הורים ושישה מילדיהם נהרגו בהתהפכות מכונית לתהום בכניסה לטבריה

התאונה התרחשה ככל הנראה לאחר שתקלה במערכת הבלמים גרמה לנהג לאבד שליטה. הניצולה היחידה, בת 7 שנזרקה מהחלון, נפצעה באורח קל-בינוני

זוג הורים ושישה מילדיהם מהיישוב בר יוחאי הסמוך למירון נהרגו הלילה (שלישי) בהתהפכות מכונית לתהום בכניסה לטבריה. הניצולה היחידה היא ביתם בת ה-7, שנזרקה מהחלון בעת ההתהפכות. היא נפצעה באורח קל עד בינוני ופונתה לבית החולים רמב"ם בחיפה.

התאונה ארעה סמוך לשעה 1:30 לפנות בוקר, בני המשפחה נסעו במכונית מיני ואן מסוג מיצובישי גרנדיס משנת ייצור 2007 בכביש מספר 77 מכיוון מערב, צומת גולני, לכיוון מזרח - לעבר טבריה. בשל תקלה מכאנית איבדה המכונית את בלמיה. ככל הנראה בכניסה לטבריה, באיזור צומת פוריה, התקשר אב המשפחה שנהג במכונית למוקד 100 של המשטרה ודיווח למוקדנית כי איבד את הבלמים ובשלב זה העביר את הטלפון לאשה, ככל הנראה לאשתו, וזו הודיעה כי הם נמצאים בנסיעה מכיוון צומת גולני לכיוון טבריה. בשלב זה הודיעה המוקדנית לניידת מתחנת המשטרה בטבריה על הארוע והעבירה לו את מספר הטלפון ממנו מתבצעת השיחה, אולם תוך כדי השיחה החלו להישמע בטלפון צעקות נוסעי המכונית ונשמעו רעשים חזקים של הרכב המתהפך.

המכונית התהפכה בכביש הכניסה המוביל מטבריה-עילית לכיוון העיר התחתית, בשדרות מנחם בגין. מדובר בכביש רחב מאד ובו שני נתיבים לכל כיוון ובקטע בו ארעה התאונה אף ישנם 6 נתיבים- ארבעה בעלייה ושניים בירידה. מהסימנים שנותרו על הכביש עולה כי באחד העיקולים החדים התחככה מכונית המשפחה בחומת הפרדה יצוקה מבטון בגובה של כמטר, ייתכן ובשל ניסיון להאט את הנסיעה. אולם, בשל הזווית החדה של העיקול, המכונית טיפסה מעל החומה והמשיכה לנתיבים שבמסלול הנגדי וחצתה אותם במהירות שחלק מהשוטרים בזירה אמדו אותה בכ-150 קילומטרים בשעה. על האספלט נותרו חריצים עמוקים שחרצו חישוקי הגלגלים. המכונית טיפסה על מדרכה, שברה גדר ברזל והמשיכה לעבר מדרון של כ-30 מטרים, תוך שהיא עפה באוויר ולא מותירה כל סימן של הידרדרות במדרון. מרגע בו פגעה בחומת ההפרדה עברה המכונית כ-200 מטרים ולבסוף הוטחה בעוצמה על גבה במורד המדרון, בשטח קוצני.

זירת האירוע בכניסה לטבריהגיל אליהו

מבדיקה ראשונית של בוחני תאונות במחוז הצפוני במשטרה עולה כי בלמי המכונית של המשפחה היו שחוקים מאוד. קצין משטרה סיפר כי המכונית עברה את בדיקת הרישוי השנתית (טסט) לפני שלושה חודשים. מפקד מחוז הצפון במשטרה, ניצב רוני עטיה, אמר כי אחד מהנוסעים התקשר למוקד 100 לאחר שאירעה התקלה בבלמים ודיווח כי הם מאבדים שליטה על המכונית. "השוטרים מיהרו למקום אך זה היה מאוחר מדי. מצאנו את הרכב הפוך ועולה באש", אמר עטיה.

אלי לנקרי, תושב טבריה המתגורר ברב קומות מעל מקום התאונה סיפר כי "ישבתי בבית וראיתי טלוויזיה, פתאום שמעתי רעש מוזר, חבטה נוראית ואז צעקות. אשתי צעקה. יצאתי למרפסת וראיתי מכונית מתלקחת. רצתי חמש קומות במדרגות כדי להרוויח זמן. נסעתי עם המכונית מסביב והגעתי לראש המדרון. לא חשבתי פעמיים ורצתי למטה. הגעתי מטר מהאוטו וראיתי ילדה קטנה. היא אמרה לי כולם מתים. הם מתו. חיבקתי אותה ורצתי אתה למעלה. ראיתי שהיא נפגעה בפה. נתתי אותה למישהו שעמד למעלה ורצתי חזרה לאוטו. רציתי להציל עוד מישהו. צעקתי אם מישהו שומע. האוטו בער לגמרי והיתה דממה. חיפשתי מסביב ניצולים אבל לא היה אף אחד. החלו פיצוצים והבנתי שאין כבר ניצולים ועזבתי את המקום. זה היה מחריד. התמונות האלו לא יעזבו אותי. אני מתנחם שהילדה ניצלה. אני עשיתי את חובתי. כל אחד היה עושה את זה".

גלעד חנון, מנהל סניף "איחוד הצלה - טבריה", אמר כי "בהגיענו למקום זיהינו ילדה מוטלת רחוק מהמכונית כשהיא סובלת מפגיעות שונות ומיד הענקנו לה טיפול ראשוני. לצערינו המכונית עלתה באש ושאר בני המשפחה נלכדו בה. המחזה מזעזע...מדובר במכונית משפחתית גדולה, שהדרדרה למרחק של כ-50 מטרים. המכונית נשרפה לחלוטין. לא נשאר ממנה כלום. לצערנו לא ניתן היה להציל כבר אף אחד מקרב יושבי המכונית".

איל בן משה, פרמדיק של מד"א שטיפל בילדה שניצלה, סיפר כי היא אמרה לו: "אני לא יודעת איך הגענו למצב הזה, ניסיתי להעיר את ההורים שלי אבל הם לא קמו (אחרי שהתאונה אירעה, א"ש). פחדתי לעצום את העיניים כי היה חושך מסביב".

יניב מאיר, יו"ר הוועד המקומי ביישוב בר יוחאי אמר כי מדובר במשפחה שהיתה מעמודי התווך בקהילה ומוותיקי הישוב. לדבריו, אב המשפחה קנה את הרכב במהלך השנה האחרונה ולפני מספר חודשים עברה המכונית את מבחן הרישוי השנתי. מאיר הדגיש כי אב המשפחה היה "אדם מאד, מאד אחראי. אחד שמקפיד על כל פרט ולא מזניח דברים".

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 26
  טוב מאוד שימות עוד .... תודה אלוהים
 2. 25
  איך אפשר לעקל דבר כזה?

  אני ממש אבל ממש מרחמת על הילדה הקטנה הזאת שכמעט לא יודעת כלום מהחיים שלה לאבד זוג הורים ושישה אחים

  1. לעכל

   "לעקל" זה כשבאים מהוצל"פ לקחת להחרים את הטלוויזיה עקב חובות

 3. 24
  לצערי

  אני איבדתי את אחי באותו כביש, שמו אמיר וזה היה ביום הולדתו ה18

 4. 23
  מזעזע. מחריד ומכווץ לב.תנחומי הכנים למשפחה.
 5. 22
  9 נוסעים ברכב עם 7 מקומות (מיצובישי גרנדיס). אסון ידוע מראש.
 6. 21
  ה ירחם

  פשוט מזעזע כמה דברים עצובים קורה בזמן האחרון

 7. 20
  תאונה

  הקבה ירחם על כל עם ישראל אמן וצריך להתחיל לחזור בתשובה

 8. 19
  מוקד המשטרה

  האם המוקד עמו דיברו הנוסעים הציע להם להוריד הילוך? האם אנשי המוקד מונחים לתת עצות מועילות במקרי חרום?

  1. בטח נאמר לו שישלח פקס עם התלונה.
  2. תגובת אנשי המוקד

   הגענו לזירה ולא ראינו כלום

 9. 18
  בשיעורי נהיגה לא מלמדים מיומנות והתמודדות עם מצבים מסוכנים.

  אנשים נוהגים לרוב בלי לדעת מה זה הילוכים. במקרה של אובדן בלמים יש אפשרות להוריד הילוך ועוד הילוך ולהאט את מהירות הנסיעה ואז במהירות נמוכה יותר לנסות לעצור את הרכב עם בלם יד או על ידי ירידה מכביש ושיפשופו באלמנטים שעל שולי הדרך. הארוע דווח כ 2 ק"מ לפני הירידות החזקות של טבריה וכנראה חוסר מיומנותו של הנהג הביאה לאסון.
  חבל.

 10. 17
  עוד תאונה שניתן היה למנוע. ותנחומים למשפחה

  במכונית ישבו תשעה אנשים למרות שהיו בה רק שבעה מושבים. הילדה שניצלה לא היתה חגורה. היא רק בת שבע. האם השאר היו חגורים? הבלמים היו שחוקים, המכונית בוודאי לא עברה טסט במצב כזה. בלמים לא נשחקים פתאום. האם כך אמור לנהוג אדם אחראי, אב לשבעה?

 11. 16
  8 נהרגו בטבריה

  אני יודע שכח החיים אבל זה מה שיש זה החיים אומרת יהיה לכל אחד בעולם יום טוב

 12. 15
  יש לבדק מיד את התנהלות המכון שאצלו עברה המכונית מבחן רישוי עם רפידות שחוקות

  מבחני הרישוי אמורים להבטיח רמה נאותה של תחזוקה ודומה שכאן מישהו התרשל בעבודתו. יש להגביר את הפיקוח על מכוני הרישוי

  1. בחו"ל מקובל שמסירים את צמגי המכונית ובודקים את עובי הרפידות והדיסקים בעת הטסט השנתי.

   זה המינימום שמתבקש כאן, בהתחשב באגרת הרישוי הדרקונית ועלות הטסט שמשיתים עלינו.

   לעומת כ-1200 ש"ח בשנה לאגרת רישוי לרכב ישן, בארה"ב שלמתי כ-70 דולר לשנתיים. טסט שנתי (במדינות שדורשות זאת) עולה כ100 דולר. זאת אומרת שגם משלמים פחות וגם מקבלים שרות טוב יותר.

 13. 14
  עם ישראל איתך ילדה קטנה!
 14. 13
  יואיל נא העורך להסביר מה הקשר בין ידיעה זו לסיפור הכבאית?
 15. 12
  מסכנה שאלהים יעזור לה ויחזק אותה
 16. 11
  אם היתה רשלנות בטיפול הבלמים במכונית
 17. 10
  בטוח ערבי מעורב בזה

  שיבדקו את האוטו למה לא היה בלמים ואני כלב אם זה לא ככה

 18. 9
  אולי אם האחרים גם לא היו חוגרים מאחור היו עוד ניצולים

  זאת לא פעם ראשונה שאני שומע על מישהי שניצלה בתאונה בזכות זה שלא חגרה חגורת בטיחות במושב האחורי.

 19. 8
  האם יש קשר בין היות הקורבנות חגורים בחגורות בטיחות ובין התוצאה האסונית?
 20. 7
  נוהגים בלי ידע בטיחות רכב
 21. 6
  לברר באופו דחוף כיצד עברה המכונית טסט לפני 3 חודשים!

  שמענו הבוקר את סנ"צ יוסי חתוכאי ראש מחלקת התנועה במחוז הצפוני של המשטרה מספר שהרפידות של בלמי המכונית היו שחוקים לחלוטין! כיצד ייתכן שמכונית זו הצליחה לקבל אישור טסט רק לפני 3 חודשים? רפידות בלמים לא יכולות להישחק כל כך מהר, אלא אם כן בשיטת הקומבינות הישראלית מישהו עשה שחוק מהטסט!

  ולא נשכח כמובן שמדובר במשפחה חרדית, ששמה יהבה באלוהים שימור עליה, אך לא שמה על עקרונות בסיסיים של שמירה על החיים: נהיגה במכונית תקינה!

  1. לא ברור לך "כיצד המכונית עברה טסט"? אז כנראה אתה לא גר בארץ.

   לי ברור לחלוטין לצערי.

 22. 5
  השם ירחם.
 23. 4
  דחוף לבדוק מזוזות
 24. 3
  הגיע הזמן שהמשטרה תחקור את יצרניות הרכב.

  מבלי לדעת אם אכן זאת הסיבה לתאונה במקרה הזה, אך זה חייב להיות חלק משגרה.

 25. 2
  אלוהים אלוהים

  אלוהים אלוהים יהיה זכרם ברוך. מזעזע מה שקורה לנו בכבישים , לבי נשבר ודמעותיי זולגות , קשה לי לעקל שמשפחה שלמה סופה יהיה מזעזע כל. נמאס מהחיים נמאס מה שווה לחיות בשבילו, יהיה זכרם ברוך.

 26. 1
  למה לא מפרסמים את דגם הרכב
  1. לא מורידים הילוך? מרימים בלם יד? משהו?
  2. אכן, זכור לי, ששמעתי פעם ברדיו/בטלוויזיה, שכדי להאט, יש להעביר לניוטרל.