כששטייניץ ועיני שמחים, עובדי הקבלן צריכים לדאוג

איש לא יכול היה להגדיר טוב יותר את אופיו ומקורו של ההסכם העלום בין האוצר לבין ההסתדרות מאשר שר האוצר, יובל שטייניץ, בכבודו ובעצמו. "הגענו להסכם", התלוצץ עם העיתונאים, "כי שנינו רוצים לחזור הביתה. אם זה היה נמשך כך עוד שבועיים, עופר לא היה מתחתן ואני הייתי מתגרש". עכשיו, הוסיף, יוכלו שניהם לישון בשקט.

לא צריך להיות חכם גדול כדי להבין, שכאשר שטייניץ ועיני שמחים (ואיתם שמח, אולי אף יותר, גם שרגא ברוש), העובדים צריכים לבדוק בשבע עיניים מי משלם את המחיר. וכאשר השניים האלה, שהיו אמורים לנהל מאבק איתנים על מה שהוצג כבעיה החמורה ביותר של המשק הישראלי, הולכים לישון - עובדי הקבלן צריכים לדעת שהרבה שינה שקטה כבר לא תהיה להם. לא בשלוש השנים הקרובות, שבהן ההסתדרות הבטיחה "שקט תעשייתי".

ולמה בעצם? הלא לכאורה באמת הושגו כאן כמה הישגים נאים שישפרו בהחלט את תנאי העבודה של עובדי הקבלן: הגדלת שכר המינימום, השוואת תנאי העבודה של עובדי הקבלן לאלה של העובדים במגזר הציבורי, הפרשה לפנסיה מיום העבודה הראשון, שי לחג, דמי הבראה, ועוד. אכן, הישגים. אלא שכל ההישגים האלה לא מבטלים את הסידור המאפשר למעסיקים, ובעיקר למדינה, להמשיך להעסיק עובדי קבלן.

מכאן שלמעשה, ההישגים הנאים האלה פועלים כבומרנג, והם יקבעו את הסידור המקולקל והמקלקל הזה יותר מתמיד. וכך, בעוד שטייניץ ועיני חוגגים, ישראל תמשיך להיות במקום הראשון בעולם בהעסקת עובדי קבלן. תואר מפוקפק לכל הדעות.

שטייניץ ועיני, עם החתימה על ההסכם, אתמולאמיל סלמן

הצמד המנצח, זה שיתחתן וזה שלא יתגרש, הואיל גם למסור שתי הצהרות המטשטשות את הבעייתיות של שוק העבודה בישראל. שטייניץ התגאה ש"ישראל היא היחידה במערב שעושה תיקון מהסוג הזה ומחזקת את החלשים", זאת בזכות "הצמיחה הגבוהה והאבטלה הנמוכה", אך שכח לציין שתי עובדות קטנות: ששום מדינה במערב לא הגיעה לקרסולי ישראל בניצול עובדי קבלן, ושבשום מדינה במערב שיעור העובדים הלא מאוגדים נמוך כל כך. ולא אמרנו מילה על רשת הביטחון הסוציאלי של עובדים במערב בכלל, ובמדינות שפיתחו דגמים נאורים של גמישות תעסוקתית מרבית (סקנדינביה) בפרט.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והפרשנויות היישר לפייסבוק

עיני, מצדו, ציין שההישג לא שלם, אבל זקף לזכות ההסתדרות את העלאת נושא עובדי הקבלן למודעות. האמת היא, שהציבור בישראל מודע לעומק הבעיה כבר זמן רב, וקשה למצוא אדם שיתנגד למאבק למען עובדי הקבלן. אפשר בהחלט לומר שעיני קפץ על העגלה הזאת רק לאחר שהמחאה החברתית החלה להדהיר אותה ברחובות.

השביתה הגדולה והאימתנית, שהתגלגלה לשביתונת בלתי מורגשת כמעט, הולידה, אפוא, מציאות חדשה, שהיטיבה אמנם עם חלק מעובדי הקבלן, אבל במקביל - הלבינה את השיטה. מי שרוצה לברך את עיני ושטייניץ על הצלת הנישואין שלהם מוזמן.

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 17
  האוצר אשם במצב!

  אבירמה - להגיד שכולם אשמים זה כמו להגיד שאף אחד לא אשם, וככה לעזור לפושע להימלט מעונשו. והאשמים במצב הקיים הם הממשלה, משרד האוצר וכל הכוחות של הימין הכלכלי שעושים הכל כדי לשמר את הניצול. חבל, שדוקא את נופלת בטעות הזאת.
  ההסתדרות נאבקה בשביל העובדים הכי חלשים. נכון היא לא השיגה הכל ושיטת ההעסקה נשארה, אבל מי שחושב שאפשר לחסל במכה את התופעה חי בעולם אחר ולא במציאות. ההסתדרות השיגה הישגים משמעותיים שמשפרים את חייהן של עשרות אלפי משפחות בארץ וגם מורידים מהכדאיות של העסקה קבלנית.
  יש עוד מה לעשות ועל מה להיאבק, אבל צריך לחזק את הכוחות שנאבקים ולא להחליש אותם.

  1. אשם העם שבחר בנציגיו אלה לאוצר,לראשות הממשלה, הביטחון, הרווחה, החינוך וכד'
 2. 16
  את מפרסמת שקרים ביחס לדבר היחידי שקידם כאן צדק חברתי בחצי שנה האחרונה.

  התיאור הכמו ציורי שלך על חיוכים ונשואים מעיד על בורותך ביחס לעניין ולמה שהושג בעזרת שביתה של אנשים מאוגדים בזכות ולא בחסד. במאבק למען אחרים.
  שביתונת? מאחר ולא זכור לי שאת שבתת בימים אלו למען עובדי הקבלן ולא קיבלת משכורת, מאחר ולא את עמדת ימים כלילות מול בית דין מונע שביתה שלושה חודשים ובמהלך השביתה. בושי לך.
  ובכל זאת ביחס אתייחס לעניין כשלעצמו.
  1. ההסתדרות הבטיחה שקט תעשייתי ביחס לשכר לשלוש שנים. לא ביחס למאבק, התאגדות וקליטה ישירה של עובדי קבלן.
  2. חיסול התופעה יתאפשר ע"י קליטת עובדי כתף אל כתף במגזר הציבורי וקליטת עובדי ליבה בפרטי. את יודעת בכמה עובדים מדובר?
  3. גם סעיף השוואת התנאים במגזר הפרטי יגרום לחיסול התופעה - למה שבעל עסק ימשיך להעסיק קבלן כשזה יותר יקר לו?
  5. את מדברת על העגלה הנדושה הזו. מי בדיוק מוביל עגלה כזו בימים אלו שאפשר לקפוץ עלייה? אנחנו נלחמים יום יום במעסיקים פורעים למען עובדים, מאגדים אותם כאן בהסתדרות. את השיטה של עובדי הקבלן הלבינו מזמן השאלה איך משנים את המציאות הזו.
  4. ולבסוף, לצערי (ולצערך?) אנחנו לא חיים בסקנדינוויה. יש לך כאן קואליציה רחבה ימנית נאו-ליברלית, גזענית איתה את מתמודדת. אז מה את מציעה לעשות? את רוצה לעבור לשוודיה?

  חבל.

 3. 15
  כי מי שילם את המחיר עד עכשיו? לפחות עכשיו זה משתנה

  אני לא מבין את הביקורת. היחידים שהרוויחו מההסכם הזה הם העובדים המוחלשים ביותר - עובדי הקבלן. כל המהלך הזה רק קידם אותם. את אבירמה אולי מנהיגת פועלים דגולה והיית מצליחה לכופף את כולם ולעשות הסכם שיפסיק את התופעה... אבל מכיוון שאת רק כותבת מאמרים - אני שמח שעופר עיני יכול לחייך. לפחות הוא עשה צעד משמעותי בדרך להפסיק את התופעה

 4. 14
  לו את בלוטות הצחוק.

  נמאסים המהלכים ההזויים הקטנוניים וזורי החול בעיניים שלכם. כולכם אחד אחד תוציאו יומכם בקיץ, אם רק ישאר כאן עוד מישהו אחרי סיפוק התאוות של מעוטרי הצל"שים בסרבלים.

 5. 13
  אין מדינה שדורשת כל כך הרבה מאזרחיה ונותנת כל כך מעט. מה עוד תבקשי מאיתנו
 6. 12
  בושה להסתדרות על שביתה דמיקולו שכזו, ועל סיומה העלוב. ובושה למדינה על ניצול עובדיה.
 7. 11
  עייני מאחז עניים היה צריך את השביתה להראות שהוא בעניינים העובדים אכלו אותה
 8. 10
  Eini is a government secret agent from day one
 9. 9
  הסכם גרוע

  ההסתדרות היתה צריכה ללכת עד הסוף ולבטל אחת ולתמיד את התופעה הזו שנקראת עובדי קבלן ומיקור חוץ מכל סוג שהוא ובכל תחום. גם אם זה לא היה קורה ביום אחד, היה צריך מתווה שבסופו כולם כולל כולם יעברו להעסקה ישירה. בפועל ההסכם נותן לגיטמציה להמשך העושק והניצול.

 10. 8
  הקפיטליזם מנצח- שישלם!  למדנו שהשיטה הכלכלית הקפיטליסטית של ביבי בנויה על כך שככל שרבים העובדים העניים ומאידך מתעשרים העשירים כך היא מצליחה יותר ולכן

  ילדי העניים, עובדי הקבלן והאחרים חייבים לדרוש משכורת לעצמם בעוון שרותם בצבא. ילדי העניים אינם יכולים להרשות לעצמם את הפינוק של שרות ללא שכר. הקפיטליזם מנצח, שישלם!

 11. 7
  וכי השיטה הייתה זקוקה להלבנה?

  עיני יכל לקבל יותר בלי ספק אבל האיש אחראי ולא אוהב שביתות אבל היום מתחיל תהליך של צמצום עובדי הקבלן אחרי 30 שנה אז אני בוחר לראות הטוב כאן

 12. 6
  העלאת גורפת לכל השוק

  למה צריך להגיד להשבתות??
  כל המדינה סובלת, והעלות ליום שביתה הוא מילארד שקל,
  בשנה רגילה יש עשרה ימי שביתה, עשרה מיליארד שקל,
  הכנסה חדשה לממשלה,
  בואו נחלק את ההכנסה החדשה לכל העובדים, ונעלה לכולם את השכר,
  נשנה את שכר המינמום לעשרת אלפי שח,
  והמדינה תפרח,
  ונמל אשדוד ילכו לאכול 2 סטקים ביום לעבוד

 13. 5
  בא זמנם של הנערים!

  ילדי העניים, עובדי הקבלן והאחרים בבואם להתגייס לצבא חייבים לדרוש משכורת לעצמם ולמשפחתם!!!

 14. 4
  צריך להבין את ההסכם לפני שמפרסמים כתבה כזאת!

  ההסכם שנחתם בין ההסתדרות לאוצר הוא אכן רגע היסטורי להעלאת הנושא למרכז הדיון הציבורי. לגבי השקט התעשייתי, ההסתדרות לא התחייבה על שקט תעשייתי בשאלת קליטת עובדי הקבלן, היא התחייבה לשקט תעשייתי בשאלת תנאי השכר של עובדי אבטחה וניקיון במגזר הציבורי ולא בשאלת המעבר להעסקה ישירה. לכן זהו הסכם שמשאיר פתח רחב להמשך המאבק שלנו בתופעה זו, ומאפשר להסתדרות לחשוב איך עוברים את המחסום הבא כשיש לה בכיס כבר כמה הישגים שלא ניתן לבטלם!!!

 15. 3
  הופעה מבישה של שטייניץ עם כל הבדיחות וההלצות האלה
 16. 2
  מתישהו כל הניצול הזה יתפוצץ לכולנו על הפנים
 17. 1
  אלוהים כבר ישלם לשניהם אין דאגה .
  1. ההסתדרות מוכרת את הזכויות המרכזיות של העובדים תמורת הישגים שיטחיים או מדומים