המדינהאוסרת הדרת תמונות נשים על אוטובוסים

תנועת ירושלמים עתרה לבג"ץ נגד אגד וחברת הפרסום כנען לאחר שסירבו להדפיס פרסומות עם תמונות של נשים בבירה, מחשש להשחתת האוטובוסים

המדינה הודיעה לבג"ץ כי היא מתנגדת בתוקף להדרת נשים משלטי פרסום על גבי אוטובוסים. העתירה לבג"ץ הוגשה על ידי תנועת "ירושלמים" לפני תשעה חודשים. בעקבות סירובם של חברת הפרסום כנען ואגד לפרסם קמפיין של התנועה בבירה במחאה על תופעת הדרת הנשים. בקמפיין נראות נשים תחת הכותרת "ירושלמיות נעים להכיר". היום (רביעי) בצהריים הגישה המדינה את תשובתה לבג"ץ.

החברות דרשו שפעילי התנועה למען שמירה על צביון האוכלוסייה בירושלים, יפקידו ערבות כספית גבוהה כדי להבטיח את כיסוי הנזקים במקרה של ונדליזם כלפי האוטובוסים. בעתירה דרשה תנועת ירושלמים לחייב את משרד התחבורה לאכוף על החברות איסור להפלות מודעות בשל פרסום נשים עליהן.

בתשובת משרד התחבורה שהוגשה היום לבג"ץ נאמר כי "עמדה המגבילה פרסום תמונות נשים אך ורק משום היותן נשים פוגעת בתקנת הציבור ובעקרונות יסוד וזכויות יסוד ובראשון השוויון וחופש הביטוי. היא גם מקדמת ומחזקת מסר חברתי שלילי ופסול במקום למגר אותו. עוצמת הפגיעה בעקרונות היסוד היא קשה בשים לב לכך שמדובר בפרסום על לוחות מודעות הנעים במכלול המרחב הציבורי ומשרתים את כלל הציבור". בנוסף נכתב כי "בשים לב לאפקטיביות הפרסום והתהודה הרחבה שיש לו בציבור, הפגיעה בקבוצה המודרת ממנו, כמו גם במפרסמים, הינה פגיעה קשה ונרחבת".

מפגינים בירושלים

בפרקליטות ובמשרד התחבורה גם דחו את טענת החברות בדבר ודאות קרובה להשחתת האוטובוסים. "והנה, למרות הטענות של אגד וכנען לסדרת השחתות מודעות עד כדי 'שריפת' האוטובוסים, בדיקה עם משטרת ירושלים מעלה כי לא הוגשה בשנה האחרונה כל תלונה בגין השחתת מודעות באגד, ואף קודם לכן לא זכורות תלונות בעניין זה. לאחרונה חקרה המשטרה ביוזמתה מקרה אחד של הסרת מודעה מאוטובוס עליו נמסר לה טלפונית, בלא שהוגשה תלונה מסודרת בעניינו על-ידי בעל האוטובוס". בהודעת המדינה נכתב כי משרד התחבורה ידאג לכך שלא תהיה הפליה בפרסום.

בתגובה אמר מנכ"ל תנועת ירושלמים, אורי איילון, כי "תשובתה של המדינה מחזירה את המרחב הציבורי בירושלים ובארץ כולה למקומו הטבעי הערכי והראוי". הוא הוסיף כי "השוויון בין המינים צריך להראות ולא רק להיאמר. מדינת ישראל מתחילה להפנים כי אין מקום להדרת נשים מהמרחב הציבורי בשום מקרה ותחת שום תירוץ".

חברת מועצת העיר רחל עזריה, שהיתה שותפה לעתירה, אמרה כי "ארבע שנים לאחר העתירה שלי לבג"ץ נגד אגד וכנען, שבה זכיתי, אנחנו עדיין נאלצות להיאבק על זכותנו להיראות על גבי האוטובוסים בירושלים. אני שמחה שהמדינה החליטה סוף סוף ליישם את סמכותה ולחייב את חברות הפרסום לפרסם תמונות נשים על גבי אוטובוסים. זהו צעד נכון במאבק בהדרת הנשים, שאם לא נעצור אותה היום בירושלים, היא תתפשט במהרה לכל הארץ". 

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 10
  המדינה מתחרדת!!! רוב תלמידי כתות א כיום הם דתיים או ערבים
 2. 9
  כל הכבוד לתנועת ירושלמים ! הישג חשוב לשוויון נשים!
 3. 8
  אגד מסתירים את האינטרס האמיתי שלהם. לא אכפת להם מהשחתת אוטובוסים, שגם ככה לא מאוד מטופחים. אכפת להם מאבדן הכנסות מהציבור החרדי. מדובר במשפחות גדולות נטולות רכב פרטי שההסתמכות שלהן על אגד היא חלק הארי של הכנסות הקואופרטיב. הם גם משכירים מהם אוטובוסים באופן פרטי לקייטנות ההמוניות של הקיץ, ההסעות לקברי צדיקים ולמירון במועדים מסויימים, קוי כותל מיוחדים בחגים. מדובר בהמון כסף, שאגד לא מעזה להסתכן בלאבד אותו. חרם חרדי על אגד יחסל חלק משמעותי מהפעילות שלה בירושלים. באותה סיבה בדיוק נהגיה הונחו לא להתערב כשחרדי מבקש מאישה לעבור אחורה (החוק מחייב את הנהג לעצור ולהזמין שוטר - ולנהגים יש הנחיה אחרת - להתעלם).
 4. 7
  מה יהיה עם המדינה הזו?
 5. 6
  כל הכבוד לירושלמים!
 6. 5
  שימו לב למנח גופה של המצולמת - הטיה הצידה, כמו גם ללבושה הצנוע אך החילוני. זהו. שמו אותנו בצנצנות של חרדים. טאליבן כבר כאן מזמן.
 7. 4
  שיפסיקו לנצל את גוף האשה לצורך מכירות זו אחיזת עיניים
 8. 3
  מדינה של מטומטמים!!!!!

  זה מה שמעניין אתכם??????????? משעמם לכם בחיים???? תתעסקו בדברים קצת יותר חשובים

 9. 2
  כל הכבוד לכם
 10. 1
  שגם לה יש מה לאמר בענייני דת ומדינה.

  הגיע הזמן שהחרדים יתחילו למסור את נפשם בעבור הסטטוס קוו בין דת למדינה ושכל השמאלנים ידעו שגם לנו החרדים יש מה לאמר במדינה הזו, ושהיא לא שייכת רק לחילונים ולשמאלנים ולגויים שעלו מחבר הארצות, ולכל הרפורמים שנמצאים בארץ הקודש, הגיע הזמן שגם אנו נראה לכל המסיתים שגם לנו יש מה להגיב עבור כל הפריצות והתמונות הזולות שמופיעות בחוצות של נשים ערומות למשעה והחרדים מקלקלים בזה את קדושת עיניהם, הגיע הזמן שיש להשלים עם הנושא שיש ח ר ד י ם שחיים בארץ ששייכת גם להם, למי שלא מוצא חן שיעזוב את הארץ. לפני שהארץ תקיא אותו ממנה.

  1. איזה נשים ערומות? מדברים כאן על פנים, על נשים בלבוש צנוע.

   הארץ לא תקיא ממנה את מי ששומר עליה כדי שהחרדים יוכלו ללמוד בשקט.