לא ברציף, כן באיצטדיון

אושרה הרחבת איסור העישון

ועדת הבריאות קבעה כי אסור יהיה לעשן בתחנות האטובוס והרכבת, והגבילה את שטח אזורי העישון במסעדות; "אנו מצמצמים את הפגיעה במעשן הפאסיבי"

ועדת הבריאות של הכנסת אישרה הבוקר (רביעי) את הרחבת הצו למניעת עישון במקומות ציבוריים והחשיפה לעישון. עקב כך ייאסר העישון בתחנות אוטובוס, אולמות אירועים ומקומות ציבוריים נוספים. האיסורים ייכנסו לתוקף בעוד כ-30 יום.

על פי הבקשה להרחבת הצו, עליה חתום ראש הממשלה ושר הבריאות בנימין נתניהו, ייאסר לחלוטין העישון בהופעות, בתחנת אוטובוס מקורה, בכל שטחי בריכות השחייה ובחצרות שלהן, ברציפי רכבת (למעט אזור עישון שיוקצה בקצה הרציף) ותחנות אוטובוס מרכזיות (למעט חדר עישון שיוקצה במיוחד).

כמו כן, ייאסר על נהגי אוטובוס לעשן בתוכו לפני העלאת נוסעים, ייאסר עישון בטווח של 10 מטר מהכניסה או היציאה מבניין מרפאה או בית חולים וייאסר להקצות אזורי עישון בחדרי מדרגות ובמעברים.

התחשבות בלא-מעשנים, או רדיפה אחר המעשנים? בואו לדבר על זה בפייסבוק

עוד נקבע, כי אחוז השטח המוקצה לטובת עישון במסעדות ובבתי קפה גדול משמעותית מהצורך, ואלה שאינם מעשנים נאלצים להיחשף לעישון בעל כורחם. לכן, הוחלט כי שטח אזור העישון שיוקצה במסעדות ובבתי קפה לא יעלה על 15 מ"ר. באולמי שמחות וגני אירועים יוגבל שטח העישון ל-25% ממקומות הישיבה. שי ברמן, מנכ"ל איגוד המסעדות, בתי קפה וברים, מחה על ההחלטה ואמר כי "אנחנו המעסיק השני הגדול במשק, תנו לנו להמשיך לפעול".

משרד הבריאות הודיע בדיון כי בכוונתו לאסור בעתיד באופן מוחלט עישון במקומות עבודה, מכיוון שחדרי העישון ומערכות סינון האוויר אינם מונעים חשיפה לעישון כפוי. כצעד ראשון למהלך, וכדי "לשמש דוגמה", ייאסר לחלוטין העישון במשרדי ממשלה כבר מהחודש הבא.

עם זאת, לא אושרו הסעיפים האוסרים עישון באצטדיונים ובאמפיתיאטראות. כמו כן, לבקשת המשנה למנכ"ל משרד החינוך איציק תומר, הוועדה לא אסרה על עישון בחצרות מבני מתנ"סים ותנועות נוער, בשל הקושי בהגדרת שטחים אלה. מנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' רוני גמזו, התנגד נחרצות לעניין ואמר: "אתם צריכים לשמור על הילדים האלה".

יש לציין כי יו"ר הוועדה, ח"כ חיים כץ (ליכוד) לא נענה לבקשת נציגי עמותת "אוויר נקי" לאסור עישון של שחקני תיאטרון על הבמה כחלק מהמשחק. "אנחנו מצמצמים באופן משמעותי את הפגיעה במעשן הפאסיבי ואת השטחים בהם יותר העישון", אמר כץ, "עם זאת, אל לנו להגזים. יש גם ציבור מעשנים בישראל, וגם אותו אנחנו צריכים לשרת".

בדיון היום בוועדה השתתפו נציגי משרדי הבריאות, האוצר, החינוך והמשפטים, וכן גורמים שיושפעו מהחוק בהם נציגי איגוד המסעדות, אגודת הסטודנטים, רשות שדות התעופה, משרד הביטחון וצה"ל, ארגון מורי הנהיגה, התאחדות בעלי האולמות, אב"א - איגוד בתי אבות ודיור מוגן בישראל, רכבת ישראל והחברה למתנ"סים.

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 30
  כולם שמים זין על החוק הזה

  איזו מן ממשלה מפגרת מחוקקת חוקים שאין היא מסוגלת לאכוף. עכשיו בסוף חודש אוקטובר ועדיין אנשים מעשנים ברציפים ולא מתייחסים לחוק, כי אין פקח שייתן דוחות ברציפים, למעט הודעה מוקלטת שמדי פעם מושמעת ברציף.
  חבל שכל הציבור אמור לסבול מכך

 2. 29
  חוק עישון

  לא חוק ולא בטיח תלכו ליראות מה קורה בתחנה המרכזית בבאר שבע איפו החוק .מי אוכף אותו?

 3. 28
  אין טעם

  אין טעם להציע חוקים אם אין עכיפה. אבל לדעתי היה עוזר הרבה יותר אם היו מונעים את העישון בצורה פסיבית. לדוגמה העלמת מעפרות מכל המקומות ציבוריות, כי לי זה, בטור מעשן, גורם לחשוב שהעשון במקומות אלא מותר. אחרת למה יש מעפרות. אתם לא רוצים שנעשן? תעשו קמפיין פרםומי כמו נגד שתיית אלכוהול בעד נהיגה. כי איסורים לא עושים הרבה עזרה למעשן, וגם למעשן פסיבי, אלא מרגיזים זה את זה. ואכיפה)!( זה הכי חשוב. אחרת כל ההצעות שוות לתחת. ועוד משהו, חובה להקים מרכזי גמילה מעישון, רצוי בתשלום סימלי. ובקשר לפרסומות של סיגריות.. אתם מכירים מסטיקים בצורת סיגריות, שילדים קונים? הנה לכם מעשנים עתידיים..
  דרך אגב אני מעשן מגיל 16.5, כיום כ-30 סיגריות ביום.

 4. 27
  לא שאני בעד עישון.אלה שמחר יקום היטלר חשד ולמען טיוב הגזע וניקויו וזיקוקו ממעשנים ומילדים אוטיסטים להבדיל,,אתם כבר מבינים נכון? מה שאינכם מבינים הוא שהוא כבר כאן.
 5. 26
  לא מספיק! קצת רוח והעשן נכנס לחדר ההמתמנה במיון באיכילוב

  להרחיב מ-10מ ל-500 מ

  1. קנה לך מסכת גז ושם מצא אושרך.
 6. 25
  זה סך הכל עוד דרך לגבות מיסים

  כמו חצי מדוחות התנועה שניתנים על עבירות לא רלוונטיות,
  או כמו דוחות החניה
  או העלאת הארנונה בצורה שרירותית
  אבל בסוף הכל יתפוצץ לחמדנים האלו בפרצוף....

 7. 24
  לאוטובוס המעשן 1000 סיגריות דיזל מסרטנות בשניה מותר יהיה להכנס לתחנה? זה מסרטן את כולנו לא? ממשלת בתי שימוש ציבוריים.
  1. לכושים וכלבים,,ואני מקצינה יותר,,ליהודים וכלבים,הכניסה לטחנת האוטובוס מותרת?
 8. 23
  אני מציע חוק שיאסור חקיקה שאין עמה אכיפה. יש לאשור כל מחוקק אשר גרם לחקיקה של חוק שאינו נאכף.. . . את החוק הזה יש לאכוף או שהסתבכתי . . .לו הייתי מחוקק
 9. 22
  הייתי מציע לחבר כנסת חיים כץ לבדוק מי המציא את המונח "עישון פאסיבי", מי מימן את "המחקרים" עליו ואיזה עוד "מחקרים" מומנו ע"י אותו מקור.
  1. יפליא אותך לשמוע."פיליפ מוריס" יצרנית הסיגריות הגדולה בעולם.זה עניין עסקי המכניס עוד כסף היות ויצור הסגריות של אותה חברה עבר חלקו לפולין ולשוויץ וספרד והיה לסרטן תעשייתי אמתי של ממש שהלך בדרך שאר התעשייה בארהב..הם פשוט מרעילים את ילדי העולם ובכך את הדורות הבאים בעודם אוסרים עישון בארצם ולא את היצור..
 10. 21
  למה הצבא נדחף לדיונים? איך הוא הוא מושפע מזה בדיוק?
 11. 20
  עכשיו תאסרו עישון במחלקות פסיכיאטריות.

  המקום היחיד בו מעודדים עישון אקטיבי.

 12. 19
  אם אנו לוקחים בחשבון שאנו חיים בסביבה מאוד מלוכלכת מהרבה בחינות, האם ההתעסקות (בסיגריה שמישהו אחר מעשן) אינה קצת מופרזת?
 13. 18
  לזיין מותר ?
  1. רק באיצטדיון.
 14. 17
  עד שיקום התובע הנבון - נגיד, ברמן או מלצרית - שיקרע את עיריית תל אביב בתביעה ייצוגית ענקית על הנזק המצטבר לבריאותו עקב המנעותה המחפירה של האחרונה מלאכוף את חוקי העישון הקיימים, ימשיך המצב המגוחך הקיים. מה יעזור החוק אם חולדאי ושות' פוחדים לאכוף אותו, כדי לא להרגיז את המצחינים שמתעקשים להצחין לכולם בפרצוף?

  עד שיקום התובע הנבון - נגיד, ברמן או מלצרית - שיקרע את עיריית תל אביב בתביעה ייצוגית ענקית על הנזק המצטבר לבריאותו עקב המנעותה המחפירה של האחרונה מלאכוף את חוקי העישון הקיימים, ימשיך המצב המגוחך הקיים. מה יעזור החוק אם חולדאי ושות' פוחדים לאכוף אותו, כדי לא להרגיז את המצחינים שמתעקשים להצחין לכולם בפרצוף?

 15. 16
  עישון פעיל של סיגריות דווקא מונע סיניליות ורישעות מגיל צעיר, עישון פסיבי דוחה את הסיניליות לגיל מבוגר, המנעות מוחלטת מעישון, בנוסף לסיניליות מביאה גם רישעות, עובדה, תקראו את תגובותיהם של מתנגדי העישון, הסיניליות והרישעות בהתגלמותה. אגב... סרטן ריאות מקורו... בגזי הפליטה של מכוניות, תיעוש קרוב לאזורי מגורים. סרטן שלפוחית השתן מקורו.. מים רעילים. צריכת מזון מעובד, תרופות למיניהן. סרטן באופן כללי מקורו.. קרינה סללורית, קרינה רדיו-אקטיבית, גנטיקה.

  העליה במשקל באה במקביל להפסקת עישון סיגריות. ואוכל דיאטטי זה דבר רע, מכוון שהוא

  מלא תוספות מזון כימיות. צבע מאכל, חומרי טעם וריח, חומרי שימור והארכת חיי מדף.

  ובתוספת שאריות של חומרי הדברה מהשדה או מחממות הגידול. כל הנ"ל הם משמשים

  כזרזים למחלות שונות כולל סרטן. למשל את האבוקדו והמנגו מעבירים במפעלי אריזה דרך

  אמבטיות ציפוי פלסטי. ועל כל זאת, באה ההמנעות מעישון סיגריות, שמביאה לסיניליות בגיל

  צעיר. ואם אתם חושבים שהגענו לשיא, אתם טועים. חומרי האוכל היסודיים פירות וירקות,

  עוברים שינוים גנטיים, בכדי להגדיל את התנובה בחממות ובמטעים, התוצאה העכשווית היא,

  פירות וירקות שנראים נהדר, אבל חסרי טעם וריח. וכיום מתחילה סידרה חדשה של שינויים

  גנטים, למשל... בתוך זרעי הסוייה שתלו גן של דג מהקוטב הצפוני. כך קיבלו סוייה עמידה

  בקור בשדות הצפוניים של ארה"ב. בתוך תפו"א שתלו גן מצמח רעיל, כך קיבלו תפו"א

  העמידים בפני תולעי אדמה ושאר מזיקים. מה זה עושה לבני אנוש. העתיד כבר יגיד, באם לא

  יורעלו כולם, ויכלו מעל פני האדמה.

  לתיזכורת...
  האנדיאנים באמריקה עישנו טבק כ-10 אלפי שנה,
  ושום דבר רע לא אירע להם.
  עד שבאו האירופאים הלא מעשנים, והדביקו אותם במחלות סופניות,
  במקביל הם הארופאים, ברישעות של לא מעשנים, גם טבחו בהם במרץ,
  כ-50 מיליון אינדיאנים נטבחו ונספו ממחלות תוך כמה עשרות שנים.

  1. ראה אתה צודק כי סרטן היא מחלה בת 400 שנה לערך ואנשים עישנו טבק כבר 2500 שנה לפני ועקבות למחלת הסרטן לא נמצאו בעצמותיהם.זאת לא סניליות.זהו זומביזם רב מערכתי של ממשלה מזומבטת עד לשד עצמותיה.
 16. 15
  יש לאסור גם על נהגי מוניות לעשן במונית בין נסיעה לנסיעה

  אי אפשר לנסוע במונית מצחינה מעשן.
  ולא, לפתוח את החלון לשתי דקות אחרי שעישנת לא עוזר!

  1. אני מתנגד לעישון אבל ההצעה שלך כבר מוגזמת ופוגעת בחירות הנהג. המונית מסריחה? צאי וחכי לאחרת.
 17. 14
  די כבר עם רדיפת המעשנים הזאת

  צריך להגיע לדו קיום ולא להגביל חופש של אנשים

 18. 13
  אין אכיפה

  כבר לפני כמה שנים חוקק החוק למניעת עישון במקומות ציבוריים, אבל אף אחד לא אוכף אותו, תסתובבו בפאבים בתל אביב ותראו שכולם מעושנים, בשיחה עם מוקד 106 של עיריית תל אביב, נאמר לי שאין מה לעשות אין פקחים ... כשניסיתי לצלם את המעשנים, חטפתי צעקות וקללות מהמבלים ומהעובדים באותו פאב. כל עוד אין אכיפה, אנשים ימשיכו לעשן ולשים פס על כל הסובלים מעשן הסיגריות

 19. 12
  ועל..............

  הדבר הפשוט יותר לא חשבו. רוצים לעשן? הואילו לשלם מס מחלה.

 20. 11
  הדרישה של עמותת אוויר נקי לאסור על שחקנים לעשן בתיאטרות היא מגוחכת על גבול מנוולת

  יש להם בעיה עם מעשנים בתיאטראות המציגים את המציאות? שלא יבואו. שילכו לעזאזל

 21. 10
  בתי קפה/ פאבים ברחובות - אין אכיפה
 22. 9
  אין אכיפה

  מעשנים באולמות אירועים במסדרונות בתי החולים אין מי שימנע זאת, יש חוקים והם לא מיושמים. בבית החולים וולפסון למשל המצב גרוע

 23. 8
  ומי יאכוף את החוק בתחנות האוטובוס?

  מזמן רציתי לראות חוק כזה שיאסור עישון בתחנות אוטובוס כי יש הרבה אנשים שלא מעניין אותם אם יש מישהו עומד לידם בתחנה ונפגע מהעישון. אבל מי ידאג לזה שלא יהיה עישון בתחנות אוטובוס? האם אני בעצמי יכול לקחת סיגריה מפה של מישהו בתחנה, לקבל אגרוף ולא להגיב ואז להתלונן במשטרה, אני אצא זכאי?

  1. לא תמות מהעישון, אבל מהאגרוף כן.
 24. 7
  מה זה עוזר אם לא אוכפים את החוק הזה???

  עדיין מעשנים בכייף במסעדות, בבארים ובשאר מקומות ציבוריים, כי אין אכיפה!!
  אז יופי תמשיכו לחוקק חוקים.

 25. 6
  אין לי בעיה עם מי שלוקח קוקאין מבלי לפגוע באף אחד ולא יבקש מהמדינה

  שתממן לו את הטיפולים ושיממן לבד את המחלות שיקבל , אבל יש לי בעיה עם סיגריות , כי הוא לא מעשן לבד , הוא בוחר בשבלי מה להכניס לגופי

 26. 5
  למפעלי חיפה מותר לעשן 24/7 גם במחיר חיי האזרחים

  ואת המאפרה הם "מנקים" בלילות כשכולם ישנים.

  שאלה חשובה למשרד הבריאות:
  כמה קופסאות סיגריות אני "מעשן" כשאני נמצא יום אחד בחיפה/קריות?

 27. 4
  לא לדאוג, האיסור לא חל על מעשני סיגרים
 28. 3
  מעולה-- עכשיו רק לאכוף!!!!
 29. 2
  שרים וח"כים אני ממש מאמין שאתם דואגים בחקיקת החוקים האילו למישהו חוץ מ

  עצמכם בולשיט אחד גדול הכל פוליטיקה

 30. 1
  הבעיה היא האכיפה ולא עוד חוק או פחות חוק, בכל התחומים.
  1. מסכים עם כל פנינה. קצר ולעניין.