עשרות אלפי תושבי מז' י-ם לא מקבלים מים באופן סדיר

לטענת תאגיד המים של העיר, הבעיה נובעת מגניבות מים מהצינור. התושבים רכשו משאבות ומיכלי מים: "הילדים מתקלחים פעם בשבוע"

עשרות אלפי תושבי מזרח ירושלים סובלים בחודש האחרון מאי הספקה סדירה של מים. התושבים סיפרו שלעתים הם זוכים לקבל מים באופן רציף במשך יומיים בשבוע בלבד. בנוסף, אלפי תושבי ירושלים המחוברים לזרם המים מהרשות הפלסטינית סובלים גם הם ממחסור במים.

התושבים הסובלים מהבעיה הם תושבי ירושלים בעלי תעודת זהות כחולה ומתגוררים משני צידיה של גדר ההפרדה. עיקר הבעיה קיים בצידה הפלסטיני של הגדר בצפון ירושלים - בשכונות ראס חמיס, ראס שחדה, שכונת השלום ומחנה הפליטים שועאפט. התושבים באזורים האלו מדווחים כי בשבועות האחרונים ישנה הספקת מים סדירה רק במשך כיומיים עד שלושה בשבוע. לעיתים יש מים רק בלילות ולרוב לחץ המים נמוך מאוד. את המים לשכונות הללו מספק תאגיד המים העירוני של ירושלים – "הגיחון", שנמצא בבעלות עיריית ירושלים.

לדברי התושבים, בחודש האחרון החמיר מאוד מצב אספקת המים ובתקופה האחרונה אף פרצו כמה סכסוכים אלימים בין תושבים בשל ויכוחים על מים וחיבורים לצנרת. לפני כשבועיים הסלים אחד הסכסוכים בין שתי משפחות עד לשימוש בנשק חם ושני תושבים נפצעו מירי. כוח מג"ב שנכנס להפריד בין הניצים נפגע מידויי אבנים ובקבוקי תבערה.

מיכלי המים על גגות שועפטאמיל סלמן

בינתיים נאלצת כמעט כל משפחה באזור להשקיע אלפי שקלים ברכישת משאבה ומיכל מים גדול, כדי לאגור מים על גג המבנה בזמן שהמים זורמים. "התחלנו לקנות בקבוקי מים ואנשים לא מתקלחים, פעם היינו מקלחים את הילדים כל יום, עכשיו פעם בשבוע", אומר ראש ועד התושבים בראס חמיס, ג'אמיל סנדוקה. בגיחון טוענים שהבעיה נובעת מתופעה של גניבת מים מהצנרת. "למה זו בעיה שלי שיש גניבת מים?", אומר סנדוקה, "שיפתרו את הבעיה ולא יפגעו בחיים של 70,000 תושבים".

בנוסף, מסתבר ש-45 השנים שחלפו מאז איחוד העיר לא הספיקו לרשויות כדי לחבר את כל תושבי מזרח העיר לתשתית המים העירונית. אלפי תושבים, בעיקר בשכונות צפון ירושלים ובכפר עקב שמעבר לגדר, אך גם בית חנינה שבצידה הישראלי של הגדר, מקבלים את מימיהם מעיריית אל בירה, שליד רמאללה. גם הם סובלים בחודש האחרון ממחסור במים, שכן לדבריהם, בשל המחסור במים ברשות הפלסטינית, שנסמכת על הקצבת מים שמעבירה ישראל, אין היא יכולה להבטיח הספקה סדירה.

שלשום שלחה עו"ד נאסרין עליאן, מהאגודה לזכויות האזרח מכתב למנכ"ל הגיחון בדרישה לפתור את בעיית המים. "הזכות למים היא זכות בסיסית", אומרת עליאן, "חובת הרשויות שמנהלות את השטח לספק את הזכות הבסיסית הזו, במיוחד בימי הקיץ. העלמת העין מכך ששכונות שלמות לא מחוברות לרשת המים לא מתקבלת על הדעת".

מחברת הגיחון נמסר בתגובה: "קיימת תופעה נרחבת של גניבות מים באזור הנ"ל עליה אנו מתריעים במשך זמן רב בפני רשות המים. יחד עם זאת, עקב פנייתה של האגודה לזכויות האזרח בקשר לבעיה במחנה פליטים שועפאט סוכם על פגישה עם נציגי האגודה על מנת למצוא דרכים יצירתיות על מנת לנסות לפתור את הבעיות. הגיחון מטפל באופן שוטף ופרטני בלקוחות המודיעים על בעיית שירות כלשהי ללא תלות במיקומם הגיאוגרפי".

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 31
  Such an impressive answer! You've baeetn us all with that!

  Such an impressive answer! You've baeetn us all with that!

 2. 30
  קודם כל שישלמו ארנונה ולא יעשו את הטריקים עם המיכלים שלהם ו...

  שלא יגנבו מים וישבשו את הצינורות אספקה .תאמת מבחינתי שייתיבשו למוות.
  אפשר לחשוב שמשם יוצאים צדיקים גדולים. חלאס מספיק לעזור לאויב להיתפתח. כבר יצאו משם מחבלים והם לא באמת אזרחים של המדינה שלי. אלא מסתננים שלא צריכים לשהות פה. תעשו קודם כל שירות לאומי ותעזרו מדינה תתרמו לה לפני שאתם באים בדרישות.כי לא תוכלו לבקש ולדרוש ומצד שני להתריס ולאיים עלי ועל אחיי ועל האזרחים של המדינה שלי! (לא שלכם)!

  עכשיו דבר אחרון...אולי תשנו את השם של האתר או של העיתון המעפאן הזה!
  למה אתם ממש אבל ממש אבל מממממממממממש לא מייצגים את הארץ שלי !!!
  נהפוכו. אתם אנטי ארץ ישראל! תשנו את זה כבר עדיף לפלסטין (למרות שהדבר הזה לא קיים ולעולם לא ייהיה קיים! ) אבל במילא אתם חיים בסרט הזוי . אז תקראו לאתר הזה פלסטין גם ככה רוב האנשים שפה הם בעד השמדת המדינה שלי.אז לפחות תקראו לאתר שלכם בשמו הנכון ואל! תנסו לייפות את הדברים שלכם...
  עלובי נפש חושבים שאם תלקקו למחבלים האלה הם יחוסו עליכם?
  להזכירכם בשואה היודנרטים (אותם שרמוטות כמוכם) בסופו של דבר גם הם נשלחו לגרדום ולמשרפות ולתאי הגזים...
  לא יודע למה אבל אנחנו היהודים .אנחנו עם חלש! ומפולג. במקום להישאר ולהיתגבש בצורה אחידה.ולהגן על עצמנו. אתם מעדיפים להרים ידיים מההתחלה.לעבור צד.להיתעלם מהבעיה ולסגור את החלון ואת התריסים.חלאס להיות פחדנים!!!! עם מפגר! שמאלנים מפגרים.
  הרי בסופו של דבר כולנו אחים.אז למה כשלי כואב ואותי מפנים ואותי הורגים אתם צוחקים מבפנים? וכשאני יוצא לקרב כדי להגן עליכם אתם דוקרים אותי בגבי?

  מעניין איזה תגובות אקבל מה''צדקנים'' השמאלנים האלה...

 3. 29
  גיחון, מבצעת פשע חמור לאור יום ובמדינה אף רשות לא נזעקת. גניבות מים לא מצדיקות שיבושים כ"כ חמורים בהספקת מים לאוכלוסיה.
 4. 28
  מעניין למה הם גונבים מים? מה אין מספיק מים בברז?

  האם יכול להיות שניר ברקת ותאגיד המים של ירושלים לא דואגים לכל אזרחי הבירה ללא הבדל דת גזע ומין????

 5. 27
  להתקלח פעם בשבוע זה הרבה יותר מהצרפתים
 6. 26
  מה שמחוץ לגדר מחוץ לירושלים

  יש להוציא מאחריות העיריה כל מה שמחוץ לגדר. זה כל כך ברור. הרי התושבים מסתירים הגנבים. לחילופין לגבות מיהם הכניסות בהפרשים.

 7. 25
  אם אין מים

  אם אין מים שישתו עיראק

 8. 24
  שיפסיקו לגנוב

  כדאי שכולם ידעו את מה שהאגודה לזכויות האזרח יודעת ולא מספרת להארץ - התושבים בשכונות ראס חמיס, ראס שחאדה ומחנה פליטים שועפת גונבים פשוטו כמשמעו את המים מהרשת העירונית בלי לשלם פרוטה!!!

 9. 23
  על כובש נאור וכובש חמור.

  נגיד שזה בסדר לכבוש. הותקפנו ניצחנו וכבשנו יאללה בסדר. אבל עכשיו נשאלת השאלה איזה סוג של כובש אתה. מה השאירו כאן הבריטים ב-30 שנה סך הכל, ומה נשאיר אנחנו כשנקפל את הדגלים.

 10. 22
  איזה יופי. וועדת לוי הגישה את מסקנותיה ועכשיו אפשר להתחיל גל של כתבות ש"יוכיחו" לקוראים עד כמה "הכיבוש" משחית

  חוצמזה, הכתבה מאוד מבולגנת ומסולפת. מצד אחד, 2 הפיסקאות הראשונות מדברות על כך שיש חוסר אספקה במים לכפרים במזרח ירושלים שהאחריות עליה מוטלת על תאגיד המים "גיחון" בראשות עיריית ירושלים. התושבים מסכימים שיש חוסר אספקה.
  לאחר מכן אנו מגלים נדבכים נוספים בסיפור : יש גניבה של מים בתוך הכפרים על ידי תושבים. לאחר שהתושבים סיפרו לעיתונאי שהעירייה לא דואגת לאספקה תקינה של מים, מתברר שהמים שהעירייה מספקת נגנבים ואז אחד התושבים שמודע לכך( ואני מצטט מהכתבה) אומר: "למה זו בעיה שלי שיש גניבת מים?" - כלומר: התושבים מודעים לכך שיש בכפר שלהם כמה עבריינים שגונבים מים ובכל זאת הם מספרים סיפורים שהעירייה אינה מספקת את המים. בקיצור, העדויות של התושבים מדיפות ריח רע מאוד וניחוחות של שקרים והכתב בונה את הכתבה שלו בצורה כזו שלא תשתמע לשתי פנים: העירייה איננה מספקת מים כהלכה.
  אחר כך הכתבה מציינת שיש גם חוסר אספקה ליישובי מזרח ירושלים שבבעלות הרשות הפלשתינית ומדגישה שבעקיפין הדבר נובע מהקצבה מועטה של מים שמעבירה לה ישראל (וזה קורה רק בחודש האחרון) . שוב, קשר פשטני של סיבה ותוצאה שלא ראוי לציין אותה בכתבה אלא אם כן מקבלים תגובה של ממשלת ישראל והרשות הפלשתינית על מנת שכל אחד מן הצדדים יוכל להפריך או לאמת את הדברים וסתם דוחפים את זה לכתבה רק בשביל לייצר תדמית שלילית של ישראל.
  מה גם שמדובר במצב שנמשך כבר מספר חודשים והרי ברור שהכתבה נכתבה דווקא היום ודווקא עכשיו כי אמש פורסם דו"ח לוי כך שאין פה תחקיר עיתונאי חשוב שחושף סיפור אקטואלי על מנת לעורר מודעות לבעיה קונקרטית אלא, הוא משתמש בסיפור על מנת להביע עמדה ביקורתית על מסקנות הוועדה בעקיפין.
  וחוצמזה, לפי דעתי הכותרת הייתה צריכה להיות:
  "יידוי אבנים והשלכת בקבוקי תבערה על חיילי מג"ב שניסו להתערב בסכסוך שכנים אלים שפרץ במזרח ירושלים הסתיים בפצועים"

  אלב נו, הרי לעיתון הזה יש סדר עדיפויות. מה זה השלכת בקבוקי תבערה של תושבים ערבים על חיילים? בקטנה. עצוב הוא שיש יותר מדי מקרים כאלה שלא זוכים לחשיפה תקשורתית.

  נא לא לצנזר!!!

 11. 21
  למה עדיין הם גרים שם, לפנות
 12. 20
  שישלמו קודם ארנונה אחר כך יבכו
  1. לפחות מישהו מדבר לעניין פה
 13. 19
  אתם כתבתם את הסיבה בכתבה

  אם על שוטרים זורקים אבנים על עובדי הגיחון לא יזרקו ?

 14. 18
  כערבי, אני אומר שיתחברו לרשות הפלסטינית...הם טועני
 15. 17
  לכל יצור חי מגיעים מים כאוות נפשו,אצלנו בעיר רחובות החביבה המים מסריחים בצפון העיר

  ומזוהמים.באזור פרק המדע.
  כמו כן בשבוע שעבר היו הפסקות חשמל ומים ארוכות בימים א ו-ב.
  כאשר המים חזרו הם היו עכורים ומסריחים זמן רב מן הרגיל.
  גם בשגרה התושבים שותים רק דרך מסננים אבל לזה כבר התרגלנו.
  אם אינני טועה קראתי כאן בשבוע שעבר שזיהום המים ברחובות חשוד כמסרטן

 16. 16
  כל הערבים גונבים מים אבל זה חוקי

  השיטה פשוטה, מוכר לכם נוף של מיכלים שחורים על גגות ביישובים הערביים?, עכשיו תבינו מה קורה.
  לכל מונה מים יש ספיקת מינימום שממנה הוא מתחיל לקרוא, שמים מיכל מים על הגג ופותחים זרימה חלשה וקבועה וכך אפשר למלא את המיכל בלי שהמונה יזוז ולצרוך מים מהמיכל, מאחר והוא יושב על הגג לא צריך משאבה והמים יורדים בגרביטציה.
  זה חוקי לגמרי ואגודות המים לא יכולות לעשות כלום, אבל נראה יהודי אחד שיעיז לשים מיכל מים על הגג.
  אבל יש פתרון גם לזה, למי שיש גינה ויכול למקם מיכל של 1 או 2 מטר קוב, למלא אותו בזרזיף ולחבר לו משאבה, חשמל הרבה יותר זול ממים, תחסכו הרבה כסף וזה חוקי לגמרי
  ממשלה של גנבים מיהודים

 17. 15
  הם גונבים מים, סוחרים בגניבה ואז צועקים חמס...

  וכל זאת כנהוג וכמקובל בכל ישוב ערבי בעולם, אז מה הבעיה?

 18. 14
  האם הם משלמים חשבונות מים?? אני לא בטוח.
 19. 13
  אולי הערבים יפסיקו לגנוב מיים וחשמל ? למה אני צריך לשלם במקומם ?
 20. 12
  העיר שחוברה לה יחדיו, אלעק. חברת הגיחון טובה בלספק תירוצים.
 21. 11
  הערבים גונבים מים? לא מאמין......
  1. תתבייש לך!!! אנשים גונבים כשאין להם מה לשתות ולאכול. להבדיל מכל המתנחלים שגונבים שטחים של ערבים בחסות ממשלת ישראל הפאשיסטית
 22. 10
  סליחה, אבל עם כל הכבוד לערביי מז' י-ם, המדינה לא חייבת לספק מים לאזרחים לא נאמנים.

  שידאגו לעצמם ויחפרו בארות, אם יש להם בעיה, אף אחד לא מכריח אותם להישאר בישראל.

  1. אתה מציע לנתק את יגאל עמיר מאספקת מים?
  2. אם כך יהיה מעניין לראות את מחצית מיישובי המתנחלים והחרדים מנותקים ממים...
 23. 9
  עשרות אלפי ערבים בלי מים? עשרות אלפי גנבים בלי מים

  ככה זה שהכנסה ממיסים של הערבים 600 מליון ש"ח ועלות קבלת ביטוח לאומי 12 מיליארד ש"ח ....שישתו "באנטה " או "בבפסי"

 24. 8
  בושה למדינת ישראל!

  אם דבר כזה היה קורה ברחביה תוך יומיים זה היה בכותרות הראשיות של כל כלי התקשורת והבעיה היתה מטופלת ונפתרת. זה שיש מי גונב מים זו באמת בעיה חמורה - אבל גם פה המדינה אחראית! אם בחינוך ואם באכיפה.

 25. 7
  האם הם משלמים חשבונות מים ????
  1. לא, בדוק
  2. הם לא משלמים חשבונות מים ואינם לקוחות של הגיחון

   תגידו אתם מכירים מצב בו חברה יכולה לטפל באנשים שאינם לקוחות שלה ומסרבים להיות לקוחות שלה ומעמידים תנאי מאוד מוזר - שהם מוכנים רק לגנוב ממנה?!!!

 26. 6
  ממש כואב הלב....מערב העיר משלם הון על מים ואם לא יעקלו לי את הצורה.
 27. 5
  גנבי מים?

  תיכך גם תתחילו את תושבי מזרח העיר שהם עוברים עם פטישים ומחרבשים לעצמם את הכבישים.
  יש לזה שם: הזנחה מכוונת של עיריית ירושלים. הכבישים ברחביה נראים יפה מאד. גם בהר גילה (למיטב ידיעתי גם אספקת המים שם סדירה)

  1. כשהם ישלמו ארנונה אז גם אצלם יהיה מסודר
 28. 4
  מחחבלים עלובים , לכו לסוריה ותבקשו מים מהם .
  1. מזל שיש את סוריה ,ממש נפל עליכם משמיים, לא משנה כמה ארגוני זכויות האדם /הערבים/אירופה וארה"ב יגנו את אסד ואת סוריה, אתם תמיד קופצים עם המילה סוריה,שנהפכה למילת קסם שאמורה כביכול להשתיק. (היגיון עקום)
  2. תחזור לחור שממנו הציונים גירדו את אבותיך להיות בשר תותחים במשימת הגזל....
 29. 3
  גונבים ובוכים, כמו הבדווים בנגב
  1. זה שהחרדים גונבים - זה עושה אותי גנב? ברור שלא. אז למה אתה עושה את ההכללה הזו לגבי ערבים?

   או נאמר אחרת: אם היתה בעייה של גניבות מים אצלך ביישוב - גם היית מקבל את השבתת המים לביתך-שלך בשל כך, או שהיית מצפה מהשלטונות לטפל (ובחומרה!) בגנבים - ולחוס על הישרים, ולתת להם שירות שמגיע להם?

  2. גזען עלוב וציוני מצוי
 30. 2
  אם אין כיבוש ואין מים שישתו גזוז.
 31. 1
  שטויות במיץ

  הערבים גונבים הכול!!! כבלי חשמל כבלי נחושת ברזי מיים וכו' הדודים האלה יש על כל בית ערבי.

  1. ולמה אתה חושב שיש דודים כאלה על כל בית ערבי?!
  2. יש דודים כאלה בירדן כי הבטחנו להם בהסכם השלום 100 מלמ"ק לשנה ולא קיימנו...
  3. שטויות במיץ, היהודים שולטים בבנקאות והתקשורת העולמית. גזען שפל ועלוב נפש...