מאות יחידות דיור - 60 מטר מגן החיות התנ"כי

הוועדה המחוזית אישרה הקמת שכונה חדשה בי-ם למרות ההתנגדויות. זואולוגית: "קרבה למבני מגורים עלולה ליצור מצוקה לבעלי החיים"

הוועדה לדיור לאומי (וד"ל) במחוז ירושלים, אישרה בשבוע שעבר תוכנית להקמת 490 יחידות דיור סמוך מאוד לגדר גן החיות התנ"כי בירושלים, למרות שתושבי האזור וארגוני הסביבה מזהירים מפגיעה בבעלי החיים. חוות דעת שהוגשה מטעם גן החיות קובעת שיש סכנה לבעלי החיים עקב הבנייה, בשל תאורה, רעשים, זיהום ועוד, אך בגן מסתפקים בפיקוח הדוק על העבודות שינטרל, לדבריהם, את הסכנה.

השכונה החדשה אמורה להיבנות בשטח שבין שכונת גבעת משואה לבין גן החיות. התוכנית כוללת הקמתן של 490 יחידות דיור בבניינים של 5 עד 7 קומות וכן מרכז מסחרי, כבישים וגנים ציבוריים. הבניינים הקרובים ביותר ייבנו במרחק של 60 מטרים מגדר גן החיות. מתנגדי התוכנית הגישו חוות דעת העוסקות ברווחתם של בעלי החיים ומצביעות על סכנות שונות לבריאות הפיזית והנפשית של דרי גן החיות.

הזואולוגית ד"ר תמר רון הציגה בפני הוועדה את הבעיות שעלולות להיגרם בשל מפגעי הרעש, התאורה והאבק. בפרוטוקול הוועדה נכתב: "ד"ר רון הוסיפה וציינה כי קרבה מוגזמת של גן חיות למבני מגורים או לבינוי אחר עלולה ליצור מצוקה קבועה אצל בעלי החיים. צוין כי בעלי חיים הנחשפים לתאורה, לרעש קבוע וזמני ולמפגעי אבק, סובלים ממצוקה נפשית ומפגיעה בריאותית. כמו כן, לא ברור כיצד ניתן יהיה למנוע פגיעות אלו בבעלי החיים. עוד צוין כי בעלי החיים נמצאים בגן החיות בכפייה וכי בשל כך קיימת חובה מוגברת כלפיהם וכי בשל העובדה שגן החיות מחזיק במינים המצויים בסכנת הכחדה, קיימת אף חובה כלפי העולם כולו, לשמירת רווחתם של בעלי חיים אלה".

עוד טענו המתנגדים, שיוצגו על ידי עו"ד גלעד ברנע, שלא רק הליכי הבנייה, אלא עצם קיום השכונה, עלול להפריע לבעלי החיים. בעתיד, טוענים המתנגדים, יבקשו תושבי השכונה החדשה להעביר את גן החיות בשל הרעש שגורמים בעלי החיים. "בשביל לבנות 490 יחידות דיור במדרון כל כך תלול צריך להוריד חצי הר, זה ברור שזה יהרוס את גן החיות", אמרה איילה גרייצר, תושבת השכונה הסמוכה וממתנגדי הבנייה.

מנגד, בחוות דעת שכתבה הוטרינרית הראשית של גן החיות, ד"ר נילי אבני – מגן, נכתב כי ניתן "למזער ולנטרל כמעט לחלוטין את פוטנציאל הנזקים שיגרמו לבעלי החיים". אנשי גן החיות טענו שפיקוח הדוק על תהליכי הבנייה יכול למנוע את הנזק לחיות. בין היתר תבחן רמת העקה (סטרס) שבו נמצאות החיות באמצעות בדיקות הורמונליות".

גן החיות התנכ"י על רקע השטח המיועד לבנייה, היוםמיכל פתאל

הוועדה דחתה את רוב ההתנגדויות וגם את הצעת חבר הוועדה מטעם הארגונים הירוקים, אברהם שקד, לבטל את התוכנית. "לאחר בחינת כלל הנתונים, שוכנעה הוועדה כי נקיטת האמצעים המפורטים במכתבה של וטרינרית גן החיות תמזער את הפגיעה בבעלי החיים השוכנים בגן החיות ותאפשר את המשך פעילות גן החיות, הן לאורך תקופת הבנייה והן לאורך חיי השכונה המאוכלסת. הוועדה סבורה כי בנסיבות אלו יש לאשר את התכנית וזאת נוכח חשיבותה הרבה ונוכח הצורך הממשי הקיים בתוספת יחידות דיור בעיר ירושלים", נכתב בהחלטת הוועדה.
עם זאת, נקבעו כמה כללים לבניית השכונה, בהם איסור על כיוון תאורה לעבר גן החיות, נקיטת צעדים למניעת אבק, איסור על שימוש בפיצוצים וניטור קבוע של מצבם של בעלי החיים על ידי מפקח מטעם גן החיות.

במשרד הפנים מצביעים גם על כך שהתוכנית נועדה להקל על מצוקת הדיור של צעירים בבירה, שכן היא כוללת דירות קטנות ודירות להשכרה.

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 14
  הבנייה שתהרוס את גן החיות התנ"כי

  הבנייה המתוכננת ליד גן החיות הינה במרחק של 32 מטר בלבד מגדר הגן ולא 60 מטר כפי שנכתב בכתבה. יזמי התוכנית מנסים להוליך שולל את הציבור בסיפורי סבתא כאילו מדובר בדיור בר השגה לצעירים. למעשה עקב עלויות הפיתוח האדירות והצורך בעבודת תשתית על המדרון התלול, הדירות תהיינה יקרות באופן מיוחד, למעלה מ- 2 מליון ש"ח לדירות הקטנות ביותר.
  במסגרת ההטעייה של הציבור העבירו את התכנית ההרסנית הזו לטיפול ואישור הוד"ל, כאילו שמדובר בדיור בר השגה לצעירים.
  כאשר התכנית וחברי הוד"ל יגיעו לבית המשפט - אז הצבור יבין איזה
  אינטרסים מעורבים פה ומה המניעים האמיתיים המסתתרים מאחורי קבלת ההחלטות מהסוג הזה. הולילנד פארק זה רק קצה הקרחון.

 2. 13
  שטחים פתוחים

  צביעות...הבנייה מטרידה יותר את התושבים בשכונה יותר מאשר את גן החיות מהסיבה הפשוטה שאיכות החיים לה הם הורגלו תיפגע. מרבית גני החיות בעולם שוכנים בליבו של שטח עירוני צפוף ואין בהם תיאורים זוועתיים כפי שמופיעים כאן. מכיוון שאין הרבה שטחים פתוחים סביב העיר וכל התרחבות שלה תבוא בהכרח על חשבון שטחים פתוחים ובעלי החיים והצמחים שבהם הרי שכל אחד שקצת אכפת לו מהסביבה צריך להילחם על כך שהבנייה תהיה רוויה, בשטחים " הרוסים" כבר כמו מורדות משואה ולא רק להדחיק את הבעייה ולהעביר את הפיתרון הלאה תוך עצימת עיניים. החלופה למורדות משואה תהייה בסוף רכס לבן שהוא אחד השטחים הפתוחים היחידים שעוד נותרו סביב העיר הזו..
  ברור שמניעי המתנגדים הם אישיים ולא קשורים לגן החיות- לגיטימי- אבל אל תהיו צבועים! דברו דוגרי ותעלו את המצוקות שלכם בלי להיתלות "במצוקות" של אחרים ( שלא ממש נמצאים במצוקה).

 3. 12
  צריך לבנות לכיוון מעלה אדומים
 4. 11
  ועדה חסרת ראש

  שכחתם לציין שמי שעמדה בראש הועדה שאישרה התוכנית ודחתה ההתנגדויות היא המתכננת של אותה תוכנית קלוקלת, ואם זה אינו ניגוד אינטרסים אינני יודעת ניגוד אינטרסים מהו

 5. 10
  גן החיות

  חבל מאוד

 6. 9
  עוד שיכון לחרדים. תסמכו על מר ברקת הוא יזיז גם גן חיות כדי לקבל קולות של חרדים. הלוא בסופו של יום גן החיות יועבר כי לעיר דתית אסור שיהיה גן חיות. איראן זה כאן, רבותי! ממש כאן.
 7. 8
  לא נשאר איפה לבנות בי-ם - צפון דרום ומזרח זה מעבר לקו הירוק, במערב יער ירושלים, במרכז היו כמה צבאים שנטרפו בינתיים
 8. 7
  איך בגן לא מתנגדים לבנייה אני לא מבינה?

  אם בני אדם לא יכולים לסבול אתרי בנייה לידם, כשהם מבינים מה מתרחש בה, איך חיות יוכלו לשאת את הרעש והאבק? ומה אחר כך, כשהם יחיו ממש בתוך שכונה אנושית, עם קולות אנושיים ומכוניות ומוסיקה ואזעקות למיניהן וכיו"ב רעשים והפרעות שבני אדם יוצרים? ולמה להרוס עוד חלקת אדמה פנויה ויפה בשביל לבנות עליה עוד מפלצת נדל"ו? עד מתי תמשיך ישראל לבטן (מלשון בטון) את עצמה לדעת?

 9. 6
  לעצור את זה בכל מצב!!! ואם צריך לצאת ולהפגין! אסור אסור שזה יקרה!!!!!!!!!!!!!
 10. 5
  זה מה שקורה כשמטומטמים נבחרים ע" המפלגה

  לאט לאט המדינה מתמסמסת לנו בידיים,
  הכל אפשרי.

 11. 4
  לצערי הרב כל המדינה הזאת זה גוש של בטון ועציצים לאף אחד לא אכפת

  משום דבר שהוא נוף סביבתי.
  אחד המקומות אהובים עליי.

 12. 3
  הכל כל כך דפוק פה...
 13. 2
  קפצונים בפורים ליד גן חיות והחיות משתוללות, ככה זה בגן חי בפ"ת
 14. 1
  עוד פעם הולילנד ? לא הספיק לכם ירושלמים ?

  כמה כסף צריכים המושחתים בערייה ?