מצעד השרמוטות: איך אני מתלבשת? זה לא עניינך

בקריאות "לא זה לא זה לא", צעדו אתמול כ-200 נשים וגברים בתל אביב, ומחו נגד זילות גוף האשה והטרדה מינית. מפגינה: "חושבים שהמאבק הפמיניסטי הצליח, אבל אשה עדיין נחשבת נכס ציבורי"

נהג מונית שחלף אתמול בערב ליד תיאטרון הבימה לא הבין את המסר. בלי היסוס, נעץ מבט במשתתפות "מצעד השרמוטות", כמה מהן בלבוש חושפני. אחר כך חייך ושחרר קריאת התפעלות. "בדיוק נגד זה אנחנו מוחות. תגובות כאלה לא נפסקות", אמרה חן אבוחצירה, סטודנטית בת 22, תושבת תל אביב. יחד עימה צעדו עוד כ-200 איש, רובן נשים צעירות, אפילו צעירות מאוד. הן ביקשו למחות על זילות גוף האשה ועל ריבוי מקרי ההטרדה המינית.

אבוחצירה באה לצעדה לבושה כשעל פלג גופה העליון בגד ים בלבד, ולמותניה חצאית קצרה. "אם לא היה קר, הייתי באה רק בבגד ים", הצהירה. על גבה הדביקה מסר ברור: "איך אני מתלבשת? חייג לא עניינך-800-1". לדבריה, בחודשי הקיץ היא עושה לא פעם את הדרך הקצרה מדירתה במרכז תל אביב אל חוף הים, כשלגופה בגד ים בלבד. מבטים, הערות, ולעתים גם שליחת ידיים, אינם עניין חריג.

"אם גבר יוצא מהים והולך בבוקסר עד עזריאלי מישהו יגיד לו משהו? יעירו לו הערות מיניות? ברור שלא", אמרה. "אני לעומת זאת לא יכולה ללכת ביום חמישי בערב באלנבי במיני, בלבוש ליציאה, ולא לקבל הערות". הטרדה מינית, לדבריה, נמצאת בכל מקום, כל הזמן. "זה הפך נורמטיבי שגבר רואה בחורה ושורק לה ברחוב כאילו היתה הכלב של השכן. פעם זה היה רק הערות, היום אנשים לא מתביישים גם לשלוח ידיים. וזה בכלל לא קשור לבוש. הוטרדתי בכל צורת לבוש שהיא".

"מצעד השרמוטות" בת"א, אתמולהדר כהן

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים ישירות אליכם

לדברים האלה הצטרפה רחל ברגשטיין, בת 24 מתל אביב. "אני פה כי נתקלתי בהרבה יותר מדי מצבים שפרצו למרחב האישי שלי. אם זה ברחוב, אם זה במקרה מיני", אמרה. "יש הנחה שהמאבק הפמיניסטי הצליח, שיש שוויון מלא ולא צריך להיאבק יותר וזה ממש לא נכון. אנחנו רואות את זה ומרגישות את כל יום ביחס של הבחורים ברחוב, של אלה שאנחנו עובדות איתם ואפילו של חברים. אשה עדיין נחשבת נכס ציבורי".

ברגשטיין היתה נחרצת במיוחד. "אלה מיליון מקרים קטנים. זה קורה באופן שכיח שאנחנו כבר לא שמות לב לזה לפעמים. זה ‘היי מותק' ברחוב, זה בחור בבר שחושב שאפשר לגשת אלי כשאני לא רוצה, זה בחור שחושב שאם אני מפלרטטת איתו זה נותן לו אישור לגעת בי". היא הוסיפה ואמר כי "יש הבדל בין להתחיל לבין להטריד וברגע שאשה אומרת לא צריכים להבין שזה לא".

הדר כהן

מסרים דומים אפשר היה לשמוע מרבות ממשתתפות הצעדה, שיזמו כמה תלמידות תיכון מערים שונות במרכז הארץ. את גל המחאה הצית לפני כשנה שוטר מהעיר טורונטו שבקנדה, שאמר בהרצאה באוניברסיטה שכדי שלא להפוך לקורבנות, נשים צריכות לא להתלבש "כמו שרמוטות", לדבריו. האמירה הזו הוציאה זמן קצר אחר כך אלפים לרחובות טורונטו, למצעד השרמוטות הראשון (Slut Walk). המסר: לבוש חושפני אינו מצדיק עבירות מין. האירוע הזה גרר מצעדים נוספים בכל רחבי העולם.

אתמול המחאה הגיעה גם לתל אביב. אלפים לא היו שם. לעומת מקומות אחרים בעולם, הלבוש של רוב הצועדות היה הרבה פחות חושפני. את אלה שהרשו לעצמן ללבוש בגד ים למשל, אפשר היה לספור באצבעות יד אחת. ובכל זאת, אחת המארגנות, יערה ליברמן-כליף, בת 17 מפתח תקווה, התפעלה. "ציפיתי שיגיעו ממש מעט אנשים, הרגילים שמגיעים להפגנות. התפלאתי מאוד לראות הרבה אנשים", אמרה. "הצורה שבחרנו להתלבש פחות נועזת, אבל המסר לא פחות חריף".

ההפגנה החלה בהתכנסות בגן מאיר. אחר כך צעדו המפגינים אל כיכר רבין. "לא זה לא זה לא זה לא, איזה חלק מהלא לא הבנת עד לפה", קראו שוב ושוב. אחדים נשאו שלטים. "אל תחנכו לא להיאנס, תחנכו לא לאנוס", נכתב על אחד מהם. "לאורך החצאית שלי אין שום קשר אליך", קבע שלט אחר. למשתתפות חולקו משרוקיות. "אם מישהו מטריד אתכן אל תהססו לשרוק", הנחו אותן המארגנות.

לא רק נשים היום שם. גם גברים, אם כי לא רבים. בראש הצועדים בלט אורי שמילוביץ', בן 28 מחיפה. גדול מימדים, שיערו מחומצן, על ראשו קרניים בצבעי הקשת, על צווארו צעיף נוצות ורוד ודגל גאווה כרוך סביב מותניו. "שרמוטה גאה", נכתב בשלט שאחז בידיו. "אני גם הומו וגם פמיניסט וחושב שזכותה של כל אשה וזכותו של כל גבר להתלבש כמו שהם רוצים, גם אם זה לא הטרו נורמטיבי. אני משלב בין המאבק שלי לשחרור מדיכוי הומופובי לבין המאבק בסקסיזם", הסביר.

איש מהמשתתפים לא השלה עצמו שההפגנה הזו תשנה את המציאות הישראלית. "זו בעיה בחינוך, הרבה מעבר לבעיה שורשית. התפיסה לא תשתנה אם לא נשנה את החינוך, אבל אנשים לא רוצים לשנות את התפיסה", אמרה אבוחצירה. "אני לא חושבת שאחרי ההפגנה הזאת כולנו נוכל להתלבש כמו שאנחנו רוצות", הוסיפה ליברמן-כליף, "אבל זה צעד אחד בדרך הנכונה. ההפגנה הזו נועדה להעלות את המודעות לבעיה יותר מאשר לשנות משהו".

עד כיכר רבין הידלדלה ההפגנה. לכיכר עצמה הגיעו רק כמה עשרות. אולי זה קשור לעובדה שמאז המחאה החברתית הישראלים יוצאים הרבה יותר לרחובות. רבים מהצועדים אתמול השתתפו גם בהפגנות הגדולות בקיץ האחרון, ומאז מרבים להפגין, על שלל עניינים. "צריך לשמור כוחות להפגנה של מחר", אמר אחד המשתתפים לצועדת אחרת לקראת הפיזור. "מה מחר? עם האיראנים?", היא שאלה בתגובה. "לא, מול השגרירות הרוסית", השיב.

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 19
  בווווזזז!!!!!!!!
 2. 18
  תקראו את 12. זה יסביר לכם הכל. אין גבול לצביעות...
 3. 17
  המרחב הציבורי אינו פח זבל, את רוצה להתפשט ולפגוע ברגשות הגברים, אל תבכי כשתקבלי תגובה טבעית של זכר שמבחין בשפת גוף של נקבה בעת יחום.

  זו שמבליטה את אברי מינה, מזמינה זכרים הבריאים בגופם ובנפשם למגע מיני. אשה שאינה מעוניינת, שלא תתבטא בשפה הטבעית כאילו שהיא רוצה, כי אם היא אומרת (בלבושה) שהיא רוצה, היא אינה אמורה להתלונן שהגבר נענה.
  יש לאסור על נשים שאינם מעוניינות במין חופשי, להתהלך במקומות ציבוריים בלבוש המבטיח נכונות לקשר מיני.
  רבים הגברים שהיו מעוניינים לחשוף את אבר מינם, אך החוק אינו מתיר להתהלך כך ברשות הרבים, אז ראוי שמוסדות החוק יאכפו את החוק ויגנו על הגבריםהמותקפים ע"י תרבות הזבל השמאלנית - באמצעות נשים חשפניות.


 4. 16
  מאבק למען האינטרסים של נשים

  http://maavak.org.il/maavak/?article=882

 5. 15
  ואולי זה קשור לזה שעל ההפגנה השתלטו גברים. חלקם דיברו בשם הנשים וחלקם באו להטריד.
  1. איזה גברים השתלטו על ההפגנה?

   רואיין בכתבה גבר אחד שאני מבינה שהומו שחי בדיכוי וחיבר בין הדיכויים. כל הכבוד לו.

 6. 14
  אז זהו - שאין גבר אחד שיוצא מהים והולך בבוקסר עד עזריאלי... באמת, למה את הולכת ככה מהים? מחפשת תשומת לב, אולי?

  אז זהו - שאין גבר אחד שיוצא מהים והולך בבוקסר עד עזריאלי... באמת, למה את הולכת ככה מהים? מחפשת תשומת לב, אולי?

 7. 13
  יש למפגינים ולמפגינות טעות בסיסית. הבעיה היא בחינוך שנותנות דווקא האימהות לילדות ולילדים הקטנים. האימהות, לצערנו, הן שמחנכות ברוח הישנה, הסקסיסטית ולכן זוהי בראש ובראשונה אחריותן לשנות את הגישה. אדם בוגר קשה לחנך. ילדים עדיין אפשר. הדרך היא לא בפרובוקציה אלא במסע חינוכי ארוך ויסודי.
 8. 12
  בגד ים ברחוב?

  לפי חוק אסור להתהלך בבגד ים ברחוב, המקום היחיד בו מותר להיות בבגד ים (או בוקסר) הוא על שפת הים.
  הבעיה היא קודם כל תרבותית, מדוע כל עניין הלבוש הוא כה חשוב? מדוע חשוב לך להסתובב באופן כזה או אחר ברחוב? כשאני בוחר בגדים מבחינתי תפקידם הוא לכסות אותי, ולא למשוך אלי תשומת לב. אותה בחורה שמסתובבת במיני מבסוטה להרגיש שגברים מסתכלים עליה, אבל מצד שני מפריע לה שיעירו לה הערות סקסיסטיות. מה לעשות?! כפי שלך מותר להסתובב ברחוב במיני כך מותר לגבר לשרוק כאשר את עוברת! את מושכת את תשומת ליבו ביודעין, כך גם הוא רוצה למשוך את תשומת ליבך ביודעין. ואם את מסתובבת בבגד ים מחוץ לחוף רחצה מה שצריך לעשות זה לעצור אותך על התערטלות בציבור כפי שהחוק קובע.

  1. כואב הלב

   והכל בגלל מה שהולך באינטרנט ובטלוויזיה בושה וחרפה בגלל צומי בחורה לא משנה איך נראית תפגע בכבוד גופה ובסובבים אותה ותעורר מחלוקות ועוד הפלא ופלא גברים שאוהבים את המראה המזעזע ימשכו אחרייה ויציגו את זה כיאלו זה טבעי .

 9. 11
  ללכת חצי ערומה זה הטרדה מינית לגברים
  1. מאיפה נחתת? מאה שערים או מהטאליבן??
  2. אין שום פסול בגוף שלך, להפך, בגלל זה הוא כל כך מושך אותנו, לא הבנת?
 10. 10
  נא להבחין בין "זה לא עניינך איך אני מתלבשת" לבין כיבוד המרחב הציבורי בה אולי אני לא רוצה לראות גברים ונשים הולכים באופן חושפני.

  כמו שהמתלבש זכאי להשתמש במרחב הציבורי גם יתר העולם זכאי לכך לא לראות בגדי ים ברחוב.

  יש כאן שאלה של זכות מול זכות. אגב זכות הציבור מול זכות היחיד. והפתרון כמובן הוא בפשרה של סבירות.

  כמובן שהטרדה היא בוודאי אסורה - אבל נסיתי להאיר זווית אחרת. חוששני עם זאת שגישת ה"מגיע לי" האישית כל כך חדרה למקומותינו שאין על מה לדבר.

  1. באופן כללי אני מסכים, אבל לטעמי, הרבה גברים יסכימו שהן תלכנה חשופות כמה שיותר.

   לשטוף את העיניים, אתה יודע :-)

  2. חוששני ידידי שבמקרה זה אתה מגלה חוסר הבנה למסר שביקשו המפגינות והמפגינים להעביר. אינני סבור שמי מהן טוענת שמגיע לה להסתובב בבגד ים דווקא, אבל הן מסרבות שמה שאתה מכנה "סבירות" יוגבל ויצומצם עד שכל מדינת ישראל תיראה כמו מאה שערים, בני ברק או קרית ארבע מיתות בית דין. משום שה"סבירות" הולכת ונעשית בלתי סבירה מיום ליום - הן נאלצות לנקוט בדרך הנוכחית כדי להלחם על זכותן להתלבש כראות עיניהן ותוך כך להוציא לפנסיה את הטיעונים הפרימיטיביים של "אם לא תהיינה פרובוקטיביות לא יאנסו אתכן". זכותה של אישה להיות מינית ולהרגיש טוב עם עצמה - וחובתו של הגבר היא לשלוט על עצמו. הוא יכול בהחלט להחמיא לה אבל גם את זה יש לעשות בצורה תרבותית ולא בצורה ברברית. שריקות הן שפת התקשורת של ציפורים ואילו בישראל הן מהוות כרטיס הביקור של גברים בעלי מוח של ציפור.
  3. כל הכבוד לערן ארגוב!
  4. כנראה שאתה לא הבנת את כוונתן של המפגינות, הן מתכוונות לקבל לגיטימציה ללמוש בגדים חושפניים כמו הדוגמניות בפרסומות ובסרטים. בכל מקרה, גם אתה לא מסכים שהנשים תתלבשנה כפי שהן רוצות, אז כל ההבדל בינך ובין המתנגדים לדעתך הנאורה אינה ב"זכות האשה על גופה" אלא בכמה חשיפה מותר לחשוף. אז בעקרון, גם אתה מגביל את האשה ואינך אמין בטענה ש"זכותה של האשה להיות מינית - וחובתו של הגבר היא לשלוט על עצמו", אתה קצת מבולבל בערכים שלך.
 11. 9
  מה פתאום מול השגרירות הרוסית?! מול הבית של גדעון סער, ב-12!
 12. 8
  היה מצעד מעולה...

  מלא שרמוטות

 13. 7
  הייתה גם איזו דפני אחת באיזו הפגנה

  אם אני זוכר נכון.

 14. 6
  הם חכמות וזה נכון נסעתי באוטובוס וגבר ישב בלי חולצה מהים... אשתי אם היתה עושה את זה היו זורקים אותה לכלא
 15. 5
  אורי שמילוביץ' המלכה!
 16. 4
  הן שוכחות שישראל עדיין מדינה מזרח תיכונית .כולל תל אביב
 17. 3
  ההבדל הוא שגברים לא הולכים בבוקסר ונשים כן הולכות במיני

  כל זמן שנשים תחשופנה את עצמן זה מה שהן תקבלנה.

  1. כנראה שמעולם לא ביקרת בפריפריה.
 18. 2
  גדולות אתן! תודה רבה
 19. 1
  למצעד נגד טמטום יבואו לפחות 20,000 משתתפים ולא מאתיים !!
  1. פתטי.בסך הכל פרובוקציה זולה של כמה שרמוטות למשיכת תשומת לב מהגברים יותר נכון רובן זקוקות לתשומת של נשים דווקא.