משרד הפנים הכיר ב-2,000 ניצולים, האוצר לא נותן קצבה

השר ישי מקדם מתן פיצויים לניצולים שחיו במלחה"ע ה-2 בערים שנכבשו בידי הנאצים, אך במדינות שלא נכבשו באופן מלא. האוצר מתנגד למהלך

משרד האוצר הודיע אתמול (חמישי) כי הוא מסרב להכיר בכ– 2,000 קורבנות רדיפת הנאצים לשם קבלת קצבאות או פיצויים, במסגרת חוק נכי רדיפות הנאצים. זאת, בתשובה לפנייה מצדו של שר הפנים, אלי ישי, המנסה לקדם בחודשים האחרונים יוזמה שתאפשר לניצולים שחיו בערים שנכבשו על ידי גרמניה במלחמת העולם השנייה, במדינות שלא נכבשו באופן מלא, להוסיף את עיר הולדתם למרשם האוכלוסין ובכך לקבל פיצויים.

הניצולים, שבמלחמה התגוררו בין היתר ביוון ובתוניסיה, לא נדרשו למסור עם עלייתם לארץ את שמות הערים שמהן עלו, ולכן בידי הרשויות בישראל אין כיום תיעוד רשמי הקובע כי חיו בערים בכיבוש נאצי. בתגובה לפניותיו של ישי, שיגר אתמול רפרנט באגף התקציבים במשרד האוצר, עמית סדן, הודעה למשרד הפנים ובה קבע כי, "המשמעות התקציבית למתן אישור לתוספת עיר לידה ללא צורך בהצגת אסמכתאות, בהנחה שכל 2,000 האיש שצוינו בפוטנציאל יהיו זכאים לקצבאות בשל כך, הינה כ– 60 מליון שקלים לשנה. לפיכך אגף התקציבים מתנגד".

ישי החל במאמצים כבר לפני חודשים אחדים, בעקבות פניות שקיבל מכמה ניצולי שואה שהתקשו להוכיח למשרד הפנים שנולדו בערים שהיו בכיבוש גרמני במלחמת העולם השנייה. אחד הפונים לישי היה אליהו חדד מקרית גת, שבזמן המלחמה התגורר באי ג'רבה השייך לתוניסיה. "ביום עלייתי, פקיד הסוכנות רשם שמקום הולדתי הוא תוניסיה בלבד", כתב חדד, "נודע לי שמגיעים לי פיצויים מגרר מניה כמו לשאר יהודי ג'רבה. החלטתי לפנות למשרד הפנים כדי לקבל את האישור. פקידי המשרד סירבו לתת לי את האישור המבוקש בטענה שאין אצלם רישום שכזה". חדד מנה ארבעה עדים שיוכלו לאשר כי הוא אכן נולד בג'רבה.

טקס אזכרה ממלכתי באוהל יזכור ביד ושם יהונתן ליס

בעקבות הפניות, כתב ישי לעמיתו, שר האוצר יובל שטייניץ, בבקשה שיאפשר לניצולים להביא לרישום עיר מגוריהם על סמך תצהיר שימסרו, גם אם אין בידיהם מסמכים שיעידו על נכונות ההצהרה. "בעקבות פניות שקיבלתי של תושבים שבמרשם האוכלוסין לא רשום מקום לידתם המלא, אלא רק ארץ הלידה, ואשר זקוקים לרישום זה כדי להיות מוכרים כזכאים לגר מלאות כניצולי שואה, הנחיתי את לשכות רשות האוכלוסין וההגירה להשלים את רישום מקום הלידה על סמך תצהיר של המבקשים.

עשו לנו לייק בפייסבוק וקבלו את מיטב הכתבות ישירות אליכם

ברצוני, במסגרת הסמכויות הנתונות לי לפי חוק מרשם האוכלוסין, להקל על אוכלוסיה זו של ניצולי השואה ולהסתפק לצורך השלמת הרישום בתצהיר". אתמול, כאמור, הגיעה למשרד הפנים תשובתו השלילית של משרד האוצר בעניין.

ממשרד הפנים נמסר: "כחלק מעבודת מטה מסודרת נדרשה בדיקה מקדמית של הסוגיה מהיבטיםשונים, אם המשפטי, אם הכלכלי או כל היבט אחר לפני שניתן להתקדם. התכתובת שהוצגה הינה תכתובת ראשונית בין הדרגים המקצועיים בשני המשרדים ואינה משקפת כל החלטה או עמדה סופית ובוודאי לא התנגדות".

ממשרד האוצר נמסר בתגובה לדברים: "מדובר בתכתובת פנימית ומקצועית בין משרדי ממשלה. אנו לא מתכוונים לנהל דיונים מקצועיים בתקשורת.

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 21
  גם הבת מקבלת פיצוי על סבלה מניצול השואה?

  איש אחד סיפר לי שהוא מקבל רנטה/פיצויים בגלל שהוריו הם ניצולי השואה.
  יש מצב?

 2. 20
  כספים אינם שייכים לאוצר אלא לניצולי השטאה. הא6וצר עשה שימוש בכספים לא לו

  ומסרב להעבירו לנו כלומר לבעליו. להזכרכם, ממשלת גרמניה בהסכם השילומים, העבירה לממשלת ישראל למשמרת וחלוקה את דמי הפיצויים המגיעים לנו. מאז כל שרי האוצר שלנו, מחזיקים בכספים הללו כאילו היו שלהם. האוצר עוד מתלונן שלא יהיה לו מהיכן לממן את הכספים שלו! זה אבסורד! לא די בכך אלא שהאוצר הוא גם המחזיק בכספים אלה, הוא גם הממונה על הביטוח הלאומי, לכן בשנת 1966 בין חוק ההסדרים העביר שר האוצר חוק לפיו האוצר רשאי לנכות מקצבות הביטוח הלאומי מכל ניצול שואה לפי ראות עיניו. אז ממניי כניצול שואה ששילמתי כל חיי לביטוח הלאומים מין חיסכון ליוש סגריר, ממני מנכה האוצר יותר מחצית מקצבת הזיקנה. אז דודדים
  אותנו בדיוק כפי שהרקומנים שודדים קשישים בביתם. זה בצדינה שלמענה לחמנן ובנינו,

  1. בהמשך לנ"ל

   על חשבוננו הרשות לזכויות ניצולי השואה שוכן בשתי קומות במגדל מפואר בת-אביב, כבל קומה פקידת קבלה, בכל קומה חדרים לא מאוכלסים בהם מחשבים, ריהוט וציוד מכל טוב, בקומה העליונה יושבת מנכ"לית הרשות שאי אפשר להגיע אליה טלפוניתי, הדבר נכון גם לגבי פניות הציבור, כי כך קבעה המנכ"לית הכבודה. ואף אחד לא מספר לנו על חשבון מי מתקיימת הרש(ע)ות וכמה עולה תחזקותה, מעולם לא פורסם סכום הכספים שנמצאים בקופה למעננו, וכן כמה ריבית העספים האלה הכניסו לקופה. הרי יותר נכון וחיסכוני, לסגור את נרשות המיותר והסיבובים המיותרים עם הביטוח לאומי, אז פרסמו כמה כסף יש, ולחלקו אותו שווה לפי דרגת הנכות של הניצול באופן חד פעמי וגמרנו עם הבג"צים והתעמרות בנו. אהה, קשה להפסיק לגנוב, נו טוב.

 3. 19
  שר הפנים עושה משהו ממלכתי שלא קשור למגזרו?

  הופתעתי לרגע - אך לא - עניינו של ישי בנושא נובע מהעובדה שהוא גילה ניצולי שואה מזרחיים

 4. 18
  כרגיל חלאות האוצר אוכלי החנם יושבי תקן המנכ"ל/חוזה הבכירים שלא בצדק רוצים לעשוק את העם כדי שיוכלו להשתמש בכספים אלו לשיחוד הטייקון אצלו הם מקוים לקבל ג'וב עם שכר עתק ומצנח זהב בפרישה מהאוצר
 5. 17
  קצבה לניצולי השואה

  בושה וחרפה לפקידי האוצר ולשר האוצר שממשיכים להתעלל בנכי רדיפות הנאצים והכל בגלל כסף. ההתעסקות האובססיבית בעגל הזהב= הכסף שהפך להיות חשוב יותר מחיי אדם במדינתנו זה הדבר שצריך להדאיג אותנו לגבי עתידנו ואיך אנחנו רוצים לראות את חיינו כאן וחיי הדורות הבאים לעתיד שהשכם וערב ראשי המדינה מחנכים את ילדינו לבצע כסף , שהכסף זה הדבר החשוב ביותר , אז אח״כ שלא יתפלאו ראשי המדינה למה המוטיבציה של הצעירים של היום לשרת את המדינה פוחתת לצערינו , לפני שהם באים להלין על עמם מנהיגיהו צריכים לשמש דוגמא אישית.

 6. 16
  שטייניץ ונתניהו לפעול מיידית לתיקון
 7. 15
  ישי מציע שנחלק כסף לכולללםם על פי הצהרות?
 8. 14
  שאלו יהודי

  תגיד אתם הרגתם את ישו , ענה היהודי לא , אבל בטוח הוצאנו לו את הנשמה
  ככה זה עפ ממשלות ישראל לגבי הנצולים - ממש מעשה עוולה .

 9. 13
  האוצר: בכסף הזה נשלח את תלמידינו היקרים לפולין
 10. 12
  לשר הפנים אבדה כל בושה

  הנה מניה וביה הוא מבקש להיטיב עם עוד 2000 מצביעי ש"ס ולהציג אות כקורבנות השואה בדיעבד.

 11. 11
  משרד האוצר מנוהל ברשעות

  מה כואב לכם לסייע לקשישים שהיו יכולים להיות הוריכם או סבותיכם. אנשי האוצר, אתם אנשים רעים וחסרי מצפון ולב. מה זה כל ה״שמירה״ על התקציב, כמה זמן נותר לקשישים בני 80-90? הדג מסריח מהראש! מראש הממשלה - שהוא שר האוצר האמיתי (וגם שר הבריאות) וכלה בכל חברי הממשלה שליבם גס בחלשים והפגיעים שבחברה. האם פשוט מחכים באוצר למותם של בני הדור ההוא, כדי לא לשלם להם? אם כן מה זה אומר על מדינת היהודים?

 12. 10
  ככל שהמדינה אוהבת להתגדר בשואה כך היא מתעמרת בניצולים
 13. 9
  "האוצר מתנגד למהלך" היא כותרת אוניברסלית לכל מהלך שהוא.
 14. 8
  אם צריך לפצות יש לעשות זאת אבל לא במסגרת ניצולים וע"ח ניצולי שואה. הכיבוש לא זהה לשואה,מוזר שמוזכרת יוון שבה הושמדו 90% מהיהודים לגבי יהודי יוון לא אמור להיות ספק כניצולים, טוניס המקרה שונה, חודשים ספורים של כיבוש וחרדה אינם שואה
 15. 7
  משרד האוצר אוהב את נספי השואה, לא את ניצוליה

  משרד האוצר אוהב את נספי השואה. הם לא עולים לו פרוטה. הם לא זקוקים לסיוע. ומצד שני מדינת ישראל ירשה בשמם סיוע גרמני רב. לעומת זאת ניצולי שואה שחיים בינינו וזקוקים לסיוע, סיוע, שעולה כסף. אותם משרד האוצר לא סובל. אותם משרד האוצר מנסה להתיש בתקוה שהטבע יעשה את שלו וגם הם כבר לא יהיו איתנו. ואז, לאחר מותם המשרד אולי יתחיל לאהוב אותם (בתנאי שלא יבקשו סיוע במימון הקבורה או בניית מצבה עבורם).

 16. 6
  עכשיו הם טוענים שגם בשואה קיפחו אותם?
 17. 5
  הכותרת מטעה. למשרד הפנים אין שום סמכות הכרה/אי הכרה בניצולי שואה. הכותרת הנכונה היא: "אלי ישי מש"ס מנסה לסדר לבוחרי ש"ס רנטה מהאוצר"
 18. 4
  מנחם הבטיח "להייטיב עם העם" אז למה האשכנזים מהאוצר ממשיכים לעשות בעיות? לא מגיע לנו? לא סבלנו? מה זה שטייניץ? איזי מן שם זה?
 19. 3
  לא רק

  לא רק שאל תיתנו תיקחו ממי שאתם נותנים לו ויהיה לכם כסף לחזק את מגדלי התאורה בטקסים המגעילים שאתם עושים ואל תגידו שזה לא רעיון.וגם איזה כף למי שיחיה כאן בעוד עשרים שנה . יוכל ליהנות מהכספים שלא נותנים לניצולי שואה כי הם כבר לא יהיו אולי מעטים ,מה? ,,, איזה כף.

 20. 2
  פנייה לשר ישי

  חבל שזה מה שמטריד אותך בטיפול בניצולי השואה.סיבלם של תושבי האי ג'רבה ששכחו להעיד שנולדו בו כשעלו באמת חשוב.מה לגבי אלו שלא צריך להוכיח לגביהם כלום שסיבלם לא מוטל בספק ובכל זאת בגילם המופלג הרשויות עדיין מתעמרות בהם ? אחרי שמיזרחתם את הדת ואת התרבות במדינתינו המצ'וחצ'חת והולכת אתה פונה למזרח גם את השואה?בקיצור יש הבעיות קשות מזו הדורשות התייחסות אמיתית ולא כותרות בעיתון.

 21. 1
  נו מה חדש? משרד האוצר יכיר בהם בעוד 20 שנה. גם זה טוב, לא