יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ונפגעי פעולות האיבה

נתניהו בטקס האזכרה הממלכתי: "ביום הזה, הכאב הפרטי שלנו הופך ליגון לאומי"

ב-11:00 נשמעה ברחבי ישראל צפירה של שתי דקות שאחריה החלו הטקסים לזכר 22,993 הנופלים; "הזמן לא מרפא את הפצעים", אמר ראש הממשלה

יום הזיכרון ל-22,993 חללי מערכות ישראל ונפגעי פעולות האיבה צויין הבוקר ב-11:00 בצפירה של שתי דקות שנשמעה ברחבי הארץ. מייד לאחר מכן החלו בחלקות הצבאיות בבתי העלמין הצבאיים טקסי הזיכרון. טקס הזיכרון הממלכתי התקיים בהר הרצל בירושלים והשתתפו בו נשיא המדינה, שמעון פרס, ראש הממשלה, בנימין נתניהו והרמטכ"ל, רב-אלוף בני גנץ. ב-13:00 תתקיים בהר הרצל אזכרה לנפגעי פעולות האיבה.

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר בפתח נאומו בהר הרצל כי "אנו מרכינים ראש ודגל לזכרם של יקירנו שנפלו במחתרות, בזרועות הביטחון, המודיעין, המשטרה וצה"ל...מבכים את בננו ובנותינו שנפלו על זכותנו להיות עם חופשי במולדתנו".

נתניהו התייחס במהלך דבריו להיותו אח שכול וחוויותיו הפרטיות. "אני יודע מה עובר עליכם ביום הזה ובכל יום. אני אחד מכם. אני מכיר את היסורים של ההורים שאיבדו את בנם או בתם, את הטרגדיה של ילדים קטנים שלא יכירו לעולם את אביהם, את גדיעת החיים שמרגישים אחים ואחיות, את הגעגוע של אלמנה צעירה לאהבה שלא תשוב לעולם", אמר ראש הממשלה.

נתניהו הוסיף לאחר שהביע את געגועו לאחיו, סא"ל יוני נתניהו שנהרג במבצע אנטבה כי "יום זיכרון רודף יום זיכרון ופתאום אנו מגלים שמניין השנים שיקירנו אינם אתנו גדול מאלה שהיו לצידנו. בכל שנה אנו מחפשים בדל זכרון חדש, וכשמישהו ניגש אלינו ואומר 'הכרתי אותו', אנו שואלים מייד אם יש לו צילום ישן, פיסת נייר, מכתב. אנו מחפשים את הסיפור הקטן ביותר שיפיח חיים במתים שחיים בתוכנו".

בסיום דבריו הדגיש נתניהו כי "אומרים שהזמן מרפא הכל - זה לא נכון - השנים חולפות והכאב נשאר" והוסיף כי "ביום הזה, הכאב הפרטי שלנו הופך ליגון לאומי. בעומדנו כאן העם כולו עומד סביבנו בדממה, מרכין ראש ומאמץ לליבו את הנופלים ובני משפחותיהם. והיום כולנו משפחה הגדולה".

אירועי יום הזכרון נפתחו אתמול אחר הצהריים בטקס שנערך בבית יד לבנים בירושלים בנוכחות ראש הממשלה. ב-20:00 נשמעה צפירה של דקה וברחבת הכותל המערבי התקיים טקס הדלקת נר הזיכרון בנוכחות הנשיא והרמטכ"ל, שלאחריו ציינו את יום הזיכרון בשורת אירועים וטקסים ברחבי הארץ. בין השאר הגיעו עשרות אלפי אנשים לאירוע המרכזי של עיריית תל אביב, "שרים בכיכר" בו הוקרנו קטעי וידאו על הנופלים ובוצעו שירי זכרון.

אירועי יום הזיכרון ייחתמו בשעה 20:00 בהר הרצל, בטקס הדלקת המשואות המסורתי, שיפתח את חגיגות יום העצמאות ה-64 של ישראל. השנה נוספו למניין הנופלים 126 חללים. מספר המשפחות השכולות בישראל הוא 10,524, בתוכן 2,396 יתומים ו-4,992 אלמנות.

באגף משפחות והנצחה במשרד הביטחון צופים כי יותר ממיליון איש יפקדו את בתי העלמין הצבאיים במהלך יום הזכרון. שינויים יחולו בהסדרי התנועה בסמוך לבתי העלמין המרכזיים, ומאות אוטובוסים ושאטלים לבתי העלמין הצבאיים יועמדו לרשות הציבור בהר הרצל וברחבי הארץ.

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 12
  כמה שקרים צריך לשמוע מראש ממשלה?
 2. 11
  NAKBA
 3. 10
  יגון לאומי?לא בטוח שיש,המדינה מנציחה את זכר אלו שנהרגו עבורה.כאב אישי - לא,רק לקרובי הנספים ,היגון הלאומי הוא של מנהיגים והמשתמשים ביום הזה לתועלתם.
 4. 9
  כמה הם טובים בלמרוח את הצבור במלים נבובות
 5. 8
  מספיק עם הקשקושים של ההנהגה

  הזמן מה הזמן , שנפסיק עם האיבה שיוצרת הרוגים. חרפה לנופלים.

 6. 7
  בשביל מה נהרגו עשרות אלפים?? אתם הנהגה חסרת עמוד שידרה חסרת אחריות פוחזת וצינית. במו ידכם חיללתם את החיים במוות ואת הדעת בשקר. במקום לדאוג לילדים אתם שלחתם אותם למות בשביל העשירים ובשביל אדמה מטונפת מדם.
  1. משוגע או תלוש מהמציאות? לא ברור...
  2. רק מלחמת 48 היתה מלחמה קיומית כל שאר המלחמות היו מלחמות התפשטות והנופלים נפלו למען מטרות נפסדות.
 7. 6
  "הכאב הפרטי הופך ליגון הלאומי"? במקרים מסויימים הכאב הפרטי הופך למנוף לקידום הקריירה הדיפלומטית עד לדרגה של ראש ממשלה כושל
 8. 5
  מכתב גלוי לראש אכ"א - מהמוות לא הודרו חיילות

  לכבוד

  אלוף אורנה ברביבאי
  ראש אכ"א
  צה"ל.

  המפקד!

  לא בכדי אני פונה אליך בלשון זכר, שמע מכתבי יודר ולא יגיע אליך בבחינת "מכתב לאישה – גוועלד"

  צפיתי אמש בטכס פתיחת יום הזיכרון שנערך בכותל המערבי.

  נדהמתי לגלות שהמין הנשי יוצג אך ורק על ידי האמהות השכולות , האחיות (לעיתים במדים), הנשים והבנות של חללי המלחמות.

  אף לא חיילת נראתה במסדר הכבוד, אף לא קצינה נאמה.

  רב הכותל, שבדמותו ייצג את חלק העם שחגג אמש ולא התאבל, כמובן שותף בטכס שהרי זכור לכולנו כי את ירושלים העתיקה שחררה אוגדת החרדים, באמצעות גדודי נטורי קרתא ופלוגות תלמידי ישבת בית אהרון....

  וכמובן שגם את שירת התקווה שר זמר גבר בעל קול פעמונים צלול וגבוה...
  .
  נדמה לי, כלומר רק נדמה לי, שחלק מחללי מערכות ישראל הן נשים. נשים שלא הודרו מהמוות .

  יש לי רק שאלה – איפה היית את?

  או נכון יותר – אם היית שם בתפקידך כראש אכ"א למה לא קמת והלכת?

  אז איך אומרים: "אלוף או "אלופה", "ראש אכ"א, או "ראשנית אכ"א" או שבעצם זה ממש לא משנה?

  בברכה,

  כסיף

 9. 4
  דמעות תנין
 10. 3
  קופאיות ערביות בסופר

  הייתי בשעה 11 בסופר, כולם נעמדו פרט לקופאיות, שכולן היו ערביות צעירות. אחת ניסתה לקום אך זו שלידה היסתה אותה. ישבו וגיחכו לא מרשעות אלא ממבוכה.
  את המבוכה הזו אפשר למנוע לשני הצדדים אם הסופרים לא יעסיקו בימי הזכרון קופאיות ערביות. אפילו אם זה יעלה להם קצת יותר כסף.

 11. 2
  תתביישו שמים כתבה אחת על יום הזיכרון
 12. 1
  מדהים איך זו הכתבה היחידה של הארץ הנוגעת ליום הזיכרון! בין בר המצווה לנכדו של פורוש ללה פן הארץ לא מצא מקום לכתבות על הנופלים...
  1. וטוב שכך. אי של שמירה על פרופורציות. 1.2 מיליון חיילים בריטים נהרגו בשתי מלחמות עולם. שיעור גבוה בהרבה מסך האוכלוסיה מאשר אצלנו. אין שם שום דבר שמתקרב לביזאריה הזאת של אזעקה מכוערת ועמידת דום של כל הרחוב כאילו אנחנו בטקס צבאי .