משה כחלון: העמותות מושכות שכר על חשבון החלשים

ערב חג הפסח, מתח שר הרווחה ביקורת חריפה על התנהלות עמותות הסיוע וחלוקת המזון לנזקקים: "אני מתנגד לשיטה של לזרוק לאנשים ארגזים, להעמיד אותם בתור". מנכ"ל לתת: "נפסיק את הפעילות ברגע שמשרד הרווחה ייקח אחריות"

שר הרווחה, משה כחלון, מתח אתמול ביקורת חריפה על התנהלות עמותות הסיוע וחלוקת המזון לנזקקים וטען כי מדובר במהלך משפיל ומבזה עבור הנזקקים שיש להעבירו מהעולם. בראיון לגלי צה"ל אמר: "אני מתנגד לשיטה הזו של לזרוק לאנשים ארגזים, לצלם אותם, להעמיד אותם בתור, ולגרוף תרומות על חשבון המסכנים האלה. אתם רוצים לתת? תנו בסתר. יש לפעול לכך שעד השנה הבאה עמותות אלה יהיו מיותרות". לטענתו, מנכ"לי העמותות "מושכים משכורות של עשרות אלפי שקלים על אותם עניים".

בתגובה אמר מנכ"ל ארגון לתת, ערן וינטרוב, כי "בישראל עשרות עמותות, שפועלות בשטח ולא במרכז ליכוד. הסיבה היחידה שארגון לתת מחלק מזון, היא העובדה שהממשלה לא עושה דבר בנושא. אם שר הרווחה מעוניין לעשות ולא רק לדבר, ארגון לתת, שמטרת העל שלו היא לחדול מלהתקיים, מתחייב לסגור את פעילותו בתחום חלוקת המזון - ברגע שמשרד הרווחה ייקח אחריות על הנושא".

בשיחה עם "הארץ", ניסה כחלון להישמע מפוייס יותר. "המצב הנוכחי מקומם, אך העמותות חשובות והן צריכות להמשיך לעבוד, אבל הן צריכות לשנות את השיטה. השיטה שקידמנו במשרד, של חלוקת תלושי מזון, מכבדת גם אם כוללת פחות יחסי ציבור. אני מתחנן שישמרו על כבוד האנשים ויפסיקו להשפילם".

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב המאמרים והפרשנויות ישירות אליכם

מה שמחזק את גישתו של כחלון הוא סקר שערכה עמותת ידיד ולפיו מרבית הנזקקים לא רוצים לעמוד בתור. על פי הסקר, שכלל 540 איש, 94% מהמשפחות הנזקקות לסיוע ביקשו להחליף את חבילת המזון המסורתיות בכרטיסים ותלושים שיאפשרו להם לרכוש מזון לפי בחירתם.

פעמים בשנה בחגים מקבלת המדינה תזכורת לאותם אנשים, שרבים נוטים שוכחים מקיומם בשאר ימות השנה. פעמיים בשנה חוזרות תמונות התורים הארוכים בעמותות המזון, אנשים הממתינים לקופסת קרטון שאולי תגרום לערב להיות חג. בישראל פועלים כיום מספר ארגוני גג, המספקים חבילות מזון לנזקקים. לשכות הרווחה מפנות את האנשים לעמותות הסיוע בצירוף הפנייה או פתק. הארגונים הגדולים, הפועלים בתחום הם "לקט ישראל", "פתחון לב" וארגון לתת.

אלפי מתנדבים, מיליוי שקלים. לחצו להגדלה
אלפי מתנדבים, מיליוי שקלים. לחצו להגדלה

במשרד הרווחה מבינים שיש בעיה, אך לא בטוח שהממשלה תאפשר לכחלון להגשים את שאיפותיו בזמן הקרוב. לזכותו יאמר כי כבר עם מינויו, יצא נגד התורים הארוכים לחבילות המזון, ולראשונה השנה חילק המשרד "כרטיסי מזון" - כרטיסים מגנטיים ל-31 אלף משפחות, שמאפשרים לרכוש מזון ב-400 שקל לקראת החג, בשיתוף הקרן לידידות. עם זאת, התקציב שהקצה המשרד לכך עומד על חמישה מיליון שקלים בלבד.

"גם במצב הכי טוב בעולם, כשהמדינה תיתן קצבאות לכל מי שזקוק להן, יהיה מי שיזדקק לארגונים אלו על מנת שיטפלו בסדקים או במקומות שהמדינה לא תצליח להגיע אליהם", אומר פרופ' בני גידרון, ראש המרכז לחקר מיזמים עסקיים חברתיים במכללה האקדמית בית ברל. "הארגונים האלה בהחלט נדרשים, אך עצם קיומם לא פוטר את המדינה בשום אופן מחובותיה ואם יש לה עניין לטפל במצוקה - נושא המזון בעיניי הוא הנושא הראשון שבו צריך לטפל".

בארגונים זועמים על מה שהם מכנים "דמגוגיה" ו"ספינים" בניסיון להסית את הדיון מעיקרו - סיוע לנזקקים. "אחד העקרונות החשובים בהתנהלות ציבורית היא שקיפות", מעיד וינטרוב, "כל נתוני השכר והדו"חות הכספיים מפורסמים בשקיפות מלאה באתר שלנו, שמתנהל על פי כל כללי המנהל התקין ושומר על תקורה תפעולית של 7%. על כל שקל שנתרם, 93 אגורות מושקעות באופן ישיר בתוכניות הסיוע לנזקקים". על פי נתוני השכר, שמפרסמות העמותות באתריהן, משתכרים מנכ"לי העמותות בין 14 ל-26 אלף שקלים בחודש. גידרון סבור כי מדובר בסכומים סבירים: "לא מדובר בסכומים מוגזמים, כי אם רוצים איש מקצוע שיעשה עבודה טובה - יש לשלם סכום סביר, ואלו סכומים סבירים".

"כל מנהל שמנהל עמותה רחבת היקף עם תוצאות אמיתיות, יכול בקלות להשתכר בשוק הפרטי פי שלוש אם לא פי ארבע לפחות" אומר מנכ"ל פתחון לב, ניסים ציוני, "אני בטוח שלציבור חשוב שמנהל עמותה יהיה אדם מוכשר ומשקיען, שידע לפעול נכון עם התרומות ולסייע לכל אותם נזקקים".

באחרונה יצאו מנהלי העמותות נגד כחלון, כשזה החליט לבטל את המיזם להסדרת חלוקת מזון לנזקקים עליו עמלו במשרד מזה שלוש שנים. את המיזם היו אמורות להוביל שני ארגוני המזון הגדולים - לתת ולקט ישראל.

כחלון, בשיחה עם "הארץ" מבהיר שהדברים אינם חד משמעיים. "אנחנו נמשיך עם המיזם אבל את השיטה נשנה. יש קשישים שצריכים ארוחה חמה כי תלושים לא יסייעו להם, וכך גם ילדים. לא נעביר הכל לתלושים, אך ננסה לעשות זאת בעיקר בחגים".

גידי כרוך, מנכ"ל לקט ישראל טוען כי על אף הדברים, כחלון הוא דווקא האיש הנכון במקום הנכון: "היתה התעלמות של שנים ארוכות מצורכי הנזקקים. צריך מהפך ועם רקורד כמו שלו, יש סיכוי שהוא יוכל לעשות משהו. אנחנו מחפשים כיוון ממשלתי. מישהו שיוביל לפתרונות ולא רק לכספים וחלוקת מזון".

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 8
  סדום ועמורה.

  המנגנון האלים מבקר את המנגנון הוולנטרי, ועוד רוצה להעלימו?
  מדובר בתרומות שניתנו מרצונם החופשי של אנשים, ומתנדבים שמשקיעים מזמנם שלהם, בניגוד לכסף שמחולק על ידי שר ה"רווחה", שנגבה באיומי נשק וכליאה.

 2. 7
  צריך לעשות תשדירי שירות לא לתרום לעמותות.

  הכל הבל. לא צריך שום תוספת עבור חגים.

  מי שאין לו - לא יציל אותו הקרטון המסכן.

  העמותות והשנוררים למיניהם צריכים ללמוד שלא זו הדרך.

 3. 6
  אם כבוד השר דואג לכבודם של עניים

  וחושב שזה תפקיד המדינה , יועיל נא להגדיל את קצבאות הביטוח הלאומי הניתנות לפני החגים. תוספת של כמה מאות שקלים לכל קצבה, הדרך הדיסקרטית ביותר והמכבדת ביותר. שלא לדבר על הגדלת הקצבאות, כדי לאפשר קיום מכובד יותר... הגדלת הסיוע בשכר דירה.. נו, מדינת רווחה.

 4. 5
  הניאוקפיטליזם טיפח את ההשפלה הזו. כחלון הוא חלק ממנו.
 5. 4
  צודק גם צודק השר משה כחלון ביקורת על תפקוד העמותות ועל שכר המנכלים בעמותות

  משכורות גבוהות ולא מצדקות

 6. 3
  חלק מהעמותות הן כיסוי להלבנת כספים

  יש לי חבר שקיבל בירושה לאחר שאביו נפתר בתאונת דרכים עמותה שעזרה לנזקקים בתל אביב. עוד בשבעה הגיעו נציגים של משפחות פשע שרמזו לו שכדאי מאוד שהוא ימכור להם את העמותה. כמה ימים לאחר השבעה הוא הגיע לעמותה וראה שאחד מהנציגים של משפחת הפשע פלש לעמותה והתחיל לנהל אותה תחת אותו השם.

  לא את כל העמותות מפעילות משפחות פשע אבל כמו שהם השתלטו על בקבוקי המחזור הם נכנסו לתחום העמותות

 7. 2
  לא ליפול בפח. מי שרוצה לתת דואג לתת בסתר והצילומים

  נועדו להשפלת המקבלים ולהאדרת המחלקים שבעצם אוספים מתורמים וגובים לעצמם אלפי שקלים שלא לצורך. זו תעשייה לקציר רווחים תמורת ארגז עם מצות וכמה פריטים עלובים!
  מי שרוצה לתרום באמת יכול לשלוח למבקשי העזרה תלושים בדואר ובצורה אנונימית, או לחלקם במשרד כלשהו ללא מצלמות ותורים.

  ארגון לתת קשור לקרן החדשה.

  אל תתרמו לו דבר. מיצאו משפחה נזקקת בקירבת מגוריכם ועיזרו לה במקום תעשיית הרמאות של הקרן החדשה שמטרתה להכפיש את המדינה ואת הממשלה.

 8. 1
  זה עצוב אבל נכון. יש לא מעט עמותות שהם ביזנס טוב מאד למנהליהן

  לא חסרים מספיק אנשים מוכשרים שינהלו עמותות כאלה גם ברבע מהשכר של מנהליהן וייתנו תוצאות לא פחות טובות.

  השוויתי באזור מגורי בין שתי עמותות אחת שכל העובדים כולל היו"ר עובדים בהתנדבות מלאה ולא מקבלים שקל ובין עמותה אחרת שחמשת הבכירים בה מקבלים בין 100 אלף ל-200 אלף שקל. כאשר התוצאות של היקף עבודתם דומות !
  איני אומר שלא נכון להשתמש במודל של מקבלי שכר אבל אין ספק שעמותות רבות עושות מהמצוקה ומנדבת ליבם של התורמים כסף טוב לעצמן וזו שערוריה.

  1. שכר בעמותות חלוקת מזון לנזקקים

   מסכימה. יש יותר מדי עמותות ולכל אחת מהן הנהלה וצוות שעובד בשכר,, בנוסף למתנדבים.