נשיא קרואטיה בכנסת: מבקש מחילה על מעורבתנו בשואה

יו"ר הכנסת אמר שקרואטיה מתמודדת עם עברה "באומץ", ומנגד מתח ביקורת חריפה על תגובתו הפושרת של העולם לנעשה בסוריה

נשיא קרואטיה, איוו יוסיפוביץ', התנצל היום (רביעי) בנאום נרגש במליאת הכנסת על מעורבות ארצו בפשעים נגד יהודים במהלך מלחמת העולם השנייה.

"לפני כמה שנים במקום הזה, הביע קודמי בתפקיד צער רב על הפשעים שבוצעו כנגד היהודים במהלך מלחמת העולם השנייה בקרואטיה. הצהרתו העניקה תמריץ חשוב ליחסי קרואטיה-ישראל. לכן, מה שאני הולך להגיד היום לא נועד 'להפשיר את הקרח'. אנחנו צריכים להביט אל תוך ליבנו, ולהשלים עם הכתם הכהה ביותר בהיסטוריה שלנו. הנה אני כאן, עומד לפני הפרלמנט של המדינה היהודית, וחשוב יותר, בפני ילדי קרואטיה, ובלי עמימות, אני מתנצל ומבקש מניצולי השואה ומכל הקורבנות, מחילה.

"אנחנו תמיד צריכים לזכור ונמשיך לחיות יחד עם הקורבנות. זוהי האחריות שלנו, כדי שהילדים שלנו ידעו מהו טוב ומהו רע. אני משוכנע לחלוטין כי תיקונים לחוק הפיצויים שיעשו במהרה יכללו גם את קורבנות השואה, אנשים פרטים, יורשיהם או קהילות מקומיות, וזוהי הדרך המתאימה ביותר לפיצוי או לצדק מפצה שיש לתת להם".

נשיא קרואטיה התייחס גם לעתיד היחסים בין המדינות ולצורך להגיע לשלום עם העם הפלסטיני. "שתי המילים שחזרתי עליהן בביקור הזה היו: שלום ושיתוף פעולה. שלום למען ישראל, שלום למען פלסטין. שיתוף פעולה בין המדינות שלנו. למדנו לקח כואב, וזוהי חובתנו להזהיר: חלום על השמדת אחרים מסתיים בחיים בתוך סיוט. אנו מציעים את חברותינו ושותפותינו למען עתיד טוב יותר למדינותינו ואזרחינו".

יו"ר הכנסת, ראובן ריבלין, אמר בנאומו כי "בימים משמעותיים אלה, בהם חותרת קרואטיה בעקביות ובנחישות לביסוס ערכיה הדמוקרטיים והליברליים, מתמודדת קרואטיה עם עברה באופן אמיץ ונוקב. העימות החזיתי עם העבר, העימות עם גרעיני השנאה והגזענות הרדומים כעת, וחינוך הדור הצעיר הם שעשויים להבטיח כי זוועות מלחמת העולם השנייה לא יחזרו על עצמן. הקשר בין ישראל לקרואטיה קם והיה למציאות לא מתוך התעלמות ממשקעי עבר, כי אם דווקא מתוך מבט ישיר ואמיץ, והתמודדות כנה עמו".

יו"ר הכנסת ראובן ריבלין התייחס בנאומו גם לטבח שמבוצע בימים אלה בסוריה וגם לאיומים מצד איראן. "כמה מאות קילומטרים מכאן, מתרחש אסון אנושי מחריד. אזרחים נדרסים בידי טנקים, נורים למוות ומופצצים מן האוויר, על ידי הצבא הסורי. אזלת היד הבינלאומית במניעתם של פשעים נתעבים אלה, המתרחשים כאן ועכשיו, מחרידה ומזעזעת. אזלת היד הזאת, ניכרת גם בקלות הראש שיש מי שנוהגים כלפי נשיא איראן המבטא קבל עם ועולם את רצונו לראות בהשמדת מדינת ישראל. מי שאינו נכון להיות שותף מלא בבלימת ההתחמשות הגרעינית של איראן, אם בהטלת הסנקציות הכלכליות; אם במישור הדיפלומטי, ואם באופציות האחרות - בז ללקחיה של ההיסטוריה האנושית ולערכי המוסר והצדק".

נשיא קרואטיה בביקור ביד ושםאי-פי

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 13
  תגובה ל7

  אם סבך וסבתך היו נרצחים סביר להניח שלא היית נולד(או שהוריך נולדו לפני) אבל זו לא הנקודה, אתה לא יכול לשנוא אנשים שהסבים שלהם פשעו. אין לזה סוף. המסקנה הנכונה היא שאנו צריכים לשמור על עצמינו. ולהקיף עצמינו בידידים ולא בשונאים.

  1. אם לא היית חי היום בזכות הרוסים,היית מן הסתם מת ולא היית מגיב לתגובתי כלל או מגיב כפי שהגבת. אני יודעת שלדעתך הרוסים גרועים מנאצים.אבל רק נאצי מסוגל לחשוב כך.אז תתעסק בבקשה בסבים והסבתות והדודים והדודות שלך כי את שלי פשוט לא הכרתי מעולם כדי לאהוב אותם. מישהו רצח אותם ולא היו אלה הרוסים אלה הנאצים. אתה בטח בעל דעות קרואטיות כאלה מההם ששתפו מרצונם פעולה עם הנאצים ובחרו בכך.אגב, סיביר דווקא הצילה את הורי, ממש כפי שרוסיה הצילה מליוני יהודים ואת העולם כולו משלטון נאצי היטלראי וזה כולל גם יצורים כמוך שמשווים בין רוסים לנאצים.ובעברית,,אתה קטן עלי. יש מבין?
 2. 12
  6 מליוני נרצחים אינם סולחים, ולעולם לא. בושה וחרפה. נאצי מתקבל אחר כבוד בכנסת ישראל.מדינת ישראל מחללת זכרם הקדוש של ששת המליונים.זהו קץ מדינת היהודים ותכילתה של מדינה אוהדת נאצים. ואני גדלתי ללא דודים ודודות וסבים וסבתות כי את כולם רצחו אנשים אשר כמוהו והוא מאותם רוצחים..גועל נפש של ממש.אני הולכת להקיא. נתניהו,,אולי גם תחבק ותנשק לו את האחוריים? בהמה גסה.
 3. 11
  למה מאפשרים לו בכלל לדרוך על אדמת הארץ, שלא לדבר על הופעה בכנסת,היא כנסת ישראל.מה קרה?..אף אחד לא אילץ אותו להיות נאצי. לא הקרואטים ולא הסרבים ולא המוסלמים.זאת היתה בחירתו החפשית וגם הופעתו בכנסת היא בחירה חופשית, אלה של מי..פעם הוא עבד את ההיטלריזם והיום את ארהב. גם מדינת ישראל עובדת את ארהב והיא מולדת הנאצים, היינו ארהב.עכשיו תסיכו המסכנות בכוחות עצמכם ואני לא מדבר אל אלה שיש להם ג'לי אמריקקי אל בין האזניים. תודה.
 4. 10
  מתי נשיא שלנו יצנצל בפני העם הפלסטיני . כל כמובן להבדיל אלף אלפי הבדלות
 5. 9
  בלה בלה בלה

  חבל שהוא רק מדבר ולא דואג לכך שהיהודים שעלו מקרואטיה ב 1949 מסורבי קבלת אזרחות קרואטית בטענה שויתרו על אזרחות יוגוסלבית כשעלו לארץ. הם הוכרחו לותר על האזרחות כי אחרת לא נתנו להם לעלות. השלטונות הקרואטים אוחזים חזק חזק בויתור הזה ולא מוכנים בשום פנים ואופן לתת אזרחות. טוענים שהויתור היה מרצו....בלה בלה בלה

 6. 8
  בהיסטוריה של כל עם יש עננים שחורים.יוספווויץ נשיא ענק של מדינה קטנה.
 7. 7
  מי שמשווה את השואה לטבח בסוריה או להצהרת אחמדינג'ד שישראל צריכה להמחק מהמפה כמו בריה"מ מבזה את זכר הקרבנות
 8. 6
  נשיא קרואטיה מכה בצדק על חטא, ריבלין -לא!

  ריבלין "קרואטיה מתמודדת באומץ עם עברה על בסיס ערכים דמוקרטיים וליברליים". ואיפה ההתמודדות שלך עם אותם ערכים כלפי הפלשתינאים. רק לאחרונה בביקור בשטחים אמרת "שההתנחלויות ביהודה ושומרון הן חלק בלתי נפרד ממדינת ישראל". אותו בסיס רעיוני פשיסטי של הקרואטים במלחמת העולם השניה שאתה מגנה בהתלהבות כל כך גדולה הוא הבסיס הרעיוני לכיבוש הארץ. לא פלא שאתה לא מזכיר במילה אחת את האפשרות לפיוס ולשלום עם הפלשתינאים! מדינת ישראל שקמה על חורבות העם היהודי לא יכולה להחריב עם אחר!

 9. 5
  נשיא קרואטיה צריך לפלוש לאיראן עם מדינתו במקום רק להתנצל !

  נשלח מהמכונת כתיבה

 10. 4
  תמריץ חשוב ליחסי קרואטיה-ישראל

  שישראל תפסיק לטרפד את ייבוא ה-HS2000 מקרואטיה. לישראלים נמאס לשלם פי-2 כדי לסבסד את עסקת הגלוקים של משרד הביטחון.

 11. 3
  מתי ישראל תתנצל על הפשעים נגד העם הפלסטיני?
  1. אחרי ש-6 מליון פלסטינים יהפכו לאבק
 12. 2
  על עם ישראל,אזרחיו ,מנהיגיו לדורותיו ובמיוחד הגוש השחור של הימין הבור המנהיג את האופל העויין המתאבד גוש הדם,לעמוד בפני העם הפלשתינאי ,להכות על חטא ולקוות שיסולח לנו ושאפשר יהיה לעמוד כעם וכאומה אנושית להמשך יחסי שלום ושת"פ בין בני-אדם.
 13. 1
  יש לו על מה

  שילך וילמד הוא ועמו על ה"אוסטשה" משתפי הפעולה האכזריים ביותר עם הנאצים, שרצחו בידיים, בגרזינים ובסכינים מתוך שנאת יהודים ותאוות רצח לשמם, ללא שום אידאולוגיה. פשוט רוצחים לשמם. ועל מחנה "יאסנובאץ"