המו"מ נכשל: האחיות פתחו בשביתת אזהרה

לאחר שלא הצליחו להגיע להבנות עם האוצר על העומס במחלקות, החליטו האחיות לשבות למשך יממה; ליצמן: "אנחנו לא חייבים להן כלום"

הסתדרות האחיות פתחה הבוקר (שני) כמתוכנן בשביתת אזהרה בת 24 שעות בה ישתתפו צוותי אחיות במערכת הבריאות הציבורית בכל הארץ. זאת לאחר שישיבת המו"מ בין יו"ר הסתדרות האחיות לאוצר שהחלה אתמול בצהריים, הסתיימה ב-4 בבוקר במבוי סתום.

הצדדים הגיעו להבנה כי המחסור החריף באחיות הינו עניין בעדיפות לאומית הדורש מענה חריג, אולם בתמורה דרשו באוצר מהאחיות להסכים לאשפוז חולים גם בעומסים חריגים של 150 אחוזי תפוסה ולשמור על שקט תעשייתי. יו"ר הסתדרות האחיות הבהירה כי לא ניתן להגיע להסכמה ללא פתרון עבור החולים השוכבים במסדרון: "רפואת המסדרונות משפילה את החולים ומסכנת את חייהם". מהאוצר נמסר מנגד כי "על אף מאמצי סגן שר האוצר ונציגי משרדו למצוא פתרונות שיקלו על העומס המוטל על האחיות, טרם הושג הסכם והאחיות החליטו לשבות היום. המו"מ יימשך גם היום על מנת להגיע לפתרונות ולסיים את השביתה מהר ככל הניתן".

"יש הסכמה מצד האוצר להפוך את מקצוע האחיות לאטרקטיבי, אבל שום דבר לא נכתב עוד" אמרה אמש יו"ר הסתדרות האחיות, אילנה כהן והוסיפה: "הם רוצים שאני אתן להשכיב 80 אנשים במחלקה ואתחייב לשקט תעשייתי...המחלקות נראות כמו מגרש חנייה של מיטות, ילדים מאושפזים אחד על השני, מיטות במסדרונות וליד שירותים. זה לא הגיוני ואני לא אתן למטופלים להמשיך לקבל יחס כזה".

מאבק האחיות החל לפני כשנה, לאחר שצוותי האחיות קרסו תחת העומס הרב שנגרם מתפוסה גבוהה במחלקות האשפוז בבתי החולים בארץ. לאחר שנקטו האחיות בצעדים ארגוניים, הוסכם כי התפוסה במחלקות הפנימיות תופחת ל-120% באופן מיידי, ובשנה הנוכחית תופחת בשנית ל-115%. כמו כן,הוגדלו תקני האחיות במחלקות הפנימיות לטובת טיפול בחולים המונשמים ונוספו 190 תקנים. אולם בשבועות האחרונים החלו להתמלא מחלקות האשפוז עד כדי140% תפוסה וצוותי האחיות קרסו בשנית תחת העומס, כאשר בשבוע שעבר צוותי אחיות מחלקות אשפוז בבתי חולים בדרום הארץ, נטשו את המחלקות במחאה על המצב.

אחיות מוולפסון שנטשו את מחלקתןמוטי מילרוד

סגן שר הבריאות יעקב ליצמן אמר הבוקר בראיון לרדיו "קול ברמה" כי "דעתן (של האחיות) חשובה לי, אך אנחנו לא חייבים להן כלום. יש לנו הסכם, שיפוג בעוד שנה, כשיסתיים שיפתחו אותו מחדש".

בשביתה הבוקר משתתפים האחים והאחיות במרפאות הקהילה של קופת חולים כללית, בתחנות טיפת חלב, בלשכות הבריאות, בבתי הספר, ובבתי החולים הציבוריים בארץ. במחלקות האשפוז בבתי החולים עובדים צוותי האחיות במתכונת מצומצמת. בחדרי ניתוח יעבוד צוות אחיות במתכונת שבת ויטפלו רק במקרים דחופים.

במחלקות האונקולוגיה, דיאליזה, חדרי לידה, מחלקת פגים וילודים, יחידות פריון וחדרי מיון יעבדו צוותי אחיות מצומצמים, אולם יתנו מענה רגיל. האחיות בבתי חולים גריאטריים ופסיכיאטרים לא ישבתו. בכל עיר תפעל תחנת בריאות למשפחה אחת תורנית, שתעניק מענה לפגים ולנשים הרות בסיכון. אחיות בריאות התלמיד ישבתו וכמו כן מרפאות חיסון חו"ל תהיינה סגורות.

Read this article in English: Nurses across Israel go on 24-hour strike after talks with State fail

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 12
  אוי ליצמן, ליצמן. חייבים גם חייבים להן - את חיינו. הפתרון נורא פשוט. עוד בתי חולים, עוד רופאים, עוד אחיות.

  אין כסף? נאמר זאת כך: אין (כמעט) דברים חשובים יותר מכסף לבריאות.

 2. 11
  שרותים חיוניים

  לאסור שביתה לשרותים החיוניים או להפריט אותם
  הממשלה לא ידעה ולא יודעת לנהל

  1. קשה לנהל משהו שמתוקצב בחסר עמוק כל כך.

   והממשלה לא באמת מנהלת את בתי החולים - היא רק מתקצבת אותם. אבל אין מספיק בתי חולים, אין מספיק מיטות, ואין מספיק תקנים - לא לרופאים, לא לאחיות, לא למתמחים.

 3. 10
  החרדים - מהכותרת השניה בעיתון - שילכו לעבוד ככח עזר לאחיות בבתי חולים.
 4. 9
  מגיע רק לאחיות סיעוד גארנטרי

  שמטפלים בחולים תשושים כגון ניקוי יציאות רחיצה אכילה סידור מיטה משמרת לילה את זה אני חוותי ב.ח גאנטרי שמואל הרופא באר יעקב

 5. 8
  שביתה - לטפל בחברי כנסת, שרים ובני משפחותיהם, במסדרון.
 6. 7
  אחיות

  צריך להגדיל בצורה דראסטית את בני ובנות השירות הלאומי מכל שכבות העם שלא ישתמטו ויעזרו לאחיות.

 7. 6
  עוד אסון הכרמל

  בדיוק כמו באסון הכרמל, המדינה תכיר בקטסטרופה של הרפואה בישראל לאחר השריפה ולא לפניה. אולי רק אם מישהו מהמקושרים ימות פתאום בגלל טיפול לקוי, מישהו יתעורר. כולם רוצים להיות עובדי נמל!

 8. 5
  בואו לנורבגיה, יש מחסור באחים ואחיות
 9. 4
  תתפלא

  תתפלא מר ליצמן אבל גם אנחנו לא חיבים לך כלום המחויבות שלנו היא אך ורק כלפי המטופלים שלנו שאתה דוחס ודוחס אותם לפרוזדורים הקרים של המחלקות הפנימיות כאח שעובד במקצוע הרבה שנים אני ועוד הרבה כמונים מחפסים

 10. 3
  שיפסיקו לשבות ויבינו שהבחירה שלהן במפלגות הימין- היא זו שאחראית למצבן המקצועי. די לייללות. קחו אחריות לחיים שלכן. מי שבוחרת ביבי או ליברמן, או אלי ישי- זה מה שהיא מקבלת. זובור. בדיוק כמו עובדי קבלן, בדיוק כמו ניצולי שואה, בדיוק כמו משלם המיסים הממוצע. כל אלה מפרנסים חרדים, מתנחבלים, טייקונים ומקורבי צלחת של הימין. זה מה שבחרתם? תאכלו או שתכוונו ישר למטרה. אתן בדיוק כמו אלרוב חובש הכיפה שמנגן על קוטג' ופסק זמן, כדי להסיח את הדעת משחיתות הימין שהוא בטח בחר בה. הכתובת על הקיר. זה ביבי והימין שאחראים למצב ההפקר וההרס שכולנו חווים . הגיע הזמן לומר את האמת. ומי שיצר את המצב הזה, לא יכול לשנות אותו. חזירים לא משתנים בן ליל.
  1. לא כולן מהזן שלי בחרו בביבי

   א. אני אחות מוסמכת עם תואר שני. לידיעתך, לא בחרתי בביבי וגם אם היו מצמידים אקדח לראשי לא הייתי בוחרת בביבי ושות'...

   ב. תנאי העבודה הקשים שאנו נאלצות לעבוד בהם פוגעים לא רק בנו אלא גם, בין השאר, בציבור החולים (שמחר זה יכול להיות כל אחד מאיתנו). ואם כבר, עסקינך בענייני בחירות, אז אולי ציבור החולים הם אלה שבחרו בביבי ועכשיו הם נאלצים לשכב בפרוזדור, ע"י השירותים ואולי לחטוף התקף-לב מבלי שתהיה אחות זמינה שתבחין בכך????

  2. אה, אבל הלוקים בהתקף לב מתים ומתחלפים, ולא זוכים להצביע שוב...
 11. 2
  שכר לא הולם ותנאים מחפירים

  שכר האחיות במדינה בדרגת מעליב! לא ייתכן שרוצים להעלות רמה , אחיות לומדות לתואר ראשון ומרוויחות כמו קופאיות בסופר. מה גם שכמות המטופלים שאנו נדרשות לשרת ביום דומה . אנשים הפכו למספרים וגם הנהלה מצפה רק למספר מטופלים . לאיש לא איכפת מאיכות הטיפול הניתן . אין תמריץ לאחות שלמדה שנים על גבי שנים . כמות המשימות עולה מדי שבוע. אבל משכורת יורדת עקב יוקר מחיה ועלויות הולכות ועולות של הכל! לא ניתן לחיות חיים מכובדים ולהתפרנס בכבוד ממשכורת אחות!

 12. 1
  "שיעבדו גם ב-150% תפוסה" החבר'ה באוצר מטומטמים