אחמד חיג'אזי, מוותיקי נווה שלום, נהרג עם בנו בתאונת דרכים בחופשה באפריקה

חיג'אזי נחשב לדמות מרכזית בכפר היהודי-ערבי, וניהל את בית הספר לשלום. "זה אובדן גדול עבור כל מי שהאמין ופעל למען השלום", אמרו ביישוב

ד"ר אחמד חיג'אזי, מוותיקי נווה שלום, נהרג אתמול (שני) עם בנו אדם בן ה-11 בתאונת דרכים באי זנזיבר במזרח אפריקה. בתאונה נפצעה אשתו, מראם, והיא מאושפזת בבית חולים מקומי במצב קל-בינוני. בני המשפחה בילו באי כחלק מחופשה משפחתית, והיו אמורים לחזור ארצה בסוף השבוע הזה.

חיג'אזי (45), בן למשפחה מוכרת בטמרה שבגליל המערבי, מתגורר בנווה שלום, כפר שיתופי יהודי-ערבי, זה כעשרים שנה ומנהל את בית הספר לשלום ביישוב. "אנחנו כולנו בהלם ולא יודעים איך לעכל את האירוע הזה", אמרה ראידה עיאשי חטיב, חברה קרובה של המשפחה המתגוררת בנווה שלום. "אחמד היה מאוד פעיל ודומיננטי ואני בספק אם מישהו יכול למלא את החלל העצום שהוא משאיר".

חטיב שוחחה עם מראם על נסיבות התאונה. לדבריה, במהלך נסיעה במזג אוויר גשום, כלי הרכב שבו נסעה המשפחה החליק והסתחרר, ונעצר במרכז הכביש. רכב מסחרי התנגש בו בעוצמה רבה, וחיג'אזי ובנו נהרגו במקום. מראם סבלה מחבלות בכל חלקי גופה והובהלה לבית חולים מקומי. לאחר התאונה, מכרים של המשפחה באי סייעו למראם ליצור קשר עם בני המשפחה והחברים ביישוב.

אחמד חיג'אזי ובנו אדם

חטיב מספרת שחיג'אזי הגיע ליישוב בגיל 17 כתלמיד בבית הספר המשותף, לאחר מכן השתלב והתחתן ביישוב, ולבסוף אף ניהל את בית הספר. "כל מוקד חייו היה בנווה שלום וזו הסיבה המרכזית שאשתו מראם ביקשה שההלוויה תהיה ביישוב ולא במקום הולדתו בטמרה". לבני הזוג בן נוסף, עיסאם בן ה-17, שלא הצטרף לטיול ונשאר בחג עם בני המשפחה של אמו בטייבה. אדם, אחיו הצעיר שנהרג, לומד בבית הספר שניהל אביו, ואמור היה להתחיל את הלימודים בכיתה ד' בעוד כמה ימים.

גדעון סולימאני, יו"ר ועד היישוב, נפגש עם חיג'אזי לפני הנסיעה ודן עמו בכמה פרויקטים שהוא רצה לקדם: "אחמד היה מעורב בכל פעילות והיה בכל צומת מרכזי של היישוב – פוליטי, חברתי, ואידיאולוגי. איש של שלום שתמיד האמין בעקרונותיו, גם ברגעי השפל. הבייבי שלו היה בית הספר שניהל אבל החלום שהוא מאוד פעל לממשו היה להקים את מכללת השלום ביישוב. זה אובדן גדול וטרגדיה עבור המשפחה, עבור היישוב ועבור כל מי שהאמין ופעל למען השלום". לדברי סולימאני, בחירת זנזיבר כיעד לחופשה מעידה על אופיו של האיש ובני משפחתו: "הם חיפשו מקומות אקזוטיים ורגועים, והיו מאוד מחוברים לטבע לאפריקה".

בני המשפחה והחברים מהיישוב מחכים להשלמת הסידורים להטסת הגופות ארצה. הארונות אמורים לנחות בנתב"ג מחר בשעות הערב או הלילה, וההלוויה תתקיים ביום חמישי בנווה שלום.

בעיר הולדתו של אחמד, טמרה, היו בעיצומו של חגיגות עיד אל-פיטר כשקיבלו את הבשורה. בבית הוריו של חיג'אזי הוקמה סוכת אבלים וזרם המנחמים לא פסק לאורך היום. "אנחנו בימי חג ולא תיארנו לעצמנו שאירוע כזה ייפול עלינו", אמר חליל חיג'אזי, קרוב משפחה. "בתוך שנייה אווירת החג מתחלפת באבל ובכי, אחמד היה גאווה למשפחה וליישוב והאובדן הוא גדול". בנוגע להחלטה לקבור את חיג'אזי ובנו בנווה שלום אמר, כי "רוב חייהם ומוקד חייהם היה בנווה שלום והם ייטמנו שם. אני מתפלל שאלוהים יעזור לנו להתגבר על האסון הזה. אנו אומרים תמיד שזה הגורל וזה רצונו של האל".
 

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 7
  אבידה נוראה

  איש נדיר, אוהב אדם, מוכשר וחכם. כל חייו פועל ומחנך לשלום, לסובלנות ולהרמוניה. כמוהו גם אשתו המדהימה מראם והילדים. אבידה נוראה לכל מי שחי בישראל בדור הזה ובדור הבא, תהא דתו אשר תהא...

 2. 6
  האם נווה שלום בשטח ישראל?

  שאלה לאל"מ במיל' ד"ר שאול אריאלי,אביר יוזמת זנווה ותושב רעות:אחרי שהגאונים של אירופה קבעו שאתה גר בשטח "פלסטין",היות ששכונת מכבים שייכת להם,והיא חלק ממודיעין שלך-האם הישוב נווה שלום שייך לשטח ישראל?
  כידוע לך היטב ,את הישוב הזה בנו בדיוק על הקו התוחם הדרומי של,אותו "שטח הפקר" מסתורי,כאשר החלק הדרומי הוא בתוך "הקו הירוק",והצד הצפוני נמצא כבר ב-NO MAN LAND,שמעולם לא היה שייך לאף מדינה,אבל החברים הטובים שלך החליטו שזה "פלסטין".אגב ,בשטח הזה עובר גם חלק מכביש 1 לירושלים,וישובי השומר הצעיר-נחשון והראל,מעבדים שדות בשטח הזה.טוב ,על זה כבר נאמר: "הלך הזרזיר אצל העורב"...

  1. לך, עורב. אפילו הזרזירים מתנערים ממך..
 3. 5
  אנשים שהם דוגמא ומופת

  נווה שלום שומר לנו על התקווה, דוגמא לאנשים שבחרו לעשות, להתמודד ולהוות דוגמא לחיים משותפים בתקופה שעננים מסתירים לנו את האור.
  מי ייתן וקרן האור והתקווה יעלימו את החשכה, הבורות והשנאה.
  תנחומים למשפחת חיג'אזי ולאנשי הישוב על האובדן הנורא .

 4. 4
  ת.נ.צ.ב.ה

  איש יקר הלך לעולמו
  תנחומי לכל משפחתו
  ת.נ.צ.ב.ה
  אריק

 5. 3
  זה עוד מכה לנווה שלום, אחרי היהודים כאן לא מבינים אותנו כשאנחנו באופן עקרוני לא מכירים בצעיר יהודי שמתגייס לצבא היהודי כחבר לגיטימי בנוה שלום.
 6. 2
  ינוחו על משכבם בשלום (בנווה-שלום של מעלה)
 7. 1
  אחסאן מינו ראחו. בנווה "שלום" הערבים ביזו את זכרו של חלל צה"ל בן היישוב, תום כיתאין ז"ל. "שלום" my ass. אגב, גדעון סולימאני הוא לא במקרה הארכיאולוג שעסוק בשעתוב ההיסטוריה של ירושלים מטעם גדודי חללי נעמי חזן? תמהני.
  1. משתתף בצער המשפחה

   מהתגובות הדוחות אי פעם בטוקבקים. לא כל תגובה צריכה להיכנס לתגובות. זה לא מקדם את השיח הציבורים בדבר וחצי דבר. סתם הסתה פרועה, במקום מתן מקום לכאב ולצער של אחרים.
   זה בטוח לא לפיח רוח המסורת היהודית. פויה, גועל נפש.