נשיאי כל האוניברסיטאות לנתניהו: מנע הקמת אוניברסיטה באריאל

מדגישים כי עמדתם אינה נובעת ממניעים פוליטיים - "ההקמה תפגע אנושות בהשכלה הגבוהה". נשיא הטכניון ל"הארץ": אין מקום לעוד אוני' מחקר

עם התקרבות ההכרעה בסוגיית שדרוג המרכז האוניברסיטאי אריאל למעמד של אוניברסיטה, שצפויה להתקבל בעוד כשבועיים במועצה להשכלה גבוהה (מל”ג), גוברת הביקורת הפומבית על המהלך מצד ראשי מוסדות ההשכלה הגבוהה בישראל. בעוד שר החינוך ויו"ר המל"ג גדעון סער ושר האוצר יובל שטייניץ תומכים במהלך, נשיאי כל האוניברסיטאות בישראל שלחו הבוקר (רביעי) מכתב לראש הממשלה בנימין נתניהו בו הם קוראים לו למנוע הקמת אוניברסיטת מחקר נוספת בישראל. המכתב נשלח בעקבות ישיבת חירום שערכו באחרונה ראשי האוניברסיטאות.

במכתב ציינו נשיאי האוניברסיטאות כי הקמת אוניברסיטה נוספת משמעותה "פגיעה אנושה במערכת ההשכלה הגבוהה בישראל בכלל, ובאוניברסיטאות בפרט". כמו כן נכתב כי "שנים רבות סבלו האוניברסיטאות מתת-תקצוב, שגרם לפגיעה ביכולות המחקר של מדינת ישראל, הוביל לבריחת מוחות לחו"ל ועיכב את פיתוח וקידום תשתיות המחקר וההוראה. שנים אלו ידועות כ'עשור האבוד', ועם השלכותיו מתמודדות האוניברסיטאות בקושי רב עד היום. לאחרונה, בהנהגת ממשלתך, התחילה לנשב רוח מבורכת של שינוי, בהשקעה בהשכלה הגבוה בישראל... היוזמה להקמת אוניברסיטה נוספת, שמינית במספר, מנוגדת לחלוטין לרוח זו, שכן אין שום צורך אמיתי באוניברסיטה נוספת בישראל. צעד זה יוביל לפגיעה קשה ביכולת של האוניברסיטאות הקיימות להשתקם מ'העשור האבוד' ובעצם יחזיר אותן שנים אחורה".

במכתב צוין ש"רק לאחרונה התפרסם מחקר של אוניברסיטת מלבורן, אוסטרליה, שדירג את ישראל כאחת המובילות ביחס שבין גודל האוכלוסייה למספר המוסדות להשכלה גבוהה. מדובר ביחס מהגבוהים בעולם. ממצאי הדירוג מצביעים על כך שפריסת ומספר המוסדות בישראל מספקים מענה לצרכי מדינת ישראל ואזרחיה".

מכללת אריאלדודו בכר

"אין מקום לעוד אוניברסיטת מחקר בישראל", אמר הבוקר בשיחה עם "הארץ" נשיא הטכניון פרופ' פרץ לביא. "ועד ראשי האוניברסיטאות התכנס לישיבת חירום, ויש קונצנזוס בין הנשיאים שהמהלך הזה לא נכון. שינוי המעמד של המרכז האוניברסיטאי אריאל למעמד של אוניברסיטת מחקר יפגע בתהליך ההבראה של ההשכלה הגבוהה במדינה. הטכניון מתחיל להתאושש מהעשור האבוד של ההשכלה הגבוהה, בו איבדנו בו כמעט 100 תקנים אקדמיים, ואינני רואה כיצד אפשר להוסיף היום עוד אוניברסיטת מחקר. ההבדל בתקציב בין אוניברסיטת מחקר לבין מכללה הוא עצום, וזה נושא שכואב לכל הנשיאים, לא רק לי”.

פרופ' לביא ביקר את תהליך קבלת ההחלטות בנושא שדרוג המעמד. “במדינה מתוקנת, כשמחליטים על הקמת אוניברסיטה ישנם דיונים, ישנן בדיקות וישנו מהלך שבו שותפים הנשיאים. אבל אנו צופים פסיביים בתיאטרון הזה: אף אחד לא שאל לדעתנו, לדעתם של מומחים לחינוך. לא ייתכן שבמדינה שבה כל הקמה של מרכז מחקר באוניברסיטה מלווה בייעוץ של טובי המומחים בעולם, עם ועדת מומחים מחו"ל, לא ייתכן שמקבלים פה החלטה שיש לה משמעויות אדירות, ללא הכנה וללא כל דיון ציבורי מקצועי. זה פשוט אבסורדי".

פרופ' לביא ביקש להדגיש כי ההתנגדות שלו אינה נובעת מעמדה פוליטית המתייחסת למיקום המוסד בשטחים. "אין כאן נימוקים פוליטיים. הייתי בין אלה שהתנגדו לחרם על המרכז האוניברסיטאי. הבעיה היא שרותמים את ההשכלה הגבוהה לצרכים פוליטיים ובתוך כך מדלגים על כל השלב המקצועי. יש קבוצה פוליטית שרואה במדינת ישראל גבולות אחרים ותוספת של אוניברסיטה באותם אזורים משנה את המצב הפוליטי".

נשיא האוניברסיטה העברית פרופ' מנחם בן-ששון אמר היום בשיחה עם "הארץ" כי "זו סכנה שאנו נשלם עליה מחיר - גם המכללה באריאל וגם מערכת ההשכלה הגבוהה. אנו עלולים לשלם מחיר קשה גם ברמה האסטרטגית, וגם ברמה האקדמית והאקדמית, ואלה דברים שאנחנו נטצער עליהם". לדבריו, "אם הפרוצדורה לא נעשית בעצה אחת עם ות"ת, שנועדה לבדוק את הצרכים של התכנון והתקצוב של ההשכלה הגבוהה, אנו גם שוברים את המסגרת המקצועית של ההשכלה הגבוהה מאז הקמתה. אם באמת ות"ת תגיע למסקנה שצריך להקים עוד אוניברסיטה, נשמע באמת מהם החשבונות, למה ואיך. היום מה שלפנינו מראה שהסכנה שמהלך כזה עלול לגרום היא של קניבליזם - לאכול את מספרי הסטונדטים שנמצאים באזור השפלה ואפילו חיפה. למה לעשות את זה?".

גם נשיא מכון ויצמן למדע פרופ' דניאל זייפמן הביע התנגדות פומבית לשדרוג המעמד של המוסד האוניברסיטאי אריאל במתכונת הנוכחית, והודיע כי ינקוט צעדים למניעת המהלך: "עמדתי בעניין אינה פוליטית, ולדעתי אין כאן מקום לדיון פוליטי. הדיון צריך להתמקד בשלוש נקודות עיקריות. האם יש צורך באוניברסיטה נוספת בישראל? שאלה זו לא נדונה בשום פורום. אם הוחלט שיש צורך כזה, שאלה היפותטית בשלב זה, מה ייחד את האוניברסיטה הזאת? חשוב שלכל מוסד אקדמי יהיו מאפיינים ייחודיים, דגש מדעי מיוחד. גם בשאלה זו לא דנו מעולם. אם יינתנו תשובות מספקות לשתי השאלות הראשונות, תישאל השאלה איפה להקים את האוניברסיטה הנוספת. בגליל? בנגב? במקום אחר? מה היתרונות והחסרונות של כל מיקום? גם דיון כזה לא התקיים מעולם. החלטה שתתקבל בעניין הזה ללא דיון מעמיק ומסודר, תזיק, בראש ובראשונה, לאוניברסיטה החדשה שתקום בדרך זו”.

לדברי פרופ' זייפמן, "מעניין לראות שהוספת אוניברסיטה באריאל מלווה בנכונות להגדיל את תקציב ההשכלה הגבוהה בארץ. לא ברור מה מקור התוספת הלא צפויה הזאת, שכן עד כה נאמר לנו בהחלטיות שאין אפשרות להגדיל את השקעת המדינה בהשכלה הגבוהה”.

פרופ' יוסף קלפטר, נשיא אוניברסיטת תל אביב אמר כי  "אסור שההחלטה על הקמת אוניברסיטה תהיה מונעת משיקולים פוליטיים. לצערי, אינני זוכר דיון מעמיק שנעשה סביב הצורך בהקמת אוניברסיטת מחקר נוספת בישראל. דיון כזה הינו מחויב המציאות לפני מהלך, שיהיו לו השלכות על המערכת האקדמית כולה. בהחלטה על הקמת אוניברסיטה יש להביא בחשבון את יכולתה של המערכת לממן ולתמוך במוסד נוסף להשכלה גבוהה, כך שרמתם המוסדות הקיימים לא תיפגע. כידוע, המשאבים הלאומיים המוקצבים להשכלה הגבוהה בישראל, למרות הגידול שחל בהם בשנים האחרונות, עדיין מוגבלים ומקשים מאוד ליישר קו עם אוניברסיטאות המחקר המובילות בעולם".

ב-15 ביולי יפוג תוקף ההכרה הזמנית שניתנה למכללת אריאל על ידי המפקד הצבאי בשטחים כ"מוסד אוניברסיטאי". בכך תסתיים התקופה לבחינת הכרתה כאוניברסיטה. המועצה להשכלה גבוהה יהודה ושומרון (מל"ג יו"ש), הסמכות האקדמית בשטחים, שחבריה מונו על ידי מפקד פיקוד המרכז, גיבשה חוות דעת אוהדת שהועברה לוועדה לתכנון ותקצוב (ות"ת) של המל"ג, ולפיה המרכז עומד בתנאים הנדרשים להפיכתו לאוניברסיטה. ועדת המעקב של מל"ג יו"ש הצדיקה את קביעתה בהצביעה על העלייה במספר הדוקטורנטים, מספר הפרסומים האקדמיים ומספר חברי הסגל של המרכז האוניברסיטאי. הות"ת בוחנים את ההיבטים התכנוניים והתקציביים של המהלך, והמל"ג תידרש להגיע להכרעה סופית בשבועות הקרובים.

יותר מאלף אנשי אקדמיה, בהם 18 חתני וכלות פרס ישראל חתמו עד כה על עצומה הקוראת שלא לאשר את שדרוג המעמד של המוסד. "האקדמיה הישראלית שגשגה עד היום בזכות היותה חלק מחברה חופשית במדינה דמוקרטית", נכתב בעצומה, "עירוב האקדמיה הישראלית באידיאולוגיה של כיבוש מערער את הקשר הזה ומאיים לפגוע ביכולת התפקוד של האקדמיה הישראלית".

מהמרכז האוניברסיטאי אריאל בשומרון נמסר בתגובה כי "הטענות המועלות על ידי ועד ראשי האוניברסיטאות בורחות במכוון מהדיון האמיתי, האקדמי, שהוא עמידתו של המרכז  בסטנדרטים האקדמיים והמחקריים הקובעים את ההבחנה בין מוסד אוניברסיטאי למוסדות השכלה גבוהה מסוג מכללה. ועד ראשי האוניברסיטאות נמנע מלהיכנס לדיון של עמידת המרכז האוניברסיטאי באמות מידה אלו כיון שרובם של ראשי האוניברסיטאות יודעים את האמת - שבכל אחד מהפרמטרים הרלוונטיים עומד כבר היום המרכז ברמות הנדרשות מאוניברסיטה. ועדת מעקב אוניברסיטאית, שליוותה את שלב קבלת ההכרה הזמנית כאוניברסיטה והתפתחות המוסד בששת השנים האחרונות, המליצה בעקבות עבודתה, על מתן הכרה קבועה כאוניברסיטה".

עוד הוסיפו במרכז כי "ידוע לוועד ראשי האוניברסיטאות בסוגיה התקציבית ששר האוצר לשעבר אהוד אולמרט, בממשלתו של אריאל שרון, התחייב על דעת אגף התקציבים והאוצר שתוספת תקציב לאוניברסיטת אריאל, לכשתינתן, לא תהיה על חשבון התקציב הקיים של כלל ההשכלה הגבוהה, אלא כתוספת שתינתן למטרה זו על ידי האוצר".

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 102
  צריך להבין שהביבים הם חלק מהם, מהמתנחלים החותרים להתפשטות, הפורעים בפלסטינים והוא לא יעשה כלום נגדם
 2. 101
  בכלל קראת את התגובות של ראשי האוניברסיטאות האחרות או שגם אתה היית בהופעה של שלמה ארצי?

  הטענה שלהם היא שאם רוצים לעשות את זה ,אז שיהיה דיון מעמיק שיקבעו בו למה צריך, ואיפה צריך , ויגידו איך מתכוונים לממן את זה בלי לפגוע בהם. ושלא יעשו את זה כמהלך פוליטי כדי לרצות כמה בוחרים של BB וסער.

 3. 100
  מי שואל אותכם שמאלנים עים לא טוב לכם תגישו מכתב התפטרות
 4. 99
  הגיע הזמן שבישראל תהייה אונברסיטה אחת ישראלית ולא שלוחות של ביר זיית

  כל מרכז לימודי ולא חשוב מיקומו על המפה הוא נכס לקידמה למדע .
  מענין שרק עיתון הארץ מציין את התנגדות ראשי האונבירסיטאות
  על הכרה באריאל כאונברסיטה לכל דבר.
  האם תהייה התנגדות כשמכללת פרס (שימון פרס ,מכללה חדשה שקמה לה לאחרונה )תבקש הכרה כאונברסיטה ??
  אני מקווה שעיתון הארץ יתעלה מעל עצמו ויפרסם דברים אלה.

 5. 98
  אריאל- מוסד של הגשמה של אזרחות וציונות לשמם

  כאב לבן חירש נתקלתי באטימות חושים בכל המוסדות להשכלה גבוהה לקליטתו של בני כסטודנט אצלם: אף לא אחד מהם היה מוכן לאתגר. היחידים שהרימו את הכפפה היו אריאל. היום שלוש שנים אחרי ,בני בוגר מאושר בהצטיינות בהנדסת בנין.
  מגיעים להם כל השבחים שבעולם.
  הודות להכשרה זו הוא "נשאב" מיידית לשוק העבודה למרות נכותו. רק שם מוכנים לקלוט כל בעל חריג מגבלה פזיולוגית שבעולם, ומגיעים להישגים נאים, רק הודות לרצון טוב. רק הם לא רואים בכך איום אלא אתגר לשמו . לתת להם הכרה אוניברסיטאית מלאה--- זה צו השעה

 6. 97
  כן לאריאל

  בהנחה שאין כאן התנגדות פוליטית אלא כלכלית בלבד. ברור שראשי האוניברסיטאות עושים שימוש במצב הפוליטי כדי לשמר את כוחם ותקציביהם.
  הבעיה היא שזה נראה רע מאוד . במקום לתמוך בכל מוסד אקדמי חדש הם פועלים כדי שהאוניברסיטה החדשה לא תקום או שלא תפגע בתקציביהם. עם החלק השני אין לי בעיה. השימוש הזה שלהם במצב הפוליטי כדי ללחוץ על ממשלת נתניהו או או הופך את המאבק הזה לזול ולא מכובד. יש מקום לאוניברסיטה באריאל ואני מבקש מרוה"מ שלא יפול בתרגיל העלוב הזה ויחליט על כך בשבוע הבא כדי לשים קץ להילולה הזו.

 7. 96
  הנשיאים חוששים שמא מיטב המרצים יזלגו מאצלם לאריאל..??
 8. 95
  איך הם לא מתביישים? עוד אוניברסיטה, עוד מחקר, עוד כבוד, עוד ידע!!!

  גם כשרצו להקים את אוניברסיטת בן גוריון בנגב, אז באו גורמים בממשלה בשנות ה 60 ואמרו, חבל על הכסף, זה ישתלם יותר שכל הסטודנטים ילמדו באוניברסיטת תל-אביב. זה יעלה הרבה פחות, גם אם נממן לסטודנטים, נסיעות, מעונות (מגורים) וכל מה שקשור לכך.
  מה תגידו על זה? מה תגיד על זה רבקה כרמי נשיאת אוניברסיטת בן גוריון.

  אך היה מי שהיה (פנחס ספיר ז"ל, דוד טוביהו ז"ל) שהתעקשו שחשוב שתהיה אוניברסיטה בנגב. וכך היה.

  חשוב לא לשכוח איך קמו אוניברסיטאות אחרות בישראל.

  עוד אוניברסיטה, עוד מחקר, עוד ידע, עוד כבוד למדינת ישראל.

  בהצלחה לאוניברסיטה שבדרך

 9. 94
  כנראה שגילינו הכל ואין מקום לעוד מחקר בישראל

  בטח שבשטחים לא ימצאו שום דבר במחקרים שלהם

 10. 93
  גם כך יש בישראל יותר אוניברסיטאות ממה שציך
 11. 92
  ביבי - שים פס על האשכנזים הממורמרים
 12. 91
  44 אוניברסיטאות בעולם, חילופי סטודנטים

  למרכז יש קשרים מחקריים עם 44 אוניברסיטאות בעולם(בנתיים) ומאות סטודנטים שמגיעים מאירופה ועשרות שנוסעים מהמרכז לאירופה. חבל שזה לא מופיע בכתבה

  1. לבין תחומי יש יותר קשרים מלאריאל. למה שהבינתחומי לא יהפוך לאוניברסיטה ואריאל כן? אני בספק שעשרות מגיעים מאירופה למוסד שאירופה מגדירה אותו בשטחים הכבושים. נראה לי אתה הוזה. ואני ימני דרך אגב.
 13. 90
  כמדען ושמאלן,אני בעד הפיכת מכללת אריאל לאוניברסיטה

  למה אני בעד? כי זו תהיה עוד אבן דומינו בדרך לתהליך שבסופו ישראל תהפוך למדינה המצורעת, השנואה והמנודה בעולם. ואולי אז סוף סוף נבין שהכיבוש הוא סרטן שייקח אותנו לאבדון.

  1. זו הדוקטרינה המרקסיסטית-קומוניסטית הישנה: ככול שיהיה רע יותר יהיה טוב יותר. רק שבמציאות זה לא עבד כך. כנראה שהיאוש בארה"ב נוח יותר.
 14. 89
  צריך להפריט את כל האוניברסיטאות

  אז לא נצטרך להגדיל את הגרעון או להעלות מיסים

 15. 88
  השמות סער ושטייניץ ירשמו בדברי הימים של ההיסטוריה כמי שהביאו את תחילת הסוף של המפעל הציוני.

  פשוט לא יאמן כמה ליקוק ישבנים פוליטי וציני החבר'ה האלה יכולים לעשות בעיוורון, ועל חשבון הציבור.

 16. 87
  התכתיב של פוטין

  לממשלת ישראל נמאס לה כנראה הבית הלאומי כפי שהקימו אבות הציונות. והוא רוצה לעבור לבית אחר. הבעיה היא שבית שאיננו שלך הקביעותו איננה בטוחה. יש הרגשה שממשלת ביבי וחבריו מובילים את המדינה לאבדות. שמה זה תכתיב של פוטין?

 17. 86
  איפוא מירי רגב שתגיד שהם שמאלים קיצוניים אנטי ציוניים אנרכיסטים ועוכרי ישראל....
 18. 85
  לב הבעיה הוא היעדר תרבות שילטונית סדורה -- בעיה כרונית במקומותנו. כול מה שצריך זה מינהל תקין -- בדיקה מקצועית, יסודית ומעמיקה כשבצוות יהיו גם מומחים מחו"ל לניהול מוסדות אקדמיים. יש לקבוע האם קיים צורך באוניברסיטה נוספת, אילו תחומי מחקר ולימוד יהיו בה, היכן תמוקם וכיצד תמומן. זה הכל לא יותר ולא פחות. אין שום צורך להתנצח על ימין ושמאל, על חרם ועל כיבוש.
 19. 84
  כל ישראל שלנו מי שלא מוצא חן בעניו שיחזור לפולין וגרמניה- יש לכם כבר פספורט ים בתוקף

  יש בכם חוצפה לדון בגורל ארץ ישראל כאילו הדבר תלוי בכם
  ילדים יש פה סדר והוא ברור לאלה שאינם סומים ומהלכים בחשכה
  נסיונות השפעה אלו ואחרים של תנועות שדווקא הגיעו מצאצאי אירופה שבמקום
  ללחום על אדמת אבותם ואולי לתת את הכבוד הראוי להרג השישה מליון עי היטלר ימח שמו
  די פתטי שדווקא אנשיי ההשכלה והאוניברסיטאות הם אלה שמונעים השכלה
  מהעם באשר הוא בשל עניין פוליטי זניח - שיבוא הרגע ותבינו כמה אתם עושים רע לעצמכם - קליקה אשכנזית מספר מצומצם של עגלונים מפולין מהתנועה השמאלנית שמנהלת את האוניברסיטאות ושאר מוסדות המדינה

  1. אני מסכים עם כל מילה

   עניים להם ולא יראו , אוזניים להם ולא ישמעו
   הם כנראה מלאים בחרה נאור ששוה יותר משלכם יהודים שמוכנים להקריב את חייהם למען אידיאולוגיה וממש לא משנה מה תוכנה
   היהודי התל אביבי החדש הנאור המזוכיסט שכבר הצליח להחדיר לתודעה של היהודים שארץ ישראל השלימה היא רק חלום ששיך לערבים , לצבא הצאצא משלום עכשיו ילך ומתחבא מאחוריי שולחן עם מחשב ואחר כך גם יבוא ויאמר לי איפה לגור בארץ אבותיי
   חוצפה שדורשת התמרדות ,
   אין שכל בקודקודכם לראות שבגללכם והתייפיפות הנפש הבריאה שלכם שמקבלת את ההומו ומוכנים רק למראית עין כמובן לשחק אותה אנושיים
   תנו לחיות זוהי סיסמא שלנו לא שלכם - זהו רק עניין של זמן עד שנמחק את השטויות שהבאתם אתכם מאירופה כאילו שם מישהו התחשב במאוויים האידאולוגיים שלכם
   לאן הלכו כל אלה שהבינו מה צריך לעשות- אחד הטבעתם בים ומהשני התעלמתם ואפילו שיחררתם את רוצחיו
   באמת עצוב לי לחשוב שאתם מבזבזים את זמנכם בלהרע לאלה שמוכנים להקריב את חייהם ואת חיי משפחותיהם כי אתם לא מסכימים עם הכיפה שעל ראשם

 20. 83
  BIBI tachriz HAYOM al ariel UNIVERSITA
 21. 82
  יש ויש צורך בעוד אוניברסיטה! תגידו את האמת: שאתם לא רוצים לחלק התקציב ליותר גורמים, או שתוסיפו מקומות לימוד באוניברסיטאות
 22. 81
  הכל פוליטיקה
 23. 80
  מי יודע אולי המתנחלים מאולפנה ביקשו

  לך תדע יכול להיות שכל השקט עכשיו של הפנוי הוא בהסכמים
  אתן לנו אוניברסיטה , תדאג שיבאו לארוז לי את הדברים , תן לי כסף וכו '

 24. 79
  רופסור אומן הקטן

  http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4248207,00.html

 25. 78
  תגובה של זוכה פרס נובל

  לאחר שראשי האוניברסיטאות התנגדו להכרה במכללת אריאל כאוניברסיטה, טוען חתן פרס נובל שבחן את איכותה כי היא עומדת בכל הקריטריונים, וכי הם מונעים ממניעים פוליטיים

 26. 77
  ולמה לא מביאים תגובה של המצדדים במהלך לשם איזון ?! - ל"הארץ" פתרונים !
 27. 76
  הרי גם סיפריה תמימה או מישרת נהג אמבולנס ותקציביהם הבאים מכיסינו, הכל בכח השליטה של הנהגת המיתנחלים ונותן להם עוד כח הן לישלוט באנשיהם והן כלפי שאר הציבור בישראל. כך שאוניברסיטה תהיה עוד כלי נשק אצלם. טענותיהם לעיניין אקדמי טהור דומות לטענות האירנים שהם מפתחים גרעין לצרכי אנרגיה. בעצם המיתנחלים הרבה יותר מסוכנים ופיקחים מהאירנים ושיטת המאפיה והסחתנות שלהם הרבה יותר מתוכחכמת. אני מעורה היטב בציבור זה ויודע היטב עד כמה השליטה שם מרכזית. זה מנגנון מתוחכם שלא נסוג אלא רק כובש ומיתרחב (יותר גרוע מסרטן).
  1. חזור לכיתה ולמד לכתוב ללא שגיאות. ולעצם העניין,

   לסגור את אוניברסיטת חיפה. מספיק עם הטכניון.

 28. 75
  יש אצלם תואר שלישי בשוד קרקעות וגזל אדמות?
 29. 74
  יקבלו מעמד אונברסטיאי

  אני מתערב איתכם שבמאה אחוז היא תהיה אונבירסיטה זה הרי כוח פוליטי עצום לימין וביבי הפעם לא יפספס

 30. 73
  אני מתבייש שבמקום לפרגן - ראשי המוסדות האקדמיים בישראל זורקים רפש ומחזיקים בכזו איבה

  חשבתי שתנועת ההשכלה חזקה
  שהשאיפה להרחבת הידע והפצתו ככל האפשר תגבר על יצרים אפלים וקטנוניים
  מסתבר שטעיתי, כואב לדעת את זה.

  אני נגעל מראשי האוניברסיטאות

 31. 72
  במקום מכללה יותר מתאים שיקימו מכלאה באריאל
 32. 71
  האוניבסיטה ללימודי המדע הפוליטי של הציונות המשיחית
 33. 70
  רק השבוע היה מאמר על בר אילן וחגיגות הקרובים

  אם לא היתה עליה מברית המועצות ולא היו באים משם מדענים או אנשים עם השכלה חלקית מעולה והמשיכו כאן , לא היתה היטק ולא סטארט אפים...

  1. בלאו הכי רוב הכסף לא הולך לפרופסורים ולמחקרים אלא לסגל המינהלה
 34. 69
  סוף סוף הם אומרים את האמת ! אוניברסיטת כיבוש צבאי היא חרפה!

  תקציבי ההתנחלויות הורסים את מדינת הקו הירוק.

 35. 68
  צבועים ומתחסדים

  ממתי קינאת סופרים לא תרבה חכמה? פתאום הפרופסורים מדברים על גורל ההשכלה כי אין תקציב ?! עם כל הכבוד פרופסורים נכבדים, קצת תחרות בהשכלה תעזור מאד למדינה ולסטודנטים גם אם זה יצמק לכם קצת את הכרס השבעה. אולי סוף סוף יוכלו גם סטודנטים שלא קיבלו 750 בפסיכומטרי ההזוי והמסופסר הזה, ללמוד מקצוע הולם שמתאים לכישוריהם.
  לערבים יש אפליה מתקנת שממלאת את האוניברסיטאות עד אפס מקום ...
  ומה איתנו?

 36. 67
  כנופיה סמולנים מדושנת שמעונת לרפד רק את התחת שלהם
 37. 66
  כך כאשר נשיאי אוניברסיטה שמאלנים מטפחים את האג'נה האסלמית באוניבסיטאות שלהם. כל בוגרי אריאל עולים ברמתם המיקצועית מבוגרי אוניברסיטאות השמאל. פשוט מדהים לשמוע במדינת ישראל, הרצאות של מרצים שמאלנים המטפחים שנאה ופילוג. המוסדות האקדמים השמאלניים במדינה, הפכו להיות קן צרעות פוליטי והרסני.
  1. צודק! צודק! צודק! והא ראיה: ממכללת אריאל יצאו כבר שלושה חתני פרס נובל ועוד היד נטויה!
 38. 65
  אבל זה בדיוק הפוך - אלה שמעוניינים בהקמת האוניברסיוטה באריאל עושים זאת מסיבות פוליטיות. ואז מאשימים את המתנגדים ... קראו שוב את הפסקה האחרונה
 39. 64
  גם לירקנים אין יותר מקום. חייבים לאסור פתיחת חנויות נוספות!
 40. 63
  לעומת זאת אם הדבר היה נוגע לפתיחת אוניברסיטה בכפר קאסם אז וודאי שישראל צריכה עוד אוניברסיטה...
 41. 62
  בס"ד. המשוח למלוכה י(מ)חרבן על כל האקדמיה. תקציב או לא תקציב - אוניברסיטת אריאל קום תקום. היא בראש וראשונה מוסד יוקרה מוטה פוליטית שנוצר אך ורק למען מטרה אחת - "ומצעדנו עוד ירעים - אנחנו פה" . זה שזה יקצץ בתקציבים לאוניברסיטאות הקיימות (שבמיילא לא גומרות את החודש) וייגרום שוב לחרם אקדמאי לא מזיז לו כהוא זה.
 42. 61
  אין מחכים כהשכלה הפוליטית

  תפוחי אדמה רקובים. מישו מעוניין?

 43. 60
  תבקרו במעבדות הפיסיקה הביולוגיה והכימיה כדי להבין את האבסורד

  מעבדות מתפרקות,אמצעים מיושנים ,רקדמיה שנתקעה בשנות השמונים, מצב המחקר רע והכספים מועטים אז מה שחסר זה באמת עוד אוניברסיטה?

 44. 59
  צודקים. יש תקציב קטן מידי. להפסיק לתקצב את באר שבע ותל אביב .לכלול אריאל

  אם ראשי האוניברסיטאות צודקים, ויש תקציב קטן מידי, אזי שיפסיקו לתקצב את אוניברסיטת באר שבע ואוניברסיטת תל - אביב. אין למדינת ישראל החובה לסבסד אוניברסיטאות הקוראות לעולם להחרים אותה.
  לעומת זאת לכלול את אוניברסיטת אריאל כאחת מהשורה. היא עומדת בכל המדדים( קריטריונים), יש בה אלפי תלמידים- כולל ערבים.

 45. 58
  לא להאמין, איזו בושה

  אילו עוד תרוצים תמציאו חבורת קומוניסטים???

 46. 57
  בטח ךא צריך זבלים כאלה
 47. 56
  איך הקמת עוד אוניברסיטה מחלישה את ההשכלה הגבוהה ???

  לא ברור איך הקמת אוניברסיטה נוספת היא "פגיעה אנושה במערכת ההשכלה הגבוהה בישראל בכלל, ובאוניברסיטאות בפרט".

  הרי זה חיזוק של מערכת ההשכלה הגבוהה.

  הסיבה היא שראשי האוניברסיטאות פשוט לא רוצים להכניס עוד שותף למילייה.

  1. לרייך האשכנזי פתרונים
  2. אני אסביר לך

   עוגת תקציב המחקר היא בגודל קבוע. אם יחלקו אותה בין יותר מוסדות, כל מוסד יקבל פחות ולעומת זאת יש סיכוי סביר שבעוד שאוניברסיטאות המחקר הקיימות יאלצו להסתפק בתיקצובן הקיים, מכללת אריאל תתוקצב גם מתוך כל מיני תקציבים ומענקים המיועדים לשטחים. למשל כבר היום ( כמו שגם מופיע בכתבה) הטכניון נאלץ לותר על כמאה מרצים מוכשרים מפני שאינו יכול לתקצב אותם ואילו למכללת אריאל יש את מספר המרצים שנדרש לשם הפיכתה לאוניברסיטה (כמו שציינה המכללה) - מאין הכסף לשלם לכל אותם מרצים?

 48. 55
  כל המתנגדים - מתנגדים פוליטית

  מה אפשר לעשות שמדינת ישראל היא מדינת הייטק?
  בעד לאשר "אוניברסיטה" באריאל. זה מתבקש חברתית ומדעית. זה יקדם את פרס נובל הבא ולא יעכב אותו. יזרז את השלום ולא ידחה אותו.

  1. וכל התומכים - תומכים פוליטית
  2. שטויות! כל מוסד נוסף ותקציבים בידי הנהגת המיתנחלים נותנת להם יותר כח, וכבר עתה הם מחזיקים כל ממשלה בביצים. שהרי כל היתנהלותם המוסדית והחבתית היא כמו מאפיה, אוי לו למי שחורג מהקו, והחינוך הרבנים וישיבות ההסדר מבטיחות מיסגרות של שטיפת מח כך שלעולם ישארו הללו נאמנים לרבניהם והנהגתם. גם את הקופה הם גוזלים וגם מונעים כל הסדר (שהרי רצונם להמשיך לקיים את המדינה בתוך מדינה (מערב פרוע) שהם הקימו ומקיימים מכח הטפילות על תקציבינו.
 49. 54
  ביבי, מל"ג, זוהי שעת המבחן שלכם. שמרו על ההשכלה. זה העתיד שלנו.

  הטענות של ראשי האוניברסיטאות נכונות.
  אל תאשרו!!!

 50. 53
  נשיא אוניברסיטת בר אילן במתנגדים?
 51. 52
  הרי מדובר אך ורק בעניינים כלכליים...
 52. 51
  צביעות ובושה למוסד העיתונאות

  עד כמה העיתון שלכם מסרב להיות אובייקטיבי?
  מדוע מועלות רק טענות נגד? מדוע המרכז האוניברסיטאי "לא מסר תגובה עד כה"?
  האם זה בגלל שדוברי המוסד כבר איבדו טעם בעיתון הארץ, כי מראש ידוע להם שכך או כך תשתמשו בתגובת המוסד בצורה הרעה ביותר. או שמה בכלל לא תפרסו את תגובתו גם אם תמצא אחת כזו?
  עובדה מעניינת היא ש YNET פרסמו כתבה דומה לזו, ההבדל הקטן ששם פורסמו גם טענות בעד וגם טענות מנגד! והלא יאומן מכל קרה - המרכז האוניברסיטאי אף הוא נתן את תגובתו!!!
  האם ייתכן הדבר שYNET פירסמו כתבה אובייקטיבית החושפת את הקורא לכל צדדי הפרשה ובכך מאפשרת לקורא עצמו לגבש דעה עצמית בנושא?!?!?
  תתביישו לכם עיתון הארץ! אתם בושה למדינת ישראל!

  1. רועי, אני מניח שיש לך נטייה פוליטית ברורה, אחרת לא היית הולך ללמוד באריאל. "הארץ" פשוט כתב על חוות דעת של כול האוניברסיטאות כולל "בר אילן". הן כולן לא גומרות את החודש ולכן מתנגדות לעוד הוצאה כספית משמעותית שתקח עוד חתיכה מהעוגה הדלה שיש לאקדמיה היום. זה שידיעות מפרסם גם את העמדה של אריאל לא משנה כהוא זה. בנוסף - במידה ואתה רוצה להיות מעודכן באתר של ynet גלוש שם בדרך קבע , הוא מצויין - לא אנטישמי גזעני או חזיריקפיטליסטי ושחרר את הגולשים של "הארץ" מזעקות השבר שלך.
  2. אנסטסיה יודעת שאתה גאה?? השאר בארון. אם תפול לידיים שלה אתה מחוסל מכל הבחינות.
  3. לפרץ- כל מילה בסלע!
  4. באריאל לומדים גם ערבים. נראה לך שהם מצביעי האיחוד הלאומי?
  5. אני לומד באריאל ומצביע וחד"ש

   בגלל צירוף נסיבות הייתי צריך לבחור בין לפספס שנת לימודים או ללמוד באריאל ובחרתי ללמוד באריאל. ללמוד באריאל זה לא בהכרח הצהרה פוליטית, אלא לפעמים תוצאה של בחירה בין הרע של לתמוך בפועל בכיבוש לבין הרע של לפספס שנת לימודים. 53. 50
  Libido

  Who is going to study the effect of the tzitzit length on male male attraction in The Northern pole

 54. 49
  הכל רקוב.

  מדינה רקובה. פרלמנט רקוב. ממשלה רקובה. שלטון מקומי רקוב. שרות ציבורי רקוב. מערכת משפט רקובה. אזרחים רקובים. יאללה. לכבות את האור.

 55. 48
  אוניברסיטת ת״א בנויה על שטח כבוש

  השייך בבעלות פרטית של ערבי העונה לשם השיח מוניס.

  1. זה היה בצחוק?

   שיח מוניס הוא שמו של כפר פסלטיני שעל שטחו עומדת כיום רוב שכונת רמת אביב, ובכלל זה גם האוניברסיטה. זה לא שם של אדם.

   מעבר לזה, אם אתה רוצה להעלות לדיון ציבורי בישראל את הנכבה ואת סוגיית הפליטים, העקורים, ורכושם - אני חושב שזו בהחלט מגמה ראויה לעידוד.

  2. תירוץ ימני שחוזר בכל נושא. ישראל בגבולות 4-6-1967 זוכה ללגיטימציה בינלאומית ואילו הכיבוש גוזר על ישראל בדידות, שנאה ומלחמות.
 56. 47
  אם בעיתון "הארץ" יוצאים נגד אוניברסיטה באריאל, אני דווקא בעד
  1. אז למה אתה קורא את "הארץ"? לא חסרים אתרי חדשות ימניים!
 57. 46
  תם עידן של שליטת השמאל הרדיקאלי

  בהשכלה הגבוה במדינת ישראל. כל רשאי האונברסיטאות, כל החוקרים הם שמאלה ממרצ. זאת עובדה!

  1. זו לא עובדה, אלא עורבא פרח

   נשיא אוניברסיטת בר אילן, פרופ' משה קווה - שמאלה ממרצ?!
   נשיא האוניברסיטה העברית, פרופ' מנחם בן ששון, לשעבר ח"כ בקדימה - שמאלה ממרצ?!
   נשיא אוניברסיטת ת"א מונה ע"י גב' ליאורה מרידור, שבעלה מכהן כשר בממשלה. גם הוא "שמאלה ממרצ"?! ועוד לא דיברנו על נשיא אוניברסיטת חיפה הנכנס, עמוס שפירא, מנכ"ל סלקום לשעבר (יש מנכ"לי חברות בארץ "שמאלה ממרצ")?!, נשיאי הטכניון ומכון ויצמן. אפילו נשיאת אוניברסיטת בן גוריון, פרופ' רבקה כרמי, בספק רב אם "שמאלה ממרצ", למעשה כנראה הרבה יותר ימינה. כך גם רוב החוקרים באוניברסיטאות בישראל. בקיצור - לא "שמאלה ממרצ", אלא עורבא פרח.

  2. באמת? את הנהלות בר אילן וחיפה יותר נכון למקם ימינה מליברמן, ושאר ראשי האוניברסיטאות הם אי שם ב"מרכז" המכובס מכל תפיסה פוליטית מהותית.
 58. 45
  פוליטיקה וכסף

  לפרופסורים שפנו לעתון הארץ (למה לא לישראל היום שפחות מזוהה עם השמאל ??) חשוב בעיקר הכסף ומשכורות העתק שלהם. הנטיה השמאלנית קיצונית של האוניברסיטאות הקיימות אינה מוטלת בספק ושלא יביבלו את המח שדרישותיהם אינן פוליטיות.

  1. הכסף זה הכל

   בלי כסף אין מחקר, אין הוראה, אין כלום. האקדמיה כמו כל דבר אחר צריכה כסף כדי להתקיים וברגע שלוקחים לה מהכסף כדי לתת לאיזו מכללה רנדומלית המחקר נפגע. הממשלה יכולה להבטיח כמה שהיא רוצה שהיא לא תפגע בתקציב של האוניברסיטאות האחרות אבל הדרך היחידה לעשות זאת היא להגדיל את תקציב המחקר. היום מגדילים, מחר מקטינים, והעוגה של תקציב האקדמיה מתחלקת (לתמיד) עם יותר מוסדות - ולכולם יש פחות.

   אני שמח שלך לפחות לא חשוב הכסף כלל. אתה פטריוט ימיני גאה ורק לשמאל הקיצוני המתואב אכפת מעניינים חומריים כמו כסף :-)

 59. 44
  על אפכם וחמתכם,קום תקום.
 60. 43
  נומרוס קלאוזוס לימנונים, רק לנו מגיע כסססף
 61. 42
  לקורא הקטן

  לא הבנתי מה ההתנגדות האמיתית? הפגיעה באונ, הקיימות בעצם הקמת עוד אונ' (למרות שלא ירדתי לדעתם של הפרופ' המלומדים) או עירוב האקדמיה הישראלית באידיאולוגיה של כיבוש, כפי שמצויין בעצומה?
  מריח לא טוב..

  1. גם וגם

   א. הקמת אוניברסיטה חדשה מצריכה עוד תקציבים. חבר סגל באוניברסיטה עולה יותר כסף מאשר חבר סגל במכללה. אבל לא יהיו עוד תקציבים, אז יצטרכו לקחת מהאוניברסיטאות הקיימות ולייבש להן תקנים כדי לשדרג את אריאל.

   ב. יש גם בעיה במישור הפוליטי שתגרום לעירוב של האקדמיה בנושא שהוא פוליטי ושנוי במחלוקת.

  2. גם וגם

   א. הסבר למקרה שלא הבנת את דעתם של הפרופסורים המלומדים: הפגיעה באוניברסיטאות הקיימות תהיה קשה. שדרוג מכללה לאוניברסיטה הוא לא רק שינוי בשלט שמופיע בכניסה, אלא מחייב הרבה מאד תקציב - חבר סגל באוניברסיטה עולה הרבה יותר כסף מחבר סגל במכללה, כי הוא עוסק במחקר. מכיוון שאין כוונה להוסיף תקציבים למערכת ההשכלה הגבוהה, יצטרכו לקחת תקנים מהאוניברסיטאות הקיימות ולייבש אותן כדי לשדרג את המורים במכללת אריאל. מי שיסבול מזה הכי הרבה הם מדענים צעירים שמחפשים עבודה, כי במקום לתת להם תקנים, ישדרגו את התנאים באריאל.

   ב. אכן צריך להזהר מעירוב של אקדמיה בפוליטיקה. מכללת אריאל קמה מסיבות פוליטיות ומקודמת מסיבות פוליטיות ולא אקדמיות. זה דבר רע ומסוכן.

 62. 41
  די כבר

  עירוב האקדמיה הישראלית באידיאולוגיה של כיבוש מערער את הקשר הזה ומאיים לפגוע ביכולת התפקוד של האקדמיה הישראלית". ----- התנגדות לא פוליטית??????????

  1. לא, לא פוליטית, עניינית. האוניברסיטאות בישראל אכן תשלמנה

   מחיר כבד על הפיכת ההשכלה הגבוהה לכלי נוסף במאבק להשתלטות על אדמת הארץ. הקשרים ושיתופי הפעולה הבינלאומיים, שהם נשמת אפה של כל אוניברסיטה עוד מאז ימה"ב, ייספגו מכות נוספות. ללא שיתוף פעולה בין לאומי, האקדמיה בארץ היא כאין וכאפס (זה נכון לגבי כל מוסד אקדמי - אפילו אלה שממוקמים במטרופולינים משגשגים, וודאי אלה שתקועים בפרובינציה).
   ולכן, בין אם ארץ ישראל השלמה היא חלומם הרטוב או חלום הבלהות של אנשי ות"ת, הם יודעים היטב שהמוסדות שלהם ייפגעו קשות מהפיכת המכללה באריאל לאוניברסיטה. התנגדותם אינה פוליטית אלא עניינית.

 63. 40
  ההחלטה שכבר נפלה

  סוגיית האוניברסיטה היא הרי סוגיית הביצה והתרנגולת. כל עוד המוסד איננו אוניברסיטה הוא בקושי מסוגל לקיים מחקר ברמה גבוה מפני ש: 1) המחקר איננו מתוקצב. חבר סגל חדש שנקלט במוסד כמו מכללת אריאל זוכה לכל היותר במענק קליטה של 20,000-30,000 ₪. זה בהחלט יכול להספיק לתיאורטיקן לרכוש עמדת מחשב ודיו למדפסת. ואילו החוקר המעבדתי שרוי בבעיה לא קטנה. או שהוא זוכה במענקי מחקר מקרנות תחרותיים או שפשוט מוותר על המחקר ומתרכז בהוראה. אך הזכייה בקרנות תחרותיים הרי תלויה בהישגים קודמים ושוב אנחנו מגיעים לסוגיית הביצה והתרנגולת. 2) גם החוקר שהצליח להניע מחקר נמצא בברוך לא קטן במוסד כמו אריאל. הוא מחויב בכפל שעות הוראה לאומת עמיתו באוניברסיטה. אבל זאת לא רק הוראה אלה גם איכותה. כך למשל הוא מחויב במענה הטלפוני לסטודנטים (מה שלא קיים באוניברסיטאות), כך שרוב יומו מסתובב סביב הוראה. בנוסף לכך ישנה גם תקרת זכוכית לקידומו והיא הדרגה של מרצה בכיר. כידוע ועדות הקידום של המכללות אינן רשאיות להעניק דרגה של פרופסור והסמכות ניתנת לוועדה של ות"ת. וזו האחרונה מקשה בכל דרך אפשרית. כך למשל אחד התנאים המרכזיים שם הוא ההצלחה של תלמידיו של המועמד (הדוקטורנטים). אך איך ניתן לעמוד בתנאי זה כאשר המוסד לא רק שלא מעניק תואר דוקטור אלה שלרוב המחלקות אין אפילו את התואר השני? אז ישנם לא מעט חברי סגל עם פורטפוליו מכובד של פרסומים וציטציות, אשר כבר מזמן היו מקודמים באוניברסיטה, אך נשארים תקועים במכללה. עצם המצב שולל מרבים כל מוטיבציה להשקיע במחקר כאשר אפשר לעשות לביתם: לקחת שעות הוראה במוסדות אחרים וכדומה. ולמראות כל הנ"ל הישגיו של המוסד באריאל בתחום המחקר הינם בלתי-מבוטלים והביצועים פר חבר סגל לא נופלים רחוק מהאוניברסיטאות, דבר שהוא לדעתי בגדר נס. התמונה שקיימת בתודעה הציבורית לגבי מכללת אריאל היא מתנחלים וקנאים הדתיים. אך היא רחוקה מאוד מהאמת. חברי סגל במוסד היו דוקטורנטים מין המניין אשר כידוע גם יוצאים לחו"ל לפוסט-דוקטורטים. התקנים באוניברסיטאות בישראל הינם נדירים ביותר (כמות התקנים הרי תלויה בכמות הסטודנטים אשר רק הולכת ופוחתת באוניברסיטאות). כך שרוב הדוקטורים הצעירים נשארים בחו"ל. מה גם שיוקר המחייה ורמת החיים בישראל אינם יכולים להוות מוקד משיכה. מאידך, כמות הסטודנטים הולכת וגודלת במכללות ושם אכן ישנם התקנים. אך מעטי מעט הרי מסכימים לחזור ע"מ להיקלט במוסד כגון מכללת אריאל בעקבות הקשיים בקידום שידועים לכל. והרי אין עוד מוסדות בישראל שעוסקים במחקר רציני ויש בהם תקנים. ואז במקום לעודד וליצור תנאים הולמים, המערכת עושה דמוניזציה ושמה כל מקל אפשרי בגלגלים. האים הדוקטורים הצעירים להנדסה ומדעי הטבע החליטו למקם את המוסד מעבר לקו הירוק? לא ולא. המערכת בכבודה ובעצמה הרי החליטה על כך. אז על זה בדיוק נאמר "גם רצחת וגם ירשת".
  מתוך ידיעות הפנימיות אני שומע שההחלטה כבר נפלה והמכללה באריאל לא תשודרג לאוניברסיטה. לדעתי מדובר בהחלטה שגויה שתשאיר לפחות כמה עשרות אם לא מאות מדענים ישראליים צעירים בחו"ל. הם כבר יתרמו לשגשוג המדע במדינות אחרות. ואילו בישראל ייפגע עקרון התחרותיות באקדמיה אשר תמשיך בריקבונה ותתבצר בקסטות הקיימות.

  1. פרופסור אמריטוס יקר, למה לא לשדרג מכללה אחרת? הרי יש מועמדות רציניות לכך!
  2. אבל למה דווקא באריאל? חסרות מכללות טובות בישראל? חייבים לבחור מכללה גרועה מעבר לגבול?
  3. שטויות, חיפה ובר אילן עם כל התקציב עדיין נשארו ברמה של מכללות

   אין צורך בעוד אוניברסיטאות, יש להוריד חלק מהאוניברסיטאות הקיימות לדרגת מכללות ולא להיפך.

  4. דבריך ראויים לתגובה

   אך אתה משלה את עצמך שחוקרים ישראלים צעירים ומוכשרים יעזבו את "סיר הבשר" ותנאי העבודה המצוינים במוסדות מחקר מעבר לים וידהרו בהמוניהם לאריאל. חברי שחזרו מעוניינים במשרה בטכניון, במכון ויצמן או באוניברסיטה העברית, אלו מוסדות יוקרתיים ומכובדים בעולם. הכל בעולם יודעים, חוץ מהעיוורים מרצון, היכן בדיוק נמצאת אריאל, החרם על ההתנחלויות ועל המפעלים מעבר לקו הירוק בעולם צובר תנופה. מי יבחר מרצון במעמד של מצורע? אם קיים צורך באוניברסיטה חדשה, שתקלוט מדענים חוזרים ותספק את הצמאון הגדול לתארים אקדמיים הקיים בישראל, אז בוודאי שמקומה לא מעבר לקו הירוק.

  5. כל מה שכתבת נכון לגבי הרבה מכללות בארץ

   האם במכללת ספיר מענק הקליטה גבוה יותר? האם במכללת הקיבוצים יש לחוקרים זמן להשיג מענקי מחקר מבחוץ? להם אין יותר שעות הוראה מאשר למרצים באוניברסיטאות? אז מה אתה מציע? שנהפוך את כולם לאוניברסיטאות?

   יש כבר מספיק אוניברסיטאות בארץ ואין למדינה כסף להקים עוד ועוד, אלא אם הדבר יבוא על חשבון אלו הקיימות, מה שכמובן יפגע באיכות המחקר וההוראה שלהן. כמו שכבר נאמר במאמר ע"י מספר אנשים, אם המדינה רואה לנכון לקדם מכללה לאוניברסיטה (מה שאומר שינתנו לה עוד הרבה תקציבים) צריך להתייעץ עם מומחים ולהחליט איזו מכללה לפי איזורי דרישה של סטודנטים ועוד פקטורים נוספים. ברור לכל מי שעיניים בראשו שההחלטה על זהות המכללה (דווקא זו באריאל) נובעת משיקולים לא מקצועיים אלא פוליטיים וכשהחלטה נעשית בלי להתייעץ עם אנשי מקצוע היא תמיד גורמת נזק.

  6. אורכידאה - טוב שחזרת! נהניתי בעבר לקרוא את תגובותייך
  7. להיפך - שדרוג המכללה ישאיר חוקרים בחו"ל

   באוניברסיטאות הקיימות חסרים תקנים ואפשר לקלוט עוד חברי סגל רבים.
   שדרוג המכללה משמעו שדרוג כל המורים במכללה, גם אלה שלא עוסקים ולא עסקו במחקר לתקנים של חוקרים באוניברסיטה בעלות עצומה, שתבוא על חשבון הקצאת תקנים לחוקרים צעירים בחו"ל. זו זריקה של עשרות מיליוני שקלים.
   במילים אחרות, אם יש כסף, האם צריך לתת אותו למחלקה קיימת באוניברסיטה כדי שתקלוט מדען ישראלי שנמצא בפוסטדוקטורט, או למכללה כדי שמישהו לא כל כך טוב שכבר נמצא שם שנים ולא פרסם כלום יקבל מעמד משודרג?

  8. מוסד גזעני הוא לא אוניברסיטה או מיכללה הוא מיועד לחזירונים בלבד
  9. דבריך לא ברורים

   אתה כותב שמניעת שדרוג המכללה תהיה לדעתך "...החלטה שגויה שתשאיר לפחות כמה עשרות אם לא מאות מדענים ישראליים צעירים בחו"ל".
   אבל אם אתה אכן פרופ', אתה צריך לדעת שבדיוק ההיפך הוא הנכון. מה שמוצע פה הוא לקצץ תקציבים (כלומר תקנים למדענים צעירים) מהאוניברסיטאות הקיימות ולהעביר אותם למכללת אריאל, כדי שיקראו לה אוניברסיטה. התקציבים האלה לא ילכו לחברי סגל חדשים, אלא כדי לשדרג את התנאים למי שכבר שם. אבל מי שכבר שם הם אנשים שרובם לא נמצאו מתאימים להתקבל לעבוד באוניברסיטה ולא עוסקים במחקר רציני (גם אם פה ושם יש יוצאים מהכלל).
   אם יש כסף, לא עדיף להשתמש בו כדי לקלוט את אותם מדענים באוניברסיטאות הקיימות?

  10. ל-א

   המטבח התקציבי הוא מורכב יותר וקשור למספר סטודנטים. לכן שדרוגה של מכללת אריאל לא הייתה אמורה לפגוע בתקנים פנויים באוניברסיטאות, אשר ממלא כמעט ואינם קיימים (ואני בכוונה מדבר בלשון העבר). עם כל הנפוטיזם ושאר הדברים (אשר לפחות כלפי בר-אילן מופיעים בדו"ח מבקר המדינה) מדובר בלא יותר מזעקת הקוזק הנגזל. ובתור אחד שבילה במערכת עשרות שנים אני יכול להגיד לך – גם אם אוניברסיטאות יזכו בתוספת תקציבים – פתיחת תקנים חדשים תהיה עצלן בעדיפות האחרונה.

   מדובר כאן באיפה ואיפה ומשטר קסטות פסולות. מחד ישנם מדענים ראויים אשר מסיבות כאלה ואחרות (לאו דווקא ענייניות) לא זכו בתקנים האוניברסיטאיים והם נשארים משוללי קידום. ומאידך ישנם חתולים שמנים ובטלנים אינטלקטואליים אשר דווקא כן זכו בתקנים מסיבות בלתי-ענייניות. לא כל מי שנמצא באוניברסיטה הוא חוקר מהולל ולא כל מי שמר גורלו להיות במכללה הוא בינוני.

  11. ל-א

   המטבח התקציבי הוא מורכב יותר וקשור למספר סטודנטים. לכן שדרוגה של מכללת אריאל לא הייתה אמורה לפגוע בתקנים פנויים באוניברסיטאות, אשר ממלא כמעט ואינם קיימים (ואני בכוונה מדבר בלשון העבר). עם כל הנפוטיזם ושאר הדברים (אשר לפחות כלפי בר-אילן מופיעים בדו"ח מבקר המדינה) מדובר בלא יותר מזעקת הקוזק הנגזל. ובתור אחד שבילה במערכת עשרות שנים אני יכול להגיד לך – גם אם אוניברסיטאות יזכו בתוספת תקציבים – פתיחת תקנים חדשים תהיה עצלן בעדיפות האחרונה.

   מדובר כאן באיפה ואיפה ומשטר קסטות פסולות. מחד ישנם מדענים ראויים אשר מסיבות כאלה ואחרות (לאו דווקא ענייניות) לא זכו בתקנים האוניברסיטאיים והם נשארים משוללי קידום. ומאידך ישנם חתולים שמנים ובטלנים אינטלקטואליים אשר דווקא כן זכו בתקנים מסיבות בלתי-ענייניות. לא כל מי שנמצא באוניברסיטה הוא חוקר מהולל ולא כל מי שמר גורלו להיות במכללה הוא בינוני.

  12. דבריך עוד פחות ברורים

   תקציב ההשכלה הגבוהה קבוע. אמנם יש נוסחה לחלוקת הכספים, אבל אם תוסיף עוד אוניברסיטה והעוגה לא תגדל אז יצטרכו לקחת מהאוניברסיטאות הקיימות ולהעביר לאריאל. זה ברור לכל אחד.
   כמו כן יצטרכו לזרוק כסף על כלום - לשדרג את המעמד של מורים באריאל שבכלל לא עוסקים במחקר למעמד של חוקרים - עם הוראה מופחתת, תקציבי מחקר וכו'.

   אם יש בעיות בבר-אילן אז צריך לטפל בהן - זה בכלל לא קשור לאריאל. נכון, אולי יש פה ושם מדענים ראויים שלא קיבלו תקן באוניברסיטה ופה ושם אנשים פחות ראויים שמצאו את מקומם באוניברסיטה שלא בצדק. אבל מכאן להסיק שאפשר לזרוק לפח את הסטנדרטים ופשוט להפוך מכללה לאוניברסיטה יש מרחק רב. המקרים האלה הם יוצאים מהכלל שמעידים על הכלל, ואילו במכללה זה הפוך - החוקרים הראויים שם הם היוצאים מהכלל.

   אני נמצא בתוך המערכת, ולפחות בסביבתי הדברים נעשים בצורה עניינית, התקציבים מופנים ככל האפשר לתקנים חדשים והמועמדים נבחרים על פי הישגים מחקריים. אתה מרשה לעצמך להשמיץ בצורה פראית של כל המערכת האוניברסיטאית בגלל מקרה בעייתי כזה או אחר שמוכר לך.

 64. 39
  look for better tirutzim they dont sound serious

  I don't know whats a big deal not to have a university status for ariel..It seems that an old esteblishment trys to keep their own grants. look what they say it's not a political but they mentioned their fears about a risk being isolated in europe based on this desicion. as always in israel everyone is try to keep their own benefits

 65. 38
  אנחנו מועדון סגור-אין כניסה לימנונים
 66. 37
  אם אפשר להקים יחידה מיותרת בהדסה למקורבת למה לא אוניברסיטה מיותרת. החמורים ישלמו
 67. 36
  סימן שאלה גדול

  בעוונותיי, לימדתי במכללת אריאל בין השנים 1992-1999 (8 שנים). לכל אורך הדרך טענתי דברים שיש בהם לכאורה כדי לומר שמדובר במוסד מופקר. הבעתי זאת גם במכתבים אל משרד דיקן המכללות באוניברסיטת בר-אילן. לו הייתי בגדר מוציא דיבה, היו מן הסתם תובעים אותי. אך השתיקה הרועמת מדברת בעד עצמה.
  זאת ועוד: בשעתו נערך באוניברסיטת בר-אילן - נותנת החסות האקדמית למכללה - תחקיר רחב הקף בנוגע לתפקודה של המכללה. השתתפו בו עשרות נשאלים מבין אנשי הסגל שלימדו שם, ובהם גם אני. ככל שידוע לי, רקטור אוניברסיטת בר-אילן דאז החליט לבסוף לגנוז את מסקנות החקירה, ונראה בעליל שאלמלא כן, צריך היה לסגור את המכללה הזאת. כל זה אומר דרשני.

  1. נא לפרט... בינתיים אין בשר בתגובה שלך
  2. מצעתי אותך

   ה'' סוף סוף מצעתי אותך!!!! היתה מרצה שלי ללשון. בגלל רמת הרצאות שנתת עד היום אני מחפש אבעודה!!! 1992-1999 שנים אחי שכורות של המסד, סגל אנק היה שם. קיבלתא מעה בלישון!!! תודע לך

  3. נשמע מעניין. אתה יכול לפרט?
  4. בר אילן זו לא האוניברסיטה שיאיר לפיד התקבל בה למסלול מצטיינים לדוקטורט (ופסח על הצורך בבגרות, תואר ראשון, ותואר שני)? אם בר אילן מתביישת בהשגי בת חסותה, בת חסותה כנראה באמת לא מצטיינת במיוחד
 68. 35
  קנאת סופרים תרבה חכמה
 69. 34
  כסף , הרי ברור שתורמים יעבירו את כספם לאוניברסיטה יהודית ציונית .
 70. 33
  צודקים

  אתם יודעים מה קטע? לומדים שם המון (סביב 45%) תושבים ערבים :). לא מגיע להם אמת!!!

 71. 32
  אחרי שהתלהמות אנשי האקדמיה במלוא עוצמתה הפוליטית לא הצליחה, בחרו ה"אינטלקטואלים" לבהיא נימוקים ענייניים? מעולה, בדיוק בזמן.
 72. 31
  כמעט שיכנעו אותי

  עד שקראתי את המשפט האחרון והבנתי את המניעים האמיתיים. הם לא דאגה לעתיד ההשכלה הגבוהה בארץ.

 73. 30
  עלאק לא נובע ממנעים פוליטים זה כמו להגיד שצימצום גזי חממה לא קשור לאיכות הסביבה
 74. 29
  העשור של הליכוד הרס את המדע לא מפליא בכלל
  1. ישראל היא חוד החנית של הקידמה טכנולוגית. איזו הודעה תמוהה.
 75. 28
  אריאל ראויה להיות אוניברסיטה!!

  דיי כבר לפוליטיקה!! האוצר התחייב שלא תהיה פגיעה באוניברסיטאות דיי למשחקים!!
  אריאל ברמה אוניברסיטאית וצריכה להיות מוכרת כאוניברסיטה מזמן!!

  1. אריאל לא ראויה! היא מוסד פוליטי שמפעיל פרוטקציה כדי לשדרג את עצמו!
  2. אה, טוב, אם דניאל אומר...

   אריאל רחוקה מאד מלהיות ברמה אוניברסיטאית. השאלה היא מה הרמה המחקרית של רוב המורים שם, לא של כמה מקרים מיוחדים.

   האוצר התחייב שלא תהיה פגיעה? נו, באמת. האוצר לא מתכוון להוסיף תקציבים למערכת האוניברסיטאית, כך שיצטרכו לקצץ תקנים, שגם כך חסרים, מהאוניברסיטאות הקיימות כדי לשדרג מורים שלא מגיע להם לתקן של חוקרים.

   די לפוליטיקה - נכון. כל ההקמה של מכללת אריאל היא פוליטית, והיא המכללה היחידה שמקימים עבורה גוף פוליטי מיוחד ("מל"ג יו"ש") כדי שיכשיר אותה. והסיבה היחידה שרוצים לשדרג אותה הוא לחץ של פוליטיקאים, לא צורך אקדמי.

  3. טוב, אם כתבת סימני קריאה אז אתה בטח צודק!!

   אריאל דווקא לא ברמה אוניברסיטאית. אולי יש שם פה ושם מישהו שעושה מחקר סביר, אבל יש שם גם הרבה מאד מורים שלא נמצאו טובים מספיק כדי לעבוד באוניברסיטה ולא עושים ולא עשו שום מחקר.
   האוצר לא התחייב לשום דבר - הכוונה היא לקחת כסף מהאוניברסיטאות הקיימות כדי לתת תקציבים לאנשים באריאל שלא ראויים לזה.

  4. אריאל ראויה להיות עיר מחוז בפלסטין.

   במקרה של שלום בין שתי מדינות או במקרה של מדינה דו-לאומית שהקמתה החלה בעליית הליכוד לשלטון

  5. ממש לא, קרא את דברי פרופ זייפמן

   השנה נפתח בית ספר לרפואה בצפת. קדמה לכך ועדה שבחנה האם יש צורך בפקולטה כזו ואיפה צריך וניתן למקם אותה.
   אחר כך כונסה ועדה לבחינת המועמדים להקמת הפקולטה שנענו למכרז (רוב האוניברסיטאות בארץ הגישו מועמדות.
   כך נבחרה בר אילן
   איפה מסקנות הועדה? איפה המכרז ולמה נפסלו מכללות גדולות אחרות כמו תל חי ובראודה או ספיר?
   מעולם הדברים האלו לא קרו כי הפיכת אריאל לאוניברסיטה היא חזון פוליטי של ממשלה ימנית ולא תוצר של שיקול דעת אובייקטיבי וצרכים אקדמיים.

 76. 27
  מתנגדים מכל הסיבות הלא נכונות

  אין שום בעיה לפתוח גם עוד עשר אוניברסיטאות מחקר בישראל. יש במי למלא את התקנים, והמחקר יפרח, גם אם לאו דווקא במוסדות הישנים.

  הבעיה עם המכללה באריאל היא אחרת לגמרי. היא כן פוליטית, כי אין למדינת ישראל סמכות להקים אוניברסיטאות בשטח כבוש (ובטח ובטח כשהמוסדות הללו אינם משרתים את האוכלוסייה הכבושה, אלא רק את אזרחי המדינה הכובשת). והיא גם אקדמית, כי איכות המחקר והסגל במכללה באריאל היא, למרות כמה יוצאים מן הכלל פה ושם, גרועה בתכלית (מסיבות ברורות: המכללה נועדה להיות חממה לאנשי ימין באקדמיה, וכקריטריון הבחירה הוא לפי שייכות פוליטית ולא לפי מצוינות אקדמית, התוצאות בהתאם). יש בישראל מכללות אחרות שראויות בהרבה לזכות בשדרוג לאוניברסיטה (מכללת ספיר בשדרות, למשל, נחשבת כבר היום למובילה בישראל בכמה תחומים, ודובר בזמנו גם על מכללת עמק יזרעאל).

  1. אתה בטח מהמחלקה לממשל בבן-גוריון. לא הגיע הזמן לסגור אתכם ?

   אם המל"ג כן היה נוהג ביושר המחלקה הייתה נסגרת בשל חוסר איזון אקדמי.

  2. טענות לא ענייניות
  3. טענות ממש לעניין דוקא. אם לא ענייניות לדעתך אנא נמק, אחרת טענתך באמת אינה עניינית
 77. 26
  בן גוריון וחיפה הרי אוניברסיטאות פלסטיניות מוצהרות למה לא אחת ליהודים ?
  1. יש כבר אוניברסיטה יהודית דתית, המוגדרת גם ככזו - בר אילן
 78. 25
  אינטרס

  לא הבנתי מה הבעיה ,האם האוניברסיטאות מממנות את האוניברסיטה באריאל? האם אישור פתיחה והקמת האוניברסיטה תפגע בכיס של המרצים בשאר האוניברסיטאות ?האם רמת הלימודים כ"כ ירודה שהתלמידים לא יעברו את הבחינות לקבלת התואר ?האם הלימודים חייבים להיות במרכז בגלל דרישה מסויימת ?רמת חיים ?האם אריאל היא לא חלק ממדינת ישראל ?הרי המדינה היא שנתנה אישור קיום שם ,וגרים שם מכל השכבות אוכלוסין .מי שגר שם היום בעבר היה גר במרכז והם לא מיוחסים אז מה בעצם ההסבר והבעיה ? מוזכרת המילה פוליטיקה מספר פעמים ואילו רמת לימודים או הצלחה בלימודים או עמידה ברמת הדרישה לאוניברסיטה אף לא פעם אחת אז אולי שאבין באמת למה ?אני בטוח שאני לא היחיד שלא כ"כ מבין .

 79. 24
  אוניברסיטת מחקר האחרונה שהוקמה פה,אוניברסיטת באר שבע בשנות ה70.זה שיש צורך בעוד אוניברסיטה גם הדיוט יודע.שאלה אחרת אם באריאל.אז זה הדיון.
 80. 23
  ביבי לא רוצה משכילים. אחרת מי יצביע לו?

  מאשפזים אנשים או בישיבות, או באריאל. העיקר שלא ישכילו

 81. 22
  בפסקה האחרונה יצא המרצע מן השק

  אין משהו יותר פוליטי (ויותר קלוקל) מנוסח העצומה שבפסקה האחרונה.
  רוב הכתבה באה לציין שמדובר בהתנגדות עניינית ולא פוליטית, באה הפסקה האחרונה והפכה את הקערה על פיה.

  1. והקמת האוניברסיטה אינה מעשה פוליטי? אין משהו יותר פוליטי ויתר קלוקל מהקמת אוניברסיטה באריאל. האינטרס הוא פוליטי מובהק
 82. 21
  כמה שווה מוסד אקדמי שקצין בכיר דירג אותו כ"מרכז אוניברסיטאי"?

  אין כל צורך באוניברסיטה נוספת בישראל, גם כיום קיימת זילות של האקדמיה כשכל זב ומצורע מנפנף בדיפלומה שלפעמים אינה שווה אף את הנייר עליו הודפסה. הכרזה על המוסד האקדמי הלא מכובד באריאל כעל אוניברסיטה היא צעד פוליטי, לא חכם ולא נבון.

  1. הגדרת יפה. מצד אחד "אוניברסיטה" בכפיפות למפקד הצבאי בגדה המערבית - בדומה לנשיא הנבחר במצרים שכפוף למועצה הצבאית העליונה

   ומצד שני, הפיל הגדול בחדר שלא מדברים עליו : מתן מעמד "אוניברסיטה" לאריאל והשוואתה לאוניברסיטאות המוכרות במדינת ישראל הלגיטימית בקו הירוק - תכתים את שאר האוניברסיטאות. מכאן קצרה הדרך לגופים אקדמיים רציניים בעולם להחרים את כל האוניברסיטאות במדינת ישראל. אם מדינת ישראל לא מבחינה בין "אריאל" בשטחים הכבושים ובין שאר האוניברסיטאות - אז מדוע שהאקדמיות הרציניות במערב יעשו הבחנה כזאת ?

 83. 20
  להתנחלויות תמיד יש תקציב: מצב ההשכלה הגבוה לא מעניין את הממשלה - ההתנחלויות כן
  1. יש גם תקציב למוסדות אנטי ציונים בסכנון אוניברסיטה של תל אביב

   יש גם תקציב למוסדות אנטי ציונים בסכנון אוניברסיטה של תל אביב

  2. לא כל מי שאינו תומך בדעתך ובהתחלויות הוא אנטי ציוני. נהפוך הוא - "מפעל" ההתנחלויות מחופש לציונות אך בעצם מחסל אותה.
 84. 19
  To Haaretz's Picture Editor

  Why choose only pictures of religious women with their hair covered when showing students at Ariel College? aren't the majority of students secular?

  1. No, the majority is religous
 85. 18
  לקרוא ולבכות. תמיד יש מקום לעוד מוסד מחקרי. תמיד יש מקום לעוד מוסד שיכשיר סטודנטים. תמיד יש מקום לעוד מוסד שיכול לפתוח דלת לתחומים חדשים. לא שאפשר להאשים את נשיאי האונברסיטאות, שנלחמים פה על התקציבים שלהם. ספק אם יש פה עניין של מחקר או ידע. הכל כסף.
  1. נכון, אבל למה מכללה פוליטית ולא מוסד מועיל כמו מכללת ספיר בשדרות?
  2. לא נכון. עדיף לרכז כוח מאשר לפזר משאבים
  3. אין לעיניין ולא כלום לעיניין עוד מוסד, יש כאן רצון לעוד כח בידי המיתנחלים, זו לא תהיה אוניברסיטה רגילה, כמו ששום מוסד בשטחים לא מיתנהל עצמאי אלא הוא חלק ממאגר הנשק והעוצמה שאוגרים המיתנחלים ובעיקר הנהגתם.
  4. או אולי מכללות באזור הצפון

   לא צריך עוד אוניברסיטה במרחק של 20 דקות נסיעה מאוניברסיטת תל אביב

 86. 17
  ממשלה עם סולם ערכים מעוות
 87. 16
  הימין הישראלי המוטרף, הסיקריקי, הפוסט-ציוני, מבקש בכל מחיר להמית נפשנו עם פלשתים

  לצאת מיד מהשטחים, למתוח גבול לאומי ברור לאורך הקו הירוק! אסור שהקריאה הזו תהפוך להד נוסטלגי להפגנות שלום-עכשוויות שכביכול עברו מן העולם יחד עם רבבות המוחות שברחו. הרלוונטיות שלה לא היטשטשה - ויש להדהד אותה בראש חוצות כדי למנוע את שחיקתה יחד עם הסיכוי להמשיך להתקיים כאן כמדינת לאום נורמטיווית.

  סילוק הכובש הישראלי מהשטחים הפלסטיניים הוא מאבק על חייה של הציונות.

  1. אורלינג הטיפש
  2. חמוד, הערבים מחפשים להמית אותך ללא שום קשר לימין.

   בהצלחה בכבשנים

  3. קשקוש. כל מטר שישראל זזה ממנו מיד מתמלא בטרור אנטי ציוני - ד' לבנון, עזה, עכשיו סיני. לאפשר זאת ביו"ש זו התאבדות, לעניות דעתי.
  4. אם אני לא טועה השמאל יותר קרוב לזה

   סיקריקי, פוסט ציוני ומבקש להמית נפשנו עם פלישתים
   נשמע לי כמו שמאל לא?

  5. כל מילה בסלע אורלינג. ימין זה פאשיזם טהור. אין שם אהבת אדם.
 88. 15
  אוניברסיטה באריאל תיקון עוול היסטורי

  כשבנציון נתניהו רצה להתקבל לעבודה באוניברסיטה העברית בירושלים סירבו לקבלו בגלל דעותיו הימניות. לכן חשוב להפוך את אריאל לאוניברסיטה כמשקל נגד לאוניברסיטאות הצבועות באדום של השמאל.

  1. כשעבדתי בספריה הלאומית הפרופ' המכובד בא לשאול ספרים ודרש שהספרנים ישאו אותם למכוניתו. דרישה מאד מאד חריגה. בסוף נכנעו לו. ההתנהגות הזו היא מאד חריגה לגבי הפקולטה למדעי הרוח בעברית.
  2. שקר וכזב. פרופסור בן ציון נתניהו לא קיבל קתדרה בעברית כי פרופסור ביינארט היה בולט ממנו בהישגיו האקדמיים

   פרופסור ביינארט היה אמנם צעיר מעט מנתניהו אך מומחיותו בתולדות יהדות ספרד בימי ביניים ובתחום האנוסים ומשפט האינקויזיציה הציבה אותו בשורה הראשונה של החוקרים בשטח זה בעולם, ביינארט הוא חתן פרס ישראל ודוקטור כבוד ממוסדות אקדמיים רבים בעולם. ואגב, חיים ביינארט היה חבר פעיל באצ"ל ואפילו נחטף בעת ה"סזון" ב 1945. מה תאמר על כך?

  3. אני עבדתי באריאל
  4. יש להפריך אחת ולתמיד את השקר שמשפחת נתניהו מטפחת בקפידה


   שקר וכזב. פרופסור בן ציון נתניהו לא קיבל קתדרה בעברית כי פרופסור ביינארט היה בולט ממנו בהישגיו האקדמיים.
   פרופסור ביינארט היה אמנם צעיר מעט מנתניהו אך מומחיותו בתולדות יהדות ספרד בימי ביניים ובתחום האנוסים ומשפט האינקויזיציה הציבה אותו בשורה הראשונה של החוקרים בשטח זה בעולם, ביינארט הוא חתן פרס ישראל ודוקטור כבוד ממוסדות אקדמיים רבים בעולם. ואגב, חיים ביינארט היה חבר פעיל באצ"ל ואפילו נחטף בעת ה"סזון" ב 1945. מה תאמר על כך?

  5. כנסו כנסו


   שקר וכזב. פרופסור בן ציון נתניהו לא קיבל קתדרה בעברית כי פרופסור ביינארט היה בולט ממנו בהישגיו האקדמיים
   פרופסור ביינארט היה אמנם צעיר מעט מנתניהו אך מומחיותו בתולדות יהדות ספרד בימי ביניים ובתחום האנוסים ומשפט האינקויזיציה הציבה אותו בשורה הראשונה של החוקרים בשטח זה בעולם, ביינארט הוא חתן פרס ישראל ודוקטור כבוד ממוסדות אקדמיים רבים בעולם. ואגב, חיים ביינארט היה חבר פעיל באצ"ל ואפילו נחטף בעת ה"סזון" ב 1945. מה תאמר על כך?

  6. ולתת שם תקן לבנצי נתניהו?
 89. 14
  שדרוג מעמדה של המוסד באריאל

  אני מצר על דעתו של בן דודי פרופ׳ פרץ לביא בעניין של המוסד באריאל אני חושב שתוספת עוד מוסד אקדמי נערץ באריאל יביא להפחתת שכר הלימוד האקדמי ויעלה את רמתו

  1. איך בדיוק?

   שכר הלימוד הרי מסובסד ע"י המדינה.

   רמת המוסד אכן תעלה משום הוספת התקנים, אך אלה יבואו על חשבון שאר האוניברסיטאות, מה שיוריד את הרמה האקדמית הכללית בארץ.

   זה לא שנוסף פתאום כסף לקופת האקדמיה. אותם משאבים, שבקושי מספיקים לאוניברסיטאות הקיימות, יחולקו על-פני יותר מוסדות.

  2. שכר הלימוד קבוע בכל המוסדות הציבורים
  3. זו תהיה אוניברסיטה מטעם הנהגת המיתנחלים, וכל פעולה שלה תבוא לקדם עיניינם. זו לא תהיה אוניברסיטה חופשית.
  4. משקיעים מיליונים כדי לרצות מתנחבלים באריאל, משקיעים מיליונים כדי לרצות מתנחבלים בבית אל, משקיעים מיליונים כדי לרצות מתנחבלים בנוקדים, משקיעים מיליונים כדי לרצות מתנחבלים בגבעת אסף. מאיפה הכסף???!!
  5. להיות חבר סגל באריאל זו התאבדות אקדמית ולכן אוניברסיטה שם אף פעם לא תתקרב אפילו למעמד של "מוסד נערץ"

   עדיף להיות חבר סגל במכללות מאשר באריאל, איזה מדענים מהעולם יסכימו לדעתך להתקרב לשם ולייצר שת"פ עם מדענים שם? איזה תקציבים יצליחו מדענים מאריאל לגייס מקרנות מחוץ לארץ? בן דוד שלך יודע כנראה קצת יותר ממך איך הדברים עובדים. אוניברסיטה באריאל תהיה פח אשפה אקדמי שתגרום נזק, וזה עוד לפני שהתחלנו לדבר על איך זה שצבא מנהל אוניברסיטה.

  6. זורקים מליארדים על תנאי שופטים

   לפי התאוריה של השופטים עצמם, כדי שישפטו בנאמנות כדי שלא יפחדוווו עליהם לקבל את התנאים הטובים ביותר תנאי שכר ועוד הטבות וגם תנאי פנסיה מופלגים. שופטים באמת אינם פוחדים לעשות כל מעשה הונאה ועולה. מליארדים הולכים על כך, וגם על נציבות תלונות הציבור על שופטים המחפה.

 90. 13
  פוליטי לגמרי. למה צריך עוד אוניברסיטה דווקא שם, כשבמרחק של 40 דקות נסיעה יש שלוש אוניברסיטאות?

  למה לא פותחים אוניברסיטה בגליל?
  יכול להיות מנוף לפיתוח האזור ויצירת מקומות עבודה.
  אריאל? חצי שעה נסיעה מירושלים, ארבעים דקות מתל אביב ובר אילן. אפשר גם למנות את המרכז של האוניברסיטה הפתוחה ברעננה.
  ההחלטה פוליטית, כל נסיון להתעלם מהעניין הפוליטי ולקשור אותו לעמידה בהישגים, הוא עוד ספין.
  הסיבה שאריאל הגיעה להישגים ולגודל הזה נובע מההון שזורם אליה באמצעות תרומות מיהודים טובים מחו"ל. הממשלה מוסיפה בשנים האחרונות, כפי שניתן לראות, תקציבים בהתאם לכך ואף הרבה מעבר.
  בחירה באריאל היא הפקרה של הפריפריה

 91. 12
  גם אם תזעקו עד לב השמיים שדעתכם אינה פוליטית, עיתון הארץ יבהיר לנו היטב שהיא מאוד פוליטית, אני לתומי חשבתי ש"קנאת סופרים תרבה חכמה", ואני גם חשבתי שאנשי מחקר ואקדמיה ישמחו אם ייוצר עוד מקום אקדמי בו תהיה רוח רעננה של חידוש ומחקר, בו ילמדו סטודנטים בדרכים מגוונות אחרות ויבצעו עוד מחקרים אקדמיים, הייתה וועדה של פרופסורים מכול האוניברסיטאות בארץ שקמה לבחון בדיוק נקודה זו, האם אריאל מבחינה אקדמית יכולה להיחשב כאוניברסיטה או לא, מסקנת הוועדה הייתה חד משמעית שכן
 92. 11
  שימו לב שיו"ר ועד ראשי האוניברסיטאות, פרופ' כרמי - שותקת
 93. 10
  אם באמת אין מקום אז לבטל אחת מהקימות לא תהייה אבדה גדולה
 94. 9
  אם זה היה תלוי בהם הם היו סוגרים גם את כל המכללות
 95. 8
  ביבי כהורס המדינה, שוקל בדחיפת שטזי סער לקדם אוניברסיטה למתנחליו יקריו, אלה שמשתינים עליו כשצריך, ומלקקים לו כשצריך. לא רק שארזו להם את החפצים, והם עמדו כמו גבירי/ות דלהשמטה והסתכלו- ג'אחים שבחייהם לא היו משיגים דיור ברמה כפי שהשיגו בשטחים, אז גם לדאוג לחולירות הללו לכספי אוניברסיטה? זהו- גמרת לצ'פר את כל האוניברסיטאות בתחומי הקו הירוק? אבל היות ואתה מושחת ביבי, אתה תעשה הכול, תחרבן על כולם, בעיקר על משלם המיסים, כי הוא טרם מאיים על נפילתך מהכסא. בדיוק כמו שליברמן מסתובב חופשי והיוע"מ מטייח מעשיך, שותק.
  1. כמה שאתה עלוב איש קטן
 96. 7
  ההתעללות של מכללת אריאל בחתולי הקמפוס שלה מעידה על טיב המקום!
 97. 6
  אוניברסיטה זה מצויין בכל מקום גם באריאל
 98. 5
  הטיעונים שלהם ממש לא מספקים

  לאריאל מגיע להיות אוניברסיטה היא ראויה לכך לאור הישגיה.
  למה אתם רושמים שלא ממניעים פוליטיים וזה הדבר היחיד שמניעה אותכם גם פוליטיקה תקציבית לא צריכה להיות מעניינכם !

 99. 4
  מתי ראשי אוניברסיטאות כן תמכו בהקמת אוניברסיטה נוספת? הם הציעו פעם קריטריון לפריצה של האוליגרכיה או רק משמרים את האוליגרכיה?

  ובכלל, בריחת המוחות רק תמנע בגלל אוניברסיטה באריאל.

  1. קריטריון סביר לחברות במועדון האוניברסיטאות שאתה קורא לו "אוליגרכיה" הוא מחויבות לערכים תרבותיים בסיסיים. האם מכללת אריאל עומדת בכך? הם הבטיחו בינואר שהם יסירו את האיסור להאכיל את חתולי הקמפוס שלהם ואפילו יממנו מזון אבל עד היום לא עמדו בכך והם ממשיכים לאסור האכלה. נראה לך שגרימת צער בעלי חיים בזדון היא ערךמקובל באיזשהו מיגזר בחברה הישראלית?
  2. ג'ון לוק, תרשה לי להציע קריטריון כניסה ל"אוליגרכיה" שלך - מחויבות לערכים תרבותיים בסיסיים. מכללת אריאל אוסרת להאכיל את חתולי הקמפוס שלה. מניעת צער בעלי חיים היא ערך משותף לכל מגזרי החברה הישראלית. מסקנה: מכללת אריאל איננה יכולה להיות חלק מהתרבות הישראלית!
  3. תוספת תקנים היא מבורכת

   אבל אותם תקנים בדיוק יעלו פחות באוניברסיטאות הקיימות, ולא יזדקקו לאבטחה :)

  4. לשאול את ראשי האוניברסיטאות על הקמת אוניברסיטה נוספת, הגיוני כמו לשאול את המפעילות הסלולריות על הוספת מפעילה לשוק
  5. מי שמתייחס לאוניבסיטאות כאל שוק סופו שיותיא פטנטים על מלפפונים חמוצים במקום על הייטק ורפואה מתקדמת.
 100. 3
  מל"ג יו"ש, הסמכות האקדמית הממונה ע"י מפקד פיקוד מרכז - רק אני מזדעזע מכך?
  1. היא ממונה ע"י מפקד פיקוד מרכז רק משום שלמל"ג אין סמכות בשטחים. מאותה סיבה שהחוק הישראלי חל בשטחי c רק מתוקף פקודת המנהל האזרחי, כך גם היה צורך להקים מל"ג נפרד. כל אנשי מל"ג יו"ש הם אנשי מל"ג שהתנדבו לעבור למל"ג יו"ש
  2. במילים אחרות - אריאל לא נמצאת בשטחי מדינת ישראל. תתכבד לה מדינת יהודה (ושומרון) ותרים את מל"גיה וא
 101. 2
  חבל להשקיע כספים במקום שבמוקדם או מאוחר יהיה במדינת פלסטין
 102. 1
  נתניהו בתגובה : אבל עמדתי כן נובעת ממניעים פוליטיים.
  1. אכן אוניברסיטה באריאל היא צורך פוליטי הכרחי. שם לומדים ערבים עם יהודים יחד בטבעיות במקום מעורב ושוויוני. זו הדוגמה הכי בריאה לדו קיום