להיות ציוני זה רע להיות אנטי ישראלי ואנטי יהודי זה טוב.

  1. מכיון שבגולן אין 2 מיליון איש הנתונים למשטר צבאי אכזרי.
  2. שיא השטחיות

   אם משרד החינוך ינהיג מדיניות של טיולים ברמת הגולן תוך "הסברים" שלפיהם רמת הגולן היא "נחלת אבות", חייבים יהיו המורים להגיב בדיוק כפי שהם מגיבים עכשיו לחברון.

   להיות ציוני זה מצוין, להתנגד בכל תוקף לנסיון של משרד החינוך לערוך אינדוקטרינציה לתלמידים זו אזרחות נאורה ודמוקטיה.

   להיות אנטי ישראלי ואנטי ציוני זה רע מאד. לנצל את משרד החינוך לצרכים פוליטיים על גב התלמידים זה אנטי דמוקרטי, אנטי ישראלי ואנטי יהודי.

   על מקומנו בחברון יש חילוקי דעטות גדולים מאד בקרב אזרחי ישראל.

   למשרד החינוך אסור לנצל את מעמדו כדי להשפיע על התלמידים בכיוון מסוים.

 159. 140
  איפה ההורים ???

  בתי הספר משמשים את הפוליטיקאים לאינדוקטרינציה לילדים.

  הצבא משמש את הדתיים והפוליטיקאים הדתיים לאינדוקטרינציה לחיילים.


  איפה ההורים ??????

 160. 139
  כל הכבוד לכם, כל הכבוד. מסיר את הכובע בפניכם.
 161. 138
  מעוניינת לחתום על המכתב

  איך מצטרפים?

  1. הלינק לחתימה

   https://docs.google.com/spreadsheet/viewform?hl=en_US&formkey=dHpCUDJ4N0dLeWU0NWVFRGswQV9ORUE6MQ#gid=0

  2. רק מראה שהתארגנתם יפה לכתבה יחד עם לינק. רוב התגובות שלכם
  3. יש לינק יותר פשוט?

   לא הצלחתי דרך הקישור הזה

 162. 137
  רוח האומה הישראלית שוכנת בחברון
  1. רוב האומה האשכנזית שוכנת היום בברוקלין אבל אסור לחנך על זה.
 163. 136
  כל הכבוד.אתם מייצגים את השפויים בארץ הזו שהם מיעוט של 2-3 מיליונים שיש להתחשב בו
 164. 135
  ברוקלין לפני חברון
 165. 134
  לפטר !!!
 166. 133
  איציק (היום הוא קורא לעצמו אשר) גם שבתאי צבי המשיח שלך זלזל במוסלמים בסוף הוא התאסלם בעצמו והפך למוסלמי - איך לא ...

  פאנאטי

 167. 132
  כל הכבוד לכם מורים , על האומץ ועל היוזמה , מעורר השראה נמאס מהעליהם על הגבלת הדמוקרטיה
 168. 131
  חובתנו כהורים לתרום את חלקנו ולסרב לשלוח את הילדים

  חובתנו כהורים לתרום את חלקנו ולסרב לשלוח את הילדים במקומות שבהם המורים לא מספיק אמיצם על מנת להתנגד לאינדוקטרינציה של סער לפגישות ברוך מרזל ואיתמר בן גביר והמתנחלת היורקת/מקללת, . או שיתנו ל"שוברים שתיקה" זמן הדרכה מקביל במהלך הסיורים. אזי הילדים הנבונים שלנו יבינו לבדם מה מנסה סער לעשות להם ולנו.

 169. 130
  המורים הללו אכן ראויים לתואר מחנכים. ירבו כמותכם בישראל. להתארגן לתמיכה במורים אלה.
 170. 129
  גדעון סער - איפה הכסף?!


  למה הכסף הזה לטיולים בחברון לא מוקדש ללימודי מתמטיקה? אנגלית? לשון-עברית? כל הדברים שאנחנו נופלים בהם פעם אחר פעם במבחני פיז"ה?

  1. יעל-אוי לתמימות

   משרד החינוך לא משלם עבור הטיולים הוא רק משליט את דעתו-מי שמשלם לטיולים אלו ההורים-ילד שלא משלם לא יוצא לטיול!
   הילד לא יוצא לטיול גם במקרה שההורים סתם לא שילמו את התשלומים לבית הספר.
   בבית הספר של בני -אנו נדרשים לשלם (לחינוך חינם!)1851 ש"ח לשנה!מתוך זה לטיול שנתי 513 ש"ח.

 171. 128
  כל הכבוד למורים!!! ישר כוח
 172. 127
  שני הפרומיל מקהל המורים בישראל הם אפילו לא אפצ'י בשולי ההיסטוריה. ובכל זאת, מגיע להם כבוד: הוציאו אותם לסיור חלופי בבית הירוק בשיח מוניס, הלא היא אוניברסיטת תל אביב.
  1. התגובה שלך

   מדויקת ומתוקה

 173. 126
  פני הדור.

  אין שום חדש בתגובת המורים.אחרי שהרופאים שבתו והפקירו חולים לגורלם ואחרי שמנים החרימו את אריאל אז מורים פחדנים מחרימים את חברון.על זה כבר נאמר פני הדור כפני כלב.לא פלא שעם מורים כאלה החינוך וההשכלה בארץ נראים כמו שהם נראים.

  1. אני לא יודע מי אתה, אבל אם תמשיך לכתוב שטויות בשמי אאלץ להחליף שם.
 174. 125
  יישר כוח, חברות וחברים!
 175. 124
  אכן נורא חשוב בעיני הימין להראות לתלמידים את מדינת מאחזי-יה.
 176. 123
  הנפיחות הטווסית והחשיבות-העצמית הכביכול -פטריוטית של הימין מעוררים גיחוך.
 177. 122
  יפה אמרתם - המורים אינם עומדים לפקודת השר והאינדוקטרינציה שלו
 178. 121
  הילדים שלנו אינם חיילי ממשלת הטירוף

  הורים! התעוררו והצטרפו למחאה! לא רק המורים עומדים על המשמר

 179. 120
  אני מבקש....

  אני מבקש עתיד בטוח לילדי! עתיד של חופש מחשבה ובחירה, עתיד של סבלנות חברתית ואהבת האחר. מבקש מהשר שיניח בצד את המרכיבים הנרקסיסטים שבאישיותו וינסה לתעלם להצלחה מסוג אחר, כזו שאורית זמן ויוצרת דור אחר, דור של תקווה

 180. 119
  מורים לחיים. יישר כוח לאומץ וליושרה אל מול המרובעות וצרות-הדעת של הימין!!
 181. 118
  כל הכבוד לכם!
 182. 117
  כל הכבוד למורים!
 183. 116
  בושה איך שמערכת החינוך נראת
 184. 115
  כשמערכת החינוך פוליטית, היא מקבלת פוליטיקה
 185. 114
  לא אתן לילדי להשתתף בסיורים
 186. 113
  חינוך בלי ערכים יהודים= סרבנות=ירידה מהארץ
 187. 112
  צודקים! מה הקשר בין יהודים לחברון?
 188. 111
  כל הכבוד!

  כל הכבוד למורים האלו! המשיכו לעמוד על שלכם!

 189. 110
  כל הכבוד! ומתי יתחילו לטייל בכל הארץ ולא רק בירושלים?

  מאז כיתה ד רוב טיולי ביה"ס של בתי היו לעיר העתיקה בירושלים. פעם זה 40 לאיחוד העיר, פעם טיול בר מצוה ופעם יוזמה חדשה של משרד החינוך. עם כל אהבתי העמוקה לירושלים, מה עם זכרון וצפת ומכתש רמון ובית גוברין וכנרת?

 190. 109
  לפטר אותם. עכשיו.
 191. 108
  קישור למורים ומורות המעוניינים לחתום על המכתב

  קישור לטופס חתימה מקוון על מכתב הסירוב לסיורים של משרד החינוך:
  https://docs.google.com/spreadsheet/viewform?hl=en_US&formkey=dHpCUDJ4N0dLeWU0NWVFRGswQV9ORUE6MQ#gid=0

 192. 107
  אני תומך תמיכה מלאה במכתב המורים. יישר כוח!
 193. 106
  ירושלים, חברון, צפת וטבריה הן סיבה שהוקמה מדינת ישראל דווקה כאן ולא באוגנדה

  אני לא דתי ולא מזדהה עם מתנחלים ובעד שלום עם פלסטינאים, אבל עם כל הכבוד למורים שכנראה לא יודעים למה סבים שלהם הציונים בחרו דווקה בארץ הזאת להקים פה מדינה ולא נגיד באוגנדה שאנגלים הציעו להרצל. ארבע ערים הקדושות שבמשך דורות אבותינו זכרו אותם בתפילות בגלות הם ירושלים, חברון, צפת וטבריה. אני לא מתפלל כמוהם, אבל אם אני מוותר על המקומות האלה אז זאת פשוט הודאה בצדקתם של טענות החמאס שאנחנו סך הכל כובשים מאירופה ושאר המקומות בעולם שאין לנו זכות לגור כאן. זה שבנינו כאן קניון עזריאלי, אוניברסיטה ומתחם בורסה ליהלומים לא מצדיק את הקמת מדינת ישראל וגירוש התושבים המקומיים שחיו פה במשך אלף שנה לצורך הקמת מקומות בילוי/לימוד/פרנסה האלה. לעומת זאת, צדק היסטורי המבוסס על זכותנו על הארץ ביחד עם השמדת רוב יהודי אירופה בשואה כי לא הייתה מדינת מקלט כן מצדיקים הקמת הבית הלאמי.

 194. 105
  תחזקנה ידיכם מול סער המתחרה בבן ארי
 195. 104
  יישר כוח
  1. סר החינוך משתמש בתפקידו באופן פוליטי מנוגד לחוק להפצת תורת התנחלויות מנוגדת לעובדות היסטוריות , נחלת אבותיו של מר סער במזרח ארופה ולא על גבעות פלסטין.
 196. 103
  לא די בחינוך לשנאת התנ"ך? עיזבו את עצמותיו של אברהם

  אני מת על הערכים בפקודה.
  הר אוברגרופשטורמר-סער מייצג היטב את התוצאה

 197. 102
  כל הכבוד למורים

  כהורה לא אשלח את ילדי לסיורים לאומניים חד צדדיים כאלה. הסכסוך הוא עמוק ולו שני צדדים.

 198. 101
  כל הכבוד!
 199. 100
  שר החינוך הוא נמר של נייר ואין כל חובה למלא אחר הנחיותיו

  וכמובן שאף מורה או מנהל מוסד חינוכי לא יפוטר אם לא יוציא את תלמידיו לסיור בעיר האובות והאיבות חברון. ככל שהחלטותיו של שר החינוך נלעגות ותמוהות יותר (ראו למשל את מינויו של הבריאתן גבי אביטל למדען הראשי של משרד החינוך). שר החינוך מנסה להטות את מערכת החינוך למסלול לאומני באופן גס וחסר תחכום. אצה לו הדרך. אך שרי חינוך כושלים מתחלפים והדרך הנכונה היא להתעלם ממשנתם ולצפצף על הוראותיהם. הגל יעבור.

 200. 99
  כבוד למורים אך גם עלינו כהורים למנוע שימוש פוליטי בילדינו ולמנוע את ביקורם בחברון וכד'
 201. 98
  כל הכבוד למורים! אנחנו (ההורים) איתכם!
 202. 97
  מדינת יו"ש היא האוייבת הגדולה של מימוש התנועה לשחרור הלאומי של העם היהודי, הציונות
 203. 96
  בהחלט, שיטת לימוד של ממשלות חשוכות אל מהמאה ה-20 .

  אני אישית תומך בסיורים בשטחים גם סיורי מאחזים עם מתנחלים שמוגדרים בצד הימני במפה הפוליטית וגם סיור בשטחים עם שוברים שתיקה ואזרחים פלסטינים שחיים שם. הצגת שני הצדדים תהיה לדמוקרטיה אמיתית, אחת שמציגה את מגוון הדעות, ומתבססת על ערך הפלורליזם. כך באמת התלמידים יוכלו לבסס דעתם על הנעשה בשטחים. אך זה בהחלט לא נכון ליצג רק עמדה אחת (לימין או לשמאל), אחרת באמת לא תיווצר פה דמוקרטיה נכונה.

 204. 95
  חברון לא ברלין כן
 205. 94
  ללמד עוד לא למדו אבל פוליטיקה הם כבר יודעים

  חברון היא בירתה העתיקה של היהודים למה לפסול אותה. נכון שחשוב מה יסבירו לתלמידים ולשם כך יש מורים שישמרו שלא ידברו על פוליטיקה אבל חברון ליהודים חשובה היסטורית יותר ממטולה ועם כל הכבוד מתל חי גם.
  איך המורים האומללים ילמדו תנ"ך אם ימנעו מתלמידיהם ביקור בחברון.

 206. 93
  מעודד לראות שעוד יש במערכת אנשים ערכיים שמוכנים להיאבק על עקרונותיהם

  מעניים אם במסגרת הסיורים יראו להם את מזל היורקת, בוגרי נבחרת הטרור היהודי, את גברת שרמוטה ואת החננויות ודודי השמש המנופצים

 207. 92
  ישר כח!

  אפשר רק לקוות שעוד מורים יצטרפו אליכם בקרוב.

 208. 91
  האם השר גדעון סער סיפר לכם ....

  מה קורה לאוכלוסיה הפלסטינית בחברון?
  1. איסור תנועה חופשית של הולכי רגל וכלי רכב בחלקים נרחבים של רחובות העיר. תושבים פלסטינים נאלצים לצאת מהבית ולהכנס אליו - באמצעות סולמות. בגלל האיסור נאלצים תושבים רבים ללכת בדרכים עוקפות ומפותלות כדי להגיע ליעדיהם ברחבי העיר.
  2. סגירת ואטימת בתי עסק, חנויות ומחסנים בהוראת הצבא ואיסור על פתיחתם
  3. תקופות עוצר ממושכות (עד חצי שנה ברציפות)
  4. מעשי התנכלות של מתנחלים אלימים התוקפים פלסטינים, פורצים לבתים, משחיתים רכוש ועוד כהנה וכהנה - כשכוחות הבטחון עומדים מנגד ולא מתערבים
  5. פגיעת אנשי הבטחון בפלסטינים ללא סיבה - חפושים בבתים, הטרדות ועיכובים, השפלות
  6. ועוד ועוד ועוד. תקצר היריעה מלפרט את כל מעשי הפשע והזוועה. כולם יזכרו לדראון עולם
  אפשר לקרוא עוד בקישורים הבאים:
  http://www.btselem.org/hebrew/hebron/20110303_hebron_17_years_after_goldstein_massacre
  http://www.btselem.org/hebrew/publications/summaries/200705_hebron

 209. 90
  בעיית ניסוח: השימוש במילה "גל" לתאר את המצב

  יוצא מנקודת הנחה שהגל יחלוף. זה טבעו של גל. לצערי אני חושש שהמצב רק ילך ויחמיר.

 210. 89
  יש מחנכים בישראל!
 211. 88
  כמה זה "כמה מאת"? מאתיים? שלש מאות? מתוך כמה? לאיזה לאום הם משתייכים?

  כמה מתוכם מזדהים עם מר"צ? בקיצור פרסום מגמתי לאינדוטרינציה שיכולה לשכנע את נמשוכנעים.

  1. ועם מי אתה מזדהה? ולאיזה לאום אתה משתייך?

   מה שייך מאה או שלוש מאות? העיקר שיש אחוז מסויים Aשחושב באופן עצמאי ולא מוכן לקבל כל מה שמורידים עליו הרשויות מבלי לחשוב.

 212. 87
  יישר כוח!!

  מצדיעה לאומץ ליבם של המורים

 213. 86
  התחלה טובה. עכשיו צריך להחרים גם טיולים בפארק קנדה ובכותל
 214. 85
  המגמה לכיבוש והתנחלות - יש בזה גם בגרות

  הילדים ילמדו שנה אחת על "זכות אבות מהתורה", ושנה שניה על "עם פלשתינאי - מיתוס שאין בו ממש" ושנה שלישית "חברון חזרנו אליך שנית - משטר הפרדה - הלכה למעשה".
  יהיו בזה גם נקודות זכות בקבלה לאוניברסיטה.
  כל הכבוד למורים שאומרים את המובן מאיליו. הרי זה ברור שבמערכת חינוך ממלכתית לא עושים תוכניות לימוד כאלה. זה יכול לקרות רק במערכת החינוך הממלכתית שהפכה ממזמן לזירת התגוששות מפלגתית. ניראה אותם עושים את זה במערכת החינוך החרדית. שם אפילו לימודי ליבה הם לא מצליחים להכניס האימפוטנטים האלה שמונהגים על ידי מאור הדמוקרטיה - גדעון סער.

 215. 84
  יבורכו המתעוררים והמעירים!

  כמה טוב שלא פסו מן הארץ אנשי מצפון ושכל ישר! יבורכו המורים והמורות!

 216. 83
  ערבוב בין עמדות אישיות לבין חינוך

  אני חושב שמורה ומחנך לא יכול לנקוט סרבנות על נושא שנוי במחלוקת פוליטית. המורה יכול לוודא שבסיור יוצגו דילמות ולא סימני קריאה.
  1. סרבנות כזו משדרת אי קבלת האחר.
  2. בואו נשאיר את הסרבנות לנושאים הראויים לכך

  1. על מה אתה מדבר?

   "המורה יכול לוודא שבסיור יוצגו דילמות ולא סימני קריאה"? מנין לך? על זה בדיוק הם מוחים! אין להם יד ורגל בארגון הסיורים, לא משתפים אותם בהדרכה, והסיורים בפירוש מציגים סימני קריאה ולא דילמות!

  2. מה קשורה סרבנות?

   גם אין קשר לשמאל וימין,המורים סוף סוף אומרים את מה שכנראה הרבה מורים חושבים.....והיה לי ברור שכמה מהתגובות יהיו בנוסח "לפטר אותם לאלתר" על מה ולמה? הם עושים בדיוק מה שמצופה מהם....לעורר דילמות,לעורר את הנוער הזה לחשוב...והשורה התחתונה היא-שהכיבוש משחית-מי יתן ועוד מורים יצטרפו למכתב הזה!!!!!

  3. השתתפתי בסיור כזה

   אני לא נמנה עם חוגי הימין ולדעתי הסיור היה ראוי וחשוב. גם אם חושבים שבמצב הגיאופולוטי הדבר הנכון זה להיפרד, כדאי שהתלמידים יידעו על מה הם מוותרים.

  4. משפט אחד של המורה בסף הטיול באוטובוס שקול כנגד יומיים של שטיפת מוח
  5. קרא בבקשה על הניסיון היפה של מורי ליד"ה לערוך סיור כמו זה שאתה מציע

   http://www.haaretz.co.il/news/education/1.1628919
   שים לב לכך שגדעון סער הבהיר בדרכו הדיפלומטית שהוא מתנגד להצגת פניה השונות של הסוגיה ובעיקר לכך שלא נשמע מצידו שום גינוי ביחס להפרעות המתנחלים למהלך הסיור ולאופן שבו הם קבעו באמצעות המשטרה את תכניו.

 217. 82
  Chevron is not in Israel, these are occupied territories.

  We can force people to go there

 218. 81
  חבורת שמאלנים צמאי תשומת לב תקשורתית שהקשר בינם לבין המציאות מקרית! אתם מונעי סדר יום פוליטי נפוחי חשיבות עצמית !!!
 219. 80
  כל הכבוד למורים המסרבים לטיולי האינדוקטרינציה הלאומנית - רגע של תקווה לחינוך בישראל!
 220. 79
  מי שחתום על מכתב כזה - אין לו מקום במערכת החינוך הישראלית.
  1. בוקר אחד, כשהקיץ האזרח ק' מתוך חלומות טרופים, ראה את עצמו והנה נהפך במיטתו לשרץ ענקי.

   בוקר אחד, כשהקיץ האזרח ק' מתוך חלומות טרופים, ראה את עצמו והנה נהפך במיטתו לשרץ ענקי.

  2. סליחה??

   מי שמתנגד לכך שיוציאו תלמידים לסיור פוליטי מובהק, שכל הדרכתו ניתנת על ידי צד אחד בלבד (שנמצא, אגב, מימין אפילו לממשלה הנוכחית) -- אין לו מקום במערכת?

  3. מה הקשר בין חתימה על המכתב ושייכות למערכת החינוך , כנראה שיש בהתחבלויות הרואים עצמם המשך ישיר של גרמניה הנאצית, מה הפלא הרי חלק ניכר מהנהגת המתנחבלים הם צאצאי הקצונה הנאצית הבכירה היטלר והימלר !!!
  4. מי שחתום על המכתב הוא הציוני האמיתי

   לא יאומן - סיורים לתמיכה במפירי חוק שונאי מדינת ישראל ביזמת משרד החינוך! מה קרה לציונות שלך -מר סער?

 221. 78
  די לשתיקת האינטלגנציה. סוף סוף, אולי זהו תחילתו של מרד האינטלגנציה בשלטון הימין הקיצוני.

  אם מורים, מדענים, עיתונאים ואומנים יביעו דעתם בגלוי אולי יהיה סוף למחול השדים המתרחש בשטחים כבר 45 שנה. רוצים מדינה דמוקרטית, מערבית חופשית. לא שליטה צבאית במיליוני בני-אדם חסרי זכויות אזרח.

 222. 77
  בואו נשנה את ההסטוריה

  למורים הסרבנים. אני מציעה שתכתבו מחדש את ההסטוריה של עם ישראל ואולי...נמצא עצמנו באוסטרליה, עד ש...גם שם לא יהיה לנו מקום. המעשה הזה, יש בו "חרחור מלחמה"

 223. 76
  רוצה להצטרף לעצומה.איך אפשר?
  1. הנה הלינק

   https://docs.google.com/spreadsheet/viewform?hl=en_US&formkey=dHpCUDJ4N0dLeWU0NWVFRGswQV9ORUE6MQ#gid=0
   שמחים על הצטרפותך.

  2. הצטרפות

   https://docs.google.com/spreadsheet/viewform?hl=en_US&formkey=dHpCUDJ4N0dLeWU0NWVFRGswQV9ORUE6MQ#gid=0

 224. 75
  שבוי

  כל הכבוד למורי ישראל.
  חשוב לזכור שהתנ"ך, שהוא ספר נפלא, איננו ספר הסטוריה אלא ספר דתי שמטרתו איננה להנחיל הסטוריה אלא לאשש את הדת ולחזקה.

 225. 74
  הצטרפות

  האם ניתן לשים לינק למכתב על מנת שיהיה אפשר להצטרף אליו?

  1. לינק לחתימה

   https://docs.google.com/spreadsheet/viewform?hl=en_US&formkey=dHpCUDJ4N0dLeWU0NWVFRGswQV9ORUE6MQ#gid=0

 226. 73
  עוד לא אבדה תקוותנו
 227. 72
  יש להוסיף על אלה גם הורים לתלמידים והנה לך צבא המונים.
 228. 71
  הורים ותלמידים

  זה הרגע להשמיע קול ברור ומזוהה- התנגדו בטרם תאולצו!
  ויבואו המונים בעיקבותיכם!

 229. 70
  אוי לנו, אם אלה הם המחנכים של הדור החדש. סיור בחברון עיר האבות עי בה התמלך דוד היא אינדוקטרינציה? אנה אנו באים?
 230. 69
  האם הסיור כולל השטתחות על קברי הצדיקים?
  1. האם ביקור בירושלים כולל השטתחות על קברי צדיקים?

   חברון היא כמו ירושלים .

 231. 68
  אברהם לא גר בחברון?
  1. אברהם ומשפחתו היו רועים נוודים. הם לא נזקקו לבית וליישוב לגור בו ולא היו מחברון ולא משום מקום אחר
  2. ומה עם באר שבע? יש לך מושג?
  3. לאורן, הם בכלל לא היו. זה רק מיתוס עתיק שכבודו במקומו, אך לא הוא שצריך לקבוע.
 232. 67
  רמסנו מאות אלפי מפגינים. 250 מורים זה רמץ עבורנו.
 233. 66
  כבוד למורים
 234. 65
  הקדוש נדלן הוא.... המתנחלים אינם יהודים כלל
 235. 64
  מצויין, כעת אנו יודעים מי הם עוכרי ישראל במערכת החינוך וניתן להתמקד בפיטוריהם לאלתר - כן יאבדו כל אויביך המורים , ישראל
  1. יתר על כן,

   כדאי אולי גם לשלוח את עוכרי ישראל אלה לסיביר או לאחד ממתקני הכליאה של המסתננים המסוכנים בדרום הארץ, או לעשות להם משפטי ראווה למען יראו הכל ויראו.

  2. אכן. כך עשינו גם אנחנו בשנות השלושים. קודם כל יש להשתיק את המורים המרעילים את נפשות התלמידים ברעינות דמוקרטיים והומניסטיים ולהיפטר מאלה שאינם מוכנים לקחת חלק בשטיפת המוח הלאומנית. ההמשך כבר הרבה יותר קל.
 236. 63
  אלה הם מוריך ישראל. איפה הציונות?!!!!!!!!!!!!

  צריך לעשות להם "חינוך מחדש".
  האם מאלה ינקו תלמידינו את ערכי היהדות והציונות?!!!!!!!!!

  צריך להודות השמאל וגרורותיו הצליחו להשקות רבים וטובים ולהפיץ את קובעת כוס התרעלה שלהם.

  1. סיורים בנגב יחזקו את העם ואת המדינה וישחררו אותנו מכוס התרעלה שלך
 237. 62
  אנחנו אתכם מורים שפויים, מחזקים ןמעריכים, אתם החינוך
 238. 61
  ישר כח למורים!
 239. 60
  תודה!
 240. 59
  כל הכבוד שהמורים משמיעים סוף סוף את קולם על משהו ערכי

  עברנו את הימים שבהם חינוך טוב היה שווה תעמולה. כולנו אנשים חושבים
  וביקורתיים, גם המורים וגם התלמידים. חינוך צריך לספק את התמונה המורכבת של המציאות הפוליטית והחברתית בה אנו חיים.

 241. 58
  גם כאמא לא אסכים להשתתפות ילדי במניפולציה הזולה הזו.
 242. 57
  כל הכבוד. אני מקווה שעוד מורים, הורים ותלמידים רבים יחתמו על המכתב.
 243. 56
  כל הכבוד לכם מורים יקרים, חזקו ואמצו!
 244. 55
  סירוב לטייל בשטחים

  אדוני השר
  מי שקיבל את ההחלטה ההזויה הזו מוטב היה לאשפזו מיידית.
  אני מודיע לך כי בתי שלומדת בתיכון לא תצא לשום טיול בשטחים.
  אתה יכול לעשות כל מה שתרצה, גם לגרום לסילוקה מבית הספר, אבל לשטחים היא לא תצא.
  עכשיו אדוני השר, בוא נראה כמה כוח יש לך לכפות על משפחתי טיול בשטחים.
  אני ממתין.
  לנוחיותך, הטלפון שלי הוא 0545952139
  אני ממתין לשיחה ממפקחת בית הספר.

 245. 54
  התנגדות הורים

  גם על ההורים מוטלת אחריות. אין לי שום כוונה לשלוח את ילדיי לביקור בחברון. אי אפשר להפיל את ההתנגדות רק על כמה מורים אמיצים. הילדים הם באחריות הוריהם, הם לא שייכים לכבוד השר גדעון סער, שהטמין עמוק את מרצעו והחליט שבשלה השעה להוציאו מהשק.

  1. יעל צודקת. יש להגן על הילדים ולחזק את המורים הראויים

   לשבח על האומץ והאחריות שהם מגלים. טוב שיש על מי לסמוך במערכת החינוך כשראשיה פועלים בניגוד לעקרונות חינוכיים חשובים.

  2. יעל צודקת. צריך להגן על הילדים ולתמוך במורים, הראויים

   לשבח על האומץ והאחריות שהם מגלים. טוב שיש על מי לסמוך במערכת החינוך כשראשיה מועלים בתפקידם.

  3. יעל יעל , שופטים - ד' י"א - כ"ג שופטים ה' כ"ד עד הסוף קראי

   שתזכי יקירתי שבנייך יתישבו בארץ ישראל השלמה . ישמרו מצוות , ושבת וכשר . כי בשל כמותך פרצה השואה ובשל כמותך יש התבוללות בגולה ולצערי גם פה . מוטב היה ליהודים בספרד לא לשמור על גחלת יהדותם ולא להתנגד לאינקביזיה , לא לברוח ולהתפזר בעוד מקומות בעולם . פשוט וקל היה לו היו מתנצרים אז גם לא היתה מתחוללת השואה בגרמניה כיהיינו נכחדים כמה מאות שנים אחורה . ובא לציון גואל . מוטב תחזרי לתנ"ך ובדקי על שם מי קראו לך יעל . שופטים, פרק ד , פס' יא עד כג . ואני זוכרת שהייתי חייבת ללמוד בעל פה את שירת דבורה פרק ה פס' כ"ד עד קראי עד הסוף יעל יקירתי .

  4. אמא של תלמידה ומרה בעצמך (מרה ולא מורה לא טעיתי בכתיב )

   זו תגובתי ליעל וגם לך : שתזכי יקירתי שבנייך יתישבו בארץ ישראל השלמה . ישמרו מצוות , ושבת וכשר . כי בשל כמותך פרצה השואה ובשל כמותך יש התבוללות בגולה ולצערי גם פה . מוטב היה ליהודים בספרד לא לשמור על גחלת יהדותם ולא להתנגד לאינקביזיה , לא לברוח ולהתפזר בעוד מקומות בעולם . פשוט וקל היה לו היו מתנצרים אז גם לא היתה מתחוללת השואה בגרמניה כיהיינו נכחדים כמה מאות שנים אחורה . ובא לציון גואל . מוטב תחזרי לתנ"ך ובדקי על שם מי קראו לך יעל . שופטים, פרק ד , פס' יא עד כג . ואני זוכרת שהייתי חייבת ללמוד בעל פה את שירת דבורה פרק ה פס' כ"ד עד קראי עד הסוף יעל יקירתי .

 246. 53
  כל הכבוד לצדיקים היחידים בסדום הארורה הזאת
 247. 52
  ידו של סער מועלת בתפקידו.

  הוא מלמד את ילדינו להצדיע!

 248. 51
  ביום שנחזיר את יפו חיפה עכו ורוב הגליל המערבי לפלשתינים אז תהיה לנו זכות על חברון .
 249. 50
  די להסתכל על הצילום מהשטח, על הזניית המילים וכיבוס של חברון עם חיבור- אחרי שגרשו באלימות ושקר - על רקע סמלי צה"ל.
 250. 49
  אני מוריד את הכובע הווירטואלי שלי בפני המורות והמורים האמיצים!
 251. 48
  כל הכבוד על האמירה

  בתוך מערכת הולכת ומקצינה, חשיבה מאוזנת תחטוף אש. כל הכבוד על האומץ והישרה. העבודה שמדובר במספר מצוצמם הנה תעודת עניות למורים ולא לכותבי המכתב.

 252. 47
  כל הכבוד ליוזמת המורים לסרב להיות משרדי פרסום למתנחבלים ולאג'נדה הימנית של סער. ולמורה מרמת השרון- אחלה מי שאתה ומעשיך, ראה רק את אתר רמת השרון, איך עוד לפני תרבות-יש סיורי ימין ודף של פעילות חב"ד עם שיעורים לגברים וכו'. רמת השרון שהפכה להיות סניף של אם תרצו ומרכז תעמולה לכיפות סרוחות?
 253. 46
  כל הכבוד למורים אבל יש עוד המון לשנות

  הטיולים הללו הם השיא, אך ישנם דברים כה רבים בחינוך אשר יוצרים את הלאומנות בכיתות, בתי הספר ברובם הם מפעל לחיילים, משתמשים בזיכון השואה למטרות ניבזיות, במקום להראות את התרבות המדהימה שנהרסה מראים רק סבל ומרור כדי שנתחיל להאמין שאין לנו אפשרות אחרת זה או לחיות במלחמה כאן או להישרף "בגולה".

 254. 45
  במה אתם שונים מהחרדים שלא מלמדים מקצועות ליבה? מה
 255. 44
  חברון שלנו מאז ולתמיד,קצת היסטוריה.

  כידוע לכם מורים יקרים שבחברון גרו יהודים לפני תל אביב ,והם נרציחו עי הערבים
  בחברון בפרעות תרפ"ט ,האם לא הגיע הזמן להחזיר את חברון ליהודים

  1. למה רק חברון ולא ארם נהריים, אור כשדים, בבל נלחם בכל מקום שבו דרך יהודי לפי התנ"ך?
  2. ignorance

   In addition ancient times,Hebron had a Jewish community since the 16 century
   until the 1929 massacre, when 70 Jews were crueley butchered in one day by their Arab neighbours
   Your use of the word "occupied " shows you are ignorant of the history of this country

  3. אם כבר מדייקים בהיסטוריה - כדאי להזכיר גם את השכנים הערבים שהעניקו ליהודים מחסה בזמן הפרעות

   והצילו את חייהם.

 256. 43
  יישר כוח למורים, כן ירבו!!

  כל אחד בתחמו כל אחד במקומו, למרוד נגד הדורסנות הימנית האנטי חינוכית. עם חיילים ששרתו שם סרבו לתתלחיילים להיגש אבל עם פרזיטים מחרחרי מדון ומנשלי בני אדם - זה חייבים,בצו קומיסר החינוך!!! [ה"נורא ליברלי ונחמד"]

 257. 42
  לא ראינו מחאת מחנכים כזו נגד אינדורטרינציית המועדונים והאלכוהול

  השמאל איבד את השורשים ואת הרציו. הם לא מבינים שאנו בסכנה קיומית. ועכשיו הם גם רוצים שהנוער לא יבין את זה. דע מאין באת ולאן אתה הולך.

  1. אבל אני יודע מאין אתה בא- ולאן אתה הולך.

   אתה בא לכיוון הארנק שלי, ואתה הולך להעיף אותי ואת שכמותי מהמדינה. יהודון-פאשיסט-פודמנטליסט ארור!
   להפריד דת ממדינה עכשיו!

  2. תגובה מטופשת - האם משרד החינוך עורך לתלמידים סיורים

   בדיסקוטקים?!

 258. 41
  כל הכבוד למורים לא חייבים לשתף פעולה עם הכיבוש ושתיפת המוחות של ביבי וחייליו.
 259. 40
  הצעת פשרה

  כשחברון לא תהיה אזור מריבה והסכסוך ייפתר בהסכמת שני הצדדים, אז ורק אז נשלח תלמידים לחברון. כרגע זהו אזור שנוי במחלוקת שחיים בו 70000 פלשתינים משוללי זכויות ומאות יהודים קנאים משיחיים ואלימים שבהחלט לא מהווים מודל לחיקוי לילדי ישראל - אלא אם אנחנו מתכננים דור חדש של ילדים יהודים קיצוניים ואלימים יותר מהדור העכשיווי (שגם הוא לא איזו מציאה...)

 260. 39
  הזדהות עם מחאת המורים

  מזדהה ומחזקת את קבוצת המורים שמתנגדת לטיולים בחברון. הגיע זמן שנפסיק להיות הקול הדומם. הסיורים הללו משולים לסדין אדום לפני השור . לא הייתי רוצה שילדי ונכדי ייתקלו בדמויות "חינוכיות"כמו מרזל והמתנחלת שקראה לשכנתה הערביה "שרמוטה".

 261. 38
  המורים האלו רוצים להשכיח מלב תלמידיהם את עובדת היות אברהם יצחק ויעקב - אבותינו!

  ואין כאן שום חינוך "פתוח" - אלא חינוך לשנאת מקורות היהדות!

  1. ספר התנ"ך אינו ספר היסטוריה ולא שום עובדות. זו אמונה דתית ולא יותר. איזה מורים יש לנו שלא יודעים להבדיל בין סיפור דתי לעובדות.
  2. אבל אבראהים הוא אבא שלי גם ! והוא לא היה יהודי בכלל !
  3. אברהם יצחק יעקב ביבי סער - הם ל א הורי
  4. מורי ביה"ס העבריים הראשונים השתמשו בתנ"ך ללימוד בתחומים רבים. היו לוקחים את התנ"ך ויוצאים לטייל ברחבי הארץ. טוב, אבל אז היו מורים בעלי תואר דוקטור. מי הם, לעומת המורים המצויינים שלנו היום, כמו שעולה ממבחן ידע אחרי מבחן ידע.
  5. אברהם הוא אבינו אבל הוא עירקי והיגר לישראל
  6. למורה, כידוע לך, המורים מלמדים מורשת ישראל ומלמדים תנ"ך במקצוענות ובידענות, אבל הם לא מוכנים לשתף פעולה עם חינוך פשיסטי שאין לו ולא כלום עם המורשת העברית. הערתך מלמדת על בורות, ואתה מורה?
  7. אחי האבוד , מצאתיך אחרי שנות דור

   יהודי = יהודה . וכבר שורש המילה מסביר את זכותנו ליהודה לדוגמא . . אתה צודק ,נכון אבא שלך לא היה יהודי . בכל מקרה כדי לחדד , אבראהים לא היה אבא שלי , אברהם היה אבא שלי . בכל מקרה אם אבראהים היה אבא שלך , אז גוליית ועמו = פלישתים , לא היו חלק מעמך , ירושת ישמאעל רשומה בתנ"ך , אתה , צאצא ישמעאל אם בכלל ולא לך ניתנה הארץ הזו . אבל אם אתה צאצא ישמעאל , בן אברהם אתה בהחלט יכול להצטרף לטיול מורשת ישראל בחברון כי אברהם קבור שם . ולגבי ספר התנ"ך , צא "עובדות" ובדוק איפה מצאת שקר בתנ"ך . ודרך אגב למה (אם אתה צאצא אבי , )למה אברהם גרש אותך עם אימך .

  8. 'אבותינו', אם תקרא כמו שצריך את הספר ההוא, הם החייזרים שדגדגו את שרה מאחורי האוהל עד שצחקה

   וגם הבן של שרה קיים איתם יחסי 'היאבקות' שמהם שם המדינה.

 262. 37
  יש כאלה להם חברון היא ארץ האבות. לאחרים זו ארץ האובות או ארץ האיבות.

  חברון לא שלנו. תנו גם לאחרים לחיות.

 263. 36
  יישר כויח

  מלחמת מאסף ושלא תגידו שללא אמרנו לכם

 264. 35
  ריבוי התכניות לבחירת הצוות החינוכי

  יש במצג התכניות בכתבה מטרה הסמויה מהעין והיא להכביר תכניות כאילו קיימת החובה לממש את כולן ולא כך הוא. כל צוות בוחר התכנית או התכניות הנכונות לו, מלבד שיעורי תרבות ישראל שיש חובת לימוד. התכנים ניתנים לעיבוד מקומי ואין ״כזה ראה וקדש״. זכותו של השר להציע וזכות בית הספר להימנע. אין כאן כל סיפור! מהומה על לא מאומה.

 265. 34
  שטיפת מוחות

  סיורי התלמידים בחברון ושאר היעדים,הם מיועדים להוליך שולל את הדור הצעיר על ידי שטיפת מוח שיקרתי המסלף את אמיתות ההיסטוריה הנכונה.השקרים בהם מלעיטים את ילדינו רק יגרום לתסבוכת בנפשם הצעירה,חובה להלחם בכפייה זו המרעילה ומגעילה את האווירה סביב.

 266. 33
  כל הכבוד למורים האמיצים!
 267. 32
  אם המורים מעוניינים לחנך את התלמידים על-פי ראיית עולמם הפוליטית, ולא לפי מדיניות משרד החינוך - יפתחו בית ספר פרטי.
  1. אם שר החינוך מעוניין לחנך לערכים לא דמוקרטיים שיפתח בית ספר פרטי באירן
  2. סברינה כנראה לא יודעת מה זה דמוקרטיה. יש בחירות ויש נבחרים ולהם יש החלטות. אם החלטה אינה מוסרית בשביל זה יש בגץ שיכריע. לא כל פרחחית עם נטיה לנרטיב האירני תחליט שכאן איראן
  3. תודה על התמיכה רותי.

   אם היו לך טיעונים אמיתיים, לא היית נזקקת "לפרחחית".

   בישראל יש דמוקרטיה פרוצדורלית, יש בחירות ונבחרים ובג"ץ, אבל אין דמוקרטיה. ישראל שולטת על השטחים, שם זכויות בסיסיות של אדם תלויות בדתו, זו לא דמוקרטיה.

  4. לסברינה, רותי צודקת-העובדה שהתמקדת במילה אחת וגם לקחת לעצמך את נזר הבריאה כדי להגדיר לנבערים, מה זו דמוקרטיה אומרת עליך הרבה. אגב פרחחית יכולה להיות דומה לפרח אבל גם למשהו שפורח באויר (להג) לפריחה (אביב מרענן) או לפריחא-תגרנית שוק
 268. 31
  גדעון סער זיקיותו אומנותו והוא הוליך שולל הרבה אנשים נאורים.
 269. 30
  איכס איכס איכס

  "חיזוק ערכים יהודיים וציוניים" בקרב תלמידים = העמקת הגזענות, השנאה הבורות והמיליטריסטיות למען ייצור בשר תותחים מנוון מח

 270. 29
  במקום שר במשרד החינוך, יש בו קומיסר פוליטי של המתנחלים. פשיזם פדגוגי. המורים צודקים.
 271. 28
  נדמה שהסיור בחברון הוגדר כרשות ולא חובה

  נדמה שהסיור בחברון הוגדר כרשות ולא חובה
  ואם זה כך הרי שהכתוב בכתבה הוא עיוות המציאות ויחצנות פולטית של המתנגדים
  כשזה רשות - לא רוצים לא נוסעים

  1. למה אתה מיתמם?

   זה "רשות" כי השר בינתייםרק מכשיר את הקרקע, אבל זה בעצם כלי ניגוח פוליטי שמטרתו להעיף ממערכת החינוך מורים שלא מיישרים קו אש פוליטי עם הפייגליניזם, שסער, בעוונותיו, הוא הפרזנטור החדש-ישן שלו

 272. 27
  הגיע הזמן! מורים- ישר כוח

  כבר חודשים רבים משרד החינוך מכניס תכנים לאומניים/פוליטיים לתכניות הלימודים. למשל, ביום השנה להרצחו של רחבעם זאבי חויבו הילדים לציין את היום הזה בבית הספר. אני סרבתי לאפשר לבת שלי לשלוח סיכום על גנדי.

 273. 26
  צבועים צדקניים

  ללמד שני נראטיבים שהאוייב מלמד אחד זה שקול להנפת דגל לבן,ואיזה דו קיום בבאר שבע? מאיפה היא המציאה המצב הדבילי הזה? אם זה דו קיום, מפחיד לדעת מה יקרה פה במדינת כל אזרחיה.

  1. גם אני מפחד ממדינת כל אזרחיה!

   לכן אני רוצה ששטחי יו"ש לא יהיו חלק ממנה, ואם המתנחלים (ישראלים ראדיקליים) רוצים להמשיך לריב עם הג'יאהד (פלסטינאים ראדיקליים) אז אני מאחל הצלחה לשני הצדדים.

   בראשית ברא האדם את האלוהים, בסוף השמיד האדם את האדם.

 274. 25
  חבל ש(כצפוי) מדובר במורים אשכנזים

  ביום שאני אראה מורה ממוצא מזרחי שמנשק מזוזות ואומר "אלוקים" חותם על עצומה כזאת- אדע שמשהו מתחיל לזוז בתודעה של העם הזה.

  1. כשמורה פרענק יעיז להביע דעה עצמאית למחרת הוא יהיה מחוסר עבודה כמו שלמה מעוז
  2. כשמורה 'פרענק' יחליט להצביע כנגד מפלגות הימין המנציחות את ה'פרענקיות' שלו ואת תחושת הנחיתות שלו, שממנה הם ניזונות, ויבין שהימין רק שואף להגדלת הפערים בחברה הן בשכר והן בהשכלה, אולי אז הוא גם יחתום על עצומה כזו. לא מהמזוזות ומה'אלוקים' תבוא הישועה. ראינו את הדוסים איך הם נוהגים ב'פרענקים' כמו במאחז הפשע עמנואל
  3. כשמורה 'פרענק' יחליט להצביע כנגד מפלגות הימין המנציחות את ה'פרענקיות' שלו ואת תחושת הנחיתות שלו, שממנה הם ניזונות, ויבין שהימין רק שואף להגדלת הפערים בחברה הן בשכר והן בהשכלה, אולי אז הוא גם יחתום על עצומה כזו. לא מהמזוזות ומה'אלוקים' תבוא הישועה. ראינו את הדוסים איך הם נוהגים ב'פרענקים' כמו במאחז הפשע עמנואל
 275. 24
  Udi Gibor
 276. 23
  אודי גור - איש יקר. כל הכבוד
 277. 22
  מאות מורים מתנגדים זה יפה אך זה לא מספיק. היכן האלפים?? מה שברור הוא, שהשפויים בעם לא ישלחו את ילדיהם להשתתף במשחקי המלחמה המזוהמת של פלוגות סער.
  1. האלפים עוד יגיעו. זו התארגנות בת ארבעה ימים.
  2. והיכן עמוס עוז וחבורתו?
 278. 21
  כל הכבוד!! נראה כי בכל זאת יש כאן מערכת חינוך...
 279. 20
  כל הכבוד. תחזקנה ידי האמיצים לקרוא אל מול החשכה.
 280. 19
  כל הכבוד למורים!

  טוב לדעת שיש עוד מורים ערכיים ואמיצים במערכת החינוך הנרקבת.

 281. 18
  כל הכבוד לכם!

  מוריד את הכובע בפני כל המורים שחתמו! יש על מי לסמוך!

 282. 17
  ChIzkoo VeImzo

  True Heroes

 283. 16
  גדעון סער מאכזב. הוא מנסה לבנות מצביעים ימניים על גב משרד החינוך

  גם אני כמחנך מתנגד ליוזמה. כל הכבוד למורים...

 284. 15
  הייתי ברצון מגיב לדברי ההבל של המורים הסרבנים, אך מנסיון העבר אני יודע שתסננו את תגובתי (ברוח הפלורליזם הז'דנוביסטי הנושב מן המכתב, בלא ספק)
  1. כבשה טיפשה - כמה טוב שאנחנו לא באותו עדר !!!
  2. הייתי ברצון מגיב לדבריך המזלזלים לו היית טורח לרשום אותם
  3. האג'נדה הכיבושית שמקדם שר החינוך הלאומני מתעלמת לחלוטין מעובדות היסטוריות מוכחות שאותו מיעוט אשכנזי שכביכול מתרפק על אדמות אבותיו בגבעות פלסטין הוא מיעוט כוזרי אשכנזי שאבותיו מעולם כף ף רגלם לא דרכה בארץ כנען אלא בארץ הכוזרים על גדות הדנייפר הסמבטיון.
  4. אוי אוי , בואו נראה ...

   כולכם תועים וטועים, אף אחד מאיתנו הטוענים לשושלת היהדות ולזכות על א"י ונמצא פה אינו יהודי , יש חדשות בעולם והן מרביצות את ידיעת ברחבי העולם , הכושים , הכהים הם הם היהודים האמיתיים והנה על קצה המזלג: שבטי ישראל וצאצאיהם : שבט יהודה - הכושים מאפריקה . בינימין - ווסט איניאנה , לוי - הייטי , שמעון - דומיניקנים , זבולון - גואטמאלה עד פנמה , אפרים - פורטו ריקו, מנשה - קובה , גד - איניאנים מצפון אמריקה, ראובן - סמונל איניאנד, נפתלי - ארגנטינה + צ'ילי, אשר - קולומביה + אורגוואי, יששכר - מקסיקו. ויש נוצרים בארה"ב שבכנסיה לכומר קוראים רבי , והם טוענים שבכלל אין לנו זכות למשא ומתן ולהחזיר אדמות כי הם בעלי הבית יורשי היהדות האמיתיים . אני יודעת לך תדע . באמת... למה לטייל בקברי אבותינו שאינם אבותינו . תבדקו אם מה שאני אומרת נכון , יש אינטרנט לא?

 285. 14
  כל הכבוד על המחאה האזרחית

  חשוב מאוד שמי שמחנכים ילדים ונוער, בין היתר לאזרחות פעילה, לחתירה לשלום ולאמירת אמת על ידי פוליטיקאם - מעזים לצאת בפומבי ובגלוי בהתנגדות לפוליטיזציה חד-צדדית תוך איסור של חשיפת הנוער למציאות דרך השקפת עולם שאיננה לאומנית, המנוגדת לזו של מפלגת השלטון.

  1. חברון היא עיר הבירה לפני ירושלים

   כידוע דוד שלט בחברון והיא שימשה כעיר הבירה לפני שדוד כבש את ירושלים .הגיע הזמן לצאת ממדינת חדרה גדרה ולהכיר את ארץ ישראל השלימה

  2. מה שידוע לך על דוד זה לקוח מספר דתי ולא משום היסטוריה. רק אל תגיד שאתה חילוני חלילה.
  3. אור כשדים היתה בירתנו לפני חברון
  4. רגע יוסי,

   חשבתי שזה מהפרת ועד החידקל. בא נעשה סיורים גם לבגדד...

  5. ארץ ישראל השלמה זה רק מה שממזרח לציר גדרה-חדרה?

   למה לא להנהיג סיורי חובה בגליל או בנגב? מה, שם אין סיפורי מורשת וגבורה? יש, ואפילו מהעשורים האחרונים. העניין הוא שאתה מיתמם. הסיורים ביו"ש הם חשובים מאוד מאוד בדיוק כמו שההתיישבות שם היא חשובה מאוד, לשיטתך. למה ליישב את הגליל זה פחות ארץ ישראל מאשר ליישב את הרי יהודה?

 286. 13
  איראן זה כאן

  איראן זה כאן

 287. 12
  כל הכבוד למורים. אנשי חינוך אמיתיים שאפשר לסמוך על

  שיקול הדעת שלהם.

 288. 11
  כל הכבוד
 289. 10
  כל הכבוד למורות ולמורים על האתיקה המקצועית העמוקה!
 290. 9
  "מה השמחה הזו לכם, הרי חברון היא יותר ארץ ישראל מתל אביב"- כך כתב ברל כצנלסון הוגה הדיעות של תנועת העבודה על תכנית החלוקה.
  1. ישראל הכריזה על עצמאותה על סמך עקרון החלוקה ולכן השטח של יהודה ושומרון אינו שייך לה
  2. לא לברל קצנלסון ולא הרצל מונופול על אופי המדינה. אף אחד כאן לא יכול להוכיח שיש לו קשר היסטורי לחברון חוץ מאמונה דתית שאינה היסטוריה. אזרחי המדינה אינם מחויבים לשום דת ולשום אידיאולוגיה כמו הציונות.
  3. גם לא הנגב, הגליל, יפו, עכו וירושלים המערבית
  4. ברל גם רצה שמדינת ישראל תהיה מדינה סוציאליסטית עם שוויון זכויות מלא לעובדים הערבים. גם עם זה אתה מזדהה?
  5. 7 מיליון יהודים בעולם וראק כמה עשרות בודדות של פסיכים באו לחברון "ארץ האבות"

   מתוך 7 מיליון יהודים בעולם שזה אגב, יותר משבישראל, מגיעים לחברון רק כמה עשרות בודדות של פסיכים שלהורים שלהם לא היה כסף להחזיק אותם במוסדות טיפוליים באמריקה אז הם שולחים לישראל כאילו שישראל זה פח האשפה של זבל יהודי מאמריקה.

  6. הסכם תקף כאשר 2 הצדדים מסכימים עליו. לידיעתך,

   הערבים לא הסכימו, לכן ההסכם אינו תקף......

 291. 8
  למורים שלום, צאו למכה שם תרגישו את החיבור למורשת שלכם
  1. Come visit Toronto-- let your children be connected there
  2. אשר החכם

   לא יעזור לך ....במקום לקשקש פתח את הניורון היחיד בראשך
   אולי תלמד משהו...

  3. אשר

   דברי ההבל חסרי כל תכן שהוא זורק לאוויר הם רק דמגוגיה מהסוג הפרימיטיבי ביותר שיש. מותר לו...
   הבעיה האמיתית היא שיש "נבחרי ציבור" שגם נובחים ככה בשם המדינה שלי
   "הציבור אכן מטומטם ולכן הציבור משלם"

  4. הנוירון היחיד בראשו הוא נוירון כובש, לכן עדיף שלא יפתח אותו
  5. הוי אשר היקר, היכן היית כאשר יוצר העל חילק את השכל? בסוף התור...
  6. אשר אנחנו יודעים שאתה איציק שעובד מלשכת ביבי
  7. הדוסים יהיו הראשונים להתאסלם. הייתי בסרט הזה. החילונים ימשיכו להיות חילונים.
 292. 7
  ממתי בודדים הם מאות?
  1. קרא שנית אולי תבין

   קשייי הבנת הנקרא נובעים מעמדותיך הפוליטיות או להפך. תודה למורים

  2. 260 ....
  3. 2.5 * 100

   למעשה מדובר במכפלה של מאה אחת, בערך אשר מגדיל אותה ביותר ממאת האחוזים של אותה המאה. מה שהופך את הנושא מיחיד לרבים.
   קח את הזמן לעכל את הנושא, אין לחץ.

  4. ממתי 250 הם בודדים?
  5. הם לא בודדים אך הם אחוז זניח מהמורים וטוב שכך
  6. כל עצומה נחתמת ע"י "אחוז זניח" ממספר החותמים הפוטנציאליים...
  7. כאשר בתוך גל לאומני עכור ובתוך משיחיות קנאית מטורפת, נשמע קול שפוי ונאור, אז כל קול בודד נשמע חזק וקבוצה של 250 היא כבר קול קורא בכוח. יישר כוח המורים.
  8. בואי נודה על האמת שהכותרת משתמשת בכללי הבנת הנקרא

   מאות מורים.. נכון זה שתי מאות אבל זה כלום לעומת אלו שכן בעד! בואי נעשה בדיקה גם מי הם בדיוק המורים הללו? איפה הם גרים??

 293. 6
  נושא מדליק

  ברור שמדובר בחומר תבערה. יהיו דיבורים של כולם. אחלה כותרת לרייטינג אך ממש בשולי שוליים של העניין. קודם חינוך וידיעת הלימודים הקלאסיים, אח"כ עיצוב, תספורת וכו'.

  1. קודם לימודי ליבה לכולם!
 294. 5
  תודה, מעורר השראה. הלוואי שיצליח להאיר קצת בחשכה
  1. צריך להחליף את הממשלה הזו בממשלת השמאל ששלטה כאן עד 1977 והיא זו שחידשה הישוב היהודי בחברון (לאחר טבח היהודים שם ב- 1929) והקימה את קרית ארבע
 295. 4
  כל הכבוד!
 296. 3
  כל הכבוד!!!!!!!!!!!

  המעשה של מורים אלו נותן תקווה שיש עוד אנשים שפויים במדינה הזו,
  כל הכבוד לכם,בתקווה שיצטרפו עוד רבים אליכם,
  הורים איפה אתם???????????

  1. ההורים מרוצים שהתלמידים שלהם לומדים היסטוריה ומקבלים ערכים

   בסופו של דבר רוב העם בעד, כל בתי הספר שהיו בסיורים חזרו מרוצים, והעובדה שהתכנית הורחבה הרבה יותר מהר מהצפוי בגלל הביקוש הרב

  2. במלחמת 48 הושלם טיהור היהודים מהגדה וממזרח ירושלים, שהחל בטבח בחברון בשנת 1929. מדוע הממשלה הדפוקה הזו מנסה להחזיר הגלגל אחורה ולבטל הטיהור הנ"ל.
 297. 2
  אולי יש פה משב רענן של מוסר יהודי-ישראלי

  יישר כוחם של המורים הללו שצפויים כמובן לענשים מהממסד הלאומני השלט היום בכל שטחי החיים בישראל

  1. אי אפשר בלי המנטרה הזו "מוסר יהודי-ישראלי?"
  2. מוסר יהודי - הבנתי, אך מה זה בדיוק מוסר ישראלי? האם את מתכוונת לאירועים שקרו כאן בעת תקופת ממשלות השמאל , כגון - מרחץ הדמים בכפר קאסם 56, הרוגי יום האדמה 76, הרוגי מהומות אוקטובר 2000, מבצע עופרת יצוקה?
  3. אולי מצב מערכת החינוך לא כל כך גרוע עדיין, אם יש לנו עדיין כאלה מורים!
  4. כדאי שתבדקו בגוגל מי זה "אודי גור" שחתום על המכתב..

   שמאלני קיצוני שיוצא נגד מדינת ישראל כל פעם מחדש

  5. למעשה אודי הוא מורה מצויין ואדם מצויין. הוא גם שמאלני שיוצא נגד עוולות, כמו שאדם מצויין אכן צריך לעשות.
 298. 1
  כל הכבוד לכם!! תמיכה מלאה ממני. צריך לשים גבול לשר הזה וממשלתו
  1. הימין שכח מה זה להיות בן אדםץ
  2. מעניין שרק השמאלנים של העיתון הזה נגד המהלך

   המהלך זוכה לתמיכה רחבה גם לא מאנשי ימין\דתיים, וחבל שהארץ מוציאים קמפיין שלישי כזה כבר שבועיים

  3. כל הכבוד לאותם מורים ולשירה. יש להמשיך במדיניות הערבים שהחלה ב- 1929 והסתימה בהצלחה מלאה בשנת 1948 לטיהור אתני של יהודים מהגדה וממזרח ירושלים. משום מה המדיניות הזו הופסקה לאחר מלחמת ששת הימים. כל הכבוד למניפי הדגל לחידושה של מדיניות זו. לעם ישראל (מה זה בכלל?) אין שום זכויות שם, וזה שאלפי שנים גרו יהודים מחברון עד שנת 1929 זו גומחה היסטורית שכל מכחיש שואה פרימטיבי יכול לתת לה הסבר הגיוני ביותר. כל הכבוד. ממש כל הכבוד. וכפי שאומרת שירה - יש להחליף הממשלה, אם כי נכון הוא שאיזו חברות אדיוטים ששלטה כאן אחרי מלחמת שש הימים ועד 1977 (מפלגת העבודה והשמאל של אז) היא זו שחידשה וביססה הישוב בחברון והקימה את קרית ארבע (אבל גם בזה כל מכחיש שואה פרימטיבי יוכל לטפל). סוף כל סוף יש מורים ראויים בארץ הזו, שיודעים היטב מהי מורשת העם (באיזה עם בכלל מדובר?)
  4. כל הכבוד לאותם מורים ולשירה. יש להמשיך במדיניות הערבים שהחלה ב- 1929 והסתימה בהצלחה מלאה בשנת 1948 לטיהור אתני של יהודים מהגדה וממזרח ירושלים. משום מה המדיניות הזו הופסקה לאחר מלחמת ששת הימים. כל הכבוד למניפי הדגל לחידושה של מדיניות זו. לעם ישראל (מה זה בכלל?) אין שום זכויות שם, וזה שאלפי שנים גרו יהודים מחברון עד שנת 1929 זו גומחה היסטורית שכל מכחיש שואה פרימטיבי יכול לתת לה הסבר הגיוני ביותר. כל הכבוד. ממש כל הכבוד. וכפי שאומרת שירה - יש להחליף הממשלה, אם כי נכון הוא שאיזו חברות אדיוטים ששלטה כאן אחרי מלחמת שש הימים ועד 1977 (מפלגת העבודה והשמאל של אז) היא זו שחידשה וביססה הישוב בחברון והקימה את קרית ארבע (אבל גם בזה כל מכחיש שואה פרימטיבי יוכל לטפל). סוף כל סוף יש מורים ראויים בארץ הזו, שיודעים היטב מהי מורשת העם (באיזה עם בכלל מדובר?)
  5. כך מרסקים את החברה בישראל. כל אחד עושה שבת לעצמו.כמו החרדים הפאנטים שיוצאים בשירת נשים. אנרכיה וטימטום. ביקור במערת המכפלה היא ביקור באתר מורשת יהודי כמו גטו וינציה אין פה אמירה פוליטית
  6. שימו לב מישהו פה לקח לו זמן והכניס 20 תגובות, רק שהוא לא יצירתי ולכן כל התגובות כוללות אותו סגנון 'כל הכבוד וכו' ', פחחח כנראה אחד המורים האנרכיסטים
  7. כל הכבוד צבי
  8. לי יש דוקא בעיה לבקר ברמת אביב ג שנבנתה על קרקעות כפר ערבי. מערת המכפלה תמיד היתה גם אתר יהודי אפילו בימי תרפט. איש לא נושל שם.
  9. מתי תקלטו !! הטרוריסטים רוצים לרצוח אתכם כי אתם יהודים!! תלמדו תנך ותראו לאורך כל ההסטוריה אותו הדבר!!

   חלאס תקלטו כבר

  10. כולם גם בערך באותה השעה...
  11. שירה, מי שהחזיר את הישוב היהודי לחברון ומערת המכפלה והקים את קרית ארבע - זו ממשלת שמאל ששלטה כאן בשנים 1967 - 1977 (כולל ממשלתו הראשונה של רבין).
  12. הם קולטים זאת היטב ובכל זאת או בגלל זאת מזדהים עם הרצון של הטרוריסטים הערבים. נכון שלא מתאים למקובלות החברתיות על פסיכולוגיה , אך ראה את הלמינים הקופצים למים ומתים.
  13. שנת 1948 היתה שנת אסון ולא שנת הצלחה לערבים של ארץ ישראל. רבים מהם הפסידו את בתיהם ואדמותיהם ונהפכו לפליטים. אחרי השנה הזו לא היו יהודים ביהודה ושומרון מפני שהאנשים שהיו בעד החלוקה היהודים של ארץ ישראל ניצחו במלחמה והארץ חולקה. ברוב ההיסטוריה היהודית לא היו יהודים בחברון או שהיו בה יהודים מעטים בלבד
  14. לא שמאלני

   אבל באופן נחרץ נגד המיזם הלאומני-דתי של אותו זה הנושא כיום במשרת שר החינוך. הם קוראים לזה "חינוך לערכים", אבל אולי כדאי שיבינו שהערכים שלהם הם לא בהכרח הערכים שלי ולכן אין סיבה שאפקיד את "חינוך" ילדי בידי אנשים כאלה.