מינוי דיגיטלי של הארץ - באתר בסמרטפון ובטאבלט - חודש ראשון ב-4.90 ₪ בלבד
מצטרפים ומשדרגים לאחת מחבילות התוכן האיכותי של הארץ. עכשיו במבצע השקה! רק 4.90 ₪ לחודש הראשון. נסו עכשיו >>
הרשמה למערכת
שם פרטי
שם משפחה
דוא"ל
סיסמה
אישור סיסמה
טלפון נייד
 ?נרשמתם בעבר לאתרי קבוצת הארץ התחברו   |   שכחתי סיסמה

ביה"ד צפוי להחליט הערב באשר לשביתה במשק

הצדדים התבקשו לדווח לנשיאת ביה"ד על התקדמות המו"מ בשש בערב, וזו צפויה למסור להם את החלטתה בשעות הקרובות

קשיים התעוררו במשא ומתן בין האוצר להסתדרות בסוגיית עובדי הקבלן, קשיים המעכבים את חתימה ההסכם.הערב בשש התבקשו ההסתדרות והאוצר לדווח בכתב לנשיאת בית הדין לעבודה השופטת נילי ארד, וזו כינסה את הצדדים באולמה הערב. החלטתה צפויה להתקבל מאוחר יותר.

מוקדם יותר היום העריכו הצדדים כי ההסכם קרוב לחתימה חרף הקשיים. הבוקר נרשמה התקדמות משמעותית במשא ומתן בדרך לסיום השביתה הכללית במשק שנכנסה ליומה השני. אמש ניהלו הצדדים סבב דיונים שנערך בלשכת נשיאת בית הדין הארצי לעבודה בהשתתפות שר האוצר יובל שטייניץ, יו"ר ההסתדרות עופר עיני ויו"ר לשכת התיאום של הארגונים הכלכליים שרגא ברוש.

על פי ההסכם המתגבש בין האוצר להסתדרות שיוביל להפסקת השביתה, המדינה תקלוט מספר קטן (ככל הנראה אלפים אחדים) של עובדי קבלן במסגרת העסקה ישירה, שכרם והתנאים הסוציאליים שלהם ישופרו משמעותית וזאת באמצעות מכרזי החשב הכללי במשרד האוצר. במקביל, מספר הפקחים האמורים לפקח על תנאי העסקה של עובדי הקבלן יגדל במאה. נציגי הצדדים עוסקים כעת בניסוח משפטי סופי של ההסכם, ובהמשך היום עתידה להתקיים מסיבת עיתונאים של עיני ושטייניץ שבמהלכה יודיעו על סיום השביתה.

שטייניץ בבית הדין לעבודה, הערב
שטייניץ בבית הדין לעבודה, הערב. צילום: אוליבייה פיטוסי

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים ישירות אליכם

השר שטייניץ אמר אמש כי משרד האוצר הציע תוספות שכר ושיפור בתנאי העבודה של עובדי הקבלן, אך אלו לא סיפקו את ההסתדרות. "לא נאמץ מודל שלא קיים בשום מדינה אחרת", אמר לעיתונאים אמש. "אנחנו חייבים גם לשמור על עתידנו הכלכלי ביחד עם השיפור במצבם של עובדי השמירה והניקיון. אני מאוד מקווה שהשביתה לא תימשך, אני יכול להגיד בצער שלפי התחשיבים שלנו יום שביתה כמו היום לא רק פגע באזרחי ישראל אלא יש לו עלות של 2.5 מיליארד שקל למשק ולאזרחי ישראל. זה מה שהפסדנו היום, בתקופת האטה כלכלית, ואני מאוד מקווה שהשביתה לא תימשך", אמר שטייניץ.

נציגי האוצר וההסתדרות העלו בפני ארד את טיעוניהם בסוגיית דרישת ההסתדרות לקלוט את 300 אלף עובדי הקבלן באופן ישיר - דרישה שלא נענתה על ידי האוצר והובילה לשביתה הכללית במשק. בהתאם לדברים שיידונו, תקבע הנשיאה אם להפעיל צו מניעה ולסיים את השביתה או לאפשר את המשך קיומה. כן יתבצע ניסיון למו"מ מואץ בין הצדדים בפורום מצומצם, עם השרים הרלוונטיים, לשם השגת פתרון.

"ההסכם - בלוף"

מרטין וילר, ראש תחום עובדי בעמותת מעגלי צדק, כינה את ההסכם "בלוף", אך הדגיש כי השביתה לא היתה לחינם כיוון שהביאה לשינוי בשיח. "מדברים על קליטה ישירה של עובדי ניקיון במשרה מלאה והאמת היא שאין כמעט חיה כזו", אמר. "העובדה שהרוב מועסקים לפי שעה היא כדי שאפשר יהיה לצמצם את היקף המשרה שלהם, רוב התלושים של עובדי קבלן הם בשל כך של 3,000-1,000 שקל. אז למי ההסכם מתייחס? את השומרים הוציאו מחוץ למשוואה ללא סיבה מוצדקת".

מוקדם יותר אתמול, עיני הכריז כי יורה על הפסקה מיידית של השביתה אם שר התמ"ת יחתום על צו הרחבה להסכם העקרוני אליו הגיעה ההסתדרות בנפרד עם לשכת התיאום של הארגונים הכלכליים (המעסיקים הפרטיים). צו ההרחבה נועד לאפשר את החלת ההסכם גם על עובדי המדינה ועובדי כלל המגזר הציבורי. על פי ההסכם בין שני הארגונים, שטרם נחתם סופית, עובד קבלן יקבל שכר תואם לשכרו של המקביל אליו במקום העבודה. עוד נקבע כי עובדי קבלן שמקצועם הוא ליבת פעילותה של החברה, יהפכו לעובדים מן המניין בה לפחות לאחר 9 חודשי העסקה רצופים. עובדי קבלן בתחומי עיסוק אחרים יהפכו לעובדים מן המניין בתום 18 חודשי העסקה.

בהסתדרות הגדירו כ"פריצת דרך" את ההסכם שהשיגו עיני ויו"ר לשכת התיאום שרגא ברוש, ואולם באוצר הגיבו בזעם על השגת ההסכם בין עיני לברוש, וראו במהלך זה ניסיון מתוחכם להפעיל לחץ על האוצר במו"מ בינו לבין ההסתדרות. גם בלשכת התיאום עצמה יש מתנגדים להסכם. ראש איגוד חברות הניקיון בלשכה, יצחק סבג, טען אמש שהשוואת התנאים של עובדי הקבלן לתנאיהם של מקביליהם העובדים הקבועים "תגרום לחיסולן של חברות הניקיון". גם בלשכת ארגוני העצמאים מסתייגים מההסכם ורואים בו התערבות חמורה בהתנהלות של החברות. ואילו נשיא איגוד לשכות המסחר, אוריאל לין, אמר כי "זה הסכם בוטה, המשרת את האינטרס של עיני ולא של המעסיקים". עקב העובדה שאין הסכמה מלאה במגזר העסקי לגבי טיבו של הסכם עיני- ברוש, המסמך כלל לא הוצג שלשום לבית הדין לעבודה.

מי שובת?

רשימת השובתים נשארה זהה לאתמול, למעט נתב"ג: כל משרדי הממשלה; יחידות הסמך כגון ביטוח לאומי ושירות התעסוקה; הרשויות המקומיות (לא תפונה אשפה, לא תהיה קבלת קהל, פקחי העיריות לא ירשמו דו"חות חניה); המועצות הדתיות; הרבנות הראשית; בתי המשפט לכל סוגיהם; רשות האכיפה והגביה; רשות המסים; בתי החולים הציבוריים ומד"א יפעלו במתכונת שבת; מזכירויות האוניברסיטאות (הסגל האקדמי עובד כרגיל וכל ההרצאות יתקיימו); קווי הרכבת; נמלי הים; מעונות נעמ"ת וויצ"ו; כל הבנקים; הבורסה; תיאטראות הבימה, הקאמרי, בית לסין; מוזיאונים עירוניים ובית התפוצות; הטלוויזיה החינוכית; מועצות הייצור והשיווק החקלאיות.

בתי הספר היסודיים יפעלו כרגיל, למרות ההבנות הקיימות בין הסתדרות המורים להנהגת ההסתדרות ולפיהן המורים ישתתפו במאבקיה של ההסתדרות. גם קווי האוטובוסים יפעלו כרגיל ואף יתוגברו. באופן מפתיע, מרפאות הקהילה של שירותי בריאות כללית יפעלו כרגיל, בעקבות הבנות שהשיגה הנהלת הכללית עם ועד העובדים בראשות פרוספר בן חמו.


השתתף בהכנת הכתבה: זוהר בלומנקרנץ

Read this article in English: Israel finance ministry, labor federation nearing deal to end general strike
הוספת תגובה
תודה על פנייתך, היא תיבדק על ידי המערכת
להוספת תגובה בלתי מזוהה לחץ כאן להוספת תגובה מזוהה לחץ כאן

הקלד את הנושא

הקלד את התגובה

 
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים עם תנאי השימוש של אתר הארץ
תודה על פנייתך, היא תיבדק על ידי המערכת
להוספת תגובה בלתי מזוהה לחץ כאן להוספת תגובה מזוהה לחץ כאן

הקלד את הנושא

הקלד את התגובה

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים עם תנאי השימוש של אתר הארץ
תודה על פנייתך, היא תיבדק על ידי המערכת
הצג את כל התגובות פתוחות 01 שביתה צודקת דני
 • 07:54
 • 09.02.12

היגע הזמן להפסיק את שוק העבדים בישראל

 •   אין שביתה מוצדקת מזו דורון
  • 12:13
  • 09.02.12

  עובדי הקבלן הם מהמקופחים ביותר בחברה הישראלית. נראה מי מפקידי האוצר, המעסיקים או השופטת ברגע של אמת מוכנים שהם או בני משפחתם יועסקו בצורה פוגענית שכזו. ולכל "חסידי השוק החופשי" צורת העסקה זו היא עבדות מודרנית שבסופו של דבר מושכת למטה את תנאי ההעסקה של כל השכירים במשק . המדינה היא אחד המעסיקים הגדולים ביותר של עובדי קבלן. בדרך זו "מרוויחים" פקידי האוצר מספר פעמים. הרווח הגלוי הוא מצג שווא של הקטנת מספר המועסקים בסקטור הציבורי והצגת הוצאות אלה כ"הוצאות תפעול". הרווח השני הוא לחץ על השכר כלפי מטה, דבר המשרת ישירות את בעלי ההון. בנוסף על כך, ישנם מספר לא קטן של סוחרי עבדים הגוזרים את הקופנים מהספסרות בעובדים. אלה נושאים הידועים וגלויים היטב לפוליטיקאים, ולפקידות באוצר ובמשרד המשפטים.

 •   אוי תשתוק. דורון
  • 14:52
  • 09.02.12

  די להשתמש במונח עבדות בכזו זילות.
  אף אחד לא שואל עבד אם הוא מעוניין לחתום על חוזה או לשאול לדעתו כלל.

  עובדי הקבלן הגיעו מיוזמתם לעבודה זו כי מצבם היה טוב יותר לולא היו עובדים כלל.

 •   שיטת עובדי הקבלן התחילה ב-85 אצל רה"מ פרס. איפה היו השמאל והתקשורת 27 שנה?  (לת) מארקס & אנגלס
  • 17:23
  • 09.02.12

02 התנהלות שלומיאלית של ההסתדרות. שנובעת מטעות כוחנית- ההסתדרות ננזפה כנראה ע"י השופטת ,זו שהיא אישרה שביתה של חצי יום בלבד בנתב"ג עד 12 בצהריים אתמול. ההסתדרות רצתה להציג בלאגן בנתב"ג והורתה כרפלקס לחדש השביתה. במהלך הלילה היא ננזפה. החשש שחידוש השביתה בנתב"ג יפעל נגדה כבומראנג והיא גם תואשם בבזיון ביהמ"ש. אלה הניעו אותה לנסיגה מחידוש ההשבתה הבוקר.  (לת) משה
 • 07:58
 • 09.02.12

03 יתחסלו חברות הניקיון, שתפקידן הציבורי הוא לדכא עובדים? כמה נורא!  (לת) דוד
 • 08:00
 • 09.02.12

04 ולאן נעלמה שלי יחימוביץ'??? בחייאת ראבאק
 • 08:03
 • 09.02.12

בתור אחד שהתכוון להצביע בשבילה בבחירות הקרובות, וזאת בעיקר עקב מלחמתה בהפרטות ומאבקה למען עובדי הקבלן, די תמוהה לי שתיקתה הפתאומית דווקא בנושא הזה ובשביתה הזאת שהיא בעצם נשמת אפה של פעילותה הציבורית.
בכלל, מאז בחירתה לראשות העבודה, בקושי שומעים ממנה.
היכן את שלי? התעוררי והשמיעי את קולך, זקוקים לך...

05 אזרחי ישראל כנסו ,תקראו והפיצו לכל המשפחה!! לא לוותר! אלי רונן,כפר סבא
 • 08:24
 • 09.02.12

המדינה לא רוצה שנדע מתוך אינטרסים ברורים על רשימת שמות שנמצאת באתר בשם "איילי" כל הכספים של האנשים שאבדו או נעלמו בתוך גופים ממשלתיים,ציבוריים,פרטיים,מלוות מדינה,הכל!! כנסו,תרשמו את שמכם,אבא,אמא,סבתא,סבא,דודים,תלחצו הכל!!! אל תוותרו למעננו ולמען ילדינו!!!!

06 אזרחי ישראל כנסו תקראו והפיצו לכל המשפחה!! לא לוותר!! אלי רונן,כפר סבא
 • 08:26
 • 09.02.12

המדינה לא רוצה שנדע מתוך אינטרסים ברורים על רשימת שמות שנמצאת באתר בשם "איילי" כל הכספים של האנשים שאבדו או נעלמו בתוך גופים ממשלתיים,ציבוריים,פרטיים,מלוות מדינה,הכל!! כנסו,תרשמו את שמכם,אבא,אמא,סבתא,סבא,דודים,תלחצו הכל!!! אל תוותרו למעננו ולמען ילדינו!!!!

07 זו שביתה פוליטית את עופר עיני לא מענינים עובדי הקבלן HMJE
 • 08:51
 • 09.02.12

זו שביתה פוליטית. את עופר עיני לא מענינים עובדי הקבלן אלא שהם יצטרפו לוועדים הגדולים ומשם הם יצטרפו ויהיו חברי הסתדרות.

אם עופר עיני כל כך דואג לעובדי הקבלן מדוע הוא לא איגד אותם כחברים בהסתדרות?

במקום שעובדי קבלן מקופחים יש לדאוג ולחייב את מעסיקיהם להגדלת שכרם ותנאיהם הסוציאליים.

 •   אתה משחק אותה או מה ? לא נותנים להם להתאגד... לא שמעת על פרטנר ? א.ד.
  • 11:31
  • 09.02.12

  עופר עיני לא איגד את עובדי הקבלן בהסתדרות משום שברגע שהעובדים מראים סימני התאגדות או הצטרפות להסתדרות הם מאויימים. הייתה על זה כתבה בנושא עובדי פרטנר, שיש עכשיו 1,000 מפוטרים או משהו כזה והם לא יכולים להתאגד ולהכנס למו"מ לגבי פיצויים או שינוי קריטריון הפיטורין וכו'.או שזו חוסר ידיעה, או שזה טוקבק אינטרסנטי (בתשלום או בחינם הכל אפשרי במדינה הזו).

 •   אני ממליץ לך לקרוא מה שכתבת. אלישע בן-אבויה
  • 11:42
  • 09.02.12

  מה האינטרס של ההסתדרות? מדוע היא רוצה שעובדים יצטרפו אליה? על זה לא חשבת מה? אם יצטרפו להסתדרות הרבה עובדים, נניח מליון. האם יוכלו הממשלה ובעלי ההון לרמוס את כולנו כמו שהם עושים היום? חוץ מזה כתבת דבר והיפוכו שעיני רוצה שעובדי הקבלן יהיו בהסתדרות וגם שהוא לא רוצה. תחליט. המסקנה שלך רחוקה מההגיון כרחוק מזרח ממערב. מדוע שפקחים יצטרכו לרוץ אחרי מעסיקים ועובדים ירוצו כל היום לבתי משפט. מדוע שעובדים כל כך חלשים. בכלל יהיו אמיצים וחכמים ובעלי אורך נשימה כזה שיאפשר להם להלחם במעסיקים נצלנים. דמיין לעצמך עובדת נקיון בת 55 עם השכלה של 5 כיתות הנמצאת במצוקה כלכלית וגרה בעיירת פיתוח מוכת אבטלה. המעסיק שלה מרמה אותה והיא לא לגמרי מבינה על איזה סעיפים ואם היא מבינה היא לא רוצה לתבוע אותו כי הוא יגיד לה ובצדק מבחינתו. עופי מכאן יש עוד אלף כמוך מחכות בתור.ואם תתבע הוא יביא עו"ד שיוציא אותו הכי בזול שאפשר... למה צריך את כל זה כשאפשר (ואפשר!). לקלוט אותה כעובדת מן המניין? כל הטענות כנגד הן מופרכות. "חברות הנקיון יתמוטטו" גם בארה"ב כשמדינות הצפון תבעו ממדינות הדרום לשחרר את העבדים טענו מדינות הדרום "אבל ענף הכותנה יהרס" . הלוואי שחברות הנקיון האלה שאין בהן שום דבר נקי יתמוטטו. מדובר בחברות שפרנסתן על ניצול ולעתים קרובות רמייה של אנשים חלשים ומוחלשים. כל זאת תוך שהם מתחבאים מאחורי פוליטיקאים מנוולים ונטולי מצפון.

08 הכל בלוף במשרדי הממשלה בירושלים כולם עובדים אתמול והיום רק לא מקבלים קהל  (לת) ההסתדרות בלוף
 • 11:07
 • 09.02.12

09 אז זהו זה? אילן
 • 11:08
 • 09.02.12

עייני אז זהו זה? כל השביתה רק לכמה אלפים שיקלטו? המודל הזה אינו קיים בעולם כפי שהוא בישראל. מה יהיה עם שאר העובדים? אז ימשיכו להיות כמו שעייני חתם ב2008 , עבדים?

 •   יפה אמרת (ובעדינות רבה). זה היה בלוף אחד גדול, והעובדים לא הרוויחו כלום.  (לת) כדרלעומר
  • 13:06
  • 09.02.12

 •   זה מה שקורה כשבמקום לקדם חקיקה בנושא זכויות עובדים... דרור
  • 14:31
  • 09.02.12

  ... מעדיפים לשבות ולשבש לכולנו את החיים -- ודאי שזה לא פותר את הבעיה, אבל זה יוצר הרבה רוח וצילצולים.

10 עיני הגיבור, מה השגת? רצית להשיג קולות או להילחם באמת? תבוסתן עלוב.  (לת) מיכל
 • 11:31
 • 09.02.12

11 זה הכל מצג שווא של עיני, הכל ישראבלוף אחד גדול  (לת) תובנה מניסיון
 • 12:15
 • 09.02.12

12 עיני מוכר את עובדי הקבלן כמו שמכר את העובדים הסוציאליים אבי
 • 12:19
 • 09.02.12

העיקר הכותרות

13 רק אלפים בודדים, מתוך 300,000 עבדי-קבלנים - זה הסכם?!? דניאל קלטי
 • 12:30
 • 09.02.12

מה זה זה?!?

להשבית את *כל* השירותים הציבוריים במדינה הזאת, ללא הגבלת-זמן!!! כל התחבורה הציבורית, כל בתי-החולים = מתכונת יום-כיפור, כל המוסדות הרשמיים, כל המפעלים, כל העיריות, כל משרדי-הממשלה - הכל: סגור!!

או שקולטים את כולם, או שאף עובד, אינו חולם אפילו, לשוב לעבודתו!!!

פשרה = תועבה ובגידה!!

14 בשביל זה היה הכל? אחת
 • 12:58
 • 09.02.12

בשביל זה היה שווה להיאבק על שביתה במשך כמה חודשים, ולעשות אותה בכלל?

15 קריאה לעובדי חברת חשמל: אורי
 • 13:43
 • 09.02.12

הפופולריות של הועד שלכם בקאנטים, ויש משהו פשוט שאתם יכולים לעשות כדי לשפר אותה:
פשוט מאד - תודיעו שאתם לא תספקו חשמל לכל חברה שבתחומיה יתבצע ניצול עובדים, בין שלה ובין של חברות שמספקות לה שירותים.
אחרי כמה ימים בלי חשמל - כל חברה תדע להתכוונן יפה מאד.

16 כמה טרגי תתחסלנה חברות הניקיון שכל קיומן על סחר ודיכוי עבדים.טרגדיה! בוכה בסתר
 • 14:09
 • 09.02.12

כמה טרגי תתחסלנה חברות הניקיון שכל קיומן על סחר ודיכוי עבדים.טרגדיה!

17 בסוף זה יגמר בכלום, כמו ה-"מחאה", לכאורה?! -העיקר לכאורה, שאולי עופר עיני "תפס" את הכותרות שלו והכל לכאורה, אולי רק פוליטי, אבל גם אולי זול מאוד וממש לא קשור לזכויות אדם ועובדים??? כך גם לכאורה, הם אולי (רק אולי) "מנהיגי המחאה" (מאיפה ההגדרה הזאת?! האם התקשורת מקצועית ואובייקטיבית, או שמא לא, ח"ו?!) שהם בכלל לא נבחרי ציבור, אך שגם לא ידוע על ציבור כלשהו שהולך אחריהם, אלא אולי דווקא לכאורה, על הקשרים ואף קשרים פוליטיים אפשריים, אבל גם אולי מפלגתיים למדי??? --עורו אולי, אזרחי ישראל! לדעתי, התעוררות אזרחית, אבל גם דמוקרטית ושומרת חוק, עם לב אחד ואף מאוחד, תוביל אותנו לישראל אחרת. כל דבר אחר, הוא אולי סתם ביזבוז זמן ואף משווע ואף אולי מאוד, לדעתי!!! בואו לפחות ננסה...  (לת) אזרח אובייקטיבי לחלוטין ודמוקרט
 • 14:26
 • 09.02.12

18 עיני חושב שהוא ממשיך לעבוד עלינו!  (לת) כל עובדי הקבלן לרחובות!
 • 14:58
 • 09.02.12

19 איפה "החברתית", ה"שמאלנית מדי" שלי יחימוביץ - היא לא שמעה על המאבק של ההסתדרות חנה חורש
 • 15:21
 • 09.02.12

הוא מוכיחה לנו שוב ושוב שכל מאוויה להישרד בפוליטיקה ולשמר לעצמה מקום שם בין הפוליטיקאים שאותם היא תמיד גינתה. קולה לא נשמע לגבי ההדרדרות בחוקים הניאו לאומנים, קולה לא נשמע לגבי הציבורים שמקבלים את מירב משאביה של המדינה כמו המתנחלים והחרדים, קולה לא נשמע לגבי מדיניות בזבוזים כדי לשמר את הקואליציה המנופחת הזו, קולה לא נשמע "כמובן" באשר לתג מחיר ופוגרומים כלפי הפלסטינים ועוד ועוד ועוד
אז מי שהאמין ביושרה, שיעשה חשבון נפש אמיתי ויראה איזו טעות קולוסלית נעשתה בתמיכה באישה האינטרסנטית הזו

20 עיני הועמד בלחץ משה
 • 16:02
 • 09.02.12

קודם בית המשפט לעבודה לא אישר שביתה אחר כך בא שר אוצר שאחרי ששנים הקפיאו את שכר המינימום של עובד הקבלן מופיע נביא זעם שכל העול במשבר ואנחנו בעלי כלכלה מצליחה וצריך לשמור עליה כלומר על הכסף.זה שיש עובדים עניים לא משפיע עליו תמיד המסכנים מצביעים ליכוד כמו שאמר בגין זכרונו לברכה אלוהים בחר אותנו לשלטון.

21 יש לבטל קת בתי ד"ע ,מורחים ולא דנים ,פוחדים לשפוט  (לת) אייל
 • 16:54
 • 09.02.12

22 למה כל התגובות נגד עיני? האחריות מתחלקת בינןו לבין המעסיקים והאוצר ושטייניץ  (לת) ומעל כולם אחראי ביבי הפחדן והאימפוטנט
 • 18:34
 • 09.02.12

23 אני רק שאלה קטנה: האם 100 הפקחים יועסקו גם הם כעובדי קבלן?  (לת) ויותר חשוב: האם העבריינים יינזפו או ייענשו באמת?
 • 18:35
 • 09.02.12

24 עיני תתבייש לך, משרת טייקונים ואוליגרכים (אה, גם את עצמו)  (לת) מלווה נכה משרד הבטחון
 • 19:29
 • 09.02.12

25 עובדי קבלן זה טוב אבל רק מקצוענים מרמת שכר מעל הממוצע וכל היתר עובדים קבועים עם סל של הטבות והבטחת מקום העבודה כי זה תפקידה של במדינה לדעוג לחלשים כי החזקים לא צריכים עזרה  (לת) פלץ
 • 21:16
 • 09.02.12

פרוייקטים מיוחדים