חוק הפוטושופ יורחב: תת משקל ייאסר גם בפרסומות מחו"ל

עד כה כלל החוק רק איסור על העסקת דוגמניות ישראליות הסובלות מתת משקל. תיקון חדש קובע שהאיסור יחול גם על הצגת פרסומות שלא נעשו בארץ

חוק הגבלת משקל בתעשיית הדוגמנות, העומד בפני השלמת חקיקתו, צפוי לכלול גם איסור על הפצת פרסומות מחו"ל שבהן מככבים דוגמנים או דוגמניות הסובלים מתת משקל. עד כה, כלל החוק סעיף שיאסור על השתתפות של דוגמנים ישראלים הסובלים מתת משקל. כעת מבקשים יוזמי החוק להרחיב את המגבלה ולאסור גם על הצגת פרסומות שלא נעשו בארץ. הסעיף החדש יוכנס לטיוטת החוק מחר, בדיוני ועדת העבודה, הרווחה והבריאות בהכנת החוק לקריאה שנייה ושלישית.

גורם המעורה בניסוח הגרסה הסופית של החוק הסביר כי החוק "יאסור על כלי תקשורת ישראליים לפרסם מודעות שמקורן בחו"ל, שבהן מככבות דוגמניות בתת משקל, אבל הוא לא ימנע הפצה בישראל של מגזינים זרים שבהן מופיעים פרסומים כאלה". החוק שיזמו רחל אדטו (קדימה) ודני דנון (הליכוד) יובא ככל הנראה להצבעה במליאה כבר בשבוע הבא.

נוסף לאיסור על שימוש בדוגמנים ודוגמניות הסובלים מתת משקל, הצעת החוק קובעת כי בכל פרסומת בה ייעשה שימוש בתוכנות עריכה דיגיטליות לצורך הצרת היקפים, יופיע כיתוב המעיד על כך. החוק קובע כי מצב תת משקל ייקבע על ידי בדיקת רופא בה ייבדק אם הדוגמן נמצא במדד BMI הבינלאומי מעל ל-18.5. במערכות הבריאות בעולם המערבי הגדרת תת משקל היא מתחת 18.5. לדברי אדטו, ראש שדולת הבריאות בכנסת, החוק "ינתץ את מודל היופי האנורקטי המועבר על ידי התקשורת, תעשיות האופנה והפרסום ויגן על בריאות בני הנוער בישראל".

אסתי גינזבורג בקמפיין רשת אפריל נגד מחלת האנורקסיה לם-וליץ סטודיו

ספרו לנו מה אתם חושבים על החוק בפייסבוק

עוד בנושא: התוכנה שתקבע אם הדוגמנית עברה דיאטת פוטושופ | המוסר הכפול של יוזמי החוק | הפרסומאי אילון זרמון: האחריות לא יכולה ליפול עלינו

ואולם, התיקון להצעת החוק מעלה את השאלה כיצד יבדקו המפרסמים הישראלים אם כוכבי הפרסומות עומדים במגבלות המשקל שמתיר החוק או לא. מנכ"ל איגוד חברות הפרסום אמר אתמול כי "BMI זה משהו שקשה לראות בתמונה. אנחנו בעד חוקים שיש יכולת ליישם אותם ושאינם פופוליסטיים. איך ישקלו את הדוגמנית בחו"ל ויגלו את ה-BMI הנכון? זאת שאלה שאין לה פתרון".

"ככלל, אנחנו בעד החקיקה שבאה לטפל בנושא בריאותי של אוכלוסייה מצומצמת", אמר אתמול גיל סמסונוב, מבעלי משרד הפרסום גליקמן נטלר סמסונוב, "לגבי הרכש מחו"ל, צריך לברר מה ניתן לעשות. נצטרך לבקש מהחברות בחו"ל את הנתונים האלו ומהבחינה הזו, אם אנחנו אכן המדינה הראשונה שעושה זאת - עלולה להיווצר בעיה". לדבריו, "לא נוכל לחנך את כל העולם, לא מציון תצא תורת הבריאות של הדוגמניות".

מאז הונחה ההצעה המקורית על שולחן הכנסת לפני כשנתיים, גוברת המודעות לאנורקסיה ולקשר שלה לעולם הפרסום. לפני כשנה צילמה רשת אפריל קמפיין בכיכובה של אסתי גינזבורג שמטרתו הייתה לצאת נגד מחלת האנורקסיה.

השתתפה בהכנת הידיעה: אמילי גרינצווייג

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 13
  מי שצפייה בפרסומות מעצבת את התפיסה העצמית שלו או את היחס שלו לגופו, אולי עדיף שימות מאנורקסיה ויפתור אותנו מהגנים הנחותים שלו
 2. 12
  ומי הוא זה שיאמר לי איך לחיות את חיי?

  משטר טוטליטרי, זה מה שזה. אני רוצה להתבונן בדוגמניות דקיקות, ולא בדאבות. זכותי המלאה.
  ועוד צריך לומר להם תודה שאינם אוסרים ייבוא מגזינים מחו"ל. מה יהיה הצעד הבא?...שריפת הווג הבריטי והאל הצרפתי בכיכר העיר?

 3. 11
  דוגמניות אנורקסיות זה פשוט כיעור
 4. 10
  ח"כית שאינה יכולה לרזות,אוסרת הצגת דוגמניות רזות; רב מפורסם אך אימפוטנט,אוסר על חסידיו לקיים יחסי מין.עוד יקום לנו ח"כ ששונא ג'ינג'ים ואז יחיבו אותם בחוק לצבוע את שערם.
 5. 9
  התמונה של גינסבורג לא משכנעת אף אחד. עוד גימיק. ולמה לא מציון תצא תורה? למה להיות תבוסתנים מראש?
 6. 8
  החוק נכון וצודק, מפתיע עד כמה בנות נוער ונשים בכלל מושפעות משטיפת המוח שעושים לנו בפרסומות
 7. 7
  הדרך הנכונה להלחם באופנת הרזון היא לעודד פרסומת המציגה נשים בעלות גזרה נורמטיבית

  לא להעמיד לדין מפרסמים שישתמשו בתמונותיהן של נשים רזות מדי. קביעת הסף השרירותית של BMI 18.5 כמינימום היא מגוחכת ועושה את המחוקקים לצחוק. האנורקסיה, כפי שהרופאה שמאחורי החוק המוזר אמורה לדעת, היא הפרעה נפשית שההרזיה הקיצונית היא רק ביטוי חיצוני לה, לא הבעיה עצמה. החולות הרי הולכות הרבה מעבר לרזון המוצג בפרסומות, הן מרעיבות עצמן למוות בשל דימוי הגוף החולה שלהן ובעיותיהן הנפשיות, שהטריגר להן זו התחושה שזרים שולטים בחייהן.

 8. 6
  פטרנליזם גובל בפשיזם

  אולי הכוונה טובה אבל החוק רומס את חופש הביטוי. בשלב הבא יאסרו עירום. אחר יאסרו להציג פני נשים, וכו׳ וכו׳.

  1. צודק, צודק...
 9. 5
  הפטרנליזם במדינה הזאת כבר עובר כל גבול
 10. 4
  בואו לא ניתמם

  אנורקסיה בהחלט מוכרת כמחלה, ומקורותיה אכן מורכבים וכנראה לא לגמרי מובנים אפילו למטפלים. עם זאת, יש לברך על החוק, מאחר שגם לפולחן הדוגמניות הכחושות יש כנראה תרומה כלשהי לעניין. ובואו לא נעמיד פנים - ברור שלא ניתן למדוד ולשקול כל מי שנראה בצילום אופנה, בייחוד מחו"ל; אבל יש לא מעט צילומים המופצים כאן שהם לגמרי חד משמעיים גם בלי לשקול. כל מי שמביט בהם יודע ישר במה מדובר. זהו רעיון מעולה להעמיד אותם מחוץ לחוק ולהעניש את המפיצים אותם.

 11. 3
  1984 זה כאן, האח הגדול יגיד לנו מה לראות ואיך להיראות.
  1. הוא תמיד אמר, ג'ורג' ידידי. לפחות שיגיד דברים טובים כמו החוק הזה.
 12. 2
  זה לא ישנה כלום ביחס להפרעות אכילה

  מפני שהגורם לאנורקסיה ושאר הפרעות האכילה אינו צילומי הדוגמניות הכחושות. מקור הבעיה הוא משפחתי.

  http://www.talor.to/a11-%D7%90%D7%A0%D7%95%D7%A8%D7%A7%D7%A1%D7%99%D7%94-%D7%91%D7%95%D7%9C%D7%99%D7%9E%D7%99%D7%94-%D7%95%D7%90%D7%9B%D7%99%D7%9C%D7%94-%D7%9B%D7%A4%D7%99%D7%99%D7%AA%D7%99%D7%AA-%D7%A9%D7%9C%D7%A9-%D7%A9%D7%94%D7%9F-%D7%90%D7%97%D7%AA

 13. 1
  כל הכבוד ליוזמי החוק. הלוואי והאנורקסיה תוכר כמחלה ולא אידאל "יופי"

  אני מכיר אישית נשים שלמען אידאל ה"יופי" הזה הרסו לעצמן את החיים מבלי לדעת שהן עושות זאת. המחשבה מפסיקה לעבוד והטלוויזיה מפמפמת " תההי רזה" בלי כל גבול.