הורים שילדיהם אושפזו בביה"ח מאיר: על המורות במוסד נאסר לדבר ערבית

מתלונת ההורים עלה כי מנהלת המרכז החינוכי במוסד נזפה במורות לעיניהם. מש' החינוך: אין הנחיה כזו בחוזר מנכ"ל

הנהלת המרכז החינוכי הפועל במחלקת הילדים בבית החולים "מאיר" בכפר סבא אסרה על המורות והסטודנטיות הערביות העובדות במקום לדבר ביניהן בערבית, בניגוד לחוזר מנכ"ל של משרד החינוך. כך נודע ל"הארץ" בעקבות תלונה שהגישו להנהלת בית החולים שלוש משפחות ערביות שילדיהן אושפזו במקום.

מדי בוקר מגיעים לכיתות הלימוד שבמרכז החינוכי ילדים ובני נוער בני 3-17, שמצבם הרפואי מאפשר להם להשתתף בשיעורי ההעשרה ולהשלים את הפערים שצברו בשל היעדרותם מהגנים ומבתי הספר. במקום מועסקות ארבע מורות, מהן שלוש המלמדות את הילדים היהודים ואחת המלמדת את הערבים. ההורים, המתגוררים ביישובי המשולש, סיפרו כי מדי פעם מגיעות למרכז מורה או סטודנטית ערבייה נוספת המסייעת למורה הקבועה. לדבריהם, בימים האחרונים פנתה אחת הסטודנטיות למורה בערבית וביקשה שתסביר לה על אופי הפעילות בנוגע לכמה מהתלמידים. להפתעת השתיים, מנהלת המקום הורתה לשתיהן להפסיק לדבר בערבית. "לפי הנחיות המשרד, פה לא מדברים ערבית בין אנשי הצוות", אמרה להן בעוד הילדים והוריהם נוכחים במקום ומקשיבים לדברים.

ההורים פנו במכתב להנהלת בית החולים וביקשו הסברים להוראה. הם הדגישו כי דברי המנהלת העיבו על התחושה הטובה של ילדיהם במרכז החינוכי, המספק להם פעילויות רבות. "כהורים הרגשנו נחיתות וניכור במקום שאמור להיות מקום אידיאלי לדו-קיום", כתבו, "הבעיות הרפואיות מאחדות את שני העמים, הזקוקים לחיזוק זה מזה כדי לעבור את החוויה בשלום. לכן ציפינו לשמוע מורות יהודיות שמדברות ערבית ושלא ימנעו מהמורות הערבית לדבר בשפה שלהן, כדי לשרת את הילדים מהמגזר הערבי, להקל עליהם ולהנעים את השהייה שלהם בבית החולים".

ביה"ח מאיר. למצולמות אין קשר לנאמר בכתבהאלון רון

העתק ממכתבם של ההורים הגיע למרכז מוסאווא לזכויות האזרחים הערבים ולמטה למאבק בגזענות. המרכז פנה להנהלת בית החולים באמצעות עו"ד סאמח עיראקי, והדגיש כי לשפה הערבית יש מעמד רשמי וכי התנהגות מנהלת המרכז החינוכי והנחיות המשרד גזעניות ומנוגדות לחוק. המרכז גם דרש שהגורם שגיבש את ההנחיות יינזף או ייענש.

מבית החולים מאיר נמסר בתגובה כי כיתת הלימוד שבמחלקת הילדים מופעלת על ידי משרד החינוך, ועל כן המוסד אינו מקבל החלטות בנוגע לכוח האדם במקום או לתכנים המועברים בו. "ברגע שהועלו הטענות פנתה הנהלת בית החולים למשרד החינוך וביקשה ממנו לטפל בהן", צוין, "ההנהלה אף שאלה את המפקחת האחראית במשרד אם יש צורך בסיוע מבית החולים ונענתה בשלילה".

לשאלת "הארץ" אם קיימת הנחיה האוסרת על דיבור בערבית במרכז החינוכי נמסר ממשרד החינוך כי ההנחיה לא קיימת בחוזר המנכ"ל וכי הטענות שהועלו אינן נכונות. "כל תלמיד דובר השפה הערבית מקבל את הטיפול והסיוע הדרוש ממורות ערביות, בהתאם לצרכיו", אמרו במשרד.

עלייה בגזענות במוסדות ציבור

דו"ח "המטה למאבק בגזענות" לשנת 2011, שפורסם לפני כחודשיים, הצביע על מגמת עלייה בגילויי הגזענות מצד מוסדות ציבור, בתי עסק וארגונים פרטיים וציבוריים. הדו"ח העלה כי ב-2011 נרשמו 155 גילויי גזענות מצד גופים ממסדיים. "לאור האווירה הגזענית השולטת לאחרונה בחברה הישראלית, אנו ביחידה המשפטית של מרכז מוסאווא מקדישים מאמצים רבים לעקוב אחר התופעה במוסדות הממשלתיים והציבוריים", אמר עו"ד עיראקי, "נמשיך להיאבק בגזענות מבחינה משפטית וציבורית".

מקרה דומה לזה שהתרחש בבית החולים מאיר אירע לפני כשנה בבית הספר לסיעוד בבית החולים ברזילי באשקלון. במוסד נתלתה הודעה שאסרה על הסטודנטים לדבר בשפה שאינה עברית במתחם בית הספר ובשעות הלימודים, כולל בין השיעורים ובמסדרונות. משרד הבריאות ובסיומה הופיעה חותמת של הנהלת בית הספר.

בקרב הסטודנטים במוסד יש דוברי רוסית וערבית רבים, שהתרעמו נוכח פרסום ההודעה. מהנהלת בית הספר נמסר אז כי "בבית הספר לסיעוד לומדים כ-250 סטודנטים, שבעקבות תלונות של מאושפזים לא ידברו ליד מיטות החולים בשפות שהמטופלים אינם מבינים". בעקבות פנייה למשרד הבריאות חלה תפנית בעמדת ההנהלה, והמודעה הוסרה בהוראת המשרד.

לפני כשנה וחצי התרחש מקרה נוסף בבית הספר העל-יסודי עירוני ז' ביפו, לאחר שהמנהל דוד בן זוהר אסר על התלמידים לדבר ערבית בכיתות. השיעורים בבית הספר מתנהלים בעברית, אך כמחצית מתלמידי המוסד הם ערבים. התלמידים סיפרו אז כי המורים אינם מאפשרים להם לדבר ביניהם בערבית ואף נוזפים בהם כשהם עושים זאת. לטענתם, תלמידים אחרים שדיברו ביניהם ברוסית לא ננזפו. במשרד החינוך אמרו בתגובה למקרה כי "אין הנחיה של המשרד האוסרת על תלמידים לדבר בשפות שונות בשיעורים".

לפני כשנתיים שיגרה נציבות שוויון הזדמנויות בעבודה במשרד התמ"ת מכתב אזהרה לרשת מוצרי החשמל ביג אלקטריק, בחשד לכאורה שהנהלת הרשת אוסרת על עובדיה לדבר בשטח החנויות בשפות שאינן עברית, כגון ערבית ורוסית. הנציבה הארצית לשוויון הזדמנויות בעבודה כתבה למנכ"ל הרשת כי חוק שוויון הזדמנויות בעבודה אוסר על אפליה בין עובדים שונים, בין היתר על רקע לאומיותם וארץ מוצאם. לדבריה, מתלונות שהגיעו אליה עלה כי נאסר על עובדים ועובדות ברשת לשוחח בערבית וברוסית במקום העבודה. עוד התברר כי ההנחיה נאכפה רק ביחס לעובדים הערבים המועסקים בביג אלקטריק, שאחד מהם אף פוטר משום שדיבר בערבית עם עובד אחד.

רשת ביג אלקטריק טענה אז בתגובה כי אינה מפלה בין עובדיה. מנכ"ל הרשת הדגיש כי נקבע נוהל שלפיו עובדים לא ידברו בשפות זרות בחנויות של הרשת. "זאת מכיוון שעובדים, יהודים כערבים, התלוננו כי המצב שבו חבריהם למחלקה משוחחים ביניהם ברוסית או בערבית מבלי שהם יבינו את הנאמר גורם להם מבוכה ואי נעימות", מסר המנכ"ל.

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 19
  ralph lauren necklace rope splicing instructions

  Ralph Lauren hat began 4 decades ago who has a variety of ties is into the full world, redefining American style. Ralph Lauren has always stood for providing quality products, creating worlds and inviting visitors to be involved in our dream. We have been the innovators of lifestyle advertisements that tell an article polo ralph lauren outlet and in addition the first setting stores that encourage people to enjoy that lifestyle. ralph lauren cheap sale RalphLauren.com takes this participation to another one level getting rich and exciting interactive destination. When you’re transported to the world of Ralph Lauren online, you possibly can ralph lauren cheap buy for great products you along with home, understand about adventure, style and culture in RL Magazine merely cheap ralph lauren outlet uk sale and delightful gifts and far, much more. Back when this particular started, I felt confident that individuals no boundaries. I’m doubly absolutely clear on ralph lauren outlet uk

 2. 18
  הילדים המיסכנים

  הם ילדים מיסכנים למה להיתחזר אליהם למה? למה? למה למה???????????????????????????

 3. 17
  השקרים בכתבה

  הכל שקר וכזב .מדובר במורה שאינה מרוצה משינוי שעובר על המקום אם כניסתה של מנהלת חדשה העובדת לפי הספר!!!!!!!!!!!!!
  נכון מאוד מפריע לצוות העובדים כאשר בזמן השעורים חלק מהצוות מדבר ביניהם הערבית שפה אשר שאר המורות לא דוברות .
  היות וזה בי"ס עברי ראוי לדבר עברית ברור שאם הילדים יש לדבר בשפתם.
  גם במקומות העבודה שלנו מאוד צורם לנו כאשר מדברים לידך ברוסית או כל שפה אחרת שאתה לא מבין, הרגשה מאוד לא נעימה.
  אני מעיד מגוף ראשון שהמקום מטפל בכל הילדים בשווה גם כאשר לא נוכחת במקום מורה דוברת ערבית .הם עושות הכל כדי לתקשר עם הילדים.
  אם הכותב היה עושה שיעורי בית והיה בא לבקר במקום היה רואה שהכל על רקע אישי של מורה לא מרוצה.
  נשמח שהכותב היקר יבקר במקום ויביע את התנצלותו בפני העובדים המסורים אשר מאוד נפגעו מהכתבה .

 4. 16
  תחיה ישראל מדינת הדימוקרטיה .
 5. 15
  גזעות ...!!

  אני מתפלה שעדיין יש מופתעים ! גזענות קיימת מזמן רב במישורים רבים ... אבל בזמן האחרון הגזענות (הפשסטית) מעוגנת בחוקים רשמיים . אז על מה כל המהומה כאילו המוסר שלט בראשיות המדינה העברית ותושביה!! תתעוררו??

 6. 14
  בישראל כל התלמידים אמורים לדבר בעברית. למה ערבים מדברים בבית ספר ערבית?
 7. 13
  זאת לא הבעיה היחידה. כל בית החולים נראה כמו בית חולים ברשות

  בית חולים מוזנח, שנים הוא נמצא בבניה ופיתוח, וכמו עם הרכבת , אין כלום. על כל חולה או חולה , בא ליוי של כל החמולה ומסתובבים שם מאות ללא כל צורך.
  בשעות הערב החגיגות מתחילות ואין איש שיעז לגרשם. עד מאוחר בלילה הם יושבים בכניסות למחלקות, מרעישים ( גם יהודים מדברים בקול רם, כאילו רבים)
  ועושים משתה עם האוכל שהובא בסלים מהכפר .
  בקיצור, מראה לא מעודד בכלל.

 8. 12
  נימוס בסיסי...

  טוב שיש עובדים, הדוברים שפות שונות, בכל ארגון ובוודאי בארגונים ממשלתיים וציבוריים, שכן מכלול מקבלי השירות דוברים גם הם שפות שונות וחשוב שניתן יהיה לתקשר עם כל מקבל שירות בצורה המיטבית. עם זאת, זה לא מנומס ולא מכובד, לנהל שיחה (אפילו שיחת חולין) ליד מקבל השירות, בשפה שהוא לא שולט בה. הדבר יוצר תחושת ניכור אצל השומע שאינו מבין את השפה. שיחה בין שני עובדים בזמנם החופשי, שינהלו באיזה ניב שיבחרו ובאיזו שפה שיחפצו, אולם בנוכחות מקבלי השירות, יש להקפיד לשוחח בשפה שהם מבינים. בנוכחות מטופל ערבי, רצוי שידברו ערבית, בנוכחות מטופל ממוצא רוסי או אתיופי, רצוי שהצוות ידבר בשפת המטופל, אבל, שפת הבסיס היא עברית ובכל מצב שאין ״תאימות מוחלטת״ בין שמת האם של הצוות והמטופל, יש להתכנס לעברית!!! זו לא גזענות, זה נימוס בסיסי בין בני אדם, שחשוב להם שהשומע אותם ירגיש גם הוא בן אדם ולא ״חפץ בלתי רצוי״.

 9. 11
  מוטב היה שכולם ילמדו ערבית שהיא השפה השניה בארץ
 10. 10
  ולמה מותר לדבר רוסית בבתי הולים הרוב לא מבין רוסית
 11. 9
  היה מקרה דומה מתישהו עם עובדות רוסיות שנאסר עליהם לדבר ברוסית

  אז סף הכל זה לא אישי

 12. 8
  ככלאלכסנדרה כל שהסביבה יותר יהודית העברית תישמע יחידה , וגם ההפך

  אםההפכים קיים ציבור ערבי גדול לא ניתן למנע התבטאות בערבית למרות שמבחינת ההרמוניה בעבודה חשוב שידברו בשפה המובנת לכל. רוצה לומר שלו ערבית הייתה מובנת ליהודים זו לא הייתה בעיה עניינית.

 13. 7
  ماذا سيحدث لهذا التعقيب يا ترى ؟؟؟

  ايضا جريدة " البلاد" التي نشرت هذا الخبر، لا تسمح بنشر تعقيبات باللغة العربية.
  هل يجوز أن تنتقد الأخرين وتغفل عن نفسك.

  1. והנה זה פורסם... אבל אהבתי :-)

   ותודה לגוגל טרנזלייט

 14. 6
  מה פירוש "גזענות"? לא רוצים לחיות עם ערבים. לא רוצים. שיבנו להם בתי חולים, שיבנו לעצמם בתי חולים, אנחנו לא אוהבים ערבים, לא צריכים ולא מוכרחים לאהוב ערבים. אז מה? אין שום סיבה לאהוב ערבים. הם אויבים שלנו, הם רוצים בחיסול מדינתנו, הם מקור הרוע בעולם, מסוריה עד לוב, גם את אירופה הם רוצים. וכל זה נכון גם אם תצנזרו. יצא לכם שם כזה בקרב הציבור ובאתרי האינטרנט. מה שלא מתאים לדעותיכם הפוליטיות, הסיכוי לפרסומו זעיר. רק אתם מפסידים מזה, הציבור יודע את האמת ולא ניזון לצורך זה דווקא מכם, הצנזורים.
  1. ודווקא את התגובה הזאת היה ראוי שיצנזרו... "מקור הרע בעולם"?? אתה באמת לא רואה מה יש לצנזר כאן?

   למה לא לומדים מטעויות בעולם הזה??

 15. 5
  מדינה יהודית

  שבה השפה הרשמית היא עברית,לא לשכוח

  1. גם ערבית היא שפה רשמית במדינה, גאון
  2. גם ערבית היא שפה רשמית בישראל, גאון
  3. והשפה הרשמית השניה במדינת ישראל היא: ערבית
 16. 4
  שתי התגובות הראשונות מהממות באגוצנטריות שלהן

  ובחוסר היכולת של בעליהן להבין את נקודת המבט של האחר השונה ממך.

  1. הערבים שיאני העולם ברגישות להבין את נקודת המבט של האחר השונה מהם
 17. 3
  תחת דגל השויון את המינה
 18. 2
  יש הגיון בבקשה להימנע מלשוחח בשפה שהסביבה אינה מבינה,גם רוסית

  גם אני כמעביד אוסר על עובדות רוסיות לשוחח בינן לבין עצמן ברוסית דבר שיוצר ניכור והתבדלות על פי השפה. היובדים שאינם דוברים השפה האחרת מרגישים ממודרים והדבר יוצר מחיצות. ההנחיה נאכפת על הדיבור בשפה הרוסית.
  בזמנו היה לי מקרה בו עובדים שדיברו בשפה ייחודית - לא ערבית ולא רוסית - נעזרו בכך כדי לבצע מעילה בכספי הפדיון. הם ניצלו השפה הייחודית כדי לתאם גניבת כספים.

  1. חבל שאינני יודעת היכן אתה מעסיק. היית כבר חוטף תלונה
  2. לגנוב - לא תלוי בשפה!

   מר דניאל הנכבד
   אנא, תהיה רציונלי , חכם, ונאור!
   שונות בטבע, בין בני האדם, בדעות... מעניקה יופי ועניין!
   תפסיק להביא טיעונים לא משכנעים!

 19. 1
  כיבוד התלמיד כיבוד החולה כיבוד הפרט

  אכן פעלה נכון המנהלת.
  השפה הערבית היא שפה רשמית אך שנייה בישראל.
  אך יש לדבר בשפה השגורה בפי כל והיא העברית.
  תחשבו על חולה שומע את האחיות מדברות בינהם בשפה לא מובנת איך החולה מרגיש.
  וזה נכון לתלמיד ולחבר לעבודה.
  תפסיקו להתייפיף יש לדבר בעברית נקודה וכל השאר תירוצים.

  1. אותו הדבר לגבי חולה ערבי השומע סביבו רק עברית

   ערבית היא שפה רשמית בישראל וחבל שלא מלמדים את כל התלמידים בשתי השפות, כך שיכירו את התרבות של העם השכן, ויכבדו אחד את השני.

  2. המורות הערביות יודעות עברית אבל המורות היהודיות אינן יודעות ערבית. כיוון שאוכלוסיית התלמידים מעורבת יש לפטר את המורות היהודיות ולהעסיק במקומן ערביות!
  3. שולה מתבלבלת,ערבי לא יודע לכבד את העם השכן,אבל חובה ללמוד ערבית על תקן "דע את האוייב".
  4. מיהו בדיוק האויב?
  5. אנחנו מכירים היטב את התרבות של העם השכן, היא לא משהו וזה בלשון המעטה

   נאסר על הצוות לדבר ערבית בינם לבין עצמם, לא עם תלמידיהם. זו גזענות לדבר בשפה שחבריך לעבודה לא מבינים.

  6. השפה הערבית היא שפת ארץ הקודש וכל שפה אחרת

   היא שפה זרה.

  7. די לי והותר מהתרבות הים תיכונית שלנו שהיא בעצם ערבית לכל דבר

   ואז מה היה לנו מהתרבות העשירה שהתפתחה כאן בארץ? חומוס, טחינה,פיתה,וכפיים .

  8. אנחנו מכירים היטב את התרבות של דוברי היידיש, היא לא משהו וזה בלשון המעטה.

   למה לא נאסר על הצוות לדבר יידיש בינם לבין עצמם. זו גזענות לדבר בשפה שחבריך לעבודה לא מבינים.

  9. למה שערבים ידברו בעברית ביניהם? איך הנימוקים שלך קשורים לעניין?

   הם יכולים לדבר גם בסינית, מה זה קשור איזו שפה היא שפה רשמית ואיזו לא (שלא לדבר על כך שהשפה הערבית היא שפה רשמית, וחוקית אף שוות מעמד לעברית)?

   בוודאי שאין לדבר על חולה, ולידו, בשפה שהוא לא מסוגל להבין, וגם אין לנהל שיעור בשפה שחלק מהתלמידים לא מסוגלים להבין; אך בנסיבות אחרות מאלה, אנשים בהחלט רשאים לדבר ביניהם בערבית, או בכל שפה אחרת, ומניעה זאת מהם היא גזענות, חרף טיעוניך השקופים.