בגלל ההצתה: המדינה מקימה צוות לטיפול "במקרים קיצוניים"

יומיים לאחר שמשה סילמן הצית עצמו, ניסה תושב ב"ש לחזור על המעשה אך מאבטח הצליח למנוע את ההצתה. סילמן עצמו הועבר ליחידה לטיפול בכוויות

הפעיל החברתי משה סילמן שהצית את עצמו בהפגנת המחאה החברתית בתל אביב במוצאי שבת, הועבר היום בצהריים (שני) ליחידה לטיפול בכוויות בבית החולים שיבא. במצבו של סילמן לא חל עד כה שיפור והוא עדיין מורדם ומונשם. יומיים לאחר המקרה, החליטו במשותף משרד הרווחה והביטוח הלאומי להקים צוות פעולה מיוחד. הגוף ייקרא "אורות אדומים" ועניינו יהיה טיפול "במקרים קיצוניים, לאור האירועים האחרונים". בראשות הצוות יעמדו מנכ"ל משרד הרווחה, נחום איצקוביץ, ומנכ"ל הביטוח הלאומי, פרופ' שלמה מור יוסף.

בהודעת משרד הרווחה נכתב כי "על מנת לתת מענה למקרים חריגים מעבר לטיפול באמצעות הכלים העומדים לרשותנו היום", הוחלט להקים צוות פעולה משותף וכי "צוות המנכ"לים יבחן כל מקרה לגופו ויפעל תוך קיצור הליכים שייתן מענה לאותן בעיות במקרה הצורך".

בנוסף, יוקם בביטוח הלאומי קו חירום ש"יחד עם הצוות יפעל לטפל ויעזור לפונים המורכבים", בדומה לקו הקיים כיום במשרד הרווחה. בנוסף נמסר בהודעה המשותפת כי שר הרווחה ומנכ"ל הביטוח הלאומי החליטו על המשך "בדיקה יסודית של השתלשלות האירועים ומשמעותם במקרה הטרגי של מר משה סילמן בהתאם להנחיית ראש הממשלה בנימין נתניהו".

כתובות מרוססות על קירות סניף הביטוח הלאומי ברמת גןאלון רון

פעילי החזית החיפאית, חבריו של משה סילמן, הגיבו בספקנות להודעה על הקמת צוות "אורות אדומים" וציינו כי מדובר ב"עוד וועדה". בהודעה רשמית שניסחו ציינו שהצוות שהוקם אמנם כולל נציגים ממשרד הרווחה ומהביטוח הלאומי, אך לא כולל נציגים של משרד השיכון, ולכן ספק אם יוכל לטפל ביעילות במקרים כמו אלו של משה סילמן". בנוסף ציינו, כי כדי שהצוות יהיה יעיל, יש להקצות לו תקציבים מיוחדים לפתרון בעיות.

"התקציבים הקיימים והקריטריונים הקיימים לא יספיקו על מנת למנוע את מעשה המחאה הקיצוני הבא", נכתב בהודעה. "האם הקמת הצוות המיוחד תקצר את זמן ההמתנה הממוצע לדיור הציבורי? האם הקמת הצוות המיוחד תעלה את כמות הנזקקים שיזכו בסיוע בשכר דירה? האם יקבל אדם נכה תוספת לקצבתו שתאפשר לו לחיות בכבוד? נראה ששוב הממשלה נוקטת בפתרון הידוע, 'בואו נקים לנו עוד ועדה', ובינתיים, ללא שינוי מהותי בסדרי העדיפויות, מה שהיה הוא שיהיה. אנו קוראים למדיניות רצינית לפתרון הבעיות החברתיות של מדינת ישראל, ולא לפתרונות מדומים". בנוסף ציינו כי הקו החם שמבקש משרד הרווחה להקים כבר קיים משנת 2004 והוא מוקד 118, שנועד לאנשים הסובלים ממצוקה, אולם רוב הציבור אינו מודע אליו.

היום דווח על כמה אנשים שאיימו ללכת בעקבותיו של סילמן. אדם נוסף ניסה מעשה דומה בכניסה לעיריית באר שבע. האיש, תושב העיר בן 47, בא למשרדי העירייה ושפך על עצמו חומר דליק. המאבטח בכניסה לבניין הבחין בכך, אחז בו, ריתק אותו לקרקע והזמין למקום את המשטרה. איש לא נפגע. האדם מוכר לאגף הרווחה בעיריית באר שבע. הרקע למעשה הוא ככל הנראה תביעותיו לחברת עמידר לספק לו דיור. בעבר ביקש את עזרת העירייה למצוא לו פתרון דיור. בעירייה אומרים כי הפנו אותו לגורמים הרלוונטיים. הוא נשלח להסתכלות פסיכיאטרית כדי לבדוק אם הוא מסכן את עצמו.

במקרה אחר שאירע אתמול איים תושב אריאל בן 52 להצית עצמו בסניף חברה סלולרית בשל חוב של 20 אלף שקלים. במקרה אחר אדם איים להצית את עצמו היום לאחר שהגיע למשרדי ההוצאה לפועל. שוטרים מצאו אותו עם בקבוק דלק, והצליחו לגרום לו להתלוות אליהם לתחנת המשטרה.

אמש, בשעה שמאות מפגינים יצאו לרחובות תל אביב להביע את הזדהותם עם סילמן, הציתו אלמונים את דלת משרדי הביטוח הלאומי ברמת גן וריססו על קירות המבנה כתובות בנוסח "משה סילמן, תג מחיר". קצת לאחר חצות נקראו כוחות משטרה וכיבוי אש לסניף. כשבאו למקום הבחינו כי דלת הבניין שרופה בחלקה. המשטרה פתחה בחקירת האירוע.

השתתפו בהכנת הידיעה: דן אבן ורויטל חובל

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 50
  תנו לי לטפל בהם

  מי שמצית עצמו הוא אנרכיסט דיסידנטי

 2. 49
  כמו תמיד ביבי הוא הראשון שהבין ופעל. אבלמה עם צוות עוזי לנדאו? ישראל כץ? מי יצילנו מידם?
 3. 48
  ביביה יה ראשון שראה והבין אבל מה עם צוות עיריית תל אביב? צוות ארנונה? מוות מס הכנסה? צוות מע"מ?
 4. 47
  ביבי היה הראשון שראה הבין ופעל אבל מה עם צוות מי אביבים?
 5. 46
  הצוות יצויד בסופרטנקר לכיבוי המתאבדים
 6. 45
  איזה היסטריים

  אני לא מבין מה מיוחד במקרה של מר סילמן. עם כל הכבוד לשטות שהוא עשה - זו לא היתה הפעם הראשונה שלו. הבנאדם היה עצמאי שכשל , היו לו חובות ( לא רק לביטוח לאומי ) הוא ניהל את עסקיו בצורה חובבנית יש אפילו סממנים של התנהלות עבריינית. בדיוק כמו שהחבר'ה מהשמאל צועקים לא להעביר תקציב להתנחלויות , אני צועק לא להעבירתקציב למשה סילמנים. אני לא חושב שהמסים שאני משלם צריכים ללכת לבעלי עסקים כושלים, לאנשים שהימרו ונפלו, לאנשים שבריאים מספיק כדי לעבוד אבל איכשהו לא מצליחים אפילו לשכור דירה, לאנשים שאין להם כסף לאוכל אבל יש להם 4 ילדים. אין לך כסף אל תביא ילדים- אני לא רוצה להאכיל אותם,זה נכון גם כלפי הציבור החרדי . לסילמנים- אתה לא יודע לנהל עסק , אל תקנה 15 משאיות.

 7. 44
  עוד פקידים שישתו ויאכלו על חשבון הציבור, ובסוף גם נשלם את הפנסיה שלהם.
 8. 43
  תזכורת מעצבנת לביבי

  ביבי, היזהר בבני עניים כי גם הם מצביעים!!!

 9. 42
  רוצה להבין: איך זה שיש דירות לחלק מתנה לכל פלאשי שהגיע מאתיופיה?

  הון עתק לתת מתנה לכל אפריקאי שגנב את הגבול והתיישב על אדמתנו?
  כסף לממן הכשרה מקצועית לאפריקאים?
  העברת כפר הנוער נצנים ובי"ס רוגוזין לבעלות מלאה של אפריקאים?
  בעוד שנוער יהודי מודר מהם?

  ליהודים ישראליים שתרמו כאן שלחמו כאן מגורשים ממערכת הרווחה
  אם הם ממוצא אירופאי,לא סובייטי.

 10. 41
  חכמולוגיה וטריקולוגיה

  קשה להאמין שראש הממשלה כל כך אטום ולא רואה את התמונה כהוויתה מקרה משה סילמן הוא מקרה המייצג רבבות רבים בעם ישראל. במקום להקים ועדות על ועדות לחקר או לטיפול באנשים עם הבעיות צריך להתחיל ולהקצות משאבים לפתרונות דיור לנזקקים , נישול השליטה של האוצר בביטוח החאומי על שיבר הכספים ולדאוג לחקיקה ובהקדם ( והפעם בלי טיוח ושליחה לתת ועדה) את נושא הגדלת קיצבאות הקיום לל הביטוח הלאומי לגובה שכר המינימום על מנת לאפשר קיום סביר למבוטחי הביטוח הלאומי . בלי כל אלה שום דבר לא ישתנה לטובה במדינתנו והכל יטואטא אל מתחת לשטיח והכל ימשך כרגיל והעיקר שהכסף= עגל הזהב יישמר מכל משמר על חשבון האזרחים מיעוטי היכולת המוחלשים שבחברה הישראלית ( נכים , קשישים וכו׳ ).

 11. 40
  יש 20 מיליון ש"ח למוסד "האקדמי" באריאל...

  ביבי ושטייניץ הנתעבים מוצאים בנקל כסף למוסד הירוד
  המעסיק את חצרוני המטורלל כפרופ' בו.
  בא להקיא מהממשלה הזאת.

 12. 39
  "יום יבוא ולעניים לא יהיה מה לאכול, אלא את העשירים."
 13. 38
  עם פנסיה עלובה שהצטמקה בגלל דמי ניהול חזיריים, ודמי ביטוח לאומי עלובים לעת זקנה, כולנו נהיה "מקרים", כל מי שאינו "מקרה" כיום.
 14. 37
  לעצור את הפורעים לאלתר! לא ייתכן שאספסוף יפגע ברכוש המדינה
 15. 36
  לעם היוב בציון- משחנו את האטד למלך אז נראה שנמשיך לחוס בצילו ונמשיך לאכול חרה
 16. 35
  אולי כולנו נשרוף את עצמנו ונשאיר את ביבי ושרה לבד?
 17. 34
  האם הכוונה: אם מ"מנהיגי המחאה" שוב ימרידו אותנו, אז הם ילכו לכלא? לא גם בגללם סילמן כמעט מת כעת?! לשאול את דפני ליף מיד! ניתן גם לשאול בדוברות של ה"פלג" ה"אחר": יונתן לוי. גם שיר נוסצקי יודעת! --כולם-- שם יודעים!!!!!!!!! בולשיביקים אפסים הזויים. מי מפעיל אותם עלינו?!
 18. 33
  פוחדים אולי מאיזו קרן "לייזר" שהיא "קרן חד"שה", שכן "המחאה" היא סתם שקר חברתי? מה לא חד"ש? מה לא הקח"ל החתרנית? פחחחחח והמדינה גם שקר עם ההתמודדות הזאת שלה
 19. 32
  מספיק ללכת סחור סחור.. הפתרון = מדינת כל אזרחיה

  ברגע שמדינת ישראל לא תהיה מדינה יהודית, אלא שוות זכויות וחובות לכל תושביה:
  1. תופסק שחיתות שלטונית מצד מפלגות החרדיות
  2. יופסקו הזרמות כספים ופרבילגיות לחרדים והתנחלויות
  3. מיעוט (מעל מליון) ערבי יוכל לתרום לצמיחה ולכלכת המדינה
  4. אותו מיעוט ערבי יהיה הגשר לשלום עם הפלשסתינאים

 20. 31
  לנתניהו - תפסיק להילחץ, אתה ראש ממשלה, תיזום אל תגרר

  המוות הוא לא מחוסר עבודה וגם לא מקבל דמי הבטלה.

 21. 30
  כסף לישיבות, לטייקונים ולהתנחלויות - יש! אין בריאות, רווחה וחינוך!! הכל קורס כאן!! רק למתנחלים יש תקציבי ענק וכולנו כאן נרקבים! אם אין לנו עסקן חרדי שיביא כסף, הטייקונים מכניסים את היד לכיס שלנו. אני מרוויחה יפה אבל בין חשבון חשמל לסלולרי לא נשאר כלום!! רק אובר!! די לשקרים! תשקיעו במורים, בעובדים סוציאלים, בחוקרים, באקדמיה!! הפערים כאן בין עשירים לעניים רק הולכים וגדלים!!
  1. תעמולת בחירות חד " שה - ישנה לא כאן ולא עכשיו בבקשה!
  2. מתי תמימים כמוך יבינו שהכסף להתנחלויות ולחרדים הוא טיפה בים בהשוואה לכסף שעושים הטייקונים על גבנו? תסתכלו בנתונים, הצעקה הזו מגוחכת. צריך לטפל בהתנחלויות אבל הכסף הוא כסף קטן!! הממשלה צריכה לגייס כסף דרך מיסים לעשירים ולטפל בחוליים החברתיים האיומים הפושים כאן
  3. סליחה - אבל הכתובת לכל הצרות שלנו היא ביבי, אז מה זה קשור לתעמולה ?!
 22. 29
  האקמול המוכר. מייד מקימים וועדה שתמנה ראש, סגן, מזכירה, מחלק תה ואחראי על התייוק. מנגנון מנופח, ישיבות פעמיים בשבוע. כיבוי האש עובד, הקיטור יירד ותשקוט הארץ 40 שנה. זה שסילמנים נוספים יעמדו על סף התהום לא יזיז להם הרבה. הוועדה קיימת.
 23. 28
  רוב אזרחי ישראל מיואשים ממצבם הכלכלי ומסוגלים לפגוע בעצמם או בסביבה.כולם מקרים מיוחדים.תנו הקלות מידיות ומשמעותיות.לידיעתך מר נתניהו-שלטונך והצלחתך בבחירות הבאות הן בסימן שאלה ענק !
 24. 27
  בושה!!! את הכספים שהיו צריכים להגיע לבניית דיור ציבורי סללו כבישים למעלי- אדומים. לזה קוראים גנבה!!!
 25. 26
  לא רק למי שהגיעו לכלל יאוש תהומי.אלא לכל מי שפונה לבקשת סיוע דרושה גישה אחרת לגמרי.הם צריכים לשנות את החוקים והכללים והגישה שלהם מא' עד ת'
 26. 25
  זה לא גשם

  משתינים עליכם

 27. 24
  איזה מין טפול נותן הבטוח הלאומי למי שלרוע המזל זקוק לו?

  עובדה שכל מי שנזקק לתמיכה של הבטוח הלאומי נאלץ לשכור את שירותיה
  של חברה שמתמחה בכך או איזה מאכר כדי שידריך אותו איך להתמודד עם פקידי הבטוח הלאומי ,למרות שהם גובים מהם אחוז גבוה מהתשלום, אם בסופו
  של התהליך המסובך והמורכב הוא מקבל מה שהוא. אין לי ספק שכל המנגנון הזה רקוב ומסובך הרבה מעבר לדרוש..

 28. 23
  כל שצריך הוא לפרסם את מספר הטלפון של שרותי בריאות הנפש

  אדם שמתאבד לא עושה זאת כתוצאה מקשיים כלכליים.
  אדם עושה זאת עקב דיכאון.
  משום כך אין להתאבדות של אדם שום קשר למצב כלכלי.
  ברור שמצב כלכלי יכול להביא את האזרח לדיכאון אך הדיכאון הוא הסיבה ולא המצב הכלכלי.

  1. בדיוק. נכון מאוד זה מה שחשבתי

   ובראיון עמו רואים שהוא היה בדיכאון.
   נפילה כלכלית כמה שקשה היא לא נראה לי
   שתביא אדם בריא בנפשו למעשה כה אלים כלפי עצמו.
   מעשה חולני ומטורף...

  2. נכון מאוד

   ובראיון עמו רואים שהוא היה בדיכאון.
   נפילה כלכלית כמה שקשה היא לא נראה לי
   שתביא אדם בריא בנפשו למעשה כה אלים כלפי עצמו.
   מעשה חולני ומטורף...

 29. 22
  שוב מערכת מטופשת לכיבוי שריפות כשהאש כבר אוכלת בכל מקום
 30. 21
  ומשרד הרווחה נקי? עם משטרת הרווחה שלו שלוקחת בכוח ילדים מבתיהם ושמה אותם בפנימיות שבתי סוהר הם בתי מלון לידם?? מערכת הרווחה כולה קורסת. כל מי שמגיע לקבל קצבאות או ללשכות הרווחה הוא מקרה קיצוני. כדאי שהמשרד קשה הלב הזה יתחיל להבין זאת
 31. 20
  צוות טיפול =עוד ועדה .בשביל לגלות את ה5 אחוז שעובדים על הביטוח לאומי מתעללים בכל ה100 %
 32. 19
  משה סילמן הוא לא מקרה יחיד ולא חריג, יש אלפי אנשים עניים שאינם זוכים לטיפול מינימלי של הרשויות, אושה וכלימה לממשלת נתניהו שהביאה את העם עד הלום, וזאת מתוך העדפה של שיקוליים פוליטיים עם "שותפים טבעיים" - ביבי לא מבין שהוא כבר איבד את העם מזמן, והוא נותר רק עם הקיצוניים.
 33. 18
  הפיתרון פשוט - להתפקד לליכוד

  הדרך היחידה להשפיע על ביבי והממשלה לחלק את העוגה ואת נטל המיסים והמילואים הוא פשוט להתפקד לליכוד. אני מאמין שאם יהיה גל של אלפי מתפקדים חילוניים למפלגת הליכוד, אז ביבי והשרים שלו לא יוכלו להתעלם מהכוח החדש וזאת הדרך היחידה לנתק אותם מה"שותפות הטבעית" שלהם עם החרדים ועם הימין הקיצוני ולהקצות את המשאבים בצורה יותר הוגנת. חומר למחשבה.

 34. 17
  ומה עם קו חם לעיריית תל אביב: מיאבי ים?
 35. 16
  תקחו את הכסף מתשובה, בן דב, אינטל ושאר הפרזיטים שאתם נותנים להם הטבות כל השנה

  מספיק עם המריחות. לא רוצים צוותים, לא רוצים צדקה, ולא צריכים חמלה. לא רוצים את הטובות שלכם. נכשלתם, תעופו

 36. 15
  במקום להוציא כספים על חברות הצלה,עדיף שתתנו למסכנים את הכסף שיוכלו להתקיים.
 37. 14
  הפיתרון ; להוריד הלכוד מהשלטון
 38. 13
  סליחה..זו עוד בדיחה של ביבי ?
 39. 12
  לא האש שרפה את סילמן - אלא ההתנכרות של ממשלת ישראל - העסוקה בעצמה ולא בעם ששלח אותה
 40. 11
  טיפול במצבים חריגים

  שוב, טיפול בתוצאות ולא בסיבות, קרי, מה שהביא למקרים החריגים. הכישלון מובטח מראש.

  1. זו האינטליגנציה של אנשי הליכוד

   "פותרים" בעיות,
   במקום למנוע אותן.

 41. 10
  צוות בתחת שלי

  שייבדקו מה עושה ה"צוות" עוד חודשיים כשהלהבות ייכבו ונראה שהצוות לא עושה כלום עד לא קיים.

  1. חוכמה קטנה

   אז מה עדיף לא לעשות כלום? גם כשרוצים לעזור אתה מעדיף שלא יעזרו?

  2. צודק - תבדוק! אל תכתוב "שיבדקו" ותשכח מזה בעצמך, מי זה "הם" השיבדקו - קח אחריות ותבדוק בעוד חודשים
 42. 9
  לתרופה יש שם אחד - צ ד ק - ח ב ר ת י - חיסול הטייקונים, עצירת המיליארדים שנשפכים להתנחלויות, מניעת קיצבאות ממי שלא עובד ולא תורם.
  1. אתה עצמך המחלה אם אתה חושב שביטול קצבאות ממי שלא עובד (סילמן) הוא הפיתרון. יש אנשים חולים, מוגבלים פיזית ונפשית, שבורים אחרי עסק שכשל. הם לא עובדים ובדיוק הם זקוקים לקצבאות
  2. תרגיע. "מי שלא עובד ולא תורם" מבחירה !
  3. -----------------כל מילה בסלע-------------------------------
  4. להוסיף תקנים ותקציבים למשרד הרווחה !!! מהיכן יבוא הכסף??? --------- מה ה ה ת נ ח ל ו י ו ת ----------------
  5. אם סילמן לא היה שורף את עצמו גם הוא היה נחשב לא עובד "מבחירה"
 43. 8
  כרגיל, מטפלים בסימפטום ולא בבעיה
 44. 7
  העם כולו במצב של יאוש קיצוני,,, ביבי יחלק לנו פלסטר ?!
 45. 6
  מה תהיה התוצאה של "הצוות לטיפול במקרים מיוחדים"? שאת מעט המשאבים יתנו למי שיצרח ויאיים שהולך להצית עצמו ומי שמגיע לו באמת אבל ישב בשקט (אולי כי הוא זקן / חולה) לא יקבל כלום
  1. מצויין, זו הגישה......

   אולי במקום להתבכיין עוד לפני שניסית שלח הצעת ייעול איך למנוע מקרה כזה? היום באמצעות האינטרנט, ובעיקר בגלל הבחירות הקרבות יש לך סיכוי להשיג תמיכה ולהזיז משהו.

  2. "איך למנוע מקרה כזה?" על פי מתווה לוב/קדאפי או מצרים/ מובראק

   לכל מי שבתפקיד ביצועי ממנהלי מחלקות ומעלה, להוסיף טייקונים, מנכלי חברות עושקו, ראשי הועדים. כל השאר זו התבכיינות לריק, לא מזיז לאף אחד שם למעלה.

 46. 5
  הדמוקרטיה הדיקטטוריאלית היחידה במזרח התיכון.
 47. 4
  כל הצעירים בורחים ממדינת ישראל

  אלה ששורפים את עצמם, הם אלה שלא ברחו כשהיו צעירים..

  1. אין לצעירים מה לחפש במדינה הזו - להשאיר את המדינה למתנחלים ולדתיים ולרדת מהארץ.
  2. תקרא תקרא!

   אני מסכים עם כל התושבים במדינה שהמצב מתחת לכל ביקורת וגם אני משתכר ממשכורת של 5500 שקל לחודש...
   אבללללל שלא תחשוב שבחו"ל (ניו יורק) המצב יותר טוב....המצב יותר גרוע!!!

  3. לא כולם, רק אלה שיש להם שכל עוזבים
 48. 3
  אין כמו ראש הממשלה שלנו שהתמחה בכיבוי שרפות והביא לנו את הסופר טנקר
  1. טוב, הוא הראשון שראה והבין..
 49. 2
  מדינת ישראל בדרך לאבדון

  ולא דרך מלחמה אם הערבים אלא דרך הפערים החברתים הקימים משנת 1977 מיום עליית הליכוד לשלטון אשר השליט במדינה את הקפיטליזם החזירי אשר מגיע לשיאה בימי ביביהו אשר מחק הרבה מוסדות חברתים ועשק אוכלוסיות ומשפחות שלמות בבוא היום הוא ישלם על כך במשפט כמו שעשו למובראק במצרים

  1. אמן ונזכה לראות את ביבי בכלוב, כמו מובארק
 50. 1
  עוד מעט אני יאמין שקוראי הארץ הלבנים זה אותם אנשים שצעקו לחם עבודה בקרית שמונה ונתיבות ,עיתון הארץ כמה אתם נחמדים ולא גזענים לבנים.
  1. האשם מצוי בממשלתו המנותקת והקיצונית של ביבי - שרקח ובישל והרעיל בתבשילו את העם!

   אוי לה למדינה אשר יורקת בפרצוף של אזרחיה הישרים וההגונים.
   משה סילמן אינו זקוק לטיפול בדיעבד, הוא זקוק למהפכה!

  2. למטומטם מספר 1.בנתיים אתה מתקדם בחיים בגלל איזה לבן ששרף את עצמו
  3. ביבי החמיר את המצב אבל גם הממשלות הקודמות היו לא פחות גרועות ואטומות.הגיע הזמן להחליף ראש ולא רק ראש ממשלה
  4. לא ברור לי מדוע העיתון מעלה תגבות כמו זו של יהודה המכנה עצמו אותנטי ממש מיותר להקצות במה
  5. סלמן זה שחור לא לבן
  6. היהודים האותנטים דווקא היו ידועים כאנשים חכמים