מחבל ניאו-נאצי שסייע בטבח במינכן: "מצטער על חלקי, התרחקתי מהאלימות"

ווילי פוס, כיום כותב ספרי בלשים פופולרי, מספר ל"הארץ" על חבירתו ל"אבו דאוד", האיש שמאחורי רצח 11 ספורטאי הנבחרת הישראלית ועל חלקו בטבח

הסופר הגרמני ווילי פוס, מחבר ספרי בלשים פופולרי, מצא עצמו בחודש האחרון במרכזו של מותחן בלשי שהוא הכוכב הראשי שלו. מסמכים מסווגים של השב"כ הגרמני חשפו מחדש את מעורבותו בטבח הספורטאים הישראלים באולימפיאדת מינכן, שבספטמבר ימלאו לו 40 שנה.

המסמכים מאמתים מידע ישן ונשכח, שלפיו פוס היה פעיל ניאו-נאצי, שסייע לטרוריסטים הפלסטינים מארגון "ספטמבר השחור" לבצע את הפיגוע שנרצחו בו 11 חברי המשלחת הישראלית. באתר האינטרנט שלו מתאר את עצמו פוס כ"ספרן ועיתונאי" שהפך לסופר לאחר שהות ארוכה במזרח התיכון, שבמסגרתה היה מעורב ב"מלחמת אזרחים" וישב במאסר. באתר מוצג גם מבחר מספריו. האחרון נקרא "דם מריר". בעבר ראו אור גם "שער המוות" ו"רצח וסטפאליה".

הפרסום המחודש על מעורבותו בטבח הצליח לערער את שלוותו, בעיקר משום שכונה בו "ניאו-נאצי", שלא בצדק לטענתו. ב-40 השנים שחלפו מאז הוא זנח את דרך האלימות ופתח דף חדש. אלא שכמו בכל סיפור מתח טוב, העבר ממשיך לרדוף אותו, השלדים יוצאים מהארון והשדים מתעוררים מרבצם. בהתכתבות אימייל עם "הארץ" הוא גולל השבוע את סיפור המעשה.

בקיץ 1972 חבר פוס למוחמד עודא ("אבו דאוד"), אחד מראשי ארגון "ספטמבר השחור", אשר תיכנן וביצע את הטבח. השניים נפגשו בעיר דורטמונד שבגרמניה בתיווכו של פעיל ימין קיצוני מוכר. “הוא הציג אותי בפני חברי הפתח בתור חבר שאפשר לסמוך עליו", סיפר פוס.

ווילי פוס. "בדיעבד נודע לי שמטרת הנסיעות היתה לתכנן פיגוע"
ווילי פוס. "בדיעבד נודע לי שמטרת הנסיעות היתה לתכנן פיגוע"תצלום מערוץ הטלוויזיה הגרמני ZDF

המשימה שהוטלה על פוס היתה לרכוש כלי רכב לטרוריסטים. באחד מהם השתמש כדי להסיע את אבו דאוד ברחבי גרמניה. בין היתר, הם ביקרו בקלן, בון, המבורג ופרנקפורט, שם פגש "אבו דאוד" אנשים שונים. “אני לא יודע על מה הם דיברו, כי לא ידעתי ערבית. רק בדיעבד נודע לי שהמטרה של הנסיעות האלה היתה הכנה של הפיגוע", נזכר. למרות שכדאי להתייחס בחשדנות לגרסתו משום שטרם נחשף כל החומר המודיעיני, החומר שפורסם עד כה מאמת חלק מדבריו.

בשליחות הפתח יצא פוס בהמשך גם לקהיר. כמה ימים לפני 5 בספטמבר, היום שבו בוצע הטבח, הוא נשלח משם לפאריס כשבאמתחתו מסר כתוב בערבית. "לא יכולתי לקרוא אותו”, סיפר. "התבקשתי להעביר אותו לסטודנטים. יכול להיות שהמסר הזה היה קשור לפיגוע. אני לא יודע".

היעד הבא במסע שלו היה וינה, שם אמור היה להתלוות לאמין אל-הינדי – בכיר נוסף בארגון הטרור, שמיוחסת לו מעורבות בטבח – אשר לימים מונה לראש המודיעין הכללי הפלסטיני. אלא שהינדי, לדבריו, כלל לא הגיע למקום, ובסופו של דבר שמע פוס על הפיגוע רק בדיעבד. "כמו כולם, בטלוויזיה", לדבריו.

פוס מספק תשובות חלקיות בלבד למידת מעורבותו בפיגוע הרצחני. המסמכים של "המשרד הפדרלי להגנת החוקה”, אשר נחשפו במגזין הגרמני "דר שפיגל", מעלים חשד שפוס גם העביר לטרוריסטים נשק ששימש את מבצעי הפיגוע – טענות שאותן הוא מכחיש בתוקף. חודש לאחר מכן, באוקטובר 1972, הוא נעצר במינכן. לפי הדיווחים, ברשותו היו כלי נשק, שעמם תיכנן לבצע פיגועי חטיפה ומיקוח כדי לשחרר אסירים פלסטינים – כולל כאלה הכלואים בישראל. יעדי הפיגוע כללו, בין היתר, את הקתדרלה של קלן ובנייני ממשל ברחבי גרמניה. כאשר הוא נשאל לגבי הנשק, ואם לא שיער מה מטרת המסרים שהעביר והפגישות של דאוד, עונה פוס תשובות חמקמקות. לטענתו ניסו לתפור לו תיק, והנשק שנמצא ברשותו לא היה קשור כלל לפיגוע.

פוס נידון לשנתיים מאסר, אך זמן קצר לאחר גזר הדין שוחרר במפתיע מהמעצר. הרקע לכך היה הסכם שנחתם, לטענתו, בין גרמניה לאש"ף. הרשויות בגרמניה חששו שהפלסטינים יעשו פיגוע מיקוח לשחרורו של פוס – בדומה לזה שביצעו פחות מחודשיים לאחר הטבח באולימפיאדה כאשר חטפו מטוס לופטהאנזה כדי לשחרר את חבריהם שהיו כלואים בגרמניה.

העלילה הסתבכה אחרי הפיגוע, לדבריו, כשפעילי ימין קיצוני תיכננו להתנקש בחייו והפיצו עליו שמועות שלפיהן הוא סוכן של השב"כ הגרמני, הסי-איי-אי והמוסד. ככל הנראה, בין החברים בימין הקיצוני התגלע סכסוך הקשור בחלקו ליחסיהם עם הפתח ובחלקו בשל אינטריגות אישיות.

מגרמניה עבר למזרח התיכון. ב-1975, לדבריו, הוא נחטף בידי הפלנגות בלבנון ובמשך חודשיים הוחזק במעצר, שם עבר עינויים. "במהלך השבי קיבלתי את ההחלטה להתרחק מהאלימות. מעתה והלאה עסקתי באלימות רק בספרים שלי", סיפר.

כיום הוא מתפרנס מכתיבה. את זמנו הוא מחלק בין גרמניה לדרום אירופה. מיקום מדויק יותר הוא מסרב לחשוף. "ברור שאני מצטער על מה שקרה ומעל לכל - על המעורבות שלי", סיכם. "אני לא ניאו-נאצי ומעולם לא הייתי", הוסיף.

על כך חולק איש הטלוויזיה הרב קרוסני, שהיה העיתונאי הראשון שאיתר וראיין את פוס עוד ב-1985. "לא צריך להיות מופתעים מהחיבור בין הימין הקיצוני הגרמני ללאומנים הערביים", הוא אומר. "החל משייח חוסייני, המופתי של ירושלים ששיתף פעולה עם הנאצים, דרך המדענים הגרמנים שסייעו למצרים לפתח טילים בשנות ה-60 – ועד פוס – שסייע לטבח מינכן - יש קשר מתמשך בין שני הלאומים במישור הפילוסופי".

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 25
  הוא לא ניאו-נאצי שונא ישראל אלא "פרו-פלסטיני"
 2. 24
  כתב חובבן, היום ידוע שהחטיפה של המטוס לאחר האולימפיאדה היתה מפוברקת

  הגרמנים רצו לשחרר את הערבים

 3. 23
  איך יכול להיות

  שאדם שסייע לפעולת טרור לפני 40 שנה, חיי ברגוע ויותר מזה אפילו סופר (!!!) ?!

 4. 22
  האדון מסתובב עם תעודת הכשר ממסדית ישראלית ולכן הוא חי. ןהמבין יבין.
 5. 21
  נאצי עודו נאצי

  40 שנה ממשלת כול הדורות וכולל שהזינחו את תפיסתו בושה וחרפה להם וסליחה למשפחות הספורטאים גרמניה עודה נאצית

 6. 20
  הים אותו ים והגרמנים אותם גרמנים,ואם תגידו שאנחנו מקבלים מהם צוללות זה בגלל שהם לא רוצים שנגלה סודות אפלים שלאחרי השואה תקראו עיתונים היתה כתבה גדולה בענין הזה לפני כמה שבועות !!!
 7. 19
  "קשר מתמשך בין שני הלאומים במישור הפילוסופי"
 8. 18
  גזענים כמוהו מזכירים את הימין הסהרורי
 9. 17
  לא ניאו נאצי, סתם רוצח נתעב חלאת המין האנושי.
 10. 16
  נהדר לגלות שיש שוטים הקונים את ההבלים האלה. תתעוררו, החיים אינם סרט. האיש כזבן
 11. 15
  מזעז לחשוב שעם אלה השמאל האשכנזי הסהרורי משתף פעולה
  1. השמאל האשכנזי הסהרורי.. שאני אשיב לך על הימין הערסוואטים הדוסים ?

   תפסיקי להקיא שטויות שאנשים דוחפים לך לראש.
   אפילו אם הם קוראים לעצמם רבנים.

   באיזה אופן מישהו בשמאל בישראל משתף פעולה עם ניאו נאצי שסייע לרצח הספורטאים במינכן ?

   ומה לעזאזל קשור אשכנזים כאן ???

   בתור חצי אשכנזי אני נעלב. ולא מתבייש שאני אשכנזי. או ספרדי בחצי השני.

   חתיכת בהמה.

  2. חשיבה ואת לא הולכים ביחד. איך יודעים? קוראים את התגובה שלך
  3. מזעזע לחשוב שניאונאצים הגיעו גם לכאן. סיגלית, למשל.
 12. 14
  מענין, גם בעלי הארץ הם גרמנים,האם הם הדליםו?
 13. 13
  נקמה

  מדוע ממשלות ישראל לא רדפו פושעים נאציים והרגו בהם ללא משפט? זה לא ברור (פרט לצוקורס). צריך היה כפי שהיום לחסל אותם כשיטה.

 14. 12
  כנראה שדגן צריך לחזור....
 15. 11
  Ney Bibi,now you have the full name of KILLER who is nothing but walking peace of human crap

  September 5-6 2012 will be a GREAT day to make sure that the CRAP does not walk and talk anymore.................THANKS

 16. 10
  לזכירכם : כל המעורבים ברצח הספורטאים במינכן נתנו את הדין ,ולא בבית משפט. כך גם יהיה עכשיו. באחריות (כך אני בטוחה ) .
 17. 9
  הוא בודאי גם סיפק פצירות לחוטפי המטוסים שנכנסו בתאומים...

  והעביר חנ"מ למפוצצי הרכבות בתחתית בלונדון. מה הוא לא עשה והיכן לא היה?
  לא סביר שהפתח העביר שמץ מידע על ההתקפה במינכן ללא ערבים או נסתייע בגורמים מקומיים. האיש מתפרנס לא רע כנראה מדמיונו הפורה.

 18. 8
  מה קרה קיצוצים במוסד? למה הנאצי עדיין חי?
  1. הנאצי חי כי גולדה לא בשלטון!
 19. 7
  הכתבה הזו ממשיכה את מסכת השקרים והטיוח של ממשלת גרמניה: חטיפת מטוס לופטהנזה הייתה אירוע מבוים אשר בוצע בתיאום עם הממשלה הגרמנית ותוך שת"פ עם רשויות הבטחון הגרמניות כדי לשמש כאמתלא לשחרור מבצעי הטבח במינכן. מה שמעלה את השאלה מי הם הניאו-נאצים האמיתיים בסיפור: דג רקיק בשם ווילי פוס או ממשלת "גרמניה האחרת" כביכול.

  ווילאים פוס שוחרר ע"י הממשלה הניאו-נאצית של גרמניה לא בגלל חשש מ"פיגוע" מוקיוח שהרי הממשלה הייתה אחראית על ביומו של הפיגוע הקודם. הוא שוחרר בשל שנאת יהודים ומשום שהפקידות הבכירה בגרמניה שלאחר מלחמת העולם השנייה נשארה ברובה נאמנה לעקרונות הנאציזם.

 20. 6
  מדוע הוא עדיין נושם?
 21. 5
  מהמאמר:"לא צריך להיות מופתעים מהחיבור בין הימין הקיצוני הגרמני ללאומנים הערביים", הוא אומר".אין דבר כזה לאומנים ערבים.הם "בפלנטה אחרת".טעות לגביהם לסווגם בסיווגים לא מתאימים.
 22. 4
  אין מה לצפות מגרמני....שנאת היהודים הוא עניין גנטי אצלם....

  מה פלא אם הוא ישב על ברכי הסבא שהיה במקרה הטוב חייל בוורמאכט?

  1. גרמניה זה כמו יבשת... מישהו שמשווה את הבווארים לאנשים מהמבורג או מקלן לא יודע מה זה גרמניה. גם לסופי שול היו גנים לאנטשמיות? בגלל זה היא נרצחה? שתושבי קלן מחו וירו בהם כמו ארנבים גם להם היו גנים של אנטישמיות? נכון יש שם הרבה שנאה אבל זה תלוי באיזה חלק של גרמניה וזה ממש לא אותו הדבר בין חלקים שונים. במזרח זה בכלל על רקע כלכלי.
  2. שנאת היהודים = עניין גנטי... אתה יודע כמו מי אתה נשמע?...
  3. תגובה מוזרה. עד כמה שזכור לי הנעצים הגיחו כחולדות מכל עיר ומכל כפר בגרמניה.
  4. כולל יהודים גרמנים אשר לא במפתיע חלק גדול מהם רוצה בהיעלמותה של מדינת הלאום היהודית. רשימה חלקית:

   מגנס, ארנדט, תומרקין, זך, צימרמן, שטרנהל (האב ובתו), בורג(הבן), גדעון לוי, אמירה הס, אורי אבנרי ...המשיכו את הרשימה

  5. רשימה מכובדת של אנטיפאשיסטים שהייתי גאה להצטרף אליה.
  6. חיילי הוורמכט לא היו נאצים אדוקים אלא פטריוטים שפחות ידעו את כוונותיו של היטלר.

   כמובן שהם לא צדיקים ורבים מהם גם היו נאצים, אבל חשוב להדגיש שהרוב שביצאו את פשעי המלחמה היו מהגסטפו או קשורים יותר להימלר. אין אני רוצה להגן אליהם אבל מבחינה אובייקטיבית הוורמכט היה כוח צבאי מרשים ומיומן ופחות קשור לנאציזם (עוד פעם בניגוד להיטלר הימלר הגסטפו ועוד ועוד ).

  7. עמירה הס, למשל, היא בת של ניצולי שואה. אבל כאשר אנחנו בהסתה מבחיחה והיסטרית, עם טכניקה של שנות העשרים מגרמניה, הכל הולך. לגבי מדינת הלאום: מי שהולך לחסל אותה הם אלה שבסופו של דבר יביאו לכך ש-3 מיליון פלסטינאים יהיו אזרחי הארץ הזאת. ועל מה שעשה אבנרי ב-48 לא ידוע לך, נכון?
 23. 3
  ביבי קבל את המשימה !

  ראש הממשלה גולדה מאיר, קיבלה החלטה לחסל את המבצעים והשותפים הישירים , לטבח ספורטאי אלימפידת מינכן, רוב העבודה בוצעה במשך השנים, אבל מסתבר שמר ווילי פוס, הצליח לחמוק מעונשו.
  לטיפולך המידי מר בנימין נתניהו, ראש ממשלת ישראל!
  ברור שעל פשעים כאילו, לא חל חוק התישנות.

  1. ביבי נראה אותך גבר ! נתחיל בקטנות ונסיים בגדולות ! אינשללה !
  2. מילא היית אומר: "שרהלה קבלי את המשימה", הייתי מבין. אבל ביבי? פחחח...
 24. 2
  אמין אל-הינדי הובא לכאן ,יחד עם כנופיות הטרור בראשות הרוצח עראפת ,ע"י שימון פרס ,שמש ראש מנגנון בטחון בעזה ומת ככלב .
  1. יצויין כי ספטמבר השחור היה כח משימה של הפת"ח, שהוקם בידי ערפאת והיה כפוף לו באמצעות סגנו, אבו איאד, שהיה מפקד הכח.
 25. 1
  האיש השתייך לחוגי השמאל הקיצוני בגרמניה,הנסיון הנואל לכנותו פעיל ימני לא יעשה אותו כזה.ואגב..לא מאוחר לטפל בו.
  1. מדובר באיסלמופשיסט. חלק מהקואליציה האדומה ירוקה שתחילתה בכנופיית באדר-מיינהוף. פשיסטים איסלמסיטים מרקסיסטים וטרוצקיסטים שחותרים להרס התרבות המערבית הליברלית
  2. ימנים ירושלמים: תלמדו מהאיש איך שורפים את הבלתי רצויים.