החגים הלא-יהודיים הושמטו מיומן הסגל של אוני' חיפה

עשרות מרצים מחו על העניין וקישרו בינו לבין הסרת הכיתוב בערבית מסמל המוסד לפני כחודשיים. הנהלת האוניברסיטה: "נפלה טעות, והיא תתוקן"

לאחר הסערה סביב השמטת הכיתוב בערבית מלוגו אוניברסיטת חיפה, מעוררת פרשה חדשה הדים במוסד, לאחר שהתגלה כי ביומנים שהוכנו לשנת הלימודים החדשה, הושמטו החגים הלא-יהודיים. 

50 מרצים פנו בשבוע שעבר במכתב מחאה להנהלת האוניברסיטה על כך שיומני תשע"ג כוללים אך ורק את לוח החגים היהודיים, בניגוד ליומנים המקובלים, המציינים את החגים היהודיים, המוסלמים, הנוצרים והדרוזים. הנהלת האוניברסיטה הודיעה כי מדובר בטעות.

במכתב שהועבר ביום חמישי נכתב: "קיבלנו לאחרונה את היומנים החדשים של האוניברסיטה ונדהמנו לגלות, שבמקום הדף עם תאריכי כל החגים והמועדים של כל חברי הקמפוס החיפאי, היומן החדש כולל רק לוח של 'חגי ישראל ומועדיו', וזאת דווקא ביומן המתהדר ב-"40 שנות ישראליות משותפת". חברי הסגל ביקשו "להוציא מיידית תיקון ללוח, שיכלול את כל החגים הלא-יהודיים, לצרף תיקון זה ליומנים שעוד לא חולקו ולשלוח לכל משרדי האוניברסיטה יומן מתוקן".

אוניברסיטת חיפהירון קמינסקי

התשובה שהתקבלה על ידי ברוך מרזן, סגן נשיא ומנכ"ל האוניברסיטה היא ש"בהפקת היומן נפלה טעות אנוש שבעטיה הושמטו שני עמודים ביומן. בין העמודים שהושמטו בטעות היה גם העמוד המכיל את מועדי החגים וימי המנוחה של המוסלמים, העדות הנוצריות והדרוזים. מיותר לציין שלא היתה כל כוונה מאחורי טעות זו". לדברי מרזן, שלא התנצל על הטעות, ניתנה הוראה לעצור את חלוקת היומנים ולהוסיף את החלק שהושמט, וכי מי שכבר יש ברשותו יומן, יוכל לקבל מדבקה של "המידע שהושמט".

עם זאת, לדברי הד"ר יובל יונאי, מרצה מהאוניברסיטה שמחה על השמטת החגים, "מישהו עובר על היומנים לפני שסוגרים את העיצוב שלהם. אם אף אחד לא שם לב, זה, כמובן, גם אומר דרשני".

יונאי סיפר כי לפני כשלושה שבועות פנה יחד עם אחרים בבקשה שהיומן החדש יציין את החגים גם במועדים עצמם ולא רק באמצעות לוח בסוף היומן, אולם נמסר להם כי היומנים כמעט מוכנים. "לא תיארנו לעצמנו שיומנים אלו יהיו גרועים יותר ממה שהיה קודם, וישמיטו לגמרי את קיומם של כל החגים הלא-יהודיים", אמר ל"הארץ".

"לא ברור לנו כיצד זה קרה, אבל ברור לנו מה צריך לעשות. למרות הטרדה והעלויות, צריך לתקן את רוב היומנים שנותרו לא מתוקנים, ואולי גם לדאוג שבמשרדים ובחוגים יהיו יומנים מתוקנים. היינו גם שמחים אם הנהלת האוניברסיטה תפרסם ברשתות הקשר של הסגל המנהלי והאקדמי הבהרה כיצד קרה שהחגים הלא-יהודיים הושמטו, ואולי גם תתנצל בפני חברי הקמפוס הלא-יהודיים, שבוודאי חשו פגיעה אישית בשל השמטה זו".

גם הפרופ' יעקב פתר, הניח שמדובר בטעות, אך לדבריו, "העובדה שטעויות האלו קורות שוב ושוב מלמדת על מציאות ממשית שרוחשת כל הזמן מעל פני השטח ומתחתיו". פתר התייחס להסרת הכיתוב בערבית מלוגו האוניברסיטה ובמיוחד מהלוגו לרגל חגיגות ה-40 לייסודו של המוסד.

"חלק מכיר בעובדה שהאוניברסיטה שלנו היא רב-תרבותית ושמח בכך, או לפחות מחפש את הדרך הנכונה לקיים את ההוויה זו. חלק אחר עדיין מבוהל מהנוכחות של סטודנטים ואנשי סגל ערבים, ופועל כדי לנסות להחביא נוכחות זו. כך יוצא שהאוניברסיטה מכריזה על עצמה כדוגמה ומופת של ישראליות משותפת, מושכת את הכיתוב בערבית מהלוגו ומיד אחר כך מוציאה הודעה המתחרטת על כך, והכל קורה בו-זמנית. במקרה הנוכחי, ההנהלה מובילה החלטה חשובה המאפשרת לסטודנטים המוסלמים, הצמים בתקופת הבחינות, לגשת למועד נוסף ובאותו זמן מתברר שמישהו אחר השמיט את החגים הלא-יהודיים מהיומן".

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 27
  מגמה מבורכת, לא גזענות (כנסו כנסו)

  לא נראה לי שביומן אוניברסיטת קולומביה/ייל/הארוורד מצויינים חגי ומועדי ישראל אף על פי שמספר הסטודנטים היהודים ביחס למספר היהודים באוכלוסיה גדול מאד. מספיק ללקק את פנכתם של קבוצות מיעוטים באמתלה של נאורות, על אחת כמה וכמה כשמדובר בקבוצה שרובה המכריע עוכר ישראל.

 2. 26
  לא רק החגים של הגיס החמישי המוסלמי הושמטו

  גם החגים של דת קונפוציוס ודת שינטו הושמטו מלוח החגים של קרקס אוניברסיטת חיפה.

 3. 25
  השמטת החגים הערביים , אונ' חיפה

  טעות מבישה, כנאמר לעיל, ולדעתי יש לתקנה, וגם להתנצל בפני הנפגעים

 4. 24
  חיות, אין להם חגים
 5. 23
  יש מדינה ערבית אחת בעולם שחיים בה יהודים? ובטח מלא מציינים חגים יהודיים. במדינות ערב חיו בעבר קרוב למיליון יהודים
 6. 22
  לפנות להאג ומיד.

  "נדהמו"???? כולללה יומנים. אין גבול לטימטום האקדמי?

 7. 21
  ברוך מרזל הוא סגן נשיא אוניברסיטת חיפה??? וואו, איזה שדרוג!
 8. 20
  אני מתאר לעצמי מה היה קורה בארץ ערביה למיעוט יהודי!ועד בחינוך הגבוה!

  אך זה בכלל לא רלבנטי,לא היו מגיעים לכך!
  ממש שוויון יחסים!
  המתרפקים על נעימותם של הרוצים להחזירנו לעוד 2000שנה!

 9. 19
  למספר 5 -עלאק העדפה !! על מה אתה מדבר??

  אתה חיי באשליות חבוב!! אין העדפות ו אין בטיך הפוכו... אפילו הסטודנטים הערבים כמעט ולא מקבלים מלגות " בגלל השירות ב צה"ל" - תדע לך ותפנים את זה טוב אין שום הקלות לקבלת ערבים לאוניבירסיטאות ...אין חד משמעית . תבדוק את זה לפני שתתלהם ותשתולל. (גועל נפש!).

 10. 18
  היהודים פשוט מבאיסים את עמצם על כל העולם... אפשר לתרץ של שנאה כלפינו בכל העולם!
  1. אנו עושים זאת לעצמנו יותר טוב מכל העולם גם יחד
 11. 17
  נו, אז מה? מה אתם נרעשים? אנחנו לא אוהבים ערבים, לא רוצים ערבים. זו מדינת היהודים, וכל הענין הזה עם "ערביי ישראל" יתפוצץ בסופו של דבר.
  1. האמת, אותך אנחנו לא אוהבים והיינו מעונינים שתחפש לך ארץ אחרת. יש לי כמה המלצות בשבילך. יאללה, עוף לנו מהעיניים
 12. 16
  באוניברסיטת חיפה לא סגורים על עצמם

  כסטודנט ישראלי-ערבי-נוצרי-בן מיעוטים למשפטים באוניברסיטת חיפה, אני חש שהנהלת האוניברסיטה לא סגורה על עצמה, כפי שתואר בכתבה.

  מצד אחד, חלק מהצעדים שלה ממצבים אותה כאוניברסיטה הכי "שמאלנית" והכי ליברלית ונאורה בישראל (כמה מחבריי היהודים אף מכנים את אוניברסיטת חיפה חצי בצחוק-חצי ברצינות כ"שלוחה הצפונית של אוניברסיטת ביר-זית"), ומצד שני, הנהלת האוניברסיטה פועלת בתחכום רב למען הדרה ועמעום זהותם של רבים מסטודנטיה, ואני מתכוון לאוכלוסיית בני המיעוטים.

  אני באופן אישי (ואני יודע שרבים מחבריי הערבים והשמאלנים לא יסכימו איתי) חושב שהאוניברסיטה צריכה לשדר יותר ממלכתיות ויותר ישראליות, גם אם זה אומר שתיווצר פגיעה בארגונים המוסלמיים באוניברסיטה.

  יש יותר מדי פוליטיזציה של האיסלאם ושל הפלסטיניזציה באוניברסיטת חיפה. אני, כסטודנט נוצרי, שמאמין באותו ספר (התנ"ך, אני קורא לו: "הברית הישנה") כמו רוב המדינה, היהודים, שגדלתי והתחנכתי בחיפה עם יהודים, שלא מגדיר את עצמו כפלסטינאי ובטח שלא כמוסלמי- חושב שצריך פעם אחת ולתמיד לסתום למוסלמים את הפה ולהחזיר אותם לחורים, למחילות ולכוכים שמהם הם יצאו.

  בזמן האחרון המוסלמים מתחילים להרים את הראש יותר מדי והמצב הזה לא נראה לי...

  תראו לי עוד מיעוט במזרח התיכון (ולצורך העניין, בכל 22 המדינות הערביות ו-56 המדינות המוסלמיות בעולם) שמקבל כאלו תנאים טובים ואיכות חיים גבוהה כמו בישראל.

  נכון, הדרך לשוויון מלא עוד ארוכה, אך עדיין המיעוטים בישראל חיים כמו מלכים בהשוואה למדינות שהזכרתי לעיל.

  כשאני קורא באינטרנט על פיצוץ כנסיות ועל טבח בנוצרים בחסות החוק במדינות כמו מצרים, עיראק, ירדן, סוריה ולבנון- לבי נחמץ !

  אם מצב הדברים לא נוח בעיני הסטודנט המוסלמי- יתכבד לקחת את עצמו וללמוד באירביד או בדמשק או בכל מקום אחר בעולם, רק לא בישראל.

  תרבות ה-"אכלו לי, שתו לי" מתחילה לעלות לי על העצבים... המוסלמים ניסו כמה פעמים לחסל את המדינה שלי, לא הלך להם. כמה שטחים שלא הציעו להם לאורך השנים בכל ההסכמים לא סיפק אותם ועכשיו הם איבדו הכול, אז חלאס, שיסתמו ת'פה, ישבו בשקט ויתחילו להתמודד עם המציאות במקום להתנהג כמו תינוקות ולהתחיל להתבכיין.

  ביום שהמוסלמים יכירו בקיומו של רוב יהודי במדינת ישראל, החיים שלהם יהיו הרבה יותר טובים, ולא רק מהבחינה התודעתית.

 13. 15
  שמעתי שבביר זית מציינים את החגים המוסלמים.
 14. 14
  הלוגו הראשי מעולם לא הכיל את הכיתוב בערבית.

  חפשו בגוגל תמונות "אוניברסיטת חיפה לוגו".

 15. 13
  דווקא בסדר. זו אוניברסיטת חיפה עם רמת סטודנטים כל כך ירודה שמוטב שלא יקשרו אותה למוח היהודי. בעצם, לכל דבר יהודי.
 16. 12
  ממתי אוניברסיטת חיפה חייבת בכיתוב ערבי בלוגו שלה? ואולי גם יצבעו אותו בירוק?
 17. 11
  רמדאן יוק?. אופססס, לא נעים!. העיקר לא לספר לארדואן.
 18. 10
  לפטר את המרצים הלא ציונים ולשלוח אותם לביר זית

  שיפסיקו לאכול חינם על חשבון משלמי המיסים הציוניים ומשרתי המילואים...

  1. נכון. אין ספק שאחד כמו יובל יונאי ירגיש בביר זית כמו בבית. כרגע לא מספיק לו שכל מי שנכנס לאוניברסיטת חיפה חושב שהוא בג'נין
 19. 9
  כבר דאגתי. שלושה ימים לא שמענו מכתבתנו לעניני חינוך, וכבר חשבנו שהכל בסדר במערכת החינוך וההשכלה הגבוהה. והנה סוף סוף נתגלה הכשל העיקרי: רשימת החגים הושמטה ביומן. רק אי מתן קביעות לחוגג הנכבה במזכירות הפדגוגית הוא אירוע שיכול להתחרות בחוסר רשימת החגים, או שגם יש בעיות אחרות החינוך בישראל? מה אתם אומרים, "הארץ"?
 20. 8
  שילכו ללמוד בדמשק. כאן מדינה יהודית. אונ' חיפה היא קן הסתה איסלמית
 21. 7
  יובל יונאי הוא חבר חד"ש ושמאל קיצוני.גילוי נאות.

  בתור קומוניסט הוא בטח לא חוגג חגים.

  1. יובל יונאי הוא אחד המרצים המבריקים שהיו לי

   ואחד שדלתו תמיד פתוחה לתגבור או התייעצות. נראה לי שאפילו עבור רוננים מפתח תקווה.

  2. שמאל קיצוני? באיזה מובן?
 22. 6
  אכן, טעות מכוערת, אבל אל חשש

  באוניברסיטת חיפה יש יותר פעילות של התנועה האיסלאמית מאשר כל התנועות היהודיות גם יחד (כנראה אפס) ואני בספק רב אם היו נותנים לסטודנטים להפיץ חומר של חב"ד או ברסלב כמו שנותנים לתנועה האיסלמית.
  בקיצור, קצת פרופורציות, ואם רוצים לסקר "שערוריה" כזאת, נא לתת את ההקשר (עובדות, מציאות) ולא רק את האג'נדה של העיתון.

 23. 5
  צריך לבטל את ההעדפה לקבלת ערבים לאוניברסיטאות בארץ , הם אויבי המדינה וכך יש להתייחס אליהם

  לא להרתע שיילכו לעזה אירן סוריה,,,

  1. איזה העדפה יא עיוני ?? !!

   אתה חיי באשליות חבוב!! אין העדפות ו אין בטיך הפוכו... אפילו הסטודנטים הערבים כמעט ולא מקבלים מלגות " בגלל השירות ב צה"ל" - תדע לך ותפנים את זה טוב אין שום הקלות לקבלת ערבים לאוניבירסיטאות ...אין חד משמעית . תבדוק את זה לפני שתתלהם ותשתולל. (גועל נפש!).

  2. "אני", ערביי ישראל אינם אויבי המדינה נהפוך הוא. לעומת זאת אנשים כמוך המחרחרים שנאת חינם הם בהחלט סוג של מחבלים!
 24. 4
  מה רע בזה. ? לא מבין זו מדינה יהודית ועל פי חגי היהודיים יתנהלו הדברים
  1. אם עד עכשיו לא הבנת, אז כנראה האייקיו שלך ממילא נמוך מכדי להבין. עזוב, פעם הבאה
 25. 3
  טוב להביא לידיעת הציבור את מה שרוחש מעל ומתחת לפני השטח. אך...

  שמישהו יתקן את העברית שלי: האם יש צורך ב ״ה״ לפני ד״ר:
  לדברי הד"ר יובל יונאי
  אולי גם לפני:
  גם הפרופ' יעקב פתר

 26. 2
  האם מדובר בטעות?

  ישנם כוחות באוניברסיטת חיפה הפועלים בשיטתיות ראויה לציון.
  כוחות אלה מנסים בכל כוחם להרוס את הדו קיום המתקיים בחבל ארץ זה.
  אני מקווה שהם ישכילו להשתלב במגמת הרב תרבותיות (המבורכת) ויפסיקו לחבל בה בכל דרך אפשרית.

 27. 1
  טעות אנוש, אלק... גם שינוי הלוגו היה טעות אנוש, נכון?
  1. ציבור שמחליט לא לשרת בצה"ל ולהגן על האוניברסיטה , לא ראוי שחגיו יתפרסמו ביומן.
  2. בסך הכל מאזן את ציון החגים היהודיים באוניברסיטת ת"א......