אלפי חרדים הפגינו בי-ם נגד החלופה המתגבשת לחוק טל

"עצרת תפילה ותחנונים לביטול גזירת הגיוס הצבאי והאזרחי" התקיימה על רקע עבודתה של ועדת פלסנר. "צריכים למסור את הנפש נגד גיוס בני הישיבות"

אלפי חרדים הפגינו הבוקר (שני) בכיכר השבת תחת הכותרת "עצרת תפילה ותחנונים לביטול גזירת הגיוס הצבאי והאזרחי". הפגנת האלפים התקיימה על רקע עבודתה של ועדת פלסנר לשוויון בנטל שעתידה לגבש את החלופה לחוק טל. העצרת נקבעה לשעה רבע לחמש לפנות בוקר לצורך אמירת "פרקי סליחות" ותפילה משותפת של המפגינים. מאות נשים השתתפו גם הן בעצרת, ורחוב צדדי בשכונת מאה שערים הוקצה לשם כך.

את העצרת ארגן הפלג הקנאי "העדה החרדית", אך הצטרפו אליו גם רבנים חרדים מהזרם המרכזי ובראשם הרב שמואל אוירבך, מהמנהיגים הרוחניים של אגודת דגל התורה. במהלך ההפגנה אמר אוירבך כי "צריכים למסור את הנפש נגד גיוס בני הישיבות. בדבר ששייך ללב של עם ישראל אין שום פשרות".

פיני רוזנברג, אחד הדוברים בעצרת, אמר: "במקום להכין את בתי הכלא למהגרים מסודאן, אנו מציעים לאותם שונאי דת להכין 50 אלף מקומות כליאה עבור בני הישיבות שיסרבו להתגייס". ההפגנה התפזרה בשקט וללא אירועים מיוחדים למעט תקרית בה נזרקו אבנים לעבר כתבות קול ישראל וגלי צה"ל, דקלה אהרן וטל יחזקאלי, שסיקרו את האירוע. אהרן ויחזקאלי לא נפגעו.

לפני כחודש החלה ועדת פלסנר את עבודתה במטרה לגבש חלופה לחוק טל. היעד להשלמת החקיקה בנושא הוא 25 ביולי, הן בשל החלטת בג"ץ בנושא והן בשל הרצון להשלימה לפני יציאת הכנסת לפגרה לקראת סוף החודש הבא.

חוק טל, שנחקק ב-2002 בעקבות פעילותה של ועדת טל בראשותו של השופט בדימוס צבי טל, ניסה להסדיר את גיוס החרדים לצה"ל. החוק ביקש ליצור תחליף להסדר הקרוי הסדר תורתו-אומנותו, לפיו אדם העוסק באופן בלעדי בלימוד תורה, יכול לדחות את שירותו הצבאי מדי חצי שנה, עד גיל הפטור משירות צבא. עד שנת 1977 נכללו בהסדר זה 800 אברכים בלבד. בשנת 2005 כבר נכללו בו 40 אלף איש.
 

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 61
  חב"ד הם השקרנים הכי גדולים וצבועים כאן. אולי יש ביניהם אחד שניים שהתגייסו לצבא בתור משגיחי כשרות, אבל בגדול רובם לא מתגייסים ואפילו מטיפים לצעירים נגד גיוס, כמו שנוכחתי במו אוזניי. ועוד יש להם את החוצפה לבוא לטכס סיום מסע של צנחנים בכותל, לחטוף את המיקרופון ולצעוק שמי שלוחם את המלחמות זה לא הצבא אלא הקדוש ברוך הוא. הם יותר גרועים מהאחים המוסלמים כי האחים המוסלמים לפחות לא משקרים וירוצו למלחמה כשהיא תפרוץ, בעוד שחב"ד ירוצו לנתב"ג לטיסה הקרובה לניו יורק.
 2. 60
  רק לימודי תורה מגן עלינו מניסיון לא צריך צבא חרדי הם צריכים ללמוד תורה
  1. יכול להיות שלא יהיה מן החוכמה לגייס חרדים שיעשו בעיות אבל למה העם צריך לממן אותם? ראו גם את מה שכתב מספר 17
 3. 59
  בלי רובים אין תקציבים? בישראל [מזמן לא ביתנו] לא צריך "לשרת" כדי להיות קשה יום. טוב פה רק למתעמרים באחרים.
 4. 58
  שי לחייל אלי ישי מהתשבר ששבר את העצמות היבשות של הכלבלב בעל לב הזהב שזכה בפרס סאן סימון פרסוניה ומניה דיפרסיה על כל מאן דאבדין ולא משתכחין ולא משגיחין בבת קול באשה שגמרה את ההלל לעיני כל ישראל אייכלר וכל שטרנהייל היטלר בן ואגנר אבו אחמד פאק קיר ירושלים הבנויה כעיר שהפכה לאתר בנייה לכבוד הרכבת הקלה וחתן פרס החמס לשהיד המעיד על גיסתו של הנחתום שאפה את לחם הפנים החדשות לכבוד נשות וינזדור העליזות שאינן יודעות לשאול עד מתי עליזים יעלוזו ועד מתי ינאצוני המנאצים הגרועים מהנאצים ועוזריהם הפרלמנטרים המדברים כשצריך לשתוק ושותקים כשצריך לדבר עם העם הכי חכם בעולם על

  אודות האשה הכושית שראתה את השפחה על הים מורידה את הבגדים העליונים ונשארת עם חזייה ותחתונים מעור של דג שקניתי לה לכבוד החג ביום הסיגד מהנהג של המגד שיצא למשט מהרי האררט והגיע עד לבית המשפט הגבוה לצדק בהאג ששפט את הנהג של הסמגד שנסע באוטו של אשתו לבקר את אחותו ושפך את חמתו על כל היהודים והערבים הנוצרים והכנענים הרוכבים על סוסים מיוזנים שפרצו במצהלות אור גאז מה מוגזמת על נחום איש גמזו בן רוחמה בת חצי נחמה וחצי קדישמן לעילוי נשמת העם הדורש לפתוח באש על כל מי שמתבייש לבקש שלום מינימלי עכשיו בין הגונב לגנב בן גנב שבישל למישל את המרק האדום יותר מהדם של איוואן האיום ונורא שאנס את הבחור והבחורה שכתבה את תורת המלכה יפה אבולעפיה יושבת ראש המאפיה שקדמה לאברך היקר מפז המאושפז במחלקה לביטחון מופרז על שם החייל האלמוני הקבור בחיים מעל או מתחת לפרחים המונחים על מצבת האבן שאין לה הופכין ואין לה דורשים ואין לה אלא דלת אמות של הלכה פסוקה הכתובה וחקוקה בחוקת החוקות המשפטים והתורות מאירת העיניים באלפי מאורות רבים וטובים יותר ממה שהממשלה מרשה לספר לעם הכי חכם בעולם הדורש צדק מקסימלי וחושש לשלם מחיר מינימלי למוכז שזכה במכרז לבניית הכותל המרכזי העשוי מאבני שיש טהור כאבני גזית ואבני אקדח מעשן שירה את אבן הפינה בקרן צפונית מזרחית לכיכר המדינה המלאה באברכים מצויינים המשרתים את חזל בסיירת רמחל יחד עם הזאב והשועל שברח מכרם המהרל וראה את מלאך הברית החלשה מעשן חשיש עם מלכת הכביש עד דלא ידע בין חצי קדיש לחצי תשמיש המיטה המעופפת מעל ומעבר לבית הקברות לדעות קדומות ואמונות תפלות על בת הקצב שאהב לאכול מצות וקציצות גפילטפיש ממולאות בגראס וחשיש משובח בהשגחת כבוד הרב והפרופסור הנאור הצדיק והטהור יותר מהעפיפיור שטס כמו טווס בלי מטוס ובלי טייס לבית המדרש הפתוח לכל כיווני הרוח המרחפת מעל לעצמות היבשות כנציב שלח שעבר עליו הכלח עד שלא נותרה בו אף לחלוחית של מצווה הבאה בעבירה על אכילת אבר מין החי והצומח הדומם והמתנפח ככדור פורח מעל לבקעת הירח והכוכבים שנולדו אתמול וימותו מחר ויפה שעה אחת קודם לביאת הפנתר העז כנמר הנוקם ונוטר ולא מוותר על הטוב ביותר

 5. 57
  אוירבך מנסה לקחת בכח את הכתר משטיינמן. האמצעי: קיצוניות.
 6. 56
  מי מממן את הקיום של החצופים האלה? אני ואתה.
 7. 55
  הם יכולים להמשיך לחלל עד מחר. לא יעזור. נגמרה החגיגה

  הולכים לשרות לאומי ואח"כ הופה לעבודה.

 8. 54
  כנראה שאנחנו עושים משהו נכון

  עכשיו גם לטפל בכלכלה השחורה והמסחרה "הרבנית". לטובת החרדים ושאר עם ישראל.

  זה בליבנו

 9. 53
  " אמרו חכמים, כל הנהנה מדברי תורה, נטל חייו מן העולם. ועוד ציוו ואמרו, לא תעשם עטרה להתגדל בהם, ולא קורדום לחפור בהם. ועוד ציוו ואמרו, אהוב את המלאכה, ושנוא את הרבנות. וכל תורה שאין עימה מלאכה, סופה בטילה; וסוף אדם זה, שיהא מלסטס את הברייות. יא מעלה גדולה היא למי שהוא מתפרנס ממעשה ידיו, ומידת חסידים הראשונים היא; ובזה זוכה לכל כבוד וטובה שבעולם הזה, ולעולם הבא: שנאמר "יגיע כפיך, כי תאכל; אשריך, וטוב לך" (תהילים קכח,ב)--"אשריך" בעולם הזה, "וטוב לך" לעולם הבא שכולו טוב.
 10. 52
  אתם מטעים עם התמונות: התמונה הרביעית עם השוטרים לא קשורה להפגנה
 11. 51
  " ועוד ציוו ואמרו, אהוב את המלאכה, ושנוא את הרבנות. וכל תורה שאין עימה מלאכה, סופה בטילה; וסוף אדם זה, שיהא מלסטס את הברייות. יא מעלה גדולה היא למי שהוא מתפרנס ממעשה ידיו, ומידת חסידים הראשונים היא; ובזה זוכה לכל כבוד וטובה שבעולם הזה, ולעולם הבא: שנאמר "יגיע כפיך, כי תאכל; אשריך, וטוב לך" (תהילים קכח,ב)--"אשריך" בעולם הזה, "וטוב לך" לעולם הבא שכולו טוב.
 12. 50
  מה שאני מציע

  לקחת להם את התמיכות, ההסעות לגנים, הארנונות ושאר ההטבות ולחכות. אין טעם לגייס אותם בכוח כי זה לא יעבוד. נראה מה יקרה.

 13. 49
  צריך רק לעצור תקציבים ולהפסיק את הכלכלה השחורה.
 14. 48
  "50 אלף מקומות כליאה עבור בני הישיבות שיסרבו להתגייס" שישבו שם עד גיל 45 בו ניתן פטור משרות מילואים...למדינה יהיה זול יותר להחזיק אותם כרווקים בכלא מאשר את הישיבות והמשפחות מרובות הילדים שיקימו מחוץ לכלא...
 15. 47
  החרדים מבטלים תורה - בגלל כסף.
 16. 46
  בהפגנה הזאת שוטרים לא יחנקו וירביצו למפגינים, בטח לא יעצרו עשרות

  ההפגנה בטח חוקית, ראשי ההפגנה מוגנים ואף שוטר לא יעז לגעת בהם וכל הטיעונים של המשטרה מההפגנות של המחאה החברתית לא תופסות כאן. למה? תשאלו את ממשלת ישראל והחרדים.

  1. למה שיעשו זאת. הכל בשקט ובתאום עם החוק.
 17. 45
  רגע, אין עצורים? איפה היס"מ?
  1. הם מפגינים בשקט, לא כמו המופרעים תל-אביב
 18. 44
  לא צריך להכין להם בתי כלא! צריך להעלות אותם על אוטובוסים, ולשלוח לעזה!
 19. 43
  מה לעשות. אתם לא שונים מכולנו.

  הגיע הזמן להתרגל לרעיון.

 20. 42
  ההפגנה חוקית? כי אם לא, אני רוצה הסבר למה לא שברו ידיים ורגליים למפגינים, זה מה שהמשטרה הרי עושה כעונש למי שמפגין בלי רישיון.... לא?
  1. לא אוהב אותם, אך הם לא כמו האנרכיסים המקימים אוהלים ברוטשילד
 21. 41
  "כל המשים על ליבו שיעסוק בתורה ולא יעשה מלאכה, ויתפרנס מן הצדקה-הרי זה חילל את השם, וביזה את התורה, וכיבה מאור הדת, וגרם רעה לעצמו, ונטל חייו מן העולם הבא: לפי שאסור ליהנות בדברי תורה, בעולם הזה".
 22. 40
  חבורת פרזיטים - רק התמונות האלה מבחילות אותי

  לחתוך בקצבאות ומייד. חבורת גנבים מטונפים.

  1. ממה נבחלת בדיוק ? הם בארץ בזכות האמונה בתורה שארץ ישראל שייך לישראל אבל במה אתה מאמין ? תהגר לצ'כסלובקיה בקשה
  2. like
  3. לא יותר פרזיטים מדפנה ליף ושות'
  4. מבחילים הרבה פחות מהחוליגנים של צדק חברתי
 23. 39
  אמעכהות חרדיות לא מפגינות נגד הגיוס, משמע, הן חפצות שבניהן יהיו בני אדם ולא ישיבה-בוכר פרזיטים.
 24. 38
  הפגנה שקטה ונעימה צריך ללמוד מהם איך מקיימים הפגנה
 25. 37
  נו נו

  אנטישמיים ומישהוא בדק את הסקרים על שחרור מגיוס של מחזורים שלמים של נשים וגברים מטיעון של מסרבים להתגייס מטעמי מצפון מה המצפון שלהם יותר חזק מזה של החרדים מה קרה לנו עם מטומטם ואינפנטילי פשיסטים

 26. 36
  הפגינו בבוקר. נו, ברור, הם לא צריכים ללכת לעבודה.

  הם נהרגים הרי אחד אחד באהלה של תורה.

 27. 35
  חרדים לעבודה!
 28. 34
  נולדנו כדי ללמוד תורה ושום חוקים ותקציבים לא יישנו עובדה זו!!!בכלא נקבל סידור מלא...
 29. 33
  הם לא שמעו כנראה על האביב הערבי, כשהם בוחרים לחיות עדיין בעולם המיסטי שלהם. מה שיותר חמור הו שהם לא שמעו על נפגעי הטרור הרצחני בקרב החרדים שהם מסרבים בכל תוקף להתגייס. אל תקנו כשרות של מוסדותיהם. אל תתחתנו עם רבניהם, אלא רק עם רבני הציונות הדתית. אל תתרמו לאף סוג כזה או אחר של צדקה שמגיע להם. אל תניחו שום תפילין אצל חבד"ניקים משתמטים, ואל תעבירו להם תקציבים. אם הדת יורקת על הפרצוף של המדינה ואזרחיה אז בואו נפריד אותה אחת ולתמיד מהמדינה. מדינת ישראל מבקשת גט מהחרדים!
 30. 32
  האם וועדת פלסנר דנה גם בנטל שווה בין הנשים?
 31. 31
  איזה הבדל !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1

  אלפי חרדים הפגינו בירושלים כדי לא למלא את חובתם למדינה. הם רוצים שהמפגינים מתל-אביב ימשיכו לתת את גבם, את כספם, את חייהם עבורם.
  הם רוצים להמשיך רק לקבל ולא לתת כלום !!!!!!!!!!
  ומה עשתה שם המשטרה, כאשר אלפי חרדים על נשיהם וילדיהם פלשו לרחובות ולכבישים? כ ל ו ם !!!!!!!!! האם ראשי המפגינים הוזמנו במהלך השבוע לחקירות????????
  יש כאן מתיחת קו אדום בין קבוצת אזרחים אחת לשנייה וזה, אדוני ראש הממשלה, לא רק מראה אל אוזלת ידך, אלא גם על כך שאתה מזלזל בקבוצת האזרחים , עליה נשענת המדינה. עליך ללכת הביתה יחד עם כל הממשלה הענקית שלך, שאינה עושה דבר, יחד עם חברי הכנסת ההזויים מהקואליציה שלך (כמו אנסטסיה היקרה הפוגשת היום את ה"בוס").

 32. 30
  במקום לבנו
 33. 29
  היו מתים שיגררו אותם להתגייס.. קצצו את עשרות ההטבות הגלויות ואלו שמסתתרות בסעיפי סעיפים עלומים
 34. 28
  הם ממש מתוקים מול המפגינים פורצי הבנקים בתל אביב
 35. 27
  לבטל את חוק גיוס חובה.אני לא רואה סיבה מדוע הבן שלי, שהוא עם כל הכבוד חשוב הרבה הרבה יותר מאוסף המזיעים השחור הזה, ילך לבזבז את הזמן שלו להגן על המולדת בעוד הם שותים את התקציבים שלהם מהכיס הפרטי שלי. יש גבול להתעלקות והוא נחצה מזמן.
 36. 26
  אין חובות,אין זכויות

  נמאס מההפקרות. שייתפללו בשעת ת״ש

 37. 25
  האם גם כאן התנהגה המשטרה בברוטליות כמו עם המפגינים בתל אביב? ברור שלא. פוטיניהו גיבור רק על חלשים.
 38. 24
  שלא ילכו לצבא, אבל יש להפסיק את כל הקיצבאות וההטבות שהם מקבלים.
 39. 23
  להם המשטרע לא מרביצה?
 40. 22
  רק חרדים יכולים להפגין בשבע בבוקר

  ראיתם פעם כותרת כמו "אלפי אנשים הפגינו הבוקר בעד צדק חברתי \ נגד פינוי יישובים \ בעד הורדת מחירי הקוטג'"?

 41. 21
  בכיף.. שימסרו את הנפש.
 42. 20
  לבטל להם את האזרחות! ממילא אינם נאמנים למדינה...איפה אתה ליברמן כשצריך אותך? ....
 43. 19
  לא צריך לכלוא ולא צריך לגייס בכוח. צריך פשוט להפסיק לממן אותם, ולהוציא את המוסדות שלהם מחוץ לחוק

  מדינת ישראל צריכה לעשות החלטה קשה אך חשובה - האם האנחנו רוצים להתערר בעוד 20 שנה מהיום, ולגלות שהגירסא המקומית של האחים המוסלמים הפכה לרוב, או שאנחנו רוצים להחזיר את השפיות החילונית, זו שבוחרת בדרך המדע, המחקר והעבודה, לתלם.

 44. 18
  אפס סובלנות לטפילים!
 45. 17
  גיוס חרדים רק בהסכמה. יש ערך לכך שהחרדים נותרו חרדים. מהו העם היהודי ללא לימוד תורה? ללא שמירה על התרבות היהודית העתיקה שהמערב רוצה למחוק ולחסל. כן, העולם החרדי מושחת בדיוק כמו שהעולם הליברלי מושחת. זה לא מוצדק. אבל לא לגייס המונים מהם בכפייה. זה יביא למלחמת אחים.
 46. 16
  חרדים

  שלא יתגייסו ולא יקבלו שום קצבאות מדוע אנחנו משלמי המסים נאלצים
  לתמוך באנשים בטלנים בשם התורה שלא אומרת כך. בושה למדינה
  שתומכת בהם.

 47. 15
  אם זו עדיין מדינה שיויונית...

  אז כולם שווים לפני החוק!!! אין דבר כזה "לומד תורה"! אני למדתי רפואה 6 שנים+שנה לימודי ועבודות סטאג' ואחר כך למדתי 5 שנים התמחות! גם אני רציתי רצף לימודים אחרי התיכון! גם אני רציתי לגמור לימודים בגיל 28 אבל גמרתי בגלי 32! גם אני לא רציתי למשליך את חיי מנג ע"מ להגן על ביתי ועל העם!!! אין דבר כזה במדינה שיויונית שגברים צעירים ובריאים אינם משרתים בצבא. אבל ישראל הולכת לקראת מדינה אוליגרכית (של מי שקרוב לצלחת!) בתלי שיויונית, עם עדויות של מדינת משטרה (ראו ערך הפגנות בתל אביב) ועד גזענות ואגרסביות עוד לא דברנו... אז שלא יתפללו ללימודי התורה שלהם - יטו שכם (חוקית ושל אתיקה של התנהגות!!) ויעשו צבא ואחר כך ילכו לעבוד ובזמנם שנותר ילמדו תורה ככל שתחשוק נפשם! חוקים שווים לכלום!! אני אפילו לא מסכים עם וועדה זו או אחרת!! בלי וועדות ותיחכומים: חוק שווה לכל גבר צעיר ואישה צעירה בן בת 18!!!

 48. 14
  גפני ושלי, צמד חמד
 49. 13
  שרות לאומי - או - גיוס לצבא ללא הצבת תנאים כמו הדרת נשים
 50. 12
  מה מבדיל בין החרדים לאנרכיסטים? לא הרבה. מאמינים. לומדים קצת. נתמכים/מסובסדים/לא עובדים/הכל מגיע
 51. 11
  אפליה בטיפול המשטרה בין הפגנות החרדים להפגנות הפראיירים בת"א

  כירושלמית אני למודת פקקי תנועה ומהומות בהפגנות/הלוויות/מחאות וסתם התפרעויות של הקהילה החרדית בעיר. המשטרה נוהגת תמיד בכפפות של משי בציבור החרדי. פעם אחת מתפרעים חילונים בתל אביב והרשויות מתגייסות כולם לדכא כל מחאה והתנגדות הציבור.
  כדאי שהגורמים המחליטים בדרגים הגבוהים יעשו חשבון נפש....

 52. 10
  אל תתנו להם רובים! אבל גם לא תקציבים. לסגור את מוסדות החינוך העצמאי לאלתר!
  1. הם מפגינים כי לא סומכים על ה'. טיפשות לדרוש פטור כדי ללמוד תורה של אל שלא מאמינים בכוחו להושיעם. לביבי פתרונים.
  2. הם זקוקים לדפנה ליף ושות' שתדריך אותם בהפרת חוקים ובהתפרעויות
 53. 9
  הם לא הפגינו רק התפללו נמאס מהשמאל

  בYNET הכותרת יותר טובה

 54. 8
  גיוס אברכים לצבא.

  גדלתי משכונת גאולה,מי שבאמת שונא את המדינה, זה אלה שאם פעם לא סמו שום אבן לבנית המדינה, בתקופת בן גוריון עם קום המדינה היו כארבע מאות חרדים ! כך שהיה אפשר להתעלם מאי נוכחותם בצבא! השאלה מה הם תורמים למדינת ישראל? אתכם השלום!,

 55. 7
  נו, שימסרו כבר את הנפש

  יודעים רק לקשקש ולמלמל. תפסיקו לאיים במסירת הנפש ותתחילו לבצע.

 56. 6
  אלה אברכים? אלה חובשי ספסל שרובם בורים בכל תחום, וגם בתורה ודרך ארץ
 57. 5
  בוודאי שהחרדים ינצחו - כיון שהם הולכים עם אמונה שלימה בהשם!
 58. 4
  אני לא מבין איך האשכנזים מצפון תל אביב לא מצטרפים לאחים שלהם האשכנזים מירושלים ,אילו לא עושים צבא ואילו לא עושים צבא .
 59. 3
  האם גם להם יכניסו מכות רצח? גם אותם יחנקו ויבעטו להם בבטן?
 60. 2
  הפתרון הפשוט הוא לבטל את חוק גיוס חובה. שמי שרוצה יתגייס ומי שרוצה - שלא יתגייס. אין הצדקה לתת שלוש שנים למדינה הזו. בטח שלא כאשר חצי מהנוער לא מתגייס. שברק, ביבי ושאר המנהיגים ישלחו את הילדים שלהם לצבא. אם יהיו חסרים חיילים תמיד אפשר יהיה לגייס חיילים שכירים מקרב הפלסטינים.
 61. 1
  צ

  הסיפתח למלחמה הגדולה