בגלל קטטה עם תושבים

מאה סודאנים עזבו את כפר מנדא

הכפר הפך ליישוב מקלט עבור מאות אזרחי סודאן, רובם מדרפור, שעובדים בשדות היישוב ובסביבה. הקטטה פרצה שלשום בלילה לאחר תלונה על רעש

כמאה מהגרים סודאנים שהתגוררו בחודשים האחרונים בכפר מנדא שבגליל התחתון עזבו אתמול את היישוב בהסכמה, לאחר קטטה המונית שפרצה בינם לבין תושבים מקומיים.

כפר מנדא הפך בשנים האחרונות ליישוב מקלט עבור מאות אזרחי סודאן, רובם מחבל דרפור, שעובדים בשדות היישוב ובעבודות מזדמנות בסביבה. הקטטה פרצה שלשום בשעת לילה מאוחרת לאחר שתושבים התלוננו על רעש מדירה סמוכה שבה מתגוררים מבקשי מקלט בשכירות. תוך זמן קצר התפרץ עימות בין עשרות משתתפים מכל צד. תחנת המשטרה במשגב עצרה שלושה מהגרים לאחר שהפרידה בין הצדדים תוך שימוש באמצעים לפיזור הפגנות. שלושה בני אדם נפצעו קל ונזקקו לטיפול רפואי במקום.

קצין בכיר במשטרת המחוז הצפוני סיפר כי עשרות מהסודאנים ביקשו לעזוב את הכפר ו-100 מהם הועברו באמצעות אוטובוסים למתקנים לקראת עזיבת ישראל מרצון. לדברי הקצין, ביחידת עוז לא ממהרים להגיע לכפר מנדא ובינתיים פעולת גירוש המהגרים מתמקדת באילת ובאזור המרכז, ורק בקרב מהגרים מדרום סודאן שהגנתם הזמנית בישראל פגה השבוע.

סודאנים במנדאעבדאללה שמא

בחודשים האחרונים גברה המתיחות בין הסודאנים לתושבים המקומיים. השיח' מוחמד נימר, אימאם מסגד "אשוהדא" הממוקם בקצה המזרחי של כפר מנדא בו רבים מהצעירים הסודאנים מתפללים, אמר כי "כשהם התחילו להגיע לכאן ומצאו עבודה בירכנו על זה. בסופו של דבר מדובר בעם הסובל מרדיפה ומחפש מקלט ואנו כערבים פלסטינים ומוסלמים רואים בכך חובה מוסרית לעזור להם. אבל כל חודש מספרם כבר עולה, זה התחיל מעשרות ואנחנו כבר מדברים על מאות רבות.

"הכפר קיבל שם טוב בקרב הפליטים ואנו רואים שחבר מביא חבר. יש שמועות שהשם כפר מנדא מוכר בסודאן כמקום טוב לחיות ולהתפרנס בו, אבל מיום ליום זה הופך לבעיה ובעיה קשה בעיקר ברמה החברתית. צריך לזכור שמדובר בצעירים בודדים שמסתובבים ביישוב וחלקם לנים במקום וזה מחייב אותנו להיערך. עד לאחרונה ידענו להתמודד עם זה אולם אין ספק שמדובר בסוגייה שמחייבת היערכות מצד השלטון המרכזי", אומר השיח' נימר.

הקטטה בכפר מנדאאתר פאנט

איסמעיל, מבקש מקלט מסודאן בן 26, אומר כי "באנו לכאן מרחוק לחפש עבודה. כל עבודה עבורנו פה היא מבורכת אבל אני לא יודע כמה אפשר להמשיך. קרובי משפחה שמדברים אתי ושואלים אם להגיע אני אומר להם לא ועדיף להישאר שם", הוא מוסיף כי "אני יודע שמתחילים להסתכל עלינו בחשדנות וזה מאוד מפריע לנו. אני רואה לפעמים צעירות שהולכות ברחוב וברגע שרואות אחד מאיתנו הן בורחות וזה קשה. לא באנו לכאן לחפש בעיות אלא להתפרנס ולברוח מתנאים קשים ביותר".

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 36
  "קטטה"? ליל הבדולח!! טיהור אתני!! גזענות!!!!!1

  בחיאת "הארץ" אתם יודעים להתלהם כאחרון הטוקבקיסטים כשתושבי שכונת התקוה לא יכולים יותר לספוג יותר אבל כשמדובר בכפר ערבי פתאום זאת "קטטה".

 2. 35
  עכשיו מבינים כולם..שהזרים פוגעים ביכולת התעסוקה והפרנסה של עמך בישראל.. כל המשכילים והמחוברים מסודרים... אבל הפשוטים רצים אחרי השקל כמו חמורים... וגם את זה רוצים לקחת מהם.... די להגירה... אגב מי מקבל הרבה כסף עבור ההברחה שלהם לארץ.. למה לא מספרים איך זה עובד...
 3. 34
  כאשר הכמות הופכת לבעייה גם כאשר יש רצון טוב
 4. 33
  There is much Israelis can learn from Arabs....
 5. 32
  גברים

  ערבי ארץ ישראל גברים היהודים רק דיבורים פחדנים

 6. 31
  נו, ואיפה פעילי "זכויות האדם",

  איפה פעילי הצדק החברתי, איפה פעילי הסיוע? איפה כל הזבלים האלה?

  ככה זה אצל ערבים, מעיפים את הצואה השחורה החוצה וזהו. בלי סיוע ובלי נעליים.

 7. 30
  לילי הבדלוח בכפר מנדא
 8. 29
  אפילו הצפון סודני אומר באנו לחפש עבודה עד שהמסתננים לא יציפו את רמת אביב לא יקרה כלום ואז הצפוןבונים יגרשו אותם יותר מהר מכל ממשלה השמאל רוצה עבדים ב10 שקל לשעה אין שום חמלה
  1. יא נביא

   במקרה שמישהו לא אמר לך את זה עד עכשו, אז אני אומר לך שאתה לא אשם. אשם אביך שהשפיך אותך לתוך קונדום זול עם חור בקצה.

 9. 28
  אני לא מצליחה להבין למה אני לא עזבתי את הארץ גם כשיש כאן פיגועים ומלחמות למה הם לא מסוגלים להתאמץ עבור מדינה משלהם באפריקה

  .

 10. 27
  מאה סודאנים גורשו מכפר מנדא

  מענין מדוע הכותרת לא כך ?

 11. 26
  חשבתי שהגזענים נמצאים בדרום ת״א
 12. 25
  אם הם היו יהודים ולא ערבים זה היה כותרת ראשית שבוע לפחות.היו גינויים מהארץ ומהעולם והיו מכניסים לשם אוגדה. מה קרה זה כבר לא ליל הבדולח? לא פוגרום? איפה אתם מתחבאים שמאלנים קטנים?
 13. 24
  אהבתי את ה "עזבו מרצון"

  בתור אחד שהיה קרוב לאירוע אני יכול לומר שהם עזבו בגלל אלימות נוראית כולל שימוש בנשק חם

  1. לפעמים רצון מושג בכוח

   גם הרצון שלנו היהודים להגר ארצה גדל משמעותית אחרי 1939.

 14. 23
  עאלק "פליטים"... ראו מה אומר איסמעיל: "איסמעיל, מבקש מקלט מסודאן בן 26, אומר כי "באנו לכאן מרחוק לחפש עבודה. כל עבודה עבורנו פה היא מבורכת אבל אני לא יודע כמה אפשר להמשיך. קרובי משפחה שמדברים אתי ושואלים אם להגיע אני אומר להם לא ועדיף להישאר שם", הוא מוסיף כי "אני יודע שמתחילים להסתכל עלינו בחשדנות וזה מאוד מפריע לנו. אני רואה לפעמים צעירות שהולכות ברחוב וברגע שרואות אחד מאיתנו הן בורחות וזה קשה. לא באנו לכאן לחפש בעיות אלא להתפרנס ולברוח מתנאים קשים ביותר"."

  ושוב, לטובת הפלגמטים שבינינו:

  "איסמעיל, מבקש מקלט מסודאן בן 26, אומר כי "באנו לכאן מרחוק לחפש עבודה. כל עבודה עבורנו פה היא מבורכת אבל אני לא יודע כמה אפשר להמשיך. קרובי משפחה שמדברים אתי ושואלים אם להגיע אני אומר להם לא ועדיף להישאר שם", הוא מוסיף כי "אני יודע שמתחילים להסתכל עלינו בחשדנות וזה מאוד מפריע לנו. אני רואה לפעמים צעירות שהולכות ברחוב וברגע שרואות אחד מאיתנו הן בורחות וזה קשה. לא באנו לכאן לחפש בעיות אלא להתפרנס ולברוח מתנאים קשים ביותר"."

  "פליטי חרב" MY ASS !

 15. 22
  עוד אין תגובות

  אבל כשיהיו, אני פוחדת להכנס ולקרוא אותן

 16. 21
  שחורים מוסלמים מדרפור אינם פליטים. רק בין הנוצרים שבהם יש פליטים. כי המלחמה שם היא במוסלמים בנוצרים.
 17. 20
  או קיי\ הבנתי, אם זה לא יהודים שתוקפים סודנים אז אין סיבה להשתמש במילים "גזענות" "תקופות אפלות" "פוגרום" ושאר ירקות

  שמאלנים גזענים!

 18. 19
  ביבי, ההיסטוריה לא תשכח לך ולא תסלח לך על האסון שבנית פה. אסון לאומי, דמוגרפי, חברתי וסוציאלי.
 19. 18
  למה השמאל לא הולך להפגין בכפר נגד אלימות כלפי פליטים?למה אין מילה ממר"ץ?ארגוני זכויות אדם? איפה כולם?איפה הגינויים? אהה הם לא יהודים,אוקיי צפירת הרגעה.
 20. 17
  צריך ללמוד מהערבים איך מטפלים במסתננים.
 21. 16
  אחרי "פרוגרום" בדרום תל אביב אף אחד לא עזב, "קטטה" בכפר מנדא מאות עוזבים
 22. 15
  אם זה היה קורא בישוב יהודי כל התקשורת הייתה צועקת גזענות
 23. 14
  אצל הערבים זוהי קטטה

  כשזה קורה בישוב יהודי זה פוגרום ,ליל בדולח וכזה קורה בישוב ערבי זו קטטה התקשורת בישראל נגועה בשנאה עצמית וברצון להיות יהודונים ולהדרס תחת מגפי הפריץ

 24. 13
  איזה כתבה וכותרת מעודנות. אפשר לתאר כבר איזו כתבה וכותרת היו עולות אם זה היה קורה במושב יהודי בצפון.

  פתאם כשמדובר בערבים אז לא מדברים על גילוי גזענות כלפי שחורים, למרות שדווקא אצל הערבים ובמיוחד הבדווים היא משורשרת עמוק ולא מספרים למה הם המסתננים עוזבים. האם באמת מרצון, או שהערבים פשוט איימו עליהם בנשק חם?

 25. 12
  הערבים רואים בסודנים עם נחות שמנוצל לעבדות.

  הערבים המוסלמים רואים בסודנים המוסלמים עם נחות .ולא מתערבבים עמו בנישואים.ראיתי פעם כתבה בטלויזיה על היחס של בדווים ישראלים לסודנים שגרים בקירבם.ככה בקצה העיירה.שם לא קוראים לזה גיזענות.

  1. צודק לגמרי בדואים ''לבנים'' לא מתחתנים עם בדואים שחורים

   כך זה אצלנו הבדואים לצערי הבדואים רואים בשחורים '' נחותים''

  2. כמה שווה שחורה וכמה לבנה?

   השאלה אינה אם מתחתנים אלא מה מעמדן.

 26. 11
  אתם אתר ממש עלוב, אולי תפסיקו ליפות את הדברים וספרו באמת מה קרה שם...
 27. 10
  שיח נימר, צר לי לבשר לך שאין שלטון מרכזי בירושלים. בטח לא שלטון שאפשר לסמוך עליו. יושבת שם הממשלה הכי גדולה מאז ומעולם והממשלה הזו עסוקה בתככים והודעות לתקשורת. בעשייה הם אפס מאופס. הגבולות פרוצים, הערים על סף פיצוץ ונתניהו יושב ומעשן סיגרים בהנאה כשמסביב הכל קורס. לא מלך, אלא קיסר: נירון קיסר.
 28. 9
  גם לערבים הגיעו מים עד נפש
 29. 8
  שלום ולא להתראות וקחו גם את האחים שלכם מכל הארץ וסאלאמת!!!!
 30. 7
  אצל הערבים אין חוכמות: הבהירו להם בצורה שאינה מתמעת לשתי

  פנים- עופו מפה. רק אצל היהודים לא מעזים לעשות אותו הדבר.

 31. 6
  עזבו???

  Wher were the Bolsheviks for NIF to defend them? Will they call the Arabs racist afacist as well or will they understand their violance as usuall. Though decsion for hypocritical socilaist to make

 32. 5
  שימו לב מהכתבה עצמה

  מבקשעצמה בקש מקלט או מחפש עבודה, הכתב מבולבל !!!!!!!!
  ״איסמעיל, מבקש מקלט מסודאן בן 26, אומר כי "באנו לכאן מרחוק לחפש עבודה. כל עבודה עבורנו פה היא מבורכת אבל אני לא יודע כמה אפשר להמשיך. קרובי משפחה שמדברים אתי ושואלים אם להגיע אני אומר להם לא ועדיף להישאר שם",

 33. 4
  כמו ברזיל הולנד

  ערבים נגד סודנים למערכת "הארץ" זה כמו ברזיל נגד הולנד לאוהד כדורגל ישראלי. נורא קשה להחלחט בעד מי להיות.

 34. 3
  Starnge - parallel thing happened with the Arabs and israel - many came here 'couse they heard it's a good place to find a job and from month to month their population grow...
 35. 2
  צביעות

  בכפר מנרא התושבים דפקו מכות למסתננים = קטטה
  בת"א הפגנות לא אלימות = גזענות/לינץ' וכו'

 36. 1
  למה צריך לדאוג לעובדה שערביי ישראל מתרבים אם מביאים להם תגבור סודני מבחוץ?