הומור עם כיפה

"אחלה חסודה" כובש את הרשת

חבורת צעירים שנפגשה בישיבה בקרית שמונה התאימה את שירו של בני בשן למגזר הדתי. מערכונים קצרים שהעלו לרשת כבר זכו להצלחה

מדגם אקראי בקרב חילוניים מלמד שכאשר הם צופים בקליפ "אחלה חסודה" של חבורת הקומיקאים "אנדרדוס" הם צוחקים, ואז שואלים בחשש: "הם באמת דתיים?". התשובה היא כן, הם באמת דתיים, ולמרות שנראה שהם מותחים את הגבולות בהלצות על עניין כבד ראש כמו הדת, אנדרדוס - ארבעה חברים בשנות ה-20 שנפגשו רובם בישיבת קריית שמונה - מקפידים "לא לשחוט פרות קדושות, רק לבעוט בהן קצת", כפי שאמר אחד מחברי החבורה, מתן צור, בראיון לחדשות הצפון והעמקים.

"אנדרדוס", ארבעה חברים בשנות העשרים לחייהם שנפגשו בישיבה בקרית שמונה. "אנחנו חושבים שעניין דתי-יהודי לא צריך להיות משעמם, כבד ותכליתי", אמר ל"הארץ" חבר אחר בחבורה, אשר בן אבו, בן 29 מגבעת שמואל, "מה שכן, אנחנו מקפידים באופן טבעי לא לחרוג מהגבולות, לא להראות דברים לא צנועים. זו לא סאטירה עוקצת. אנחנו לא משחקים על הדת אלא לוקחים אותה לכיוונים מצחיקים".

בשבועיים שחלפו מאז עלה ליו-טיוב "אחלה חסודה", הגרסה של אנדרדוס לשיר "אחלה חמודה" של בני בשן, הוא נצפה יותר מ-177 אלף פעמים - פופולרי יותר מאחד המערכונים הראשונים והמוצלחים שלהם שעלה בינואר השנה, , "המרוץ למיליון 3". בקליפ ההוא, אנדרדוס ליהקו לריאליטי משתתפים דתיים - או קריקטורות שלהם ("אהבתם את הזוג הדתי ב'מרוץ למיליון 2'? רוצים עוד?"), חרדי שפלט שהוא רואה טלוויזיה, דתיים שמנסים להצדיק הלכתית את השתתפותם בתוכנית ואם ובנה בן ה-30 שעודו רווק.

עכשיו החבורה תרגמה את פלירטוט המסיבות בשיר של בשן - עם כפיים, שיגעון וקמפרי - לסצנת השידוכים הדתית. הבחור המאוהב (מתן צור) מספר בדייט לחברתו (נעמה קלינמן) על התלמיד הכי חכם והכי מעצבן בישיבה שרגא (נדב נוה), שממחזר בקבוקים, בועט היטב בכדור וקולה טוסטים מושלמים - הכל תוך כדי קריאת תלמוד בבלי. היא עונה: "גם אם זה שבח, זה אבק לשון הרע", והבחור מאושר עד השמיים "כמה חסודה, קיימת בי את מצוות התוכחה!".

אלה לא הרמזים היחידים ב"אחלה חסודה" שלא אומרים רבות לאוזניים חילוניות: כתבי הראי"ה, גן סאקר, עט עיפרון, תיק גדול, התנדבות כפייתית למען ילדים וגרביים עם ציור של פו הדב. אבל הפארודיה מטבעה הקיצוני מבארת מיד, וגם חילונית שאינה בקיאה בקואורדינטות של גן סאקר תבין שעט-עיפרון הוא ודאי כלי כתיבה שדרך כוכבו בתלמידי הישיבות, ושבעיני דוס, בחורה דתית שבקיאה בכתבי הרב קוק כמוה כחילונית שקראה את בית בודנברוק והר הקסמים גם יחד. בשבוע שעבר ערוץ היו-טיוב שלהם חצה את שני מיליון הצפיות.

אנדרדוס הם בן אבו, מוסיקאי מבית ספר רימון שלמד גם חינוך. יאיר יעקבי, בן 29 מרעננה, העובד במערכות מידע ובישיבה ההומור שלו הלך לפניו ו"הוא מתחתן בעוד שבועיים", כפי שבישר בן אבו בשמחה. לצדו חברים בהרכב מתן צור, בן 24, נשוי ואב לילד וגר בלוד, עיתונאי ומדריך בישיבה, נדב נוה, בן 27 מגבעת שמואל, אב טרי ומורה לקולנוע שלמד קולנוע בבית ספר מעלה בירושלים. נוה עורך, ורעייתו יעל הרשברג-נוה מצלמת. נעמה קלינמן היא "שחקנית הבית", אומר בן אבו, ומדי פעם מצטרפות שחקניות נוספות בהתאם לצורך. השלושה נפגשו בישיבת קריית שמונה. נוה ובן אבו נפגשו בצבא.

הארבעה כותבים יחד ומעלים מערכון אחת לשלושה שבועות. הם מממנים את ההפקה מכספם. "יש לנו מצלמה טובה ומכשיר הקלטה שרכשנו ואנחנו מסתדרים עם זה", אמר בן אבו, "זו בעצם הפקה ביתית שנראית מקצועית הרבה בזכות נדב, שהוא מצלם טוב ועורך טוב".

כשהתחילו לעבוד על המערכונים, כיוונו לקהל דתי . "אני לא חושב שזה הומור דתי", אומר בן אבו. "הכלים שבהם אנו בוחנים אם הומור מצחיק או לא אינם קשורים לדת - אבל חומרי הגלם הם בכל זאת העניין". לחברים דתיים הם הראו את הסקיצות הראשונות, כדי "לוודא שלא התאהבנו בעבודה של עצמנו, אולי זה לא יצחיק", אומר בן אבו, "אבל אנשים התלהבו מאוד וצחקו ואמרנו וואלה, אולי נתחיל לרוץ עם זה". "אמירה, אם קיימת, יכולה לבוא בצורה נלווית", אומר בן אבו, "היא אינה מטרה עיקרית. רצינו ליצור משהו קומי ואיכותי, כמו 'קצרים', שעשוי מחומרי גלם מתוך המגזר הדתי. מערכונים מצולמים היטב, ברמה גבוהה ככל האפשר ושייראו טובים ומקצועיים ויהיו מצחיקים".

בינתיים יש בעיקר טוקבקיסטים אלמוניים שתקפו את החבורה על הופעתן של שחקניות. "אנחנו לא מראים סצינות שבהן בנים נוגעים בבנות, או בנושאים של פורנו", הוסיף בן אבו, "אנחנו מכוונים למכנה משותף די רחב, אבל לא נכנעים לזה שאנשים יגידו שזה לא בסדר. אנחנו כן נעבוד עם שחקניות ולא עם בנים מחופשים. יש דתיים שהם יותר שמרניים על הסקאלה, וזה בסדר גמור. מבחינתנו זה בסדר וזה צנוע, ולרוב האנשים זו ממש לא בעיה. זה בסדר וזה מצחיק וטוב".

ההתלהבות החילונית הפתיעה את החבורה. "כיוונו לקהל דתי כי הבנו שהתכנים דתיים", אומר בן אבו, "זו היתה הפתעה טובה - מצד אחד אתה כותב חומרים שדתיים מכירים, ומצד שני לא הייתי רוצה להסתגר במגזר שלנו. אז זה מפתיע ומשמח".

זה נכון לומר שלדתיים יש דימוי של מגזר בלי הומור?

אנדרדוס ב"אחלה חסודה". לא פוסלים השתלבות בפריים טיים החילוני

"אני מכיר את המגזר מבפנים אז אני יודע יש דתיים מצחיקים ויש דתיים שלא. אבל יכול להיות שזה נתפש כך בגלל שיש בדת מחויבות ויש רצינות, ויכול להיות שבתוכנו אנחנו מרגישים שאנחנו צריכים להיות כבדי ראש".

רבים ממקורות ההשראה של אנדרדוס חילוניים - דומינו גרוס, אסי וגורי, קצרים וגם סדרות אמריקאיות כמו "קומיוניטי". אבל הם פועלים "לפי רוח ההלכה ומגבלותיה", אומר בן אבו, "העולם הדתי מכוון לאהבת לרעך כמוך, ודגש על כבוד ודיבור נעים, ויראת שמיים - התחושה שיש גבולות למה שאתה עושה, יש אלוהים שמסתכל - יש מין כוח מוסרי שאתה רוצה להיות כפוף לו. ב'אחלה חסודה' יש סצנה שהשחקנית מחזיקה בלונים, והקפדנו למצוא זווית צילום שלא תתמקד מדי בגוף שלה".

הגבולות תמיד ברורים לכם?

"הגבולות די ברורים, יחסית ארבעתנו באותו ראש. אבל יוצא לפעמים שאחד מאיתנו כותב משהו ואומרים לו שמע, זה לא יראה טוב. היה מערכון שצילמנו והחלטנו שלא לשים אותו ביו-טיוב כי זה יראה כיורד על הדת ולא כצוחק יחד איתה".

חשבתם לעשות הומור שלא קשור במגזר הדתי?

"היו כמה קטעים שלא קשורים לקטע דתי, וחלק מהם צילמנו - אני אישית לא חשבתי שזה קשור למה שאנחנו עושים. שאר החברה לא תמיד הסכימו עם זה, אבל בגדול כולנו מחפשים את החומר הדתי. פעם ב- יוצא מערכון לא דתי, ויש אחד שגם שודר, מערכון על שוטר טוב ושוטר רע. זה קטע טוב ואני אוהב אותו, אבל זו נראית לי פחות המשבצת של אנדרדוס".

אנדרדוס לא שוללים את הפריים-טיים החילוני. "אנחנו בשלב התחלתי ואנחנו נהנים ממנו, אבל אנחנו מאוד פתוחים למה שיבוא. אנחנו שואפים לכמה שיותר - טלוויזיה זה לא משהו שאנחנו לא חושבים עליו", מדגיש בן אבו בשלילה כפולה, "זה עדיין לא בשטח, אבל אם מישהו יקפוץ על זה אנחנו נשמח".

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 25
  המכיניסטים הרגו אותי. חזק!
 2. 24
  לפני כמה שבועות ראיתי את "אחלה חסודה" וצחקתי מאוד. המשיכו כך!
 3. 23
  גדולים
 4. 22
  האם הם מתכוננים להתמודד עם הבעיות שההפרדה בין המינים יוצרת בקרב הנוער הדתי. למשל הגדלת שיעור המאוננים או האלימות של נוער הגבעות?
 5. 21
  לא מצחיק אותי בכלל. רעיונות חשוכים לא הופכים למגניבים כשיש קצב ברקע...
 6. 20
  הם אחלה חסודים!!

  הם אחלה חסודים!!

 7. 19
  רגע, רגע, סדר באולם, בסדר? את ישראל הראל כבר צירפתם לחבורייה?
 8. 18
  אתם נהדרים ואיכותיים, עוד לא ראינו דבר כזה!

  המשיכו כך אל תפחדו מהמשמיצים.

 9. 17
  אם גם היו נותנים לחסודה גם לשיר - זה היה מושלם
  1. איי...אבל אז היינו מפסיקים להיות מי שאנחנו
 10. 16
  פתחיה :))) הם דתיים ? אני בשוק
 11. 15
  כמו הבדיחות של הדוד הנודניק בסדר פסח
  1. כמה תרבותי להתבסם מנפיחה של לאקאן
 12. 14
  מה הקטע של הסמס והפייסבוק?

  זה מותר?

  1. אממ... כן!

   אנחנו דתיים, לא נזירים בודהיסטים או משהו...

 13. 13
  אם היא הייתה חסודה היא הייתה בבית שוטפת כלים ורוחצת ילדים
 14. 12
  חזק

  חברה' חזקים עם הומור משובח שיכול לתפוס גם את החילוני,
  אולי לא באותו רמה ועוצמה אבל תופס, תופס. אני אהבתי :)

 15. 11
  ההשאווה בין גרסת הכיסוי למקור מראה היטב את ההבדל בין עומק התרבות היהודית לתרבות הרדודה והסתמית שצמחה פה בחברה החילונית, שגם רבים מן החילונים מסתייגים ממנה.
  1. הקליפ המקורי מתעמר בתרבות הערסית הנבובה.

   לא הייתי מייחסת אותה לחילוניות דווקא. הרבה ערסים הם חובשי כיפה ובאים מבתים מסורתיים. האם זה אומר משהו על הדתיים ככלל? ודאי תסתייג מכך.. כמה נוח..

  2. אני מתכוון לא לתרבות שבה הקליפ המקורי מתעמר, אלא לתרבות שיצרה אותו - וזה מה שקובע!

   זה שבנוסף לרדידותה היא גם התעמרת ברדודים אחרים כמותה, זו רק תוספת חטא על פשע. הקליפ המקורי הוא על טהרת התרבות התל-אביבית החילונית נהנתנית ריקנית. ומה שכביכול ימלא את הריקנות הזו זה לרדת על ערסים עם כיפה? יללא שולה, תני לי ברייק.

  3. אתה מתכוון אולי שהיצירה הדתית חייבת לשאוב את מקורותיה מהיצירה החילונית?

   שלא לומר להעתיק ממש?

  4. אפשר לחשוב כמה תוכן יש במגזר הדתי לאומי

   מעבר לגיחוך שבכל מיני "יצירות" דתיות כמו גרביים באמצע הקיץ בגלל השטות של עקב מגולה וכו' , לא נשאר הרבה תוכן ועומק במגזר. הרבה דג מלוח בקידוש, הרבה לחם עם חלווה, הכל אותו דבר. מה אתם כבר עושים, מצטטים את אותם 50-100 מדרשים? משחקים באוירה של "קדושה" בשבת ויום כיפור? בשביל מה כל הבלוף הזה?
   בכל חור תל אביבי תמצאו את אותה גברת בשינוי , רק עם הרבה יותר מודעות עצמית ומינונים נמוכים של יוהרה (העגלה המלאה שלנו ושות)

  5. לראות בקליפים האלה "תרבות חילונית" זה כמו לראות בנוער הגבעות או ברבנים מלטפים "תרבות דתית".

   יש קורפוס תרבותי חילוני עצום, מוסרי והומני - יותר מכל דת - אז צא ולמד.

  6. לא אמרנו משהו על הומור? הלו?
 16. 10
  אחלה חסודים
 17. 9
  הרב דני מסכים - הדגדגן הוא האלוקים
 18. 8
  אני דבוקה כבר שבוע וחצי לאחלה חסודה!! - ואת השיר של מר בשן לא הכרתי...
 19. 7
  אנשי החבורה הם חלק מזן נכחד של דתיים שפויים
  1. יפה מאוד, חשוב לשמור על דעות קדומות. אל תיתן למציאות להפריע לך.
 20. 6
  שימשיכו לעשות הומור לדתיים - סוף סוף יש לנו הומור משלנו..כל כך נהניתי מהבדיחות הפנימיות האלה על בנות שירות לאומי ובייינישים (בני ישיבות)..נמאס לי מההומור של ארץ נהדרת שרובו סובב בימים אלה סביב משתתפי תכניות ריאליטי, ומההומור הגס לפעמים שרואים בסדרות אחרות (קצרים)
 21. 5
  הם מעולים
 22. 4
  סך הכל, חמודים מאוד, מאוד מיגזרים, והם ישארו שם לעד! למה ? כי הציבור הדתי לאומי אינו יכול להיות גם וגם
 23. 3
  מצויינים!

  אנדרדוס הם חבר'ה מוכשרים ביותר והסרטונים מושקעים מאד וזה ניכר!
  אין על "אחלה חסודה"! פשוט מבריק ומצחיק!

  תמשיכו!!

 24. 2
  הם מצויינים
 25. 1
  הם טובים

  שישארו במגרש שלהם. זה הומור של ח'ברה, לא של טלביזיה.