משבר הלימודים הריאליים

ירידה דרמטית במספר הנבחנים ב-5 יחידות בגרות במתמטיקה

המקצועות המדעיים בישראל בקריסה: גיל המורים עלה בעשור האחרון בעשרות אחוזים ומספר שעות הלימוד צנח. יו"ר הוועדה למתמטיקה: זו קטסטרופה

שיעור תלמידי י"ב הניגשים לבגרות במתמטיקה ברמה מוגברת של 5 יחידות לימודים (יח"ל), ירד מ-14.1% ל-10.7% בתוך חמש שנים. כך עולה מנתונים פנימיים שהופקו במשרד והגיעו ל"הארץ". חשיבות הנתון הזה אף מתעצמת לנוכח העובדה שמספרם הכללי של התלמידים בכל שנתון דווקא גדל משנה לשנה. ובכל זאת, בעוד ש-2006 ניגשו לבגרות ב-5 יח"ל כמעט 13 אלף תלמידים, בשנת 2010 - הנתון העדכני ביותר של משרד החינוך - למדו רק מעט יותר מ-10,500 תלמידים.

הנתונים, שלא נחשפו עד כה על ידי משרד החינוך, הם רק סמן אחד במשבר מתמשך במקצועות המדעיים בתיכונים, המעסיק בימים אלה את בכירי המשרד. "אם אשתמש במושג קטסטרופה, תהיה זו לשון המעטה", אומר יושב ראש ועדת מקצוע המתמטיקה במשרד החינוך, פרופסור עזריאל לוי מהאוניברסיטה העברית. "זה בדיוק כמו עם הכבאות. אפשר להביט הצדה ולהעמיד פנים שאין בעיה. ככה זה עם כל שר ומנכ"ל של משרד חינוך, עושים חשבון ומבינים שזו לא בעיה שאפשר לפתור בתוך זמן קצר, אז למה בעצם לשבור את הראש? חייבים להתעורר ולהבין שהתרופה היא לא מהיום למחר, שזה תהליך רב שנתי שאם לא נתחיל בו היום, אוי ואבוי לנו".

דווקא מהירידה במספר הנבחנים בבגרות ב-5 יחידות פרופסור לוי אינו מתרגש. "הבעיה הרצינית באמת היא שאפילו בשביל התלמידים האלו אין לנו מורים", מוסיף לוי. "כשיהיה לנו עודף במורים בוגרי אוניברסיטה, ונראה שהם מסתובבים בטלים, נדאג להשיג יותר תלמידים. במצב הנתון פחות מרבע מהמורים הצעירים הם בכלל בעלי תואר בוגר במתמטיקה".

בחינת בגרות במתמטיקה, לפני כשנהאלון רון

כיצד ניתן לפתור את המשבר במקצועות המדעיים? דברו על זה בפייסבוק

ואכן, נתונים שהוכנו בלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (למ"ס) מלמדים כי ב-2009, רק 22% מהמורים למתמטיקה האקדמאים עד גיל 45 אכן למדו מתמטיקה בתואר ראשון, זאת לעומת 42% שכלל לא למדו מתמטיקה, הוראת מתמטיקה או תחום מדעי קרוב. עוד עולה כי רק ל-45% מהמורים המלמדים את המקצוע יש בגרות של חמש יחידות במתמטיקה ואילו ל-6% מהמורים אין כלל תואר אקדמאי.עוד מתברר כי בתוך עשור (2008-1998) חלה ירידה של 30% בשיעור המורים החדשים בתחום.

אולם מקצוע המתמטיקה לא לבד. בפיסיקה למשל, חלה בתוך עשור (2009-1999) ירידה של 42% במספר המורים שגילם מתחת ל-40 במגזר הממלכתי-עברי. לעומת זאת, גילם של המורים שגילם 52 ומעלה, ומתקרבים לפרישה, זינק ב-67%. תוצאות השינוי הדרסטי בגילם העולה של המורים במערכת, שהדור הצעיר לא מגיע בעקבותיהם, משפיעות בצורה ישירה על מספר המורים בתיכונים בישראל: בשנים 2009-1999 חלה ירידה של 12% במספר המורים לפיסיקה. ולא פחות חמור - גם שעות הלימוד במקצוע ירדו ב-15%.

קריסת לימודי המדעים. לחצו להגדלה
קריסת לימודי המדעים. לחצו להגדלה

לשאלה מה הוביל להידרדרות יש ליו"ר ועדת המקצוע תשובה חד-משמעית: המשכורת הנמוכה של המורים. "מספיק לחשב משכורת התחלתית של מורה - כן, גם ברפורמת עוז לתמורה - כדי להבין שבשביל המשכורת הזו יעבדו אולי כמה אידיאליסטים". לדבריו, "חוסכים כמה גרושים על גבם של המורים כל שנה ומבריחים את הטובים".

המחסור החמור במורים, בעיקר בפריפריה, ולצדו רצון לחסוך בכסף, הוליד בשנים האחרונות בעיה נוספת: בבתי ספר רבים בארץ גם ילדים שרוצים ללמוד מדעים ברמה מוגברת נחסמים.

"זה פשוט מאוד", מסביר גורם במערכת החינוך המעורה בפרטים, "בבית ספר מסוים יש לדוגמה רק חמישה ילדים שרוצים ללמוד ברמה מוגברת, או במקרה 'חיובי יותר' יש כבר כיתה מוגברת - אבל היא כבר מלאה. המשרד לא פותח בעבור כמה ילדים כיתה כי היא לא 'תקנית', (אין בה 20 ילדים ומעלה- ט"נ), והתוצאה היא שהילד או הקבוצה יישלחו ל-4 יחידות".

לימודי מדעים בישראל. לחצו להגדלה
לימודי מדעים בישראל. לחצו להגדלה

במשרד החינוך מבינים כבר, גם אם באיחור, שהזמן אוזל, וכי העקומה השלילית של כוחות ההוראה לא מתייצבת. לצד פרויקט חדש בחטיבות הביניים - במסגרתו נוספו ב-200 בתי ספר שבע שעות תגבור לקבוצות תלמידים הלומדות שלושה מקצועות מדעיים וטכנולוגיים ברמה מוגברת - החלו בשנים האחרונות פרויקטים נקודתיים של הסבת אקדמאים, אנשי היי-טק, ואפילו ניסיונות לגייס מורות חיילות להוראת המתמטיקה. אלו יקבלו מלגת לימודים במקצוע בתמורה להתחייבות לשירות של שנתיים במערכת החינוך.

לימודים וירטואליים

רעיון נוסף של מערכת החינוך להתמודדות עם הבעיה שכבר קורם עוד וגידים הוא "תיכון וירטואלי" ציבורי. בספטמבר הקרוב, כך נודע ל"הארץ", ישיק משרד החינוך את המיזם החדש שהרעיון מאחוריו פשוט למדי: תלמידים מבתי ספר בכל רחבי הארץ ישבו מול מחשב במוסד החינוכי וילמדו במקביל בשיעור וירטואלי בקבוצות של כ-20 תלמידים, כ-4-3 שעות שבועיות. מספר דומה יילמד בתגבור באמצעות חונכים וירטואליים - שהם סטודנטים מצטיינים - בשעות אחר הצהריים. הצורך בפתיחת כיתות תקניות מרוכזות, כך מקווים, ייעלם.

למעלה מ-60 בתי ספר כבר הביעו התעניינות בפיילוט, שבשנה הבאה צפויים ללמוד במסגרתו 150 תלמידים את תחומי המתמטיקה והפיסיקה. כסף רב שהושקע בימים אלה בפיתוח הפרויקט - מעבדות וירטואליות, הדמיות, ואיתור מורים מצטיינים שישתלבו כמורים וירטואליים - מגיע מהקרן הפילנתרופית "טראמפ" שהשקיעה למעלה משבעה מיליון שקלים לצורך תקצוב השנתיים הראשונות. משרד החינוך עצמו ישקיע גם הוא מיליוני שקלים. יוזמי הרעיון מקווים כי בתוך כשלוש שנים ילמדו בתיכון הווירטואלי 1,000 תלמידים.

אולם לדברי פרופ' נאוה בן צבי, נשיאת מכללת הדסה וראש הוועדה למדע וטכנולוגיה במשרד החינוך, תוכנית וירטואלית כשלעצמה לא תפתור את הבעיה. "המצב לא טוב. ייצרנו תפיסה שגויה של המקצועות - שזה מתאים רק ל'טופ של הטופ' שממילא ילמד את המקצועות. אני מאוד נגד פתרונות פלא, אם אין שינוי תפיסה אמיתי שעוסק באיך לומדים אחרת, איך מגרים את התלמידים להריח נכון את המקצועת ולהגיע למצבי הצלחה, אז זה לא יעזור". לדברי פרופ' בן-צבי, "צריך דווקא לחזק את המערכות הקיימות והנושמות, שמגיעות לכלל התלמידים. אני מוטרדת מהעובדה שאין חשיבה מסודרת כלל מערכתית, חדשנית, העובדה שהידע והתבונה יגיעו מחוץ לבית הספר יגרום למנהלים להרגיש שזה לא שלהם, לא לקחת אחריות".

לדברי אלי הורביץ, מנכ"ל קרן טראמפ, ברור ש"הפתרון הטוב ביותר הוא מורה מעולה בכיתה, אבל מה קורה כשאין מורה שכזה? מה אז עולה בגורלם של אותם חמישה או עשרה תלמידים בבית הספר שבכל זאת מעוניינים ללמוד במגמות המדעיות? התיכון ייתן אפשרות לכל בית ספר שיצטרף אליו להעניק הזדמנות לתלמידים".

במשרד החינוך סבורים כי היקף ההסבות שהובילו בשנתיים האחרונות, לצד תמריצים של חוזים אישיים בפריפריה, הצליחו לבלום את הירידה החדה בהיקף המורים במקצועות המדעיים, אולם הבעיה העיקרית בפריפריה לא נפתרה. "אכן מדובר בתופעה", אומרת מנכ"לית משרד החינוך, דלית שטאובר, "אזורים בארץ ללא מגמות, שקשה להשיג בהם מורה או אי אפשר למלא כיתה".

"התיכון הווירטואלי", לדברי שטאובר, "ייתן בו זמנית מענה לכל הסוגיות האלה, גם ילד אחד יקבל מענה בתוך מערכת השעות הבית ספרית בזכות למידה מרחוק עם מורים מצוינים, אנחנו בתקווה להרחיב בהמשך את התיכון בהיקפים ובמקצועות נוספים שיש בהם חוסר".

באשר לטענה כי מדובר בהשקעת תקציבים רבים שאינם משרתים את כלל המערכת טוענת שטאובר כי "לא צריך שכולם ילמדו וירטואלית, זו צריכה להיות אפשרות למקום בלי מספיק תלמידים או בעיה באיתור מורים מצוינים, זו השקעה ראשונית גבוהה אבל זו תוכנית הכרחית לשוויון הזדמנויות".

הרצון לפתוח תיכון וירטואלי, מדגישה שטאובר, הוא לא במקום פעולות לגיוס מורים למקצועות מדעיים. "זה כן מאשר באופן מיידי יחסית להנגיש את השירות, אבל במקביל יש לנו הסבות של מהנדסים למורים לפיסיקה, הסבות שונות באקדמיה, צריך לנקוט פעולות בצורה רחבה".

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 223
  מתמטיקה ושר אוצר

  מה הבעייה ? אפשר להיות שר אוצר בלי מתמטיקה. שר בלי תואר ח״כ עם עברית עילגת ועוד... כנראה לא צריך מתמטיקה

 2. 222
  התממות מוזרה: מפמר מתמטיקה הודיע מפורשות שהוא מעוניין להפחית את מספר התלמידים ב 5 יח"ל

  כך שאיני מבין את הכתבה. מפמר מתמטיקה הודיע מפורשות שהוא מעוניין להפחית את מספר תלמידי ה 5 יח"ל, כך שרק המצטיינים בתחום יגיעו. לפיכך גם בכוונה המבחנים אמורים להיות הרבה יותר קשים ותלמידי 5 יח"ל 'קלסיים' שהיו מקבלים 80 במבחן הישן מכוונים להגיע ל 4 יח"ל

 3. 221
  לא תהיה ברירה - יש לתמחר כל מקצוע לפי דרגת הביקוש שלו.

  אם רוב המתמטיקאים שיודעים להורות אינם מוכנים להגיע לבית הספר, לא תהיה בריר אלא לשלם להם יותר.
  גם יהלום עולה יותר מסתם אבן שמרימים ברחוב.
  כמו שהבינו בקיבוץ המופרט- לכל מקצוע יש לתת תמחור שונה בהתאם לנדירות האנשים הזמינים ובהתאם לצורך של המערכת בהם..

 4. 220
  math is everywhere

  lol what a shame... our government is the one to blame

 5. 219
  כל עוד לא ישלמו למורים שכר הולם - תימשך ההידרדרות בהשכלה.
 6. 218
  אחת הבעיות שהרבה אנשים לא יודעים עליה...

  המורים מעודדים את התלמידים לרדת ל-4 יחידות!
  כל השנה המורה הכניסה לנו לראש שעדיף לנו להיות ב-4 יחידות, כי 5 זה קשה מדי. אם לא היו לי אנשים שיעודדו אותי להישאר ב-5 יחידות מזמן כבר הייתי עוברת ל-4, גם בגלל זה וגם בגלל הרמה הקשה מאוד, מוגזמת אפילו, במבחנים הפנימיים בביה"ס- שהיו ברמה גבוהה בהרבה מזו של הבגרויות (עוד חלק בנסיון של המורים לצמצם את כיתת ה-5 יחידות).
  אני תלמידה של מאיות בכל המקצועות, בעיקר במקצועות הריאלים, ואני נאלצת להיאבק על מנת לא להיכשל ב-5 יחידות.
  אגב, הירידה היא באמת משמעותית, יותר ממה שניתן לתאר אפילו- בתחילת השנה הכיתה הייתה מפוצצת, היו כ-40 תלמידים לדעתי, וכעת נשארנו 10.
  לתשומת ליבכם.

 7. 217
  שההורים יתחילו לעודד יותר לימוד עצמי, כי מתמטיקה זה הכל תרגולים ועוד תרגולים לא משנה עד כמה המורה מסבר או לא מסביר. תפסיקו להמציא תירוצים כמו רבוטה עבודה וללכת לראות את הפח הגדול או משהו כזה, כי בברה"מ שעבדו מספיק ידעו מתמטיקה יותר טוב מאיתנו כיום.
 8. 216
  תמשיכו לחלק ריטלין אולי זה יגרום לילדים לאהוב ללמוד
 9. 215
  יש שגיאה מתמטית בפסקה הראשונה...
 10. 214
  אני מזועזע. בעוד עשור נסתכל אחורה ולא נבין איך לא ביצענו תיקונים כשעוד היה אפשר.
 11. 213
  ספרות אפשר ללמוד תמיד. מתמטיקה זה פיתוח חשיבה. בניית מוח טוב יותר. הכרחי לכל אחד!!!!

  מתמטיקה זה לא רק לפתור תרגילים. מתמטיקה זה פיתוח חשיבה ויצירת מבנים לוגיים הכרחיים לחשיבה לוגית בכל תחומי החיים.
  אפשר לבנות מוח טוב יותר וכמה שיותר מוקדם יותר טוב. מתמטיקה אפשר ללמוד גם בגיל צעיר ביותר.
  הסיבה שרוב האזרחים לוקחים מהבנק את המשכנתא הגרועה ביותר היא שאינם מבינים בחשבון שאותו הם חייבים להבין!!!
  כך, הם נותנים חצי או שליש ממשכורתם מתנה לבנק כל חודש, וזאת, כי הם עושים את הטעות הכי גדולה שאפשר לעשות עם המשכנתא. יש כמובן עוד דוגמאות, אבל המתמטיקה היא כלי חיוני לכל אחד, גם אם הוא פרופסור לספרות.
  מי שחושב שללמוד ספרות זה תחליף, שיעבוד כל יום חצי יום בשביל הבנק...
  אשר לתוכנית הלימודים של משרד החינוך, היא לא כוללת מספיק פיתוח חשיבה מתמטית ולוגית.
  אפשר לשפר ולהוסיף.

 12. 212
  מורה צריך ללמד ולא להיות גננת או מטפלת

  מורה טוב הוא מורה שבא ללמד ולא למצוא חן בעיני כל הסובב אותו או להתעסק בענייני יוקרה וכו'.
  מורה טוב למתמטיקה יכול להיות זה שבעצמו התקשה בכך כשהיה בתיכון והתעשת באוניברסיטה.
  דרך נושא האלגוריתמים בשיעורי המחשב ניתן ללמד מתמטיקה בעקיפין-לדוגמא:נושא פתרון משוואות ריבועיות. זאת אני אומרת מנסיון 19 שנה שלי כמורה לכלכלה, מחשבים, שיווק ומכירות.
  הייתי מורה ודרשתי מהתלמידים המון בלימודים. יתר תחומי החיים-עניינו אותי כשלג דאשתקד. בלימודים צריך ללמוד. מחוץ לשעות הלימודים, שכל אחד ינהג כראות עיניו.

 13. 211
  פועל יוצא של חינוך לבטלנות

  ההורים מגדלים ילדים שהכל מגיע להם, לא יכולים ולא מנסים להתאמץ ולכן לא מגיעים לרמה גבוהה. אחר כך יפגינו וידרשו מהמדינה לעשות בשבילם.

 14. 210
  יש עוד סיבות. הבעיה היא בפיקוח על המקצוע במשרד החינוך.

  ישנם גם סיבות יותר בנאליות לנתון הזה. בשנים האחרונות שינו את מבנה הבחינה והיקף החומר ב 5 יחידות לימוד באופן משמעותי ביחס לעבר. המשמעות היא שנוספו נושאים מחד ומאידך במבנה הבחינה צומצמה מידת הבחירה שיש לתלמידים. אם בעבר יכלו לבחור באיזה נושא להתמקד כעת כבר לא יכלו להרשות לעצמם. כיון שהיכולת להצליח בבחינה ירדה ( שזה מרכיב שאין לזלזל בו בבחירת מסלול לימוד) פחות תלמידים רוצים "להסתכן" ולהיכנס למסלול הזה. מה גם שאין מספיק שעות שבועיות כדי "לכסות" את נושאי הלימוד באופן מעמיק, אז רק התלמידים החזקים ביותר יכולים להתמודד עם המסלול הזה.

 15. 209
  כיתות לימוד 5 יחידות עם שם תורמים

  טייקונים יקרים יתרמו לכיתות 5 יחידות והקורס /כיתה ייקראו על שמם . השלב הבא : כיתות וחטיבות , בתי ספר , פרסים על שם התורמים .
  כסף ממשלתי -לטובת משרות ציבוריות בסיגנון המוצע של "חוק הג'ובים"

 16. 208
  שאלו אם אני רוצה ללמד אנגלית בבית הספר, עוד מקצוע נדרש. שקלתי וסירבתי. השכר פשוט לא כדאי משום שיש הרבה שעות "סמויות" שלא משלמים עליהן - ההכנה בבית, העזרה לתלמידים אחרי שעות הלימודים, השיחות עם ההורים. עדיף לתת שיעורים פרטיים, והרי הביקוש בשמים.
 17. 207
  הלימודים לא חשובים. העיקר המורשת היהודית, הרבה הרבה חזרות לקראת טקסים ומסיבות סיום, והכי חשוב התלבושות והתסרוקות לקראת שלוש המסיבות (או ארבע) החותמות את כיתה י"ב לאלה שאינם יודעים קרוא וכתוב.
 18. 206
  באמת?! אחרי הטיול למערת המכפלה הם עדיין לא טובים במתמטיקה? יש לי רעיון! טיול חוצה יהודה ושומרון ! לכל המדינה!והפעם, בשביל שבטוח יעבוד, נחייב את המורים להסתובב עם מסקנטייפ על הפה עליו כתוב : "ביבי מלך, ביבי מלך, ביבי ימלוך לעולם לעד!"
 19. 205
  הקטסטרופה מתחילה במשרד האוצר וראש הממשלה

  שם תומכים רק במה שמביא כסף מהר. מורים לא נתפסים כמי שמביאים כסף אלא כסוג של ביבי-סיטרים לילדים של אנשים שמביאים כסף. בנוסף, הצמרת הפוליטית מזלזלת בהשכלה. היא מעריכה רק טייקונים עם כסף. מה הפלא שכל מערכת ההשכלה, מגן הילדים ועד האוניברסיטה, מתוקצבת בתקציבים מצחיקים לפי קנה מידה של ארצות מערביות?

 20. 204
  יותר יהדות פחות מדעים
 21. 203
  מישהו כאן מודע עד כמה שיטות לימוד המתמטיקה גרועות??

  אני אמא לילדים מגיל 9 עד 17 ולמדתי מתמטיקה בחוץ לארץ. אני לא מבינה איך אף אחד יכול לגשת ל5 יחידות מתמטיקה כשרואים איך מלמדים את המקצוע. למשל כדי לפתור a/b/c/d למדתי שזה שווה לa*d/b*c וכאן לא מגלים את זה ישר לתלמידים אלא מסבירים להם בדרך הכי מסובכת שיש איך מגיעים לזה... יש לי עוד דוגמאות למשל באיך פותרים משוואות שזה בעצם הבסיס של המתמטיקה בתיכון...
  בקיצור מלמדים מתמטיקה בצורה מאד מסובכת כשאפשר ללמד את זה ממש יותר פשוט. שנים אחרי שסימתי את הלימודים אני זוכרת כמעט כל מה שלמדתי ואני מנסה להעביר את זה לילדים שלי. משימה לא פשוטה כי הם אומרים לי שלא ככה המורה לימד אותנו
  צריך לשנות את שיטות הלימוד

 22. 202
  בתי הספר מסיטים תלמידים מלהרשם ללימודים ריאליים ע"י הפחדה...

  שהמקצוע קשה מאודץ גם לתלמידים עם נטיה ריאלית.
  חבל.
  הכותב - אב לתלמיד באורט גבעתיים.

 23. 201
  שיביאו חרדים לשירות לאומי כמורים למתימטיקה! מי שהשחיז את שכלו על גמרא יכול תוך כמה חודשים להגיע לרמה של בוגר תואר ראשון במתימטיקה וללמד תלמידים לבגרות, ועל הדרך גם ילמד אותם קצת דרך ארץ!
 24. 200
  תנו קביעות ופנסיה תקציבית, אני בא
 25. 199
  המון אקדמאים מנסים להכנס למערכת החינוך (אבל לא נותנים להם)
 26. 198
  כבר בפסקה הראשונה רואים שאתה לא מבין במתמטיקה

  "חשיבות הנתון הזה אף מתעצמת לנוכח העובדה שמספרם הכללי של התלמידים בכל שנתון דווקא גדל משנה לשנה"....

 27. 197
  כולם רוצים ללמוד 5 יח"ל, אך המדינה לא מאפשרת

  לעשות זאת בדרך קלה.

 28. 196
  אנחנו דור מטומטם
 29. 195
  העיקר שוועדי העובדים הביריוניים של חב' החשמל, ר' הנמלים וכו' חוגגים עם שכר מופרז ולא מוצדק.
 30. 194
  אם כבר כיתה וירטואלית - האקדמיה של סלמאן חאן

  http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=gM95HHI4gLk

  ביל גייטס תומך בו
  http://www.youtube.com/watch?v=UuMTSU9DcqQ

  גוגל גם
  http://www.khanacademy.org/talks-and-interviews/v/cnn---google-award-to-khan-academy

  סקירת האתר
  http://www.khanacademy.org/about

  פה נרשמים
  http://www.khanacademy.org/signup?continue=%2Fpostlogin%3Fcontinue%3Dhttp%253A%252F%252Fwww.khanacademy.org%252Fexercisedashboard

  ועכשיו גם בעברית
  http://www.hebrewkhan.org/

 31. 193
  זה מה שקורה שלומדים מתמטיקה בעל פה
 32. 192
  בדרך כלל אנשים ריאליים נוטים להיות ימנים יותר.

  משעשע לראות כאן את התגובות הטוענות שלימודים ריאליים ברמה גבוהה סותרים נטייה ימנית. מנסיוני אנשים ריאליים, גם ברמות הגבוהות, נוטים להיות הרבה יותר ימנים ממקביליהם במדעי הרוח והחברה.
  הירידה במספר הלומדים במגמות ריאליות נובע מירידה כללית ברצון להתאמץ, האדרה של תרבות פנאי מטופשת ורדידות כללית של השיח הציבורי בשנות ה-2000. תופעה דומה קיימת בכל העולם המערבי וארה"ב במיוחד.

 33. 191
  אנגלית ומתמטיקה המקצועות הכי חשובים שלומדים בתיכון - לכל מי שאומר אחרת יש בעיה חמורה

  אנגלית השפה של העולם, ומתמטיקה הבסיס ללימודים משמעותיים ותורמים בעתיד.

  בגלל הבעיה שנכתב עליה במאמר, מה מתכננת מדינת ישראל, לבטל את לימודי המתמטיקה כחובה. חובה יהיה ללמוד משהו בסיסי שהייתי קורא לו חשבון. זאת במקום לטפל בבעיה. כך פותרים בעיות בישראל.

 34. 190
  אכן תמונות שאסור לשכוח - נהניתי מאוד לצפות בהן.
 35. 189
  עדיפות לאומית

  ביתי המורה החליטה להתקדם ולהוסיף בשנת ההשתלמות של מתמטיקה לתחום לימודיה כדי ללמד אותה בשנה הבאה . נהוג במשרד החנוך השתתפות בשכ"ל שכזה . כשפנתה למשרד החינוך להחזר ההוצאות , נאמר לה: "מצטערים, אך לימודי המתמטיקה הם לא בעדיפות השנה". מובן כי כספי ההשתלמות הוצאו מכיסה ועל חשבון משכורתה. . תוצאה של מדיניות זו ראינו השבוע בכתבה על מורי מתמטיקה , רמתם, השכלתם, כישוריהם. אח"כ ישראל מתוסכלת מבחינת המיצ"ב.... וכמובן מנסה לחפש אשמים - אך לא במקום הנכון.

 36. 188
  די לעשות הצגות

  דיי לקשקש, אתם זורקים על החינוך והתוצאות לא מאחרות לבוא. הפיתרון לא יבוא מלימודים וירטואלים, מניסיוני בתיכון רוב התלמידים ישבו וישחקו משחקי רשת. צריך מורים טובים למדעים שישתכרו שכר הוגן, צריך בגרות ברמה גבוהה, שעורי תיגבור, מבחנים שתואמים לרמת הבגרות וזה הכל. בנוסף דיי להזניח את המקצועות ההומנים, כתלמידי תיכון אנחנו לא מתנסים בלימודים של סיפרות הסטוריה ופילוסופיה ברמה גבוהה. הלמודים ההומאנים מוצגים "של בנות", קלים וברורים מאליהם. רובנו מגיעים לאוניברסיטה ללא כישורים לכתיבת חיבור ברמה ראויה.
  למה המורים שבתיכון לא לומדים את המקצוע אותו הם אמורים ללמד זאת תעלומה בעיני. וזה ניכר, ולמה כתלמידת 5 יח"ל במתמטיקה וכנגנית מוזיקה קלאסית התיכון עשה כל שיכול כדי להפריע לי... עוד נקודה לא ברורה

 37. 187
  ככה יפתרו את בעיית הפיטורים בהייטק של בני 45 ומעלה :)

  עוד 10 שנים כשיירצו לפטר אותי כי אני מבוגר מדי, יתברר שאין מספיק בוגרי אוניברסיטה להחליף אותי. פשוט מעולה, תודה רבה למשרד החינוך על הטיפול בבעייה שלי.

 38. 186
  אבל אנחנו מעצמה בלעשות עלה אש
 39. 185
  יום לימודים ארוך , קרב , אופק חדש , עוז לתמורה , תכנית חדשה, חדשה חדשה ....=0
 40. 184
  פחות מדענים=יותר מצביעי ליכוד וש"ס. מצוין לביבי ואלי ישי
 41. 183
  בתי ספר מעודדים תלמידים לגשת ל-3 יחידות מתמטיקה

  בתי הספר נמדדים עפ"י אחוז התלמידים שמקבלים תעודת בגרות, לכן הם מעודדים תלמידים לגשת למבחנים במקצועות "קלים".

 42. 182
  בוגרי הסבה באופק חדש או עוד לתמורה מרויחים פרוטות! עוד תהיה בכייה לדורות

  כמי שמלמדת שנה שלישית באופק חדש, ועוד מלמדת אנגלית, מקצוע מועדף לא פחות ממתמטיקה ושגם בו קיים מחסור במורים, ולכן גם אליו היתה משיכה של אקדמאים לבוא לעשות הסבה, אני מגלה שגיל שבו אני באמצע החיים, כשכל חבריי העוסקים במקצועות אחרים, כול פקידותיים, מרויחים לכל הפחות כפול ממני, בשביל 6000 ברוטו על משרה מלאה שכולל 36 שעות + אינספור שעות בבית בשבוע לעבודה נוספת שאין מצב שעושים בבי"ס. כבר עברנו את ה-45 ש"ש בכל מגזר פרטי, שכאמור מזכות ביותר שכר, ועוד שעות רבות לאירועים אחה"צ וישיבות וכו' בבי"ס במהלך השנה שלא מכוסים ע"י מעט השעות הנוספות שמשלמים לנו ומעבר להן, אנו עדיין עובדים ש"נ, אך הכל נעשה בהתנדבות ועל בסיס רצוננו הטוב לעבוד ללא תמורה. להתנדב. ממש כך. ההסבה אינה מבטיחה עתיד כלכלי אז כיצד יישארו שם אנשים שבאמת טעמו את ההייטק? בשלוש השנים הראשונות ועד שלא מאושרת קביעות אנו ממילא מפוטרים בכל שנה. הדרגות עולות כך שרק לאחר 4 שנים במערכת החינוך יעלה שכרי בברוטו ב-500 ש"ח, שזה לנטו כחצי. ורק אחר עוד 4 שנים אגיע בהמון שעות השתלמות לעוד מדרגה. אז מה הסיכוי שאקדמאים שעשו הסבה יישארו במערכת? אנו עובדים המון שעות ולא מתפרנסים בכבוד ובאמת נותנים את הנשמה ומשקיעים ורוצים אבל בזסופו של יום זו עבודה לשם פרנסה והאידאולוגיה לא תחזיק את מי שידו אינה משגת לגמור את החודש. כמובן שעומס השעות הרב לא מאפשר עבודה נוספת (ולמה צריך עבודה נוספת אם הוראה אמורה להיות קריירה?!) הרי זה עוד גורם לשחיקה ועייפות . בקיצור- להערכתי האישית הבועה הזו תתפוצץ לכולנו בפרצוף במהלך השנים הקרובות ממש. חבל חבל... על הילדים בעיקר.

 43. 181
  רוצה להתפרנס בכבוד

  אני לימדתי מתמ׳ פיסיקה וכימיה אני ועוד רבים וטובים פרשנו ומצאנו דרכים טובות יותר להתפרנס

 44. 180
  התנאים להצלחה

  שלום לך,
  1. התנאי להצלחה בלימודים בביה"ס מורכב משני דברים: מורה מעולה ותלמיד לומד .( תלמיד לומד כולל בתוכו בית אחראי ולא מצב שהורה מגיע אלי ביום ההורים ואומר : " מה אני אעשה? הילד לא רוצה ללמוד" ( הילד הוא לכל היותר בן 15...))
  2. מעבר לידע וההבנה שצריכים להיות ברמה הגבוהה ביותר אצל מורה מעולה , צריכים להיות בו תכונות נוספות שלא נרכשות במוסדות הלימוד , אלא קשורות לאופיו ולכן לא כל בוגר הייטק יכול להיות מורה מצוין !!
  3. לפני 3 שנים שינה משרד החינוך את תכנית ההוראה במתמטיקה ולפחות בחטיבת הבינים , רמת התכנים בפירוש ירדה , כך שמורה ותיק עוד ינסה להרחיב במסגרת הזמן שיש לו , אך מורה חדש לא יודע איך למדנו קודם , כך שסביר להניח שתלמידיו יסיימו את החטיבה ברמת הבנה וידע נמוכים יותר.
  4. ההסבר שקבלתי בזמנו לשינוי תכנ"ל , הוא רמת ההשגים הנמוכה של התלמידים , שהיא בפירוש לא הסיבה לרמת השגים נמוכה. הסיבה כפי שכתבתי בתחילה , ששני התנאים להצלחה ביה"ס לא התקיימו.

 45. 179
  גם ילדים שרוצים ללמוד 5 יחידות לא מקבלים את ההזדמנות

  הבן שלי מנסה כבר שנתיים לעבור ל 5 יחידות ללא הצלחה. אף אחד בבית הספר לא מקשיב. בית הספר מעודד את התלמידים ללמוד 4 יחידות כדי להעלות את ממוצע הבגרות. זו בושה וחרפה. הוא סיים את הסמסטר הראשון ב 4 יחידות בממוצע 98 ובסמסטר השני בממוצע 90 ועדיין אף אחד לא מוכן להעביר אותו. המדיניות של פחות יחידות וממוצע יותר גבוה צריכה להיפסק לאלתר !!!

 46. 178
  על איזה עלייה ברמת הבחינות של 5 יח' אתם מדברים !?

  בתור אחד שעשה את הבחינה בתיכון לפני 9 שנים (לא ממש למדתי בזמנו) והשלים שוב לפני 3 שנים, אני יכול להעיד שהרמה של 5 יח' דיי קלה (חודש לימודים אחרי שחזרתי מטיול של שנה הספיק לי להוציא 80). הבעיה ממש לא בבחינה שיותר קשה. (אם כבר להיפך)

 47. 177
  מי שממשיך לקנות צוללות במיליארדים

  שלא יתפלא שמערכת החינוך קורסת: מדעי הרוח כבר במצב חנק מזה מספר שנים, ועכשיו מצטרפים אליהם גם המדעים המדוייקים. אבל הפקולטות לכלכלה ומשפטים מפוצצות באובדי עצות ואובדי דרך. פני הדור כפני הכלב.

 48. 176
  אם המתימטיקה נראית כך, מה קורה עם שאר המקצועות?

  מתימטיקה פחות חשובה - עושים מכינה שנה וזהו. השאלה מה נשאר איתך אחרי שלמדת הנדסה חוץ מהמקצוע.
  אני עובד עם מהנדסים ועם 90% אין על מה לדבר.

 49. 175
  יוצא הייטק עם תואר ראשון במתמטיקה המעוניין ללמד - אין עבודה

  אני בעל תואר ראשון במתמטיקה ותואר שני במנהל עסקים . עברתי הסבת אקדמאים להוראה ולכל ראיון שאני הולך נאמר לי שאין לי ניסיון בהגשה לבגרות או שהם מחפשים מורים בעלי כח להתמודד עם תלמידים עם קשיי למידה. איפה המחסור במורים למתמטיקה שמדברים עליו ? מדוע לא נותנים צ'אנס לאנשי הייטק המוכנים לרדת בשכר על מנת לבנות קריירה שנייה במערכת החינוך ? אשמח לשמוע הצעות.

 50. 174
  לא כולם צריכים לדעת מתמטיקה, וזה לא הדבר העיקרי בחיים לכולם, בערך לכ-10% מהאוכלוסיה יש ראש מתמטי, ליתר ה-90% אין, והם גם לא צריכים את זה, (ראש מתמטי זאת תכונה מהקוד הגנטי), לכן צריך להשקיע באלה שמסוגלים ללמוד מתמטיקה, כי מהם יצאו המדענים, המהנדסים, ואנשי חשבון וכלכלה, וציון 8 הוא מספיק בשביל רובם לכל מעשיהם בחיים, לכל היתר מספיקה המתמטיקה ברמה של 2 יחידות, ואולי גם פחות. וגם כאן לא לדרוש מהם ציון 10. ציון 6 מספיק די והותר. בשביל ליהיות עורך דין, עיתונאי, רופא מנתח, פוליטיקאי, איש עסקים, פקיד בבנק, חקלאי, סופר, זמר, שחקן קולנוע, חנווני, וכו.. לא צריך מתמטיקה גבוהה, או אפילו בינונית, אפשר להצליח במקצועות ועיסוקים אלה, עם ידע מינמלי בחשבון, חיבור, חיסור, כפל, חילוק, אחוזים, ריבית וכו.. ובגיל 14 או 15 אפשר כבר לגלות למי יש את הכישרון המתמטי, וזה לא אומר שמי שרוצה בכל זאת ליהיות מדען או מהנדס, יש לעצור בעדו, אם הוא מוכן ויכול להתאמץ, שיכנס ללמוד מתמטיקה. ולהפסיק עם ההיסטריה המתמטית, ובעיקר להפסיק לנסות ללמד מתמטיקה מופשטת לילדי הגן. וגם אבריכי המשי לא חייבים בידע מתמטי, אפילו לא בידע בחשבון בסיסי, מכוון שהם חיים כפרזיטים כל ימי חייהם עלי אדמות. בסיכום: אין להמאיס את החיים לילדים שנולדו בלי הכישרון המתמטי, אלא להפך, לעודד אותם, ולהסביר להם שישנם אין סוף תחומים שבהם אפשר להצטיין, ולהתקדם בחיים, וגם ליהיות אולי ר"מ או אפילו שר האוצר.
 51. 173
  הבעיה היא בנוסף שהמורים שכבר נמצאים, מוציאים את התסכול על כך שהם "רק" מורים- וזה מתבטא ביחס שלהם, ואנחנו התלמידים סופגים זאת.
 52. 172
  כל הויכוח כאן כזריה לרוח

  היום הדרישות עולות כל הזמן. מתמטיקה ברמה של 5 היא עינוי סיני לרוב התלמידים, במיוחד כשהמורים גרועים ואם אתה לא מעוניין בקריירה כמהנדס זה חסר תועלת. אפשר להסתפק ב-3/4 יחידות בלי בעיה, במילא החיים של רוב האנשים לא דורשים יותר מידיעת לוח הכפל או חיבור וחיסור למכולת.
  מה שכן צריך הוא במקום זה חינוך כלכלי כבר בבית הספר, מה זה ריבית, איך להשוות מחירים וכו', א אולי אנשים לא יהיו כאלה בורים בצאתם לחיים האמיתיים.

 53. 171
  פתרון אולטמטיבי-מנסיון אישי

  למנהלי בית ספר צריך להיות תקציב לשלם למורים מעולים למתמטיקה פיסיקה מחשבים וכו' שכר של 150 ש"ח לשעה ואז תראו את כל החברה המצוינים מגיעים לתיכונים

  1. מי יגיע בשביל 150 ש"ח לשעה שבועית

   הכוונה שלך טובה, הסכום חייב להיות יותר מכפול...

 54. 170
  אין מורים, אין רופאים!

  לא משלמים - לא מקבלים!!! את זה ביבי מבין.

 55. 169
  הסיבה הראשונית לירידה במספר הנבחנים היא העובדה שרמת הבחינה עלתה.

  עם כניסת התוכנית החדשה במתמטיקה רמת חמש היחידות עלתה הן בלימוד החומר והן ביצירתיות המחשבתית הדרושה על מנת לפתור את הבחינה.

 56. 168
  ממשלת הקריצות ממשיכה לעשות צחוק מבית המשפט
 57. 167
  התלמידים רוצים ללמוד ובית הספר חוסם אותם!!
 58. 166
  הבן שלי רוצה ויכול ללמוד חמש יחידות ובית הספר לא נותן לו
 59. 165
  אל תצפו שתלמידי תיכון רבים יבחרו ללמוד 5 יחידות במתמטיקה

  אני הייתי בטוח שאחוז התיכוניסטים שבוחרים ללמוד 5 יחידות במתמטיקה נמוך מזה שהוצג במאמר. הרמה של 5 יחידות במתמטיקה היא רמה גבוהה להפליא, ועל כן גם תלמידים טובים יעדיפו לעשות בגרות ברמה של 4 יחידות לימוד, ובצדק. אני עשיתי 4 יחידות לימוד בציון 97. אם הייתי עושה 5 יחידות, ספק אם הייתי מקבל יותר מ-70. אם כן, מה עדיף?

 60. 164
  לא להאמין

  תמיד חשבתי שרק החרדים, רמתם ירודה ופתאום גם החילונים??

  אגב, כמות המתמטיקה שלומדים בגמרא וכן הגיאומטריה היא עצומה!
  תבדקו!

 61. 163
  מי צריך מתמטיקאים ופיזיקאים? אנחנו בלבנט הרי!

  תוסיפו לזה חרדים, עסקנים פוליטיים, נוער גבעות ומתנחלים, סכינאים, גדודי עורכי דין נבערים ותקבלו מדינה נכחדת אבל עם מלך ריבון.

 62. 162
  האם העליה בשעור התלמידים החרדים מסך כל התלמידים מסביר חלק מהסטטיסטיקה שבכתבה?

  הרי התלמידים החרדים אינם לומדים מקצועות ריאליים, ואם שיעורם גדל, מן ההכרח ששיעור התלמידים הלומדים מקצועות ריאליים ירד. הכתבה אינה מציינת אם הסטטיסטיקה נוגעת רק ללא חרדים או לכלל תלמידי ישראל. זה כמובן אינו גורע מחומרת התופעה; זה אולי אפילו מעצים אותה.

 63. 161
  הסיבה האמיתית לכך

  הסיבה האמיתית לירידה במקצועות אלה הם גם המורים, אבל בעיקר משרד החינוך. הבגרות במתמטיקה 5 יח׳׳ל ובפיזיקה 5 יח׳׳ל היא זוועתית! היא נועדה להכשלות! ואני אומרת את זה בתור תלמידה שכן הגבירה מקצועות אלה. אם המצב ישאר ככה אז גם מצב התלמידים והרצון שלהם ללמוד את מקצועות אלה יישאף עוד יותר נמוך לאפס, חבל.

 64. 160
  כל הכבוד להארץ ששם את הכתבה בעמוד הראשון
 65. 159
  המורים ובתי הספר

  המורים עם כל הקושי לא מעודדים את התלמידים , מנסים להכשיל . לא מועדדים ומעוררים ענין. מעדיפים שיהיו פחות תלמידים ב 5 יח'. ופחות תלמידים מאתגרים

 66. 158
  זה רצון העם - שכולם יהיו דבילים וילמדו תורה
 67. 157
  כי כדי להסתדר בישראל לא צריך לעבוד קשה - את אלו המדינה והטייקונים חולבים
 68. 156
  מדינת ה"פח הגדול" ושאר ירקות...
 69. 155
  המשך המגמה הוא חיסול כללי של בתי הספר

  "התלמידים" ישבו ליד המחשב בחדרם ו"ילמדו" באופן וירטואלי. אלו שבאמת ירצו ללמוד יוכלו להיעזר במנחה, וירטואלי או בשר ודם, זה כבר יתברר, והיתר, קרי הרוב המוחלט של בני העשרה, יגלשו למשחקים ולפורומים המעניינים אותם וכל מי שיגיע בעזרת השם לגיל 18 יקבל תעודת בגרות, וירטואלית מן הסתם.
  וברצינות: מסתבר שהפוטנציאל הרוסי מוצה במלואו, אפילו הזרם הדלוח של עולים מחבר המדינות כבר אינו מצליח להעלות את שעור בני הנוער שבוחרים בלימודי מדעים וכולם מחפשים את הדרך הקלה והנעימה להגיע לתעודת בגרות, בלי להתאמץ, בלי להשתמש בתאים האפורים, בלי לוותר על הנאות. הפתרון היחיד הוא שידוד ערכים. חברה שמשדרת לילדים שאין צורך בהשכלה כדי להצליח, שמי ששוקד על לימודיו הוא חנון נלעג, שעיסוק במדע, בתרבות, בספרות הוא עניין ללפלפים, שמי בכלל סופר אותם, והעיקר הוא לעשות כסף וליהנות בחיים, ומה שחשוב כדי להצליח בחיים זו רק ההופעה החיצונית (עובדה: על מי מדווחים מדי יום אם לא על בר רפאלי?), אינה יכולה לצפות לבוגרי תיכון משכילים ותרבותיים.

 70. 154
  מחסור במורים

  הרפורמות "אופל חדש" ו- "עבד ללא תמורה" רק יעצימו את המחסור במוריםץ אם לפני הרפורמה היה קשה למצוא משוגעים נבונים שילמדו בשביל משכורת נמוכה יחסית מי ירצה לעבוד תמורת שכר נמוך יותר פר שעה אבל 40 שעות בשבוע? לא רק שלא יבואו מורים חדשים גם המבוגרים מעל גיל 40 שכבר יש להם תואר שני יברחו מהמערכת. שלא לדבר על אנשים כמוני בעלי תואר שלישי.
  הדבר הכי חשוב ברפורמה היה אמור להיות הקטנת מספר התלמידים בכיתה למספרים כמו שיש בארצות מתקדמות. למשל בפנסילבניה לא יותר מאשר 26 תלמידים בכיתה בבתי הספר הציבוריים, ושכר המורים מהגבוהים בעולם.
  האם באמת מישהו חושב שמורה שיצטרך להיות סגור בבית ספר עם שעות פרונטליות ושעות פרטניות יכול לעשות את עבודתו, לפתח חומרי לימוד, לבדוק עבודות ומבחנים ב- 40 שעות בשבוע. כל מורה יודע שעבור 20 שעות הוראה בשבוע הוא יושב עוד 30 שעות נוספות על הכנת חומרי לימוד, הכנה לשיעור, השתלמויות, ובדיקת עבודות ומבחנים. ברפורמות החדשות גם המורים הכי רציניים לא יוכלו להשתלם מפני שהם יצטרכו להיות בבית הספר.

 71. 153
  ללא העלאת משכורת והעלת הדימוי של ההוראה במדעים

  כל שנקבל הוא תוכניות ועוד תוכניות.
  כאשר בוגר תואר ראשון במתמטיקה מהאוניברסיטה העברית אומר לי בשיחת טלפון "לא היתה לי ברירה ואני נאלץ ללכת ללמד בתיכון" זה שורש העניין.
  נמתין ליוסי שריד שיחזור להיות שר חינוך.

 72. 152
  הבעיה עם כל "התוכניות" האלה היא שכולם מתפרנסים מהם : היועצים,הפקידים,המנהלים,המתכנתים וכו' וכו'. אבל מי לא? המורים. להם מציעים גרוש וחצי... אז שיילכו לחפש את החברים שלהם. גם מי שעובד כמורה לפיסיקה והוא פיסיקאי אמיתי , לא ישקיע מזמנו אפילו דקה בכל החרטה הזו. תשלמו כפול תקבלו!
 73. 151
  אם כבר המגמה צריכה להיות חיסול כללי של בתי הספר

  "התלמידים" ישבו ליד המחשב בחדרם ו"ילמדו" באופן וירטואלי. אלו שבאמת ירצו ללמוד יוכלו להיעזר במנחה, וירטואלי או בשר ודם, זה כבר יתברר, והיתר, קרי הרוב המוחלט של בני העשרה, יגלשו למשחקים ולפורומים המעניינים אותם וכל מי שיגיע בעזרת השם לגיל 18 יקבל תעודת בגרות, וירטואלית מן הסתם.
  וברצינות: מסתבר שהפוטנציאל הרוסי מוצה במלואו, אפילו הזרם הדלוח של עולים מחבר המדינות כבר אינו מצליח להעלות את שעור בני הנוער שבוחרים בלימודי מדעים וכולם מחפשים את הדרך הקלה והנעימה להגיע לתעודת בגרות, בלי להתאמץ, בלי להשתמש בתאים האפורים, בלי לוותר על הנאות. הפתרון היחיד הוא שידוד ערכים. חברה שמשדרת לילדים שאין צורך בהשכלה כדי להצליח, שמי ששוקד על לימודיו הוא חנון נלעג, שעיסוק במדע, בתרבות, בספרות הוא עניין ללפלפים, שמי בכלל סופר אותם, והעיקר הוא לעשות כסף וליהנות בחיים, ומה שחשוב כדי להצליח בחיים זו רק ההופעה החיצונית (עובדה: על מי מדווחים מדי יום אם לא על בר רפאלי?), אינה יכולה לצפות לבוגרי תיכון משכילים ותרבותיים.

 74. 150
  האשמים הם דוגלי ההפרטות למינהם ובראשם ביבי ועשה דברו שטייניץ

  לצערי זה לא התחיל מהם אבל אצלם זה "דת"
  הפליא בטימטומו פרופסור רובינשטייו - ולא ירדמה ממנו באיוולותה הגברת לימור לבנת.
  אבל האשמים האמיתיים הם חבלני משרד האוצר, עושי דברו של ביבי, שבטימטומם הורסים את המשק - ועל כך מקבלים משכורות עתק וציוני שבח.
  ההרס הוא רוחבי - כמעט בכל תחום וזה כולל גם את כל החינוך בישראל.
  חבלנים אלה מאיצים את דירדור המדינה לעולם השלישי. לצערי במספר לא מעט של קטגוריות אנחנו כבר עמוק שם.
  אז תחשבו על זה כשאתם הולכים להצביע בפעם הבאה.

 75. 149
  צריך להעלות את הרמה של 3 ו 4 יחידות. אם הרמה שם תעלה תקטן המוטיבציה ללכת למגמות קלות יותר
 76. 148
  עזבתי את ההוראה, עם תואר שני, בשל חוסר גיבוי מוחלט!!
 77. 147
  למערכת אין ענין להגביר את לימודי המדעים כי זה דורש השקעה כספית גדולה .
 78. 146
  אחמדי, חכה. למה לך להתאמץ בעניין הגרעין.? מערכת החינוך "המפוארת" שלנו כבר תחסל אותנו.

  ורק מי שבתוך המערכת יודע כמה היא עלובה למרות דברים אחדים טובים שנעשים בה בזכות מורים בעלי אישיות והבנה. משרד החינוך ירחץ תמיד בניקיון כפיו כך שלשם מה בכלל לטרוח ולראיין אנשים משם?

 79. 145
  תחזירו את החינוך של שנות ה-60!

  בשנת 1964 - ישראל הייתה מקום ראשון בעולם במבחני פיז"ה. כיום - מתחת למקום 60. המסקנה ברורה - תחזירו את החינוך של שנות ה-60 ונהפוך חזרה למעצמת מדע. נכון, זה לא אופנתי, אבל עם אופנה לא מנצחים במלחמות ולא קונים במכולת.

 80. 144
  משרד החינוך הוא הקטסטרופה האמיתית ! חבורת מאובנים ושר שחושב רק על עצמו!!
 81. 143
  הוראת מתמטיקה

  עצוב המגיבים צודקים יחידות דיור בשטחים , כספים לישיבות ועוד כל אלו חשובים מהוראת מקצועות מדעי הטבע

 82. 142
  המדרון החלקלק

  הכי חשוב בכל מה שכתוב-
  א. יותר שעות להוראת המתמטיקה -לשיעור+תרגול
  ב. עד 25 תלמידים בכיתה-כך יפתחו גם כיתות "לא תיקניות"
  ג. ללא קבוצות עד לסיום חטה"ב-בכיתה י' הנהירה תגבר ל-5 יחידות

 83. 141
  מורים לא מלמדים מתמטיקה אלא עסוקים "בהרגעה" של תלמידים אלימים וגסים

  בקיצור, הישרדות. והתוצאה: בני שבע-עשרה שלא מבינים מה זה שלושים אחוז.

 84. 140
  בתי הספר מעודדים את התלמידים ללמוד 3 יח"ל, בשביל להעלות את סיכוייהם להצליח (כי זה קל יותר...), וכך להעלות את אחוז הזכאות לבגרות (שזה המדד שמדרג את בתי הספר) - התוצאה היא אחוז גבוה של זכאים לבגרות, שמחזיקים בתעודת בגרות שלא שווה את הנייר שהיא מודפסת עליו, ולא מאפשרת קבלה לאוניברסיטה. פשוט חלם.
 85. 139
  הבעיה היא איגודי המורים, שלא נותנים להעלות את שכר המורים למתמטיקה ומדעים בלי להעלות את השכר של 100,000 מורות למקצועות ההומניים, למרות שמורים למדעים חסר ומורות הומניות יש יותר מידי.

  השכר צריך להיות דיפרנציאלי - ככל שחסרים יותר מורים במקצוע מסויים השכר בו צריך לעלות, וככל שיש יותר מידי מורים במקצוע אחר השכר צריך לרדת. אבל הרוב באירגוני המורים הוא של מורות לתנ"ך, ספרות וכו', והן בחיים לא יתנו שהמורים למדעים ומתמטיקה יקבלו משכורות גבוהות יותר משלהן, כל פעם שרק העלו את הרעיון הן סגרו את בתי הספר (שביתה) ושלחו את התלמידים להסתובב ברחובות.

 86. 138
  בחינה במתימטיקה בנייד לפי הציון זיכוי בשיחות ותראו איך זה ירוץ

  אפילו אם יפתרו בעזרת חבר זה יעזור

 87. 137
  מתמטיקה ולוגיקה - לתשומת לב הכותבת

  " שיעור תלמידי י"ב הניגשים לבגרות במתמטיקה ברמה מוגברת של 5 יחידות לימודים (יח"ל), ירד מ-14.1% ל-10.7% בתוך חמש שנים. כך עולה מנתונים פנימיים שהופקו במשרד והגיעו ל"הארץ". חשיבות הנתון הזה אף מתעצמת לנוכח העובדה שמספרם הכללי של התלמידים בכל שנתון דווקא גדל משנה לשנה "

  דווקא הפוך - אם מספר התלמידים עלה, זה רק טבעי שאחוז הניגשים ל5 יח' ירד, במיוחד שמדובר באוכלוסיות סוציו-אקונומיות חלשות.
  קצת אבסורד בכתבה מסוג זה לא?...

  פרט לזה - כתבה עגומה אך מעניינת.

  1. זה היה נכון אילו דובר רק על אחוזים, אבל ישנם גם מספרים מוחלטים: "בעוד ש-2006 ניגשו לבגרות ב-5 יח"ל כמעט 13 אלף תלמידים, בשנת 2010 - הנתון העדכני ביותר של משרד החינוך - למדו רק מעט יותר מ-10,500 תלמידים. "
 88. 136
  הפריטו את הרעה החולה הזאת שנקראת מערכת החינוך...

  בדיוק כמו בשבדיה...
  20 שנות כישלון ולא מתקדמים לשום מקום...

  1. הפרטה של החינוך היא אסון! - לבטח על פי מתכונת שטייניץ

   זה מה שבעצם ביבי עם דברו שטייניץ עושים כל הזמן.
   מפריטים, מאבדים שליטה, לא משלמים על מה שהם מחוייבים, נכנעים לתכתיבים קואליציוניים לא דמוקרטיים, הורסים כל מה שנבנה לפניהם - בקיצור פושעים.

 89. 135
  תמשיכו להעביר כסף לאולפנה

  ולניסור בתים. תמשיכו לעשות עוד ועוד ישיבות לגבי אולפנה במקום לפתור את בעיות החברה הישראלית

 90. 134
  זמן להוריד את המתמטיקה ממקצועות החובה

  החשבון שלומדים ביסודי מספיק לגמרי

  1. תגובה לאריסטו

   כן ובמקום תנ"ך סיפור הבריאה מספיק היסטוריה תלמד באיזה שנה פרצה מלחמת העולם השנייה ומתי נגמרה ספרות לבחירה שלגייה או סינדרלה גאוגרפיה שמות כל היבשות וזה שישראל נמצאת באסיה אזרחות ללמוד את ההמנון וזה שלאזרח יותר זכויות מתושב מדעי המחשב איך לכתוב בword ביולוגיה שצמחים זה יצור חי כימיה שאנחנו נושמים חמצן שהוא חלק מהאוויר הנה אתה מוכן לבגרות

 91. 133
  כשכל שנה התכנית נעשת קשה יותר

  אז מה הפלא? 5 יחידות של לפני שנתיים היה הרבה יותר קל ממש שיש עכשיו

 92. 132
  חבל שלא מחנכים להיות בני אדם
 93. 131
  אבל החדשות הטובות - יותר בני נוער חוזרים בתשובה!
 94. 130
  כמה משקיעים בחינוך? ----------------------וכמה בשטחים הכבושים?
 95. 129
  לא רק את המקצועות הראליים לא מלמדים כמו כמו שצריך גם למודי המקצועות ההומניים ומורשת ישראל מתחת לכל ביקורת שלא לדבר על הערכים והחינוך !
 96. 128
  כשכמות הפרחות הערסים נוסקת לשמים אז מה הפלא ???
 97. 127
  במקום ללמד מתמטיקה אתם מלמדים על המשפחה החדשה/רקובה ועוד דברים מוזרים אחרים
 98. 126
  בוודאי, כולם עסוקים בשטויות האח הגדול, החנון והישרדות ......
 99. 125
  להפנים ודי לצביעות: לקדם את אלה היכולים ולהעביר את האחרים למסגרות אחרות

  בארץ יש יותר מידי "אצילי נפש" המסרבים להשלים אם המציאות.
  את הקומוניזם העולמי הנהיגו יהודים וגם בארץ היו לה חסידים אינטלקטואלים שוטים ומסוכנים. עתה "אצילי נפש" פועלים לאזרח עשרות אלפי מוסלמים מסודן ומתעלמים ממה שמתרחש עם המגרים מאפריקה ברחבי אירופה.
  "אצילי נפש" אלה, המאפין אותם הינה סכסכנות, אנרכיזם מהפכנות חברתית לשמה תוך התעלמות מהאופי האנושי והחברתי והם המדרדרים את המדינה ואת החברה לפי אשפתות.
  בני אדם שונים מזה. יש פערים חברתים תרבותים מולדים. לא ניתן ללמד את כול בני האדם באותם מסגרות!
  כן להפרדה,לא על בסיס צבע או דת או מין, אבל כן על בסיס מוטיבציה, התנהגות, רצון ללמוד ולתרום ולהשקיע וכן על פי יכולות.
  למיין לבחור את הרוצים והיכולים ללמוד ואותם לקדם!

 100. 124
  כשבעל תואר שני בכימיה מרוויח 5,500 מה רציתם?

  הייתי צריך ללמוד פילוסופיה היה לי יותר סיכוי להיות שר האוצר... חחח מדינת חלם!

  1. מצאתי לך את החלטורה האולטימטיבית

   http://www.maabada.co.il/

 101. 123
  למה שלא תהיה ירידה?

  אם האח הגדול הם הדמויות לחיקוי ? עצוב לראות שהורים נותנים לילדיהם בכתות ה' ו' ולמטה מזה לראות את כל התוכניות העלובות הקיימות היום , אין סיבה שתלמיד ילמד 5 יחידות מתמטיקה ויהיה לו תואר ראשון ושני ומשכורתו תהיה יותר נמוכה , משל אחד מאנשי הבית הגדול . ותחשבו על זה שם למעלה במשרד שמתנהג כבת יענה.

 102. 122
  כתובת בערבית רוססו על בית כנסת בואדי ערה -והמושחתים מעתון הארץ לא מפרסמים אפילו איזכור קטן
  1. מסכן הזוי, כואב לך שעוסקים בדברים חשובים כמו חינוך הדור הבא?
 103. 121
  שמחה במטה הבחירות של הליכוד

  נתוני משרד החינוך מבטיחים חד-משמעית עליה דרמטית במספר המצביעים לליכוד בבחירות הבאות עלינו רעה!

 104. 120
  ההבדל בבונוס של האוני' בין 4 ל-5 יחידות אינו גדול ויכול להיות שזה מסביר את הירידה.

  הבונוס ב-4 יח"ל הוא 12.5 וב-5 הוא 25. באופן אישי , אני התחלתי ללמוד בחמש יחידות וכאשר התקשתי (למרות ואולי בגלל שהמורה שלי היה ד"ר למתמטיקה, אך ממש לא מורה טוב-הוראה זוהי פרופסיה לכל דבר) הבנתי שעדיף שאוציא 100 בארבע יחידות מאשר ציון נמוך מ-88 בחמש יחידות.
  כמובן, שגם בלימודי באוניברסיטה העברית אני מסתדר טוב מאוד (למרות שלא היה לי 5 יח"ל).

 105. 119
  הלומדים מקצועות ראליים קבלו דימוי של חנונים, המצליחנים הם ב"מנהל עסקים" משפטים ..., כסף גדול כביכול במאמץ מינימלי, אז החנון ההזוי בניגוד לדימוי מצליחן לאן זה יוביל. אין לזה קשר עם לימודי מורשת המחויבים אם אנו רוצים להתקיים באזור העוין. האשמה היא בבית ובחברה הישראלית הנהנתנית המאדירה את הכסף והצלחה מהירה, והדימוי הנמוך בשלו המעטה בערכם של תלמידים שמוכנים להשקיע בתחומי המדעים. הדימוי הרע/נמוך למקצועות טכנולגיים הרס גם את החינוך הטכנולוגי, במכוון מלמעלה יצרו לו דימוי נחות, והמדינה חסכה הרבה כסף.
  1. עריכת דין ומנהל עסקים כשלעצמם הם כבר לא פסגת השאיפות. שפע הבוגרים במקצועות אלה מחזיר אותם לגודלם הטבעי. המשכורות לא משהו, ועניין והסיפוק לא משהו. כמו בכל תחום גם כאן ההצלחה הכלכלית הגדולה היא נחלתם של מעטים
 106. 118
  בישראל של 2012, הרבה יותר חשוב לעגן 5 יחידות דיור בשטחים הכבושים מאשר 5 יחידות במתימטיקה.
  1. כבר חילקת מרק לסודנים שאתה כבר כותב כאן תגובות?
 107. 117
  לא חובה ללמוד מתימטיקה בתיכון

  רצוי מאד למצוא את התלמידים שמוכשרים במתימטיקה ופיזיקה ולתת להם אפשרות ללמוד כי מהם יצאו מהנדסים ומדענים. בכלל המדע חשוב אבל אין סיכוי שבו כולם ילמדו מדעים, כמו שלא כולם יכולים לשחק כדורסל או ללמוד תלמוד.

 108. 116
  4 יח' מתמטיקה זה 5 יח' החדש...

  כבוגר 5 יח' מתמטיקה בתחילת שנות ה-80' וכאבא לתיכוניסטית עם קב"א גבוהה להפליא (!) - כשאני בוחן את חומרי הלימוד הסופר-מתקדמים שלה, ברור לי ש-4 יח' זה ה-5 יח' החדש. דרישות הסף פשוט עלו פלאים!

 109. 115
  למידת מדעים = חשיבה הגיונית

  ומי רוצה חשיבה הגיונית במדינת ישראל? חשיבה הגיונית תחסל את כל תעשית הוודו, הבאבא, הרנגן ועוד כל מיני שרלטנים. למידת מדעים תחסל את הבורות, את חוסר המחשבה, את שלטון הרבנים על מוח האדם ועל הצבעת ההמונים למפלגות הדתיות. אז מי רוצה את זה? מוטב להצעיד את מדינת ישראל לימי הביניים מאשר לגדל דור של חושבים וממציאים המצעידים את ישראל קדימה. ולסיכום: מי באמת צריך 5 יחידות במתמטיקה, פיזיקה, מדעי המחשב, ביולוגיה? הרי להיות נתמך על ידי המדינה מספיק לגדל זקן, פאות ולהגיד כן לכל רב. מחשבה? לא בשבילנו. נציגי האלוהים עלי אדמות כבר יחשבו בשבילנו.

 110. 114
  הבעיה אינה משכורת. הבעיה היא גישה של חוסר משמעת טוטאלי. מי ירצה ללמד בתנאים כאלה? פעם מקצוע של מורה היה עד 12, ויחסית להיום הייתה יותר משמעת. "אמא משכילה" שבעלה פירנס אותה יכלה ללמד, לחזור הביתה ולהיות עם הילדים. האוצר יחד עם הפמיניסטיות דחפו להפיכת בתי הספר למעונות יום, ואת המורות לתחליף אימהות. נוצרו שתי בעיות. ראשית הילד יודע ש"עובדים עליו" כי מורה, או חוג יקר, אינם תחליף אמא - וכך יש לנו היום המון ילדים עם בעיות נפשיות. שנית נשים משכילות ואיכותיות אינם מוכנות להיות מורות - מה שפעם היה מקצוע חביב יחסית הפך לסיוט. נוצר משוב שלילי: הילדים עם בעיות נפשיות בשל חסך רגשי של חוסר הורים, הם לא שולטים בעצמם ונוצרות בעיות משמעת אדירות, החינוך מוותר כל הזמן בעינייני משמעת, הרמה יורדת עקב כך, וההוראה בלתי אפשרית גורמת לבריחת כוח עבודה איכותי. לכן תוספת משכורת לא תשנה כלום. מה שצריך לשנות זה שתי תפיסות. האחת שילדים כביכול אינם זקוקים לאמא בשעות הצהריים - אני טוען שזהו צורך ביולוגי בדיוק כמו מזון! והשניה היא שמורה צריכה ללמד ולא להיות מטפלת. אם משרד האוצר רוצה לממן חוגים שיעשה זאת בדרך אחרת.

  המרקם החברתי בארה"ב הרוס לחלוטין, וזה מה שבסופו של דבר מפקר חברה. אני כלל לא דתי, אבל ההויה החילונית עם 50% גירושים וילדים שכל הזמן נמצאים בחסך רגשי, אינה טבעית, והינה למעשה כישלון קולוסלי של כל אנשי החינוך, החברה, והפסיכולוגיה. למיטב ידיעתי אין ולו מחקר אחד שמוכיח שילד אינו זקוק לאב ואם, ולמרות זאת כל המערכת מסתובבת סביב הנחה זו, ומנסה להחליף הורים בבית-ספר או חוגים. חיי משפחה אינם דבר שלילי!

  1. גישה מעניינת! אכן ההוראה צריכה להיות תחביב מתגמל ולא מקצוע מתסכל
  2. אה, הילדים זקוקים רק לאימא, לא לאבא. וכשאימא ואבא יתגרשו ואבא'לה יפסיק "לפרנס את אימא", מה תעשה אימא שלא התפתחה בשוק העבודה ולא נעשתה מפקחת במשרד החינוך, למשל, כי עבדה ארבע שעות ביום וחזרה להכין שניצל ועשתה מקלחות וקראה סיפור בערב בשעה שאבא'לה נשאר במשרד חברת ההייטק עד עשר ושיחק משחקי מחשב?
 111. 113
  כולם מדברים על כסף, והמורים, ושר החינוך , והמתנחלים , אלי ישי והכבאיות, אף אחד לא העלה על דעתו שפשוט דרך ההוראה היא פשוט לא נכונה? אם מצליחים ללמד ילד שלא למד כלום בתיכון שלוש יחידות מתמטיקה לבגרות בלחמן תוך שלושה חודשים אז חשבו מה היה קורה אם היו מלמדים באותה הדרך כמו בבתי הספר שמכינים לבגרות במשך כל שנות התיכון .אולי זה לא היה מבריח את התלמידים כל כך. לא יודע זו חשיבה בקול רם . נחיה ונראה
 112. 112
  מניסיון אישי, מורים מבוגרים וגרועים ויחס אמביוולנטי של הנהלת התיכון, גורמים להימנעות ונשירה של תלמידים מ 5 יח' מתמטיקה
 113. 111
  לוקח זמן להקים מדינה לא יהודית בישראל

  מה אתם רוצים לאכול את העוגה ושתישאר שלמה?
  בקצב הזה עוד 2 3 דורות יתחילו שוב ללמוד מתמטיקה

 114. 110
  רוצים ללחום באירנים ...חבורת מפונקים שהרעליטי סמם את מוחם!
 115. 109
  דרך ערך

  כאשר שר החינוך שם לו למטרה ראשונה במעלה שגני ילדים יאמצו את יחידת דובדבן ותלמידי בתי ספר יסודיים יאמצו קברי חיילים נופלים (פרוייקט "דרך ערך"), אין לתמוה על כך שבכל מחזור נפלטים למערכת בורים ועמי ארצות. לא רק במתמטיקה, גם בתחומי הרוח, אלא ששם עדיין לא נערך סקר.

 116. 108
  פרס נובל

  מה הרעש, ממילא את פרס נובל מקבל רק אחד וזה מספיק להרים לנו את האגו הלאומי.... היתר יכולים לא ללמוד ולהשתתף ביפה והחנון.

 117. 107
  לפני כמה שנים החליטו להעלות את הרמה של מתמטיקה וכיוונו ל10% מהתלמידים. למה ההפתעה?
 118. 106
  כולם רוצים להיות הבוס

  כולם רוצים להיות הבוס. כולם רוצים כסף מהיר וקל. אף אחד לא רוצה לעשות את העבודה האמיתית. מהנדסים, מדענים - הם בזו כמו עבדים.התאבדות של המערב.

 119. 105
  צ'חצ'חים זה IN ! יורמים OUT ! והדג מצחין מהראש. כל מילה מיותרת.
 120. 104
  לכל החוכמולוגים: "מדעי הרוח" - סתירה פנימית מובנית. אלו אינם מדעים כלל. זה מסחר בדיעות והשקפות, להבדיל מידיעות ותצפיות.
 121. 103
  איך משרד החינוך מודד את בתי הספר?

  משרד החינוך נותן ניקוד להשגים של בתי הספר בבגרויות ללא קשר לכמה יחידות הילד לומד.תוצאה-בתי הספר ״מורידים בכוח״בלשון המעטה את התלמידים מ5 יחידות ל4 יחידות ול3 יחידות.הילד מקבל ציון גבוה ומעלה את הניקוד של בית הספר.בתי הספר לא רואים את טובת הילדים ולא מעודדים להשגיות אלא ההיפך. העיקר להגדיל את ציון הבגרות הכללי של בית הספר.פיתרון- משרד החינוך צריך לשנות את הדרך שהוא מודד את ההישגים של בית הספר .כלומר;ציון ביחס למספר היחידות הנלמדות.

 122. 102
  מערכת החינוך משוועת לרפורמה בעשור האחרון, לפחות. למרבה הצער נפלו על ראשינו שרי חינוך שכל מעייניהם נתונים ליח"צ ותדמית. שלא לדבר על נפיחות פופוליסטיות לעיתונות דוגמת "להוציא את הילדים לטיולים בחברון".
 123. 101
  חשבתי על להיות מורה

  בתור אידאל רציתי להיות מורה, במהלך לימודי הדוקטורט שלי (ביופיסיקה) רציתי לשלב הוראה, השכר הזעום כן השכר הזעום הבריח אותי. לשם השוואה רווח גדול יותר יש בשיעורים פרטיים שהצורך שלהם גדל משנה לשנה (מנסיון). בושה למדינה שאין לה אוצרות טבע וכל אוצרה הוא הידע שלה וגם את זה היא הולכת לאבד.
  בתור מתרגל (מתמטיקה ופיסיקה) אני רואה משנה לשנה אך האיכות של התלמידים החדשים נמוכה יותר וזה נורא עצוב. גם המנחה שלי מביע את אותה דאגה לגבי דור העתיד.
  אני סמוך ובטוח כי אם משכורת מורה למתמטיקה או מקצוע מדעי יהיה רק כ 75% משכר של הייטק , יוצף שוק המורים באנשים סופר איכותיים ואידיאליסטיים!!!
  נקודה למחשבה.

  1. אפילו 50%

   כיום השכר הינו כ30% ממשכורת הי-טק. בתור אידיאליסט חלקי הייתי אפילו בחצי ממשכורת הי-טק
   4000-5000 ש"ח הינו שכר רעב

 124. 100
  טרור והפחדה של התלמידים מפני 5 יחידות באופן מכוון

  אני מכירה בית ספר במרכז הארץ שבו התלמידים נכנסים ב י' ומתחילים ללמוד ומיד מתחילים בחומר הקשה ביותר ב 5 יחידות , המבחנים קשים מאד, גיהנום עלי אדמות. רק התלמידים החזקים ביותר יכולים לשרוד את מסע ההפחדה הזה. ומדוע? שרב התלמידים יעשו 3 יחידות בלבד בהצלחה ובסוף השנה בסטטיסטיקה של בתי הספר יוודע ברבים שבבית הספר הזה 98% מן התלמידים קבלו קיבלו תעודת בגרות. כלומר זאת מדיניות מכוונת של מנהל בית הספר כדי להאדיר את שם בית הספר.
  כך במקום שהתלמיד יהיה במקום ראשון בחשיבות, בית הספר הופך למקום ראשון . כלומר מסיניות פשיסטית ומאיימת.
  שיבדוק משרד החינוך איך לא מעודדים את הלמידה , ואיך לא מעודדים את התלמידים להתמודד עם קצת קושי, ואיך עושים להם טרור !!!!
  אותו הדבר קורה במקצוע האנגלית 5 יחידות!

 125. 99
  זה מה שקורה כאשר מפנקים את הילדים ומורידים את רף הסטנדרד ע"מ להציג הצלחות מזוייפות. אני קורא לחזור לספארטה!
 126. 98
  המכללות הטכנולוגיות קורסות, אבל הי, העיקר שלשטייניץ יש גב מביבי

  יש קואליציה נהדרת עם 240 שרים והכל נפלא. למה להיות שלילי?

 127. 97
  כמה יחידות לימוד יש לאלי ישי? מספיק בשביל לספור את המיליונים לישיבות.
 128. 96
  צריך לבדוק איך באיראן המקצועות הללו משגשגים

  ומה הסיבה לכך שבמדינה היהודית הם גוועים.מה יש בבתי הספר באיראן שנעדר מבתי הספר בישראל - זו צריכה להיות נקודת הפתיחה בשינוי המגמה השלילית.

 129. 95
  מורהמהצד ורה מרוויח בתור מתכנת

  משכורת מורה מעולה לחמש יחידות עם גמולים ושאר ריקודים 11000 שח, אשתי עברה לחברה מסודרת בתור מתכנתת ואלגוריתמאית ומרוויחה 25000, מה השאלה? למה שתשאר במערכת עם כל השטויות והמריבות על עוד שעה. המערכת רוצה בינונים ומטה ומאכילה אותם בציונות ואהבת המולדת אבל עם זה לא הולכים לסופרמרקט לאחר שכל המחירים עלו. תסבירו את זה לגדעון סער . בשורות טובות .

 130. 94
  המשבר - תוצאה של הנסיון לחזק שילוב החינוך ה"מדעי טכנולוגי"

  כשמדע וטכנולוגיה נלמדים ביחד מגיל היסודי, החזון של שר החינוך הוא הכשרת מהנדסים ותכנתים בהמונים, והבגרות במתמטיקה היא אחד המבחנים מרובי החישובים ומעוטי החשיבה ביחס למבחנים דומים בעולם - מה הפלא שילדי ישראל מתרחקים ממתמטיקה ומממדעים? מדע יש ללמוד מתוך סקרנות ואהבה, לא מתוך צורך טכני השם דגש על הישגים.

  אפשר להתעודד: הפרטת מערכת החינוך בניצוח הימין הכלכלי השולט בממשל - מדרדרת את כל התחומים באופן דומה. זה לא שתלמידי ישראל בורחים בהמוניהם אל הרוח.

 131. 93
  גם המורים ה״טובים״ גרועים ברובם

  למדתי ל5 יחידות במתמטיקה ובפיזיקה בבית ספר טוב בתל אביב, ולאורך כל שנות לימודי היה לי רק מורה אחד טוב למתמטיקה ואף מורה טוב לפיזיקה. אפילו שהיינו קבוצה של תלמידים מצטיינים, כולנו נאבקנו קשה מאוד כדי להצליח ללמוד את החומר. צריך להפוך את ההוראה למקצוע שימשוך אליו את הטובים ביותר, ולא רק את אלה שלא הצליחו למצוא עבודה עם התואר שלמדו, אחרת גם למי שכבר ניגש ל5 יחידות אין סיכוי

 132. 92
  רק הליכוד יכול לטמטם את הראש
  1. אני במקרה מצביע ליכוד.

   ומה אתה תרמת לאנושות?

 133. 91
  לגבי 3 יח"ל - למה לגרום לתלמידים לסבול? היסטוריה,לשונות,גיאוגרפיה חייבות להיות מקצועות חובה

  מניין הקדושה הזאת של מתימטיקה? חייבים אותה אם רוצים ללמוד מדעים או טכנולוגיה, אבל למה מי שיילך ויהיה שחקן, כנרת בתזמורת, סופרת,רופא צריך לסבול את המקצוע המפחיד, המעיק והמשעמם הזה (מבחינתם של רבים)? מי שיבחר במדעי החברה, ילמד סטטיסטיקה - זה אפשרי גם אח"כ.
  היסטוריה, ובהיקף נרחב, צריכה להיות מקצוע חובה. אני מצר עד היום, שבגלל שלמדתי במגמה ריאלית, לא למדתי מספיק היסטוריה עולמית או גיאוגרפיה. כיון שאני חי בארץ מתורבתת, אני מרגיש בור.
  שילמדו שפה שנייה ושלישית חובה. שייצא הבן-אדם בן-אדם, ולא מכונת טיורינג.

  1. מתמטיקה לא קדושה, רק חיונית

   במובן אחד המתמטיקה שונה ממרבית מקצועות התיכון: הכלים המתמטיים שהתלמיד מסגל לעצמו בגיל זה יישארו איתו כל החיים, ולא משנה לאן יפנה.
   ואני לא בהכרח מדבר על דיפרציאלים או אינטגרלים, אלא על מיומנויות בסיס ממש, כמו שברים, משוואות אלגבריות, וחילוץ נעלם. בעיסוקי אני נתקל בכל כך הרבה תלמידים שהזניחו לימודי מתמטיקה בתיכון וכיום שהם באים ללמוד רפואה (כן, כן, רפואה) וצריכים לעשות קורסים בכימיה או פיסיקה, אז חסר ידע בסיסי באלגברה, חוקי חזקות, לוגים ועוד.
   זה לא הוגן לדרוש מילד בתיכון לדעת מה הוא יעשה כשיגדל. החובה שלנו זה לתת לו את הבסיס הרחב, שיפתח לו כמה שיותר דלתות. במובן הזה מתמטיקה היא פשוט חיונית, ורבים המקצועות הדורשים אותה מאלה שלא.
   ושלא תחשוב, אני לא חס וחלילה ממעיט מערכם של המקצועות ההומנים. אל תהא עינך צרה במתמטיקה. אם היה מקצוע מדעי חשוב מבין כל המדעים הנלמדים בתיכון, היא המתמטיקה.
   חשובים לך מקצועות הומנים? כאלה יש המון לבחירה. בתיכון שלי למשל לא היתה "מגמה ראלית". פשוט בחרת מה שמתאים לך. מצידם יכולת לעשות בגרות 5 יח"ל במתמטיקה ואומנות. זה סידור הרבה יותר פשוט לפתור את הבעיה שאתה מעלה.
   בנוגע לזה שהמקצוע מפחיד מעיק ומשעמם: כן, גם אני חשבתי ככה בתיכון. אבל מה לעשות, דברים שרואים משם לא רואים מכאן, ואני רק שמח שלמדתי. החלופה היא שהרבה תלמידים מסתובבים עם אימת ה"אני איום ונורא במתמטיקה" כל החיים, וזה משפיע על בחירת המקצוע שלהם, וחבל, כי זה לא בהכרח נכון.

  2. מתמטיקה לא קדושה, אלא חיונית

   במובן אחד המתמטיקה שונה ממרבית מקצועות התיכון: הכלים המתמטיים שהתלמיד מסגל לעצמו בגיל זה יישארו איתו כל החיים, ולא משנה לאן יפנה.
   ואני לא בהכרח מדבר על דיפרציאלים או אינטגרלים, אלא על מיומנויות בסיס ממש, כמו שברים, משוואות אלגבריות, וחילוץ נעלם. בעיסוקי אני נתקל בכל כך הרבה תלמידים שהזניחו לימודי מתמטיקה בתיכון וכיום שהם באים ללמוד רפואה (כן, כן, רפואה) וצריכים לעשות קורסים בכימיה או פיסיקה, אז חסר ידע בסיסי באלגברה, חוקי חזקות, לוגים ועוד.
   זה לא הוגן לדרוש מילד בתיכון לדעת מה הוא יעשה כשיגדל. החובה שלנו זה לתת לו את הבסיס הרחב, שיפתח לו כמה שיותר דלתות. במובן הזה מתמטיקה היא פשוט חיונית, ורבים המקצועות הדורשים אותה מאלה שלא.
   ושלא תחשוב, אני לא חס וחלילה ממעיט מערכם של המקצועות ההומנים. אל תהא עינך צרה במתמטיקה. אם היה מקצוע מדעי חשוב מבין כל המדעים הנלמדים בתיכון, היא המתמטיקה.
   חשובים לך מקצועות הומנים? כאלה יש המון לבחירה. בתיכון שלי למשל לא היתה "מגמה ראלית". פשוט בחרת מה שמתאים לך. מצידם יכולת לעשות בגרות 5 יח"ל במתמטיקה ואומנות. זה סידור הרבה יותר פשוט לפתור את הבעיה שאתה מעלה.
   בנוגע לזה שהמקצוע מפחיד מעיק ומשעמם: כן, גם אני חשבתי ככה בתיכון. אבל מה לעשות, דברים שרואים משם לא רואים מכאן, ואני רק שמח שלמדתי. החלופה היא שהרבה תלמידים מסתובבים עם אימת ה"אני איום ונורא במתמטיקה" כל החיים, וזה משפיע על בחירת המקצוע שלהם, וחבל, כי זה לא בהכרח נכון.

 134. 90
  נו באמת, תחליטו שיחידה אחת הן 3 יחידות, ו-3 יחידות הן 5 יחידות
 135. 89
  תסתכלו למורים בעיניים

  עבור תשלום שכר מינימום ,ללא גיבוי של מערכת החינוך, אובדן הסמכות ובנוסף התמודדות עם הורים יותר גרועים מהילדים עצמם אתה מצפה שלמורים יהיה אכפת? למה מה קרה?!!!
  חבל על הבריאות שלהם. יש להם בעצמם ילדים ומשפחות שצריך לדאוג להם.
  אתה היית מוכן ללכת לניתוח חשוב אצל רופא שמרוויח 5,000 ש"ח לחודש? ברור שלא.
  אבל אתה משלים עם זה שמי שמחנך את ילדייך מרויח סכום כזה.
  אז הבושה היא קודם כל שלך ואת הטענות תפנה לעצמך.

 136. 88
  הפינוק הפינוק אלהים ישמור - ההורים מעודדים עצלנות
 137. 87
  המורים המדינה וכל השאר

  המורה ליאורה –
  היא נפלה לג'ורה –
  היא רקדה עם הילדים –
  התהפכו התפקידים
  תביאו חבל למורה,
  למשות אותה מתוך הבור
  כמו יוסף שבתנך
  שהסתבך עם הבכור
  איזה מין עולם הפוך
  המורה עושה פרצוף
  התלמיד הפך בוגר
  המורה הפך שוטר
  כולם לבוא להירשם
  בקורס חוקי איך לשקר
  תהיה שופט או עורך דין
  והכול בישראל

  זאב ודב כאן צועדים
  ונער קט אותם מוביל
  ....
  זאת המדינה שלנו. ואלה מי שמובילים אותנו

 138. 86
  לימודי ליבה בכל המגזרים חיוניים לילדנו ולמדינה כאחת
 139. 85
  קשר ישיר בין תוכניות ראלטי נחותות לבין הירידה בהשיגים בכל המקצועות

  מי צריך מטמטיקה שיש לך עיינים יפות וציצי של גורילה ...

 140. 84
  מורות חיילות ילמדו מתמטיקה 5 יחידות???
  1. לא, מורות חיילות עם תואר ראשון ילמדו חטיבות ביניים/תיכון

   מדובר במורות חיילות שילמדו תואר ראשון חינוך מתמטי/מתמטיקה לא סתם מורות חיילות.
   והאמת, שגם בלי תואר ראשון בכלום אפשר ללמד חמש יחידות

 141. 83
  הנתונים כן פורסמו, באופן חלקי לפחות. לינק בפנים.

  http://cms.education.gov.il/NR/rdonlyres/D9320C72-2204-4A64-8BE7-09D88C1C743B/139359/Page100.pdf

 142. 82
  כשחברה מעודדת את מדעי הטמטום כמו משפטים ומנהל עסקים זה התוצאה
 143. 81
  זה בסה'כ כשל נקודתי לא כל הסטודנטים בארץ לומדים אשורולוגיה ומדעי הדשא, רק 95%

  זה בסדר גמור. כמו 8 טנקים מושבתים מתוך 20 שנמשכו מהימ'ח

 144. 80
  מה הפלא? למצויינים במתמטיקה מוסיפים שעות בסוף היום בשעה 7 ,8 במקום בבוקר

  כך גם הם עייפים וגם "נענשים" נשארים שעתיים יותר מכולם לאחר הלימודים, למה שירצו להשקיע? הם ילדים צעירים בכיתה ח' שארגון לא נכון של המערכת גורם להם לבחירה שגויה והם מוותרים על מתמטיקה מוגבר.

 145. 79
  כן אבל יש עלייה דרמטית במספר הימניים והדוסיים.
 146. 78
  שיש מורים באמרו בטלווזיה שפסל הארי השואג הוא בבת ים - אז אנו מבינים שאיכות ההוראה היא של בבונים !!! רב המורים יש להם פסיכומטרי של עד 500 - וזה בדוק !!! מי הולך לסמינר הקיבוצים. במקום שכמוב אירופה כל סוף שנה המורים עושים בחינות על החומר שילמד בשנה הבאה . כך במשך שבוע שלם של מבחנים כולל בתחום הוראתם וגם בתחומים אחרים לפיתוח ידע נרחב . אך יו"ר המורים האדון ארז שהוא בבון בפני עצמו אך המורים חרי החוט שדרה נותנים לו להוביל את החינוך לאסון . אנו נהיה עם רמת חינוך כמו במדינות ערב - רואים כל יום את ההתנהגות של התלמידים בארץ איך זורקים דברים על הארץ , את רמת האלימות המטורפת - אבל המורים אינם מבינים שידם בגואלת בכך ובהרב , הם מנסים להנות אצמע מאשימה על הטלוויזיה הרדודה אבל היא פשוט מראה של רצון הציבור ורצון הציבור זה הרדידות של המורים = מורי ישראל זה הסרטן החברתי של המדינה הזאת . עוד לא מעט שנים איןטכניון , אין מכון ויצמן - יהיה מיצ"ב מפוברק במנוסח ע"י מורים תת רמה
  1. גאון

   עבור תשלום שכר מינימום ,ללא גיבוי של מערכת החינוך, אובדן הסמכות ובנוסף התמודדות עם הורים יותר גרועים מהילדים עצמם אתה מצפה שלמורים יהיה אכפת? למה מה קרה?!!!
   חבל על הבריאות שלהם. יש להם בעצמם ילדים ומשפחות שצריך לדאוג להם.
   אתה היית מוכן ללכת לניתוח חשוב אצל רופא שמרוויח 5,000 ש"ח לחודש? ברור שלא.
   אבל אתה משלים עם זה שמי שמחנך את ילדייך מרויח סכום כזה.
   אז הבושה היא קודם כל שלך ואת הטענות תפנה לעצמך.

 147. 77
  מהנסיון שלי

  משכנעים את הילדים שלא כדאי ואין תועלת מ 5 יחידות מתימטיקה

 148. 76
  הכסף לישיבות! אם אין ישיבות אין פרזיטים. אם אין פרזיטים יש כסף לחנוך
 149. 75
  מנסיוני גם הבחינות של 5 יח הפכו לקשות יותר

  מנסיוני גם הבחינות של 5 יח הפכו לקשות יותר מאשר לפני 30 שנה כשאני למדתי. זה מרתיע את הילדים.

  1. נכון. לילד שלי נאמר שיש הבדל מהותי בקושי שבין 4 ל-5 יחידות. הורידו לו את האויר מהמפרשים.
  2. יש דברים בגו, אבל העולם התקדם והגיוני להעלות את הדרישות
  3. בארה"ב הבחינה של ה-5 י"ל מבחינת קושי ועומס לימודי שוות ערך ל3 י"ל כאן.

   מבחינתי הכי חשוב שהתלמידים יסיימו את התיכון כשהם well being.

   וארה"ב היא מעצמת השכלה.

  4. בגלל זה רוב תלמידי המדעים באוניברסיטאות שם אינם אמריקאים

   חוץ מזה, בארה"ב רמת התיכון נקבעת לפי האזור. בתיכונים טובים הרמה במתמטיקה גבוהה מבארץ.

 150. 74
  פתרון יותר קל לאותם הורים שאיכפת להם עבור ילדיהם - תעברו לחינוך הפרטי - בתי הספר שהכניסיות מפעילות

  עשרות בתי ספר ברחבי הארץ שהכניסיות (בעיקר המקומיות) מפעילות הם מהטובות בארץ, החינוך הפרטי שם הוא לא חינוך שמשלמים עבורו עשרות אלפי שקלים, מה יש שם:
  1.התלמידים משלמים 2000 עד 4000 ש"ח בשנה
  2. חינוך מדעים בדרגות הכי טובות
  3. אווירה לימודית רצינית, תחרותית עם משמעת
  4. דגשים על מתמתיקה ופיזיקה ואנגלית
  5. אווירה אנושית סובלנית: מוסלמים ונוצרים ויש מעט יהודים בכמה מקומות

  אם הבן שלכם ילמד בבית ספר כזה הוא יהפוך לבן אדם של העולם, מדבר וקורא עברית, ערבית ואנגלית ויהיה חזק במדעים

  יש המון בתי ספר מהסוג הזה גם בערים הגדולות - תל אביב, ירושלים, חיפה וגם בפיריפיריה

 151. 73
  העיקר לומדים פילוסופיה, פסיכולוגיה, ספרות, תנ"ך, היסטוריה...

  מקצועות שלא יתרמו מאומה לכלכלה שלנו.
  אפשר ללמוד מקצועות מיותרים אלו למען "הרוח". אבל במינון נמוך, המרכז צריך להיות מקצועות שיתרמו בעתיד לכלכלת המדינה.

  1. אם היית לומד פילוסופיה אולי הייתה מפתח קצת יכולת ביקורתית

   יש מספיק כסף וטכנולוגיה כבר היום לחיים מצויינים לכל אדם בתבל. יצור נרחב יותר של נוכלים ורובוטים לא יועיל במאומה. ניתוח והבנה נכונה יותר של החברה (בהווה ובעבר) והאדם בה בפרט, הוא משהו שאנחנו צריכים כמו אויר לנשימה. ועוד דבר, טכנולוגיה יכולה לספק רק אמצעים לתוכן ולא את התוכן עצמו. עולם ללא מקצועות "הומניים" הוא עולם ריק.

  2. עדן, זה בדיוק מה שהחרדים אומרים...

   לשיטתם, לימודי תורה מאפשרים השנה טובה יותר של החברה והאדם בה בפרט.

 152. 72
  בלינוקס זה לא היה קורה
 153. 71
  הוראת המדעים והמתמטיקה

  הבעיה המתוארת ידועה. יש להוסיף שתי נקודות להסבר חומרתה. המורים למתמטיקה ומדעים מאז 1990, היו בחלקם הגדול, מורים שעלו בשנות הארבעים לחייהם מחבר העמים והשלבו במהרה בחלל שהיה קיים אז. בשנים האחרונות מגיעים רוב המורים הללו לגיל פרישה ופורשים מן המערכת ואין מי שימלא את החלל שפרישתם יוצרת. לזה יש להוסיף את כניסת הרפורמה בעל יסודיים, של תכנית עוז לתמורה. בתכנית זו לא מתאפשרת העסקתם של מורים בהיקף העולה על 100 אחוזי משרה. פרוש הדבר שכל אותם מורים למדעים שעבדו בהיקפים של 140 אחוזי משרה בממוצע, לא יוכלו להמשיך בכך. הודרת היקף שעות העבודה של המורים יגרום למחסור גדול עוד יותר במורים בתחומים הנדרשים. המחסור במורים יהיה הגורם שבסופו של דבר יפיל את הרפורמה.

 154. 70
  העיקר שיש עליה הלימודי התורה

  מי צריך מתמטיקה? מי צריך מדעים? מי צריך צבא? מי צריך רופאים? בורא עולם שומר עלינו עם קצת עזרה של ביבי, שטייניץ, ליברמן, אלי ישי ואטיאס.

  1. אין לנו מלבדו.
  2. נ. נח. נחמ. נחמן מאומן - גם הוא יכול לעזור לנו
 155. 69
  צריך לומר את זה - מתמטיקה צריכה להילמד ברמת היחידה הבודדת.

  מי שיימצא מתאים וירצה בכך - ילמד מתמטיקה מ-2 יחידות ומעלה במסלול מתקדם.
  הילדים צריכים ללמוד חשבון, ולקראת סוף שנות הלימוד ללמוד מתמטיקה ברמה של יחידה אחת, לא יותר.

  1. צודק לגמרי! ובספרות ילמדו רק ברמה של ספורי האחים גרים, הסטוריה לא צריך כי יש תנ"ך, גיאוגרפיה עד רמה של יבשות עיקריות, על אזרחות אפשר לדלג - בלאו הכי אין לזה שמוש כבר וכך הלאה
  2. הרגת אותי - גדול!
 156. 68
  המערכת מורידה תלמידים מצטיינים

  ביתי היתה ממש צריכה להתעקש עם מוריה שיסכימו לה ללמוד 5 יחידות. בית הספר אמר: למה לכם לבזבז זמן, יהיה לכם יותר קל להוציא ציון גבוה ב 3 יח׳. והיא נאלצה לגרור עצמה עם עוד 3 תלמידים מהשכבה כדי להצטרף לכיתת 5 מח׳ בבית ספר אחר, שגם שם היו רק 5 תלמידים. מדובר בשני בתי ספר מהמובילים בירושלים. עצוב

  1. צודקת!!! המורים מחפשים מי יעבור בקלות 5 יח' ולא רוצים להשקיע,אח"כ ינפנפו ב % ההצלחה של 3 יח'
 157. 67
  עם כל הריאלטי שמסמם את ילדנו אז אפשר להגיד תודה שהתלמידים קמים בבוקר

  לבית הספר , בושה למדינת ישראל מדינת הישרדות וכוכב נולד , אור לגויים? שבת שלום

 158. 66
  "הארץ", עם הסגידה שלו למדעי הרוח והחברה שמספקים לנו את ה"אינטלקטואלים" האנטי- ופוסט-ציוניים, וודאי אינו מעודד את החברה להכשיר אזרחים פרודוקטיביים. אבל הוא בהחלט תומך באלה שמביאים לנו נזק מדיני ומוראלי כענת קם ואורי בלאו. מדאיג את העיתון שאין מספיק בלימודים ריאליים? שיטול קורה מבין עיניו ועיני קוראיו.
  1. דני, אתה מאור גדול! אנא הבא דוגמאות מהכתב הכלכלי של עיתון זה נגד עידוד עבודה פרודוקטיבית. אנא הסבר, מדוע כל יום מתפרסמות כתבות על גילויים מן המדעים המדוייקים. הסבר את טיב הסגידה עליה כתבת וכיצד זו נוגדת את הכללים המדעים הנהוגים במדעי הרוח והחברה. הסבר כיצד זה שאנשי ימין רבים פעילים באותם מדעים. למלאכה! אנו צמאים לגאונותך!
  2. קשקשן. הארץ אמנם מעודד ספרות ורוח אבל בבסיס מקדם מצויינות מדעית
 159. 65
  תגובה

  הקטסטרופה זה אתה אדוני יו"ר הועדה ומי שהעסיק אותך ?המאסתם את עצמכם על המערכת הממילא רקובה תתעשתו לפני שהיה מאוחר ותפסיקו ללמד הכנה לבגרות ותתמקדו בלתת לתלמיד להבין ולאהוב את החומר ולא רק להצליח בבגרות אדוני שר החינוך ?????????

 160. 64
  אין פתרון אפשרי בחברה נצלנית ומלאת רגשי קנאה

  בנתון על אחוז התלמידם הלומדים מתמטיקה חסרה לי נקודה: האם התלמידים מן החינוך החרדי כלולים בה? כי ברור שכל שנה יש יותר ויותר תלמידים מן המגזר הזה . והם לא לומדים את ה"מותרות" האלה. בכל אופן הנתון מדאיג ביותר. לטטח הארוך אין פתרון ראוי ללא מורים מצויינים. ואלה לא יבואו ללא תריץ כלכלי מתאים. כמו בפינלנד, שם לא מתביישים לתת למורים את המשכורות שבין הגבוההות למדינה שלהם, ללא תוספת ההתלהמות רווית קנאה של עובדים במקומות אחרים. פחות תקציבים לפינוק מתנחלים או חרדים, יותר עבודה לחרדים ולערבים יעזור לפתור את הבעייה. וגם, כמובן, פחות הטבות במס לבעלי הון האגדתיים. אין סיבה שמיליארדרים יקבלו יחסית יותר מאשר במדינות המאדמפותחות בעולם...טירוף הקפיטליזם חסר הרסן של נתניהו ועושי דברו, והחשבונות של כוחות הימין והדתי בקואליציה רק מובילה אותנו לאבדון. טוב להם שכן הזמן יש תרוצים של ביטחון עם העזרה ה"אסיבה" של חאמס וגרוריהם האחרים של האירנים או שנואי הנפש שלהם (וגם שלנו, אם כבר) אנשי אל-קעידה ודומיהם...

 161. 63
  העשמה בשיטת הלמוד---לומדים נוסחאות בעל-פה ולא מנסים להבין. ומי שמפיץ שיטה זו מם ספרי הלימוד החדשים הנערכים על ידי "המחלקות ללימוד המדעים " שבאוניברסיטאות השונות. שם נמצאים אלה שלא הצליחו במחקר, ושפרנסתם על המצאת חידושים מיותרים.
  1. התחקיר הבא יהיה על ירידה במספר הנבנחים בבגרות בלשון וספרות, אבריט ספה כשא
 162. 62
  ל 1 ו2

  בדיוק בגלל אנשים כמוכם שמתחמקים מהבעיה אנחנו נמצאים בהידרדרות בקצב מפחיד בחינוך, מורה למתמטיקה חייב להיות בעל תואר במתמטיקה כמו שנהג חייב רישיון כדי לנהוג גם אם הוא חושב שהוא יודע לנהוג מעולה. ל-1 אתה לא קשור בכלל, תתבגר ותבין שהנושא נוגע לכלל קשת האוכלוסייה. כדאי שנתעורר מהר ונטפל בהקדם האפשרי כי זה כבר מאוחר.

 163. 61
  ירידה במדעים ועליה בימנים, זו התורה כולה.
  1. היהודי הוא רעל להשכלה
  2. הממ מתברר שכל המרצים הימנים שלי באונ' ת"א למתמ' הם רעל להשכלה

   וגם הגאונים המתמטיים הימנים בשכבה שלי הם רעל.
   וגם אני שרק הצטיינתי בתואר במתמ' כנראה רעל.

   ומצד שני, למה ניתן לצפות מפופוליסט טיפש?

  3. התבלבלת, ימני טיפש. התבלבלת בין התגובה לניק. טוב, אתה ימני.

   התגובה אומרת שזו המגמה בישראל: ריבוי ימנים (טפו) וירידה במדעים. זו, מה לעשות ימני, זה בדיוק מה שקורה.

 164. 60
  עוד פעם שכר ?? הניהול במערכת החינוך הוא הקטסטרופה באמת, והיחס למורות ולהוראה מבריח את הטובים והטובות ובצדק. ניהול מקצועי ואיכותי לא קיים במערכות ממשלתיות.
  1. גם ניהול, גם שכר, גם כבוד למעמד המורה: לזמן שלו, להישגיו
 165. 59
  אם רוצים לדעת את עתיד המדינה צריך להביט בבתי הספר - אין עתיד.
 166. 58
  האחרון שיכבה את האור.
 167. 57
  ל-1 הנאור והחכם

  כימני מפגר בעל תואר ראשון במתמטיקה ותואר שני בכלכלה מהאוניברסיטה העברית, רציתי לשתף אותך בתובנה מעניינת שנתקלתי בה: הרוב המוחלט של הסטודנטים והמרצים בקמפוס גבעת רם (מדעים מדוייקים) הוא בעל דעות ימניות ואפילו ימניות מאוד. לעומת זאת, בקמפוס הר הצופים (מדעי הדשא), שבו מוטרדות מינית סטודנטיות על בסיס יומי ע"י החברים שלך מעיסוויה והסביבה, יש אווירה קצת יותר "הומאנית-מגדרית-פוסט מודרנית וטרנס אינטר קוסמוסית" של שמאלנים הזויים.
  תסביר!

  1. 1. אין להשתמש במירכאות. הימני הוא אכן בהמה. 2. הנתונים שלי אומרים אחרת.

   3. אתה כמובן מבין שלדברים שלך אין שום תוקף סטטיסטי. 4. ברצינות, ימני זה לא היצור המגעיל ביותר על פני האדמה ? שאלה רטורית.

  2. אין צורך בעיוות עובדות

   בתור סטודנט לתואר מתקדם בפיסיקה בקמפוס גבעת רם, אני חייב לתקן ולהצהיר שזה לא נכון לכתוב שרוב הסטודנטים והמרצים ימניים. כמובן שאלה הדתיים נוטים קצת ימינה, אבל גם בקמפוס זה, סביר להניח שבחירות דמה ינבאו ניצחון יותר גדול למר"צ מאשר ל"בית היהודי" ודומיהם (וליברמן אפילו לא יעבור את אחוז החסימה).
   בכל מקרה - הטענה הנכונה איננה ש"כל הימנים טיפשים". כמובן שזה לא נכון, וישנם רבים אינטליגנטיים מאוד. הבעיה היא שהרוב המוחלט של האנשים שאינם משכילים (ובאופן כללי פחות אינטליגנטיים) הם ימנים ואוהבי השלטון - זו תופעה גלובלית, ולא ייחודית לישראל. כך שהטענה כי ביבי וחבריו מנסים לדרדר את החינוך כדי לשמר שלטון ימין וציבור קל להנהגה, היא אמנם קונספירטיבית ולא סבירה, אך אינה משוללת יסוד, ואינה נובעת מדעות קדומות בלבד.

  3. גש לקמפוס הר הצופים כדי ללמוד סטטיסטיקה.

   נכון, יש כמה תלמידים ומרצים בקמפוס גבעת רם המחזיקים בדעות ימניות. על כל אחד כזה יש בערך 20 תלמידים ומרצים בעלי דעות מרכז-שמאל ועד שמאל קיצוני. אם לגישתך הדעה השלטת בגבעת רם היא הרציונלית/מדויקת יותר - הרי שכדאי לך לעבור ולתמוך במפלגות השמאל.

  4. ה"רוב המוחלט": אתה קריקטורה. כן ירבו כמוך בשמאל.
 168. 56
  מערכת החינוך הציבורית פשטה את הרגל

  אם תנאי העבודה והמשכורות בתעשייה עתירת הידע היו כפי שהם במערכת החינוך, גם שם התוצאות היו דומות. לימדתי 15 שנה במערכת החינוך וחזיתי בשני סבבים שבהם גוייסו מורים [רובם מהנדסים] על רקע משבר בתעשייה. בתום השנה הראשונה לעבודתם הם ברחו כל עוד נפשם. במצב בו המורה משולל כל סמכות והדגל בו אוחז משרד החינוך הוא "מניעת הנשרה", הכיתות גדושות ב"תלמידים" שאין להם מה לחפש בבתי ספר עיוניים. רק בישראל קיים "חוק זכויות התלמיד" שאין לו כלל חובות. במדינה כמו גרמניה בקושי 20% מבני הנוער לומדים בתיכון עיוני. בארץ הכיתות גדושות בבני נוער שהיו צריכים להיות מופנים לחינוך מקצועי. אבל כאשר תעודת הבגרות הפכה שטר מכר חברתי ולא מסמך המעיד על הישגים, וכאשר המטרה היא לחלק את התעודה לכל אימבציל, זו התוצאה. לא תהיה תקומה למערכת החינוך כל זמן שתמשיך לשלם משכורות רעב ותעניק למורים תנאים של מחנה פליטים. תוכניות "עוז לתמורה" ו"אופק חדש" רק הרעו את המצב. מורים כמוני שלימדו בתיכון והשלימו הכנסה כמרצים במכללות נטשו את המערכת כאשר התקבלה ההחלטה שהסגל החינוכי ישהה בבתי הספר עד לשעה 17:00 בעבור חופן קליפות בוטנים. כך נותרו במערכת החינוך רק המבוגרים וחסרי הברירה. והם? מחפשים להעביר את הזמן עד לפנסיה...

  1. כן, אבל

   כל עוד עבודות צווארון כחול מזכות במשכורות עבדות קשה להאשים את הנורמה של דחיפת כל התלמידים לכיתות עיוניות. בכלכלה נורמלית, שבה אפשר להתקיים גם ממסגרוּת או עבודה שכירה במסעדה, הורים לא ידחפו את ילדיהם לכיתות עיוניות בכל מחיר.

   במילים אחרות - צמצום הפערים בשכר בין בעלי השכלה אקדמית לאחרים יעשה רק טוב (ונכון שגם אקדמאים כבר לא מרוויחים משהו, בלשון המעטה, אבל מצבם עדיין טוב משל חסרי ההשכלה).

 169. 55
  טוב שאת הכסף משקיעים בגדר ככה לא נוכל לברוח מפה!

  הילדים של גדעון סער וביבי לומדים במסגרת פרטית. הם נוסעים בנתיבים מהירים ומשתמשים ברפואה פרטית אז למה להשקיע אם הציבור ממשיך לבחור בהם.

 170. 54
  כל עוד החינוך מסור בידי הפוליטיקאים אין שום תקווה. עם כל הצער שבדבר חייבים להפריט את המערכת!

  רק כך יקומו בתי ספר שיתחרו זה בזה על רמת הלימודים.

  אין שר בישראל ולא חשוב מאיזה מפלגה שבאמת חשוב לו שהילדים ידעו משהו. חשובים להם רק אחוזים על יידע אפס שבהם הם מתהדרים לשוא ביחסי הציבור שלהם.

  1. הבעיה שהמערכת כבר הופרטה וזו התוצאה
  2. המכרזיך של משרד החינוך לעמותות שונות זו לא הפרטה. הפרטה היא פתיחת בתי ספר פרטיים הגובים שכר לימוד ומתחרים ביניהם למי יהיו התלמידים המצויינים ביותר.
 171. 53
  אין שום חשיבות לכך שהמורה הוא בוגר מתמטיקה. הוא צריך לדעת ללמד

  החשיבות הגדולה היא לא היות המורה בוגר במתמטיקה, היא להיותו בעל יכולת של שליטה בכיתה והעברת החומר.
  הבעיה היא לא הרקע ההשכלתי של המורים. אלה הסביבה המאוד מאוד לא תומכת של בית הספר.

  1. אתה צודק חלקית

   מורה טוב צריך לדעת ללמד, אבל הוא חייב גם לדעת את המקצוע וגם לאהוב אותו. למי שבחר ללמוד מתמטיקה באוניברסיטה יש את שתי התכונות האחרות ולחלקם גם את הראשונה, אבל מי שלא למד, אין לו את שתי התכונות האחרונות ואולי רק את הראשונה.

  2. יש לכתוב פיזיקאי ולא פיסיקאי

   חפש את מספר הטלפון של האקדמיה ללשון והתקשר איתם.

  3. הבעיה היא שללא לימודים גבוהים במתמטיקה גם המורה עצמו לא בדיוק יבין את מה שהוא מלמד.

   מתמטיקה היא מקצוע שאפשר בקלות "להרוג" וללמד בצורה טכנית מבלי שהתלמיד (או המורה) יבינו את המשמעות של מה שנעשה. מה שאתה מכנה "העברת חומר" הוא לעיתים שם קוד ללימוד טכני, שמבוסס על שינון, שאין בו הבנה ושנוהג להתאדות 30 שניות אחרי הבחינה.

  4. פיסיקה (המדע, המקצוע) לא פיזיקה (מלשון פיזי-גופי)
  5. אני לא מסכים - כל בוגר מדעים מדוייקים יכול ללמד מתמטיקה תיכונית

   וזה מבחינת שאלה של יכולת. באמת, 5 יח"ל תיכוניות כל מי שסיים איזו תואר של מדעי מדוייקים באוניברסיטה יוכל להתמודד עם ללמד את זה. מה שנשאר זה עניין של לדעת ללמד ואהבה למקצוע.

  6. מעניין, והאם בוגר מתמ' יכול ללמד כימיה?
 172. 52
  מדע פירושו לדעת לשאול. הימין של ביבי לא רוצה שישאלו שאלות. כמה יותר פרימיטיבי יותר טוב לימין ומנהיגיו.

  השכלה מעניקה עצמאות מחשבתית, וזה בדיוק מה שביבי ואלי ישי לא רותים. הם מעדיפים המון נבער מדעת שאינו שואל יותר מדי שאלות, ולכן קל להנהיגו. מחשבה רציונלית סותרת את התפישה שלפיה הולכים בעיניים עצומות אחרי המנהיג. ולכן, הישיבות פורחות ולימודי המדעים קורסים. התחלת הסוף??? לביבי-סער פתרונים.

  1. הם מונעים על-ידי פחד ושנאה, לא בערות
  2. בתור דוקטורנט למדעים מדוייקים, אני מאמין בהסתמכות על תוצאות אמפיריות, ולכן אני איש ימין.

   כשהמודל שלי לא מסתדר עם התוצאות במעבדה, אני נאלץ להתאים אותו למציאות.
   נאמר אלפי הרוגים כתוצאה מהסכמי אוסלו.
   אולי התיאוריה לפיה הפלסטינים רוצים שלום בתמורה לשטחים, היא שגויה. בניתי מודל חדש, לפיו הפלסטינים רוצים נקמה על עלבון ההפסד של 48, ושום דבר אחר לא יספק אותם, ולכן צריך לטרנספר אותם או לחכות עד שישלימו עם קיומה של ישראל.
   אמנם לא אזכה עליו בפרס נובל, כמו יאסר ערפאת, וברק אובאמה שהביא עלינו את האביב הערבי עם 50,000 הנרצחים שלו, אבל אולי איזה גראנט נחמד להמשך המחקר גם יספק אותי.

   אם הייתי איש מדעי הדשא, כמו רוב אנשי השמאל, הייתי כנראה מבין שתוצאות אמפיריות הן מיותרות לחלוטין, והעיקר להמשיך לזיין את המוח עם מגדלים באוויר בשביל להרשים סטודנטיות צעירות בבתי קפה בשנקין.

  3. מיסטר קראולי - הימין שולט כבר כמה עשורים, והחינוך המדעי בקנטים. אתה מוכן עכשיו להתאים את ראייתך הפוליטית למציאות?

   עזוב אותך מפלסטינים וכיבוש - זה ויכוח בינינו ללא מוצא. אבל לגבי כל שאר הפרמטרים בהם המדינה מתדרדרת - אתה לא רואה את הקשר בין זה לממשלות הימין?

 173. 51
  מדינה ללא תכנון, עם התנחלויות, עם תכניות ריאליטי עד השמים, עם חרדים שמשלמים להם ושלא לומדים שום דבר....

  העקר שילכו לסיורים לאומנים בארץ האבות באתרי מורשת. משרד הגיחוך

 174. 50
  כל עוד בממשלה יושבים שליחיו של רב "אבדיה" (כי אבד לו אלוהים)- אין צורך במתימטיקה- אלא מה שנחוץ ע"מ לגנוב כסף ציבורי ולסופרו - זה תורה!
 175. 49
  ארץ שבה שומעים פרסומת בתחנות מובילות לברכות רבנים, בארץ שבה שר החינוך ימני קיצוני שמנסה בכוח לדחוף את חברון ואר הזבל הזה לתלמידים, בארץ שבה ראש הממשלה שלה הוא איש חלול ומגלומן, הישראלים יכולים לבוא לכל היותר בטענות לעצמם. על מה שקרה ובעיקר על מה שעוד הולך לקרות
 176. 48
  לא צריכים את המורים האלה. הוראה מסגנון האקדמיה של קאן יתפסו ויספקו השכלה הרבה יורת טובה.
  1. האקדמיה של קאהן כלי עזר נהדר אבל ממש לא תחליך למורים טובים!!
 177. 47
  המורים מחליטים מי יעשה חמש יחידות

  והם לא רוצים לקחת על עצמם את הנטל שכרוך בלהכין את אלונשמעט חלשים יותר.

 178. 46
  רק הליכוד יכול
  1. הפעם לא רק הליכוד אשם אלא גם כל הממשלות האחרות, לשם שינוי
 179. 45
  העיקר שילמדו לאהוב את עם ישראל ולשמור מצוות!
 180. 44
  רוצים שרבבות ינהרו למקצועות המדעיים?? זאת השיטה היום !!!!

  תבטיחו להם שמי שיצליח בבגרות יהיה מפורסם ויופיע בסדרת ריאליטי בטלוויזיה.
  זה דור אחר.

 181. 43
  כעת אין שום ספק שצריך לפטר את אלי ישי
  1. 10 ב-5יחידות טימטום
 182. 42
  הכל כתוב בתורה דרבנן ולימוד מדעים זה בזבוז זמן וביטול תורה ןמטמטיקה זה של הגויים ימח שמם ואסור ליהודים
  1. בכלל, הכי קל לשבת לגרבץ ולקבל כסף מהמדינה. בשביל מה לבזבז זמן על לימודים
 183. 41
  בכל אשמה האינטרגרציה!

  האיטרגרציה היא אם כל חטאת. היא הורידה את מערכת החינוך למחנה המשותף הנמוך ביותר! כאשר הביטוי שאיפה למצויינות זאת אמירה גזענית, כאשר תעודת בגרות לכל פועל היא צו השעה, כאשר הבחינה הפיכומטרית היא סמל לדיכוי ומלחמת מעמדות אז מה יש עוד לאמר.. הוסיפו לכך את אווירת הטירור במערכת החינוך ומעמד מקצוע ההוראה אז זאת התוצאה. הבעיה היא לא תקציבית! הבעיה היא מנטאלית. בישראל כמו בארה"ב, הבורות היא מקור לגאווה. אבל בניגוד לארה"ב, בישראל השכלה ומצויינות לא מביאות פרנסה.

  1. לפני שאתה מקשקש על אינטגרציה - כדאי שתלמד איות נכון ואת ההבדל שבין "מכנה משותף" ל"מחנה" ...
  2. וגם הטריגונומטריה!
 184. 40
  למה לי להיות מורה?

  פיסיקאי בעל תואר ראשון יכול לעבוד בתעשיה כפיסיקאי או כמפתח אלגוריתמים במשכורת התחלתית שקרובה ל-20,000 ש"ח בחודש.
  הוא צריך להיות אידיליסט ומשוגע לגמרי, וגם חסר משפחה כדי להיות מורה,
  לעבוד הרבה יותר קשה ולהרוויח רבע או שליש. כנ"ל לגבי מתמטיקאים.
  עד שלא תעלו משכורות, תצטרכו להסתפק באנשים ללא תארים או באנשים מתחומים אחרים שעוברים הסבה. כלומר, במורים עם פחות ידע והתלהבות למקצוע.

  עד שלא יבינו בישראל שהחינוך הוא מעל הכל, החינוך ימשיך להיות חסר.

  ורעיון פשוט להנהלת המדינה ו/או משרד האוצר:

  כידוע לכם גם באקדמיה יש בעיה חמורה. למעשה, חצי מהאקדמיה הישראלית נמצאית בחו"ל. אני מציע להוסיף משרות מחקר באקדמיה בארץ, שחלק ממטלת הההוראה הנלווית שלהם תהיה בבתי ספר. כך, אנשים כמוני עם דוקטורט וניסיון עשיר בפוסט-דוקטורטים בחו"ל לא יצטרכו לסבול בתעשיה, ימלאו את יעודם במחקר, וגם יתרמו לחינוך ולהכשרת חוקרי ומהנדסי העתיד.
  לא פשוט?

  1. נכון מאוד. כראוי ששר החינוך יקרא את המאמר ותגובות הקוראים. וישנה את עמדו ועמדת משרדו.

   גם ילדים להורים ליכודניקים ראויים לקבל השכלה טובה בביה"ס ולא רק ציונות

 185. 39
  ההסבר שונה לגמרי. הפסיקו עם המיקוד במתמטיקה והעלו מאוד את רמת הבחינה של 5 יח"ל ואת היקף החומר הנדרש ולכן התלמידים הטובים שלא רגילים לקבל ציונים נמוכים ומוצאים עצמם עם ציון 60-70 בכיתה י"א, מעדיפים לרדת ל 4 יח"ל ולקבל 90 -100. פשוט אין שום קשר בין ועדת המקצוע של מתמטיקה והמפמ"ר לבין המציאות של בתי הספר התיכוניים.
  1. העלו את הרמה? אתה צוחק?! הרמה של מבחני הבגרות בכלל, ושל מבחני המתמטיקה בפרט, לא מפסיקה לרדת כבר 30 שנה!!!
  2. רמת המתמטיקה בתיכונים בארץ היא תת-רמה ומטה
 186. 38
  אין כמו פתרון קסמים

  כנראה שמשרד החינוך והאוצר עוד לא הפנימו.
  מערכת החינוך לא צריכה הדבקת טלאים כגון: הסבת אקדמים או אנשי הייטק תוכנויות שהצלחתן הייתה מוטלת הספק מהרגע שהן נוצרו. אותו כנ"ל לגבי התיכון הווירטואלי עוד פתרון קסמים שבה לכסות על כשלון המערכת.
  שום דבר לא יחליף מורה טוב בכיתה שיוצר קשר אישי עם התלמידים שלו אז במקום להדביק טלאים הגיע הזמן לשנות את החשיבה ולבצע שינוי מערכתי כולל במשרד החינוך.

 187. 37
  מי צריך מתמטיקה העיקר שיש מיליארדים לישיבות
 188. 36
  למה להתאמץ ? יש מכללות ברמה ירודה ואני מהנדס או עו"ד !! או בבורסה !!
 189. 35
  הי גדעון סער- העיקר שהמדען הראשי הבא במשרד החינוך גם הוא יהיה חבר ליכוד.

  יש סדרי עדיפות.
  כדי לזרוק ילדים לאש השנאה והגזענות לא צריך תעודת בגרות.

 190. 34
  השמאל אשם !!! אהה.. תראו הנה סודני ....
 191. 33
  להפריט את החינוך ולהחזירו להורים

  החינוך הוא חובה של ההורים ולא של המדינה. זה טבעו של עולם. הוצאת החינוך מידי ההורים והעברתו למדינה הורידה את רמתו וכך הגענו למשבר הזה. החינוך בישוב היהודי לפני קום המדינה היה טוב פי כמה וכמה מזה הניתן היום ע״י מערכת מסורבלת האוכלת את התקציב השני בגדול אחר הבטחון.

  1. מסכים, כזה הוא המצב במגזר הערבי. שולחים אותם לבתי ספר פרטיים; לא ירחק היום שבו גם באיכות וגם בכמות יעקפו בדילוג קל.

   לעומת זאת, במגזר היהודי לא רוצים להתמודד; אז זורקים את הבעיה לאיזשהו פקיד ("המדינה") אז יש על מי לרדת ויש את מי להאשים.

 192. 32
  מי צריך חשבון כשיש סיורים בחברון?
 193. 31
  כשיעלה שכר המורים, תיפתרנה כל הבעיות
 194. 30
  מה הדאגה?

  כל מה שצריך הוא להוסיף עוד כמה שעות לימודי תורה ובעזרת השם הכל יהיה בסדר!

  1. נכון, הרי מן המפורסמות שבוגר ישיבה עושה הוקוס פוקוס ומייד הוא יכול להיות מהנדס בכיר, כימאי או מתמטיקאי
 195. 29
  את התוצאות נראה בעוד מספר שנים.
  1. מה הבעיה? נביא מהנדסים מהודו. תאילנדים שיהיו לנו חקלאים, פיליפינים שיטפלו בהורינו, סינים שיבנו לנו בתים, ואנחנו בעזרת השם נעשה ילדים הרבה שישנאו אחד את השני, חלקם ימותו בשדה הקרב וחלקם האחר באוהלה של תורה

   פעם, אח אח אח פעם, אהל היה יריעה של בד שמותחים על מוט או שניים שנותן מחסה לאנשים מפני שמש וגשם.
   היום "אהל", ובפרט אוהל של דתיים/חרדים זהו ארמון בנוי אבני גזית לרוחב, לגובה לעומק, על חשבונם של פריירים, ומיועד לתת מחסה לגנבים/גזלנים מאימתה של הרשות

 196. 28
  המשך המגמה להיות לא רלוונטיים

  תכנית הלימודים בישראל ממשיכה להיות נתונה לשיקולים פוליטיים ולהיות לא רלוונטית עבור כלל הישראלים שרוצים לקבל השכלה שמתאימה למאה ה-21.

 197. 27
  אין מקום לדאגה

  במקום מדעים לומדים גמרה ואלוהים ירחם על כולנו (וגם יגן עלינו)

 198. 26
  בכימיה המצב הוא ממש אסון

  אין כבר כמו כימיה"עט סטודנטים. ירידה של עשורות אחוזים בנרשמים. ירידה מאוד גדולה ברמת המתקבלים. הרס שנובע מכל מקצועות ה"כ

  1. כבוגר בסמת לשעבר שגם ילדיו למדו שם, נדהמתי כשהבנתי שבנוסף לעוד מקצועות שנעלמו, גם כימיה כבר לא הופיעה בתוכנית הלימודים וזה כבר משנות ה 80-90...
 199. 25
  מעניין מה תגובת רן ארז להצעה הוירטואלית : - )
  1. הוא יפנה לכוח לעובדים שייצג אותו !

   יעשו לו הסכם מצוין כמו ברעננה. אולי אפילו ישימו לו תנמונה בירידה למזנון ?

  2. הוא כנראה יפנה לנגר שיכין לו פינות ישיבה

   כי עוז לתמורה בנוי בעיקר על פינות ישיבה.

 200. 24
  לא נורא, כי לעומת זאת, במקצועות הומניים תלמידינו ממש מצטיינים: לשון, סיפרות, היסטוריה -- פה מתגלה הגדולה של ילדינו!
  1. גדול
 201. 23
  הוראת מתמטיקה הפכה למקצוע מתסכל עם דרישות בלתי אפשריות.

  השנה החל תיקון, בהתחלף המפמ"רית. מקווה שימשך.

 202. 22
  חפיף, בעזרת השם, יהיה בסדר. צריך להרבות בלומדי תורה וטפילים פרזיטים וחשיבה מיסטית

  "הארץ" עם הקשקושים האשכנזיים-חילוניים-מערביים שלו על חינוך-שמינוך מדע-שמדע וחשיבה רציונלית, כאילו שזה מה שהביא לכל ההישגים של ישראל ולפרסי נובל ולהיי טק וליתרון הצבאי שלנו.

 203. 21
  זה בגלל עוז לתמורה שפגעה קשות בציבור המורים

  מי לא זוכר כיצד השוויצו שר החינוך ורן ארז ואמרו שאלפים יעמדו בתור למכללות? המציאות מתפוצצת לכם בפנים: לא מורים, לא מכללות ולא כלום. האשמה מוטלת על רן ארז ועל ארגון המורים שהנחיתו עוז לתמורה וכל בר דעת יברח מעולם ההוראה כל עוד יש לו קצת שכל. זאת רק ההתחלה.

 204. 20
  ככה זה כשכולם לומדים דת

  אז המדינה חוזרת לימי הביניים במהירות

 205. 19
  כל האשמה על שיטת הבגרויות שמביעה אי-אמון בלימודים במהלך שנות התיכון. ייבחנו התלמידים חודש חודש במשך השנים וישוקלל ציון סופי לבגרות מציונים אלה.
 206. 18
  אם הממשלה תשקיע יותר משאבים במערכת בחינוך, במקום בהתנחלויות, יתכן והמגמה הזו תשתפר.

  לטובת כל ילדינו.

  1. ואז בהתנחלויות יהיו אנלפביתים והכל יבוא על מקומו בשלום...

   ובנימה רצינית יותר, אלה שני דברים שלא קשורים זה לזה.
   מדינה מתוקנת צריכה להשקיע בחינוך ללא קשר להתנחלויות.
   וזה לא משנה מה דעתי על הנושא (שלילית). משרד החינוך מקצץ
   שעות למתמטיקה כבר שנים. 5 יחידות לומדים לא מספיק שעות
   בשבוע ואפילו תלמידים שמתאימים, מאד מתקשים בגלל שאין להם מספיק שעות. מה שקורה בפועל, זה שמלמדים את החומר, אבל לא מתרגלים מספיק בכיתה. בבית יש פייסבוק, אז גם לא מתרגלים מספיק וזהו... זה הסבר פשטני, אבל דיי קולע...

 207. 17
  מספר דורשי העבודה עלה דרמטית לעומת מספר העבודות הבודדות בשוק

  אבל למה שתסקרו זאת? הרי לכם כרגע, יש עבודה.
  חכו, זה יגיע גם אליכם

 208. 16
  לא לדאוג, יהיו לנו מספיק משגיחי כשרות.
 209. 15
  תשלמו משכורת הגיונית - נבוא ללמד גם בתיכונים
  1. ממתי באקסטרני יש מורים טובים ?

   רק אל תעשה רוח מורה יקר. הכי טובים באמת לא הולכים לאקסטרני כי הרמה הגבוהה נמצאת בבתי הספר הייחודיים כמו שיש בתל אביב או ירושלים.

 210. 14
  מתי ועדת חקירה על הרס היתרון הישראלי בידי האוצר?

  רק שלשום הציף דוח מבקר המדינה את המחדל של שר האוצר בהנחיית אגף התקציבים שגרם למוות של 44 אנשים. הם יצרו את המחדל עם ייבוש ועצירת תקציבים. עכשיו מודיעים שהם הצליחו לעשות את זה גם בחינוך. טרם מונתה ועדת חקירה שתקום מתי? מי שרוצה ללמוד צריך לנסוע לחול?

  1. צודק, לא אנשי מקצוע מנהלים את המדינה אלא נערי האוצר
  2. מה לעשות שנערי האוצר למדו בבתי ספר תיכוניים בארץ ?
 211. 13
  כשמשרד החינוך שונא ילדים איך יבין ואיך יתקן

  בואו נודה על האמת, מערכת החינוך בישראל לדורותיה שונאת ילדים ושונאת את עבודתה, ורוב המורים והמנהלים שניתקלתי בחיי הם אנשים רעים. אחרי שהבנו זאת, אפשר להבין, שבעצם רוב אלו שבמערכת לעולם לא יוכלו להוביל מערכת חינוך יעילה שתגרום לילדים ללמוד ברצון מקצועות שקשים מלכתחילה, ושמטרת משרד החינוך להכשילם.

  * הערת אגב, הגיעה הזמן לבטל בגרויות, הנזק גדול מהתועלת.

 212. 12
  מדוע אין סקר בן התלמידים מדוע הם לא בוחרים מדעים

  מדהים שיש פתרונות לשאלות שעדיין לא נשאלו. כדאי למשרד החינוך לברר מדוע תלמידים לא פונים למדעים? מדוע ההורים משלימים עם בחירות של הילדים בתקשורת, אמניות במה וכו', על חשבון השקעת מאמץ במדעים. התשובות הן שילוב של רווחה כלכלית, הורים מרחמיים ומגינים . זו איננה רק השאלה מי המורה, השאלה מה היועצת ממליצה. הפחד ממאמץ וכו.
  עוד תרומה יש למאמץ האדיר שמנהלי בתי ספר עושים להעלות אחוז הזכאים (נעביר בכח 3 יחידות מתמטיקה , מחצית שלישית בקיץ) העיקר עוד רבע אחוז מקבל תעודת בגרות שאין מה לעשות אתה

  1. כי יש להם בגרות בתכנון אתרי אינטרנט
  2. אני מורה המגיש ל -5 יח"ל web service הפרוייקטים ב web שהתלמידים

   עושים ברמה גבוהה מאוד,הם כותבים ב C# בתכנות מונחה עצמים,
   משתמשים ב database עםשאילתות sql שהם כותבים ,לומדים ניתו מערכות,בונים שרת עם פרוטקול soap כותבים xml וגם לומדים לעצב אתריפ ב CSS .כל האמור לעיל במשך שנתיים.התלמידים נחטפים ע"י הצבא .הם ברמה גבוהה מאוד ורובם לומדים 4-5 יח"ל מתמתיקה .
   אביהו

 213. 11
  לימודים וירטואלים, תלמידים וירטואלים, בוגרים וירטואלים, כלכלה וירטואלית, מדינה וירטואלית

  הדבר היחיד שאמיתי זה שבוגרי 7 יח"ל בהשתטחות על קברי צדיקים ו-8 יח"ל בהכשרת אתרוגים מנהלים לנו חלקים מרכזיים במדינה.

  1. בתור אדם דתי

   ואני בתור אדם דתי מסכים עם כל מילה.
   אבל אתם החילונים אשמים שנתתם לזה לקרות. תלחמו על זכויותכם אמרו מספיק למצב זה שחצי אוכלוסיה מפרנסת שומרת ודואגת לחצי השני. כולם צרכים לשאת בנטל!!!

  2. אתה בתור אדם דתי תיקח גם כן אחריות ואל תתן לזה לקרות - מי אמר שדתיים לא יכולים לדרוש להפריד את הדת מהמדינה?
 214. 10
  מתמטיקה זה חשוב, משמעת, חינוך ודרך ארץ למורה חשובים יותר.

  גדל כאן נוער ללא שום כבוד למוריהם ולמקצוע ההוראה, גדל כאן דור של מורים משוללי כל יכולת להעניש ולהרתיע תלמידים בעייתים, אז למה לכל הרוחות אנחנו מחפשים מתחת לפנס של ה-5 יח'.

  כל עוד הנוער הישראל לא יהיה ממושמע ומלא יראת כבוד לביה"ס, יפסיק להסניף אלכוהול בכמויות מסחריות ויפסיק להסתובב עם סכינים בכיסים הרי שנקבל כאן אזרחים-בבונים שרובם יהפכו להיות שיפוצניקים, קבלנים, שקרנים או תחמנים שכולן מלים נרדפות.

  1. הפוך גוטא

   תלמידים שלמדו 5 יחידות מתמטיקה הם הדלק של קטר ההייטק שאת חיה עליו. העובדה שאת יושבת על התחת וכותבת את השטויות הללו זה בזכות אלו שלמדו מתמטיקה ופיסיקה והפכו את ישראל למעצמה טכנולוגית ולא בזכות אלו שלמדו ספרות או תנ"ך

  2. זה לא הנוער. זה משרד החינוך שלא מממן יחידת בטחון בתוך כל בית ספר

   למדתי בתיכון בארה"ב. במקרים הנדירים שבהם תלמיד התפרע המורה היה מזעיק את המאבטח שהיה מרגיע אותו מהר מאוד. לא היה מצב שמורה היה צריך להתעמת פיסית עם תלמידים.

  3. לא הפוך-->משלים גוטא

   לא הפוך גוטא -קראת בכלל מה הוא/היא כתב/ה?
   צודק אבל בלי שום קשר!

  4. מסעודה מאמי. אם לא היו תלמידי חמש יחידות לא היה לך מחשב. חשבת על זה?
  5. "שיפוצניקים, קבלנים, שקרנים או תחמנים שכולן מלים נרדפות"------באמת???? ואת יקירתי טלית משוררת נעלה, אבל אף אחד לא מבין אותך

   ועכשיו , אוריד את הכפפות מלשוני: את חלאה, תעלות הביוב של פריס מדיפות ריח ניחוח בהשוואה אליך. לשונך כלשונו של הנחש-מפוצלת לשנים, בקצה אחד מלקקת ובקצה השני מדברת שטויות.
   שער ראשך הצבוע אדום אינו מסתיר את השורשים השחורים של נשמתך.
   פנייך מלאים פצעי בגרות מוגלתיים ירקרקים, שורצי תולעים כי לא לכבודך לקבל טיפול מקוסמטיקאית, שהיא "שקרנית תחמנית" כדבריך.
   אפך מזדקר בתנועה מעוותת כלפי מעלה וכאשר יורד גשם הוא מתמלא במים, אלא אם את מסוככת עליו עם ידך השמאלית
   אצבעות ידך הימנית התנוונו כולן מחוסר מעש חוץ מאחת שמשמשת לחטט באפך, לעומת זאת ידך השמאלית הכפילה גודלה למילוי תפקיד סוכך האף.
   רגליך משריכות מרוב פעילותך כמשרכת דרכים
   בליבך - שאיבד את מקומו ונמצא במורד הגב בדרך לשום מקום, אין , חדר ימני וחדר שמאלי, אלא שני חדרים ימניים בלבד

  6. ואת אינך חושבת שחינוך לכבוד ודרך ארץ באים מהבית?
  7. אוקיי, אולי נרגיע?

   המשפט שציטטת אמנם מבחיל, אבל התגובה שלך היא טיפונת, איך לומר זאת... מוטרפת.
   אם לא נוכל להכיל זה את דעתו של זה, איך נוכל לחיות יחד?
   אתה רשאי להתרגז (גם אותי האמירה הזאת הקפיצה), אבל יש דרך לומר את הדברים...

  8. בסה'כ הבחורה "החליק לה" ואני בטוח כי לא התכוונה ברצינות. אלא שרציתי להפגין מחאה מצד אחד, ומצד שני להראות שגם מחאה קשה יכולה להיות עם חוש הומור

   וכי איך אסביר שהבחורה הרימה את אפה גבוה מדי ללא ההסבר של הגשם שעלול להכנס פנימה?

  9. זה מפבי שקיים חוק זכויות התלמיד אבל אף אחד לא חושב שאולי תלמיד צריך שיהיו לו גם חובות
  10. מה בדיוק הקפיץ אותך? אתה שיפוצניק?? תחמן? מה בדיוק אוכל אותך?

   למען האמת כל עבודה מכבדת את בעליה ולא ממש הבנתי את ההערה המוזרה הזו. אבל ההתנפלות הזו מיותרת לגמרי. היא פגעה במשהו רגיש באגו שלך אה?!
   האמת שבאמת מדובר באוכלוסיה בעייתית של נוער שתיין מעשן שמסתובב עם סכינים ברחובות מאיים מרעיש וגם רוצח ואכן נכון שמכיוון שאנחנו מתעקשים להחזיק את כולם בבית הספר הם מפריעים לאחרים ללמוד.
   אחת הסיבות להצלחה הגדולה בפינלנד היא שהם למדו מהר מאוד להכיר בעובדה שרוב האנשים לא צריכים להגיע לאוניברסיטה וללמוד אלא צריך ללמד אותם פשוט מקצוע. לכן בפינלנד יש בתי ספר למכוננאות, לאינסטלציה, לחשמלאות וכולי. כך הם הופכים כל עבודה למכובדת - משום שבשביל כל דבר צריך באמת ללמוד, מצליחים לקבל בעלי מקצוע טובים משום שכאן כל אחד שסבל מבעיות למידה ולא הצליח לסיים בגרות מכריז על עצמו כשרברב , הולך , מבקש סכומי עתק ומבצע עבודת עולב משום שלא למד איך לעבוד. שם כשמישהו כותב על עצמו שהוא שרברב - הוא באמת יודע את העבודה. זה המקור להצלחת ההשכלה בפינלנד. כל אחד לומד מה שמתאים לו. מעטים האנשים שבאמת מגיעים ללמוד תואר אוניברסיטאי. כך צריך להיות - לא כולם צריכים להיות פרופסורים במדינה
   ו...הי!! תרגיע , יש כדורים בשביל התנהגות כזו!

 215. 9
  אני איש הייטק לשעבר שרצה לעבור להוראה

  הציעו לי 3000 ש"ח לחצי משרה.
  אחר כך ביבי ושטייניץ מתפלאים למה יוצאת להם מדינה של אהבלים

  1. אבנר, קרא את תגובה מס' 42. כמוני כמוך.
  2. זה עוד טוב. לי הציעו פחות מ-2,000 ש"ח.
  3. אני תקווה שאתה לא נאיבי. ביבי ושטייניץ לא מתפלאים, ביבי ושטייניץ זקוקים לעדר אומרי הן שימשיכו ויכתירו אותם למנהיגי המדינה.
  4. כואב לומר כמה אתה צודק...

   יש מי שמוכן וראוי ללמד - לא מוכנים לשלם.
   ועכשיו הנחיתו 2 רפורמות בו זמנית על מערכת החינוך הקורסת ללא הכנה מוקדמת - והרמייה של עליה בשכר היא שקר כי התמורה עבור התוספת הרבה מגוחכתתתתתתתתתתתתתת.
   מי יבור למערכת? לכו לאוניברסיטאות וראו כל המסגרות להכשרת מורים סגורות. למשרד החינוך לדורותיו כמו ממשלות ישראל אין חזון ולעתיד ואין מנהיגים ראויים כי אם פקידים השומרים על כסאותיהם ואין דור המשך לא במקצועות ההומניים ולא בריאליים. הקטסטרופה קיימת בכל מקצוע, ולמורים וותיקים טובים לא מאפשרים לצאת לפנסייה כי אין דור המשך...
   ושוב מוצאים פיתרון בוירטואליות ובמחשב...
   ומציגים לנו מערכת חינוך בפינלנד מצליחה, ובכך מסתפקים...
   ועוד יש המעזים לקרוא לעמנו ... עם הספר...
   אני מלאה מכדי שאוכל לכתוב על מערכת החינוך הכושלת...

  5. אבל מה אתה רוצה? 3000 שקל, תוך 3000 שנים קנית דירה!
  6. תגובה לאבנר

   ביבי ושטייניץ אינם מתפלאים על כך שיש להם מדינה של אהבלים. הם רוצים מדינה שכזו. שרוב אזרחיה יצביעו עבורם שוב ושוב והם יוכלו לעשות בם כרצונם.

  7. תגובה לאבנר

   ביבי ושטייניץ אינם מתפלאים על כך שיש להם מדינה של אהבלים. הם רוצים מדינה שכזו. שרוב אזרחיה יצביעו עבורם שוב ושוב והם יוכלו לעשות בם כרצונם.

 216. 8
  העם קרס לפני האגוטריפמניאקים שהזנו את המדינה וערכי היסוד שלה.עגל הזהב של הפרטה למוות הזנה את מערכת הבריאות,החינוך וההשכלה הגבוהה,הרווחה ,מערך הכבאות והשיטור,מערכת הצדק קורסת וכורעת תחת עומס וכן הלאה והלאה עד למחסור תרופתי לקשישים וחולים קשים.אלוהי הימין המתנחבלי/יודושיעי הוא אלוקי רצח של ראש ממשלה,אלוקי נקם ושילם בבני ישמעאל אחינו מזרע אברם,הפלשתינאים,אלוקי הברזל של ביזה וגזל כבשת הרש היהודי בידי היודיניצי.הפריץ הגלותי נתגלגל בטייקון של דור הסילון ועבדיו ישראל משתחווים לפניו במחיר איבוד החירות,ההבנה,התובנה והמוסר היהודי הנעלה .לא מדע לא אהבת הזולת לא חיים בכבוד.העברת עתיד אזרחי המדינה באמצעות העברת הגז שלה,האבן,המחצבים,המלח,המים ,תדרי-אויר הים והיבשה והחול לידי גזלנים חמדנים שביחד עם קרנות הפנסיה האבודות,שוק ההון הסיכוני שלהם חשוב לאין ערוך עבור הפושעים המריונטות הכסילאים המשרתים אותם מאשר תשתיות למען האזרחים,השכלה גבוהה ורווחה.היכונו לביאת משיח הצנע,הגזרות והפרטת חייכם למוות במקום הלאמה והשבת הריבונות לאזרח.בבונים תצביעו ביבי ותחנקו בצחנת איוולתכם המשמידה.
  1. קח לך יעוץ, תנסה להירגע, אולי

   תצליח לחשוב קצת יותר בבהירות

  2. זהו טקסט חשוב מכדי להשאר כתגובית. נכון ועצוב עד כאב. הבעיה שכולנו נחנקים בגלל איוולתם של מצביעי ביבי.
  3. I couldn't said it better

   But Bibi and his brainless gang said to destroy the good old Israel, and the herd of stupid citizens are going blindly after him into the hole.

  4. ואיך זה מתיישב עם הגדולה האקדמית של ארה"ב?

   וד"א גם הפינים הם קפיטליסטים, ושם מע' החינוך היא מהטובות בעולם.

   אבל לעולם לא ניתן לעובדות לבלבל אותנו!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  5. מה שנשאר זה רק לקפוץ מבניין גבוה, אז יאללה תעשה מעשה ותפטור אותנו מנבואותיך הרדודות.
  6. לביבון: כל מה שכתבת לא שייך למתמטיקה.

   המתמטיקה שייכת ללוגיקה.
   ומחשבה לוגית יש לפתח מגיל 0 מבבית!.
   ילד שלכל ענין שעולה הוא מקבל תגובה בנוסח תעמולת הבחירות שכה התאמצת לכתוב, הוא לעולם לא יפתח מחשבה לוגית, וממילא לא יצליח במתמטיקה.
   גם אם
   .............מורים.........תקציבים......טייקונים......גז.....עופר.......חרדים.....בחו"ל.....ריכוזיות......דרכמות.....

  7. מסכים לגמרי אבל זה לא קשור לביבי והימין זה הרבה יותר מושרש, הרבה מעבר לחלוקה בין ימין ושמאל.
 217. 7
  זה החומר האנושי שהשתנה
  1. ופני הדור כפני הכלב ולא אכשר דרא ומלאה הארץ חמס וטובה ציפורנן של ראשונים מכרסן של אחרונים
 218. 6
  איפה שר החינוך ? איפה ? ובמה הוא מתעניין ? מה חשוב עבורו ?
  1. חמישה בתים בהתנחלות בית-אל תכפיל בשש משפחות . זה קשה? בזה עסוק
 219. 5
  סטודנטים למתמטיקה ומדעי מחשב לתארים שני ושלישי יכולים להיות מורים מעולים

  וכן סטודנטים לכימיה ביולוגיה ופיסיקה. מניסיון אישי עם מורים כאלו. תנו לה משכורות של מורה מלא לחצי משרה והם יבואו.

  1. רעיון מצוין!

   מקוה שיישמו

  2. או שהם בורחים תוך כמה שיעורים מהכיתה...

   כבר ראיתי תופעות כאלה. נכנס אחד עם תואר שני,
   ובורח אחרי שבוע כי הוא גילה דבר מעניין, הוא יודע
   אולי לפתור תרגילים במתמטיקה, אבל אין לו שום
   מושג איך להסביר לתלמידים, מה גם, שהם לא תמיד
   רוצים להבין... בעיה.

  3. המורה הטוב ביותר הוא מורה

   כמו שלא תקנה דירה עם סטז'ר כך אסור שתלמיד ילמד עם מי שלא יודע ללמד. לתת שיעור פרטי פעם בשבוע לא משתווה ללמד את החומר בצורה מסודרת. ומלבד זאת: האם הסטודנטים אינם יודעים את מה שהמורים יודעים? שזה לא משתלם ללמד בבתי ספר?

  4. אבל יש ירידה בבוגרי המתמטיקה

   לא יודע למה סטודנט לביולוגיה יותר טוב מסטודנט לכלכלה ללימוד מתמטיקה, יש ירידה בתלמידי המתמטיקה, ולמה שמדעי המחשב יבואו ללמד בשכר נמוך?

  5. שטויות במיץ. מורה טוב צריך להיות פדגוג טוב ודידקט טוב.

   ה"מה", הוא משני

 220. 4
  מחשב לכל ילד מה שקוראים אותו
 221. 3
  גריעת ההתניות האאוקלידיות ממוחם של דרדקינו גרועה מפשע. היא איוולת.
  1. אחי תרגיע לא מבין מילה ממך
  2. או, בדיוק-אתה דוגמה מצוינת ללוזרים של 3 יחידות
  3. מה לתבן את הבר?

   ביטרמן - התעשת!
   בפרסום עצמי אתה עוסק,
   באאוקלידס תתקשט,
   מול מערך חינוך המתרסק.

   הנושא: מחדל ונפל,
   ללמד המתמטיקה - התכלית
   ובמקום לטפל בחילוק וכפל,
   "ידענותך" אתה מבליט.


  4. שי, אתה רק מוכיח שיש הבעיה...

   הוא השתמש במילים בעברית, אם לא שמת לב...
   וזאת אחת הסיבות למה יש פחות ופחות תלמידים
   ברמה מוגברת. אוצר המילים של תיכוניסט מצוי
   פשוט לא מספיקה לרמה זו. שלא נדבר על מנת המשכל...
   ואם יורשה לי, פניה להורים: תתחילו לקחת את התפקיד שלכם
   ברצינות. תקראו לילדים, תדרשו שיקראו בגיל שהם כבר למדו
   לקרוא לבד. זה מתחיל מדברים קטנים, כמו הזנחה פושעת של
   רוב ההורים כיום, שהרבה יותר חשוב להם להביא עוד כמה גרושים הביתה, אבל תשומת לב לילדיהם, אין להם זמן לזה....
   בקיצור שי, לך ללמוד עברית!

  5. שי אתה רק מוכיח שיש בעיה....

   הוא השתמש במילים בעברית, אם לא שמת לב...
   וזאת אחת הסיבות למה יש פחות ופחות תלמידים
   ברמה מוגברת. אוצר המילים של תיכוניסט מצוי
   פשוט לא מספיקה לרמה זו. שלא נדבר על מנת המשכל...
   ואם יורשה לי, פניה להורים: תתחילו לקחת את התפקיד שלכם
   ברצינות. תקראו לילדים, תדרשו שיקראו בגיל שהם כבר למדו
   לקרוא לבד. זה מתחיל מדברים קטנים, כמו הזנחה פושעת של
   רוב ההורים כיום, שהרבה יותר חשוב להם להביא עוד כמה גרושים הביתה, אבל תשומת לב לילדיהם, אין להם זמן לזה....
   בקיצור שי, לך ללמוד עברית!

  6. רוסים הביתה לאמא חרא רוסיה

   בשביל גאון אחד מתוך מליון, לא צריך לענות מליונים רבים במתמטיקה חסרת ערך !

   גדל, גאוס, אוילר, טורינג ודומיהם היו גאוני מתמטיקה, פיסיקה ולוגיקה בגיל העשרה ושום דבר לא היה משנה זאת.

   רוסים ואוקראינים הרוצים מתמטיקה ופיסיקה מוזמנים לשוב לאיפה שבאו, מדינה שאין בה מה לאכול, הגז קופא בצינורות בחורף ודיקטטור מנהל אותך או שולח אותך לגולאג. אנו לא צריכים הטפות מוסר מרוסי מס...

  7. ליאיר, לא צריך הטפות מוסרניות מישראלי מס... כמוך
  8. מה זו התניה אוקלידית?

   חלאס עם הקשקושים. שי צודק.

  9. לא מעט ישראלים לוקים גם בהבנת הנקרא...
  10. יאיר אתה עושה צחוק? אני מבין שאתה לא בקי בהיסטוריה של המדע

   לידיעתך גם במקרה של ניוטון וגם במקרה של אוילר, אחת הסיבות המרכזיות לגדולתם הוא שהיה מישהו דאג שילמדו מדעים.
   במקרה של אוילר היה זה מתמ' גדול שזיהה בו גאונות.
   במקרה של ניוטון אימו רצתה שילך להיות חקלאי, אך למורת רוחה (ולמזלה העצום של האנושות) אחד המורים שכנע אותה לתת לו להמשיך ללמוד בביה"ס...

  11. תגיד אתה מטורף לגמרי?! איפה היינו בלי הרוסים היום? מזל שהם פה

   בלעדיהם היינו טובעים באביביות וליהיאיות מפגרות שמנדנדות את הבז'ז'יאדה וחושבות שזה מה שהופך את היהודים לעם סגולה. מטומטם, אנחנו רוצים שתהיה פה רמה גבוהה של מתמטיקה ומדעים. למדינה שבה אין כלל אוצרות טבע והמשאב העיקרי בה הוא המוח של האנשים שיושבים בה מאוד חשוב שחלק מהאנשים ילמדו כמו שצריך - זה רק לא מחייב שדבילים כמוך ילמדו. צריך אחרי הכל גם חוטבי עצים ושואבי מים...

 222. 2
  הנוער לא מטומטמם

  ללימודים גבוהים אין ערך כיום. רק קומבינות או פרוטקציה או להיות דוגמן/סלבריטי.
  לכו תבקרו בפקולטות באוניברסיטה ותראו שכולן ממורמרים. בוגרי תואר 1 מרוויחים 6000 בלחץ- משכורת של ברמן. והנוער קולט את זה מהר מאוד

  1. מצטער להגיד לך, אבל הנוער לאיודע הכל על העולם

   זה נכון שמשכורות ראשוניות יכולות להיות נמוכות, אבל כך תוכל לפתח קרירה, מה שלא תוכל לעשות בתור ברמן. חוץ מזה שתוכל לעשות משהו שמעניין אותך, חוץ מלשתות (תאמין לי שאת זה תמיד אפשר לעשות).
   אין ספק שקומבינות ופרוטקציות עוזרות, אבל רוב האנשים מסתדרים יופי גם בלי זה. תואר ראשון, ואפילו חיפוש אחרי משהו שמעניין אותך ללמוד יכול לפתוח את הראש שלך להרבה תחומים שלא חשבת עליהם או ידעת שקיימים.

  2. צודק, לתת לבוגרי 5 יחידות מענק מיוחד בתנאי שיעסקו בתחום
  3. בוגרי הנדסה ממוסד אקדמי מוצלח מתחילים ממשכורת של 15 אלף ש"ח לחודש, ויכולים להגיע ל 30 אלף ש"ח לחודש אחרי 5-7 שנות עבודה. בשביל ללמוד הנדסה באוניברסיטה או בטכניון, צריך ללמוד 5 יח"ל מתמטיקה בתיכון ולקבל ציונים טובים.
  4. לאזרח אני מסכים לא הייתי מדויק

   אבל אחוז האנשים בעלי הכישורים להנדסה מכל שנתון הוא נמוך . הדבר די דומה לשחקן כדורגל - רק מעטים יזכו להגיע לרמות הגבוהות, אולם שם ירוויחו יפה. לכן המעטים שיכולים לעשות זאת ( ולצערי אני ניסיתי ולא התחברתי) יש לטפחם. לכל שאר הנוער בגרות ולימודים גבוהים הם די בזבוז של זמן.
   ולניר- שוק העבודה כיום (והמגמה תחריף בעתיד ) הוא לא לינארי - נכון שאם היום מסתכלים 5-6 שנים אחורה בוגרי תואר ראשון התקדמו ופיתחו קריירה. כלל לא בטוח שזה ימשיך בעתיד.

  5. אתה מתאר את המצב טוב יותר מהדמגוג הבכיין ניר, אבל משכורת של מהנדס מתחיל היא ממש לא 15000. זאת משכורת של מהנדס תכנה מתחיל
 223. 1
  ספרות לא פחות חשוב ממתמטיקה, גם עוד מקצועות, הגיע הזמן שידו מחשיבותה של המתמטיקה
  1. החשיבה ההומנית היא גם הבסיס למדעים המדויקים. הקטסטרופה מתחילה מהזלזול במדעי הרוח.
  2. בטח בטח, ש'י עגנון ידע מצוין איך לתכנן מבנה של גשר

   עם כל הכבוד למדעי הרוח, וזה בלי אירוניה, כבר חז'לינו אמרו "אם אין קמח אין תורה"---אם אין את הבסיס הכלכלי אין אפשרות לקיים רמה תרבותית/רוחנית.
   כל צמיחה תרבותית נשענה בעבר על צמיחה כלכלית.

  3. צודק! ולמה הפסיקו ללמד תלמוד בבתי"ס תיכונים חילוניים? בשנות השישים כן למדו תלמוד ולא הזיק לאף אחד
  4. המספרים מתארים את המציאות בדרך הכי ברורה ומדויקת שמאפשרת בסופו של דבר להומנים להתקיים
  5. אנו באנו ארצה לבנות ולהיבנות בה. כעת רק הורסים.

   הקטסטרופה מתחילה מזלזול כללי בחשיבה, בהרחבת האופקים, בהתעסקות בשאר רוח...חברה השמה דגש מצד אחד על רווח כגורם ראשוני בחיים ועל ציות לכללי דת לא רציונלית מצד שני, לא יכולה להיות פתוחה לצרכים לא מיידיים, הדורשים מאמץ ופתיחות רבה. יהודים החזיקו אלפי שנים במסגרות מדכאות כי תמיד היה בתוכם כבוד רב ללימוד ולחשיבה (אם כי מוגבלת לעולמם הדתי הסגור, היחידי שהיה מותר להם). היום, כשכוחות משיחיים-לאומניים וכוחות אנטי-רציונליים שולטים בדת המקובל בישראל (מכאן שאין מקום לרפורמים או קונסרבטיביים או מצד שני, לחילוניים) אין אפשרות לרב-שיח ולקידום המדע, האומנות והתרבות.
   אין מה לנסות לבחירה בין מדעי הרוח לבין מדעי הטבע או נספחיהם. זה נסיון שאוו. כולם הולכים ביחד או עוצרים ביחד. המשאבים הגדולים והמאמצים הרציניים של המדינה בעשורים האחרונים הם לא בכוון שלהם. רק עליית הצלה של יהודי בריה"מ היא שאפשרה להחזיק מעמד בזמן הזה...אבל מכיוון שיהודי ארה"ב או מקומות מפותחים אחרים אינןם ששים לבוא להתגורר כאן, העתיד נראה מאד לא טוב אם לא נשנה את הממשל, את הכוחות שמובילים אותו ואת הרוח הכללית שהם מביאים, לצערינו.

  6. למה לתת לעובדות להפריע לדמגוגיה...

   מספר בוגרי תואר ראשון למתמטיקה שקראו מכתבי דרידה גבוה בהרבה ממספר בוגרי מדעי הרוח ששמעו על משפט מילנור (המספר<=1).

  7. הצחקתם אותי , אלה יודעים הסטוריה ,ספרות ??
  8. הבסיס הכלכלי מתחיל מתעשיות יצוא, אחרת לא ספרים ולא נעלים.

   על מנת להמשיך לצמוח ישראל חייבת לפתח את התעשיות הטכנולוגיות שלה, שכידוע אין בישראל מחצבים וגם לא ממש תיירות. לכן חייבים לטפח את המקצועות המדעיים, בלעדם לא ניתן בכלל להתקבל לאוניברסיטה טכנולוגית. אגב כך, לא חייבים בגרות חמש יחידות בספרות בשביל לקרא ספרים ולכתוב.

  9. אבל מורות לספרות לא חסר, יש כמו זבל....
  10. לי זה הזיק ללמוד שאני טמאה ושוות ערך למשוגע בעיני הממסד הדתי.
  11. לצערי, יש במדינת ישראל מהנדסים שמתכננים גשר בדיוק כמו

   ש"י אגנון, ראה גשר המכביה, גשר התאורה ביום העצמעות, תקרת פאל-קל....וכו

  12. היה מתכנן יותר טוב מבוני גשר המכביה והר הרצל
  13. יפה אמרת קתו, אבל אוסיף "אם אין תורה אין קמח"

   ובמלואו "אם אין קמח אין תורה ואם אין תורה אין קמח".
   קמח ותורה מתקיימים יחד ולא לחוד, אבל שים לב שתחילה נאמר אם אין קמח אין תורה, ורק לאחר מכן אם אין תורה אין קמח. לכן אני מאמין שקמח קודם לתורה אם מוכרחים לבחור, אך ללא ספק הם מוכרחים לבוא בד בבד, ומיד לאחר שהתחלת עם הקמח אתה מוכרח לדאוג לתורה ולא לזלזל בה (לא על הלחם לבדו יחיה האדם).

  14. קתו הזקן, איכזבת הפעם. זה לא או זה או זה. זה גם זה וגם זה. ובכלל זה לא עניין ספרות אלא עניין הענקת הבסיס לכל דיסציפלינה שהיא.

   אני לא חרדית אך כשניסו ללמד בני ישיבות מדעי המחשב הם הצטיינו בהם. למה? כי קריאה בתלמוד והבנת הסוגיות המשפטיות שם מחדדים מאוד את המוח.
   לדעתי, יש לחזור למערכת החינוך של שנות החמישים והשישים, לדרוש את היסודות ולהפסיק לרחם על התלמידים.

  15. הבעיה שספרות בבית ספר רק מגבילה את מוחות התלמידים ולא מפתחת את החשיבה ההומנית!

   כל הלימודים בספרות (לפחות ב-2 יחידות החובה) מסתכמים בשינון של ניתוחים מתוך סיכומים כאשר רוב התלמידים לא מפנימים את משמעות ניתוחים אלו אלא לומדים הכל מתוך שינון. בצורה זו אין ביטוי עצמי לחשיבה יצירתית והומנית אלא שינון שנשכח לאחר כמה ימים!

  16. עגנון ולא אגנון, עצמאות ולא עצמעות
  17. גם אני לא שמעתי על משפט מילנור

   את מתכוונת למשפט על יריעות קומפקטיות עם Ricci curvature שלילי?

   למה שמישהו שהוא לא מתמטיקאי בכלל ישמע על דבר כזה?

   רוב בוגרי האוניברסיטאות בארץ (למעט המדעים המדויקים) מתקשים עם מתמטיקה הרבה הרבה יותר בסיסית.

  18. ספרות לא רק פחות חשובה אלא גם מהווה גורם מפריע עבור הרבה תלמידים אשר אין ביכולתם להוציא במקצוע הנ"ל ציון טוב!

   מקצוע הספרות צריך להיות בגדר בוגבר לא מחייב ולא מקצוע מחייב!
   לחילופין, מתמטיקה צריכה להיות מקצוע חובה ואף ברמה גבוהה משנלמדת כעת.

  19. תסתכל על מספר שעות הלימוד

   עם תחילת השנה הבאה אתחיל ללמוד 50 שעות שבועיות בבית הספר, כשאני מגבירה פיזיקה, כימיה ומתמטיקה ברמה של 5 יח"ל. איפה אפשר להכניס פה עוד מקצועות?

  20. פיו - נלחצתי איך סיימתי תואר ולא שמעתי על זה (חשבתי שמשהו לא בסדר איתי - מעבר לברור) :)
  21. את לא טמאה...

   את פשוט לא הבנת את הכתוב או שהסבירו לך אותו באופן מעוות.

  22. הצינות מנצחת! העם היהודי ככל העמים במרחב שמתאים לו: אסיה ואפריקה. טוב חייל מאמין בה' מצעיר ששואל מי זה ה'.
  23. זהו שלא

   טועה. אין מורות/ים לספרות ובוודאי שלא טובות/ים. על סמך מה אתה מדבר? "כמו זבל"? מורות לספרות טובות הן יהלום במערכת החינוך.

  24. אולי כי בשנות הששים למדו שבע שעות ביום ולא ארבע בלבד?
  25. היו אבל הרבה יותר שעות לימוד מהיום שלא לדבר על רמת המורים שאצלי לא השניאו הנושא
  26. עבר

   הייתי מצפה שמי שמעלה על נס את מדעי הרוח ידע לפחות את ההבדל בין הומני להומניסטי! הומני הוא תואר לאדם שיש בו חמלה ליצורי אנוש ולבעלי חיים, שומר עליהם ועל זכויותיהם. בעוד שהומניסט הוא מי שיש לו ידע נרחב בתחום מדעי הרוח. ברצוני להדגיש שאין שום קשר בין מדעי הרוח ומדעי הטבע (רק אנשים שמעולם לא נחשפו לדיספלינה המדעית יכולים לאמר דברי הבל כאלה) כך שהאחד אינו תלוי בשני. ביסוד מדעי הרוח מונחת תפיסת עולם והתיחסות תרבותית בעוד שמדעי הטבע אינם תלויים בשני אלה. רצוי ללמוד את שניהם אך אין דבר ביניהם.

  27. אמר הלוזר שקיבל 7 בשלוש יחידות
  28. מורים ממורמרים, בורים, ולא רלוונטיים לא יכולים ללמד מדעי הרוח.
  29. כל כך יפה אמרת, נינה.
  30. לפי מספר השגיאות שלך, גם מצבה של הוראת הלשון העברית בישראל איננו מזהיר....
  31. והוראת מדעים - לא מתחבר

   לעומת זאת היא מתחברת למספרים אירציונלים קומפלקסים ועוד

  32. לדוקטורנט למתמטיקה - מילנור הוא אחד המתמטיקאים החשובים של המאה העשרים, חבל על התגובה שלך. אני מסכים שאין משפט שעליו ניתן לומר משפט מילנור, ישנם בודאי כמה עשרות משפטי מילנור חשובים. את פרס הפילדס קיבל על גילוי קיומם של מבנים דיפרנציאלים שונים על יריעות, ובזאת, במובן מסוים, הפריח את השערת פואנקרה.