חלק ניכר מפסגת זאב הוקם על קרקעות של נספים בשואה

החברה לאיתור והשבת נכסים של נספי השואה מבקשת לקבל את האחריות על הקרקעות שנרכשו בשנות ה-30 וששווין עשרות מיליוני שקלים

חלקים נרחבים משכונת פסגת זאב בירושלים הוקמו על קרקעות שנרכשו בשנות ה-30 על ידי יהודים אירופים שנספו לאחר מכן בשואה. היהודים רכשו מגרשים באזור הכפר חיזמה, שגודלם הממוצע נע בין 600 ל-700 מטרים רבועים, בכוונה להקים במקום יישוב יהודי חדש בשם חבצלת בנימין. רוב הרוכשים נרצחו בשואה, ואילו הקרקעות הופקעו בשנות ה-70, ופסגת זאב הוקמה עליהן.

חוקרי החברה לאיתור והשבת נכסים של נספי השואה הם שגילו באחרונה את זהות בעלי הקרקעות, לאחר שמצאו בארכיון הציוני המרכזי מסמכים המעידים על רכישתן זמן קצר לפני מלחמת העולם השנייה. החברה נמצאת בהליכים עם מינהל מקרקעי ישראל בניסיון לקבל לידיה את האחריות על הקרקעות או פיצויים תמורתן. על פי ההערכות, הקרקעות שוות כיום עשרות מיליוני שקלים ולרוב היהודים שרכשו אותן אין יורשים חיים.

החברה להשבה הוקמה ב-2006 על ידי הכנסת, בעקבות ביקורת על כך שבישראל יש קרקעות וחשבונות בנקים בבעלותם של נספים בשואה העומדים ללא דורש, כאשר נכסים רבים נרכשו בעסקאות שביצעו יהודי אירופה בארץ לפני מלחמת העולם השנייה. לפני כשנה התגלה בארכיון הציוני המרכזי מסמך שעסק ברכישת קרקעות בצפון ירושלים. חוקרי החברה פנו לטאבו - הרשות לרישום מקרקעין, אך היא לא איתרה את בעלי הקרקע. חיפוש נוסף שערכו, בסיוע השמאי הממשלתי, הביא למציאת מסמך שכותרתו "רשימת רוכשי חיזמה - חבצלת בנימין". מהמסמך התברר כי בשנות ה-30 פעלה באירופה קבוצה שקידמה רכישת קרקעות באזור הכפר חיזמה, כדי להקים עליהן יישוב יהודי בשם חבצלת בנימין. הקבוצה אספה רוכשים בקהילות היהודיות בלטביה, אסטוניה, רומניה ובלגיה.

שכונת פסגת זאב, ששטחיה הופקעו בשנות ה-70טס שפלן

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

החברה להשבה איתרה עד היום כמה עשרות שמות של רוכשים, אולם רק יורשיהם של שלושה מהם היו מודעים לרכישה וקיבלו עליה פיצויים בשנות ה-70. יתר הרוכשים נספו מבלי להשאיר יורשים, או שיורשיהם אינם מודעים לקרקע שרכשו.

בחברה שומרים בקפידה על שמות היורשים, על האיתור המדויק של הקרקעות ועל פרטים נוספים הנוגעים לרכישות. זאת בשל פעילותם ההולכת ומתפשטת של נוכלים המשתמשים במידע כדי לגזול כספים מהחברה או מיורשי הקורבנות.

ברשימת שמות הרוכשים הופיעה בין היתר אשה בשם מ.פ, שחיה ברומניה ורכשה קרקע כנראה ב-1938. מהמחקר ברשומות קק"ל ובמאגר השמות של יד ושם עלה כי היא נאסרה במחנה בשטח רומניה ונרצחה שם באוגוסט 1942, כשהיתה בת 52. ב.ג מבלגיה נרצח באושוויץ, כשבבעלותו ארבע חלקות אדמה באזור חיזמה. המידע עליו נמצא בארכיונים בבלגיה.

באחד המקרים אותרו יורשיו של נ.מ, שחי אף הוא בבלגיה ונשלח באפריל 1943 בטרנספורט לאושוויץ. הטרנספורט שעליו נשלח היה "טרנספורט העשרים" המפורסם, שבפעולת גרילה של לוחמי המחתרת הבלגית נעצר, וחלק מהאסירים בו הצליחו להימלט. בין האסירים שנמלטו היה גם נ.מ, שהצליח להינצל ועלה ארצה. יורשיו כבר קיבלו הודעה מהחברה להשבת נכסים על איתור הקרקע השייכת להם, והם עתידים לקבל פיצויים.

במקרים שבהם מצליחה החברה למצוא את יורשי הקרקעות היא מעבירה להם כספי פיצויים ממינהל מקרקעי ישראל. אם היורשים לא מאותרים מועברים כספי הפיצויים לחברה להשבה, שלפי החוק רשאית להשתמש בהם לצורך סיוע לניצולי שואה או פעילויות חינוך והנצחת זיכרון השואה.

בחברה משבחים את שיתוף הפעולה עם מינהל מקרקעי ישראל, שסייע לפתור את תעלומת הקרקעות. באחרונה העביר המינהל 31 מיליון שקלים בעבור קרקעות שנרכשו על ידי יהודים גרמנים שנספו בשואה, והממשלה הבריטית הלאימה בתקופת המנדט לפי "פקודת המסחר עם האויב" מ-1939. מאוחר יותר הקרקעות נמכרו או הופקעו.

גם הקרן הקיימת לישראל הצליחה להשאיר בידיה כמה מאות נכסים, שהועברו לבסוף למינהל מקרקעי ישראל. ברחבי הארץ נותרו עוד עשרות דונמים פנויים שנרכשו על ידי יהודים שנספו, ועתה דנים המינהל והחברה להשבת נכסים באפשרות העברתם לניהול החברה, בשם הנספים, או באפשרות שהמינהל ישלם תמורתם והם יישארו ברשותו.

בין הנכסים יש 12 דונם של קרקעות מגורים באזור חיפה, צפת, ראשון לציון, רמת גן ואבן יהודה, שמונה דונמים של קרקעות המיועדות לתעשייה ומסחר בקרית טבעון ובעפולה, 92 דונם של שטחים חקלאיים באזור קרית אתא, פוריה עילית וקרית ביאליק, וכן כ-13 דונם של שטחים ירוקים או שטחים בעלי ייעודים אחרים.

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 50
  מי מוכן לנדב מידע על האדמות של כפר אחים ישוב שהיה קיים מצפון לירושלים והיום ינווה יעקוב בנויה על חלק מאדמות
 2. 49
  קרקעות פסגת זאב

  אבי המנוח ברוך אנגלר רכש מגרש בשנת 38,בחלקה עליה נסובה כתבתך. היו ברשותינו המסמכים ולאחר משא ומתן קיבלנו אני ואחותי פרוטות, ממש בזיון בהשוואה לערכו האמיתי. מוכן למסור את כל הפרטים.

 3. 48
  חבצלת בנימין

  http://jpress.org.il/Default/Scripting/ArticleWin.asp?From=Archive&Source=Page&Skin=TAUHe&BaseHref=DAV/1935/12/26&PageLabelPrint=&EntityId=Ar00606&ViewMode=HTML

 4. 47
  אז מניצולי השואה מותר לגזול קרקעות? איפה הבושה במדינה?
 5. 46
  אז הארץ מציע סברה לפיה פלסטינים מחיזמה חמסו אדמות מנרצחי שואה, בלתי מתקבל על הדעת הרי ידוע שהאדם הקדמון שחי במערה בירושליים היה פלסטיני מוסלמי ודיבר ערבית וכל שאר הכנענים היבוסים העברים והרומאים באו אחריו.

  הרי הם גם נישלו את תושבי הרובע היהודי, פירקו חצי המהמצבות בהר הזיתים, רצחו וגנבו את בתיהם של תושבי חברון וצפת בפרעות.

  הם ממש לא נגזלים, הם מהגרים אלימים וכובשים שרק עשו זאת קצת לפנינו בתקופה שבה לא היו זכויות אזרח תקשורת ובג"ץ.

  אסף

 6. 45
  לכל הלאומנים המתרוננים-מדובר בכמה עשרות דונם לאומת מאות אלפים!-נא להירגע! וגם לסבתא שלי היתה חלקה בחורן
 7. 44
  אדמות בבעלות יהודית מעבר לקו הירוק הקדוש???

  זה לא אדמה פלסטינית קדושה? התנחלות כובשת לא חוקית? הייתכן???

 8. 43
  לא יכול להיות. הארץ מודה שפסגת זאב הוקמה על קרקע יהודית?!
 9. 42
  היו ״פלסטינאים״ בשואה?!?

  הרי שופר האוליגרכיה האקדמית/תקשורתית/אוטואנטישמית טוען כבר שנים את ה״אמת״ האחת - הכל שלהם.

  1. היו, לא בישראל ולא כקרבנות; שהרי הם שיתפו פעולה עם הנאצים,

   ורצחו יהודים בא"י ( ר' ערך "המופתי")! אך אצל רבים מהישראלים, לא רק מהשמאל, ההסטוריה מתחילה ממלחמת ששת-הימים!

 10. 41
  הורי יוצאי שואה רומניה.

  סבא וסבתא משני הצדדים היה להם רכוש אשר נבזזו. גם השקיעו ממונם לבית בארץ ישראל. היום אין זכר לכל הכסף והרכוש. פשוט יהודים וגויים שמו את ידם. אני מחכה לצדק . מעין תבוא עזרי.

 11. 40
  חוק רישום מקרקעין 1951

  החוק הכי דרקוני שקיים אי פעם, לצרוך בניה ופיתוח המדינה הופקעו שטחים עצומים ובחוק נקבע כי הפיצוי יהיה "גרושים" ממש. האדמות הופקעו על פי החוק הזה מכולם, יהודים, ערבים, נספי שואה בלי אבחנה ואין מה לעשות. האדמות בירושלים הם בקטגוריה הזו, החברה להשבה מבזבזת כאן זמן וכסף על מלחמה אבודה נגד המדינה כי אם יתנו להם יצטרכו לתת לכולם וזה לא יקרה ויש לא מעט פסקי דין לגבי חוק זה.

 12. 39
  גם בכפר חיזמה, הסמוך לפסגת זאב, יש אדמות שנרכשו בידי יהודים שנים רבות לפני קום המדינה. תבדקו באצ"מ.
 13. 38
  מי שמרשים לעצמם לגזול את אדמותיהם של הפלסטינאים, אין להם שום בעייה לעולל את אותו הדבר לבני-עמם, נספי-שואה במקרה זה. כי עוול וחוסר צדק ומצפון אינם עוצרים בצד אחד של הגבול.
 14. 37
  המדינה גונבת ממי שאפשר: ממתים בשואה, נפקדים וחיים
 15. 36
  גזילה.

  בעבר סברתי שהקרקעות נגזלו מערבים ,עכשיו אני למד שהם נגזלו מיהודים מתים.מהות הציונות.

 16. 35
  מה נכסי השואה עושים עם הכסף ?

  האם הכסף הולך לנספים? מדוע הם מסרבים לחשוף את הרשימות?

  1. להשתמש בכסף רק לשיפור תנאיהם של ניצולי-השואה!
 17. 34
  מי שמרשים לעצמם לגזול את אדמותיהם של הפלסטינאים ירשו לעצמם לגזול את אלו של ניספי-השואה. אי-צדק , חוסר-מוסר והעדר מצפון אינם מוגבלים לצד אחד של הקו-הירוק.
 18. 33
  ממשלת ישראל גונבת מכולם,כדי לממן חרדים וטייקונים.
 19. 32
  הימין יזניח את המתנחלים כי אחרת אין לגיטימיות לימין במדינה ובעולם. יש"ע = פשע
 20. 31
  יש"ע = פשע. עושקים פליטי שואה ופלסטינים בלי הבחנה. ההתנחלות הורגת את ישראל.
 21. 30
  "הארץ" שוב באים לקלל ויוצאים מברכים,שנים זועקים בשמאל על כל מרפסת שנסגרת וכל פרגולה שנבנת בפסגת זאב והנה מגיעה בשורה חשובה "האדמה הפלסטינאית הכבושה והנגזלת" היא בכלל אדמה יהודית.
  1. תתנחם: זו רק פינה אחת קטנה במסע שוד האדמות בגדה

   מה שמנחם אותך שהגזל כאן הוא מיהודים ולא מערבים. הטפשות שלך כואבת ?

  2. בגזל הארץ תתנחמו ?
  3. לא נראה שהאמת היא זו שכואבת לשמאל , הינה מתנפצת לה עוד בועה ועוד שקר מתגלה לעיני כל והאמת זועקת עם ישראל שב לאדמתו אותה פיסת ארץ שחלמו עלייה דורות ורכשו בה קרקעות עוד לפני תקומתה מאפר .
  4. האמת היא שכואבת עוד שקר מתעשיית השקרים של השמאל נחשף , הנה שב העם היהודי אל אדמתו אותה פיסת ארץ שחלמו דורות לשוב אלייה ורכשו בה אדמות לבנות את ארצם עוד לפני תקומתה מאפר.
 22. 29
  מצד אחד, צריך לחפש את היורשים. מצד שני, המשכורות בחברה הנ"ל הן אסטרונומיות.
 23. 28
  הארץ צריך להחליט: האם מדינת ישראל גזלה את הנספים או את הפלסטינים? וחוצמזה, מתעורר בי הרושם המשונה שהנרצחים היו שמחים להוריש את רכושם למדינה יהודית עצמאית אילו רק יכלו...
  1. והם גם שמחים שנרצחו ? מי שמך לדבר בשמם ?
  2. ישראל גזלה את שניהם - גם פלסטינים וגם יהודים נספים
 24. 27
  while my AUNT is starving these people are doing MILLIONS
 25. 26
  פסגת זאב?!

  כתושבת ירושלים ללא דירה , התעניינתי בקניית דירה בפסגת זאב, המחירים שם הרקיעו שחקים כמו בכל מקום בירושלים ובארץ, אך זו שכונה די רחוקה הסובלת מבעיית פקקים חמורה ותחבורה מזעזעת. לא מזמן ביקשו ממני מיליון שקל על דירה פשוטה של 3 חדרים!
  עכשיו מגלים שהקרקעות היו שייכות ליורשים של יהודים שנרצחו בשואה.
  גם משפחת סבתי ז"ל כולם נרצחו בשואה לא נשאר אף אחד מהם... לא נראה לי שהם רכשו משהו כאן לפני הירצחם, אך מי שכן רכש מגיע בשבילם להפוך עולמות ולמצוא את היורשים החוקיים למען הצדק ההיסטורי.

 26. 25
  רגע תנו לי להבין אז זו לא אדמה פלסטינאית כבושה ממלחמת ששת הימים,זו אדמה יהודית עוד משנות השלושים .אזי אין בעיה להרחיב את פסגת זאב ולבנות עוד מאות בניני מגורים כמובן תוך פיצוי היורשים היהודים של בעלי הקרקרעות הי"ד.
 27. 24
  כנראה שנמדינה היא הגזלן הגדול ביותר בכלל ושל קורבנות השואה בפרט.
 28. 23
  ניצולי שואה חיים בתנאי חרפה . אין עוד מדינה בעולם שניצולי שואה חיים בתנאים כאלה. אבל את הילדים לוקחים למחנות להראות להם מה עשו לנו.
 29. 22
  מה פתאום, הכל שייך לערבים, יהודים מהר להתגרש מפה
 30. 21
  לפי תקדימי עמונה ומיגרון, יש להרוס מייד את פסגת זאב, להשאיר שם שממה, ואז להשיב את השטח לקרבנות השואה.
  1. רעיון גדול ! גזל הוא גזל. גניבה היא גניבה
 31. 20
  להארץ: ומה אם יתברר לכם שרוב האדמות נשדדו על ידי ערבים משועפאת?

  אוי-יו-יו.הגילוי הזה הוא חרב פיפיות. יען יש הרבה אדמות בידי השודדים הערבים. לפחות בפסגת זאב הם בידי יהודים...

 32. 19
  אסור לתת לגנבים - חברה של ערפדים

  החברה הנ"ל לא עושה ולא עשתה מעולם שום פעולה להחזרת נכסים או כספים לבעליהם. כל פעולותיה מסתכמות באיסוף כספים ונכסים וחלוקתם כמשכורות ומענקים למנהלים והעובדים בחברה. חברה של ערפדים

 33. 18
  כל ישובי הערבים הוקמו על קרקעות שנגזלו מיהודים שגורשו ונרצחו בזמן הרומאים
 34. 17
  מעניין שיהודי עירק לא קנו כלום רק חומוס

  אבל אשכנזים השקיעו כספם כאן ונפשם שם?
  סיר אליאס כדורי העירקי בנה כאן את בתי הספר כדורי המודרניים בהם למדו רבין ואלון אבל לפי הגירסה האשכנזית של סיפור הקמת המדינה יהודי ערב עסקו בעיקר בעירבוב חומוס

  1. כדורי

   בצואתו הקדיש ממון רב להקמת בית ספר חקלאי. פסקו השליטים הצדיקים כי היהודי לא כתב שבית הספר ילמד חקלאות ליהודים. לכן
   חולק הכסף לשניים אחד לערבים אחד.....נו טוב שיהיה גם ליהודים.

 35. 16
  שימוש למען הניצולים... לא להנצחה!!

  אולי הטוב ביותר יהיה להשתמש בכספים האלה לבניית מקומות מחייה מכובדים לניצולים שחיים מתחת לקו העוני... במקום להנציח ולזכור את השואה אבל ולהתעלם מהניצולים כאילו הם עול על צווארנו...

 36. 15
  גם היום בנק ישראל לא מחזיר כספי אגרות חוב כאשר היורשים אינם בנים

  והוא דורש צו משפטי שלא ניתן כשהנפטרים בחול. הבנקים בחול גם הם לא מחזירים כי למערכת המשפט בישראל אין סמכות בחול. גם בנק לאומי שודד את כספי הסרטיפיקט מזמן המנדט. למה שהכנסת תעשה משהוא? היא ברובה "עולים חדשים" וזה לא מכניס מצביעים..

 37. 14
  מה עם אדמות הפליטים הפלסטינים - אף אחד לא דואג להשיב אותן או לפצות את יורשיהם?
  1. ומה עם אלפי פליטים יהודיים שרכושם ואדמותיהם נגזלו תוך ביצוע פוגרומים ע"י מדינות ערב????
  2. גורל אדמות אלה כגורל האדמות של כל עם תוקפן בעולם הנאור - גרמנים בסודטים ובמערב פולין וכו'

   יש שני הבדלים בין הפליטים הגרמנים לבין הפליטים הערבים: 1. הגרמנים לקחו אחריות, שילמו את מחיר התוקפנות שלהם ושיקמו את עצמם. 2. בצ'כיה ובפולין לא היו ואין כיום אזרחים הקוראים להשיב את האדמות לגרמנים שגורשו - תופעה כזאת היא ייחודית ליהודים.

  3. סליחה ? מי תקף בששת הימים ?
  4. הערבים , שנענו לקריאה הערבית לעזוב, ישבו כאן על קרקע גזולה מעם ישראל. שישלמו עבור כל חודש שהשתמשו באדמותינו. האיזכור של פיצוי הוא עוד חוצפה של הלוחמה הפסיכולוגית הערבית.
 38. 13
  לפנות את התושבים ולהחזיר את הקרקעות לבעליהן תוך 30 יום!!

  דין פסגת זאב כדין מגרון!!

  1. צודק
 39. 12
  לפנות את התושבים ולהחזיר את הקרקעות לבעליהן תוך 30 יום!!

  דין פסגת זאב כדין מגרון!!

 40. 11
  ניצול רכוש אחרים

  ומה עם אדמות קיבוץ אפק? קרקע פרטית עם חלוקה ויורשים ידועים ברובם וניתנו לקיבוץ לגידולים חקלאים ללא רשות הבעלים.
  נמל תל אביב אשר מומן על ידי מכירת מניות, הופקע לצורכי ציבור ומהווה היום מסחטת כסף לעסקים פרטיים, ומה עם בעלי המניות?
  לא צריך ללכת רחוק, העוולות נמצאות תחת האף ובידי בעלי הכוח.

  1. מגרש בקצה סביניה שעובד במשך שנים על ידי הקיבוץ .ואנחנו שילמנו את המיסים עליו.

   אגב ידוע לי שלסבי היו מגרשים בדניה על הכרמל. לצערי אין לי נירות על כך אבל היו צריכים לבדוק זאת על ידי החברה להשבת רכוש מלפני השואה.
   המגרש הראשון שכתבתי עליו כן ידעו מי הבעלים.והוא היה מיועד לבנית עיר המפרץ. ועלה בזמנו כסף רב מאד.
   מי יחזיר לנו אותו\?

 41. 10
  למה הכוונה "פעילותם ההולכת ומתפשטת של נוכלים המשתמשים במידע כדי לגזול כספים מהחברה או מיורשי הקורבנות"?

  הרי זו מדינת הגנבים כפי שהעיד עליה א.א. שנשלח לפלשתינה ב-1938 מטעם מינסטריון הרייך לברר אפשרות השלכת יהודי גרמניה למזרח התיכון. הוא שלח מברק לאמור: "הערבים המקומיים עניים וחסרי כל, ליהודים אין ממי לגנוב אז הם גונבים אחד מהשני".

  1. מוחמד, אני שמח שאפילו אתה מצטט נייר האומר שהיהודים לא גנבו ממך.
  2. א.א. הוא אדולף אייכמן למי שלא זוכר. הוא, בדיוק כמו כמו היהודים שהקדימו לעשות עלייה, שנא ערבים.
 42. 9
  אתם עדיין באמת לא מבינים שאנחנו מדינה באמת מזוינת ברמות הכי גבוהות שאפשר?
 43. 8
  הקיבוצים גם "גנבו" אדמות מיהודי העולם, ועכשיו הם מוכרים את זה חזרה במחיר מופקע.

  קרקעות קיבוצים הם קרקעות מדינה, ועליהם לחזור למדינה לשם פיתוח לטובת כלל האזרחים, ולא רק קבוצות אינטרס שגם ככה קיבלו הטבות מפליגות מהממשלה.

 44. 7
  הארץ שינה גירסא

  עד לא מזמן זה היה קרקע פלשתינית.

  1. הם קנו אותה
  2. ממי? מהנרצחים?
 45. 6
  זו סותר את טענתו הבסיסית של השמאל ,אדמות מעבר לקו הירוק הן קרקע פלסטינית שנכבשה מידי ערבים ויש להשיבה ולטהרה מכל יהודי.
  1. אצלנו הפקענו את כל הרכוש הערבי בשיטת "נפקדים"...
  2. תה מלא אוילות שאפילו את תענות השמאל אינך מכיר ובדאי שינך מבין.
  3. זה אומר שבכל מקרה המתנחלים יושבים על קרקע של אחרים
 46. 5
  מה התועלת בקיומה של החברה להשבה?

  לפי מה שנמסר מהכתבה, ממילא אין לבעלי הקרקע שעליה הוקמה השכונה יורשים או שלא ניתן הלכה למעשה לאתרם. אז איזו הצדקה יש לקיומה של החברה להשבה? הם לוקחים את הקרקע/פיצוי כספי מהמינהל, שהיא זרוע אחת של המדינה ומעבירים לחברה להשבה, שהיא זרוע אחרת. בדרך, עשרות פקידים מקבלים על זה משכורת.
  חוץ מזה, חשבתי שהחברה להשבה קמה כדי לפרסם ברבים את המידע שהיה חסוי כל השנים, כדי שהיורשים יוכלו לדרוש את המגיע להם, אך הנה, לפי הכתבה, מסתבר שהם שומרים על המידע בסודיות.

  1. יש תועלת רבה מאד בקיום החברה!

   החברה מספקת משכורות עתק לקצינים בכירים במיל' ועוד אנשים שהמדינה חפצה ביקרם. אם כבר לקצץ במנגנון הציבורי, עדיף לעשות כן על חשבון שירותי הבריאות המתפוצצים מעודף תקני אחיות ורופאים. כך יאה לה למדינה שבחרה בבנימין נתניהו לעמוד בראשה.

  2. לדניאל פ

   אתה צודק 100%
   אבל בבחירות הבאות גם- אם הן יתקיימו עוד שנה או עוד חצי שנה- שוב האנשים ישכחו הכל, הליכוד ייצא בתעמולה שמופז/לפיד/ליבני מחלקים את ירושלים, שוב יקנו את טיפשותם של ישראליים רבים והוא שוב ייבחר לעוד 4 שנים.
   משיהו אמר פוטין...או שאני טועה?

 47. 4
  lost case

  במי יאבקו עכשיו?

  בקבלן הכריש?
  בעו"ד המושחת?
  בראש הממשלה המקורב לבעלי הממון?

  מי שרוצה כסף ורכוש במדינת ישראל, צריך לרדת לשאול הנחשים והיצורים הלא נעימים בכלל.

  או במילים אחרות, אם אין לכם כוונה לצאת להפגין נגד ההתנהלות הביזיונית של מדינת ישראל, שבו בלול! שזה בטוח טוב יותר מאשר לשבת בגטו. אז החיים משתפרים במובן מסוים, אך! יום יבוא, הגאולה תגיע ונשחרר את עם ישראל מכל תלאותיו וביניהן - בעלי הממון הקפיטיליסטים, הממשלה המושחתת, נפריט את כל הגופים הממשלתיים ונציב בהם עובדי עם משלנו.

  חלומות באספמיה, אני חוזר לישון.
  מוטב לישון מאשר לחיות את המציאות.
  ואם כבר ערים...אז למה לא לתפוס ראש עם איזה ג'וינט או שניים.
  מוטב להירגע בבית מאשר להתמודד עם קרבות הישרדות בג'ונגל הישראלי הסואן בחוץ.

  יאללה בית"ר!

 48. 3
  ואיך שכחתי את "כפר עברי" שלי
 49. 2
  ועל אדמות משפחתי שנקנו בכפר עברי כבר יושבים ערבים-מה עליהן?

  ומה על אדמות הרצליה (הבאסה) שנגזלו במדינה מהקונים ללא פיצוי? מה עליהן?

 50. 1
  החברה היא הגנב הגדול ביות

  החברה הזאת היא הגנב הגדול עם מנגנון מנופח ומשכורות מטורפות, הדבר היחיד שמעניין אותם הוא לקחת כסף ולשמן את המנגנון, עדיף כבר שהכסף היה הולך לפח