מינוי דיגיטלי של הארץ - באתר בסמרטפון ובטאבלט - חודש ראשון ב-4.90 ₪ בלבד
מצטרפים ומשדרגים לאחת מחבילות התוכן האיכותי של הארץ. עכשיו במבצע השקה! רק 4.90 ₪ לחודש הראשון. נסו עכשיו >>
הרשמה למערכת
שם פרטי
שם משפחה
דוא"ל
סיסמה
אישור סיסמה
טלפון נייד
 ?נרשמתם בעבר לאתרי קבוצת הארץ התחברו   |   שכחתי סיסמה

ערביות שהותקפו פונות יותר לסיוע, אך לא מתלוננות במשטרה

העלייה במספר הפונות מצביעה על ביסוס מודעותן של הנשים בחברה הערבית לפגיעה בהן ועל האומץ שלהן לשבור שתיקה

עלייה חדה נרשמה בשנה החולפת באחוז הנשים הערביות שנפלו קורבן לאלימות ולאונס, פנו לקבלת סיוע וסיפרו על שאירע להן. כך עולה מנתוני מרכז הסיוע לנפגעות אלימות פיזית ומינית בחברה הערבית, שהוצגו בסוף השבוע האחרון ומצביעים גם על עלייה באחוז הנשים המתלוננות סמוך יותר למועד התקיפה ועל כך שמרבית התוקפים הם בני זוג או קרובי משפחה של המתלוננות.

מהנתונים עלה כי ב-2011 נרשמה עלייה של 20% במספר הפניות לקו הסיוע של המרכז לעומת 2010. כך, בעוד שב-2010 התקבלו במרכז 385 פניות על אלימות פיזית ונפשית, ב-2011 התקבלו 414 תלונות על תקיפות מסוג זה. מלבד זאת, ב-2010 התקבלו 178 פניות על תקיפות מיניות, לעומת 229 ב-2011.

עוד התברר כי 45% מהמתלוננות סיפרו כי הפנייה למרכז היא הפעם הראשונה בה הן חושפות כי נפלו קורבנות לאלימות. בעמותת נשים נגד אלימות, המפעילה את מרכז הסיוע, יש הקושרים בין ההימנעות מהגשת תלונה לבין העלייה במספר הנשים שנרצחו על ידי בן זוג או קרוב משפחה.

מציאת גופתה של נרמין מסעוד, שנרצחה בזמן הריונה ונקברה בלוד
מציאת גופתה של נרמין מסעוד, שנרצחה בזמן הריונה ונקברה בלוד. צילום: אתר פאנט

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות לפייסבוק שלכם

מלבד הגידול במספר הפניות למרכז התברר כי הנשים בחברה הערבית עדיין מהססות להגיש תלונות במשטרה על התקיפות שעברו: כ-39% מהמתלוננות על תקיפה מינית פנו למשטרה. 75% מקורבנות האלימות הפיזית והנפשית הבהירו כי לא אזרו אומץ להתלונן במשטרה והעדיפו לשמור על שתיקה, מבושה או חשש מתגובת המשפחה.

נתוני המרכז העלו כי 80% מהפונות סבלו מאלימות מצד בני זוגן או קרובי משפחתן, ו-21% מהן סיפרו כי בן זוגן תקף אותן מינית. מלבד זאת, 60% מהפונות הותקפו מינית כשגילן היה נמוך מ-25, ו-16% מהן הוטרדו מינית במקום עבודתן.

בעמותת נשים נגד אלימות ציינו כי העלייה במספר הפונות מצביעה על ביסוס מודעותן של הנשים בחברה הערבית לפגיעה בהן ועל האומץ שלהן לשבור שתיקה ולשתף בסבל שעברו. בעמותה גם שאבו עידוד מהנתון לפיו 15% מהפונות למרכז ב-2011 התלוננו על התקיפה בין 24 שעות לחודש לאחר שהתרחשה. למרות זאת, 30% מהפונות התלוננו עד חמש שנים לאחר התקיפה.

לחצו להגדלה

לינדה חוואלד אבו אלחוף, רכזת מרכז הסיוע, ציינה כי הנתונים מפריכים את הטענה הרווחת בחברה הערבית ולפיה הנשים מרבות להתלונן כדי לנקום בבני זוגן. לדבריה, הנשים הערביות מתלוננות יותר על תקיפות מיניות ולא חוששות מהעובדה שהתוקף הוא קרוב משפחה או מכר.

נתוני המרכז העלו כי 11 מתוך 16 הנשים שנרצחו בישראל ב-2011 השתייכו לחברה הערבית. זאת לעומת 10 נשים ערביות מתוך 15 שנרצחו ב-2010 ותשע נשים ערביות מתוך 11 שנרצחו ב-2009. הנתונים החדשים אף גררו שורת צעדי מחאה בחברה הערבית ובקרב המפלגות הערביות בכנסת.

רדיו א-שמס המשדר מנצרת פתח בקמפיין שנועד להחתים 100,000 איש על עצומה נגד רצח נשים. מלבד זאת, מפלגת רע"מ-תע"ל העלתה אף היא קמפיין אינטרנטי בשיתוף אתר "בוקרא", אשר הציג סרטונים בהשתתפות קורבנות אלימות.

תופעת האלימות נגד נשים בחברה הערבית תידון ביום עיון שייערך היום בכנסת, בראשות ח"כ אחמד טיבי ובהשתתפות ראש הממשלה, שרי החינוך וביטחון הפנים ומפכ"ל המשטרה (ר' ידיעה נפרדת). "אלימות, פשיעה ורצח נשים בחברה הערבית הם הנושאים העומדים בראש דאגותיהם של האזרחים הערבים ופוגעים קשות במרחב החברתי של כולנו", אמר טיבי.

עלייה בפשיעה בחברה הערבית בשנת 2011

הכנסת תדון היום בעלייה שנרשמה בשנה החולפת בהיקף האלימות והפשיעה בחברה הערבית. מנתוני המשרד לביטחון הפנים שיוצגו בדיון עולה כי בשנים האחרונות חלה עלייה של יותר משמונה אחוזים בהיקפי הפשיעה בקרב החברה הערבית, בעוד שבהיקף הפשיעה בקרב כלל האוכלוסייה בישראל נרשמה ירידה.

מהנתונים התברר כי אזרחים ערבים היו מעורבים ב-67% ממקרי הרצח שהתרחשו בישראל ב-2011 וכן ב-70% מניסיונות הרצח. עוד עולה כי אזרחים ערבים היו מעורבים ב-52% מההצתות, ב-38% מעבירות התקיפה וב-36% ממקרי השוד.

בדיון, שייערך כחלק מיום עיון בנושא האלימות בחברה הערבית, ישתתפו ראש הממשלה בנימין נתניהו, יו"ר הכנסת ראובן ריבלין, שר החינוך גדעון סער, השר לביטחון הפנים יצחק אהרונוביץ ומפכ"ל המשטרה יוחנן דנינו. ח"כ אחמד טיבי צפוי לדרוש מהמשטרה לרכז מאמצים לאיסוף כלי נשק שנאספו ביישובים הערבים ולפעול ביד קשה נגד רצח נשים.
הוספת תגובה
תודה על פנייתך, היא תיבדק על ידי המערכת
להוספת תגובה בלתי מזוהה לחץ כאן להוספת תגובה מזוהה לחץ כאן

הקלד את הנושא

הקלד את התגובה

 
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים עם תנאי השימוש של אתר הארץ
תודה על פנייתך, היא תיבדק על ידי המערכת
להוספת תגובה בלתי מזוהה לחץ כאן להוספת תגובה מזוהה לחץ כאן

הקלד את הנושא

הקלד את התגובה

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים עם תנאי השימוש של אתר הארץ
תודה על פנייתך, היא תיבדק על ידי המערכת
הצג את כל התגובות פתוחות 01 אלימות עוז
 • 08:16
 • 13.02.12

יש לגנות כל אלימות,בפרט נגד נשים חסרות מגן .מאידך גיסא לא קל לחיות בהרגשה של אזרח סוג ב .גם בתקופת המנדט תחת שלטון הבריטים אנשים נורמליים מאבדים את שווי המשקל.

 •   צודק, קשה לנו היהודים לחיות כאן כאזרחים סוג ב' כשהערבים משתוללים ופוגעים בנו כמעט חופשי חופשי.  (לת) דינה דאס-ברגר
  • 10:12
  • 13.02.12

02 11 מ-16 ערביות. אז כל היתר אתיופיות?  (לת) סטטיסטיקה
 • 08:18
 • 13.02.12

 •   אלימות, גניבות ושוד הם נחלת החברות החלשות ומעותי יכולת כלכלית. מחקרים גם מגלים שאנשים שניכשלו בחיים פעם אחר פעם בגלל חוסר השכלה או חוסר היכולת להבין את החומר נהיו לגיזעניים מגעילים כמו מגיב מס 2  (לת) מחקרים וסטטיסטקות מגלים
  • 08:40
  • 13.02.12

03 כל הכבוד!!!! צעד חשוב ומבורך בדרך להפוך לחברה נ לולה
 • 08:32
 • 13.02.12

נורמלית. כל הכבוד לנשים הערביות! וכל הכבוד לכנסת (גם אם זה מעט מדי ומאוחר מדי)

04 מי שמתייחס בסלחנות לאלימות כלפי יהודים וכלפי הפרת חוקי המדינה... יהודי מהגולה
 • 09:03
 • 13.02.12

שלא יתפלא שהאלימות חוזרת אליו כבומרנג אל תוך ביתו.

05 "75% מקורבנות האלימות הפיזית והנפשית הבהירו כי לא אזרו אומץ להתלונן במשטרה והעדיפו לשמור על שתיקה, מבושה או חשש מתגובת המשפחה."  (לת) זה מזכיר ל ימישהי אחרת שחוששת להתלונן למרו תשהיא כנראה מרוצה מזה שחוקרים - רק לא מפיה.
 • 10:01
 • 13.02.12

06 האלימות במגזר הערבי לינא
 • 10:32
 • 13.02.12

האלימות נובעת מכמה סיבות והסיבה הראשונה היא המצב הכלכלי חברתי שנתונים בו ערבי המדינה בנוסף חוסר האונים של האנשים לשינוי המצב . למספר 4 הנושא חברתי ולא צריך שכל פעם לדחוס לאומניות וגזענות בתגובות

פרוייקטים מיוחדים