המחאה החברתית: מאות הפגינו וחסמו כבישים בת"א

המפגינים, שצעדו מכיכר הבימה לאזור רחבת מוזיאון ת"א, הניפו לפידים וקראו להתפטרות רה"מ

שמונה חודשים וחצי לאחר שניטעו האוהלים הראשונים של המחאה החברתית בשדרות רוטשילד, יצאו הערב (שבת) לרחובות תל אביב מאות מפגינים במחאה על יוקר המחיה וחוסר השוויון החברתי-כלכלי. המפגינים, חלקם עם לפידים בוערים בידיהם, צעדו מכיכר רבין לאזור רחבת מוזיאון תל אביב, תוך חסימת הכבישים. הם נשאו שלטים בגנות עליית מחירי הדלק והחשמל, וקראו להתפטרות ראש הממשלה בנימין נתניהו.

הטונים החריפו מאז הקיץ האחרון. במקום "העם דורש צדק חברתי" - המפגינים קראו "העם עושה מרד אזרחים". עם עליית הטמפרטורות, מחירי הדלק והחשמל, ועל רקע פרסום דו"ח בנק ישראל על מצב המשק הישראלי, ניסו אזרחים להצית מחאה נרחבת יותר כבר בשישי אחר הצהריים. כמאה פעילים הגיעו לכיכר רבין והציבו אוהלים במקום, אך אלה פורקו במהרה על ידי כוחות משטרה. כעשרים פעילים בילו את הלילה בכיכר ונשארו שם לאורך השבת יחד עם פעילים נוספים שהצטרפו אליהם.

ההפגנה הערב, שבעמוד הפייסבוק שלה זכתה לכותרת "צעדת 'עבדים היינו'”, הינה יוזמה של קואליציה של גופים שצמחו מן המחאה החברתית בקיץ הקודם. "כל ארגוני המחאה מהקיץ התאחדו כאן", אמר אורן פסטרנק, ממובילי המחאה החברתית בקיץ הקודם. "ההרגשה היא של התעוררות בצורה של מחאה עממית ספונטנית".

הפגנת המחאה בתל אביב, הערבהדר כהן

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ופרשנויות ישירות לפייסבוק שלכם

בהפגנה נכחו חברי הכנסת נחמן שי, רונית תירוש, נינו אבסדזה ויוליה שמאלוב ברקוביץ' מקדימה. יוסי ברוך, ממארגני האירוע, קרא ליו"ר קדימה החדש, שאול מופז, "לעלות מהמקום ה-37 הלא מכובד שקיבלת במדד החברתי של ארגון המשמר החברתי בכנסת". גם פסטרק התייחס לדברי מופז על המחאה ואמר כי "שום פוליטיקאי לא יגיד 'אני מוביל את המחאה'. אנחנו נוביל את המחאה".

מרבית הפרצופים המוכרים מהקיץ שעבר נעדרו מההפגנה. פסטרנק סיפר כי דפני ליף וסתיו שפיר, ממובילות מחאת הקיץ שהיו מחלוצות אוהלי רוטשילד, לא השתתפו באירוע כיוון שהן נמצאות כרגע בארצות הברית במסגרת סבב הרצאות על תנועת המחאה החברתית.

"המחאה החברתית מתה רק בערוץ 2 וערוץ 10, והשטח בוער”, אמר פסטרנק. "אנחנו מקבלים גזירות חדשות מהממשלה יום אחר יום, הדלק התייקר פעם אחרי פעם מאז תחילת השנה, חשבון החשמל עלה ב-25%, דו"ח בנק ישראל אישש מה שאנו אומרים כבר שמונה חודשים. אנחנו אומרים לממשלה: אתם לא משרתים אותנו. השלטון הוא שלנו. מבחינתנו, הממשלה הזאת מפוטרת". פסטרנק הוסיף שגם הישגי המחאה, כמו חינוך חינם מגיל 3, “באו על חשבון דברים אחרים" – בהתייחסו לקיצוץ הרוחבי בתקציבי משרדי הממשלה שנדרש למימון סעיף זה בהמלצות ועדת טרכטנברג.

גד הרן, יו"ר תנועת עמ"י וממארגני ההפגנה הערב, אמר כי "הקריאה המרכזית שלנו היא לסדר חברתי חדש: אנחנו רוצים צדק חברתי אבל אנו יודעים איך איך להשיג אותו. הממשלה צריכה לשנות את סולם הערכים שלה ולהסתכל על הציבור ולא על מנהלי בנקים וטייקונים. אנחנו הציבור העובד, המשרת במילואים, הנושא בנטל. מבחינה קונקרטית יותר, זה אומר שאת נטל המס העקיף וכל מיני נושאים שלא נוטלים לנו לגמור את החודש – כמו בלו על הדלק – צריך להוריד".

לדבריו, "אם חסר כסף אז יש מאיפה לקחת אותו, כמו ההון השחור, או המיליונים שלוקחים מנהלים בחברות ציבוריות. יש מספיק כסף, אחרת לא היו מחלקים מיליונים כאלה במגזר הציבורי”. כמו שאר מארגני ההפגנה, הרן טען כי הממשלה לא קידמה שינויים כלכליים וחברתיים מאז מחאת הקיץ. "בינתיים לא בונים לנו דירות, רק מספרים לנו על סופר-טנקרים. אם האימפוטנטיות הזאת תימשך, אנחנו לא נסבול אותה יותר".

הפגנת המחאה בתל אביב, הערבהדר כהן

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 27
  כולנו לרחובות. נגד הממשלה הזו.
 2. 26
  מארגני המחאה מוכרחים לפרסם בדף אחד את כל האירועים,רוצים לצאת לרחובות!
 3. 25
  הכעס כל כך גדול והזעם יתפרץ
 4. 24
  המחאה חוזרת בקייץ והאנשים נואשים עוד יותר. לא יקנו אותנו הפעם עם שום ועדה.

  עברה כמעט שנה ומה השתנה? כלום, יותר מיסים, מחירים החשמל עולים ועל הדלק אנו משלמים פעמיים (יש מס על הבלו שהוא מס בעצמו, מה זה אם לא חזירות) המחאה חוזרת לרחובות והאנשים נואשים יותר ותמימים פחות. לא יקנו אותנו הפעם בשום ועדה.

 5. 23
  רינה מצליח כבר צמצמה את המאות לעשרות
 6. 22
  מספיק כבר עם הנסיעות האומללות האלו סביב העולם.!!!.איזו צורה יש לזה?.די כבר עם הפמפום העצמי הזה..סלבריטאות באח הגדול לא בנושאים של קיום תרתי משמע..מקווה שיקראו לעברה קריאו בוז בהופעה הבאה של שתי הפרימדונות כאן בארץ הנאנקת.
 7. 21
  מעניין מי מממן לדפני ליף ולסתיו שפיר את מסע התענוגות בארה"ב,ועל מה בדיוק הן מרצות שם,ובפני מי. נבקש תשובות כשהן יחזרו...

  נסיון שני לעבור את הצנזורה השמאלנית של "הארץ",העיתון לאנשים חושבים...

 8. 20
  תמיכה בשלי יחימוביץ' ובעבודה.

  שום מחאה לא תעבוד בלי גיבוי/הנהגה פוליטית אמיתית. הבחירה היא בידינו. נתן לשחק במגרש הביתי ולתמוך בשלי יחימוביץ' ולהביא לחברה צודקת או להמשיך ולשחק בחוץ עם ביבי ברק והטילים.

 9. 19
  המוחים הם טפילים דמגוגים והתקשורת יוצרת את הבלוף הזה
 10. 18
  משרדי הפרסום כבר קיבלו את התקציבים... כ ל המפלגות יובילו את המחאה החברתית. טוב שהמחירים עלו. עכשיו נתניהו וברק יכולים למחות נגד זה.
 11. 17
  ביבי פרק את מכון התקנים אם אתה רוצה את הקול שלי
 12. 16
  ממשלה שאין לה יכולת לפרק מונופולים , אין לה הצדקה,

  רק ממשלה שמחויבת לפרק מונופולים ולשחרר אותנו מהעול שהם מעיקים על העם הזה תשרוד,

 13. 15
  ממש מרשים. מאות מפגינים במדינה של 7 מיליון תושבים. מזדנבי מופז העלובים מנצלים את הטיול הממומן היטב של דפני המשתמטת וסתיו האנרכיסטית ומי שנשאר בארץ (ואולי לא) הוא הברנש שיושב כל היום ועל כל תגובה של הרוב הדומם, כותב שהיא בתשלום. אני מקווה רק שהשכר שהקרן החד"ש נותן לו מספיק לטיול הבא לחו"ל
 14. 14
  כל עוד המוחים לא יבינו שיש לשתק ולייבש את צינורות היניקה של החרדים, המתנחלים, הטייקונים וסתם אוכלי חינם מהימין - וכל עוד לא נחזק את הדמוקרטיה, שום מדינת רווחה ומחירים שפויים לא יהיו כאן. חייבים לצאת לרחובות כדי לדרוש שלום. בלעדיו שום עתיד אין כאן. ואם ביבי והימין לא מסוגלים להביא את זה, שילכו הביתה. בינתיים הם מחרבנים על החוק, צוחקים על המוחים וממשיכים להרחיב התנחלויות, לבנות לחרדים ולחלק כספים למקורבים. זו ההונאה האמיתית. כי הכל על חשבון משלם המיסים, לטובת אוכלוסיות שוליים שמחזיקות את השלטון בביצים.
 15. 13
  כל הכבוד

  כבר חיפשנו הרבה זמן אדם שירים את הכפפה,
  כל הכבוד, על כל הפגנה,על כל צעדה, על כל הקמת אוהל, יהיו עוד ועוד
  אנשים....

 16. 12
  ברור שבתקשורת לא מדברים על כך בצורה נרחבת, חרב ביבי על צוארם
 17. 11
  תגידו: מקבלים לפי תגובה או שזה גלובלי?

  תגידו: מקבלים לפי תגובה או שזה גלובלי?

 18. 10
  צעד לטובת הציבור- פופוליזם או לא- זה עדיין לטובתנו בשורה התחתונה.
 19. 9
  לאנשים אין פרנסה, אז הם הולכים להיות מגיבים בתשלום, מסכנים.
  1. על התעמולה של ביבי והימין כולם יודעים. גם המגיבים שלהם בתשלום כאן מוכרים. בדיוק כמו על מחלקי החינמון של ביבי והשומרים בחצי שקל בכל אירוע. והם- הטמבלים שבשביל שקל עובדים- מצביעים ימין. זו העליבות. זה האסון.
  2. צודקת!!!!!! מאה אחוז
 20. 8
  התקשרת מריצה מחאה, מוסף של הארץ THE MARKER WEEK הקדיש את כל המוסף השבועי למחאה!

  T

 21. 7
  שום הפגנות שנתניהו לא יכול להפסיק עם הפצצות באיראן.
 22. 6
  המצב בלתי נסבל. כל הכבוד ליוזמי המחאה.
  1. הדרום בער ואת מחית על מה תתביישי את וכמוך חולי נהנתנות ואנוכיות
  2. אתה טוקבק מטעם - תתבייש לך - חפש חשיבה עצמאית
 23. 5
  המחאה חוזרת ועם מנהיגות נכונה יש סיכוי שגם תגיע להישגים.
 24. 4
  הזכות לחיות.!!!

  נתניהו קבע : הזכות לחיות בארץ הזאת לממשלת הליכוד ולתומכיה בלבד.!!!
  לכן מי שאינו משתייך לליכוד ולתומכים אין זכות לחיות.
  אני מציע את הליכוד להעלות על שיפוד כי לדעתי הוא איבד את הפיקוד.ולכן הוא גם הכניס עצמו למילכוד. ובדואר שהופרט לא נמצא לליכוד מיקוד.

 25. 3
  יונתן לוי, סתיו שפיר - השבוע (שהיה) בארה"ב, לפעילות שמאל מובהקת. הם גם "הגדילו" לעשות ונפגשו עם המנכ"ל העולמי של הקרן החדשה לישראל - קרן פוליטית ואולי חתרנית! יתכן שהמחאה היא שקר עצום, שכן הקרן קפיטלסטית למדי והרעיונות של סתיו הן נאו-סוציאליסטיות - דבר שמתאים אולי לסוכני הקרן, אשר רק מבקשת אולי חתרנות. הקרן אולי מצאה שיטה "ייחודית" להשיג מטרותיה והמבין יבין.
  1. תגובה 3 - וכל התגובות הדומות הם תגובות ממומנות ע"י הממשלה

   כולם נפגעים מהמצב החברתי ימין ושמאל כאחד - ובעיקר מעמד הבניים.

   למשל כל מי שיסופר ע"י יצחק תשובה כי לא עשו לו הרמת מסך מתבקשת.

   כל מי שמקשר את המחאה לשמאל הרדיקלי - ממומן ע"י הממשלה - תרגיל מלוכלך ועתיק יומין.

   למה שלא תגיד שיונתן לוי וסתו שפיר יחזירו את ירושלים ? כמיטב המסורת הדמגוגית של ביבי ואנשיו?

  2. לטעון שהמחאה מהונדסת ע"י השמאל הקיצוני אולי איכשהו קצת עבד בשנה שעברה. השנה תצטרכו להתאמץ קצת יותר עם מלאי השקרים והזבל.
  3. תוקפי "הקרן החדשה" המתנגדים למחאה משום מה... נשלחו מאתרים כמו רוטר, אני יכולה לחתום על זה. בטוחים שהכל זאת קונספירציה, לוקים בפרנויה קשה ולא מבינים מה קורה במציאות. ההתנגדות למחאה היא התנגדות לכוחו של העם, פחד מההמונים וסגידה לשלטון. סכנה גדולה, תיזהרו מהם.
  4. אם לא נעשה תחקיר רציני על מקורות הכסף למימון המחאה, איך אתה יודע שהקרן לישראל חדשה היא התורמת היחידה למחאה? אולי טייקונים (גם מסתפרים) תרמו? אהלים,במות,הגברה,כרזות,דגלים,חולצות,מטבחים,אוכל
  5. מאיפה אתה מחליט כזה דבר, שהתגובה ממשלתית?! דווקא היא נראית אזרחית ותמימה... מה יש?! אסור לבקר אתכם?!

   סתיו שפיר ויונתן לוי - אולי אפילו ימכרו את הוריהם למען כבוד ושררה. מדוע? פשוט, כי איש אינו מכיר את השניים ולא יודע עליהם דבר וכל דבר יכול להיות. הם אינם נבחרי ציבור ואל להם ולשכמותם לקבוע לנו סדר יום באופן כפייתי!

  6. הממשלה ממשיכה עם דמגוגיה אנטי שמאלית , כי אין לה תשובה אמיתית למצוקה שעולה מהרחוב, מעניין מה יהיה הצידוק כאשר יחשפו המספרים על הירידה מהארץ
  7. התגובה על תגובה 3 - מ-IP בחו"ל?!
  8. יש ישראלים בחו"ל כידוע לך. מצד שני - לא צריך צו בית משפט כדי לחשוף כתובת IP?

   כנראה שאתה באמת מגיב מטעם הממשלה.
   או מטעם אחד הטייקונים. או שסתם יש לך גישה למידע
   בעיתון שלא אמורה להיות לך.

   מאד מדאיג.

  9. כן בטח - מגיבים מטעם מתחילים את התגובה בראשי התיבות תמ"ה

   תגובה מטעם הממשלה, - כמו בס"ד כזה. והם גם אף פעם לא יחתמו בשם "לא מהממשלה"

   ןלגבי תוכן הדברים - ממתי צריך להיות נבחר ציבור כדי להפגין?
   וממתי העובדה שאינך מכיר/ה את השניים מאפשרת לך להטיל בהם רפש. - את חברי הכנסת את/ה מכיר/ה - כל ה-120 ?

   ואת הנשיא קצב היכרת? ואם היכרת למה שתקת ?

 26. 2
  מחאה פוליטית שאולי כנראה, פשוט נקשרת לקרן חד"שה וכאלה (הקרן החדשה וחד"ש). מחאה שאינה מועילה לאזרחים, מועילה אך ורק ל-"מנהיגי המחאה" והכי מסוכנת דווקא לעיתונות! אם העיתונות משתפת פעולה עם המחאות, אז דעו: (דווקא) כן נשלם על עיתונות אלקטרונית והעולם יתקדם לו מצוין ובאופן טבעי! האמת היא שאין שום הצדקה לאלימות ולהקדמת הבחירות, שכן ברוב הזמן טוב בארץ ורבים בעולם אפילו מקנאים בנו! אפשר בבחירות לשנות ואולי פשוט נחכה להן בסבלנות. בעניין יוקר המחיה: מותר ואפשר לפנות למשרדי הממשלה השונים. אם תהיינה פניות מרובות, אז ודאי נראה דברים. פנו לתמ"ת באינטרנט, לדוגמה! זיכרו: החיים עולים כסף. כסף בא רק מעבודה (גם השקעה זה עבודה). אין ולא יהיה לעולם לחם חינם.
  1. המתריעה - עובדת אולי בשביל אחד מר ביבי נתניהו? או שסתם אוהבת נורא לשלם מיסים? אולי בעצמה טייקונית? יש מרחק גדול בין לחם בחינם לבין נטל המיסים בארץ וחוסר הפרופורציות בין המעמדות ההולך וגובר, כפי שלמדנו כולנו רק בשבוע שעבר. דמוקרטיה איננה "לחכות בסבלנות" לבחירות אלא להשמיע את קולנו! כאן ועכשיו!
  2. המתריעה אובייקטיבית! ה-IP שלך מחו"ל? אתה "עיר לכולנו"?! אתה יחצ"ן של "עיר לכולנו"?! אתה לא מבין שתלך לכלא, אם תהיה אלימות ברחובות?!
  3. ואתה? עובד אולי בשביל הקרן לישראל החד"שה? פרופורציות בין מעמדות? קודם תצאו להפגין כשבאשדוד ובאר שבע נופלים טילים. אלה פרופורציות, סולידריות וצדק חברתי. וטוב תעשה הגברת דפני ליף אם במקום לקדם את האג'נדה הפוסט ציונית שלה בניו יורק וושינגטון - תשאר פה בפסח. היא חושבת שהיא "נציגת העם" לא? אולי לשם שינוי תתנדב להכנת חבילות חג עבור אנשים שבאמת צריכים עזרה? אין סיכוי. הרי כולנו יודעים שגם השנה המחאה לא תתחיל לפני שהבורגנים השבעים יחזרו מהנופש בחו"ל. ויחי הסוציאליזם!
  4. " המתריעה " הכי אובייקטיבית שאפשר!
  5. איפה את חיה? אולי באיזה מגדל שן? את מטיפה כאן כמי שאין לה מושג על מה אנשים כועסים ומה כואב להם. פקחי את עינייך.
  6. למתריעה "האובייקטיבית" התוקפת את הקרן החדשה ואת חד"ש, ניחוש: את מתנחלת או תומככת בהתנחלויות.
  7. מה זה הקשקוש המטופש הזה.

   כל המגזר הציבורי אשר מחזיק את המדינה הזאת - מורים, רופאים, אחיות, עובדים סוציאליים מרוויח שכר מבזה לעומת כל מיני מנכ"לים מושחתים של בנקים העושקים את הציבור מרוויחים מיליוני שקלים לחודש. זה פער לא מתקבל על הדעת. כל המוצרים בישראל יקרים בעשרות אחוזים מכל מדינה מערבית אחרת, בעוד המשכורות נמוכות בעשרות אחוזים. ניצולי שואה וקשישים נאלצים לחפש את הארוחה הבאה שלהם בפח הזבל. התחבורה הציבורית לא מתפקדת. ובנוסף לכל אלה מדינת ישראל מממנת אלפי אנשים שלא עובדים-הזוי!

  8. מיליון איש היו תחת טילים ואלפים ישבו בבתי הקפה בערים וקיטרו על הממשלה אף אחד לא שמע את הצופרים בישובי הדרום לזה אטמו יפי הנפש את אוזניהם
  9. אחד העם,הדמגוגיה הזולה מוכרת לנו כבר שנים רבות.אתה מאלה ששום דבר לא שמעו ולא למדו.
  10. אני מיישוב שסבל מטילים, אחת שצריכה לחשוב פעמים אם להיכנס למקלחת ומזדהה עם ההפגנה בכל ליבי

   ובדרום לא סובלים משמח יקר ודלק מנופח? אנחנו משלמים מיסם, שולחים ילדים לצבא (גם אנחנו היינו) משלמים נורא ביוקר ועוד ממנים את המתשמטים ויש כאלו שעוד מעיזים לבוא עלינו בטענות בגלל שאנו משמיעים את מחאתנו... המחאה היא לא רק של תל אביבים!

  11. את המתיחות בדרום יצרו נתניהו וברק, כדי שנשכח מדברים אחרים.
  12. רבותי: שיטת הבחירות החולה של ישראל מנציחה את העבדות - לכן על העבדים להתקומם ובכוח !!! תחי המהפכה !!!!
 27. 1
  המחאה בקיץ זה כלום לעומת מה שיהיה בקיץ הקרוב
  1. אם הם יעזו לעבור על החוק - אף-אחד לא יתמוך יותר בשמאל. כלומר, במפגינים האותנטיים.