2,400 ערבים התנדבו לשירות לאומי לעומת 1,800 חרדים

ועדת פלסנר למציאת חלופה לחוק טל החלה את עבודתה. על פי נתונים שהוצגו בפניה, בשנה החולפת מכסת הערבים בשירות היתה גבוהה מהיעד

על פי מנהלת השירות האזרחי-לאומי, בשנת 2011 התנדבו לשירות לאומי 2,400 ערבים, זאת לעומת 1,800 חרדים. נתון זה ואחרים הוצג בפני הוועדה לקידום השוויון בנטל, בראשותו של ח"כ יוחנן פלסנר (קדימה), שהתכנסה לראשונה בשבוע שעבר והחלה את עבודתה אתמול (שני). הוועדה קיבלה סקירות ותמונת מצב עדכנית מצה"ל, השירות האזרחי, משרד המשפטים, משרד החינוך, אגף התקציבים באוצר והמועצה הלאומית לכלכלה וחברה במשרד ראש הממשלה.

על פי נתונים שהציג שלום ג'רבי, מנכ"ל מנהלת השירות האזרחי-לאומי, בשנה החולפת מספר הערבים שהתנדבו לשירות לאומי גבוה ב-299 מהיעד שנקבע. מהנתונים עולה כי 90% מהמתנדבים הערבים לשירות האזרחי הן נשים. 40% מהם מוסלמים, 36% בדואים, 13% נוצרים ו-11% דרוזים. בוועדה אמרו כי על אף ההיענות הרבה, מדובר בפחות מ-10% מהשנתון הרלבנטי - שמסתכם בכ-30 אלף צעירים מדי שנה - וכי קיים פוטנציאל גדול להרחיב את מספר המתנדבים.

ראש חטיבת תכנון כוח אדם בצה"ל, תא"ל גדי אגמון, הציג בפני הוועדה את נתוני הגיוס העדכניים. לדבריו, הצבא רואה בבני הגיוס החרדים חיילים מצוינים שיכולים לסייע בצמצום פערי כוח האדם בצה"ל. גורמים בוועדה אמרו כי מדוברת בעמדה המנוגדת לאמירותיו של יו"ר ש"ס אלי ישי, אשר לדבריו הצבא נמנע מלגייס חרדים רבים שהביעו נכונות לכך. על פי הנתונים שהציג אגמון, בשנת 2011 התגייסו 1,282 חרדים בגילאים 18-26, כאשר בקהילה החרדית ישנם כ-7,500 בני מחזור בגיל 18.

נוער ערבי שעושה שירות לאומי בביה"ח רמב"םחגי פריד

ראש המועצה הלאומית לכלכלה וחברה במשרד ראש הממשלה, פרופ' יוג'ין קנדל, אמר כי המצב כיום הוא תולדה של מדיניות ממשלתית שהתקיימה במשך 60 שנה, ואי אפשר לצפות שהמצב ישתנה תוך שנתיים. לטענתו, קיים שיפור בנושא ההשתתפות התעסוקתית במגזר החרדי וצריך למצוא דרך לחזק את המגמות הללו ולא לעצור אותן. נציגי אגף התקציבים באוצר ציינו את הבעייתיות הרבה בהיעדר הכדאיות של האוכלוסייה החרדית לצאת לשוק העבודה בשלב זה.

יו"ר הוועדה, ח"כ יוחנן פלסנר, אמר כי "הפתרון שתגבש הוועדה יהיה חייב לתת מענה לחסמים הכלכליים, המקצועיים והחוקיים שמקשים כיום על השתלבות החרדים בשירות ובשוק העבודה". עוד הוסיף פלסנר כי "הנתונים שהוצגו בפני הוועדה בדיון אתמול מחייבים אותנו לגבש מתווה חדש שיתבסס על מדיניות חדשה ומקורית שתביא לשילוב אמיתי של החרדים בחברה הישראלית".

בשבוע שעבר, התכנסה לראשונה בנוכחות ראש הממשלה בנימין נתניהו והשר שאול מופז. נתניהו אמר בראשית הדיון כי "ארבעה עקרונות ילוו את עבודת הוועדה לקידום השוויון בנטל: שוויון בנטל, הדרגתיות בביצוע, הכללת יהודים וערבים כאחד ולעשות זאת "מבלי לשסות" ציבור בציבור אחר. "הזמן קצר והמלאכה מרובה, צריך להחליט, לבצע ולחוקק", אמר עוד.

מתנדב חרדי בשירות האזרחי דניאל בר און

למרות שלוועדה עשויה להיות השפעה מכרעת על חייהם של חרדים, ערבים ועל השירות הצבאי של נשים, ייצוג המגזרים הללו בוועדה לוקה בחסר. ברשימת עשרת חברי הוועדה שפורסמה אין כלל נציג למגזר הערבי. גורם בסביבת הוועדה אמר כי בשיחות מוקדמות שנערכו מול ח"כים ערבים וכן מול ועדת המעקב לענייני ערבים, נציגי המגזר ביקשו לא לשלוח נציג. לדברי הגורם, הנציגים אמרו כי כל ערבי שיכהן בוועדה ייחשב ל"ערבי מחמד". יחד עם זאת אמר הגורם כי בכוונת נציגי המגזר לנהל דיאלוג עם הוועדה, גם אם באופן לא רשמי. הוא הביע תקווה כי דווקא בנושא זה תרשום

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 30
  לחלק את השטח בין הירדן לים לשתי מדינות חלונית וחרדית סלפית ושכל הפנאטים ללא אפלי דתית
 2. 29
  אין קשר בין הערבים לחרדים. ואין קשר בין צבא לשירות לאומי. חייל בצבא מסכן את חייו, ואחר כך הוא מקבל אותן זכויות שמקבל מי שעשה שירות לאומי. חרפה.
 3. 28
  גם החשמל והאדמות שהם גונבים מהמדינה עולה במאות מונים על החרדים!!
 4. 27
  די להתלהמות

  טוב, לכל ה"אנשים החושבים" או איך שלא קורא לכם בטאון משמרות התעמולה, ציטוט מהכתבה הנ"ל:
  "בוועדה אמרו כי על אף ההיענות הרבה, מדובר בפחות מ-10% מהשנתון הרלבנטי - שמסתכם בכ-30 אלף צעירים מדי שנה - וכי קיים פוטנציאל גדול להרחיב את מספר המתנדבים."
  כלומר, מתוך 30 אלף צעירים ערבים בגיל הגיוס, פחות מ-10% באמת מתנדבים לשירות הלאומי.

  הלאה:
  "ראש חטיבת תכנון כוח אדם בצה"ל, תא"ל גדי אגמון, הציג בפני הוועדה את נתוני הגיוס העדכניים. לדבריו, הצבא רואה בבני הגיוס החרדים חיילים מצוינים שיכולים לסייע בצמצום פערי כוח האדם בצה"ל. גורמים בוועדה אמרו כי מדוברת בעמדה המנוגדת לאמירותיו של יו"ר ש"ס אלי ישי, אשר לדבריו הצבא נמנע מלגייס חרדים רבים שהביעו נכונות לכך. על פי הנתונים שהציג אגמון, בשנת 2011 התגייסו 1,282 חרדים בגילאים 18-26, כאשר בקהילה החרדית ישנם כ-7,500 בני מחזור בגיל 18."
  כלומר, לא מעט חרדים בגיל גיוס (7,500 סה"כ) אשכרה מתנדבים לשירות הלאומי.
  אז מה אתם קופצים עם כל ה"800 אלף" או "759 אלף חרדים"??? מדובר בקבוצת הגיל שבה נהוג להתגייס לצבא!!!

 5. 26
  תגובה

  שירבו כמותכם .... הארץ תיראה אחרת !!! רותי

 6. 25
  לכותב הידיעה

  אם אתה משוה יהודי לערבי מבחינת הגיוס והשירות לאומי ולא משנה מה
  זה מזעזעוכנראה שאתה באמת לא מבין מה שאתה כותב, וזה מציין שאתה בעד מי שלא מכיר בזכותךלחיות בחופש והעצםהיותךיהודי (האיסלאם) ונגד מי שלפי כל כללי התרה במחמימרים ביותר עד ימותהמשיח אסור לו לדון דיני מוות ועונשים רק בבוררות, כלומר גםכאשריש אנשים כמוך חילוניםיהודים אנו מאמינים בזכותכם לחיות וכשיבוא משיח כולם יחזרו בתשובה מאהבה

 7. 24
  הכפשה מכוונת אנטישמיות !!!

  מה הכותרת הדפוקה הזו הרי יש הרבה יותר ערבים באוכלוסיה ולכן יש יותר מתנדבים רק רוצים להשמיץ את החרדים אנטישמים .דער שטרימר מתאים לכם

 8. 23
  כלומר, יש רק 8% מהערבים, אבל 17% מהחרדים שמתנדבים מבין בני מחזור בגיל 18. בניגוד לכותרת שנותנת את הרושם כאילו ערבים מתגייסים יותר
 9. 22
  על כל משתמט חרדי יש ארבעה משתמטים חילונים [סקר ידיעות אחרונות]
 10. 21
  הערבים והחרדים זקוקים בדחיפות לנציגות חדשה בכנסת, שתייצג נאמנה את האינטרסים שלהם.
  1. החרדים לא מצביעים ע"פ דעתם החופשית. אין להם אחת כזאת, ואיך תהיה אם מגיל 0 אילפו אותם לעשות מה שהרב אומר? להוציא מחוץ לחוק מפלגות לא דמוקרטיות!
  2. מה הבעיה עם להוציא מחוץ לחוק מפלגות לא דמוקרטיות? אם ימני היה רושם תגובה כזאת מזמן היו 'יורדים' עליו. צבועים.
 11. 20
  החרדים חרדים רק לשלומם וכיסם
 12. 19
  קצת נתונים..

  בישראל חיים כ 736,000 חרדים, לעומת כ-1,500 מליון ערבים (מוסלמים ונוצרים).
  האוכלוסייה הכללית עומדת על כ- 7,424,400 תושבים.
  כלומר 0.3% מהערבים הולכים לשירות לאומי
  וכ- 0.25% מהחרדים הולכים לשירות לאומי

  1. This is total BS

   There aren't 736.000 Ultra Orthodox Jews in Israel, where did you get this number?
   The Orthodox serve in Zaka(close to a thousand) and many other organizations which help the needy, those numbers are not included in the stats!

 13. 18
  מהיכן הנתון שיש רק 7,500 בשנתון החרדי? הרי אנשים רשומים במרשם התושבים כיהודים, מוסלמים, נוצרים אבל לא כ"חרדים" "דתיים לאומיים" "רפורמים" "חילוניים" וכו' - אז מאיפה נלקח הנתון הזה? רק ע"ס מקבלי פטורים? לי זה נראה כמו סטטיסטיקה מפוברקת שנועדה לעזור לממשלה (=לשותפות החרדיות) לטעון שהביעה לא כ"כ גדולה
 14. 17
  קודם שבר רפאלי ואביב גפן יעשו שירות צבאי
 15. 16
  הכותרת מטעה ובכוונה (האג'נדה). יש הרבה יותר ערבים מחרדים.
 16. 15
  אי לא הכי אוהב ערבים, אבל אל תבלבל אני לא אוהב חרידים לפחות באותה רמה!
 17. 14
  נתון שמעיד על רמת נאמנות

  הערבים נאמנים למדינה

  1. חחחחחחח. נכון, זה משתקף היטב בנציגיהם כמו ח"כ טיבי שהשתתף בוועידת הציונות במפרץ הפרסי.
 18. 13
  יש כמיליון ערבים וכ 50000 חרדים ומכאן שאחוזי השירות הלאומי אצל חרדים גבוה עשרות מונים מהערבים
 19. 12
  יחסית למספרם באוכלוסייה החרדים מתנדבים יותר מהערבים!
 20. 11
  שכחתם רק שיש פי שניים וחצי יותר ערבים מחרדים בחברה הישראלית
 21. 10
  כמה ערבים יש בארץ וכמה חרדים יש. הכול יחסית למספרם באוכלוסייה. מה לא תעשו כדי להשמיץ ולשנוא את החרדים?
 22. 9
  כאשר בקהילה החרדית ישנם כ-7,500 בני מחזור בגיל 18, בקהילה הערבית ישנם כ- 54,000 בני 18 מידי שנה !!!!!!!!
 23. 8
  איך לאמר אמת ולשקר - מצתייר כאילו הערבים מתנדבים יותר מחרדים שזו שטות גמורה כי מספרם היחסי גבוה בהרבה ולא כל מצביע של ש"ס זה "חרד" שלא עושה צבא
 24. 7
  כתבה מטעה בכוונה

  יש 7500 בשנתון חרדי לעומת 30000 בשנתון ערבי התגיסו מהחרדים חוץ מהצבא רק לשירות לאומי 1800 שזה אומר 25% לא כולל את המתנדבים בארגוני החסד כגון הצלה זקא עזר מציון גמחים חברא קדישא רפואה ומרפא רפואה וחיים ועוד מאות עמותות חסד של מזון כגון יד אליעזר בית אברהם חסדי נעמי וכו אבל הערבים ממחזור של 30000 התנדבו רק 2400 שזה 7% ואתם עוד מאשימים את החרדים תתבישו לכם.

  1. מסכים איתך לחלוטין- יש בכתבה הסתרת אמת מכוונת והסתה לשמה !!
  2. צודקת הכותרת מנסה להטעות, ורוב הטיפשים כמו רותי מ-3 בולעים את הפיתיון
  3. אתה משווה בין עזרה בגמ"ח לבין שירות בצה"ל (אפילו כג'ובניק)? אתה בעצמך מטעה בכוונה
  4. לא אשמת החרדים אבל,

   כדאי שיהיה ברור, מבחינה סוציולוגית מדובר בקבוצה שעניינה הוא הערכים והחוקים שמצווים ע"י העומד בראשה. לא מדובר בקבוצה שמאמינה בדמוקרטיה אלא בשילטון המקובל הרלוונטי שניצב בראשה. במילים פחות נעימיות מדובר בכת. כסקטור שווה זכויות במדינה דמוקרטית הפוליטקאים מנצלים שנים את העובדה שלא מדובר במצביעים חופשיים אלא כאמור בתאים שפועלים תחת השקפת עולם יחידה ולא פלורליסטית. כל הכספים שהועברו לקבוצות החרדיות או המשיחיות האחרות הם כספי שלמונים ולא אפליה מתקנת. העובדה שחרדים מתנדבים מבורכת ככל שתהיה היא פועל יוצא של אמונה בשם והיא לא אמורה לבוא על חשבון חובות למדינה. יתרה מזאת ערבי ישראל הם קבוצה פלורליסטית וחילונית הרבה יותר ויש לה אינטרסים חזקים להשתלב חברתית וכלכלית.

  5. Count the Druze in "Herev" and drives, count the Bedouins patrolling the borders, maybe that's why they don't volunteer to a civil service.
  6. גם אם אתם צודקים - אתם באמת מנסים להשוות את מצב החרדית - כלכלית, םוליטית וחברתית - לזה של החרדים?

   כרגיל, הדתיים אלופים בלדרוש ולדרוש - אבל כשמגיע לתת - הם שוכחים הכל.

 25. 6
  ובשולי הדברים: ההסתה של חוטובלי נגד בר רפאלי בנימוק שרפאלי "משתמטת".

  אין לי חצי דבר לומר בעד בר רפאלי וקריירת הטראש המקרטעת שלה.

  מצד שני, מי זו חוטובלי שתבוא בטענות? היא דתיה לאומית. השירות הצבאי עבורה הוא אופציונלי. איתרע מזלה של רפאלי והיא נולדה בסקטור שלא ידע לסחוט מן הממשלה פטורים לבנותיו. בסדר, אתם יותר חזקים ויצרתם מסלולי שירות ומנגנון הקלות שלנו אין. אבל לבוא ולהטיף לנו מוסר? מי אתם ומה אתם?

  השחצנות של החבר'ה האלו מסגירה את אמונתם הבסיסית: הם המשיח, אנחנו החמור, ואם איננו מכירים בזה אנחנו בוגדים וערב-רב.

  1. חוטובלי עצמה משתמטת, אם לפחות היתה יפה כמו בר רפאלי (אז לא היתה שופכת את תסכולה במסווה של פטריוט-טיזם)
  2. אני האחרון שיגן על חוטובלי

   אבל אל תדאג ל"סקטור" ממנו מגיעה בר רפאלי, הם לא לא צריכים לסחוט פטורים הם אדוני ומנהלי המדינה

 26. 5
  גם הערבים מקבלים משכורת מינימום בשל התנדבותם?
 27. 4
  בדואים הם מוסלמים
 28. 3
  מה אתה אומר, אלי ישי ????

  המגזר שלך, אלי ישי, מקבל , ומקבל, ומקבל וסוחט את מדינת ישראל אם על סמך עובדות ואם על סמך אישורים "לא כל כך אמיתיים " - הנה מתגלה שהמגזר הזה נותן למדינה ממנה הוא סוחט, הרבה הרבה פחות מהמגזר הערבי שאינו מקבל כמו החרדים - אז מה יש לך לומר היום???????????

  1. יש מליון וחצי ערבים, לעומת שלש מאות אלף חרדים

   תעשי את החשבון לבד

   העיתון לאנשים חושבים

  2. אתה צודק, צריך לעשות את החשבון בצורה נכונה.

   בטוח אתה מתכוון שהשקעת המשאבים והתקציב למגזר הערבי צריכים להיות פי-5 משל החרדים (מליון וחצי לעומת שלוש מאות אלף).

  3. יש יותר מ-700 אלף חרדים. לפני שעושים חשבון, צריך לדעת מהם הנתונים. אפשר לעשות את זה על ידי חיפוש קצר בגוגל, זה אפילו לא דורש חשיבה מי יודע מה...
  4. לתוהה- מה יש להשוות בכלל בין חרדים לערבים. וחרדים להזכירך, מקבלים מצה"ל משרד תעסוקה, 3000 שקלים לחודש והם משרתים מחצית ממה שחייל רגיל משרת. אז על מה אתה מדבר בדיוק? תעשה את החשבון לבד.

   המספרים שהבאת בדיוק מאיזה מקור מצצת אותם?

  5. לתוהה- מה יש להשוות בכלל בין חרדים לערבים. וחרדים להזכירך, מקבלים מצה"ל משרד תעסוקה, 3000 שקלים לחודש והם משרתים מחצית ממה שחייל רגיל משרת. אז על מה אתה מדבר בדיוק? תעשה את החשבון לבד.

   המספרים שהבאת בדיוק מאיזה מקור מצצת אותם?

  6. Let's think indeed

   Bedouins go to army in fighting positions.
   Druze go in all sorts of positions.
   Both do a full service and often stay in "keva".
   The low attendance is in the Muslim community, only 40% of the total arab population, so we're not talking about a million and a half, rather about 600000 - twice the haredi population.

   Right besides the Haredim are the Yeshivot hesder, a large group that only does two years in the army and about half of it in active service.

   My god, this article does omit many facts!

  7. יש כשמונה מאות אלף חרדים - ימני וטיפש (מילים נרדפות)
  8. כמו גם משקלם הפוליטי שצריך להיות פי 5, והרצון לערות אותם בחברתנו.

   הדתיים כמו רעל בדמינו.

 29. 2
  הערבים מעונינים להשתלב בחברה הישראלית אך נדחים. לעומתם החרדים, בהגדרה, מבקשים להתבדל למרות שהם מוזמנים להצטרף
  1. ידידי היקר, נפלת בפח שהכותרת המגמתית טמנה לך

   שימו לב למספרים שיש בכתבה:

   ערבים - 8% מתנדבים (2,400/30,000)
   חרדים - 17% מתנדבים (1,282/7,500) - יותר מפי שניים ביחס לאוכלוסיה!

   אבל, מה לעובדות ולעיתונינו אם אפשר להשחיר את החרדים?

   בכל מקרה, נושא ההתנדבות בשני המגזרים מבורך ואני מקווה שזה ימשיך ויגדל.

  2. הערבים כל כך מעוניינים להשתלב בחברה עד כדי שהם אינם רואים עצמם כישראלים, מצביעים למפלגות שרוצות לבטל את המדינה מיהודותה, נתפשו פעמים רבות בפעילות פחע"ית, אינם מניפים את דגל המדינה, צעקו בנצרת שאסד ירכז כוחות ליד הגולן במקום לטפל במהומות שבסוריה, אינם מוכנים שסטודנטים יהודים ישכירו דירות ביישובים שלהם ועוד כהנה וכהנה דוגמאות של רצון טוב. אין יותר טבעי שהציבור שפתח בנו במלחמת חורמה בארצנו ומגובה בשבעה צבאות ערביים יישכח את כשלונותיו המחפירים ויבוא להשתלב במרץ רב בחברה שאותה רואה כנטע זר וכטעות היסטורית.
  3. ערן, איפה בדיוק קראת 30,000 ערבים? הבנת הנקרא, מכיר? היקש לוגי, מכיר?

   הדמגוגיה מעולם לא היתה שקופה יותר.

  4. ערן, יש רק 7500 חרדים בישראל!? איפה אתה חי!!
 30. 1
  כל הכבוד לכל מי שמתנדב

  בלי קשר לסקטור אחד או אחר, צריך לתת תחושה שיש ערך להתנדבות ולקירוב. מספיק עם הפלגנות שיש כאן.

  1. שום כבוד ושום בטיח, אני לא התנדבתי, אותי גייסו

   מי שחושב שהאלוהים שלו פוטר אותו משירות, שידבר עם האלוהים שלו שיפטור אותו מזכות הצבעה וחלוקת תקציבים.
   במדינה המטורפת שלנו צריכים לגייס רק בעלי פרופיל 21

  2. התשובה היא שצריך להפסיק את הגיוס בכפייה. אין שום הצדקה לכפייה פראית שכזו
  3. יש הצדקה. הטרור הפלסטיני והרצון הבלתי נשלט שלהם לרצוח תינוקות יהודיים.