דיון סוער על אוניברסיטה באריאל

נשיאי האוניברסיטאות לנתניהו: עצור את האסון שירסק את ההשכלה הגבוהה

איציק שמולי פרש מדיוני מל"ג יו"ש שמתכנסת להכריע בסוגייה. לדבריו "הדיון הפך פוליטי". שר החינוך תקף את יו"ר הוות"ת טרכטנברג

חברי מל"ג יו"ש (המועצה להשכלה גבוהה יהודה ושומרון) אחר הצהריים (שלישי) כדי להחליט האם להכריז על המרכז האוניברסיטאי באריאל כאוניברסיטה. זאת, למרות שהוועדה לתקצוב ותכנון (ות"ת) שבמל"ג התנגדה למהלך. שר החינוך גדעון סער צידד בהכרה, ושר האוצר יובל שטייניץ אף הבטיח לתקצב את האוניברסיטה ב-50 מיליון שקלים בשנים הקרובות.

יו"ר התאחדות הסטודנטים הארצית, איציק שמולי, הודיע על פרישת ההתאחדות ממל"ג יו"ש בעקבות התנהלות בלתי תקינה של המועצה. על פי שמולי מעל כל החלטה שמתקבלת היום יתנוסס דגל שחור משום שאת הדיון המקצועי הפכו לפוליטי לחלוטין. שמולי יצא מהוועדה כשהוכנס לדיון מסמך עליו חתומים ראשי אגודות סטודנטים התומכים במהלך, שלדבריו הניסיון הפוליטי ניסה לייתר את קולו.

במהלך הישיבה הוכנס מכתב של שר החינוך גדעון סער התוקף את יו"ר הוועדה לתקצוב ותכנון, מנואל טרכטנברג, בעקבות הביקורת שהביע על ועדת הבדיקה ויציאתו נגד המהלך. "הכפירה ביסודות התהליך שהתקיים כדין במשך שבע שנים לגבי המרכז האוניברסיטאי אריאל שעות ספורות לפני סיומו וקבלת ההחלטה בנושא הינה בעייתית בלשון המעטה. יובהר כי בהשיגו על מסקנות ועדת הבדיקה בנושאים הקדמאים חורג יו"ר הות"ת מהיבטי התקצוב והתכנון עליהם הוא אחראי", כך על פי מכתבו של שר החינוך .

מפגינים מחוץ לישיבת מל"ג יו"שאלון רון

בזמן שחברי מל"ג יו"ש מתכנסים, שבעה נשיאי אוניברסיטאות המחקר בישראל מסרו לראש הממשלה בנימין נתניהו מכתב תחת הכותרת: "אסור להקריב את עתיד ההשכלה הגבוהה בישראל". "לצערנו ההחלטה שתתקבל היום בדיון כביכול שתקיים מל"ג יו"ש בנוגע למרכז האוניברסיטאי באריאל תהיה החלטה פוליטית שמחירה כבד. כבר לפני מספר שבועות ביקשנו אנו נשיאי כל אוניברביטאות המחקר בישראל פגישה איתך, לצערנו בקשה זו לא זכתה למענה. כמי מעומד בראש המדינה, רק אתה יכול עדיין לעצור את הרכבת הדוהרת לקראת אסון ידוע מראש שיפגע קשות וירסק את ההשכלה הגבוהה בישראל. אנו קוראים לך לקבל החלטה ענייניתל ומקצועית ולא החלטה פוליטית שתקריב את עתיד ההשכלה הגבוהה במדינה... להיענות להערות ולהמלצות הגוף המקצועי לפי החוק, ות"ת, ולתת הזדמנות לבחינה מסודרת של מערכת ההשכלה הגבוהה".

עשרות פעילי מרצ ושלום עכשיו מפגינים מחוץ לישיבת מל"ג יו"ש, המתקיימת באוניברסיטת בר אילן. יו"ר מרצ זהבה גלאון התבטאה גם היא בנושא ואמרה: "בגלל האוניברסיטה באריאל יהיה חרם אקדמי על ישראל. מל"ג יו"ש מתמחה במדעי הכיבוש והביאה את ישראל לשפל מוסרי של הקמת מוסד על אדמה גזולה כשהנגזלים לא ייכנסו בשעריו".

לפני יומיים יצא פרופסור מנואל טרכטנברג, יו"ר הות"ת נגד המהלך. במכתב, שהועבר לפרופסור עמוס אלטשולר, יו"ר המועצה להשכלה גבוהה ביו"ש, שעמד בראש הוועדה שהמליצה להפוך את המוסד לאוניברסיטה, מתח טרכטנברג ביקורת חריפה על פעילות הוועדה וקבע שחבריה היו בניגוד עניינים. המכתב הגיע לידי "הארץ". "אסור שהדיון יהיה על בסיס פוליטי-אידיאולוגי, כי הדבר יפגע אנושות באקדמיה", הוא כתב. "התהליך שהתרחש בפועל לקראת הכרה במרכז האוניברסיטאי באריאל כאוניברסיטה סובל מפגמים מהותיים, ועל כן קיים קושי בסיסי לקבלו ללא קשר למסקנותיו".

מכתבו של גדעון סער - לחצו להגדלה
מכתבו של גדעון סער - לחצו להגדלהאלון רון

בשבוע שעבר בכירים במכללות האקדמיות בישראל יוצאו נגד אופן הפיכת המרכז האוניברסיטאי באריאל לאוניברסיטה, וכל ניסיון "בלתי שוויוני" לקדמו על פני מוסדות אחרים. "לא מדובר בהתנגדות פוליטית", הם מדגישים, "אלא בדרישה לכבד את חוק המועצה להשכלה גבוהה שקובע כי יש לנהוג בשוויון". המכללות דורשות כי כל החלטה בדבר כל שינוי במבנה ההשכלה גבוהה, לרבות שדרוג לאוניברסיטה והכנסת דרג נוסף של מרכזים אוניברסיטאיים, יוצג בשקיפות, וכי לכל המוסדות תינתן הזדמנות שווה להיבדק ולהוכיח עמידה בקריטריונים שקופים, ובהתאם, לזכות בהכרה ובתקציב.

"ההחלטות לגבי אריאל הן החלטות פוליטיות", טוענת הפרופ' עליזה שנהר, יו"ר ועד ראשי המכללות, ונשיאת המכללה האקדמית עמק יזרעאל, "אם שר האוצר מחליט על דעתו ועל דעת ראש הממשלה להקצות כסף למוסד מסוים, זו התנהלות שאינה סבירה במדינה מתוקנת". לדבריה, "יש לבצע באמת ובתמים תכנון נכון ונדרש של מבנה המערכת, ולא לקבל החלטות מעל הראש של ות"ת (הוועדה לתכנון ותקצוב של המועצה להשכלה גבוהה - מל"ג), זו התנהלות מאוד לא תקינה, שלא עוסקת באקדמיה אלא בפוליטיקה".

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 59
  כל הכבוד לימין. נראה שהוא עושה צעדים ראשונים למימוש השלטון

  על הימין לצפצף על השמאל הנובח ולהתחיל להוביל את השיירה לאן שרוצה הבוחר ולא לאן שרוצה מר"צ וחד"ש. הציבור הרחב בוחר ימין ומצפה למימוש עקרונות האידיאולוגיה שלו ולא להתכופפות לחבורת בג"צ וצווחניה מטעם הקרן החדשה הזרה להשתלטות עויינת חיצונית גויית אנטי יהודית על המידנה.

  הקרן החדשה הביתה לארהכ,ב. חסימת מימון זר ומימוש עקרונות הימין והלאום זו הדרך החדשה שיוצאים אליה.

  נביחות השמאל בכלבייה יקרעו את גרונם של הנובחים ותו לא!

  השמאל מוזמן לעזוב את הארץ עם הדרכון הנוסף. מה לו ולישראל בכלל?

 2. 58
  יש יותר מעשרים אלף איש באריאל שהיא עיר עם ציוויון חילוני. אין מצב שהיא תעקר, ואם כן- אז שיעקרו גם את קלקיליה.
 3. 57
  להשבית את האוניברסיטאות !!! כך ינתן זמן להפגין וליצור מהפכה אמיתית. לא רק בקיץ בין הסימסטרים. מהפכה עכשיו לפני שנישרף.
 4. 56
  יאלה כבר תפסיקו לאיים ותתפטרו. יש מספיק פרופסורים שירצו להחליף אתכם.
 5. 55
  חברי הקרטל האקדמי חוששים להמשך שלטונם המונוליטי
 6. 54
  כן ישראל, לא ישראל, מישהו בדק את הרמה שם???
 7. 53
  אם השר מקבל החלטות על פיתוח האקדמיה ואם ועדה שמונתה על ידי מפקד צבאי היא הממליצה, אז למה דרוש במדינה שלנו מל"ג ו וות"ת ? מה בדיוק תפקידם ?
 8. 52
  המל"ג כבר הרס את ההשכלה הגבוהה מזמן..

  התנשאות, נפוטיזם ורמה ירודה של אוניברסיטאות.

 9. 51
  יש לבטל את אישור הסלולר שניתן לרמי לוי ומיד, קבעה הועדה הפריטטית של אורנ'ג-סלקום-פלאפון
 10. 50
  מי אתה ביכלל שמולי , חי בסרט שרץ של הטייקונים שישב בשקט !
 11. 49
  קשקוש שמוכיח כמה דבריהם מוטים פוליטית. היסטריה מיותרת ולא מכובדת.
 12. 48
  שטייניץ פילוסופ א- מוסרי
 13. 47
  קום תקום אוינברסיטת אריאל, אם לא היום אז בבוא היום בקרוב
 14. 46
  זאת ממשלת המתנחלים ! (והחרדים כמובן) את היושבים בתחומי הקו הירוק העובדים וכורעם תחת הנטל לא סופרים!
 15. 45
  המתנחלים ממשיכים לעשק את מדינת ישראל ואת תושביה בחסות הממשלה
 16. 44
  שימו לב ללוגיקה של אלטשולר.

  עמוס אלטשולר, יו"ר מל"ג יו"ש, עומד בראש הועדה שאמורה היתה להמליץ למל"ג יו"ש - כלומר, לעצמו - על הפיכתה של אריאל לאוניברסיטה. הרי לכם טיעון מעגלי. מעבר לכך, די ברור שלא היתה אופציה להמליץ לא להפוך את אריאל לאוניברסיטה.

 17. 43
  יש ילד בן 5 בטלוויזיה כבר חודשיים, שמתחנן על נפשו בעזרת אמו ועוד כמה סלבס. האם יתכן שהמדינה שלנו שיודעת לשפוך כספים על הכל, לא מסוגלת לתת לילד בן 5 "סיכוי לחיות" והוא צריך לבקש תרומות מציבור רחמן? מה קורה כאן?
 18. 42
  די. פנייה מיותרת לרוש המשלה הרופס. רופסיהו מעולם
 19. 41
  המל"ג ווכלי הקרטל שלו הות"ת מתנגדים לכל דבר שיפגע בהגמוניה שלהם

  המל"ג תמיד התנגד להרחבת היריעה האקדמאית והנגשת ההשכלה לציבור הרחב. מגדל השן בישראל הוא מהריכוזיים בעולם. גם לאוניברסיטת תל-אביב התנגדו באוניברסיטת ירושלים וגם לאוניברסיטה הפתוחה התנגדו, כך גם למכללות ולשלוחות (למעט אם הן של בר-אילן כמובן).

  תמיד מדובר באלו שיש להם כבר (השכלה, אדמות, ירושות וכסף) שרוצים להעלות את קרנם באמצעות מניעת משאבים מהאחר.

 20. 40
  לא להאמין. הם מפחדים מאריאל יותר מאטום איראני.
 21. 39
  המתנחלים שהם מיעוט משתלטים עלינו. לא יאמן.ביבי בושה לך.
 22. 38
  שמולי, לך הבייתה, הפכת לאיש שמאל קיצוני
 23. 37
  לנתניהו אכפת רק מהכיסא. המתנחלים והחרדים מספקים לו זאת.
 24. 36
  ראשי אוניברסיטאות דו-פרצופיות בזויה

  כך לפניהם יושבי מיגדל השן התנגדו לאוניברסיטה בר-אילן ולמכללות! בזויי אקדמיה מתנערים מכל גילוי אנטי ציוני,הם מעודדי מגמות פוסט ציוניות, וכשזה ניזרק לפרצופיהם הם מסתתרים אחרי אמירות מרומי העולם-חופש אקדמי כאילו קביעתם קביעת אלוהים חיים! אך עתהף בפוליטיזציה מאשמים את האחרים!!גם במוסדות אשר בהן אנטי ציונות פורחת ניתן לפגוע על ידי קיצוצים בתמיכות ממשלתיות! הפרש להעביר לאוניברסיטאות בעלות גוון יותר מאוזן-כמו בר אילן ואריאל! להתחיל מת"א ואל נאגיח חיפה.-עכשיו!

 25. 35
  ישראל בניהול נתניהו - סרטן רב גרורות
 26. 34
  באקדמיה בחו"ל מתגלגלים מצחוק. ועדה שמינה מפקד צבאי מחליטה אם מכללה ראויה להיות אוניברסיטה. השתגענו ? זאת החלטה מקצועית של פיתוח האקדמיה, בשביל זה יש חוק מל"ג והחלטת ממשלה על כינון הוות"ת. אם השר מחליט על פיתוח האקדמיה בארץ אז בשביל מה יש מל"ג וות"ת ? הם יכולים בשקט ללכת הביתה.
 27. 33
  ברשת ב אמרו שישנה הפגנה גם של אם תרצו. טלילה נשר?

  מועלת באמון הציבור? אולי אם אפנה לוועדת האתיקה תתחילי לסקר כמו שצריך?

 28. 32
  ישראל תחת ביבי זו בסטה - לא מדינה.
 29. 31
  אם זה לא שטח כבוש, למה צריך ליצור יש מאין מועצה להשכלה גבוהה ב"יהודה ושומרון"....
 30. 30
  לילה יקירתי לא יעזור לך!! תראו אתכם מושכים בשערות
 31. 29
  על ראשי האוניבסיטאות להתפטר אם קולם לא נשמע, כנל לגבי חברות וחברי ות"ת! אם יומונו תחתם גרועים מהם -- להכריז שביתה כללית באוניברסיטאות ולא לפתוח את שנת הלימודים הבאה!
 32. 28
  איציק שמולי גילה שראשי אגודות הסטודנטים תומכים באוניברסיטה באריאל ואנה הוא יוליך את שמאלניותו? דיקטטור
 33. 27
  זה דווקא טוב - ככה החרם על ישראל יתרחב
 34. 26
  האם רון נחמן ראש עיריית אריאל לא ניסה בזמנו לבטל חבות מס של העיריה בטענה שהיא "לא במדינת ישראל" ולכן חוקיה לא חלים עליה?
 35. 25
  קנאת פרופסורים תרבה חכמה.
 36. 24
  מה אתם רוצים מגדעון סער? הוא לא שר חינוך, הוא שר לענייני התנחלויות
 37. 23
  מה להם ולהשכלה ?? ועוד השכלה גבוהה ??
 38. 22
  בוחרי ליכוד יקרים

  לשר האוצר והחינוך שלכם יש כסף ובגדול אבל רק למה שבאמת מעניין אותם-מרכז הליכוד הבא והכיסא.
  אין לו כסף לאנשים עניים מיואשים שאיבדו את טיפת הכבוד האחרונה, אין לו כסף למזון וחינוך וכבאיות ושוטרים וערים בתחומי מדינת ישראל אבל יש לו והרבה כסף לפזר על מיכללה שלדעת עצמה, ועדה מטורללת ואלוף פיקוד המרכז היא אוניברסיטה ועכשיו דרך אגב בכל מקרה תקבל את הכסף.

 39. 21
  למה הדבר דומה....המדינה מקימה התאחדות לכדורגל חדשה ביו״ש, זו קובעת קריטריונים לביצועי מכבי אריאל ובסופו של תהליך מחליטה להעלות את הקבוצה לליגת העל.
  1. בעיקר כי יש שם רק קבוצה אחת...

   אין (על) אריאל? אין לה מתחרים! בודאי לא ביו"ש

 40. 20
  חלאות אשכנזים, כל הסיפור הוא קרב על הכסף !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  וכך תלך לה מדינת ישראל לאבדון !
  האשכנזים רוצים לשמור לעצמם את הכסף
  טוב עשה שר החינוך !!
  די לאשכנזים !
  כסף לחינוך !
  כסף למחוסרי אמצעים
  כסף לדיור הציבורי !
  די לאשדכנזים !

  1. יש יותר אשכנזי מפוטניהו אשר מתעמר ביהודים יוצאי מדינות ערב. היר הרב המכריע של הגרעין האידאולוגי של הימין המתנחלי הוא אשכנזי. כסף לרווחה לא לאפרטהייד ואפלייה.
 41. 19
  ראשי האוניברסיטאות -- זעזעו את המערכת! השתמשו בכח שעוד יש לכם! התנגדו ביושרה מקצועית ואומץ לב ציבורי למהלך ש "ירסק את האקדמיה בישראל" -- אם דרישתכם אינה נענית עליכם להתפטר לאלתר!!! אתם המופקדים על רמתה, צביונה הערכי ומעמדה הבין-לאומי שעל האקדמיה הישראלית: מעבר לסדר היום כמוהו כשיתוף פעולה! תלמידיכם, עמיתיכם והכפופים לכם מצפים זאת ממכם, הצילו את האקדמיה: מעשים, לא דיבורים!
  1. מה כבר יקרה אם הם יתפטרו? הנה

   ביבי ימנה את מיטב חברי הליכוד לחברי המל"ג.

  2. והיה אם כך, יש להשבית את האוניברסיטאות ולא לפתוח את שנת הלימודים האקדמית הבאה!!! די לתבוסתנות, יש לנו מילה וכח!!!
 42. 18
  אסור להיכנע לקיצונים - משמאל ומימין. אריאל היא בקונצנזוס,אין סיבה שלא תהיה שם אוניברסיטה
  1. אריאל היא לא בקונצנזוס. ואם היא צריכה מל״ג מיוחד היא גם לא במדינת ישראל.
  2. גם הגליל בקונצנזוס - מדוע שלא תהיה שם אוניברסיטה?
 43. 17
  שמישהו יעצור אותם!!!
 44. 16
  שנהר מטיפה להתנהלות תקינה?

  ומלינה על עקיפת המל"ג. אכן קרקס של אישה אחת

 45. 15
  איציק שמולי,כנס ואגלה לך סוד:

  הכל פוליטי.

 46. 14
  איך מקבלים תור ב "מכללת" אריאל

  החתום מטה מכיר אישית מי שקיבל תואר באריאל במה שנקרא נדמה לי "תעשיה וניהול" , וזה ללא נוכחות כלל בשעורים. במשך כל הסמסטר. כמעט באף שיעור.
  למה לא.
  תהפכו את הבדיחה הזו לאוניברסיטה חבורת בורים, פשיסטים אלימים וגזענים שכמוכם.

  1. איך מקבלים תואר ב"גמניסיית" תל אביב

   נרשמים ל"מקצוע" במה שנקרא נדמה לי "לימודי מגדר" או "סוציולגיה חברתית". את היום מעבירים בשינה, את הערב בהתבכיינות על מחירי השכירות בתל אביב, ואת הלילה בנסיון נואש למצוא זיון. נסיון שנגמר תמיד במפח נפש ובכמה שוטים של פינלנדיה לנחמה (הרי מי תסכים לעשות סטודנט למגדר?). אחרי שנתיים באים לקבל תואר ולהשמיץ את מדינת ישראל. אם ההשמצה מצליחה מקבלים תואר שני ודוקטורט, קוראים בכל פורום אפשרי להחרים את האקדמיה הישראלית, ואז בוכים על זה שבגלל האוניברסיטה באריאל מחרימים את האקדמיה הישראלית.
   למה לא.
   ולבדיחה הזו קוראים אוניברסיטה, חבורת בורים קומוניסטים שוברי חלונות ראווה ושונאי יהודים שכמותכם.

 47. 13
  אין כסף למחוסרי דיור,אין כסף לכבאיות חדשות אין כסף לחינוך, אין כסף להוסיף מיטות לבתי-חולים, אין כסף למשרד הרווחה, אין ואין ואין,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,אבל להתנחלויות יש הכל !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  1. זה חדש לך שהמתנחלים והחרדים הם אזרחים סוג א' ואנו סוג ג'?
  2. להקמת מבנה מפלצתי ב"הבימה" דווקא היה כסף
 48. 12
  אריאל איננה מדינת ישראל

  זה שטח כבוש והחלטה על המכללה הזו עלולה להמיט אסון על האקדמיה הישראלית וכשלהאכי שקרן הקרוי ביבי איכפת רק מכסא ראש הממשלה אזי אסון נוסף לא מזיז לו .

 49. 11
  מקווה שלא יהיה כאן ביזיון. אין להכיר בה כאוניברסיטה!

  הות'ת אמר את שלו, ירצו יעלו לדיון בעוד שנה (או מתי שמותר לעלות זאת שוב לדיון). אם תבחר היום יהיה טעם מר מאוד להחלטה שכן יהיה ברור שהיא פוליטית. אין להכיר בה! לפחות לא היום, ולדעתי - נכון למצב לעכשיו - גם לא בכלל.

 50. 10
  בושה וחרפה פוליטיקאים קטנים ועלובים החוששים מתחרות. בוז לכם. התגליתם במלוא קטנותכם.
 51. 9
  קארמה לא טובה

  נשאי האוניברסיטאות עלו על עץ גבוה מדי. נציגיהם רדפו את חברי סגל מאריאל בוועדות למיניהן, אם בועדת המינויים של מל"ג, ואם באקדמיה, ואם במקומות אחרים. והיאם לא יקרה המצב שהנרדפים של פעם ינקמו בתלמידיהם של אותם הנשיאים כאשר בבוא הזמן יישבו בוועדות? אוי כמה קארמה לא טובה נוצר מהסיפור הזה. אבל מי חושב על מחר? העיקר לנצח היום ושמחר יהיה מבול.

  1. קארמה לא טובה, והבנה באבולוציה.

   להפוך את אריאל לאוניברסיטה בכוח ההחלטה של המתנחלים, זה בערך כמו לצוד אריה: תופסים חתול, ומשאירים אותו עם חוקרי KGB לכמה דקות. הוא כבר יגיד לכם לבד שהוא אריה.

 52. 8
  קארמה לא טובה

  נשאי האוניברסיטאות עלו על עץ גבוה מדי. נציגיהם רדפו את חברי סגל מאריאל בוועדות למיניהן, אם בועדת המינויים של מל"ג, ואם באקדמיה, ואם במקומות אחרים. והיאם לא יקרה המצב שהנרדפים של פעם ינקמו בתלמידיהם של אותם הנשיאים כאשר בבוא הזמן יישבו בוועדות? אוי כמה קארמה לא טובה נוצר מהסיפור הזה. אבל מי חושב על מחר? העיקר לנצח היום ושמחר יהיה מבול.

 53. 7
  שיקולים פוליטיים

  מסכימים עם פרופ' טרכטנברג:אסור שהחלטות מסוג זה יתקבלו מטעמים פוליטיים.זו הסיבה שצריך לזרוק לפח את כל ההתנגדויות עליהן אתם מדווחים.

 54. 6
  להציל את ההשכלה הגבוהה מהפולטירוקים העלובים האלה. שבו בשקט ואל תפריעו לאוניברסיטה באריאל.
 55. 5
  זו לא אוניברסיטה, זה עוד מסגד יהודי...
 56. 4
  שבעה אינטרסנטים שיושבים על סיר הבשר ולא רוצים שותפים או תחרות. ממש כמו לשאול את סלקום אם להרשות הקמת רשת סלולרית נוספת...
  1. אני מניח שיש לך לפחות תואר שני במדעי החברה. הבנתך בנושא "כלכלה ואקדמיה" מדהימה!
  2. ולך בטח תואר שלישי מהקרטל הלאומי
  3. בדיוק.

   שואלים את ראש מל"ג יוש אם להמליץ לראש מל"ג יו"ש להפוך מכללה לאוניברסיטה.
   איזו בדיחה. ה
   לא בכל מקום מתוקן היו מקימים ועדת בדיקה, שחבריה הינם אנשי מדע ומחר מחו"ל. ולמה? כדי שלא יבוא אדם ויגיד שאנשי הועדה הינם בעלי ענין. עשו את זה? ממש לא.

 57. 3
  למה להסתבך ? פשוט תשאירו לציבור להחליט בצורה דמוקרטית. ובא לציון גואל. יאללה - משאל עם.
  1. אבל הימנים,רוב העם, הם בורים
 58. 2
  עיצרו את האסון שירסק את מדינת ישראל. עיצרו את האסון שכבר ריסק את מדינת ישראל. עיצרו את ההתנחלויות.
 59. 1
  אין כסף לכיבוי אש ואין כסף לאנשים ששורפים עצמם

  מרוב מצוקה.
  אבל יש כסף לאוניברסיטה מיותרת וכסף ל
  BMW
  לשרים. כסדום היינו, לעמורה דמינו.

  1. היה כסף לשיפוץ 'הבימה' ועתה יש כסף לשיפוץ היכל התרבות בת"א
  2. החרם האקדמי הבינלאומי על ישראל מעולם לא היה קרוב כל כך