תוכנית השאלת ספרי הלימוד תורחב לכל בתיה"ס

השרים אישרו את ההרחבה למרות שהתוכנית - במסגרת ישלמו ההורים אגרה זולה יחסית ובתמורה ישאילו התלמידים את הספרים - לא זכתה להצלחה

ועדת השרים לענייני חקיקה אישרה אתמול הצעת החוק להרחבת התוכנית להשאלת ספרי לימוד במוסדות החינוך. במסגרת התוכנית, שמיושמת כיום באופן חלקי בלבד, משלמים הורי התלמידים בבתי הספר אגרה שעלותה מאות שקלים בודדים ובתמורה משאילים הילדים את ספרי הלימוד מבית הספר. ההצעה תועבר כעת לקריאה ראשונה במליאת הכנסת.

על פי ההצעה, החל מהשנה הבאה יקיימו כלל בתי הספר בישראל הצבעות בין הורי התלמידים, ובבתי הספר שבהם יהיה רוב של 60% - תיושם התוכנית. התשלום יעמוד על 280 שקלים בשנה בבתי הספר היסודיים ו-320 שקלים בשנה בבתי הספר העל יסודיים, והוא יחסוך מאות שקלים להורים מדי שנה. על פי נתוני משרד החינוך, כיום נדרשים ההורים לשלם 800-600 שקלים מדי שנה לרכישת ספרים בכיתות א'-ו', ו-1,200-1,000 שקלים בכיתות ז'-י"ב.

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ועדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

סוגיית התשלומים הגבוהים על ספרי הלימוד זכתה להתייחסות גם במסקנות ועדת טרכטנברג, בהן נקראה המדינה "להקים הקמת מערך אכיפה במקביל ליצירת מודל אפקטיבי לתמחור ספרי הלימוד". מערך השאלת ספרי הלימוד קיים כבר היום במערכת החינוך, אולם עד כה לא זכה להצלחה רבה - רק 900 בתי ספר יסודיים לקחו בו חלק. בין היתר, הועלו תלונות על חוסר עניין מצד בתי ספר להוציא לפועל את התוכנית עקב סרבול ביורוקרטי, איחורים בקבלת הספרים וסיבות נוספות. משרד החינוך כבר החל בהקמת מנהלת לוגיסטית שתופקד על הסיוע לבתי הספר בפרויקט ההשאלה הכלל-ארצי, ולטובת המהלך הוקצו באחרונה 120 מיליון שקלים.

ממסקנות ועדת טרכטנברג עולה כי שוק ספרי הלימוד מגלגל כיום כ-800 מיליון שקלים בשנה. משרד החינוך אמנם מאשר את מחירי ספרי הלימוד, אולם לא אוכף אותם באופן אפקטיבי בחנויות. כיום, ישנם בשוק ספרי הלימוד כ-4,500 ספרים מאושרים המופצים באמצעות 42 מו"לים גדולים וכ-30 מו"לים קטנים. "השוק מאופיין בקהל שבוי של הורים המחויבים לקנות ספרי לימוד בהתאם לדרישת בית הספר", נכתב בדו"ח.

מחירי הספרים היום ובעתיד. לחצו להגדלה
מחירי הספרים היום ובעתיד. לחצו להגדלה

גורמים במשרד החינוך אמרו כי בנסיון להתמודד עם המלצות ועדת טרכטנברג, פורסם מכרז לקנייה מרוכזת של ספרים על ידי ההורים באופן מפוקח דרך בתי הספר. מכרז זה כשל בגלל חוסר עניין של המו"לים לגשת אליו עקב הירידה צפויה ברווחים. לדברי הגורמים, בעקבות כך הוחלט להעלות הילוך בכל הנוגע למיזם השאלת הספרים.

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 20
  משאילים?? עורך לשוני אייכה
 2. 19
  בזכרון יעקב התכנית עובדת והיא מצוינת
 3. 18
  רק השאלה

  כאשר אני הייתי תלמיד הן ביסודי והן בתיכון למדנו מספרים שהשאילו לנו ולא החליפו כל שנה את המהדורה
  גדלנו בגרנו והחכמנו
  יש בבתי הספר לא מעט אנשי סגל שיש להם הרבהזמן פנוי,למשל כל המורות היועצות שמתחילות לעבוד רק לאחר כחודש מתחילת שנת הלימודים כי רק אז יודעים מי מהתלמידים אכן נזקק להן אז שהן יתעסקו בשבוע הראשון בהשאלה,גם לא נורא אם המורה לחינוך גופני לא ילמד בשבוע הראשון ויעסוק בהשאלה באמת אין צורך להיזקק להורים מתנדבים

 4. 17
  מאיפה הנתונים על העלויות של הספרים בחנויות?

  מכרתי ספרי לימוד במשך 3 שנים. ספרי לימוד עולים 500-600 ש"ח לילד, ברשימות יקרות. בד"כ פחות מזה. מאיפה המספר של 1000 ש"ח לתלמיד תיכון? אולי אם זה כולל ספרי מיקוד בכל המקצועות, פעם או פעמיים בשנה. ספרי מתמטיקה עולים תמיד 100 ש"ח לילד, וזה לא חשוב אם זה "פשוט חשבון", "כשרים והקשרים" או יואל גבע. אנגלית 100-120 ש"ח. חוץ מזה, עברית, גאוגרפיה, מדעים, תורה - זהו בערך. כאן העלות היא לא 100 ש"ח למקצוע אלא פחות. כלומר, אם מחשבים את זה שכל שנה קונים אטלס ומילונים לכל ילד אז זה יכול להיות. בהתחשב בזה שברוב המשפחות זו קניה חד פעמית אז לא נכון לחשב את זה. העלות של כל הספרים של כל המגמות בתיכון אולי מגיעה ל-1000 ש"ח, אבל לרוב התלמידים יש 2 מגמות, לא 7.
  בקיצור, פרוייקט השאלה יחסוך כסף, אבל 200-300 ש"ח לילד ולא מעבר לזה.

 5. 16
  לפני המון שנים

  לפני כ 20 שנה פחות או יותר אני זוכרת שבכל התיכון השאלנו את הספרי הלימוד מהספריה וזה היה מעולה
  לא לכולם יש כסף לקנות ספר עם "הניילונים".
  והכתבה לא מסבירה איך התכנית נחשלה

  1. "נכשלה" ולא "נחשלה". "שאלנו" ולא "השאלנו".
 6. 15
  מעניין כיצד החליטה הכתבת שהתכנית נכשלה?

  כתבת רצינית הייתה עושה קצת עבודת מחקר לפני קביעה שהתכנית נכשלה. היא יכלה לפנות לארגוני הורים ולברר, לפנות לבתי ספר ולברר אך כנראה שלא צריך לעשות את זה אם אפשר לתקוע כותרת תלושה שהתכנית נכשלה. אצלנו בבית הספר התכנית עובדת יפה מאוד וחוסכת הון להורים. הבעיה המרכזית היא שהכל מבוסס על הורים מתנדבים וזו דרישה גדולה מדי בכל הנוגע להשקעת הזמן הדרושה.

 7. 14
  ממתי "השאלה" עולה כסף?

  בואו נקרא לילד בשמו. מדובר בליסינג של ספרים. 280 ש"ח כולל רק ספרים, לא חוברות, וזה לבד הוצאה של 200 ש"ח בערך. השאלה היתה אמורה לכסות את הוצאות התפעול, לא להעשיר חברות מסחריות שעובדות כמונופול.
  אין שום ערך מוסף לתוכנית. אפשר לקנות הכל חדש ולמכור בשוקי הספרים המשומשים בחצי מחיר, ועדיין ל"הפסיד" אותו סכום כסף בערך, רק שבדרך נהנים מספר חדש , ללא כתמים או קשקושים.

  1. הגיע הזמן - להחזיר עטרה ליושנה

   אני עובדת בבית ספר שבו מתקימת השאלת ספרים. אין קישקושים בספרים וספרים זוכים לכבוד גדול בלוקרים של התלמידים.
   שמירה על הטבע (ספרים עשויים מנייר- חומר אורגני של העצים)מחייבת הפחתת הדפסות ספרים במרווחי זמן קצרים. עדכון ספרים יכול להעשות באמצעות נספחים שיופצו באינטרנט.

  2. אני דוקא מעדיפה עטרה חדשה
  3. נכון. ובלי לעמוד בתורים ובלי לחכות חודשים לספר שלא מגיע.
 8. 13
  בחט"ב תל מונד ההורים מנהלים פרוייקט השאלה וכולם יוצאים נשכרים. הבעיה שצריך השקעה אדירה מצד ההורים. בעבר המדינה תקצבה שעות לביה"ס שהפעיל פרויקט השאלת ספרים
 9. 12
  ומה עם ספרים אלקטרונים

  מתי יבין השר שהגיע הזמן לעשות שינוי אמיתי ולהעביר את תלמידי ישראל לספרים אלקטרונים, יש בארץ מספר מולים שכבר מספר שנים מציעים את הספרים שלהם בצורה אלקטרונית, באתרים כמו כותר.
  יותר זול, יותר ירוק, יותר קל, יותר מעניין והדרך היחידה אולי לעורר אתהמוטיבציה של הילד

 10. 11
  לא חוסכים להורים הם ישלמו על כך ביוקר

  חנויות הספרים הקטנות שמספקות את מרבית הספרים יסגרו (עזבו את מאות המשפחות שיאבדו את פרנסתם) אנחנו ההורים נילך עכשיו לרכוש את המחברות התיקים העטים בקניונים ברשתות ואתם יודעים מה יקרה נשלם יותר:
  1. כי המחיר בקניון תמיד יותר יקר
  2. כי המחיר יעלה עוד יותר כי לא תהיה תחרות
  3. כי כל טיול בקניון נגמר בקניה של עוד..

  1. לא מובן

   היכן קנית עד היום את המחברות ומכשירי הכתיבה?תמשיכי לקנות באותו מקום ואל תלכי לקניון שם לדבריך יקר
   מה מהות טענתך,הרי עלות ספרי הלימוד תהיה פחות מרבע אז מה הבעייה ואולי לך או למשפחתך יש "חנות קטנה שמספקת ספרי לימוד" ואת חוששת לפרנסתך!!!

 11. 10
  לשנות מהיסוד - בעד המקראות של פעם

  צריך להתחיל עם השיטה - אין אפשרות להעביר ספרי לימוד מילד לילד כי (גם אם במקרה לא החליפו את רשימת הספרים מהשנה הקודמת) כל ספר הוא חוברת שכותבים בה!! אפשר לפצל - מקראה וחוברת עבודה (וסליחה על השמרנות....)

 12. 9
  ילדי למדו בני יורק. ביום הראשון ללימודים

  כל הספרים היו על שולחן התלמיד עם טופס חתימה עליהם. בסוף השנה זוכו עליהם ושילמו רק אם ספר ניזוק. רק אחת לכמה שנים עודכנו הספרים. יתרה מכך, תאמינו או לו אפרופו חוק חינוך חובה חינם היה ממש חינם. סנט אחד לא שילמנו לבית הספר כולל טיולים שנתיים. חינם חינם. טוב, שילמנו על מחברות וכלי כתיבה.

 13. 8
  אצלנו התכנית עובדת נהדר - כבר שנים לא משלמים על ספרים וכולנו מרוצים אז למה התכנית נכשלה?

  כי בית הספר לא רוצה להפעיל ספריה אמיתית ולכן הוא מפעיל את כספי ההורים

 14. 7
  התלמידים משאילים?

  ביה"ס משאיל, התלמידים שואלים.

 15. 6
  כדי לנהל את השאלת הסרים דרושים תקנים נוספים בבתי הספר וחדרי כיתות כמחסני ספרים -המאמץ מיותר ואינו מוכיח את עצמו
 16. 5
  משרד החינוך נשאר במאה הקודמת

  הבפריםהקודמת ספרים מרביתם מפותחים על ידי משרד החינוך אז תבנו אתר הורדות לכל הספרים תמו לכל יחד טבלאט מחשבים בכתות מי צריך נייר

  1. כנראה שאתה צריך ניר, תראה איך אתה מקליד.

   ואולי בכלל כדאי לחזור קצת לספסל הלימודים, כדי ללמוד איך להתבטא מילולית.

 17. 4
  משרד החינוך מרוויח משוק הספרים!

  לא ברור מדוע יש כל כך הרבה ספרים בשוק מלבד הרווח של משרד החינוך! למעשה כל תלמידי מדינת ישראל יכלו ללמוד מאותו ספר, מבלי "לעדכן מהדורה" מדי שנה. ככה הספרים יעברו משנה לשנה וכל תושבי המדינה ירוויחו. מספיק לייתר מהדורות שהתשובות נכתבות בגוף הספרים. המדינה לא תרוויח על חשבון תלמידיה וההורים יחסכו אלפי שקלים!!

 18. 3
  די מספיק עם הליצנות והלולינות של תיקי בית הספר שאין בהם גדול מספיק - הגיע עת האיפון ודומיו
 19. 2
  נפלא! אבל הארץ: התלמידים שואלים ספרים, בית הספר משאיל!
 20. 1
  קודם כול למה אין יום לימודים עד 16:00 במוסדות הלימוד הציבורים? ומה יש לרכוש ספרים לכיתות א- ג ב 280 ש"ח עלות הצילום לכיתות אלה יותר זולה מכל דבר אחר אפילו מהחוברות המטופשות שמבקשים לרכוש.

  למה הוועדות של גדעון סער וחביריו לא מתעסקות בסדר ראש ראשון ביום לימודים עד השעה 16:00 ?
  הרי כל הורה עובד עד לשעה זו לפחות הרי נדיר שהורה יסיים את יום עבודתו בשעה 13:00 ויקח את ילדיו הביתה. כל הצהרוניים שיש במדינת ישראל כמעט ולא עומדים בתקן של משרד החינוך ואפילו לא בנושא ההסעות מהמוסד הציבורי ועד לאותו צהרון , שום צהרון לא מחזיק תזונאית מזון והילדים לרוב אוכלים נקניקיות ופסטה ואין שום פיקוח על הילד מה לומד.
  אם הילד היה מוחזק לפחות עד השעה 16:00 במוסד החינוך של מדינת ישראל היה פיקוח רציני וטוב יותר לפחות לגדילת הילד בנושא תזונה בנושא חינוך ועוד.
  לפחות אפילו במוסד חינוך ונכון שילד לא יכול כבר להתרכז מעבר לשעה 13:00 אך משעה 13:00 עד 16:00 היו חוגים כמו אנגלית כמו תרבות כמו מלאכה תפירה ועוד שעות הנאה בהשערה היה טוב ומתאים לילד לפחות חוגים שילדים באמת קשיי יום היו מקבלים אולי החברה שלנו היתה אחרת ומעט מאוד ילדים נהנים לקבל את החוגים האלה לאחר שעות הלימוד וזה באמת חבל קשה אך בזה אנו נהיה גאים בדורות הבאים שלא עוד למצוקה יגדל בארץ הזאת.