הרוגה ו-6 פצועים בקריסת גוף תאורה בחזרה לטקס יום העצמאות בהר הרצל

המבנה המחזיק את מערכת התאורה וההגברה קרס על הרחבה. הפצועים פונו להדסה עין כרם ושערי צדק; 4 נעצרו בחשד לגרימת מוות ברשלנות

סגן הילה בצלאלי, בת 20 ממבשרת ציון, נהרגה ושישה בני אדם נפצעו היום (רביעי) לאחר שמבנה המחזיק את מערכת התאורה בבמה המרכזית בהר הרצל קרס. האירוע התרחש בעת ההכנות לקראת טקס יום העצמאות שצפוי להיערך במקום בשבוע הבא. שני פצועים פונו לבית החולים שערי צדק ושלושה נוספים פונו לבית החולים הדסה עין כרם. הלווייתה של ההרוגה נערכה הלילה בהר הרצל ב-23:00. משטרת ירושלים עצרה ארבעה אנשים בחשד לגרימת מוות ברשלנות. בין העצורים מנכ"ל חברת עיצוב הבמה, המהנדס הראשי של הטקס ועוד שני בכירים נוספים.

דובר מד"א מסר כי העמודים המחזיקים את התאורה ומערכת ההגברה קרסו על הבמה בעת חזרות לאירוע הפצועים פונו לקבלת טיפול רפואי בבתי חולים שונים בירושלים. ממשטרת מחוז ירושלים נמסר כי החלה חקירה לבדיקת נסיבות האירוע. "נגיע לעדויות של אנשים שהתריעו על מצבו הרעוע של המבנה", מסר תת ניצב מני יצחקי, סגן מפקד מחוז ירושלים, "נקבל החלטה לגבי המשך ההכנות ליום העצמאות במקום".

עדי ראייה סיפרו כי הבחינו בגופי התאורה מתנדנדים לפני שקרסו. אור ארגמנד, תלמיד תיכון שבא עם כיתתו לצפות בחזרות סיפר ל"הארץ" כי "ראינו את התאורה קצת זזה. אמרתי לחברים שלי 'זה הולך ליפול'. הם אמרו 'אין מצב'. שלוש דקות אחר כך העמודים מתחילים לקרוס. זה קרה לאט, לא מהר".

כוחות משטרה והצלה בזירת הקריסה בהר הרצלאוליבייה פיטוסי

אמה של ההרוגה, שהיתה בעת האירוע בהר הרצל, אמרה כי "הגעתי לשם שניות אחרי האירוע וישר הבנתי שאם הילה לא מטפלת בפצוע - היא ההרוגה, אם הילה שלי לא עושה החייאה - עושים לה". צח, אחיה של הילה אמר כי "היא היתה בת 20 בסך הכל. בגלל שפועל לא סגר בורג היא קיפחה את חייה". היא הותירה אחריה הורים ושלושה אחים. בצלאלי שירתה בחטמ"ר 417 בבקעה.

"מצאנו מעט נפגעים אבל כאלה שהיינו צריכים לטפל בהם הרבה זמן", סיפר מרדכי בן הרוש פראמדיק במד"א ירושלים. "רובם עם פציעות טראומה אורטופדיות. אחד עם פגיעת ראש ואחת עם פגיעה רב מערכתית שנקבע מותה. אחד החיילים פה סיפר לי שהיא ביקשה ממנו לתת לה כוס מים. הוא הלך לתת לה כוס מים ורגע אחרי זה הכל קרס".

נתי גיוטן, מתנדב זק"א, סיפר: "אני גר קרוב, הייתי בין הראשונים להגיע למקום. היתה המולה רבה, אנשים התרוצצו לכל עבר. באמצע הרחבה התרסק גשר התאורה". גיוטן טיפל באחת הפצועות קשה – שסבלה ככל הנראה מפגיעת ראש. "החדרנו עירוי ופינינו אותה לבית החולים". צבי דוד, מתנדב איחוד והצלה, סיפר: "הגעתי להר הרצל וזיהיתי שלושה נפגעים. התחלתי בפעולות החייאה על אחת הנפגעות, שלמרבה הצער נקבע מותה. אז הגיעו חובשים נוספים וטיפלו בנפגעים האחרים".

ראש אכ"א, האלופה אורנה ברביבאי, הגיעה להר הרצל וסיפרה כי בשלב ראשון עוסקים בצה"ל "בטיפול במשפחה ובליווי שלה. אף אחד לא צפה אירוע כזה שיקרה כך כאן בהר הרצל".

בצלאלידובר צה"ל

חברת "עיצוב במה", שהיתה אמונה על הקמת גוף התאורה שקרס, הוקמה ב-1990. בשנת 2006 רכשה החברה את חברת "ארגונית" אשר שימשה כקבלנית הגשר באסון המכבייה ושאחד מבעליה נדון לתשעה חודשי מאסר בעקבות האסון. בשנת 2004 חייב בית משפט השלום בירושלים את חברת "עיצוב במה" בפיצוי זוג בסך 13,000 שקלים זאת בגין שקיעתה של במת ריקודים שהקימה החברה עבור אירוע חתונה. עיקר הפיצוי ניתן בעבור עוגמת הנפש שנגרמה לזוג. בשנת 2008 חייב בית משפט השלום בירושלים את החברה בפיצוי עובד החברה בסך של 400,000 שקלים בגין נזקי גוף בשל תאונת עבודה במהלה נפל ממתקן במה ונפצע באורח קשה.

בחברת עיצוב במה הדגישו כי הרכישה נעשתה שנים לאחר האסון ואין כל קשר בין חברת "עיצוב במה" לחברת "ארגונית" דאז. עוד נמסר מהחברה כי היא "פועלת אך ורק על פי ההוראות והאישורים של מהנדסי בטיחות וגם במה זו העומדת מזה עשרה ימים אושרה על ידי מספר מהנדסי בטיחות ובהתאם להוראות והדרישות".

ד"ר אמיר פרי, יו"ר אגודת מהנדסי הבטיחות בלשכת המהנדסים בישראל, התייחס הערב לאירוע היום ואמר כי "מדובר בעוד כשל אחד במערכת כשלים מערכתית בתחום הבטיחות בישראל. בהשוואה לעולם המערבי המפותח, אנחנו נשרכים רחוק מאחור, עדיין אין לנו חוק מסודר שהרגולטור אימץ, בנושא הבטיחות של אירועים המוניים".

פרי מתייחס בדבריו למושג "אס.אם.אס" (ניהול בטיחות מערכתי) שהונהג בעולם המערבי לאחר אסון צ'רנוביל, לפני 26 שנה, ועל פיו נקבעו נהלים מסודרים באירועים המוניים כמו זיהוי גורמי סיכון, הערכתם ואמצעי בקרה, כאשר התהליך מחייב את המהנדסים המעורבים בנושא, כמו מהנדסי חשמל ובטיחות, לחשב את גורמי הסיכון טרום האירוע. בישראל, עם זאת, הנוהל אינו מחייב והוא בגדר המלצה בלבד.
 

 


 

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 87
  עלוב ועצוב יהיה טקס הדלקת המשואות לנוכח הארוע המצער והמאכזב!!!!!

  לבטל את טקס הדלקת המשואות בערב יום העצמאות,
  מאחר ולחיי עצמאות ישראל היה עדיף שאנשים יקחו אחריות על מעשיהם
  בושה וכלימה אם אחרי אסון כזה יחגגו על הבמה הזאת ממש עליבות!!!!!

 2. 86
  כמו השריפה בכרמל, גם האירוע הנוכחי בניהולו של פודל הביבי מהליכוד-אדלשטיין, הוא פרומו לחורבן הבית בידי ביבי והימין המופרע שאיתו. ביבי יכול עד מחרתיים לצעוק שואה, איראן... בינתיים, הוא השואה שלנו. ליברמן צועק הפלסטינים יציתו את השטח...ובנתיים- היחידים שמציתים את השטח זה הוא וביבי. הכתובת על הקיר
  1. אוי שתוק כבר מה קשור ביבי למה שקרה בהר הרצל
 3. 85
  כמו השריפה בכרמל, גם האירוע הנוכחי בניהולו של פודל הביבי מהליכוד-אדלשטיין, הוא פרומו לחורבן הבית בידי ביבי והימין המופרע שאיתו. ביבי יכול עד מחרתיים לצעוק שואה, איראן... בינתיים, הוא השואה שלנו. ליברמן צועק הפלסטינים יציתו את השטח...ובנתיים- היחידים שמציתים את השטח זה הוא וביבי. הכתובת על הקיר
 4. 84
  מהנדס לא מוכשר במיוחד

  ובסוף ימצאו שהמהנדס שאישר את המבנה עלה לארץ מרוסיה ולמד באיזה פוליטכניקום נידח בסיביר.בארץ כמובן מיד הכירו בתעודת "המהנדס" שלו.כך בארץ בשביל לקבל תעודת מהנדס צריך לקרוע את התחת 4 שנים בטכניון או באוניברסיטה מוכרת ,או........ללמוד בבית ספר טכני במזרח אירופא ולעלות לארץ.חברות צבוריות-הנדסיות בארץ (מעצ,רכבת ישראל,משרד התחבורה ),ועוד מלאות במהנדסים בעייתים כאלו שמונו בתקופת השר הרוסי שהיה ממונה על משרד התחבורה בזמנו (למי שלא זוכר -מר ליברמן ).את התוצאות נראה בשנים הבאות.

 5. 83
  הרגולטור צריך לשאת בעונש

  מנסיון לא רק בתחום הזה לצערי הרגולטורים רדומים על חשבוננו. ברגע שהרגולטור לא פועל ומחוסר שיניים עיצוב במה היא רק תופעה אחת בנוף שלם הכל רקוב. פעם אחת היה משלם אחראי רגולציה על מצב החברות בשוק היו כבר כולם משנים את אופי היחסים של ם עם בעלי החברות ... והמבין יבין.

 6. 82
  מדינת חלם

  לא פעם ראשונה ובטח לא האחרונה בנושאי בטיחות ואיכות של מנטליות ישראלית חפפנית. אנחנו מתגאים בהייטק בפרסי נובל בכיפת ברזל בחץ בתעשיות עתירות ידע ,אך מצד שני יש את המקרים הללו של שוק במזרח התיכון של מנטליות של יהיה בסדר של סמוך. הישראלים מבריקים באילתורים שדורשים יצירתיות אך חלשים בתחזוקה שוטפת של דברים של עמידה בתקנים במיוחד בנושא איכות.
  בקיצור מנטליות של עם ואיזור ..וזה עולה בדם של אזרחים וזאת עד הפעם הבאה ברולטה הרוסית הישראלית כולנו יעד למנטליות הזאת עצם החיים במקום הזה תחת המנטליות הזאת היא הסכמה בשתיקה.

 7. 81
  זה מקרה שולי,

  העיקר להדיח את מי שלא רצה לשמוע שירת נשים

 8. 80
  הצילום שנוגע ללב

  זרם שמחת החיים, הגאווה של הקצינה נושאת הדגל, הכל מטפטף מהתמונה בדף הפייסבוק.
  האבדן הזה כל כך טראגי בעיני שפשוט הייתי חייב לכתוב. והלואי ולא יהיו אשמים אלא רק לקחים. חיבוק עמוק ואובה למשפחה

 9. 79
  הרבה תגובות פה הן גם פרטאץ'
 10. 78
  לבטל טקס במתכונתו הבומבסטית. לציין במקום זאת חשיבות של יסודיות במחשבה ועבודה
 11. 77
  פארטצ'יה אהובתי

  אפרים קישון כבר זיהה את הפארטצ'יות הזאת מזמן.

 12. 76
  שנאמר - רעל הורג
 13. 75
  יהי זכרה ברוך. איזה אסון
 14. 74
  אמרו שיהיו רוחות חזקות היום

  שרבי השם ירחם .איזה אבדה נוראה הכל משמיים!

 15. 73
  תגידו,משהו באוויר של ירושלים גורם לאנשים להפוך לנביאים...

  תגידו,משהו באוויר של ירושלים גורם לאנשים להפוך לנביאים? אם לא איך תסבירו את הנבואה הזו: "ממשטרת מחוז ירושלים נמסר כי החלה חקירה לבדיקת נסיבות האירוע. "נגיע לעדויות של אנשים שהתריעו על מצבו הרעוע של המבנה", מסר תת ניצב מני יצחקי, סגן מפקד מחוז ירושלים,"?

  ולשם לב לזה:"נגיע לעדויות של אנשים שהתריעו על מצבו הרעוע של המבנה"

  ואללה? אם כבר יש אנשים שהתריעו איך זה שלא נעשה דבר ואסדת התאורה קרסה והרגה - אה מר נביא מני יצחקי - לך לשתות מים... 16. 72
  רמת החירפון של עם ישראל מגיעה לשיאים חדשים

  צטער, הושפעתי קשות משלל התגובות למעלה. עדיין אין לי רשיון לטקבק ולכן איני אחראי למה שאני כותב ;-)

 17. 71
  רמת החירפון של עם ישראל מגיעה לשיאים חדשים

  צטער, הושפעתי קשות משלל התגובות למעלה. עדיין אין לי רשיון לטקבק ואני לא אחראי למה שאני כותב ;-)

 18. 70
  כל הזמן דואגים להזכיר לנו איזו חבורה של חסרי אחריות ומאלתרים מנהלת לנו את חיינו
 19. 69
  מענין, אף אחד אפילו לא מציע לבטל את הטקס , וזה באותה מדינה שכל כך כעסה שלא ביטלו אולימפיאדה שלמה כשהספורטאים שלנו נרצחו ! אבל כשזה אצלנו, הסטנדרטים אחרים, כמובן. "כל כך הרבה השקענו, והנאומים החשובים כבר מוכנים, ועד שסגרנו את רשימות המוזמנים, ובכלל - רק חיילת אחת". זהו.
 20. 68
  שהמשטרה תעצור את החקירה מיד!! ושהפרקליטות לא תיגע בזה! זה יהיה בזבוז מיותר של משאבים רבים, שכל מה שיצא ממנו זה איזה חמישה עורכי דין פרטיים שידפקו קופה.
 21. 67
  With record like in the article they got the job

  Whoever gave the Itzuv Bama the contract should go to jail
  with a record of safety as mentioned in the article this company should go out of busienss
  DID SOMEBODY PAID THE PERSON THAT SELECTED THEM

 22. 66
  רק הטובים הולכים!

  אם היא נבחרה להופיע בטקס, סימן שהיא קצינה מצטיינת. זה כבוד גדול לצעוד שם, וזוכר שממש נלחמו אצלנו על הזכות לצעוד בהר הרצל.
  תנחומים והערכה למשפחה שגידלה בת וקצינה למופת! משתתף בצערכם

 23. 65
  הנה כי כן, החברה ומנהליה, התרשלו כלפי התובע. מראיות עולה, כי ניתן היה לצפות את סיכוני הנפילה מהפיגום, באופן סביר וכי תוחלת הנזק, גובהה מעלות מניעתו. על החברה ומנהליה, היה לצפות, כי התובע עלול להפגע, במהלך עבודתו, להקמת הבמה ונוכח שהייתו על הפיגום, בגובה של 6 מטרים והיה עליהם ליתן לו הדרכה ראויה, קודם לתחילת עבודתו ובעיקר, לספק לו ריתמה מתאימה...

  http://www.lawguide.co.il/articles/1/%D7%AA%D7%91%D7%99%D7%A2%D7%94-%D7%9C%D7%A4%D7%99%D7%A6%D7%95%D7%99%D7%99%D7%9D-%D7%91%D7%A9%D7%9C-%D7%AA%D7%90%D7%95%D7%A0%D7%AA-%D7%A2%D7%91%D7%95%D7%93%D7%94-%D7%91%D7%9E%D7%94%D7%9C%D7%9A-%D7%A2%D7%91%D7%95%D7%93%D7%AA%D7%95-%D7%95%D7%9C%D7%90%D7%97%D7%A8-%D7%A9%D7%A0%D7%A4%D7%9C-%D7%9E%D7%9E%D7%AA%D7%A7%D7%9F-%D7%91%D7%9E%D7%94/

 24. 64
  קו ישר (ומאד עקום) מחבר בין אסון המכביה לאסון בהר הרצל. סמוך, אין מצב

  מוות מיותר של אשה צעירה בשיא לבלובה. תנחומים למשפחה.

 25. 63
  בטיחות בטיחות בטיחות כוללת-תנחומים למישפחה ולעם ישראל
 26. 62
  יהי זכרה ברוך.
 27. 61
  Unnecessary tragedy

  First condolences to the family for the untimely death
  of their daughter and sister and fast recovery to the injured
  Every archi parchi in Israel is doing things without
  Understanding what they are doing.
  Construction like this requires a very strict inspection by qualified
  People……this was build for public affair

 28. 60
  תנחומים למשפחה, שלא תדעו עוד צער. החלמה מהירה לפצועים.
 29. 59
  תנחומים

  למשפחה - שלא תדעו עוד צער

 30. 58
  בי נשבעתי, היתה לי תחושה שזה עומד לקרות: @@@@@

  טיילתי בפארק היפה של הר הרצל בשבת לפני כחודש, ראיתי כבר אז את מבנה המושבים האדיר, ואמרתי לעצמי: די מפחיד לשבת בשורות העליונות, זה לא נראה יציב במיוחד. מה יקרה אם זה יקרוס באמצע טקס יום העצמאות, או שחלילה יהיה שם פיגוע וכולם יצטרכו להתפנות בו-זמנית מה"אמפיתאטרון" המורכב מברזלים ?

 31. 57
  אם במה קרסה איך המדינה לא תקרוס מול רבבות טילים?
 32. 56
  מדינת כיבוש מסכנים האזרחים שלה
 33. 55
  פרטאץ' אמרנו? ישראבלוף אמרנו? חלטורה אמרנו? מבנה חזק אייזנר בטון אמרנו?
 34. 54
  ותדע כל אם עבריה שאי אפשר לסמוך . תמשיכו עם המכרזים המעוותים.
 35. 53
  ומאיזה מוסד הוא קיבל תואר.

  הגיע הזמן שהשחצנים מהטכניון יורידו את האף.

 36. 52
  השאלות שלא ישאלו: מי אישר את החברה. מי אישר את הגשר.
 37. 51
  הפשע בהר הרצל

  לעצור את כל מי שאחראי לתכנון ולבניה החובבניתולהעמידם לדין על הריגה ופציעה חפים מפשע זה יכול היה להגמר ביום העצמאות עם עשרות הרוגים הם בטח קשורים גם לחובבנים שבנו את גשר המכביה ולא הועמדו לדין האסון

 38. 50
  לקיים טכס צנועה למורת רוחם של יו"ר הכנסת ומשרד ההסברה שאחראי על הטכס
 39. 49
  זה מה שקורה בצה"ל

  לוחם בהנדסה מת באימון.
  קצינה מתה בהר הרצל.
  סמח"ט עושה בעיות
  חיילת נשלחה לכלא אחרי שנאנסה.

  אני מתבייש בכל יום שאני לובש מדים. (המגיב חייל יושב 14 יום ריתוק)

 40. 48
  אותה חברה שהיתה אחראית לאסון המכביה רק בשם אחר פשעה שוב

  הפושעים האמיתיים הם אלה שידעו את עברה הלא מקצועי של החברה ולמרות הכל שכרו את שירותם הלא מקצועי !

  1. את יכולה לתת עוד פרטים?

   באיזו חברה מדובר?

  2. תקרא את הכתבה, לא רק את הטוקבקים.
 41. 47
  חפיפניקים

  תפסיקו להרוג אנשים ולהרוס משפחות.

 42. 46
  ציונות קרסה באוסלו בהתנתקות ובהתנפלות על סגן אלוף שהיכה נאצי מדנמרק

  הבה זה רק סמל

  1. הציונות קרסה כאשר טרוריסט כמו כהנא קיבל מנדט בכנסת ומאז הנפילה בתאוצה
 43. 45
  ישראל רוצה לארח את האולימפידה בארץ! נמשיך לחלום!
 44. 44
  הו, כמה אירוני וסמלי.

  במדינת החפלפ וה"סמוך", אירוע שכזה שיתרחש במהלך החגיגות ליום ה"עצמאות" (עאלק עצמאות, אבל מילא), היום שהמדינה חוגגת את עצמה ואת מהותה - שום תסריטאי הוליוודי לא יכול היה לנסח זאת טוב יותר.

 45. 43
  כ"כ לא מפתיע במדינה של מחיר וקומבינה

  המזמין רצה מחיר...
  הקבלן רצה מחיר (של ציוד, שכ"ע והיכן שרק ניתן)...
  קבלני משנה רצו מחיר...
  אז מה, לעזאזל, כ"כ מפתיע שבסופו של דבר המרדף המטורף אחרי המחיר "הוכתר" במחיר של... חיי אדם?
  "עם נבל ולא חכם" אמרנו?

 46. 42
  זה אותו צבא שטוען שינצח את אירן????
 47. 41
  זוכרים את גשר המכביה?

  ואת פלקל זוכרים? זה השיטה בישראל. כולנו גשר המכביה אחד גדול.

 48. 40
  למה לשים ארבעה ברגים, יתפוס גם עם שלושה

  אין ת'חלק המקורי, תעשה חור ותבריג עם בורג עץ...
  פרטצ'יה אהובתי.

 49. 39
  הקומבינה העירקו-אשכנזית במיטבה !!!!!!!

  - נו ומה עם גשר המכביה ? וריצפת אולם הריקודים
  כשתפרוץ מלחמה אז האם אמאשל כל הקומבינות הוורדודות תתגלנה !

 50. 38
  בבוקר מת חייל בגלל השמש וכעת חיילת נהרגה בגלל הרוח! עד מתי הפושעים יחגגו?
 51. 37
  "מזל" שהגופים לא קרסו באמצע הטקס על ניצולי שואה ואזרחים תמימים!
  1. טקס יום השואה הוא ביד ושם ולא בהר הרצל
  2. ועל נערה (סליחה, קצינה) בת 20 זה כן בסדר?

   אלהים, בחורה תמימה קפחה את חייה בגלל חאפריות, סמוך ו'יהיה בסדר' ועוד בחורה פגועת ראש (יש סיכוי שגם חייה וחיי סובביה נהרסו) ואתה מקשקש.

 52. 36
  להכניס מכתה א' ועד בגרות - ביצוע פרוייקטים TQM !!!!
 53. 35
  זכרונות מגשר המכבייה

  לאחר התמוטטות גשר המכבייה ב-1997 ראיין נחום ברנע את חברי המשלחת האוסטרלית, שחבריהם נפגעו בהתמוטטות. לדבריהם, "חשבנו עליכם הישראלים הרבה דברים, אבל אף פעם לא חשבנו שאתם לא מסוגלים לבנות גשר".

  נו, לעולם לא מאוחר מכדי ללמוד...

 54. 34
  זה לא מפתיע,הכל במדינה עומד לפני קריסה ,קורבנות השואה הביעו את זעמם על התמיכה הגורפת בטרוריסט הנאצי מנורווגיה.
 55. 33
  היה מזל לגנץ ולעוד הרבה שאמורים להשתתף בטקס יום העצמאות.
 56. 32
  זה ממש ישראל

  היה פעם איזה מנהל רע לב שקראו לו ישראל פטשניק. בפועל קראנו לו ישראל פרטצ׳ניק כי הכל אצלו היה פרטאצ׳. אותו דבר גם כאן

 57. 31
  תגובה טיפשית

  ראש אכ"א, האלופה אורנה ברביבאי "... אף אחד לא צפה אירוע כזה שיקרה כך כאן בהר הרצל". זה מסביר את הכל, כי כאשר לא מודעים לבטיחות (כנאמר "אף אחד לא צפה "), ולא מנהלים דברים בצורה מקצועית, אז כל האסונות ה"בלתי צפויות" אכן קורות.

 58. 30
  זו גרימת מוות ברשלנות

  הפרטץ' , חוסר המקצועיות והרצון לחסוך בכל מקום מביאים לעבודות חלטורות שגורמים לאסונות. חייבים להפסיק את זה על ידי ענישה מחמירה של הגורמים האחראים לכך

  1. הגורם האחראי הוא ממשלת ישראל.
 59. 29
  כמה נורא שמישהי שילמה בחייה על רשלנות פושעת של אחר

  זוועת עולם, קשה לי לתאר מה עובר על המשפחה שלה ברגעים אלה. נורא, נורא ואיום.

 60. 28
  הטכסים האלה עוד יגמרו להרבה צרות. מטכס לטכס, מדחי לדחי.
 61. 27
  עד שהמהנדס האחראי לא ישב 10 שנים בכלא, תרבות ה "יהיה בסדר" לא תשתנה
  1. ספק אם היה בכלל מהנדס בענין.
  2. מפקד הטקס פישל בכך שלא מינה מפקח על ההקמה.
 62. 26
  רשיונות

  בלי לבדוק ראו מה לא היה בפרויקט: לא היה קונסטרוקטור מומחה לאנטנות, לא היו תכניות עבודה מאושרות, לא היה היתר בנייה, לא היה רשיון עסק, לא היה קבלן (היה מומחה לעיצוב במות), לא היה פיקוח הנדסי, היה גנרל מהצבא שיודע לעשות הכל, היה אגף במשרד הביטחון: אגף מבצעים לוגיסטיים שיודעים לעשות הכל, והתוצאה: חיילת הרוגה, וחגיגות שהפכו לחגא!

 63. 25
  בישראל הרשלנות משתלמת

  העדויות כבר מעידות על כך שמשתתפים התריעו על כך שהעמודים לא נראים יציבים, שהעמודים התנדנדו ברוח, שאסונות כמעט התרחשו בהכנות לטקסים קודמים. כרגיל, הכשלים קיימים בכל הרמות ודוקא משום כך באורח פלא לא יימצא אף אחראי לאסון, פרט אולי להרוגה שעמדה בדרכו של עמוד התאורה.
  ֿ

 64. 24
  ביבי אשם-יאלה תמשיך אם הישראבלוף
 65. 23
  מדינת קומבינה. הכל פה דבוק בסלוטייפ ויהיה בסדר

  יהי זכרה של החיילת ברוך. איזה מוות מיותר

 66. 22
  מתי האולמפיאדה?

  העיקר שאלכס גלעדי רצה שנארח את האולפיאדה יחד עם עזה

 67. 21
  גשר המכביה 2

  צר לי על הנערה ומשפחתה, אבל נו, מה לעשות שהממשלה ממשיכה להעסיק קבלנים מסוג ז' שהם חברים של שרים והם אלו שבונים קונסטרוקציות שלא עומדות בתנאי האוויר הבסיסיים - ברוחות (יש רוח חזק היום בירושלים).

 68. 20
  צה" ל מציג: חייל נפטר באימון!! צעירה נהרגה בהר הרצל!! עד מתי תמשך ההפקרות?

  האם ההפקרות תיפסק? כנראה שתרבות הריאליטי הגיעה לצה"ל וההפקרות
  כבר בלתי נסבלת. אבל לא נורא, הגנרלים אוכלים ושובעים, דואגים למשרדים שלהם בקריה ולרכבים הלבנים הצמודים שלהם. אה כן... גם לג'ובים בשרות הציבורי ואצל הטייקונים לאחר השחרור. מופקרים תחזירו את הדרגות. בעוד שבוע נקיא מהנאומים השקריים שלכם בהר הרצל במקום שבו נהרגה צעירה בגלל ה"יהיה בסדר" שלכם.

  1. רמטכ"ל שהדיח היום קצין סתם.......

   מאבד באותו יום חייל בתאונת אימונים סתם..............
   ומאבד חיילת בהכנות לטקס העצמאות סתם.............

  2. "קצין סתם" זו הברקה ! שלך?
  3. נקווה שה"קצין" הזה לא מייצג את איכות הפיקוד הבכיר בצה"ל

   אז אנחנו בצרה גדולה מאד

 69. 19
  אסון המכביה, אסון הר הרצל - פ א ר ט א ץ׳ !!!
 70. 18
  דה מארקר, אתם היחידים שיכולים לתחקר מה באמת היה שם

  צריך לתחקר מי בדיוק חסך בתקציבים ולאן הלך העודף, מי קיבל את עבודת הבינוי ולמה והאם מדובר בסתם תאונה או בכשל תפעולי. רק אתם יכולים לתחקר את זה בלי פחד ובלי עכבות

  1. את רציני ??! כל דבר שמריח מציונות לא יזכה כאן לטיפול נאות.
 71. 17
  למה לדאוג לקטנות כמו עמוד תאורה? בואו נדאג לפצצה אטומית, ונבחר שוב את ביבי
 72. 16
  קודם לכל תנחומים למשפחת הנפטרת, והחלמה שלמה ומהירה לפצועים! ואולם: שוב מיקרה של מקצועיות לקויה !מה יהיה?

  טרם נסתימה לחלוטין פרשת אייזנר, שהתאים לתפקידו כמו חומוס למסעדה סינית, וכבר יש פרשה נוספת המעלה חשש למיקצועיות לקויה למדי.
  מעניין אם למהנדס העיר ירושלים, שמן הסתם אישר את המבנה ההוא, ולמי שהקים אותו יש הסבר משכנע. (בבקשה לא מסוג ההסברים של מר אייזנר, לא שתו לי ואכלו לי. את זה אני לא חושב שמישהו באמת רוצה לשמוע!! )מי נתן רשיון להקים את המבנה ההוא? האם לקבלן יש ניסיון בכך? האם מי למי שהתווה את התוכניות יש את הכישורים המתאימים? הכל שאלות על שאלות.
  הכל מריח לעוד סוג של "כאילו", לעוד ישראבלוף

  1. מה יקרה? זה ילך ויחמיר
  2. מה אפשר לצפות מתרבות ים-תיכונית / חומיניסטית?
 73. 15
  חבר'ה, קרה אסון, החיית אללה, תעזבו זה...
  1. וזו בדיוק הדרך להגיע לאזון הבא.
 74. 14
  תרבות ישראלית. בטח מישהו רצה להרוויח כמה שקלים נוספים.
  1. התרבות שלנו מזמן לא ישראלית. התרבות שלנו בשנים האחרונות כשל חמסטן פוטיניסטי.
 75. 13
  ככה המדינה הזאת נראת
 76. 12
  אוי סימליות נוראה... עמוד התאורה שלנו קרס כבר מזמן....
  1. זה נכון. עמוד האש לפני המחנה... אנחנו עם ללא מנהיג אמיתי כבר 17 שנה.
  2. זה שהיה לפני 17 שנה המציא וגדל על תרבות הסמוך.
  3. רבין על כל פגמיו עדיף פי מיליון על חבורת האפסים ש"מנהיגה" אותנו היום..
  4. כדאי שתבדוק לפני שאתה מתבטא. מי שקודם מדבר ואח"כ בודק מביא לקריסה.
 77. 11
  עד מתי יתנו לאנשים בלתי אחראים לנהל את חיינו?

  שוב תקימו ועדה? שוב בערך? שוב יהיה טוב ?שוב סמוך? שוב משפטים?
  שוב ימין? שוב שמאל? שוב כבוש? קומו אנשים צעירים שהמדינה חשובה לכם עשו סדר!!!

  1. כל זמן שהם יהיו מוכנים לעשות את העבודה בחצי שקל פחות...
  2. כשקבלן ביצוע יבחר לפי כישרים ולא קשרים זה יעבוד טוב

   צריך לברר רק לאיזה מרכז מפלגה שייך העסקן/קבלן שביצע את העבודות.

  3. במקרה הטוב, לאנשים האלו קוראים כלכלה ניאו-ליברלית ושוק חופשי: מוציאים מכרזים לביצוע ובוחרים בהצעה הזולה ביותר. מפריטים את האחריות הכוללת ומצפים שהמבצע, שמלכתחילה הגיש הצעה זולה כדי לזכות במכרז, יספק בקרה במחיר הפסד. במקרה הפחות טוב, קוראים להם מושחתים: מכרז תפור לגיס של היועץ, המעסיק את חתנו, בוגר משפטים ושיווק בהתכתבות, כמהנדס ביצוע ראשי, יחצן, ובעלים של חברת כוח אדם...
  4. בשביל מה להשקיע ביסודות לעמוד תאורה זמני לשבועיים? ופיגום תקני עם מעקה כמו שצריך בשביל סתם פועלי בניין, לא חבל?
  5. תשאל שוב אחרי איראן.
  6. זה מה שקורה כאשר החיסכון מועלה לדרגת הקדושה וחדל להיות האמצעי הלגיטימי להשגת מטרה
  7. יש לך סימוכין לטענה או שסתם אתה משחרר קיטור?

   אולי דוקא העמודים עלו הרבה כסף?

   לא כל תאונה היא מחדל והיא לא בהכרח נובעת מחיסכון קדוש.

  8. לזה קוראים חוסר מקצוענות, אילתור ואי הפעלת הדין
  9. לא צריך לברר את המובן מאליו.. לאיזו מפלגה יש מרכז...??
 78. 10
  להזכירכם: גשר המכביה וכו' וכו' אין סוף לתרבות הסמוך והכסת"ח.......
  1. אסון גשר שפירים, אסון ורסאי, אסון המכביה והאסון התורן! עד מתי?
  2. עד מתי שתמשיכו לבחור ראש ממשלה כזה
 79. 9
  הציונות קרסה עם עליהום על שלום אייזנר ,הבמה רק סמלי
  1. איזה תגובה מטופשת...
  2. מעשהו של אייזנר מסמל את קריסת הציונות. העליהום עליו ועל שכמותו - הסיכוי האחרון להצילה.
  3. סקס בפומבי בחוף תל אביב !!!
 80. 8
  אני גר קרוב להר הרצל... היה משב רוח אדיר שהשמיד לנו את הגזיבו בגינה
  1. תנחומיי הכנים על הגזיבו

   יהי זכרו ברוך

  2. הסרקאזם מצחיק אבל לא במקום. ברור מה שמעון ניסה להגיד לגבי הרוח
  3. זה אומר שבניתם גזבו ברשלנות
 81. 7
  אין מילה אחרת
 82. 6
  ככה זה כששרשרת הביצוע והפיקוח עליו אינה מורכבת מיוצאי צבא בלבד
  1. נכון, ולראייה בגיבושים העסק עובד הרבה יותר טוב
  2. אם היה לך מושג איזה רמה של אנשים מגוייסים לצהל"ך ממש פחד..
  3. שתי הערות

   1. אל תתלהב יותר מדי מיוצאי צבא. קברים רבים - רבים מאוד - בחלקות הצבאיות הם של קרבנות הרשלנות בצה"ל, שלפעמים נחקרת ולפעמים לא.
   2. צריך לבדוק כיצד זכה הקבלן המבצע במיכרז. למי בדיוק הוא קשור והאם - כמקובל - הקשרים האלה נטוו במרכז מפלגה מסויימת, הידועה בשחיתות חסרת מעצורים.

 83. 5
  מ... מה?

  חיילת? שוטרת? אזרחית?

  1. וזה משנה, כי...?!?
  2. זה מה שחשוב? העיקר, מחר כל מיני רבנים יגידו שהכל קרס כי נתנו לאשה לעלות לשיר.
  3. זה משנה?

   אתה מבדיל דם מדם?

 84. 4
  יהיה זכרם ברוך

  משתתף בצער המשפחות שאבדו יקיריהם ... איחולי החלמה לפצועים

  1. מוסיף את תנחומי

   איום ונורא שדבר כזה קורה, במיוחד ביום כזה.
   יהי זכרה ברוך והחלמה מהירה לפצועים.

  2. תנחומיי למשפחה!

   אותה ראש אכ"א שעוסקת בטיפול במשפחות היא היא שתהיה חייבת דין וחשבון

 85. 3
  בטח המבצע הרוויח הרבה על הבמה
  1. גלגלי למטה, לתגובות למס' 11
 86. 2
  המשך מעמוד היש
  1. שלב הקרס
  2. יהיה זכרה ברוך. תנחומים למשפחה.
  3. מרוב אורות לא רואים את האור שבקצה האורגזמה וגמזו לטובה
  4. לא יפה!

   איזו קצינה מתוקה.מזעזע. למשפחה שלא תדעו עוד צער.
   ממש כואה הלב.איזה יום קטלני.
   לדעתי המקובלים בצרי ושתו' עם מסוק לתקוע בשופר לקרוא תהילים לבטל את הגזרה.עצוב מאוד מאוד.

 87. 1
  נורא ואיום