מת מפצעיו משה סילמן שהצית את עצמו בהפגנת המחאה החברתית

במכתב ההתאבדות כתב סילמן: "המדינה שדדה אותי". הוא אושפז עם כוויות ב-94% מגופו והיום הלך לעולמו לאחר כמעט שבוע מאז המעשה

משה סילמן, שהצית את עצמו בהפגנת המחאה החברתית בתל אביב ביום שבת האחרון, מת היום (שישי) מפצעיו בבית החולים שיבא בתל השומר. אחרי המעשה, פונה סילמן לבית החולים איכילוב כשהוא פצוע קשה וסובל מכוויות ב-94% מגופו. מאיכילוב הוחלט להעבירו לשיבא כשהוא מורדם ומונשם, לטיפול ביחידת הכוויות של בית החולים. בתחילה אושפז במחלקת טיפול נמרץ כיוון שלא היתה לו מיטה פנויה במחלקת הכוויות, אך לאחר מכן נמצא לו מקום, הוא הועבר לשם, ושם שהה עד מותו. הלוויתו תיערך ביום ראשון בשעה חמש אחרי הצהריים בבית העלמין בחולון.

כבר משעות הבוקר החלו להתאסף פעילים וחברים קרובים של סילמן בבית החולים, כיוון שהבינו שאלה שעותיו האחרונות. סוכת האבלים תוקם בבית משפחתה של אחותו, בת ציון אלול, בראשון לציון. הפעילים מתכננים לערוך מחר בערב אירוע זיכרון לזכרו של סילמן במקום בו הצית את עצמו, להדליק נרות נשמה ומשם לצעוד לזכרו.

משפחתו של סילמן מסרה, באמצעות חבריו הקרובים, כי "חיי אדם הם קודש ביהדות ובעיני המשפחה. אנו קוראים ומבקשים בכל לשון של בקשה מכל אלה הנתונים במצוקות או במצבים קשים, לא ללכת בדרך שבה נקט משה. המעשה הוא קשה ואינו מקובל על המשפחה. במעשהו של משה הוא ניסה להביע ולזעוק את כאבו ומצוקתו אשר לא נענתה דייה. אנו מבקשים מממשלת ישראל לתת את דעתה על המקרה המצער והמזעזע ולפעול במתן פתרונות הולמים למצוקותיהם של אזרחי ישראל הנזקקים לסיוע בחייהם".

יו"ר מפלגת העבודה שלי יחימוביץ' אמרה בעקבות מותו של סילמן כי "התאבדות היא תשובה חריגה ומזעזעת לקושי ולסבל. גורלו של סילמן הוא במידה רבה תוצאה של קריסתה של מדינת הרווחה, ועלייתה של כלכלת ג'ונגל דרוויניסטית. יהי זכרו ברוך".

משה סילמן
משה סילמןרפרודוקציה: פייסבוק

איציק אלרוב, יוזם מחאת הקוטג' לפני שנה, אמר לאחר מותו של סילמן: "הוא עשה מעשה אולי הירואי, אך מיותר. הוא ניסה להעביר לנו מסר. הוא בעצם ויתר על החיים שלו כדי שאנחנו נתעשת ונמשיך להיאבק על הצדק ונמשיך להיאבק למען המטרה. אסור לנו להרשות לעצמנו שיהיו עוד מתים בעקבות המאבק. אנחנו חייבים לשים לב למצוקות של אנשים".

לפני שהצית את עצמו בהפגנה, חילק סילמן למפגינים סביבו ברחוב קפלן בעיר עותקים של מכתב שנפתח במלים "מדינת ישראל גנבה אותי ושדדה אותי. השאירה אותי חסר כלום". עופר, אחיינו של סילמן, סיפר אתמול כי מדובר ב"בן אדם שעבד כל החיים שלו. היתה לו חברה לשינוע. ביטוח לאומי התלבשו עליו והוא נשאר עירום מהמדינה הזו".

אחד ממשתתפי ההפגנה, יונתן סהר, סיפר ל"הארץ" כי עמד לצד האיש בעת שהצית את עצמו: "ראיתי אותו מהצד עם אש ביד, היה נראה כאילו הוא מדליק דפים. שמעתי מישהו צועק 'מה אתה עושה?' הוא שפך על עצמו בקבוק דלק ונדלק מיד. לא ידעתי מה לעשות, הייתי מטר ממנו". יוזם מחאת הקוטג', איציק אלרוב, היה גם הוא עד לאירוע. לדבריו, "בבת אחת פרצה להבה ענקית ועוברים ושבים כיבו את האש באמצעות בקבוקי מים".

חשבונות הבנק עוקלו

מכתבו של משה סילמן
מכתבו של משה סילמן

משה סילמן נולד בארץ לפני 57 שנה לשרה וישראל. הוא לא נישא מעולם ואין לו ילדים, ועל כן נדחתה שוב ושוב בקשתו לסיוע בדיור ציבורי. במרוצת השנים הוא עבד בעבודות מזדמנות, ולאחר כמה שנים בארצות הברית, הקים עסק לשליחויות "מיקה שינוע", ולראשונה בחייו הפך יציב כלכלית ונכנס למחויבויות. לקראת סוף שנת 2000, כשפרצה האינתיפאדה השנייה, נפגע הענף וסילמן העביר את עסקיו לביתו, ברחוב יפת 15 ביפו. בהמשך התברר לו כי אזהרה על חוב קטן של הביטוח הלאומי נשלחה לכתובתו הקודמת, ברחוב יונה הנביא 18 בתל אביב, והוא לא היה מודע אליה.

סילמן עצמו תיאר את נקודת המפנה בחייו בשמונה באוקטובר 2002. אנשי המוסד לביטוח לאומי באו לעסק שלו ועיקלו אחת מארבע המשאיות ששימשה אותו בהובלות הסחורה, בגלל החוב שתפח ל-15 אלף שקלים. הוא אמנם שילם שליש מהחוב כדי להסיר את העיקול, אבל אז נדרש לשלם 1,200 שקלים על הוצאות הגרירה של המשאית. לטענתו, באותה עת המוסד לביטוח לאומי שבת והוא לא הצליח לשחרר את המשאית. השליחויות בוטלו, עסקיו התמוטטו והחובות הלכו ותפחו. חשבונות הבנק שלו, יחד עם החסכונות וביטוח החיים שלו עוקלו, וב-2005 הוא פונה מדירתו ועבר להתגורר עם אמו בבת ים.

גם בימי המשבר הזה, סילמן היה נחוש בצדקתו והאמין שבית המשפט יעמוד לצדו. יחד עם אמו שרה, הוא החליט לתבוע את הביטוח הלאומי. השניים טענו שנגרמו לו נזקים של שמונה מיליון שקלים בגלל העיקול ודרשו פיצוי. אלא שכדי להגיש את התביעה, נדרש סילמן לשלם אגרה לבית המשפט. הוא ביקש פטור, אך נענה בשלילה והתביעה נגנזה לבסוף. בביטוח הלאומי טענו אז כי "התביעה מופרכת", ורשם בית המשפט חגי ברנר טען אף הוא ש"סכום התביעה מופרך על פניו וכמוהו הניסיון לקשור קשר סיבתי בין מחדליו של המוסד לבין הנזק שנגרם לסילמן". ברנר כתב עוד כי "המקרה הנוכחי הוא דוגמה מובהקת להגשת תביעה מוגזמת על פניה, תוך ניצול העובדה שמבוקש פטור מאגרת התביעה". סילמן ערער על החלטה לשופט בית המשפט המחוזי בתל אביב, אולם גם הערעור נדחה ב-2010.

בניסיון להישאר עם הראש מעל למים החל סילמן לעבוד כנהג מונית, אך הוא התקשה להתפרנס בכבוד מהמקצוע. בתצהיר שצירף לתביעת הנזיקין שהגיש, הוא כתב כי ב-2007 הרוויח בסך הכל 4,150 שקלים, ובשליש הראשון של 2008 5,525 שקלים בלבד, וצירף לכך אסמכתאות. עם הידרדרות מצבו הכלכלי שוב, חשבון הבנק שלו עוקל ועמו כל חסכונותיו, לרבות תוכניות החיסכון וביטוח החיים. מכל רכושו נותרה המונית הישנה. חובותיו נאמדו כעת כבר במאות אלפי שקלים.

לא יגיע שוב לרחוב

Article video embed code

אמו של סילמן, שהיתה ערבה לחובות של בנה, הפכה אף היא חסרת כל. כדי לא להפסיד את הדירה שבבעלותה, היא העבירה את הבעלות עליה ללא תמורה לשתי בנותיה. על כך כתב הרשם ברנר: "מי שנוהג בדרך זו של הברחת רכוש, אינו יכול להישמע לאחר מכן בטענה שלא נותרו בידו אמצעים כלכליים למימון אגרת תביעה". את התצהיר חתם במלים הבאות: "דחיית בקשתנו, בהתחשב במאזן הנוחות והאינטרסים, יביא בעצם לסיומו של מאבקנו המשפטי בלא שנוכל לקבל את יומנו בבית המשפט ולהציג את טיעונינו ולעמוד על זכויותינו... כך ניוותר כשאנו צועקים במר לבנו זעקה ברורה אחת: ‘אין לנו כסף, אין לנו צדק ואין לנו בית - מוטלים אנחנו לגורלנו לבד'". לבסוף, לפני כשנתיים, מתה האם שרה. דירתה עוקלה בכל זאת, וסילמן נדרש לפנותה. זאת היתה הפעם הראשונה שבה הוא מצא את עצמו ברחוב.

לאחר דחיית ערעורו ומות אמו, החל להידרדר גם מצבו הבריאותי, הפיזי והנפשי, והוא אף אושפז לכמה ימים בבית חולים פסיכיאטרי. לאחר כמה אירועים מוחיים שעבר, הוא החליט לעבור לחיפה, כשהוא נשען על קצבת נכות של 2,300 שקלים. "הציעו לו לגור בחיפה ולכן הוא עבר", מסביר הגיס עמרם. "לא היה אכפת לו כבר איפה, העיקר לגור".

צפו בראיון שהעניק סילמן לפעיל החברתי החיפאי עומר צנגוט

בשלב הזה, מצבו הבריאותי כבר לא אפשר לו לעבוד. הוא חיפש עבודה בעמותות שונות בחיפה, אך ללא הצלחה. רישיון הנהיגה שלו נשלל לצמיתות בגלל מצבו הבריאותי, ולכן נמנע ממנו לעסוק בתחום היחיד שהכיר - נהיגה. מנגד, הביטוח הלאומי אישר לו רק 50 אחוזי אובדן כושר עבודה, ולכן קצבתו היתה מוגבלת. אברי רביב , שבילה עמו במשרדי הביטוח הלאומי לא אחת, סיפר: "כמאמר הקלישאה, הכתובת היתה על הקיר. סילמן איים לא אחת בפניהם שיתאבד. הנציגה של הוועדה הפסיכיאטרית שם אמרה לי שמי שמאיים לא מתאבד".

לפני כשנה, עם פרוץ המחאה החברתית, הוא החל להשתתף בקביעות בכל אירוע והפך לדמות מוכרת בקרב קהילת פעילי המחאה הקטנה והאינטימית של חיפה. את שגרת יומו העביר סילמן בניסיונות למצוא עבודה, בהמתנות אינסופיות בתורי קופות החולים ובניסיונות להילחם במשרד השיכון כדי לקבל סיוע בשכר דירה. הוא הגיש ארבע בקשות כאלה באמצעות עו"ד בקי כהן-קשת, שנדחו על הסף בטענה שהיתה בבעלותו בעבר דירה ואין לו ילדים.

כשנודע על האסון, התחוור לכולם מדוע לא ראו את פניו כתמיד בהפגנה החיפאית שהתקיימה במקביל לאחותה הגדולה בתל אביב. בקרוב הוא היה אמור לפנות את הדירה שבה התגורר בחינם בזכות סיוע מחבריו. לא אחת הוא אמר לחבריו בחיפה שלרחוב הוא לא יגיע שוב.

השתתף בהכנת הידיעה: יהונתן ליס

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 142
  משה סילמן ומערכת המשפט

  12-08-05 משה סילמן ז"ל - בקשה לפסילת הרשם/שופט מחוזי בפועל חגי ברנר בתיקים בבית המשפט המחוזי בתל-אביב.  משה סילמן ז"ל
  ירושלים, ה-5 באוגוסט – ד"ר יוסף צרניק, סייג לזכויות האדם (NGO), הגיש בקשה לפסילת הרשם/שופט מחוזי בפועל חגי ברנר בתיקים של משה סילמן בבית המשפט המחוזי בתל-אביב.[1]. מכתבו האחרון של משה סילמן ז"ל הטיח טענות חמורות כנגד בית המשפט המחוזי בתל-אביב. [2]
  הבקשה טוענת ש:
  - "קיים חשש ממשי שחגי ברנר נהג ונוהג במשוא פנים בתיקים" ו- "חשש זה מבוסס על נסיבות אובייקטיביות"
  - "יש לראות בהתנהלותו של חגי ברנר בתיקים אלה 'משחק מכור' "
  - קיים "חשש ממשי שהתנהלות בית המשפט, ובכלל זאת הרשם/שופט מחוזי בפועל חגי ברנר, בתיקים אלה היתה מחוץ למסגרת החוק"
  - "קיים חשש ממשי שהרשם/שופט מחוזי בפועל חגי ברנר מצוי עתה בניגוד עניינים" לגבי גילוי כתבים נוספים בתיקים אלה.
  תלונתה של לשכת עורכי הדין נגד השופטת אלשייך, הנובעת גם היא מכיזוב כתבים בבית המשפט המחוזי בתל-אביב עדיין תלוייה ועומדת .
  LINKS:
  [1]12-08-05 Moshe Silman v Social Security and State of Israel (1752/08 and 6909-01-10) in the Tel Aviv District Court - Disqualification Statements against Judge Hagai Brenner (Heb + Eng)
  http://www.scribd.com/doc/102126857/
  [2] 12-07-14 Moshe Silman sets himself on fire in a Tel Aviv social protest, leaves a letter
  http://www.scribd.com/doc/100289353/
  [3] 12-06-04 Human Right Alert's Appendix to Submission; 15th UPR Working Group Session (Jan-Feb 2013) - State of Israel: Integrity, or lack thereof, of the electronic record systems of the courts of the State of Israel
  http://www.scribd.com/doc/82927700/
  [4] 10-04-19 Human Rights Alert (NG0) submission to the United Nations Human Rights Council for the
  2010 Review (UPR) of Human Rights in the United States as incorporated into the UPR staff report, with a note referring to "corruption of the courts and the legal profession in California".
  http://www.scribd.com/doc/38566837/
  [5] 12-07-07 Biographical Sketch Joseph Zernik, PhD
  http://www.scribd.com/doc/46421113/
  _________
  Joseph Zernik, PhD [5]
  Human Rights Alert (NGO)

 2. 141
  מבקשת לפרסם את הכתובת לנחום אבלים

  הכרתי את משה לפני שנים רבות, דרכינו הצטלבו מידי מספר שנים. אבקש לפרסם את הכתובת שבה יושבים שבעה כדי לומר למשפחה כמה מילים טובות על משה

  1. שתשמח הסביבה האכזרית

   עשירים , מוסדות , רשויות , ממשלה ...........
   אתם יכולים לשמוח שהצלחתם במשימה שלכם. החלשים נעלמים מהעולם שבו אתם דואים עצמכם הבעלים הבלעדיים. כל הכבוד!!!!!!
   תודה רבה

 3. 140
  מבקשת כתובת לנחום אבלים

  הכרתי את משה לפני שנים רבות, דרכינו הצטלבו מידי מספר שנים. אבקש לפרסם את הכתובת שבה יושבים שבעה כדי לומר למשפחה כמה מילים טובות על משה

 4. 139
  עצוב מאוד שהוא עשה מעשה כה נורא וזה מוכיח שהוא הגיע למצב פסיכוטי

  עצוב מאוד שהוא עשה מעשה כה נורא וזה מוכיח שהוא הגיע למצב פסיכוטי.
  מכיוון שנראה שעבר מסכת איומה של התעללות, כאשר סך הכל בקש להתפרנס בכבוד, כאשר במקביל מלא את חובותיו (מיסים, צבא ומילואים) יש לכאוב על הנסיבות הקשות שבן של ניצולי שואה נאלץ להתמודד איתם, בארץ שקמה כדי לתת מענה ליהודים, ולאפשר להם לתבוע את זכויותיהם בהליכים משפטיים תקינים.
  חשוב מאוד לגנות את מעשה ההתאבדות ואת זה עשו ראשי המחאה החברתית. אף אחד אינו מאמין שזאת הייתה צריכה להיות הדרך. וכפי שכבר רשמתי ברור שהוא הגיע למצב פסיכוטי עקב המצב ובמקרה כזה יש להתאבל עליו כעל כל מת.
  זה כמובן לא סותר את חובת היחיד להיות חזק בכל מצב ולהתנהג באופן רציונלי ושפוי, תהיינה הנסיבות אשר תהיינה.
  יחד עם זאת, על כל אחד ואחד מאיתנו, גם כאשר אנו מגנים תגובה פסיכוטית ומטורפת, להרגיש כעס רב, על העוול הנורא שנגרם לאזרחים רבים במדינה, שבסך הכל מבקשים לממש את זכויותיהם ולגדל את משפחותיהם בכבוד וברווח סביר, ונתקלים באטימות ולעיתים בעלילות מזוויעות. אין כמובן סיבה כלשהי להיכנס עקב כך למצב פסיכוטי, וחשוב שכל יחיד יזכור זאת, וינסה במצב הקפקאי, ללחום את מלחמתו ולהיות גאה בעצמו ובערכיו. אך כן יש לזעוק נגד מערכת שכה רבים מאזרחיה מלינים עליה.
  http://www.tapuz.co.il/blog/userBlog.asp?blogid=130455

 5. 138
  מזמינים אתכם לצפות בקישור המצורף בהודעה המרגשת לעיתונות שפרסמה משפחתו

  http://www.youtube.com/watch?v=SSoqdP97wf8

 6. 137
  לחילוניים שמגנים בגופם על האזרחים אין "תוכניות הצלה"

  כמו לחרדים שמוצצים את הכסף של המיסים שלנו , קחו דוגמא את החמאס הפנטי שחי מתרומות וכך מושך אחריו מאמינים וקולות כדי שיוכל לעלות לשלטון (דואג לאזרחים יותר מאש"פ) מזכיר אחד לאחד .....

 7. 136
  עצוב מאוד, מזעזעת האטימות של הביטוח הלאומי!!
 8. 135
  איש מיסכן סולימן

  אם המדינה שלנו לא תפיק לקחים מסיפור כל כל מייאש כמו של סולימן אז הפיצוץ הבא יכול להיות במשרדי ביטןח לאןמי, גם אם היה לו דירה תשלחו סייעת דתחקור ותיבדוק מה הישתנה אצל אותו אדם

 9. 134
  Rest In Peace

  ארץ שיושביה היא אוכלת
  וזבת חלב ודבש ותכלת
  לפעמים גם היא עצמה גוזלת
  את כבשת הרש.

  ארץ שמתקו לה רגביה
  ומלוחים כבכי כל חופיה
  שנתנו לה אוהביה
  כל אשר יכלו לתת.

 10. 133
  סילמן

  במדינה שעושים צחוק מסוכני ביטוח אשר שירתו את המדינה והשייכים למעמד הביניים.מצב שעלול להרוס את פרנסתם.אין פוצה פה ואין מצפצף.אז למי נלין אם לא על עצמנו.

 11. 132
  ומה יעשו הנזקקים לסיוע משפטי שאין להם אגורה
 12. 131
  ומי הגדיש החודש את הסאה? שר המשפטים פרופ נאמן והאגרות על הנזקקים
 13. 130
  תשמעו בדיחה על מופז,ברק ונתניהו

  נתניהו,מופז וברק יצאו לסיור במסוק כדי לראות מה חושב העם. והנה על הארץ הפגנות מחאה. הציבור ממורמר וזועם. אני יודע מה לעשות,אמר מופז.הוציא שטרות של 50 שקלים והחל לזרוק מלמעלה.אבל זה לא עזר. וההמונים המשיכו להפגין... אתה לא יודע מה לעשות,אמר לו ברק,בוא אני יראה לך,והחל להשליך צי'קים של 500 דולר.אבל ההפגנות לא שככו.הציבור נשאר ממורמר. נתניהו הביט בשניהם ואמר,אני היחיד שיודע מה באמת צריך לעשות,והשליך את שניהם.חחח

 14. 129
  אני אומר לכם בפעם המאה.לעלות לירושלים,לכנסת,להקיף,המון בלגן,המון מעצרים,המון שריפות,המון רעש ותקשורת,ולא להרפות כמה ימים.ביבי הסמרטוט הסחיט והלחיץ יעשה במיכנסיים!! דברים יזוזו !!בת''א לא תשיגו כלום.אתם פול גז בניוטרל.
  1. נכון,נתניהו הוא סמרטוט סחיט ולחיץ,אבל את מפרסמי הסתה למרד יש להשליך לכלא

   גם תגובה זו לא תעבור,מן הסתם,את הצנזורה הנאורה

  2. אני אומר לכם בפעם המאה: להשליך לכלא את הממרידים נגד השלטון,גם אם הצנזורה השמאלנית של "הארץ" תומכת בהם
  3. מעניין מה היה קורה אם מגיב ימני היה קורא למרד כדי למנוע גירוש של יהודים מביתם ביו"ש?!

   האם הצנזורה השמאלנית הייתה מאשרת את התגובה נזו?
   ואם כן,האם רשויות אכיפת הצ/חוק השמאלניות היו נשארות אדישות?
   האם הנשיא השמאלן ורה"מ הסמרטוט היו שותקים?
   אין גבול לבחילה שמעורר השמאל הקיצוני.

 15. 128
  הבא שרוצה להתאבד, שיקח איתו פוליטיקאי עקר

  אל תתאבדו לריק, תקחו איתכם איזה מושחת או ערל לב

 16. 127
  הפושעים טובחים בעם בישראל ואין מושיע! צה"ל=צבא הגנה למושחתים!
 17. 126
  העיקר שיש כסף למתנחלים, חרדים ובטחון. מיליונים להעתקת בתים לא חוקיים של מתנחלים? אין בעיה. 50 מיליון שקל לאוניברסיטה באריאל? כסף קטן, תביא שתיים. תפנימו כבר שזהו סדר העדיפויות של הבוס הגדול ביבי.
 18. 125
  אֵל מָלֵא רַחֲמִים

  אֵל מָלֵא רַחֲמִים שׁוֹכֵן בַּמְּרוֹמִים
  הַמְצֵא מְנוּחָה נְכוֹנָה עַל כַּנְפֵי הַשְּׁכִינָה
  בְּמַעֲלוֹת קְדוֹשִׁים וּטְהוֹרִים כְּזוֹהַר הָרָקִיעַ מַזְהִירִים
  אֶת נִשְׁמַת משה בן שרה וישראל סילמן שֶׁהָלַךְ לְעוֹלָמוֹ
  בַּעֲבוּר שֶׁנָדְבוּ צְדָקָה בְּעַד הַזְכָּרַת נִשְׁמָתוֹ
  לָכֵן בַּעַל הָרַחֲמִים יַסְתִּירֵהוּ בְּסֵתֶר כְּנָפָיו לְעוֹלָמִים
  וְיִצְרֹר בִּצְרוֹר הַחַיִּים אֶת נִשְׁמָתוֹ
  ה' הוּא נַחֲלָתוֹ
  וְיָנוּחַ בְּשָׁלוֹם עַל מִשְׁכָּבוֹ
  וְנֹאמַר אָמֵן

  1. אמן!
 19. 124
  תודה לך משה סילמן. אני מרגיש כמוך וגאה בך על האומץ והכוונה

  יהי זכרך חקוק על מצח תרבות ישראל לנצח נצחים. יהי זכרך שמור לזכר האנשים המודעים והמסורים למען צדק חברתי במקום הארור הזה. יהי זכרך יפה לשמאל היפה. כן ירבו כמוך שיבינו שמאל מהו, סולידריות מהי, והבנת מנגנוני הדיכוי הכה רבים במדינה החולה הזו.

 20. 123
  שונא את ביטוח לאומי. מי יתן וישרפו את הבניין הארור

  על ועדותיו האיומות. מדינת כל מקורביה

  1. אני שונא היום בו הפכתי נכה ותלוי בביטוח לאומי

   כל חיי עבדתי , אז ידעתי הביטוח לאומי מהניכויים מהכנסותי הגבוהות במשך 20 שנה , וכשהפכתי לנכה מצאתי עצמי חשוד
   ואשם שפניתי לביטוח לאומי , נפגעתי ב2001 וכיום אנו בשנת 2012
   ותביעתי עדיין בטיפול!!!!!!!!!! ולמרות שישנם הרבה פסקי דין משנים מצפצפים , ומקסימום משלמים מה שנקרא צו עשה , והעורך דין שלי אמר לי שעורכי הדין מתעשרים מהצפצוף של ביטוח לאומי על פסקי הדין כי זוכים בהרבה צוי עשה לאותו תיק , למרות שלצערו זה ע"ח סבלם של הנכים !!!!!! . אל תופתעו מהתאבדותו של מר סילמן ואחרים, הבעיה שהמחוקקים לא מענישים פקיד בביטוח לאומי שחושב עצמו אלוהים , שלא נדבר על השיטות המכוערות יותר לעומק, לא אשכח המשפט של אדם שאמר לי אתה עם שברים בגב עם 10% ואני ללא פגע והשגתי 10%, אז איפה הצדק, למה האמינים אוכלים אותה תמיד.

 21. 122
  יהי זכרו ברוך

  בטח בביטוח לאומי מרצים. פחות פה להאכיל.

 22. 121
  בושה למדינת ישראל

  מוות לחינם כאילו שזה ישנה להם, ומה עם המכרז של ה ב מ ו ?? מישהו שמעוניין אני חושבת שצריך לפתוח חשבון בנק לתרומה לאמו של סיכמו ולהציג את המספר בתוכנית הבוקר ובפייסבוק, מספיק שכל אחד יתרום שקלים בודדים וזה יעשה לאשה המסכנה הזאת רק טוב. בושה לביטוח לאומי, הכי חשוב שהדוסים מתייחסים להבאת ילדים לעולם במכונה מדפיסת שטרות.

 23. 120
  ותודה לביבי הנוכל

  שמעלה מיסים לחילוניים, ומעביר את כספי משלם המיסים לחרדים

 24. 119
  אֵל מָלֵא רַחֲמִים

  אֵל מָלֵא רַחֲמִים, שׁוֹכֵן בַּמְּרוֹמִים,
  הַמְצֵא מְנוּחָה נְכוֹנָה, תַחַת כַּנְפֵי הַשְּׁכִינָה,
  בְּמַעֲלוֹת קְדוֹשִׁים וּטְהוֹרִים, כְּזוֹהַר הָרָקִיעַ מַזְהִירִים,
  אֶת נִשְׁמַת משה סילמן שֶׁהָלַךְ לְעוֹלָמוֹ, בַּעֲבוּר נדב צְדָקָה בְּעַד הַזְכָּרַת נִשְׁמָתוֹ,
  בְגַן עֵדֶן תְּהֵא מְנוּחָתוֹ
  לָכֵן בַּעַל הָרַחֲמִים יַסְתִּירֵהוּ בְּסֵתֶר כְּנָפָיו לְעוֹלָמִים,
  וְיִצְרֹר בִּצְרוֹר הַחַיִּים אֶת נִשְׁמָתוֹ.
  ה' הוּא נַחֲלָתוֹ,
  וְיָנוּחַ בְּשָׁלוֹם עַל מִשְׁכָּבוֹ, וְנֹאמַר אָמֵן

 25. 118
  איציק שמולי, איך "לא" ראית שהיה לך עסק עם מסיתים?! המחאה = הסתה ותו-לא?!
 26. 117
  ביבי . הדם על הידיים שלך.

  תוצאות ההפרטה, האלימות הממשלתית ומלחמתה בעניים. בקיסריה לא מרגישים דברים כאלה אבל זו המציאות של חלק הולך וגדל בעם שלנו. זו לא התאבדות זהו הרג חברתי. המדיניות הממשלתית הרשמית

 27. 116
  כחלון פשוט תתבייש איך שהמשרד שלך מתייחס לאנשים שגורלם לא שפר
 28. 115
  בשנים האחרונות מערכת המשפט כולה התגייסה נגד העניים ביותר

  הרוע גובר במדינה.
  כל המערכות השילטוניות התגייסו נגד העם לרדוף אותו בכיס .
  והם מחלקים את הכסף בינהם.
  אין כאן ימין
  אין כאן שמאל.
  כל המערכת והמוסדות ב"ל עיריות בתי משפט,מס הכנסה משרד השיכון נגד המסכנים.
  מה הם רוצים אביב ערבי לעם היהודי.
  לא טוב כאן

 29. 114
  כואב עליו. אך הוא דוגמא ממש לא טובה. יש משפחות רבו

  במצב קשה משלו. אף אחד לא קם ומתאבד. מחר יקום מישהו ויתפוצץ במסיבה של עשירים... נצדיק אותו?

 30. 113
  "סוכת אבלים"?? מאיפה הוצאתם את השטות הזו? מדובר בכפר סילואן?
 31. 112
  להפריט את משרד האוצר וביטוח לאומי ולהביא תאיילנדים

  לא צריך כל כך הרבה יועצים, סגנים, פקידים בכירים, דוברים ומכוניות לאפסים שלא עושים דבר לטובת אזרחי המדינה. לשלוח אותם הביתה - אז ניראה את החכמים .
  ביבי, שטייניץ, ישי, ליברמן והבנקים טובים לטייקונים כולל התיספורות שלמדו משוקי זיקרי - אינשאללה בבחירות העם יעיף אותכם ויבוא אתכם חשבון

 32. 111
  איזה סוכת אבלים בראש שלכם? מה הוא, מחבל מבית איכסא? מה פתאום סוכת אבלים? אולי "שבעה"? או שמא מי שהכינה את הכתבה היתה עמירה הס, ומתוך הרגל נפלט לה?
  1. ואולי לא לקחת בחשבון שסוכת-אבל זה אוניוורסלי, ו"שבעה" זה משהו דתי? אולי סילמן לא היה דתי? אולי המספידים אותו והמתאבלים עליו הם אנשים אוניוורסליים?

   אולי זה שאת/ה מזהה סוכת אבלים עם מחבלים ערבים מצביע על עולם האוסוציאציות הצר שלך יותר מאשר על עורכי הכתבה ועל ההקשרים שלה?
   בקטנה.

 33. 110
  עצוב מאוד , במדינה הקפיטליסטית שלנו מעטה החמלה

  יש למדינת הרווחה שלנו הישגים לא מעטים , אך עצמאי קטן שנכשל בעסקיו מוצא עצמו מושלך לגורלו . לצערי , אין לי אשליות שמשהוא ישתנה במדינה .

 34. 109
  ממשלת הון שלטון ופקידוני בירוקרטיה מאוסים
 35. 108
  משה סילמן שילם בחייו בקרב עם הטייקונים ושליחיהם.
 36. 107
  טובה גופה מפויחת אחת - משתי נבלות על הכיסא.
 37. 106
  "התנועה החתרנית" של הרדיקאל המסוכן לדעתי, אלון-לי גרין ו"חברים", אתם וכל וכל זרם מחאתי פוליטי תעשו כעת חשבון נפש מיד!
 38. 105
  הייתי עורך עכשיו משאל עם. שאלה 1: מה דעתך על תפקוד נתניהו בעניין תהליך השלום שאלה 2: מה דעתך על תיפקוד נתניהו בעניין המתנחלים שאלה 3: מה דעתך על תיפקוד נתניהו בעניין העשירים שאלה 4: מה דעתך על תיפקוד נתניהו בעניין החרדים שאלה 5: מה דעתך על תיפקוד נתניהו בכלל ובעניין היכולת של בני משפחה להשפיע על החלטותיו
 39. 104
  כחלון דמו בראשך ובראש פקידי הביטוח הלאומי. לך הביתה לפני שמעיפים אותכם
 40. 103
  הביטוח הלאומי - אחד המוסדות הפושעים ביותר. עצמאים שבקושי גומרים את החודש, שנאלצים לעבוד כעצמאים כי רק כך הם מקבלים עבודות מסויימות (המעסיקים רוצים לחסוך, כמובן) נאלצים לשלם 16% משכרם למולך הזה. 16%!!! לא נתפס. וכשמגיע תורם לקבל - הקצבה היא בגובה של מי שלא עבד יום אחד בחייו ורגיל להתעלק על המדינה ומוסדותיה. שמישהו ירים את הכפפה וייזום שינוי חוק ביטוח לאומי. אני כעצמאית רוצה להפקיד את הכסף לטובתי בקופה או בחיסכון על פי בחירתי. לא צודק להפריד כמעט חמישית מעמלי וזיעתי לטובת מוסד מנוון, שרירותי, לא צודק שאינו תורם לי בדבר. זו ממש הלאמה של הרכוש הפרטי. נו, שמישהו יעשה משהו!
 41. 102
  גופו הזרוף של החלל זועק מן הקבר את קריאת הקרב נגד הקפיטליזם של הטייקונים ומשרתיו, בראשם ביבי מלך הטירור הכלכלי. הדמגוגיה המלחמתית נגד האטום האירני לא תבלבל אף אחד.
 42. 101
  היה לי חלום. משה סילמן מת בתקופת שילטון השמאל
 43. 100
  סילמן אדם אומלל שנסיבות חייו ומעשיו הביאו אותו למחאה בה מצא כביכול "חברים". התגובות מעידות שמנהיגי המחאה, אם לא עודדו אותו בגלויה למעשה הטרגי הרי מהתגובות ניתן להסיק ששדרו לו היתר, וממשיכים לנצל את מותו לצרכיהם הפוליטיים.
 44. 99
  מותו מונח על כתפי

  בנימין נתניהו ,ויובל שטייניץ -כל ימי חייהם עניין זה ירבוץ על כתפיהם , יש אלוהים בשמים והוא ישיב להם על גמולם , יהיה זכרו ברוך והשם ינקותם את דמו ונפשו

 45. 98
  נתניהו. במשמרת שלו יש מקבלים: החרדים, הטייקונים, המתנחלים. ויש הרוב השקט שנותן ונותן ולא מקבל תמורה ואיכות חיים
 46. 97
  חלמתי חלום: משה סילמן מת כשהשמאל היה בשילטון
 47. 96
  ביבי = שטיינמיץ =ריקבון, הון, שילטון וכוח לטייקונים המושחתים בלבד!נמאס ממכם !!! בבחירות הליכוד=5 מנדטים
 48. 95
  גיבור!
 49. 94
  משה סילמן ז"ל - 'נוח בשלום' על משכבך !
 50. 93
  הביטוח הלאומי - ערלי לב

  זלזול, התנשאות , רוע , אטימות.
  כל מה שרע באדם מתנקז במוסד הרקוב הזה.
  ארורים אתם פקידונים עלובים חסרי תועלת.

  1. הם לא אשמים עם שר עב"ם
 51. 92
  רק שילם לביטוח לאומי

  רק שילם לביטוח לאומי לא עזרו לוי והרסו אותו העיקר שמשלמים קצבאות לחרדים וכסף להתנחלויות

 52. 91
  ביבי וחבורת המושחתים שלו מנהלים טרור כלכלי נגד העם. בושה וחרפה!
  1. וחתרנים כמו חד"ש עושים מזה פוליטיקה זולה! אלה הכי גרועים ומגעילים...
 53. 90
  מינוף האסון

  טרגדיה עם מסר בצידה. איך ממנפים את האסון על מנת שהלקחים יוטמעו אצל ראשי השלטון , שהאירוע לא יעבור על ידם אלא ינער אותם . זה צריך להיות חזק ואפקטיבי. יש לכם רעיונות ? רק כך מותו לא יהיה לשוא.

 54. 89
  ביטוח לאומי

  יש לזרוק לכל הרוחות את כל עובדי המדינה , ולהביא עובדים חדשים, תאילנדים .

 55. 88
  לקבור אותו בחניה של הכנסת על מנת שהיה נר זיכרון קרוב לעושה העוולה
 56. 87
  לרשת הסוציאלית בישראל חורים גדולים מדי. האם מדינת ישראל ראויה עדיין להגדרה מדינת רווחה?

  מותו של האיש שהצית עצמו כמחאה וכצעד של יאוש וחוסר מוצא הוא טרגדיה אישית ואסון לקרוביו שצפו חסרי אונים בהדרדרותו, ונקודת מפנה במחאה החברתית. No More Mr. Nice Guy, מעכשיו המחאה אמיתית, לא נחמדה ובלתי מזיקה. ותנחומים לאחיות הכואבות.

 57. 86
  החברתיים וביטוח לאומי הסוציאליסטי רצחו בן אדם
 58. 85
  תנוח נשמתו וזכרו לברכה
 59. 84
  סתיו שפיר הינה בסה"כ פעילונית שבהפעלת חד"ש? יש שם כסף חתרני מאמריקה?
  1. וגם המסיתה השניה דפני ליף לא מופעלת עלינו מטעם מישהו\משהו חתרניים? המחאה -- שקר חברתי --?!?!?! אזרח מת!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! להתעורר בבקשה........
  2. בובל'ה, אם הטיפשות לא תהרוג אותך הרי שאתה עלול למות מהרעלת סימני קריאה.
 60. 83
  חגגו במוח צלול על בסיס טרגדית חיים של אדם חולה מסכן,

  בתקופת איזו שלטון החלה התדרדרותו הכלכלית של סילמן? אולי דווקא שלטון השמאל?מישהו בדק סיפור חייו הטרגי של סילמן,בסדר שנים כרונולוגי? למה רק ה'תוצאה' או התגובה הסופית להתדרדרותו הכלכלית, (בזמן ההפגנה?) מפילה את האשמה על הממשלה הנוכחית דווקא? הרי קיים חוק 'סיבה ותוצאה' ..ושלא להזכיר את ה'סיבה' העיקרית למעשה שרק מופרע בנפשו,וכפי שידוע סילמן פגוע..במוח? מסוגל להעלות על 'דעתו'? המעורערת גם כך, לבצע מעשה נפשע חמור ומסוכן כזה.. כנגד עצמו? אבל ה0מאל ההזוי והבזוי, בנוי על מוח פגום חולה נפש,העונה לשם'פגוע מוח' בדיוק כפי שצלם 'חד'ש ושותפיו ..חגגו במוח צלול על בסיס טרגדית חיים של אדם חולה מסכן,מוכה גורל, לא מוכה ממשלה דווקא,כי קרוב לודאי שהפלתו והפגיעה בו החלה דווקא בתקופת שלטונם של הזויי השמאל..ניתן לבדוק בקלות!

 61. 82
  להעיף את כחלון ממשרד הרווחה זה הסיכוי היחיד של הליכוד
  1. להחליף את כחלון לכדלת.
 62. 81
  ביב ושטיינמיץ-האחראיים הבלעדיים למותו של סילמן
 63. 80
  ביביי והליכוד אשמים במותו .נתנו לחרדים ע״ח החילונים כל כך הרבה.

  עשרות מליארדים במזומן ועוד. כמו שלא היה כסף לכבאיות בכרמל אבל
  לתת לאוניברסיטה באריאל זה יש כך גם בשאר התחומים

 64. 79
  זעם!!!!!!!!!!!!!!! זעם!!!!!!!!!!!!!!! זעם!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! כולנו אפסים, מגיע לנו שילטון הביבי והשטייניץ. מי שלא בא להפגנות, מי שלא מנסה לשנות, מי שרק מתלונן ושם אחר כך "ליכוד" בקלפי, מגיעה לו בדיוק המדינה הזאת כפי שהיא עכשיו. מדינה שמשתינה על האזרח הקטן. סילמן נשרף לי מול הפנים, אז הייתה הפגנה יום למחרת, וזהו..עולם כמנהגו נוהג, "טרגדיה אישית.
 65. 78
  כאן צריך לעבור את שילטון הליכוד בקלפי
 66. 77
  ביבי והטייקונים, יבוא יום ונעמיד אתכם למשפט
  1. נתניהו אשם בזה? הפקידות השבעה היא המחלה של השמאל לדורותיו. אנשי המחאה רוצים להגדיל עוד יותר את המגזר הציבורי. פקידות למען פקידות. ראש הממשלה יכול לשנות את זה? יקומו עליו כל הוועדים.
 67. 76
  שידור חי מבית החולים-http://j14.org.il/j14live/yomgashum1

  http://j14.org.il/j14live/yomgashum1

 68. 75
  הביטוח הלאומי חייב להפסיק לפעול ככה

  אם לא משלמים מגיעים מעקלים עם שוטר
  אם אין לך לשלם
  במקום דבר ראשון מעקלים את הרכב ולא אכפת להם איך תגיע לעבודה

 69. 74
  בביטוח הלאומי שכחו שעליהם לממש זכויות
  1. יותר משמירת הקופה,הם הלוו לאוצר 1.5מיליארד ₪ כספי קשישים ונכים.
 70. 73
  מזעזע מדינה שודדת מדינה רוצחת
 71. 72
  NOW
  1. שתוק, פעיל דב חנין 0 שכמותך, יא מסית פורע חוק!
 72. 71
  ממש "יופי" דב חנין! אתה רדיקאל בדיוק כמו ביבי!!!
  1. כל מפלגת "צדק חברתי" אפשרית תהיה כנראה מטעם חד"ש, אך אנו לא נדע שזה כך? להיזהר!
 73. 70
  ככה זה במדינה ששר האוצר שלה הולך לחתונה של תשובה וסועד במסעדה של דנקנר
 74. 69
  הדם על הידיים של הנהגת המדינה בראשות ביבי ושטייניץ
 75. 68
  נס המרד

  הגיע הזמן להעיף את הטיקונים והחלאות שמנהלים את המדינה והפכו אותנו לעבדיהם עם ישראל חי

 76. 67
  נורא יש לי דמעות וגוש בגרון

  יהי זכרו ברוך ולא נשכח את זעקתו חסרת המילים

 77. 66
  מור יוסף לך הביתה או שתחזיר מיליארד וחצי שח שהאוצר הלווה מביטוח לאומי ותן את הכסף לנכים ולקשישים
 78. 65
  הטרגדיה זה לא סילמן, הטרגדיה זה ביבי וחבר מרעיו
 79. 64
  במותו ציווה להדלק את הלפיד האטומי מעל לקבר יוסף בן מאיר בעל הנס שהבין שאין סומכין על הנס כדי להתפרנס
 80. 63
  שראש הממשלה, הנשיא ושר האוצרים המושחתים יכנסו למאסר-עולם מידי
 81. 62
  משה סילמן הצית עצמו על מנת שכולנו נתעורר ונבין שהמאבק הזה צריך לשנות את פני הפוליטיקה

  לאו דווקא את העומד בראשה, אלא את סדר העדיפויות של כלל הממשלות האחרונות.
  די להוצאות של מיליארדים על מטוסים ודי בהוצאות של מיליונים על התנחלויות.
  ביום בו שטייניץ מכריז על אריאל כאוניברסיטה, הוא שלח עוד מאות משה סילמנים לרחוב.

 82. 61
  יהי זכרו ברוך, נרצח על ידי הנהגת ממשלת ישראל באופן ישיר, הדם על הידיים של ביבי ושטייניץ
 83. 60
  המוסד לביטוח לאומי הוא ארגון עוין. ראו הוזהרתם!
 84. 59
  במשרד האוצר וביטוח לאומי חוגגים כעת - נחסך מהם לממן לו שיקום וקצבת נכות לכל החיים
 85. 58
  ביבי הטיקונים ומאה רשעים אכלו הכל ולסילמן לא נשאר
 86. 57
  עצוב מאוד האיש מיצג המון דמויות במצבו.. יוחזרו החמלה וההומניזם ליקום
 87. 56
  אלוהים לא גר כאן יותר.
  1. ואמת-חחיים נדרסת יום וליל, באדישות...
  2. אלוהים לא גר ולא יגור בישראל

   אני לא אחזור לישראל,ואחת הסיבות שעם ישראל איבד כל צלם אנוש,בילדותי אמרו לי שעם ישראל הוא עם סגולה ואנו בחרנו בו והוא בחר בנו ,סליחה לכל המאמינים הכל בולשיט,אחרי 45 שנה של טיולים בעולם הבינותי ,ישראל הוא היפוכו למה שנקרא עם סגולה,

  3. אין אלוהים

   אבל יש את דנון וחבורתו

  4. מי שהסוציאליזם זה פשוט הדת שלו, יכפור בקיום האל... כזה הוא הכי מסכן שיש!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 88. 55
  הקורבן הראשון של המהפיכה...יהי זכרו ברוך!
 89. 54
  יספידו פרופסור חצרוני מנחם בן ומירו
  1. ולא יעשו חשבון נפש פעילוני חד"ש ההזויה?
  2. לא הזכרת את הקרן החדשה לישראל
 90. 53
  כמה כסף סילמן השליש בחייו לידי המוסד לביטוח לאומי? כמה הוא קיבל כשנזקק לסיוע? ולאן הלך כל השאר?

  אלה העודפים האקטואריים שמהם גונבים כסף להתנחלויות!

  1. זה נשאר לפקידונים וועדים - אז שים לב מה דורשים ראשי מחאה
 91. 52
  לבצע החלפת תפקידים מידי פעם בין שופטים, פקידות סעד, שוטרים ועוד.

  כשעל כס בית המשפט ישב עובד סוציאלי משה סילמנים כאלה יקבלו הגנה, וכך כששופט ילבש מדי שוטר וכד'

 92. 51
  יהי זיכרו ברוך! אדם הקריב עצמו למען המאבק החברתי!
  1. לא, הוא לא הקריב את עצמו למען המאבק החברתי

   צר לי על התאבדותו, צר לי על הדרך האיומה והמייסרת בה הוא בחר לשים קץ לחייו, אבל יש להודות על האמת: משה סילמן ז"ל התאבד לא למען המחאה החברתית, אלא בשל הבעיות האישיות הקשות שהוא נאלץ להתמודד עימן, ושאמללו אותו עד מוות. אינני רואה שום דבר חיובי בהתאבדותו, בודאי שאינני רואה משהו אידיאולוגי במותו.
   אני מקווה שאולי מישהו בביטוח לאומי ינסה לחשוב כיצד למנוע את ההתאבדות הבאה של אדם שאיבד את כל עולמו. אני מקווה גם שמארגני המחאה יבינו שאין לבצע שום גלוריפיקציה של התאבדותו של סילמן, וינסו להעביר מסר ברור שהתאבדות אינה דרך מאבק לגיטימית, לא במחאה החברתית, ולא בשום מאבק פוליטי חברתי אחר.

  2. ראייתך נכונה שטמונה בה מציאות מטרידה של אדם שהתקשה לנהל את חייו, ולהתמודד עם תוצאות מעשיו. השתתתפות במחאה היא אכן פורקן לתסכול, שחיי בו מצעירותו עבורו מעשה קיצוני היה מילוט. נקווה נשחבריו מהמחאה לא יכתירו את מעשהו בהילה של גבורה כי היא לא.

   עיקר כשלונותיו בחיים נבעו מראייה לא נכונה ולא ראלית של מעשיו, כפי שהשופטת, כתבה בפסיקתה, אתה חי בפנטזייה במקרה זה הרסנית.

  3. גם אם הוא חי בפנטזיה..

   תפקיד המדינה , לה שילם מיסים, ואותה שירת במילואים,

   לדאוג שגם אם עסקיו נכשלו (וזה קורה ויכול לקרות גם למי שמתנהל בתבונה)- לא יהיה ברחוב!!!! שיהיה אוכל, תרופות...

   לא לשים טריז בגלגלים, לא להכשיל, לא לשים ריביות על חובות לאנשים מסכנים ונזקקים!! לא להשליך לרחוב !!!

   אני רוצה לחיות במדינה שבה לכולם יש מספיק אוכל, תרופות קורת גג ואוזן קשבת. זאת הפנטזיה שלי..

  4. הוא הפסיד פעם אחר פעם, כספים ודירות שלו ושל בני משפחתו, ובעיקר הפסיד בכל הערכאות המשפטיות, בהן זכה לביקורת קשה מהשופטים, בן אדם אומלל, ולא נתניהו אשם במצבו, אדם אחראי גם לגורלו, במדינה זו מעמד בינוני שחי טוב מאד מבזבז ללא חשבון, וגם הם מאשימים את נתניהו לא על שלא עשו כסף אלא על זה שלא יכולים לבזבז יותר.

   מחאה העגלות, חשפה את הצביעות של חלק מהמוחים, חלק נכבד מהעגלות שצעדו במחאה מחירה היה למעלה ממש אלפים ש"ח, וכן רבות הודו שהם מרבים לנסוע לחו"ל לאכול באופן קבוע במסעדות, ודווקא אלה הובילו את המחאה!? המצטרפים אליהם, בתום לב לא הבינו כי מה המטרה האמתית של מובילי המחאות, לפי הדגלים הנישאים שם ניתן לדעת.

  5. אם לא נבזבז יהיה מיתון... ואז מה יהיה על רשתות השיווק ???....
 93. 50
  משה סילמן

  קראתי את כתבה על חייו ו עקבתי בעת המעשה האכזרי, זה איש ש לחם למענו, לא נרדם, לחם הפגנות של צדק ושוויון, דמות מוכרת, עצוב מאוד, ביטוח הלאומי, הביורוקראטיה אדישותם של הפקידים, כלפיו ובמקרים רבים אחרים, איש יקר מלח הארץ, נשבר והצית את עצמו, השאיר מסר ברור איך להתנהג כלפי אנשים, זה כתם לחברה ואינו מוסיף כבוד למדינה,שראש הממשלה,אמר, זה טרגדיה אישית, לא אדוני ראש הממשלה, זאת טרגדיה לאומית, עליך לשמוע את זעקות של דור שמפגין.

 94. 49
  ארורים.........................

  המחוקקים ועובדי השרות הציבורי שאחראים למותו.

 95. 48
  נורא, נורא, נורא.

  טרגדיה איומה.

 96. 47
  מורשת סילמן

  אם שלטון הוא קנונייה ממוסדת לדכא, לשדוד ולהשפיל עד עפר את המעמד הבינוני, כי אז לפיד המחאה הבוער בלבבות - סופו שיצית רחובות!

 97. 46
  לוחם

  מדינה של פרזיטים וגנבים, פשות בושה מה שהולך פה. משרד הביטחון, ביטוח לאומי וכל שער משרדי הממשלה מלאים בפקידים חוליגנים. מדינה של מושחתים, משתמטים, קיצוניים ובעלי ההון.

 98. 45
  מת במשמרת של ביובייהו בעת בתים בקיסריה+י'ם ורבובדיה עשיר כמו האמיר מבגדאד
 99. 44
  מתי תערך ההלוויה ואיפה?
 100. 43
  ליבי ליבי

  ליבי ליבי עם משפחת סילמן שאיבדה את היקר מכל. הצער גדול עוד יותר מהמחשבה הריאלית לחלוטין, שמשה הוא לצערנו לא הקורבן האחרון של ממשלת הרשע הקפיטלסיטית שהפכה את מרבית העם לעבדים מודרניים חסרי כל תקווה.

 101. 42
  הוא ניסה להגן על יושרו. אך נלחם בטחנות רוח אטומות.
 102. 41
  סיפור עצוב

  הוא היה פייטר רציני אבל נכנע לבירוקרטיה.

 103. 40
  יהי זכרו ברוך, עם ישראל לא ישכח את משה סילמן שהקריב את חייו למען שינוי חברתי
 104. 39
  נכון שסילמן עשה טעויות, אבל נכון גם שהמדינה מפקירה את אזרחיה.
 105. 38
  טוֹב שֵׁם, מִשֶּׁמֶן טוֹב; וְיוֹם הַמָּוֶת, מִיּוֹם הִוָּלְדוֹ....נפל לוחם בישראל,יהי זיכרו ושמו,שמור בלבות.
 106. 37
  קורע לב

  יהי זכרו ברוך

  ו... אולי נלמד משהו? כדי למנוע את המתאבד הבא?

 107. 36
  לתפארת מדינת ישראל. החלל הראשון במלחמה על פרצופה של המדינה. .
 108. 35
  מאחל שלא יהיו עוד מקרים כאלה הלוואי שראש-הממשלה שלמה מולה והנשיא שמעון פרס יבואו להלוויה שלו
 109. 34
  אף אחד לא יוצא טוב מהסיפור הזה. ביטוח לאומי שגם אם מתפקידם לגבות חוב, עושים זאת ללא נשמה. גם בית המשפט שנהג בו בגסות ובדורסנות, וגם האיש עצמו ששוב ושוב מסתבך. גם כנהג מוניח לא הצליח להחזיק את עצמו בלבד, גם הרשויות שלא ידעו לתמוך באדם שאינו יודע להסתדר אלא רק להאשים אחרים. חבל שכך, לפחות על הרשויות לנצל את מותו המיותר של איש מיוסר כדי להתיחס יותר בחמלה ובתמיכה. חב. נקווה שהאיש מצא נחמה לנפשו
 110. 33
  ביבי יספיד אותו -אתם עוד תראו זאת
  1. ביבי יהיה הראשון לזהות שיש להספיד אותו
 111. 32
  וה"פרופסור עלק" חצרוני המבחיל הולך לרקוד על קברו בכיף
  1. יש להגיש תביעת לשון הרע נגד חצרוני ויפה שעה אחת קודם
 112. 31
  מה שנקרא -"מת מוכה ומושפל אבל בראש זקוף". נטחן ע"י המערכת,עד שביצע את הנורא מכל.זה הזמן לחשבון נפש ציבורי-וחשוב מזה-זמן לחשבון נפש ב"הנהגה" , במקביל.

  סילמנים יש הרבה וסיבלם לא חורג בד"כ מאולמות ההמתנה במשרדי הביטוח הלאומי וגם במשרדים אחרים.

 113. 30
  סיפור עצוב אך לא השתכנעתי שהמדינה אשמה במצבו

  בסופו של דבר מדובר בניהול כושל של עסק. עיקול של משאית לחודש-חודשיים לא אמור להפיל עסק יציב. בכל מקרה, סיפור טרגי.

  1. המשאית הזאת היתה רבע מהעסק. נראה את הבנקים נשארים "יציבים" עם חודש-חודשיים בלי 25% מהמחזור החודשי שלהם
 114. 29
  יהי זכרו ברוך מנוחתו עדן
 115. 28
  מסתבר שבית המשפט הוא של השלטון והקפיטליזם
 116. 27
  גיבור לאומי שהקריב את חיו למען אחרים
 117. 26
  איך היה אפשר למנוע את מותו ? למה זה לא נעשה ?
  1. השם ייקום דמו
 118. 25
  אֶת-הַכֹּל רָאִיתִי, בִּימֵי הֶבְלִי; יֵשׁ צַדִּיק, אֹבֵד בְּצִדְקוֹ, וְיֵשׁ רָשָׁע, מַאֲרִיךְ בְּרָעָתוֹ..יהיה זיכרו חרוט ,בלבבות הלוחמים לצדק.
 119. 24
  תנוח נשמתך בשלום. סמל של רבים בישראל הפכת. לאזרחים שהמדינה רומסת בגסות ליבה. עבד כי ימלוך זה ביבי, זה ליברמן וכל שאר המקופחים שאיתם בשלטון, בעיריות, במשטרה ובצבא. זו ישראל המכוערת שהימין בראשה. ימין=הרס המדינה
  1. סיפור חייו מעיד על אישיות בעייתית ולא בוגרת. זה סיפור אישי עצוב נורא, אבל לא מייצג את הדרישות הצודקות לחלוקה שונה של התקציב ומניעת העיוותים הקיימים.
  2. מי שהופך אדם שנכשל בעסקיו,ושחוב של 1200 ש"ח לביטוח הלאומי הפיל אותו לגמרי,הוא או תמים ועיור שלא קרא את הכתבה הזו,או צבוע מבחיל!!

   נא לפסול את התגובה הזו שמשבחת את הכתבה.

 120. 23
  יהי זכרו ברוך.
 121. 22
  יש כסף לכול, הא?!!!

  כֻּלָּהּ בִּטּוּחַ לְאוּמִי, לַעֲזָאזֵל!

  יֵשׁ כֶּסֶף לִמְכוֹנִיּוֹת נוֹצְצוֹת חֲדָשׁוֹת, וְכֶסֶף לְאוּנִיבֶרְסִיטָה חֲדָשָׁה,
  יֵשׁ כֶּסֶף לְהַפְעִיל רַכָּבוֹת רְדוּמוֹת, וְכֶסֶף לְנַסֵּר אֻלְפְּנָה.
  יֵשׁ כֶּסֶף לְחוּ"ל עִם הַיְּלָדִים, הָאִשָּׁה, (וְלִצְבֹּר נְקוּדוֹת, בְּבַקָּשָׁה!)
  וְאֲחָ"כּ cruise לִיהוּפִּיץ הָרְחוֹקָה (וְלִשְׁמֹר עַל זְכוּת הַשְּׁתִיקָה.)

  יֵשׁ כֶּסֶף לְמִשְׁפָּט, וְכֶסֶף לִפְרַקְלִיט וְכֶסֶף לִמְתִיחַת-הַפָּנִים,
  יֵשׁ כֶּסֶף לְעוֹזֶרֶת, לְרָלָ"ש, לְלִשְׁכָּה וּלְמַחֲזִיק בְּקֻפַּת הַסְּתָרִים.
  יֵשׁ כֶּסֶף לְנָשִׂיא, לְנָגִיד, לְיוֹשֵׁב-רֹאשׁ וּלְכָל חַבְרֵי דִּירֵקְטוֹרְיוֹן,
  יֵשׁ כֶּסֶף כְּמוֹ זֶבֶל לְיַחְצָ"ן שַׁרְלְטָן שֶׁיִּמְכֹּר סִפּוּרִים לֶהָמוֹן.

  יֵשׁ כֶּסֶף לְיַזָּם, לְטַיְקוּן, לְנַדְלָ"ן, כֶּסֶף בִּמְקֻבָּץ אוֹ תִּפְזֹרֶת,
  וְאִם יִתְחַרְבֵּן מַשֶּׁהוּ קָטָן, נַכְרִיז מִיָּד עַל תִּסְפֹּרֶת.
  יֵשׁ כֶּסֶף לְטֵלֵוִיזְיָה, וְכֶסֶף לְרַדְיוֹ, וְכֶסֶף לְפֶסְטִיבָל בֵּין עוֹנוֹת
  אַחֶרֶת תַּסְבִּירוּ לִי מֵאֵיפֹה הִגִּיעַ הַפְּרוֹסְפֵּרִיטִי לְבֵית-הַזּוֹנוֹת?

  יֵשׁ בְּבֵית- הַמִּדְרָשׁ, לְרֹאשׁ הַיְּשִׁיבָה, יֵשׁ כֶּסֶף לַמְּשָׁרְתִים בַּקֹּדֶשׁ,
  הִסְתַּכְּלוּ מִסָּבִיב, אֵיךְ הַחֵבְרֶ'ה חַיִּים, אֵיךְ כֻּלָּם גּוֹמְרִים אֶת הַחֹדֶשׁ....
  יֵשׁ כֶּסֶף לְמִשְׁטָרָה, לְפַקָּחִים, לְשׁוֹפְטִים,וּלְעִתּוֹנָאִים הַנּוֹבְחִים בְּשׁוּרָה,
  אַל תִּשְׁכְּחוּ אֵיזֶה רַעַשׁ אֵלֶּה עָשׂוּ כְּשֶׁשָּׁבְרוּ לַבַּנְק תַּ'צּוּרָה...

  יֵשׁ כֶּסֶף חֲבֵרִים! חִסְכוּ לַתַּנִּין הַדְּמָעוֹת! וְאִם חָסֵר - רַק תְּנוּ לְטָלָנְסְקִי אוֹת!
  זִכְרוּ חֲבֵרִים! אוֹתָנוּ לֹא צָרִיךְ לְהַכְעִיס! אִם צָרִיךְ - מִיָּד נְגַהֵץ תַּ'כַּרְטִיס!
  לֹא צָרִיךְ לַחֲסֹך, לְהַדֵּק חֲגוֹרָה, אַל תְּחַרְטְטוּ לִי קְלִישָׁאָה עֲבֵשָׁה!
  כְּשֶׁלִּי לֹא הָיְתָה אֲגוֹרָה עַל הַתַּחַת לָעַסְתִּי לָשׁוֹן יְבֵשָׁה!

  וְלָכֵן זֶה נוֹרָא כָּל כָּךְ וְאָיוֹם, שֶׁאִידְיוֹט שׂוֹרֵף אֶת עַצְמוֹ,
  בִּגְלַל מָה? בִּגְלַל מִי? כֻּלָּהּ פְּקִידָה בְּבִטּוּחַ לְאֻמִּי?!!

 122. 21
  רשימת המספידים..

  ראשון המספידים את המנוח יהיה שר האוצר האטום והמתנשא,השני מנהל הביטוח הלאומי בעיר מגוריו,השלישי השופט/ת שהחליט/ה לגזור את גורלו..אוי לנו.. מדינה אומללה!!

 123. 20
  מי שרף למוות את משה סילמן
 124. 19
  העלות את ירושליים באש ! ועכשיו ! אין סליחה אין כפרה !
 125. 18
  כותב בעניים מעורפלות מדמעות

  משה ציון לנו דרכו ואת תורתו אנו מתחייבים לבצעה על מנת שתנוח על מישכבכה בשלום יהי זכרך ברוך

 126. 17
  המדינה רצחה את משה סילמן

  ואנחנו צריכים לדרוש דין

 127. 16
  קורבן של חזירות

  אדם ישר ואמין נפל קורבן לחזירות מגעילה שנדבקנו בה מארה"ב, להרוס לאנשים את החיים על כלום, הוא ניסה לעמוד על הרגליים וכל פעם הפילו אותו, מדינה מגעילה

 128. 15
  כמה עצוב. גם התקווה שייצא מזה נגוזה. חבל.
 129. 14
  תבוא עליך שלווה

  למרות שלא הסכמתי עם המעשה שלך, אני מקווה שעכשיו תבוא עליך שלווה קרה אחרי חיים שכאלו.

 130. 13
  סילמן

  יהי זכרו ברוך

 131. 12
  כולנו משה סילמן

  *דפיקות בדלת*

 132. 11
  טוב למות בעד ארצנו
 133. 10
  מצער מאד

  מצער מאד שאדם מגיע לכאלו תהומות של ייאוש עד למעשה קיצוני שהוביל למותו. חבל ש״פקידים אפורים״ שמוגנים מתוקף היותם עובדי מדינה, לא נושאים באחריות לפחות חלקית, אני מאחל לכל מי שהיה בשרשרת שפגעה במשה סילמן שיסבלו לפחות כמוהו... אחרת הם לא יבינו לעולם איך במשיכת קולמוס חרצו את גורלו של האדם המסכן הזה. איך בשרירות ואטימות לב שלחו את האיש לתהום הכי עמוקה שאפשר. שבת שלום לכולם.

 134. 9
  בת

  אבל נאמר שיש לו בת בידיעות

 135. 8
  יהי זכרו ברוך
 136. 7
  יאללה תקשורת,תתחילו לרקוד על הדם ...
 137. 6
  כואב הלב

  ותודה לביבי הנוכל, שמכר את המדינה לחרדים, על חשבון משלם המיסים החילוני שעובד קשה

 138. 5
  ננקום את דמו, נפיל את המשטר הרקוב

  תמיד נזכור את משה סילמן כאדם מן השורה, כגיבור, כתמרור אזהרה לכולנו וכסמל של המאבק.

 139. 4
  ביחד נשרוד ליכוד ניפול. יהי זכרו ברוך.
 140. 3
  ... אבל ביביזיונר איחל לו החלמה מהירה... האם BB שקרן?...
 141. 2
  אמיר חצרוני?
 142. 1
  נורא נורא נורא עצוב החיים והמוות שלו.