הבקשה נדחתה

המרכז האקדמי באריאל לא יהפוך לאוניברסיטה

"בשלב זה אין צורך בהקמה או הכרה באוניברסיטה נוספת", קבעו חברי הוועדה לתכנון ותקצוב של המל"ג. תגובת אריאל: "זו כניעה לקרטל האוניברסיטאות"

הוועדה לתכנון ותקצוב (ות"ת) החליטה הערב, בתום ישיבה שנמשכה שש שעות, שלא להכיר במרכז האוניברסיטאי באריאל כאוניברסיטה. "לאור חשיבותו ומורכבותו של הנושא, החליטה הוועדה שאין בידיה לעת עתה לשנות את האמור בהחלטת ות"ת מלפני שש שנים, ולפיה לא קיים בשלב זה צורך בהקמה או הכרה באוניברסיטה נוספת, זאת עד להשלמת תהליך בחינה מעמיקה בנושא מבנה מערכת ההשכלה הגבוהה".

הוות"ת המליצה על הארכת ההכרה במוסד כמרכז אוניברסיטאי מבלי לשנות את מעמדו הנוכחי. בפני הוועדה הוצגו נתונים מקיפים וניתוח השוואתי של מערכת ההשכלה הגבוהה בישראל אל מול המערכת בארצות הברית, בכל הקשור למחסור בסגל אקדמי בכיר, יחס סטודנטים-סגל והיעדר מסה קריטית ופיזור תשתיות מחקר, שלדעת הוועדה משליכים על הדיון בצורך בהכרה באוניברסיטה נוספת במערכת ההשכלה הגבוהה.

בהחלטת הוות"ת נכתב בין היתר כי במסגרת סמכותה "לתכנן ולתקצב מוסדות להשכלה גבוהה גם ביהודה ושומרון, עליה להחיל על המרכז האוניברסיטאי באריאל אותם כללים החלים על מוסדות מתוקצבים אחרים. מכאן שמל"ג יו"ש יכולה לדון בבקשות של המרכז האוניברסיטאי באריאל רק לאחר שהיבטים של תכנון ותקצוב של בקשות אלה נדונו במליאת ות"ת, זאת בעיקר על מנת להבטיח תכנון לאומי של מערכת ההשכלה הגבוהה והקצאה מיטבית של המשאבים הלאומיים המוגבלים".

המרכז האוניברסיטאי אריאלאלכס ליבק

הוועדה החליטה להאריך את בחינת ההיבטים התכנוניים, התקציביים והאקדמיים בנושא עד למאי 2013. במרבית הישיבות של ות"ת מתקבל החלטה פה אחד, אולם בהצבעה שהתקיימה הערב הצביעו חמישה בעד ההחלטה, בהם פרופ' טרכטנברג, אחד נמנע ואחד התנגד. טרכטנברג ציין במהלך הדיון כי אריאל הוא אחד המוסדות הטובים הקיימים בתחומם כיום, וכי יש לתת להם אופק התפתחותי בעתיד.

לפיכך, בעוד עשרה ימים יפוג תוקפה של ההכרה הזמנית שניתנה למכללת אריאל על ידי המפקד הצבאי בשטחים כ"מוסד אוניברסיטאי" ותסתיים התקופה לבחינת הכרתה כאוניברסיטה. 

המועצה להשכלה גבוהה (מל"ג) יהודה ושומרון (יו"ש), הסמכות האקדמית בשטחים, שחבריה מונו על ידי מפקד פיקוד המרכז, גיבשה חוות דעת אוהדת שהועברה לוועדת התכנון והתקצוב (ות"ת) של המל"ג וקבעה כי יש מקום להכיר במוסד כאוניברסיטה.

במסמך ועדת הבדיקה בראשות יושב ראש מל"ג יו"ש, פרופ' עמוס אלטשולר, נכתב כי המרכז עמד בכל הפרמטרים האקדמיים שאותם קבעה הוועדה ואושרו על ידי מל"ג יו"ש. "התיאור היבש של הממצאים דלהלן, מרשים ככל שיהיה - איננו מצליח לבטא את ההתפעלות של כל חברי הוועדה מההתפתחויות של המרכז האוניברסיטאי", נכתב בדו"ח הוועדה, "שכן לממצאים ‘היבשים' מצורף מראה עינינו בביקורנו במקום ואם ‘תמונה אחת שווה אלף מלים' ודאי שביקור ומראה עיניים שווה אלף תמונות". הוועדה מדווחת, בין היתר, על הכפלה של הפרסומים השפיטים, על שיתוף פעולה עם 44 אוניברסיטאות ומכונים בחו"ל, על הקמת תשעה מרכזי מחקר וקיום כנסים בינלאומיים.

גם שר החינוך ויו"ר המל"ג, גדעון סער ושר האוצר, יובל שטייניץ, הצהירו כי הם תומכים בהפיכת המוסד לאוניברסיטה. "כל כוונותיי לקדם את המרכז - זהו עוגן חשוב כאן באריאל, בירת השומרון", אמר סער באחד מביקוריו האחרונים באריאל. יועצת התקשורת של שטייניץ הוסיפה בעבר כי "השר מאמין ותומך בכך שצריך לשדרג את מכללת אריאל לאוניברסיטה ויעשה את כל שביכולתו לגרום לכך לקרות".

בשבוע האחרון הגיע לשיא הוויכוח סביב המהלך, כאשר נשיאי כל האוניברסיטאות בישראל שלחו מכתב לראש הממשלה, בנימין נתניהו, בו קראו לו למנוע הקמת אוניברסיטת מחקר נוספת בישראל. "אין שום צורך אמיתי באוניברסיטה נוספת בישראל. צעד זה יוביל לפגיעה קשה ביכולת של האוניברסיטאות הקיימות להשתקם, ובעצם יחזיר אותן שנים אחורה". מכתב זה הצטרף לעצומה שפרסמו לפני מספר חודשים כאלף אנשי אקדמיה, בהם 18 חתני וכלות פרס ישראל, שקראה גם היא לעצור את התהליך.

בתגובה פרסמו ראשי אגודות הסטודנטים מכתב בו ציינו כי הם "מזועזעים" מהקמפיין נגד המהלך, והביעו את תמיכתם בשדרוג המעמד. "אל לנו לשכוח שצריכה להיות הפרדה מלאה בין המוסדות האקדמיים לבין הפוליטיקה", נאמר במכתב, אותו יזם יושב ראש אגודת הסטודנטים באריאל, שי שחף. 

ח"כ אלכס מילר (ישראל ביתנו) שהשיק אתמול את "השדולה למען הפיכת המרכז האוניברסיטאי באריאל לאוניברסיטה", ומי שקידם את ההכרה בוועדת החינוך של הכנסת אמר בעקבות החלטת ות"ת כי מדובר ב"החלטה שערורייתית ממדרגה ראשונה אשר מצביעה על כניעתם של אנשי ות"ת לבעלי אינטרסים פוליטיים צרים. צר לי שהעומד בראש הוות"ת משאיר מוסד משמעותי זה תחת הגדרה עמומה. תקוותי שהנהלת מל"ג יו"ש תקבל החלטה אמיצה ותצא כנגד החלטה מבישה זו. בכוונתי לפעול בכל הדרכים הפרלמנטריות הקיימות". מילר הכין מבעוד מועד "חוק עוקף מל"ג", למקרה שתדחה בקשת אריאל, שהופך את הממשלה לגוף האחרון שיקבל את ההחלטה האקדמית.

מהמרכז האוניברסיטאי אריאל נמסר בתגובה כי "כצפוי, חברי ות''ת בחרו להתעלם מדו"ח המועצה להשכלה גבוהה שקובע כי לאחר 30 שנות פעילות, המרכז האוניברסיטאי אריאל הינו אוניברסיטה לכל דבר ועניין. הוועדה משרתת את ההגמוניה הישנה בשליטת קרטל ראשי שבעת אוניברסיטאות, הפועלים בשם אינטרס צר של המוסד שלהם, ומנסים לדכא את צמיחת ההשכלה הגבוהה בישראל על חשבון הסטודנטים והמרצים בישראל". כמו כן הוסיפו כי הם "מצפים משר החינוך לא להיכנע לקרטל של ראשי האוניברסיטאות, לאמץ את מסקנות הדו''ח, ולקבל את ההחלטה המתחייבת לטובת כלל אזרחי ישראל".

מוועד ראשי האוניברסיטאות נמסר בתגובה: "אנו מברכים את ות"ת על החלטתה לבצע בדיקה מקיפה של מבנה מערכת ההשכלה הגבוהה בישראל. הבדיקה צפויה לתת מענה מתאים למציאות הקיימת, כולל בחינת הצורך לקידומו של מוסד אקדמי כזה או אחר".

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 71
  כותרת שקרית

  הות"ת לא החליטה, היא המליצה, את הההמלצה שלה מל"ג יו"ש צריכה לקבל או לא, כך שהקביעה בכותרת הכתבה היא פשוט שקרית, עוד אין החלטה חד משמעית בנושא, אבל כמובן שב"הארץ" ממהרים לרקוד על הדם...

 2. 70
  שר החינוך - נא לפעול

  שר החניוך הצהיר פעמים רבות שהוא בעד הפיכת אריאל לאוניברסיטה מוכרת לכל דבר. כעת הגיע השעה היפה שלו - אנו מצפים שהוא יפעל בנחישות למתן ההכרה בהתאם לרמה האקדמית של אריאל (כפי שקבעה הועדה המכובדת של חתני פרס נובל וישראל).

 3. 69
  כל כך ברור שהחלטת הועדה היא פוליטית שזה פשוט בזיון

  מדוע האוניברסיטה מיותרת? חבורת ............ האוכלוסיה גדלה ויש צורך בעוד אוניברסיטה בעוד בתים בעוד בעוד ועוד הבנתם?

 4. 68
  בושה וכלימה.

  השמאל באקדמיה מכתיב את רצונו .

 5. 67
  מי שקובע - זה מל"ג יו"ש, ולא ות"ת, ולמעשה ההחלטה של ות"ת - היא המלצה למל"ג יו"ש

  אבל התקשורת מנסה להטעות את הציבור...

 6. 66
  מצויין! חסכתם לי נסיעות לשטחים למדינת המתנחלים!
 7. 65
  קודם תקימו אוניברסיטה באשדוד
 8. 64
  כל אגורה המושקעת כיום בשטחים מיותרת
 9. 63
  מה זה "מרכז אוניברסיטאי"? אגב- אני מקיימת בביתי מרכז קולינרי. מבקשת הכרה כמסעדה. כולכם מוזמנים
 10. 62
  חבל שלא הפכו את השקץ הזה לאוניברסיטה, דווקא רציתי שילכו על זה!

  רק פיטפוטין מדבר ערבית

 11. 61
  שומרון יש שיא חופש

  העברים החיים ביהודה ושומרון נהנים מרמת תנועהוחופש שאין כמעט לאף מדינה ערבית בעולם. נכון, הם מוגבלים בשני דברים: אסור להם לייצר פצצות, ובינתיים אין להם אפשרות להצביע לפרלמנט. מלבד זה, יש להם הכי הרבה חופש בעולם, לרבות פנייה לבג"ץ, מה שלא אפשרי בארצות ערביות. ההכחת שאניט צודק, שכאשר שואלים את ערביי ירושלים תחת איזה שלטון הם רוצים לחיות, אז הפלא ופלא, כמו ערביי ישראל, כולם רק רוצים את השלטון הישראלי. עובדה, תראו אליו טירת מתרוממות בכפרים הערבים. בעולם הערבי חושך, ואצל הערבי תחת השלטו הישראל - אור.הבעיה היא עם הישראלים, שרואים את החושך ולא רואים את האור. ובגלל זה לשמאל יש רק שלושה (3) נציגים בכנסת, כי הם נמאסו כבר על מרבית האנשים החושבים במדינה.
  ודרך אגב, אין עם יכול להיות כובש במולדתו שלו. מתי המטומטמים האחרונים יבינו את זה?

 12. 60
  מכללת אריאל שיווקה את המחקרים שלה בפרסומות בטלויזיה עד לפני כמה שנים (למי שזוכר). נראה שהתכנית להפוך אותה לאוניברסיטה היא מזימה שמתוכננת כבר הרבה שנים ע"י גורמי הימין
 13. 59
  הכפלת מאמרים שפיטים? נשמע כמו שקר. למה לא סתם "הכפלת מס' הפרסומים"? אולי היו מעט מדי פרסומים, אז החליטו לספור את כל המאמרים שנשלחו לפרסום, כולל רבים שנדחו.
 14. 58
  למה ות"ת? זו שאלה של איכות אקדמית או של חלוקת כסף?
  1. חלוקת הכסף לפי איכות אקדמית
  2. זו שאלה של איכות אקדמית, משאבים תקציביים ותכנון לאומי

   ות"ת (הוועדה לתכנון ולתקצוב) היא המוסמכת לקבוע ב-2 הפרמטרים השניים (משאבים ותכנון).

 15. 57
  ישתבח שמו על הצדק, המיתנחלים היתרגלו שכל רצונם מיתמלא וכך גם כיסם, והכל על חשבונינו
 16. 56
  ברוך השם!
 17. 55
  "המועצה להשכלה גבוהה (מל"ג) יהודה ושומרון (יו"ש), הסמכות האקדמית בשטחים, שחבריה מונו על ידי מפקד פיקוד המרכז"

  היתכן שישראל היא המדינה היחידה בעולם שמועצה להשכלה גבוהה מתמנה בה על ידי הצבא? איזה ערך יש להחלטות מועצה אקדמית שמונתה על ידי אלוף פיקוד המרכז, לאיזה אובייקטיביות וענייניות ניתן לצפות ממועצה שהמכנה המשותף לחבריה הוא האינטרס של ביסוס מפעל ההתנחלויות שאוניברסיטה באריאל היא חלק ממנו.

 18. 54
  מעולה. אריאל זה חו״ל
 19. 53
  ה מרכז האוניברסיטאי באריאל כבר אוניברסיטה

  ותת עומדת ערומה! האם אנו עדים למות היושר האקדמי? על מל״ג יו״ש מוטלת החובה להציל את כבוד האקדמיה ולקבל את המלצת הועדה שהקימה- זו שקבעה שיש להעניק לאריאל את הכותרת - אוניברסיטת.

  1. באיזה מובן בדיוק אריאל היא כבר אוניברסיטה?
 20. 52
  גם בנציון נתניהו נפסל להיות פרופסור כי "לא היה צורך" וזה היה בא על חשבון הפוליטרוקים
  1. בנציון היה קאקער מגוייס על ידי עצמו למען משנתו האידאולוגית. פרופסור? במדינה מתוקנת היה מקבל משרת מורה להיסטוריה ביסודי

   הפרופסור חיבר ספר בשם "אבות הציונות" ולא כלל בין אבות הציונות את אחד העם כי הוא לא אהב אותו (בלשון המעטה). לעומת זאת בין חמש אבות הציונות הוא מנה אחד בשם ישראל זנגביל (ג'ינג'ר) מישהו שמע עליו? ובכן לזנגביל היה רעיון אחד: לטרנספר את הערבים, בלי טרנספר לא נכנסים (לארץ ישראל).

  2. זה שהיו בכל ההסטוריה המפוארת של ישראל שני ימנים עם יחסי אנוש גרועים שלא קיבלו תקן לא אומר שהאקדמיה הישראלית לא היתה מוסד מפואר בימים עברו.

   הרי כל בר דעת יודע שהאוניברסיטה העברית רק מדרדרת, ושה"פוליטרוקים" של פעם היו בסופו של יום הפרופסורים הטובים ביותר בהסטוריה של ישראל.

  3. לו חי היום היה נבחר לנשיא האוניברסיטה באריאל, נשיא לכל חייו

   והסיבה שלא נבחר לכהן בראש הפקולטה לתולדות עם ישראל בימי הביניים היא שפרופסור חיים ביינארט, שהישגיו היו בולטים משלו, כבר עמד בראשה. חיים ביינארט היה חבר באצ"ל, לא שמאלן.

 21. 51
  אחד העם

  אשדוד או נצרת מועמדות יותר טובות להקמת אוניברסיטה - הן ערים הרבה יותר גדולות.

 22. 50
  ככה זה כשמאלנים שולטים באקדמיה!!!!!!!!!
  1. מדינת ישראל לא צריכה עוד 1 מליון אנאלפאביתים בעלי תואר אקדמי כי הם נהני האפליה ה"מתקנת" מהימין.קאפיש או נישט קאפיש.
  2. אבל איך יהיה כשימנים ישלטו באקדמיה ?
  3. טיפש. ימני מדקלם סלוגנים. טרכטנברג שמאלני? תתפלא אבל יש ימניים שלא מוכנים למכור את אמא שלהם בשביל ארץ ישראל, אפילו לא לשקר!
 23. 49
  לצערנו טרם נאמרה המילה האחרונה. עד שההתיישבות ביו"ש לא תפורק, כמו זו של עזה, היא תמשיך למצוץ כל משאב פנוי של מדינתנו. כלום אינו מספק את הגידול הסרטני הזה.
 24. 48
  אסיפתחרוםשל של מומחי השנור

  חברה ליציםהתבלבלתם . ואתה נשיא זחוח . באקדמיה הנשיא אינו מחרים דעות .אולי ברוסיהואולי בישראל בה נפרץ מחסום הבושה ואשר בה שלטת מערכת משפטית מושחתת
  במדינות מסודרות החלטות אקדמיותמתקבלת בפורומים אקדמיים ולא בפורומים פוליטיים מנוהלים ע י פוליטיקאים זחוחים.חרה צאו לשבתון לאלפים. ותת תאשר לכם אחרי שסגרתם את הארנק בפני אריאל.

 25. 47
  קודם שיראו נכונות לקבל לסגל הקבוע גם מרצים פלשטינאים
 26. 46
  דוחים? דחינו. זוהי אינה "החלטה" אלא דחייה למועד מאוחר יותר שבו המוסד הדוחה הזה יקבל גושפנקא דוחה מממשלת הדו-חיים הפשיסטית שממשיכה להשתולל כאילו אינה יודעת שלבסוף ארה"ב תכתוב לה דו"ח תנועה שיחזיר אל הקו הירוק את כל נידחי מתנחבליסטאן - ואידך זיל גמור.
 27. 45
  אי הזכרת היות אריאל פשע בוטה של הכיבוש מלמד עד כמה המדינה שותפה לפשע

  אריאל איננה על הקו הירוק זה ישוב שניבנה כסכין כדי לבתר את השטח ולמנוע רצף פלסתיני ועוד באיזור הכי פורה של השומרון העיר נימשכת כמה קילומטר על שלוחה צרה ממערב למזרח ומגיע עד ציר גב ההר
  גם העיר עצמה ניפגעת מגיוסה לפשע שהרי לא ניתן לקיים עיר ברוחב של כמה עשרות מטר ובמקרה הטוב מאה עד מאתיים מטר
  רק פאשיזם כוחני יכול לממש פשע כזה ולהתחזות לעיר אזרחית נורמלית
  היגיע הזמן שהתקשורת תצלם ותראה במה מדובר
  ואולי גם תשאל את הסטודנטים והמורים של הפקולטה לאדריכלות שבאריאל
  איך זה להשתתף בסדיזם ובגיוס האדריכלות לפשע הלאומני

  1. נכון מאוד המדינה כובשת ומנשלץ בשרות הציונות המשיחית שהיא אסון ליהודים באשר הם
 28. 44
  ואני לתומי קראתי ה"קומפוס" באריאל לא יהפוך לאוניברסיטה.
 29. 43
  כל הכבוד למל"ג שעצרו את הביזיון

  אוניברסיטה בשטחים הכבושים היו מבזים את העולם האקדמי הישראלי. כל הכבוד

  1. רק שזו לא המל"ג, טמבל. זו הות"ת של המל"ג. לות"ת אין כל סמכות החלטה סטטורית בעניין. מדובר בגוף מייעץ למל"ג (ומבצע את מדיניות המל"ג ושר החינוך) ותו לא.
  2. לכבשה השחוטה - מה אתה מתרגש? הרי כולם יודעים שכל זה חלק מן הקרב על הפיצויים לפני הנסיגה הכוללת
 30. 42
  אני מתפלא על טלילה נשר, שהיא עיתונאית רצינית ומוערכת: הרי הות"ת לא רלוונטי. הוא לא מחליט בסוגיה זו, והמלצתו מוגשת למועצה להשכלה גבוהה שהיא המוסמכת להחליט. המלצת הות"ת איננה רלוונטית גם משום שהמרכז האוניברסיטאי לא תלוי בתקציב הות"ת ולכן לעמדתו אין כל חשיבות מעשית. במילים פשוטות, המלצת הות"ת לא מחייבת ולא משמעותית להחלטה שתתקבל במל"ג. חבל מאד שלא מציגים את העובדות כפשוטן, ועוד יותר חבל שמציגים את המלצת ות"ת כהחלטה סופית בסוגיה, בשעה שהדבר איננו סופי. ייתכן מאד שמל"ג יאמץ את המלצת ות"ת - אבל גם ייתכן שלא! הסיפור לא סגור, אז מדוע ליצור רושם כאילו הפרשה הסתיימה?
  1. הכל טוב ויפה חוץ מהעובדה ש-

   מי שמחליט בסופו של דבר זו לא המל"ג אלא מל"ג יו"ש.
   ויתרה מכך, המרכז האוניברסיטאי באריאל ועוד איך תלוי בתקציב הות"ת, כ-100 מליון שקל בשנה למעשה.

  2. לא, התחייבות המדינה שתקציב אריאל לא יילקחת מתקציב ות"ת בחמש השנים הראשונות. וכן, המל"ג קובע, ולא מל"ג יו"ש. אחרת מדוע מל"ג לא הכריז כבר?
 31. 41
  בהודעה הרשמית הם קראו לאוניברסיטאות קרטל?

  המתנחבלים האלה.

 32. 40
  אוניברסיטה באריאל

  ואף על פי כן נוע תנוע

 33. 39
  אין לות"ת כל סמכות להחליט על הכרה באריאל כבאוניברסיטה. הם אמורים רק לתצב. ההחלטה היא של המל"ג. מדובר בנסיון למחטף סמולופאשסיטי. על שר החינוך לצפצף על עליהם לקבל החלטה "פוליטית" ערכית
  1. ראשי התיבות של הות"ת הן - הוועדה ל-ת-כ-נ-ו-ן ולתקצוב

   ות"ת אחראית על תכנון מערכת ההשכלה הגבוהה ולא רק על תקצובה, ובסמכותה להחליט האם צריך או לא צריך עוד אוניברסיטה בישראל, במיוחד כאשר יש לכך השלכות תקציביות מרחיקות לכת.

  2. הבעיה לא סמכות. הבעיה שאיו צורך באוניברסיטה בשטח כבוש זמנית.
 34. 38
  אוניברסיטה על אדמה גנובה? מה מלמדים שם?
 35. 37
  החתול שומר על השמנת, או יותר נכון על הת*ת שלו. גם האונ' העברית התנגדה להקמת אונ' ת"א בזמנו...
 36. 36
  החלטה שהתקבלה כבר מזמן

  עוד לפני שבועה חזיתי כאן באחד הטוקבקים מה תהינה ההחלטה ולא טעיתי. התפתח גם איזשהו דיון עם גולש א' אשר טען שאין לתת מעמד למורים במכללת אריאל, מפני שמעשה עלול לפגוע במדענים באוניברסיטאות.

  מאחר וההחלטה כבר התקבלה, ניתן לחזור לדיון ההוא. אם נעבור שמית על רשימת חברי הסגל הבכיר באוניברסיטאות, נגלה נציגות בולטת לקבוצה מאוד מסוימת: גברים אשכנזים. קבוצה קטנה יותר הן הנשים האשכנזיות. נציגות דלה ביותר (אשר איננה פרופורציונאלית לאוכלוסייה) לבני עדות המזרח ולעולים מחבר העמים. אומנם בתור חבר בלא מעט וועדות מינויים לא נתקלתי במקרים של גזענות גלויה. אך בכל זאת לא ניתן להתעלם בקיום הברנז'ה (חבר מביא חבר) שהיא סגורה יחסית לזרים. כך למשל מבין מאות (אם לא אלפי) מדענים שעלו מרה"מ וזכו במלגות למיניהן (שפירו וכו') מעטי מעט בסוף קיבלו תקנים קבועים.

  על נוף ההומוגני של פני הסגל הבכיר באוניברסיטאות בישראל בולטת לה מכללת אריאל. ישנה שם נציגות יוצאת דופן לעולים מחבר העמים ולבני עדות המזרח. אינני רוצה לשחרר את השד העדתי, אך הצגת הדברים שעשה אז א' (מורים באריאל מול מדענים באוניברסיטאות) ראויה לתשומת לב (יחד עם זאת אינני רוצה להגיע למסקנות קיצוניות). בסה"כ פני האקדמיה בישראל מייצגים נאמנה את פני החברה והנציגות בולטת של בני המעמדות החזקים, והיא הרי התוצאה הישירה של ניידות חברתית קלוקלת ביותר. אפילו עצם הרעיון של הקמת מערך המכללות בהן חברי הסגל אינם מסוגלים להתעסק במחקר רציני הוא לדעתי רק פוגע בניידות החברתית מפני שההוראה איננה יכולה להיות איכותית מבלי המחקר שעמד מאחוריה. ולכן מדובר בלא יותר מתארים לעניים. ואילו כאשר אחד ממוסדות הנחותים הנ"ל מנסה להרים ראש – הברנז'ה דואגת לקוטלו.

  1. נו באמת...

   אז זה קו ההתקפה החדש? "אוניברסיטה" באריאל כסוג של אפליה מתקנת?
   אתה בעצמך אומר שלא נתקלת בגזענות בועדות המינויים שהיית בהן. הכי קל לצעוק "ברנז'ה". יש לך דוגמאות לאנשים ראויים שנפסלו לטובת מישהו פחות טוב מכיוון שהם עולים חדשים או מזרחיים ומי שנבחר הוא גבר אשכנזי, או שזו סתם השמצה?
   שים לב שבמכללה באריאל יש פחות מדעי הרוח, ויש שם היצע מוגבל של מחלקות בעיקר בתחומים יותר פופולריים במדעי החברה והנדסה. האם ההרכב של האוכלוסיה במחלקות האלה דומה לזה של האוניברסיטאות?
   האם אתה באמת טוען שאם תלך למשל למחלקות למתמטיקה, מדעי המחשב והנדסה בארץ אז לא יהיו שם הרבה יוצאי חבר המדינות? נו באמת, אתה לא רציני.

   מה שכן מאד יעניין אותי הוא אם תיקח מחלקה במכללת אריאל ותשווה אותה למחלקות דומות באוניברסיטאות על פי קריטריונים אקדמיים אמיתיים: פרסומים בכתבי עת מדעיים נחשבים, זכיות בקרנות מחקר תחרותיות וכו', ותאמר האם זה מתקרב למה שמקובל באוניברסיטה או לא.
   אתה לא מסוגל להתמודד עם השאלה הזו, ולכן אתה מנסה להסית את הדיון עם טענות דמגוגיות וחסרות בסיס.

   אם המורים במכללת אריאל לא הפגינו הישגים מחקריים סבירים בזמן שהם פנו לקבל משרה באוניברסיטה, מדוע שעכשיו הם יקבלו תקן שהם לא נמצאו ראויים אליו?

  2. ל-א'

   אכן במקצוע המתמטיקה באוניברסיטאות ישנם מורים רבים יוצאי חבר העמים. אך ככול הידוע לי, רובם ככולם נמצאים במעמד של המורים מין החוץ. רק יחידי סגולה זכו בתקנים קבועים, בעיקר באב"ג.

   הלה... לא כל מי שהגיע למוסד נחות כמו מכללת אריאל של היום נדחה קודם ע"י אוניברסיטה כלשהי. נניח שבמקצוע נתון בישראל נפתח תקן פעם ב-3-5 שנים (לעיטים אף יותר) בכל האוניברסיטאות. האים על המועמד להמתין בסבלנות בפוסט-דוקים בחו"ל ע"מ להגיש מועמדות? או האים להתפתות בתקנים הזמינים בשפע באחת המכללות? אילו הייתי חוקר צעיר כמובן שהייתי ממתין. אבל לא כולם כחמים ומנוסים כמוני... המעבר הבין-מוסדי בישראל הינו קשה. כמעט תמיד יעדיפו מישהו מחו"ל לאומת אחד שכבר נמצא באחת המכללות. אז אם החוקר הצעיר עשה את השטות והתפתה ליפול ממלכודת הדבש, הדרך כמעט יחידה מבחינתו להתקדם לדרגת פרופסור היא לחזור לחו"ל. אלה מה... הזמן שהוא שורף במכללה הרי בד"כ לא מפאר את כ"ח. וכך אכן עשו כמה קולגות צעירים, ואם כל הצער שבדבר אני מבין לליבם.

   ההשוואה בביצועים בין מכללת אריאל לאוניברסיטאות איננה טריביאלית. כך למשל בכמעט בכל מחלקה באריאל ישנם 2-3 ביצועיסטים שמפרסמים מדי שנה 5-10 מאמרים בכתבי עת מכובדים יחסית. ולידם ישנם הרוב הדומם שלא מפרסם כלום או שעושה זאת טיפין טיפין בכל מיני ז'ורנלים זוטרים. הראשונים לרוב תיאורטיקנים אשר אינם זקוקים למימון גדול. האחרונים לרוב הרימו ידיים מבחינת המחקר והתמקדו בהוראה, לעיטים במספר מוסדות. מאחר והתיאורטיקנים הם אלה שנותנים את הטון, גם הזכיות במענקי מחקר מקרנות תחרותיים הינם צנועות יחסית. יחד עם זאת הזכיות עדיין ישנן פה ושם. כך למשל קיימת במוסד מעבדה גדולה לחקר הסרטן שזכתה במענק מחקר אמריקאי נדיב ביותר. תיאורטיקן באותה המחלקה זכה במענק אמריקאי צנוע יותר. מעבדתו של הרקטור קיבלה מימון מחברה אמריקאית גדולה. ראוי לציון שיש שם הרבה יותר מענקים מחו"ל מאשר מישראל.

   הדאגתי היא לא לאותו הרוב שהישגיו צנועים אלה לביצועיסטים שנקברים במערכת מקובעת ומפלה לרעה. יתכן והפתרון החלקי הינו להקנות סמכויות לועדת המינויים המוסדית להעניק את הדרגות של פרופסור. אך זה הרי לא יקרה. לכן הדרך היחידה להשאיר את אותם המוכשרים בארץ לדעתי הינה הפיכתו של המוסד לאוניברסיטה תוך הנחתה של הדרישות האוניברסיטאיות. אזי סביר להניח שהחלק הבלתי-פרודוקטיבי של הסגל (אשר לרובו אין קביעות) יוחלף בכ"א צעיר ונמרץ. אך הרי זה גם לא יקרה בעתיד הנראה לעין. לכן המלצתי לאותם הביצועיסטים – תגישו כ"ח בחו"ל.

  3. אתה עדיין מתחמק

   נכון שתיאורטיקנים צריכים פחות תקציב. כך זה בכל מקום. אז מה - באוניברסיטה אין תיאורטיקנים? וגם תיאורטיקנים מקבלים תקציבי מחקר מקרנות כגון ISF, GIF, BSF - אני מניח שאם תבדוק באוניברסיטאות תראה שרוב החוקרים קיבלו קרנות כאלה בשלב כלשהו.
   אמרתי שצריך להשוות את ההישגים להישגים של מחלקות באוניברסיטה על פי קריטריונים אקדמיים. תשווה חוקרים תיאורטיים לחוקרים תיאורטיים, וחוקרים פרקטיים לחוקרים פרקטיים בכל הנוגע לקרנות מחקר, מאמרים וכו'.

   אתה בעצם תומך במה שאמרתי - יש רוב שלא טוב מבחינה מחקרית, ומיעוט שאולי כן ראוי להיות באוניברסיטה. אני בטוח שכך זה גם במכללות אחרות, ובדיוק מהסיבות שאמרת - אולי לא היה תקן באוניברסיטה באותה שנה, אולי היה תקן באוניברסיטה אבל קפצו עליו הרבה מועמדים. כך זה כשהממשלה מייבשת את האוניברסיטאות.

   אז מה הפתרון - לייבש שוב את האוניברסיטאות ולזרוק מיליונים לפח כדי לשדרג את כל המכללה ולתת תנאים משופרים לרוב שלא ראוי רק כדי למיעוט שכן ראוי? ואם כך צריך לעשות כדי לתגמל את המיעוט הראוי במכללה הזו, מדוע לא במכללות אחרות?

  4. פרופסור אמריטוס

   גם אתה קצת מתחמק או מתעלם מהעובדה שבכל זאת הישגיו של אריאל הם בסדרי גודל משמעותיים יותר ממכללות אחרות. אתה גם שוב לא מדייק לגבי הסיבה למחסור התקנים באוניברסיטאות. זה האחרון נובע ממספר הסטודנטים אשר הולך ומתדלדל. טענתי היא שיש לשדרג את מכללת אריאל אשר משרתת אוכלוסיית סטודנטים גדולה ע"מ לשמור על הטובים שיש בה ולמשוך חוקרים חדשים מחו"ל. אתה אומר (בעטיפה יפה כמובן) – שיזקרו לכלבים הטובים – רק שלא יגעו במונופול הגילדה. לצערי הרב אני חושב שידך תהיינה על העליונה. אם פעם מדינת ישראל הייתה מסוגלת לבצע דברים בניגוד לדעתה של האליטה, כיום אזל כוחה.

 37. 35
  החלטה פוליטית שמאלנית צבועה. בוזזזזזזז
 38. 34
  לאלכס מילר הנכבד

  איפה היית ב-48 ?
  איפה היית ב-56 ?
  איפה היית ב-67 ?
  איפה היית ב-73 ?
  איפה היית ב-82 ?

  גם אם אתה פה 20 שנה, אתה חדש פה.
  אז שב בשקט.
  תבין קודם את העובדות.
  אריאל זה שטח כבוש. נקודה.
  אין לנו מה לעשות שם


  1. הבא נדבר עובדות - פספורט אירופאי כבר יש לך - אז אנחנו נמשיך להוציא לך את המיץ עד שתעוף מפה

   ארץ ישראל אינה למכירה וכל הכוזרים ואחיהם הערבים ולכל המשתפים משלום עכשיו ומרץ יכולים לעזוב בכל שלב אבל מה שאני לא מבין זה איך זה שאתם לא מבינים שהמדיניות שלכם היא בוגדנית כלפיי כל דבר שהיהודי מייצג ותוצאות הרות אסון כמו אוסלו
   הביאו רק לאלפיי נרצחים - כנראה שמשפחתו של המגיב לא נפגעה
   הבא נאחל לו שלא יפגע אחרת היה הוא מגיב במקומי

 39. 33
  ההחלטה פוגעת בלב ליבה של האנרכיה, אבל באנרכיה כמו באנרכיה, בסוף הכל מסתדר; ישנה עוד משוכה קטנה שלא תהיה בעייה לדלג מעלייה; רק עניין של זמן עד שתוקם ות"ת יו"ש.

  ות"ת אמרה אולי את המילה האחרונה שלה אבל עם התמיכה של שרי החינוך והאוצר ובעידוד רה"מ הנוכחי ממשלת ישראל תמצא את הדרך להזרים כספים למאחז האקדמי ביו"ש ממש כפי שנמצאה הדרך לשפוך מיליארדים בשאר חלקי הגדה תחת שמות סעיפים בחוק התקציב/חוק ההסדרים שהציבור (וגם רוב הח"כים) לא יודעים לקרוא אותם.

 40. 32
  אין פלא. בראש המלג עומד גדעון סער המתחזה לימני אולם עם ידים

  וראש שמאלני.

 41. 31
  הבטחתי, קיימתי !

  רק הבוקר נכתב על ידי שהאוניברסיטה לא תקום בשטחי הכיבוש.
  תגובות נלעגות צחקו עליי. עתה , אני הוא זה הצוחק!

  1. השאלה אם יכול להבטיח אתה כמה אתה מטומטם
 42. 30
  עכשיו רק צריך להיפטר מהשם המגוחך והמטעה "המוסד האוניברסיטאי" (עלאק).
 43. 29
  הבנתי. ראשי שבע האוניברסיטאות -- שהן מנוע הידע של המדינה ומקור גאוותה -- מונעים על ידי "אינטרס צר", ואילו מכללת אריאל מונעת על ידי אינטרסים רחבים חובקי עולם. מהם? אה, שידרוג עצמי, כמובן.
 44. 28
  החלטה נכונה - כל הכבוד
 45. 27
  הכרה כאוניברסיטה

  מאחר שהחוק הישראלי אינו חל בשטחים, נכון היה לפנות לרשות הפלסטינית ולבקש את ההכרה. מי יודע להיכן זה היה מתגלגל ....

 46. 26
  די למכבסות המילים - מל"ג יו"ש היא לא מל"ג.

  אני יכול לקרוא לעצמי מיק ג'אגר ישראל ועדיין לא אהיה מיק ג'אגר. למל"ג יו"ש אין שום סמכות החלטה על שום החלטה אקדמית ברמה הלאומית (כל עוד הכנסת לא חוקקה חוק לביטול המל"ג והמלכת מל"ג יו"ש במקומו, מה שעוד יכול להיות עד שאסיים להקליד את התגובה הזו).

  הקריטריונים שקבעה מל"ג יו"ש לא תקפים יותר מהקריטריונים שאני קובע במקלחת והקביעה שלו שיש להקים אוניברסיטה באריאל לא שווה יותר מהחלטה של בעל המכולת שלי שביל קלינטון צריך להיות ראש הממשלה.


  1. :)
 47. 25
  מתנחבלים ארורים
 48. 24
  מיתנחבלים ארורים.........
  1. מיצית את אידאולוגית השמאל בשתי מילים. כבוד.
 49. 23
  חוק עוקף מל״ג

  עוד נסיון שלוואי ויכשל לאנוס בית מחוקקים בשם הרוב על הגשמת מטרה פוליטית ותהיה אשר תהיה. במקרה זה החופש האקדמי הוא הנאנס וכולנו נענשים בתוצאות הרות אסון של מעשי שלטון של בריוני הימין.

  1. חזק!
 50. 22
  אי הכרה

  ברוך השם. זה היה עלול להיות מביך ביותר.

 51. 21
  היה סיזון ואלטלינה , היה פרקליטות ובג"ץ , ועכשיו אקדמיה

  הלאה יהודופובים

  1. היה יש וטוב שכך !
 52. 20
  תמונה מאוד מענינת

  התמונה שבכתבה נראית כמו שצולמה באחד מהאוניברסיטאות של אירן, עם שני הבדלים קטנים: 1) המילים שבשלט הן בעברית. 2) הנשים בתמונה מאוד שמנות לעומת הנשים החטובות של אירן.

 53. 19
  אוניברסיטה שמימון ממשלתי לא מקימים רק כי המוסד "מוכן" אלא כי הציבור צריך והציבור לא צריך למעשה ישראל אחת המובילות ביחסי מספר סטודנטים ומספר אוניברסיטאות
 54. 18
  חבל שאתם אוכלים את הספין הזה, הות"ת לא קובע - המל"ג קובע, והמל"ג עדיין לא קיבל החלטה סופית.
  1. לא מדוייק.

   הות"ת היא תת-ועדה עצמאית, שסמכויות התקצוב והתכנון הינן בידיה ורק בידיה. המל"ג לא יכולה להגיד לות"ת לתקצב את אריאל כאוניברסיטה גם אם תחליט להכיר בה כאוניברסיטה.
   למעשה, מל"ג ישראל בכלל לא חלק מהדיון הזה, אלא רק מל"ג יו"ש.

 55. 17
  החלטה נכונה לטובת אזרחי מדינת ישראל, שגם ככה משלמים יותר מידי שכר לימוד, הוספת אונ נוספת תקטין את ההשקעה הממשלתית פר אונ ותעלה את שכר הלימוד בכל אחת מהאונ
 56. 16
  ה פלסטינים בקום המדינה טענו שאין לצאצאי הכוזרים זכות אבות על האדמה אז למה שידרשו

  על אפכם וחמתכם(שבטח מכוערת) אנו נבנה ונקים מדינה על כל שטחיי ארץ ישראל - הפעם הצלחתם לעכבנו בפעם הבאה לא תצליחו
  אתם הנגע הרע במדינה היות ושולטים אתם על האוניברסיטאות ובתיי המשפט העליון - רוצים דוגמאות יש אין סוף- אינכם יהודים אז למה שתתבעו בעלות על הארץ? פספורט אירופאי הכנתם כבר - אז קדימה לארוז את המזוודות

  1. חולה נפש.
  2. רוצה לבנות מדינה? - בכיף!

   תבנה את המדינה שלך בשטחים ושם תקים כמה שאתה רוצה אוניברסיטאות: אנחנו לא נתערב בענייניהן הפנימיים של מדינות זרות.

 57. 15
  כי ההחלטה ההפוכה תהיה לחלוטין לא פוליטית, נכון אלכס מילר??
 58. 14
  ברוך השם...
 59. 13
  מעולה, מספיק כבר להשקיע מעבר לקו הירוק

  בו בזמן שטוענים שאין עבורנו כסף, יש גרעון, מביאים אותנו לנקודת האל חזור מבחינת העוני, לשטחים? יש כספים בשפע בלי הגבלה, , די נמאסתם

 60. 12
  כל הכבוד לות"ת על כך שעמד בלחצים הפוליטיים

  כמובן שיש חשש שעכשיו הפוליטקאים שמנסים לקדם את המכללה באריאל, שלא בצדק ועל חשבון ההשכלה הגבוהה בישראל, ימצאו דרכים אחרות לעקוף את ההחלטה. אולי יופעלו צעדי לחץ אחרים, אולי ימציאו מין גוף עוקף ות"ת מטעם שיכשיר את השרץ, כמו שהקימו את ועדת "מל"ג יו"ש" שכל מטרתה היא להכשיר את המכללה.

 61. 11
  לפרק את המל"ג

  בחיים לא שמעתי שיש מדינה עם מכסה של אוניברסיטאות. על ריבוי אוניברסיטאות ומוסדות לימוד נאמר וכל המרבה הרי זה משובח. הם יתחרו אחת בשניה באיכות ובמחיר הלימודים אבל הקרטל הנוכחי לא רוצה עוד תחרות והם מעדיפים להמשיך להתעלל בסגל הזוטר ביודעם כי הם לא יכולים לנדוד בין אוניברסיטאות.

 62. 10
  הבחורה בצילום נראית כמו דגל פלסטין
 63. 9
  אבל גם אוניברסיטת תל אביב הוקמה על אדמה כבושה (טיעון של מתנחלים) ,אז ההבדל הוא שתל אביב זה ישראל ואריאל לא ,תכניסו את זה טוב לראש ,אז לפני שאתם באים בדרישות ,תדאגו שהמדינה תספח את אריאל, ואז תהיה לכם זכות לדרוש הכל .עד אז תפסיקו לבלבל לנו במוח,אתם הרי בשילטון והגיע הזמן שהחכ"ים שלכם ילמדו לשלוט בפה שלהם, ולא רק יזרקו סיסמאות סתם.

  בינתיים אנשים בקרית מלאכי ,שנקלעו לאותה התסבוכת ,(הקבלן בנה ללא אישורים) ,לא יקבלו כלום ,והם עדיין משלמים משכנת ,לעומת המתנחלים ש80% מהם בכלל גרים בשכרות ,ולמרות זאת קיבלו בתים חלופיים. ואם רק ידרשו יקבלו גם פצויים ,,אה וגם הקבלן מקרית מלאכי כרגע נשפט בבית משפט ומה עושים עם הקבלן מגבעת האולפנה? כלום זו התשובה

  1. עם הכיבוש של תל אביב העולם ומדינות ערב הישלימו, האם אתה רוצה להסית נגדתל אביב ובלבד שיתאפשר לך ליגנוב קרקעות בשכם?

   פלספן פלצן!

 64. 8
  הכל פוליטי

  החלטת המל"ג היא פוליטי לחלוטין. לפי המאמר אין שום סיבה הגיונית להלטת המל"ג.

  1. הכל פוליטי?

   הקמת אריאל (ושאר ההתנחלויות) אינה מעשה פוליטי?
   הקמת המוסד האקדמי באריאל אינה מעשה פוליטי?
   מסתבר שמה שהימין עושה נובע תמיד ממניעים של טוהר וקדושה ומעשיהם של בני-תמותה רגילים הם תמיד פוליטיים.
   בעצם, מה רע בעשייה פוליטית? מדוע "פוליטי" הפך למילת גנאי בתרבות הישראלית?

 65. 7
  אבל צריך עוד אוניברסטאות. צריך! אפילו שיבוטלו 1-2 מהקיימות, אבל שיהיו אוניברסטאות פזורות בכל הארץ. מדוע על כאלה דברים הילדים שהם "מנהיגי" "מחאה" לא מדברים (לא שמעתי אותם)?! המחאה היא סתם פוליטיקה בגרוש. עובדים עלינו!
  1. אריאל לא פזורה בכל הארץ, אריאל פזורה בשכם, שהרשות תקים שם מוסד
 66. 6
  עושים צחוק מהחופש האקדמי

  הוות"ת וראשי האוניברסיטאות עושים צחוק מהחופש האקדמי שהם מתהדרים בו. בשם החופש האקדמי הם נמנעים מלהרחיק מרצים שמתבטאים נגד המדינה וקוראים לחרמות נגדה, מרצים שזורקים חיילי מילואים במדים מהשיעורים שלהם אבל כשזה נוגע לשבירת המונופול שלהם ושתקום שומו שמיים עוד אוניברסיטה, מתחרה, הם מאיימים בחרמות ונעמדים על רגליהם האחוריות כי כאן זו פרנסה ולעזאזל עם החופש האקדמי.

 67. 5
  הפיתרון היהודי הגלותי הקלאסי: להחליט שלא להחליט " או שהפריץ ימות או שהכלב ימות"...
 68. 4
  יששששששששששש!!! :))
  1. זה בדיוק מה שרציתי לכתוב!!! :)
  2. נכון יששששששששששששששששש
  3. הוצאת את המילה מהפה שלי. בשטחים יש מספיק אוניברסיטאות, בשכם, ג'נין, רמאללה, בית לחם ועוד. כאשר נחזיר את השטחים, הפלסטינים יחליטו אם צריך עוד אוניברסיטה.
 69. 3
  כל הכבוד! די לכבוש !
  1. די לאיזה כיבוש אם תוכלי להבהיר האם די לכיבוש הערבי בארץ ישראל או די לכיבוש היהודי בישראל (יהודה) או די לכיבוש האירופאי בצפון אמריקה או די לכיבוש הספרדי בדרום אמריקה או די לכיבוש הארופאי באוסטרליה ועוד ועוד מעניין לאיזה כיבוש את מתכוונת לא פרטת .
  2. נכון ועכשיו ומיד ובלי תרוצים
  3. הכיבוש האחרון בעולם, בו חיים שלושה מיליון אנשים ללא זכויות בסיסיות, כמו חופש, ייצוג, תנועה, וכו'. הכיבוש הזה.
  4. "הכיבוש האחרון בעולם", אתה מתכוון לכיבוש של אירלנד וסקוטלנד בידי אנגליה?
 70. 2
  רגע - הצורך קיים, אחרת המוסד לא היה קיים. השאלה הנכונה לשאול האם הוא עומד בקריטריונים האקדמיים כן או לא.
  1. צורך במכללה אינו צורך באוניברסיטה

   יש "צורך" לאנשים להוציא תואר ראשון. אין צורך בעוד מוסדות מחקר. להפך, יש להציל את מוסדות המחקר הקיימים מהתקציבים שהיו מועברים למרכז המחקר החדש. ואם יש צורך - הוא בטח לא באיזור המרכז. מספיק לנו אוניברסיטת תל אביב, בר אילן ועשרות מכללות. אם כבר אוניברסיטה חדשה, היא צריכה להיות מצפון לחיפה או מדרום לבאר שבע.

  2. איזה ראש לוגיקן אתה= לא מבין....ממש להתפעל. עוד לוגיקה כזו וצריך לסגור מיד גם את המוסד הזה וגם את המכללות הרבות שהוקמו לחלק תעודות, ואין להן שום הצדקה קיומית אקדמית.
 71. 1
  לא רואה מחקר חשוב או מעניין שמתפרסם באריאל.

  אולי כדי לחזק את העובדה שהם צריכים להיות אוניברסיטה (קרי, מוסד מחקר ולא פס ייצור לתארים), אריאל צריכה לתת רשימה של תרומות למדע?

  1. כל מילה בסלע יוחאי. רק הכרה אוניברסיטאית במוסד המשוקץ הזה הייתה צריכה לקרות, כדי שמוחי הימין במחאה החברתית היו מבינים לאן נשפכים הכספים. ביבי הבין מהר מאד, ולכן דחו את ההחלטה בנימוקי אדיוטיזם מזן טרכטנברג, הטייחן מנבחרת טייחני הימין. כמו ויינשטיין ששותק לליברמן. אז מי רצה כיבוש ומדינת רווחה בכפית אחת?
  2. אתה לא רואה כי אתה מסרב לפקוח את העיניים - אכן יש לאריאל מחקרים פורצי דרך.
  3. יוחאי, האם טרחת לחפש? מציע לך מאד לקרוא את המלצות הוועדה שליוותה את אריאל בשנים האחרונות, או אז תגלה כי ישנן כמה אוניברסיטאות מחקר בישראל שיכולות להסמיק מבושה לנוכח הישיגהן הדלים לעומת מדדי המחקר והפרסומים באריאל.
  4. יש הרבה מחקר ופרסומים, אתה פשוט לא יודע או לא רוצה לדעת...

   איך אתה יודע שאין תרומה? אני כסטודנט מקר מת"א, עובד בשיתוף עם אריאל ואני אומר לך שמתפסמים מאמרים בכתבי עת הכי נחשבים בעולם, חוקרים משתפים פעולה עם מכוני מחקר בארופה, ארה"ב רוסיה...
   אגב, יש הרבה פרופסורים שעובדים במקביל באוניברסיטאות אחרות בארץ, כך שזה אותם חוקרים שנחשבים למספיק טובים בטכניון אבל כשהם "מחליפים כובע" לחוקרים מאריאל אז הם כבר לא טובים מספיק?
   קשקוש אחד גדול, רק פוליטיקה!!!

  5. אכן היתפתחה השטחים מומחיות לגזל תוך זיוף, לסחיטה, לשנור, ולדרך כיצד מיעוט כופה עצמו על הרוב, בזה מומחיותם אך מוטב שלא יפיצו זאת
  6. נו? אז מדוע הם חוקרים גם באריאל? הרי ברור שזה משום התקציב, ומוטב להשאירו בישראל ולא לטפח המיתנחלים ע"ח תקציבי הארץץ גם כך ביריונותם והשפעתם וחתרנותם מרקיע שחקים ומסבכת אותנו, אוי לנו מלטפח כח היכן שהשליטה ריכוזית והנהגת המיתנחלים ורבניהם הם השולטים, וביכלל כל העיניין זמני וניצטרך לפצות אותם על כל גרוש שנשקיע כאילו היה מכיסם, כך שיעלה לנו פעמיים