הממשלה הכריעה להעלות את גיל הנישואין בשנה

במשך שנים טורפדה הצעת החוק על ידי השרים בלחץ נציגי הציבור החרדי. כעת, מקודם המהלך על ידי קואליציה שכוללת את יריב לוין מימין וחנין זועבי משמאל

מליאת הכנסת צפויה להצביע השבוע על שתי הצעות חוק המעלות את גיל הנישואין החוקי בישראל מ-17 ל-18. ההצעות, שיזמו בנפרד ח"כים מהימין ומהסיעות הערביות וקידמו ארגוני זכויות אדם, נועדו למנוע נישואין בכפייה של קטינות שטרם סיימו את לימודיהן, בעיקר בציבור הערבי והחרדי. הבוקר, לרגל ציון יום האשה הבינלאומי בכנסת, החליטה ועדת השרים לענייני חקיקה לתמוך בהצעתו של ח"כ יריב לוין (הליכוד), שהועלתה ביוזמת חברתו לסיעה, סגנית השר גילה גמליאל. ההצעה תועבר להצבעה בקריאה ראשונה במליאת הכנסת ביום שלישי.

את החוק הראשון בעניין יזמה ח"כ חנין זועבי (בל"ד), אלא שההצעה שלה - שנפלה בעבר - לא הובאה היום להצבעה בוועדת השרים לחקיקה. הצעתו של לוין הועלתה במקומה.

"במקרים רבים, ובפרט בחברות שבטיות ומסורתיות דוגמת החברה הבדואית, נכפים הנישואין על נערות צעירות הנתפסות כרכוש המועבר מאב המשפחה לחתן המיועד", אומר לוין. "נישואי קטינים, אף כאשר הם נעשים בהסכמת הקטינים, מביאים במקרים רבים לפגיעה ביכולתם של אלה לרכוש השכלה, לפתח קריירה ולהיחלץ ממעגל העוני. כמו כן, מחקרים מצביעים על שיעור גירושין גבוה של זוגות שנישאו בנישואי בוסר, כמו גם על גילויי אלימות בתוך המשפחה וקשיים כלכליים".

גיל הנישואין המינימלי הנוכחי נקבע לפני 62 שנה, ומאז לא שונה בשל התנגדות ח"כים חרדים וערבים. יוזמי המהלך מציינים כי העלאת גיל הנישואין תפתור שורה של סיטואציות אבסורדיות, ובראשן המצב שבו נערה הנכנסת להריון לאחר שנישאה, איננה רשאית כיום לתת בעצמה הסכמה לטיפולים רפואיים שונים וזקוקה להסכמת הוריה. מנתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה עולה כי בשנת 2008 נישאו בישראל 1,455 קטינות בנוות 17 ועוד 636 נערות בנות 16 או פחות מכך. מספר הקטינים עד גיל 17 שנישאו ב-2008 עמד על 69 בלבד.

בני נוער מתחת לחופה
בני נוער מתחת לחופה

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים ישירות אליכם

האגודה לזכויות האזרח בישראל דוחקת ביו"ר הוועדה לזכויות הילד, ח"כ זבולון אורלב (הבית היהודי), לפעול לקידום הצעות החוק. "אין זה ראוי שבמדינה נאורה, תהיה קבועה בספר החוקים נורמה המתירה נישואין בגיל כל כך צעיר", נאמר במכתב שהעבירה האגודה לאורלב. "מתוך הספרות המקצועית והן מתוך הניסיון, מסתבר כי נישואי בוסר כרוכים בפגיעה בריאותית, פיזית ונפשית, של קטינים ובעיקר קטינות, ופעמים אף בניצול".

הצעת חוק להעלאת גיל הנישואין נוסחה כבר ב-2004 על ידי המועצה לשלום הילד. בשנים האחרונות ניסו חברי כנסת שונים, ובראשם זועבי, לקדם את ההצעה כמה פעמים אולם אלה טורפדו עקב לחץ של נציגי הציבור החרדי. גם הממשלה סירבה לתמוך בחוק, בניגוד לעמדת משרד החינוך.

מבדיקה שערכה האגודה לזכויות האזרח עולה כי לאורך השנים המדינה כלל לא אכפה את החוק הקיים ולא פעלה למנוע נישואין מתחת לגיל המותר. כך, למשל, בשנת 2004 לא נפתח אף תיק פלילי בחשד לקיום טקסי נישואין לקטינות. בשנת 2003 נפתחו ארבעה תיקים בלבד.

במרבית מדינות אירופה, וכן במדינות מערביות נוספות, קיים איסור על נישואין מתחת לגיל 18. הצעות החוק החדשות לא יפגעו בסמכותו של בית המשפט לענייני משפחה להתיר נישואי קטינים מגיל 16, במקרים ובנסיבות הקבועים בחוק, או כאשר הקטינה הרתה.

ארגונים חברתיים רבים, ובהם "אשה לאשה", "העמותה להעצמה כלכלית לנשים" ו"עדאלה", שיגרו בימים האחרונים לחברי הכנסת מכתב הקורא להם לתמוך בשינוי חוק הנישואין. "השאת מי שטרם מלאו לו 18 (בעיקר נערות), הינה פגיעה ישירה בזכויות היסוד שלו, המעוגנות באמנה הבינלאומית בדבר זכויות הילד, שאושררה על ידי ישראל. היא מונעת קידומן כנשים פעילות ומשכילות, מוציאה אותן במקרים רבים ממערכת החינוך כאשר טרם סיימו את בחינות הבגרות ומונעת את השתלבותן בשוק העבודה".

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 21
  אז מה אם הועלה גיל הנשואין? מישהו שומר על כך? מישהו יפקח על כך ?
 2. 20
  חנין זועבי ממש לא היתה הראשונה

  הצעת החוק הזו מסתובבת כבר מעל 10 שנים בכנסת..וגב' זועבי הגישה את ההצח רק לפני שנה ורק בכנסת הזו שהיא הראשונה שלה!! אגב, דב חנין הגיש אותה לפני שנה גם כן!!

 3. 19
  החוק הזה לא היה יכול לעבור בממשלת שמאל. השמאל תמיד היה שפחה של החרדים.
 4. 18
  מברכת על ההחלטה, מדגישה את הצביעות

  חברת הכנסת חנין זועבי הגישה הצעת חוק זו כמה פעמים, לרב טורפדה לא רק בגלל הלחץ של המפלגות החרדיות אלא בגלל זהות חברת הכנסת שהגישה אותה, תופעה זו בעייתית במיוחד בחברה הערבית ( דווקא חרדים פונים לקבלת היתרי נישואין מתחת לגיל), לכל הצבועים שמאשימים חנין זועבי וחברי הכנסת הערבים שהם מתעסקים בעניין הפלסטיני בלבד ולא משרתים את הציבור שלהם.... זו דוגמא להמון הצעות חוק חשובות לכלל הציבור אשר טורפדו כי הכנסת המכובדת לא רוצה שאף ח"כ ערבי ירשום הצלחה כדי להמשיך להסית נגדם.

  1. קשקוש - זו הצח שהוגשה כבר בכנסת ה 15!! זועבי עוד לא היתה חכ
 5. 17
  ומה עם נישואין אזרחיים?

  החוק הנוכחי גם ככה לא נאכף אז מה זה יעזור אם יעלו את גיל הנישואין בשנה?
  במקום חוקים יש לתת בידי נערות צעירות יותר כוח להתנגד לכפייה של המשפחה שלהן והחברה שלהן להתחתן צעירות.
  למשל, גיל ההסכמה לפרוצדורות רפואיות יכול לרדת.
  למשל לחנך אותן להיות משכילות ועצמאיות כלכלית.
  למשל לתת חינוך מיני ראוי בכ-ל בתי-הספר. לתת בידי הבנות יכולת לשלוט בפוריות שלהן: אמצעי מניעה, גלולת הבוקר שאחרי, הפלות חס וחלילה אם צריך.
  לחנך גם את הבנים במגזרים הבעייתיים האלו.
  לא חייבים להיכנס ישר להיריון גם אם מתחתנים.
  להוציא את פוסקי הדת הגברים מחדר המיטות.

  1. תשובה מצוינת

   השלב הבא, שכמובן לא יתרחש, הוא הוצאת המונופול על המעמד האישי מידי הרבנים והקאדים בישראל, כמו בכל העולם למעט מדינות השריעה.

  2. לנישואים מאוחרים יתרונות רבים.

   תגובתך היא ההגיונית, המדויקת, הנכונה ביותר מבין כל התגובות. המכילה ומתחשבת במציאות בישראל. הכל כאן מחייב שינוי, בעיקר חיסול הבּוּרוּת והבַּעֲרות- במקומם - בגרות נפשית, השכלה כללית רחבה, אינטליגנציה וכדומה מפחיתים בעיות וצרות מכל סוג. אחריהם אפשר גם להתחתן.כמה סבל היה נמנע מילדים, בוגרים ומבוגרים בגלל נישואין בגיל צעיר... הכותרת, לדעתי, פחות משקפת את המובא בתגובתך !

 6. 16
  גיל 40 הוא המתאים להתחתן לפי הסרטון של זועבי

  אשה עם קריירה פוליטית בגיל 40, הגיע הזמן לשידוך?

  http://www.youtube.com/watch?v=MqeKl8OPvds

 7. 15
  גיל הנישואין צריך להיות 20 לנשים ו-21 לגברים


  כדי לא לאפשר השתמטות משירות צבאי על ידי נישואים, צריך להכיר בנישואין בישראל רק למי ששרת בצה"ל או ביצע שירות לאומי של לפחות שנתיים.

 8. 14
  באיזה גיל מותר להתגרש?
 9. 13
  אין לי בעיה להעלות גיל חוקי לנישואין גם ל-26 אך לדעתי אם לבן 18 מותר למות בעד ארצו מותר לו גם להתחתן וכל מה שמורשה לבוגרים ממנו
 10. 12
  מי שמתחתחן ברבנות אצל הדוסים הוא פרייר. אל תכניסו אותם לחייכם !
 11. 11
  על פי אמנת זכויות הילד מי שטרם מלאו לו 18 נחשב לילד, ועל פי החוק הישראלי לקטין הנדרש להסכמת הוריו

  גיל הנישואים החוקי בישראל, 17, נמוך מבכל המדינות המתוקנות ששם הוא 18 לפחות. לנישואים של מי שטרם מלאו לו 18 דרושה הסכמת ההורה או האפוטרופוס. ונדרשת חתימת ההורה לטיפולים רפואיים במי שטרם מלאו לו 18. מניעיו של יריב לוין כמובן אינם הומניטריים (הוא מבקש להעלות את גיל הנישואים בחברה הערבית והבדואית, אם ניתן אז לגיל 50 לפחות) אך הפעם יש לחוק המתבקש הזה סיכוי.

 12. 10
  האברכים יצטרכו להתאפק עוד שנה, רחמנא ליצלן.
 13. 9
  יועלה גיל הנישואין ל120. לא פחות. ויפה שעה אחת אחר כך.
 14. 8
  כל עוד החוק לא נאכף זה לא משנה אם יעלו או יורידו אותו.
  1. נכון. ושיריב לוין יבדוק גם את הקהילות של הברסלבים, למשל ביבנאל ולא רק את הבדואים
 15. 7
  תבטלו את קיצבאות הילדים - וכל הבעיות החרדיות יפתרו מעצמן
 16. 6
  גיל במדינות אחרות

  בסקוטלנד כי הנישואין הוא 16. אז סקוטלנד לא מדינה נאורה? בארה״ב יש מדינות בהן מספיק הסכמת ההורים לנישואין בגיל 16, ואם הבחורה בהיריון אז 14, ללא התערבות בימ״ש. אז ארה״ב לא נאורה? והלוא אם המשפחות מסכימות, ערביות וחרדיות היו נישאות כבר בגיל 16 אם המצב החוקי היה כמו בארה״ב.

  1. בסקוטלנד יש הרבה מאוד ילדות בנות 14 וחמש עשרה שנכנסות להריון וכתושבת לא הייתי אומרת שסקוטלנד מתקדמת יותר מאיתנו -לכל ארץ יש את הבעיות שלה ! למשל הרפואה והחינוך לא מתקרבים ברמתם לרמה הגבוה של ישראל -כי העם הישראלי דורש והעם הסקוטי פסיבי-וכן ארה"ב לא נאורה אם היא מתירה לילדות בנות 14 להנשא-מתחת לגיל בגרות הייתי שוקלת לחייב אותן להפלה-כמה שזה נשמע נורא כיון שהאלטרנטיבה גרועה יותר ברוב המקרים
  2. לארצות הברית יש בעיה חמורה מאד של חד הוריות קטינות, שמקבעות את מצבן בשכבה של עוני מר - זו בגדר מגיפה שם, באיזורים מסוימים

   והם עדיין לא מצאו את הדרך לפתור את זה. וחוץ מזה יש באמת מדינות בארה"ב שהן מפגרות, חשוכות ופרימיטיביות מאד.

 17. 5
  הצביעות של הח"כים: התנגדו להצעת חוק שהגיש ח"כ ערבי. תומכים באות ההצעה שהגיש ח"כ יהודי
 18. 4
  צריך גם לתת רשיון לנישואין - בדיוק כמו נהיגה . לא מתחתנים בלי תאוריה ומעשי !

  כמובן - על חשבון המדינה !!! כי זה יוריד בסוף יחסוך הרבה הרבה כסף למדינה !

 19. 3
  הגיע הזמן.החלטה נדרשת במציאות חיינו
 20. 2
  תציגו סטטיסטיקות גירושין

  אם זה כל כך לא טוב להתחתן מוקדם נשמח לראות סטטיסטיקות של גירושין. דבר נוסף, הרבה יותר דחוף להעלות את גיל הנהיגה. זו סכנה אמיתית. ילד בן 17 לא יכול להתחתן אבל לנהוג כן?

  1. קטינות חרדיות שחותנו מכוח מוחרד וחיות תחת אותו סם כנראה לא יראו אור יום. ילד בו 17 יכול לגמור אוניברסיטה זה לא אומר שהוא בשל להקים משפחה..... חמניות לכדוררגל בשבת קנית?
  2. תציג אתה סטטיסטיקות של אושר בחיי הנישואין.
  3. זה בגלל הצבא - רוצים שיבואו כבר עם רישיון נהיגה
 21. 1
  תארו לעצמכם איזו מדינה נפלאה יכלה להיות ללא הפרימיטיבים (חרדים+ערבים)
  1. וכמובן גזענים...