בן-ציון נתניהו: 2012-1910

מורשת האב בדרכו של הבן: הגרעין האיראני בראי האינקוויזיציה הספרדית

באזכוריו התכופים את השואה ואמונתו העזה שההיסטוריה חוזרת, בנימין נתניהו הושפע עמוקות מאביו שגרס כי ליהודים אין על מי לסמוך אלא על עצמם

בנימין נתניהו גדל בצילו של אביו פרופ' בן-ציון, ובצילו של אחיו יוני נתניהו, שנפל באנטבה. הצל הראשון שהלך לעולמו זה עתה בשיבה טובה, והצל השני שנפל בדמי ימיו, היו שלובים זה בזה. חברי ילדות של נתניהו מספרים על קשר עמוק בין נפילת האח יוני לבין העובדה שבנימין נתניהו בנה את הקריירה שלו על מומחיות במלחמה בטרור.

הצורך הבלתי נלאה למלא אחר הציפיות של אביו, לא הניח לו גם כשהגיע לפסגת הקריירה שלו כראש ממשלת ישראל. כאשר פרש ממשלת שרון בעקבות אישורה של תוכנית ההתנתקות מגוש קטיף, הכריז נתניהו "למדתי זאת ממך, אבא". כאשר לחץ לראשונה את ידו של יאסר ערפאת כראש ממשלת ישראל, ביטא נתניהו את החרדה מפני תגובתו של אביו. זמן קצר לאחר מכן הוא סיפר למתנחלים כי ביקש את עצת אביו קודם שחתם על הסכם חברון.

נתניהו ספג מאביו את ההערצה העצומה לזאב ז'בוטינסקי ולתורתו, ואת השנאה העזה לממסד האקדמי בישראל, ובעיקר לאוניברסיטה העברית, שלדעת המשפחה דחקה אותם לגלות ממניעים פוליטיים. הוא למד מאביו ההיסטוריון שההיסטוריה חוזרת - גם אם פעם יהודים נרדפו על ידי הגויים בגלות, ונאבקו על חייהם מול העולם הערבי, ואילו כיום יש להם מדינה משלהם, צבא חזק, ומיליוני פלסטינים נתונים למרותם.

ראש הממשלה ואביו, מארסאבי אוחיון, לע"מ

הזיקה המיוחדת לעבר היהודי השפיעה עמוקות גם על השקפת עולמו של נתניהו באשר למציאות במזרח התיכון ובעולם כולו בשנים האחרונות. החל באינקוויזיציה הספרדית שבה אביו התמחה וקנה לעצמו מוניטין כהיסטוריון, עבור במאורעות תרפ"ט, השואה והמאבק בבריטים ובערבים, וכלה באיום הגרעין האיראני, נתניהו הונחה על ידי המסר של אביו שניתן לסכמו באמרה "העולם כולו נגדנו".

המדינה שהפלסטינים לא יסכימו לקבל

נתניהו למד מאביו לפקפק לא רק במחוייבות ידידי ישראל מעבר לים לביטחונה ואף לקיומה של ישראל, אלא להטיל ספק גם באנשי שמאל אינטלקטואלים שאינם שייכים למחנהו. בהקשר הזה אי אפשר שלא להיזכר בלחישה של נתניהו על אוזנו של המקובל המנוח, הרב כדורי, לפיה "השמאל שכח מה זה להיות יהודי".

נטייתו של נתניהו הבן לשוב ולהעלות את זכר השואה בהקשרים שונים קשורה גם היא למורשת אביו: כך למשל נתניהו נפנף בנאומו האחרון באו"ם בהוכחות לכך שהעולם המערבי לא נקף אצבע כדי להפסיק את השמדת היהודים, עוד ראיה לכך ש"אין ליהודים על מי לסמוך אלא על עצמם", שלא לומר "על קיר הברזל".

נתניהו האב חשף מדי פעם את האמת מאחורי ה"ויתורים" כביכול שבנו הציע לפלסטינים. באחד הראיונות האחרונים שלו אמר הפרופ' שנתניהו מציע לפלסטינים מדינה כזו שהם לעולם לא יסכימו לקבל.

לאורך חייו הקפיד ראש הממשלה לבקר את אביו לעתים קרובות ולבלות עמו שעות ארוכות  אחדים ממקורביו נהגו לומר שביום שבו בן-ציון יחזיר את נשמתו לבורא, ישתחרר הבן מאימת האב הביולוגי והרוחני שלו. אחרים אומרים שמורשתו הפוליטית, ההיסטורית והרוחנית תנחה אותו בדרכו עד תום חייו הציבוריים.

קראו את הראיון המלא של ארי שביט עם בן-ציון נתניהו: "אין עם פלסטיני"

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 36
  בן ציון נתניהו היה אחד מאנשי הרוח הגדולים של המאה העשרים. יש לקרוא את הראיון איתו ולהתמוגג מהאינטליגנציה הגבוהה, מהניסוח המדוייק ומהעברית התקנית והגבוהה. כל הדברים, שנאמרו בשנת 1998, חזו מאורעות, אשר התרחשו לאחר מכן, בדיוק של נביא היסטורי !
 2. 35
  אחרי מה שביבי עשה לטקס יום השואה, אפשר להגיד הכל היום.
 3. 34
  "אחדים ממקורביו נהגו לומר שביום שבו בן-ציון יחזיר את נשמתו לבורא, ישתחרר הבן מאימת האב הביולוגי והרוחני שלו" (פסקה אחרונה)

  ילד יושב על ברכי סבו, מניח את ידיו על עיני הסב ועוצם אותן. כאשר הסב פוקח את עיניו שב הילד ועוצם אותן. לתמיהתו של הסב משיב הנכד: "אבא אמר שכשסבא יעצום עיניים, הכול יהיה יותר טוב". :)

 4. 33
  מדינת ישראל חזקה ומשגשגת הודות לבני אדם ציונים כמו בן ציון נתניהו, שהקריב את בנו בכורו, יונתן נתניהו, לשם הגנת המולדת, ישראל.
 5. 32
  netanyahu

  you are sickening me you always did

 6. 31
  לכל המתחסדים המתנגדים למאמר. כנסו כנסו

  אין לכחש. בנימין נתניהו הוא ראש הממשלה, אישיות פוליטית. למות אביו, שהיתה לו עליו השפעה עצומה, יש משמעות פוליטית כבדת משקל. ואת המשמעות הזו ניתן לנתח לפני ואחרי מותו של האב, כל עוד הדבר נעשה בשפה נקייה. כן, גם דקה אחרי שהאב מת.

  נתניהו שמיטיב להשתמש בתקשורת לצרכיו, צריך לדעת זאת.

  פרט לכך, אתר "הארץ" אינו אתר הבית של ראש הממשלה, ואינו מיועד לעיניו בלבד. זהו אתר שמיועד לעין הציבורית ואם קורה דבר מה משמעותי בציבוריות הישראלית, ההגינות מחייבת דיון בו. אם למותו של נתניהו האב יש משמעות ציבורית, זו חובתו של האתר להתייחס אליה

 7. 30
  כבוד

  כבוד לזקן ז"ל אבל ללמוד ליאול רק להיכנס ליהודי השואה שיכול להיות כל אחד ואז לדעת מה שוה אהדת עולמנו תוצאה של אפס אחד גדול.תהיו חיילים טובים חרוצים נדיבים ואכזרים ואז תשרדו

 8. 29
  אף אחד לא מציין עד כמה נאבק ההיסטוריון המהולל הזה בשהותו בארצות הברית למנוע את קבלת תוכנית החלוקה.

  בכלל הימין מנסה---ובדי הצלחה---לשכתב את ההיסטוריה בקשר לתוכנית החלוקה. הרוויזיוניסטים, בישראל ובחו"ל, פתחו במסע שטנה והתקפות אישיות נגד בן גוריון שמביא "שואה שניה על העם היהודי" ו"תוקע סכין בגב האומה" (ציטוט מנאומי מנחם בגין). לכן לא מובן לי מדוע נותנים כבוד כזה והלל לאדם שפעל נגד הסכם השלום עם מצרים וירדן? מחרחר מלחמה הלך לעולמו וכולם מרכינים ראש בגלל גילו???
  ועכשו גם מראשי מערכת הבטחון מצביעה על בנו כממשיך הסרבנות הזו. (ומעניין שמי שעומד לצידו עם אותה תחושת משיחויות הוא לא אחר מזה עם "היד שקפאה" בנושא הסורי).

  1. עמדתם של אופוזיציונרים מימין תמיד מחזקת את עמדת הממשלה או ההנהגה המרכזית. בעוד שהתנגדויות והפגנות של שמאלנים תמיד רק מחלישות אותה.
 9. 28
  מורשת ההיסטוריון ביבי

  השאיר בן שיצר כלכלת שקר 2 מליון עבדי קבלן להאביס ולפטם את בעלי ההון על גבם!!! ודור שלם חסר דיור!!!

 10. 27
  הרגשנות בטוקבקים כבר נוזלת... מה קרה? אדם הלך לעולמו בשיבה טובה ולאחר חיים מלאים ועשירים. המאמר לא מדבר בגנותו אלא רק מראה את השפעתו הרבה על ראש הממשלה, שגורל המדינה ואזרחיה נתון בידיו. כל אחד יכול להסיק את מסקנותיו. מבחינתי אלה מסקנות עגומות.
 11. 26
  נתניהו בן ציון יהי זכרו ברוך

  ראיון משובח מאוד לשלוח לאובמה עותק דחוף !!!!

 12. 25
  עקיבא עקיבה עקוב אחרי

  ואני שואל, מהצד האיצטגניני..האם העובדה שהמנוח ירום הודו, מת דוקא היום, השבוע החודש השנה, שבה צריך נתניהו לקבל את ההחלטה הגורלית, כן או לא לתקוף. . יש לה משמעות. ואם כן איזו משמעות. כן לתקוף או לא לתקוף. חברים בואו ותהמרו...דבר אחד בודאות גם חורשי רעתו של ביבי, רוצה לומר עקביא ועתונו, צריכים להודות, והאמת שהם מודים. עד היום ביבי עשה עבודה נפלאה כששיסה את כל העולם, לרבות ארצות הברית נגד האיראנים. ואידך זיל וגמור

 13. 24
  עזוב אותך מהאבא. יש לו מספיק עם שרהל'ה על הראש...
 14. 23
  הכתבה לא מתאימה ליום הזה ועיתון הארץ יעשה רק טוב עם יסיר אותה לכבודה ולכבוד המת ומשפחתו
 15. 22
  פרופ' בן ציון ומשפחתו תרמו רבות לעם ישראל ואנו נתגעגע לאיש היקר ההוא
 16. 21
  פרופ' בן ציון, איש יקר וצדיק בדורותיו היה......תנחומי למשפחה הנפלאה!
 17. 20
  היום עזב אותנו איש צדיק עם עקרונות אדם מלומד שידע ותרם רבות. נתגעגע לאיש היקר
 18. 19
  המון דמגוגיה. לכותב היקר נא לקרוא

  עם כל הכבוד, ביבי היה בסיירת מטכ"ל לא בזכות אבא שלו ולא בזכות אח שלו. הוא אדם שפיתח את הקריירה הפוליטית שלו אולי בהשראת אביו ואחיו אבל אין להם שום בלעדיות והשפעה, כמו שהצגת כאילו הוא מריונטיה של זיכרון ומימוש למשפחה שלו. הגיוני שאדם שגדל בבית עם אידאולוגיה מסויימת יפתח לעצמו אידאולוגיה דומה בכמה דברים. פה אתה מעמיס את האידאוליגה והמחשבות הפסאדופסיכולוגיות שלך עליו כאילו אתה מבין משהו וכאילו אפשר לנתח במאתיים מילים משהו. זול ורדוד. אתה נכנס למקום שאתה לא מבין בו.
  לא רק שגייסת את זכר אביו כדי לנגח בשקר ובעוקצנות מרומזת את ביבי, אתה עושה את זה ביום פטירתו. תתבייש.

  1. couldn't say it better....

   couldn't say it better....

 19. 18
  מה יותר נכון ליהודים "לסמוך על עצמם"? או על טוב ליבה של "הקהילה הבינלאומית"? מי רציונלי? ומי משיחי?
 20. 17
  ביבי דומה לאביו אך מסיבות שונות. בעוד אביו התמקד ואולי(!) האמין בנעלות הגזעית שלו, ביבי מתרכז בכוח נטו. בשביל ביבי הסיפורים קיימים רק ככלי, כתעמולה. ביבי עובד עם המאטריה כפי שהיא ללא שום אידיאולוגיה. הכוח הנקי לבדו הוא האידיאולוגיה. הסיפורים עצמם הם חסרי ערך מצד עצמם בשבילו והם רק המכשיר להשגת השלטון. במילים אחרות אביו היה גזען אמיתי. בשביל דור הביבי כלום לא משנה ומה שמצליח להביא ולשמר על השלטון הוא האלוהים. אנו בעידן יחסי הציבור, הספין וההצגה. וכולנו יודעים את זה יפה מאד אבל שותקים. עד מתי?
 21. 16
  תנו מנוחה נכונה למת ולמשפחתו , לפחות ביום אבלם .

  מר אלדר , תן מנוחה לבנימין נתניהו ביום אבלו . חכה עד מחר \ תום השבעה או עד שיקברו את אביו , מה לך לבקר גם ביום זה .

  לא. לא הצבעתי ואין סיכוי שאצביע לנתניהו בדעותיו הנוכחיות , מדובר במחווה אנושית בלבד , לא יותר .

 22. 15
  מה התכוון כשאמר ההיסטוריה חוזרת, שאחרי שמונים שנות שלטון גלות שלישית
 23. 14
  זו לא משנתו

  זו משנתי . אני הבנתי את זה עוד בתיכון לבד.
  אה.... רוב החברים שלי גם דוגלים במשנה דומה (והם לא העתיקו מאף אחד).
  מעניין מה המשנה ההפוכה ל: " ליהודים אין על מי לסמוך אלא על עצמם" .

 24. 13
  למישפחה שלא תידעו עוד צער אדם דגול תנחומי
  1. מניין אתה יודע?

   מניין אתה יודע שהאיש היה אדם דגול,וכו"?הכרת אותו אישית?
   הדבר היחידי שאני יודע על האיש הוא,שהוא אביו של זה שהורס את המדינה שבנו אלה שלא אהבו את אביו.

 25. 12
  איזה הספד מגעיל וחסר לב

  האיש נפטר וייקבר היום, וכל מה שעקיבא יכול לעשות זה לבעוט בגופתו המוטלת, כל זה כדי לנסות ולהפרע שוב מבנו. פתטי.

  1. כל אחד מקבל את שמגיע לו. הפטתי בימין-שכולם מחפשים שירה בקול אחד.
  2. אתה רומז שמות בנציון מנוחתו עדן אינו קרדום לחצוב בו
 26. 11
  אני זוכרת איך שבנציון דרש בספריה הלאומית שהספרנים יסחבו לו את הספרים למכונית והם נכנעו...
 27. 10
  כהסטוריון היה צריך לדעת ששעם ישראל נענש בתקופות שונות בהסטוריה על דקדנטיות

  דומה לזו שהשליט בנו.

 28. 9
  פחות אחד שיתערב מהצד בענייני המדינה.
 29. 8
  את התבשיל המעופש של משפחת נתניהו יאכלו הישראלים עד
 30. 7
  ומי אמר שאין למדעי הרוח השפעה?
 31. 6
  בושה וחרפה, נותנים לליצן פוליטי קיצוני לתאר את פרופ' בן ציון נתניהו, לא פלא שהכל מוסב על הבן ביבי. היה ראוי שהסטוריון או מישהו רציני יסקור את הנפטר, זה ששלח 3 בנים לסיירת מטכ"ל, איבד בן שהיה מפקד סיירת מטכ"ל, בן אחד שלו רופא וסופר ובן אחר ראש ממשלת ישראל, פעמיים. ומה יש באמתחתו של אלדר? אז יש ויכוח פוליטי ואבוי אם לא היה, אך היכן ההגינות, הרמה, הויכוח האמיתי, לא תעמולת הביבים המכוערת הזאת. כמו גם תגובות מכוערות על מותו של פרופ' נתניהו, פשוט מכוער, לא רק עצם התגובות של מגיבי שמאל הידועים בכיעורם, אלא יותר מכך, פירסומן.
  1. לפי ההגיון שלך אין לאף עיתןנאי זכות לכתוב על אנשים שהגיעו להישגים. למי כן יש זכות לכתוב על משפחת ביבי הנעלה? מבחינתך אולי רק לאלוהים.
  2. אפשר גם לתאר אותו באופן הבא

   הפרופסור שהעדיף קריירה אקדמית על חיים בישראל בניגוד גמור לעשרות חוקרים אחרים עם תארים מכובדים לא פחות ואשר בנו הצעיר גר בארצות הברית ובנו האמצעי למד בחו״ל ושם החל את הקריירה שלו. מדובר במשפחה אליטיסטית וגלותית למרות המחויבות לישראל ולמרות השרות בסיירות... אם באמת מתעקשים לספר סיפור דוגמאטי אז אפשר לספר אותו בכל מיני צורות... ואכן בנציון ראוי לסקירה של הסטוריון שידון במורשתו המחקרית לצד פרשנות שדנה בהשפעתו על האיש שמסרב לקבל החלטות כראש ממשלה ואשר מונע מהשוואות מופרכות שאף היסטוריון רציני לא אמור לעשות

  3. למד מה בדיוק עשה ההיסטוריון הזה בין 1945 ו 1948 בקשר לתוכנית החלוקה. יתכן ועיניך יפקחו.
 32. 5
  באת לקלל ויצאת מברך- חיזקת את תמיכתי בנתניהו
 33. 4
  היכן ההגינות והאנושיות הפשוטה, עקיבא אלדר?

  לשם מה נחוץ הניתוח הפסיכולוגי במשקל נוצה הזה?

  הנח לנתניהו באבלו.

 34. 3
  מורשתו של הביבי ממש לא מעניינת. כי בפועל- מעשיו- הורסים את המדינה. זה טוב בשביל כל הפרנקים שרוצים לדבר קצת יידישקייט ולהתרפק על דמויות שנויות במחלוקת
  1. מה בין פרענקים ליידשקייט? לא ברור בכלל ! אבל העיקר לטקבק!
 35. 2
  זאת כל בעית העם היהודי

  במקום לסמוך על אבינו שבשמים ויחד עם זאת לעשות כל אשר לאל ידם, אז היום סומכים על הגויים (ארה"ב, גרמניה ושאר גויים) ונשארים לשבת בחיבוק ידים.

 36. 1
  ביבי, עכשיו כשאין יותר מורא אב תעשה שלום