בעקבות הביקורת

אוניברסיטת חיפה מוסיפה ערבית ללוגו

נשיא המוסד, פרופ' אהרון בן זאב, הודיע לחברי הסגל כי הם חופשיים להשתמש בלוגו עם או בלי ערבית, לפי בחירתם. לדבריו, הערבית "הושמטה"

נשיא אוניברסיטת חיפה, פרופ' אהרון בן זאב, שלח היום (שלישי) לסגל גרסה נוספת, הכוללת כיתוב בערבית, לסמליל (לוגו) החדש שהוכן למוסד לרגל חגיגות ה-40. חגיגות ה-40 נערכות תחת הכותרת "ישראליות משותפת".

הפרסום אתמול ב"הארץ" נגע לשני סמלילים של אוניברסיטת חיפה: הסמליל החדש, שהופיע ללא כיתוב בערבית, והסמליל הישן, שהחל להופיע באחרונה יותר ויותר בגרסה שאינה כוללת גם היא כיתוב בערבית. באשר לשני הסמלילים, הבהיר בן זאב במכתב ששלח לסגל האקדמי והמנהלי של האוניברסיטה כי ישנו חופש בחירה בין שתי הגרסאות - עם ערבית או בלעדיה.

"ברצוני להעמיד על דיוקו את נושא הלוגו של האוניברסיטה", כתב בן זאב. "הלוגו היה ונשאר הלוגו שלנו בשפה העברית שהוצג לראשונה בשנת 1966 ומורכב מהאותיות "א" ו-"ח". בישיבת ההנהלה מינואר 2009 הוחלט לאפשר ליחידות האוניברסיטה להוסיף ללוגו זה כתוביות באנגלית ובערבית. מאז, החלטה זו לא שונתה כלל ועיקר.

"לקראת מושב חבר הנאמנים הקרוב, פרסמנו לוגו חדש נוסף שמשלב את חגיגות שנת ה-40 לאוניברסיטה. מכיוון שכל החומר לחבר הנאמנים הוא בעברית ובאנגלית, כך היה גם לוגו זה, אך בהודעה שצורפה ללוגו נאמר שהוא יצטרף לקו העיצובי הקיים של האוניברסיטה ולא יחליפו.

הלוגו בגרסא הכוללת את הערבית שנשלח היום
הלוגו החדש. לחצו להגדלה

"תוך כדי מעבר ללוגו של שנות ה-40 השמיטו מספר יחידות את הלוגו הכללי עם הכתובית בערבית שבו השתמשו. מכיוון שלא הייתה כל כוונה לשנות את מדיניות האוניברסיטה בהקשר ללוגו, הנהלת האוניברסיטה החליטה לאפשר ליחידות שתחפוצנה בכך הוספת כיתוב בערבית ללוגו של שנת ה-40".

בן זאב הטעים בסוף דבריו כי אוניברסיטת חיפה היא היחידה שמאפשרת בסמליל שלה כיתוב ערבי. לדבריו, "הלוגו של שאר האוניברסיטאות, ואפילו משרדי הממשלה, הוא בכיתוב בעברית בלבד, והאוניברסיטה נקטה בצעד ייחודי כאשר אפשרה בזמנו, וכך גם מאפשרת כיום, להוסיף את הכיתוב בערבית".

"אנחנו מותקפים שלא בצדק"

דיקן הפקולטה למדעי הרוח, פרופ' ראובן שניר, אמר שמעתה והלאה תשתמש הפקולטה בכל תכתובותיה הרשמיות בגרסת הסמליל הכוללת את הכיתוב הערבי וכי בכוונתו לבקש מעמיתיו שילכו בעקבותיו. לדברי שניר, "חבל שדבר מובן מאליו מבחינתנו לא תוקן כבר לפני שלושה חודשים, מיד לאחר שהפנינו את תשומת לב ההנהלה להשמטת הכיתוב בערבית".

אתמול פורסם ב"הארץ" כי הנהלת אוניברסיטת חיפה הפיצה בשבועות האחרונים סמליל חדש לאוניברסיטה לרגל 40 שנה להיווסדה. עם הפצת הסמליל, שכותרתו "ישראליות משותפת", הבחינו מרצים רבים כי הלוגו נכתב בעברית ובאנגלית והשפה הערבית, שהינה שפה רשמית בישראל, נעדרת ממנו. בבדיקה שערכו גילו כי בנוסף, זה זמן רב שהאוניברסיטה הסירה את הכיתוב בערבית מהסמליל הרשמי של האוניברסיטה ובמסמכים הרשמיים של ההנהלה מופיעה גרסה שלא כוללת את השפה הערבית, על אף שזו קיימת שנים רבות.

בתגובה ל"הארץ" מסר דובר האוניברסיטה, אילן יבלברג, כי "בניגוד לנטען, אוניברסיטת חיפה, כמו גם שאר האוניברסיטאות בארץ, משתמשת בפרסומים הרשמיים בלוגו בעברית בלבד. זו המדיניות זה שנים ולא חל בה באחרונה שום שינוי".

הסמליל ללא הערבית. לחצו להגדלה
הלוגו ללא הערבית. לחצו להגדלה

הסרת הכיתוב בערבית ותגובת האוניברסיטה עוררה ביקורת רחבה במסדרונות המוסד. חברי סגל רבים פנו אתמול לבן זאב וביקשו הבהרות על הפרסום. בתשובה לכך, שלח יבלברג הודעת הבהרה לחברי הסגל בו טען כי "הטענה שאוניברסיטת חיפה הסירה את הכיתוב הערבי מן הלוגו שלה היא טענה שקרית שאין לה שום קשר למציאות, שכן הלוגו הרשמי של אוניברסיטת חיפה, כמו גם שאר האוניברסיטאות בישראל, היה מאז ומתמיד ועודנו לוגו בעברית בלבד.

"יחד עם זאת, אוניברסיטת חיפה מאפשרת במקרים שונים לצרף ללוגו גם כיתוב באנגלית או בערבית. מצב זה נכון גם כיום ואין שום שינוי בעניין זה. אוניברסיטת חיפה תמיד פעלה לקידום דו-קיום בין יהודים לערבים, תוך כבוד הדדי וקבלת השונה והמאחד. אוניברסיטת חיפה תמשיך לפעול לחיזוק הדו-קיום כפי שגם עשתה עד היום".

בין חברי הסגל נערכו אתמול חילופי דוא"ל ובהם טענות קשות נגד תגובת האוניברסיטה. חברי סגל צירפו העתקים של פרסומים רשמיים רבים המעידים על כך שהאוניברסיטה השתמשה בלוגו שכן כלל כיתוב בערבית, ומגמה זו השתנתה לפתע. כמו כן התארגנה עצומה הדורשת את התנצלותו של דובר האוניברסיטה.

פרופ' בן זאב אמר ל"הארץ" כי הוא עומד על כך שלא היה כל שינוי במדיניות האוניברסיטה וכי לא התקבלה כל החלטה להסיר את הכיתוב בערבית מהלוגו. "אנחנו מותקפים שלא בצדק. נעשו אלי פניות, עוד בטרם הפרסום, וחשבתי שראוי להוסיף את הכיתוב בערבית". יחד עם זאת, בן זאב לא התחייב כי הפרסומים הרשמיים של ההנהלה יכללו אך ורק את הלוגו שכולל את הכיתוב בערבית.

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 29
  אני לא לומד באוניברסיטה של פפה
 2. 28
  לפי כמות הערבים שם יש לשנות גם את השם לאוניברסיטת ביר זית...

  וואלה! שפת הדיבור הנשמעת שם היא ערבית וזו ממש הפתעה לשמוע לעתים נדירות גם עברית.

 3. 27
  לא יעזור לכם

  המילה הגועלית "סמליל" לא תיכנס לשימוש בשפה העברית. לוגו ועוד פעם לוגו!

 4. 26
  אוניברסיטת חיפה היא האוניברסיטה היחידה של אש"פ המאפשרת ליהודים ללמוד בה
 5. 25
  פרופ' אהרון בן זאב אתה פחדן מדוע נכנעת לכל השונאים את ישראל?

  כל התוקפים את ההחלטה שלך להוריד את הכיתוב הערבי הנם שונאי ישראל ולא היית צריך ליכנע לצעקות שלהם, אין מקום לכיתוב ערבי בשום נייר רשמי של המדינה

  1. בן זאב משכמו ומעלה. ואונברסיטת חיפה היא מוסד מצויין למדתי שם לא ביר זית ולא בטיח. מעניין כמה הפשיסטים למיניהם מקבלים בשבת על הרוע שלהם.
 6. 24
  חבל גם שהלוגו כל כך מגובב ומכוער
 7. 23
  שיורידו את הכיתוב העיברי-גם ככה זו מזמן אונברסיטה ערבית-למדתי שם שנה וברחתי
 8. 22
  בכל מקרה - הסמל מכוער מאוד מאוד
 9. 21
  ביר זית 2

  אוניברסיטת חיפה היא האוניברסיטה היחידה בארץ שמקבלת גם יהודים כסטודנטים.

 10. 20
  הפחדנים באוניברסיטת חיפה נבהלו שהיא תפסיק להיות אוניברסיטה ערבית כמו שהייתה עד היום, אז שמו ערבית בלוגו
 11. 19
  הערבים והשמאל הרדיקלי הם אבן ריחיים על צווארו של העם היהודי. בטווח הארוך הפתרון היחיד הוא לשלח אותם מכאן למקומות אחרים, אם לא יעזבו מרצונם.
 12. 18
  ויחד עם זאת יש לתרגם את "התקווה" לערבית ולהניף את הדגל של כול אזרחי המדינה
 13. 17
  צריך להתייחס יפה לגר!!!!

  http://hacohen.goop.co.il

 14. 16
  טרור פוליטי של פעילי שמאל מול ההנהלה

  עם זאת מכיוון שערבית זוהי שפה רשמית במדינה ,ויש תלמידים ערבים רבים באוניברסיטה אז מה הבעייה להוסיף שם בערבית,בלי קשר לעימות הערבי ישראלי על אופי המדינה והדמוקרטיה.

 15. 15
  מתפלא שהם לא השמיטו את העברית...
 16. 14
  כל התירוצים וגבובי המילים היו מיותרים אם האוניברסיטה לא היתה נסחפת לגל הגזענות העכור השוטף את המדינה . גם אם העניין תוקן הריח הרע נדבק בהנהלה. כסטודנטית לשעבר- אני מתביישת.
 17. 13
  נשיא האוניברסיטה איבד כל אינטגריטי. מחר ישונה שם האונ' לפלסטין?
 18. 12
  רגע, מה פתאום סטודנטים ערבים? הרי אמרנו אפרטהייד, לא?!?
 19. 11
  ארנון סופר איפה אתה?
 20. 10
  אפשר להשתמש בלוגו ללא הכיתוב "אויברסיטת חיפה"? כל מחלקה לפי רצונה?

  כמה התממות על גבול השקר מנשיא אוניברסיטה בישראל? לא פלא שהמוסד מסתרך בתחתית רשימת ההאקדמיות בעולם.

 21. 9
  הסברים לא משכנעים של האוניברסיטה במיוחד שכותרת החגיגות "ישראליות משותפת".. שצריכה להיות "יהודיות משותפת"

  הגדרת הערבים בישראל כישראליים.... תלוי את מי אתה שואל ובאיזה סיטואציה...

 22. 8
  פטת... מוסד שהיה ונשאר כשלון דוברותי, יחד עם זאת מוסד לא רע מבחינה מקצועית
 23. 7
  גלותיים פחדנים רמוסי כבוד

  דוגמה נוספת למנהלים גלותיים חסרי כבוד אישי ולאומי,
  סוליות נעליים מרופטות

  1. כל הלאומיות הגאה מתרכזת מתחת לכיפת הצמר הלבנה ובין זוג הפיאות
 24. 6
  אוניברסיטת חיפה, כל הפאשלות

  בחרו נשיא שהיה גדול שודדי הציבור בחשבון הסלקום שלו . כך גנב חמישים מיליון. כך יתחיל לגנוב את הסטודנטים
  האוניברסיטה היחידה שסירבה לתת לערבים להביע את רגשותיהם בהפגנה שקטה

 25. 5
  תתביישו לכם, שאתם ככה מעוללים לשפתם של רבי סעדיה גאון והרמב"ם.
 26. 4
  אוניברסיטת חיפה שייכת למגזר בערבי

  אוניברסיטת חיפה שייכת למגזר בערביס

 27. 3
  חבל. בשילוב אמיתי הכל מדברים בשפה אחת.

  במקום לשלב ערבים באמת, נכנעים לפופוליזם ולצעקנות. חלק חשוב מהפיכת כל אזרחי ישראל לאזרחים סולידריים זה לזה שמרגישים חלק מעם אחד הוא שימוש בשפה אחת. לא במקרה נבחר בלבול הלשונות במגדל בבל כסמל ליצירת פירוד.

  אוניברסיטה שחורטת על דיגלה שילוב ומתכוונת לכך באמת לא צריכה לדבר בשתיים או בשלוש שפות.

  1. אכן, אכן, והשילוב האמיתי הוא שכל הערבים ידברו עברית, נכון?

   שילוב, בחברה רב-תרבותית, הוא כבוד לתרבות ולשפה של כל קבוצה וקבוצה.

  2. מרצה חיפאי, שפה אחת זה מצויין אבל למה שהיא לא תהיה ערבית?
  3. אם חשובה לך שפה אחת - למד ערבית ודבר וכתוב בה! ואם האמת היא שאתה סתם רוצה לכפות את הלאומיות שלך על אחרים - אז אמור זאת במפורש.
 28. 2
  עצוב ופתיטי איזה מניפולציות עושים ה " נאורים " כדי להזין ולטפח גזענות בשם הדימוקרטיה .
  1. מה מבין ערבי ב"דימוקרטיה"? מה מבין חמור במרק פירות?
  2. מה מבין ערבי ב"דימוקרטיה"? מה מבין חמור במרק פירות? מה שעצוב זה שהשארנו אתכם כאן במקום לגמור את העבודה ולהיפטר מכם לתמיד. לא נורא, אתם עוד תספקו לנו את ההזדמנות הבאה. סומכים עליכם!
 29. 1
  מילא אם זה לא היה המוסד האקדמי שאחוז הערבים בו הגבוה ביותר
  1. כדאי לך לחזור לכיתה ג' ללמוד שוב את המשל עם "הזאב, זאב" ..
  2. לשלול את זכותו של העם היהודי למדינה משלו - זו גזענות מהסוג המחליא ביותר. אנטישמיות היא הגזענות הרצחנית והמסריחה ביותר.