מהגרים מדרום סודאן: מגרשים אותנו לפני שקיבלנו את המשכורות שמגיעות לנו

הלילה ימריאו המהגרים, כולם מוגדרים "עוזבים מרצון", חזרה לדרום סודאן. רבים התלוננו כי המדינה לא עמדה בהתחייבותה ושכרם לא שולם

לראשונה מאז החל מבצע הגירוש של אזרחי דרום סודאן, צפוי להמריא הלילה בחצות מטוס נוסעים ועליו 120 מאזרחי המדינה החדשה, כולם מוגדרים על פי רשות ההגירה והאוכלוסין של משרד הפנים "עוזבים מרצון". עם זאת, רבים מהמגורשים מתלוננים שלא קיבלו את משכורתם האחרונה והזכויות הסוציאליות שמגיעות להם. בארגון "קו לעובד" טוענים שיש בידיהם סכומי כסף גדולים השייכים למהגרים ואין להם דרך להעביר אותם אליהם.

הערב תגיע הקבוצה לנתב"ג, שם תקבל חיסונים ותועלה על מטוס נוסעים בולגרי שחכרה המדינה, בליווי נציגים רשמיים מדרום סודאן. טיסות מסוג זה, במסגרתן מוחתמים הדרום-סודאנים על נכונות לעזוב את ישראל, מתקיימות לעתים קרובות מאז הוכרזה עצמאות במדינה לפני קרוב לשנה. על המטוס הלילה ימריאו לראשונה גם דרום-סודאנים שנעצרו על ידי יחידת עוז במסגרת מבצע הגירוש שהחל לפני כשבוע.

מדובר במספר קטן בלבד של נוסעים - רובם אבות שניתנה להן ההזדמנות לקבל מענק בתמורה לעזיבה עם משפחתם, כשיותר מ-300 מהגרים אחרים שנעצרו כלואים עדיין בבתי המעצר ברחבי הארץ.

אירוע פרידה מאזרחי דרום סודאן המגורשים, אתמול בדרום תל אביב דניאל בר און

רשות ההגירה אמנם הודיעה ביום חמישי על הארכה של כמה ימים בפרק הזמן שבו יכולים אזרחי דרום סודאן להחליט על עזיבה מרצון - הסגרה וחתימה על עזיבה בתמורה למענק כספי, אולם מדובר באחת הטיסות האחרונות של המבצע, במסגרתו מעניקה המדינה מענק על סך 1,300 דולר לבגיר ו-500 דולר לקטין, בתמורה ליציאה מישראל. למעט האבות שנתפסו השבוע וניתנה להם האפשרות לחתום על עזיבה עם משפחתם בתמורה למענק - מאז החל מבצע הגירוש אזרחי דרום-סודאן שייתפסו על ידי יחידת עוז יגורשו ללא כל מענק.

מרבית הפליטים מדרום סודאן שהועברו למתקן הכליאה בסהרונים על ידי יחידת עוז נלקחו מבלי ששולמו להם משכורותיהם והתנאים הסוציאליים על ידי מעסיקיהם. מדובר בשכר של ימים או שבועות, ולעיתים אף יותר מכך. עבור כל פליט מדרום סודאן שחוזר לביתו, מדובר בסכומים גבוהים שאמורים להקל על קליטתו חזרה בארץ מוצאו. חלק מהפליטים עבדו במשך כמה שנים באותו מקום וזכאים לתנאים סוציאליים ולפיצויים על פי חוק. גם פיצויים אלה לא הוסדרו והפליטים שנלקחו מהרחוב, מבתיהם או ממקום עבודתם, לא הספיקו לסכם את תנאי הפרישה מול המעסיקים.

מאז הגיעו הפליטים למתקן הכליאה בסהרונים הפנו מרביתם תלונות להנהלת המתקן, לפיהן הם אינם מוכנים לעזוב ללא השכר שהובטח להם.

אנשי ארגון "קו לעובד" קיבלו בימים האחרונים פניות רבות מאותם פליטים שביקשו את עזרתם בגביית השכר שמגיע להם כחוק. בקו לעובד ניסו לגייס מתנדבים שיאתרו את המעסיקים ויגבו את שכרם של הפליטים. בסהרונים טוענים כי לא נראה שהפליטים מתכוונים לעלות על הטיסה ללא שכרם.

אנשי קו לעובד, ובראשם נועה קאופמן, רכזת תחום הפליטים בארגון, ניסו בימים האחרונים ליצור קשר עם מהגרים הנמצאים במתקן סהרונים, אולם עד לרגע זה לא אושרו פגישות עם השוהים במתקן. "האנשים האלה רק לפני כמה ימים היו בישראל עם אישורים כחוק", אומרת קאופמן, "הבטיחו להם שבוע, והמדינה עבדה עליהם. המדינה מתנהלת פה בניגוד לחוק".

בשב"ס הבהירו לאנשי הארגון כי באפשרותם להעביר את המשכורות רק על ידי פתיחת חשבון בבנק הדואר על שם המהגר. עם זאת, הליך זה אורך לפחות שישה ימים. כמו כן, הסכום המירבי אותו ניתן להעביר בכל חודש הוא 2,500 שקלים, בעוד שהמשכורות גבוהות בהרבה. "חלק מהפליטים אפילו לא יודעים שהכסף אצלנו", הבהירו בארגון. "חברות כוח האדם שהעסיקו את חלקם טוענות שהן אינן מחויבות להפריש לפליטים תנאים סוציאליים, כיוון שהם אינם אזרחי המדינה.

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 16
  הם לא מהגרים הם מסתננים

  מכבסת המילים של עיתון הארץ

 2. 15
  זו לא המדינה שנותנת את המענק אלא האו"ם. בפועל הפליטים לא מקבלים את מלוא הסכום שנותן האו"ם כי משרד הפנים מחייב אותם לעשות את זה דרך חברה מתווכת

  שגוזרת עליהם קופון שמן ונותנת להם פחות ממחצית הסכום. למרות שהובא לידיעת משרד הפנים שהעמותה הנוצרית הזו גוזלת אותם, לא נתן להם משרד הפנים אופציה לקבל את הכסף ישירות דרך המדינה לידיהם.

  וכמובן שההגדרה שבכותרת "מהגרים" היא לא נכונה. הם פליטים. למרות מספר מועט של תעודות תושב שניתנו לפליטים דארפורים לפני כמה שנים, לא קלטה ישראל (למעט הוויאטנמים בשנות השמונים) מעולם שום פליט - בניגוד מוחלט לשאר מדינות המערב. כך שאין באפשרותם להיות מהגרים. ההגירה היחידה האפשרית בישראל היא בחסות חוק השבות.

  ישראל כוננה יחסים דיפלומטיים עם דרום סודאן שעומדת לפתוח שגרירות כאן בקרוב - סביר להניח שחלק מהפליטים ששהו בישראל ומדברים עברית יחזרו לכאן כעובדי שגרירות, ומי מהם שנעצר באמצע הרחוב, נאסר וגורש תחת הכותרת הצינית "עוזבים מרצון" יישאר עם כמה תחושות לא נעימות לגבי ישראל. בעיקר אם לא דאגו לנאותות הגירוש הזה ולא דאגו שיקבלו משכורות.

  גם דרום סודנים שלומדים פה באוניברסיטאות, בשכר לימוד ועל ויזת סטודנט מועדים לגירוש.


  לא אמשיך להרחיב את הרשימה - סיכום העניין הוא שאלי ישי מנסה לעשות הון פוליטי מגירוש כמה מאות אנשים (שזכו להכרה של פליטים באו"ם וטופלו בהתאם, הם לא אלה שמסתובבים ברחובות רעבים ללחם) מתוך 60 אלף הפליטים/מהגרי עבודה/מסתננים ש-50 אלף מהם אי אפשר לגרש עפ"י אמנות בינלאומיות.

  מה עוד שיש ביקורת שמצד משרד החוץ על המהלך הזה - שהוא פשוט חזירות לשמה.
  זהו רגע שפל מוסרי ופוליטי של מדינת ישראל, בשל ממשלה שלא יצרה שום מדיניות וטיפול בבעיית הפליטים שהגיעו לשטחה, ומשתמשת בכלים מכוערים של גזענות והסתה כדי להסיט את דעת הציבור ממחדליה.

  1. לך תשתה
  2. דברים מדהימים שחלק נכבד מהציבור אינו מודע להם. ממשלת ישראל ובתוך כך מדינת ישראל מבאישים את שמנו.
 3. 14
  אני חי בישראל כ 50 שנים ,אני אזרח "נורמטיבי" - אנימ תבייש להיות ישראלי
  1. כמה עוד מסתננים אתה רוצה מיליון יספיק לך. מה תעשה כשהם יהפכו פה לרוב. אתה חושב שהעולם יקבל אותך
 4. 13
  קורבנות הפאשיזם היהודי. לא נשכח ולא נסלח.
  1. מה הסנפת היום? ממליץ לך להחליף חומר למשהו יותר איכותי.
 5. 12
  לא קשור להון שלטון. זה הישראליות המכוערת במיטבה !
 6. 11
  באישורים כחוק היה כתוב שמותר להם לעבוד?

  עובד חייב לקבל את המגיע לו, וזו בכלל לא שאלה. השאלה היא אם הדרום-סודנים פעלו כחוק; האם המדינה התירה להם לעבוד?

  הכי קל לבוא בטענות לישראל. באמת, זבל של מדינה. לא ירתה בהם בגבול, לא החזירה אותם למצרים, העלימה עין כשעבדו בניגוד לחוק, מימנה לילדים שלהם חינוך וטיפול רפואי, מימנה לכו-לם טיפול רפואי, נתנה להם להשתמש בחינם בתשתיות המדינה, ובסוף, רק כדי להראות עד כמה אנחנו חלאות, גם נתנה להם מענק הסתגלות. פשוט להקיא מאיתנו.

  מה הבעיה להעביר את הכסף? אין בנקים בדרום-סודן? זה שאפשר להעביר רק 2,500 ש"ח בכל חודש זה דווקא מצויין. ככה לא ישדדו אותם. תוציאו אותם מכאן עם 20 אלף שקל למדינה ענייה, ומה אתם חושבים שיקרה להם? העובדה שארגוני הסיוע מסוגלים לראות רק לטווח קצר היא פשוט עצובה. מסוכנת, אבל בעיקר עצובה.

 7. 10
  לגרשם - כדין. לדאוג לשכרם שישולם גם לאחר שיגורשו - חובה
 8. 9
  שכר? פיצוי? מענק? ... מה המילה הנכונה?
 9. 8
  כרטיס הטיסה עולה יותר
 10. 7
  שהמדינה אינה עומדת בהתחיבויותיה וכמה מנוולים מנצלים את המצב כדי לחמוס את המסכנים, זו אינה חדשה.
 11. 6
  הון שלטון, מישהו?
 12. 5
  על זה בג"ץ שיגרום לשלם להם את המגיעה שעבדו או נוצלו עבורם
 13. 4
  זה לא כל כך מסובך

  את הכספים שכבר בידי קו לעובד יש להמיר למט"ח בשיתוף איזו חברה להחלפת כספים הפועלת בנתב"ג ולמסור למגורשים לפני העליה למטוס. בשל ריבוי מקבלי הכספים, יש להביא את המגורשים לנתב"ג מספיק זמן לפני הטיסה.

 14. 3
  נא לדאוג להטיס אותם במחלקה ראשונה

  מהגריראשונה הגרי עבודה בארהב נזרקים כמו כלבים למעצר ללא כל זכויות. הכרתי בחור שחי 15 שנה בארהב, הקים חברה קנה בית, רכב וכו... קיבל 24 שעות למכור את הכל... מספיק עם ההתייפייפות

 15. 2
  רוצה שהם יעזבו ומהר אבל חייבים לתת להם את שכרם שהרוויחו ביושר. על המדינהלתת לכך פתרון משביע רצון
 16. 1
  עבודה כנגד החוק ! איזה כסף ?