המסע אחר התינוקות האבודים של קפריסין

יותר מ-2,000 תינוקות נולדו למעפילים באי עד 1949. 65 שנים אחרי, באין כל תיעוד רשמי למחנות, הפך ארכיונאי הג'וינט את החיפוש אחריהם למפעל חייו

ממשרדו בשכונת גבעת שאול בירושלים מנצח איש חייכן ונמרץ, שהעברית עדיין לא שגורה בפיו, על מחקר חדש וראשון מסוגו העשוי לסייע למאות ישראלים לקבל בחזרה את תעודות הלידה האבודות שלהם.

יצחק טויטש, מנהל הארכיון של ארגון הג'וינט, מנסה להתחקות אחר יותר מ-2,000 תינוקות שנולדו לפליטים היהודים במחנות המעצר בקפריסין בין 1946 ל-1949.

הוריהם ביקשו להגיע לישראל מאירופה באוניות המעפילים, אך הבריטים תפסו אותם והם גורשו לאי השכן. עד היום, 65 שנה לאחר מכן, אין בנמצא רשימה רשמית מלאה, אחידה ומסודרת שמתעדת את שמותיהם וקורותיהם.

"השערת המחקר שלי אומרת כי מישהו החליט, מסיבה כלשהי, לזרוק את הרשימה הזאת. אולי משום שסבר כי היא אינה חשובה ואולי כי אף אחד לא ידע שהשהות במחנות תימשך תקופה כה ארוכה, ולכן כלל לא נערכו לקטלוג ולתיעוד של מה שהתרחש שם", אומר טויטש.

הג'וינט הוא ארגון יהודי-אמריקאי שנוסד בתחילת המאה שעברה ומסייע מאז ליהודים ברחבי העולם. בארכיון הארגון בירושלים מקוטלגים מסמכים המתעדים את פעילותו מרחבי העולם, אך רק עשרה מהם מכילים מידע על פעילותו לסיוע ליהודים בקפריסין.

לפני שנתיים, כשאחת מהארכיונאיות החלה לקטלג את המסמכים, היא הבחינה כי באינדקס כתוב שחסר התיק המתעד את רשימת התינוקות שנולדו במחנה. התגלית השולית לכאורה צדה את תשומת לבו של טויטש והוא החליט לחקור את העניין. הנחת העבודה שלו היתה כי בארכיון יסתתרו חומרים נוספים שיסיעו להרכיב את הרשימה החסרה.

בין 1946 ל-1949, ב-30 חודשים, גורשו כ-53 אלף יהודים שהגיעו לישראל ב-40 אוניות ל-12 מחנות המעצר בקפריסין. 80% מהמגורשים היו בני 25-13 וכמעט כולם היו ניצולים של מחנות ההשמדה הנאציים.

בחיפושיו בארכיון מצא טויטש רשימות ששלח בית החולים הבריטי הצבאי בקפריסין לארגון, ובהן דיווחים על לידות שאירעו שם. "הבריטים שלחו לג'וינט רשימה עם פרטי הלידות בכל שבוע. יש לנו כ-20 דו"חות כאלה שכוללים כ-600 שמות", מספר טויטש.

שמות נוספים ביקש טויטש למצוא במקומות אחרים בעולם. היעד הראשון היה בריטניה. בעזרת מתנדב מקומי הוא סרק את הארכיון הלאומי ואת מוזיאון המלחמה האימפריאלי, אך לשווא. בצר לו, פנה טויטש לעזרת הפרלמנט הבריטי ובקרוב תוגש בו שאילתה בעניין, שתחייב את הממשלה להתייחס לסוגיה ולחשוף לאן נעלמה הרשימה.

ואולם, במקביל לניסיונות התקבלה קריאה מפתיעה מספרן באוניברסיטת סאות'המפטון שאיתר "פנקס לידות" של רב מקומי מהמחנות בקפריסין. "זה די מושלם", אומר טויטש. הרשימה כוללת 400 שמות, חלקם בעברית, ולצדם מידע משלים כמו תאריכי לידה ושמות האב והאם. רוב השמות ברשימה היו חדשים. רק חלק קטן מהם כבר הופיע ברשימות הקודמות שמצא טויטש.

מסמכים ארכיוניים נוספים החשובים למחקר שלו איתר טויטש באתר המורשת בעתלית, שבו שכן מחנה המעפילים הגדול; בארכיון הציוני המרכזי בירושלים; ובארכיון של "שירות האיתור הבינלאומי" בגרמניה - ארגון שמנהל הצלב האדום ופועל לאיתור נעדרים מימי מלחמת העולם השנייה.

ואז עלה במוחו של טויטש רעיון חדש. עשר דקות נסיעה מארכיון הג'וינט בירושלים שוכן הארכיון הלאומי של ישראל. "צחקתי לעצמי, כי בשעה שחיפשתי את החומר הזה ברחבי העולם כלל לא טרחתי לבדוק את הארכיון שנמצא ממש כאן בבית", הוא אומר. הפעולה השתלמה: 400 שמות נוספים לרשימה.

מסמכים נוספים שאיתר בארכיון הלאומי היה דו"חות של המשטרה הבריטית. "כשהמעפילים הגיעו לארץ הם נחשבו מהגרים לא חוקיים ונפתחו להם תיקים במשטרה. זה מדהים. אתה פותח אותם ורואים את התמונות וטביעות האצבע שעשו להם", מספר טויטש. בסעיף "סימני זיהוי" מופיעים לעתים המספרים שעל זרועותיהם, שמקורם באושוויץ.

עד כה עלה בידי טויטש ליצור קשר עם כמה עשרות מהתינוקות האלה - שהיום כבר חוגגים 65. עם מעט מהם נפגש פנים אל פנים. "הם מאוד נרגשים ואומרים לי כמה היו רוצים למצוא את תעודות הלידה שלהם", הוא אומר.

אחת מאותם תינוקות היא זהבית בלומנפלד מרמת גן. את תעודת הלידה האישית שלה מצאה כבר לפני כעשור בעקבות מפגש מקרי. בשל הקשר האישי לקפריסין, בלומנפלד מסייעת לחולים קפריסאים שבאים לטיפול בישראל. לפני כמה שנים, בבית החולים תל השומר, פגשה קפריסאי שעובד במשרד הפנים. "הוא שאל אותי למה אני עוזרת לקפריסאים, אז סיפרתי לו שנולדתי שם", היא נזכרת.

השיחה האגבית הזאת הסתיימה בהזמנה לביקור במשרד הפנים - שבו נמצאה תעודת הלידה שלה. "זה ריגש אותי עד דמעות. בנייר הזה היו כתובים כל הפרטים עליי: המחנה שבו נולדתי, הפרטים של ההורים שלי ושם המשפחה הקודם של אמי".

הוריה נולדו ברומניה. בתום מלחמת העולם השנייה הוכשרו לעלייה וביקשו לעזוב את מולדתם לישראל. תחילה נסעו ברכבת לנמל בורגס, ובו עלו על אוניית המעפילים פאן קרשנט (שנקרא בעברית "עצמאות"). אלא שהאונייה נתפסה בידי הבריטים ובאחד בינואר 1948 הועברו נוסעיה לקפריסין.

ארבעה חודשים לאחר מכן, בשלושה במאי 1948, נולדה בלומנפלד בבית החולים הבריטי הצבאי בקפריסין. "לאנשים לא היה מה לעשות שם. התוצאה היא אני והילדים האחרים שנולדו בתקופה לא קלה", היא אומרת. "כבר ברחם אמי הייתי ציונית", היא מוסיפה. את מה שאירע במחנות היא כמובן לא זוכרת, אך הוריה סיפרו לה כי בשל תנאי המחיה הקשים היא חלתה.

לאחר קום המדינה עלתה המשפחה לישראל. "בתור ילדה לא רציתי לשמוע את הסיפור הזה. זה לא עניין אותי. אלא שגלגלי החיים חיברו אותי אליו מחדש והיום הוא בוער בעצמותיי", אומרת בלומנפלד. "דווקא בזקנתם, הזהות של אנשים מאוד חשובה להם והם מחפשים אותה מחדש".

בחזרה לטויטש. במשרדו בירושלים הוא ממשיך לפשפש בתיקים ובמסמכים שאסף ובמקביל מנהל תכתובת אימייל ענפה עם ה"תינוקות" שעלה בידו לאתר, בניסיון להרחיב את הרשימה שלו. כיום היא כוללת כבר כ-1,700 שמות.

"זה חלק חשוב מהתיעוד ההיסטורי שמתאר תקופה קריטית בהיסטוריה של ישראל, אבל אף אחד לא טרח לבדוק אותו קודם לכן", הוא אומר. "האנשים האלה הם הקשר החי היחיד שיש לנו לתקופה הזאת. החיילים הבריטים כבר מזמן לא שם. נותרו רק האנשים האלה".

בלומנפלד, שנולדה בקפריסין, עם טויטש באנדרטת המעפילים בת"אמוטי מילרוד
זהבית בלומנפלד כתינוקת

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 24
  תעודות לידה קפריסין

  מה עלה בגין השאילתה בפרלמנט הבריטי על הנפקת תעודות לידה בריטיות ?

 2. 23
  תעודת לידה

  מבקש עזרה במציאת תעודת הלידה שלי. נולדתי בקפריסין במחנות בשנת 1948. בתודה מראש אפרים מור

  1. תעודת לידה - תינוקות קפריסין

   שמי יצחק טויטש ואני מנהל ארכיון הג'וינט. אשמח אם תיצור איתי קשר. כתובת האי-מייל שלי: yitzhakt@jdc.org.il תודה!

  2. תעודת לידה - תינוקות קפריסין

   שמי יצחק טויטש ואני מנהל ארכיון הג'וינט בירושלים. אשמח אם תיצור איתי קשר במייל yitzhakt@jdc.org.il תודה!

 3. 22
  תינוקת בת 65 רוצה תעודת לידה

  כל הכבוד ליצחק ולזהבית על פועלם במשימה זאת. תעודת לידה היא מסמך בסיסי לכל אדם, ובמיוחד אם נכפה עליו להיוולד תחת משטר קולוניאלי בריטי, להורים ששרדו שואה ועברם הושמד,ואשר בתינוקות אלה ראו עתידם והכריזו " הנני"!

 4. 21
  תינוקות ללא תעודת לידה

  נולדתי בקפריסין בשנת 1947הורי ניגררו לקפריסין עם האוניה "תאודור הרצל"
  שמחתי לקרא שמתיחסים לנושא כאוב זה,היגיע הזמן שגם לי תיהיה תעודת לידה

 5. 20
  תעודת לידה

  מחפש קשר כדי למצוא את תעודת החידה שלי בקפריסין בשנת 1948 . תודה לכל מי שיכול לעזור .

 6. 19
  ילדי קפריסין

  איך אפשר ליצור קשר עם יצחק טויטש

  1. ילדי קפריסין

   שמי יצחק טויטש ואני מנהל ארכיון הג'וינט בירושלים. נא ליצור איתי קשר במייל yitzhakt@jdc.org.il תודה!

 7. 18
  פנייה לארכיון הג'וינט

  בעקבות פרסום הכתבה פנו אלינו עשרות רבות של ילידי קפריסין, אני מודה לכל מי שפנה. אשתדל לענות לכולכם בהקדם האפשרי. אני מעדיף שתכתבו למייל שלי:
  yitzhakt@jdc.org.il

 8. 17
  תעודת לידה מקפריסין

  לפני מספר שנים היתה פגישה של כל ילדי קפריסין כ1500 ילדים בתל אביב באולם רסיטל.
  קיבלנו תעודות והגיעו נציגים. אני מקווה שאני נמצאת גם ברשימה שלך .
  כל הכבוד לך והמשך יומטוב

 9. 16
  ילידי המחנות בקפריסין

  במסגרת פעילות משרד התיירות הקפריסאית הופצה פנייה לקהל הרחב שלאחריה קויים אירוע מכובד ביותר בו הוענקו "תעודות לידה" קפריסיאות. אם איני טועה הצליחו אז לאסוף לפחות 500 פרטי ילודים כאלה (לא ממש אבודים..)

 10. 15
  הקמת מאגר שמות ברשת

  פרק קפריסין משמעותי ביותר בתולדות ההעפלה. אני קורא לכל הגורמים הרלבנטיים לסיים את הרישום ולהעלות אותו לרשת,למען הדורות הבאים.אני משוכנע ששגרירות קפריסין בארץ תשמח לעזור.

 11. 14
  גם אני ילידת קפריסין, מרגש...->

  גם הורי היו בין מעפילי פן קרסנט/עצמאות, וכך הגיעו לקפריסין ב 1.1.48. אני נולדתי ב- .18.4 בבית החולים הצבאי הבריטי בניקוסיה, ולאחר זמן קצר הותר לנו לעלות לארץ. עגנו בנמל חיפה בדיוק ביום הכרזת המדינה 13.5, כאשר מנגד חיילים בריטים הפליגו בכיוון ההפוך. הורי הגיעו חסרי כל למעט האוצר היחידי שהיה ברשותם - תינוקת באמבטיית פח, איזה אושר! בשנת 2008 הצלחתי להשיג צילום של פרטי הלידה שלי מפנקס הלידות הבריטי שהועבר בשלב מסויים מקפריסין לגינזך המרכזי של משרד הפנים. בסה"כ שורה אחת אבל מבחינתי היה זה עולם ומלואו. גם אני השתתפתי בזמנו במפגש של לשכת התיירות הקפריסאית שהיה מרגש ביותר. חבל שהמדינה לא הרימה עד היום את הכפפה ולא נקטה ביוזמה דומה. מדובר רק ב- 2,000 ילדים אבל עם סיפור מיוחד המהווה פרק מרגש וסימלי בתולדות ההעפלה. תעודת לידה אותנטית תהווה צעד ראשון בכיוון הנכון.

  1. גם אני...

   הי, גם אני הבעתי ברחם אמי באניה עצמאות - נולדתי ב24.7.48 בביח בניקוסיה. עלינו ארצה רק ב 2.49 . גם אני מייחלת לתעודת לידה אמיתית (מהערב של שגרירות קפריסין יש לי "תעודה" כל טוב

 12. 13
  תעודת לידה

  שמי המקורי ישראל הוכברגר אם הזמן עברתתי לישראל שגב.
  נולדתי בפמגוסטה ב 20.8.1947 .
  אשמח מאוד לקבל או לאתר תעודת לידה שלי .
  מה עלי לעשות .
  בברכה
  ישראל שגב
  נייד : 0526117300

 13. 12
  לנאוה ארז

  ליצחק טויטש אפשר לתקשר בטל: 02-6536403
  ב ה צ ל ח ה

 14. 11
  כל הכבוד על האיתור

  והאם אפשר לאתר גם את התעודות האבודות של יוצאי-מרוקו שנלקחו מהם באוניות-העליה? כניראה למישהו יש אינטרס שהם לא ייצאו לאור!

 15. 10
  ילדי קפריסין

  נולדתי בקפריסין ויש בידי את תעודת הלידה המקורית שלי-כתובה בעברית. אבל ניתן לקבל אינפורמציה על בני המעפילים ילידי קפריסין אצל גב' ורקאלאס נציגת משרד התיירות הקפריסאי בישראל. בניגוד לכתוב בכתבה יש רשימה מסודרת של רוב ילידי קפריסין שהוריהם גורשו לשם ע"י הבריטים (ובהזדמנות זאת, אולי הנכד של מנחם בגין שסבו ברח מהנאצים כחלק מצבא אנדרס-צריך להתנסות ברדיפות וגרוש על מנת שיפסיק לדבר שטויות לגבי זכותנו לחיות כעם חופשי בא"י).

 16. 9
  תעודת לידה קפריסין

  תוספו אותי לרשימה נולדתי ב 23.6.47 למאיר ושושנה חדש ת.ז 009233792
  shimonchadash@gmail.com

  1. אני ממליצה לך לא לפרסם פרטים אישיים ברבים. ניתן לפנות ישירות לזהבית בלומנפלד
 17. 8
  הכתבה מעניינת אבל התחרבשה לכם

  פסקות קופצות פעמיים ואולי אפילו משהו חסר, מי יודע.

 18. 7
  ילדי קפריסין

  לזהבית כל הכבוד.מענין ומרגש. כשהיינו בני 50 ערכה השגרירות הקפריסאית הצעירה בארץ אירוע של כנס מחזור.באירוע חולקו מעין תעודות לידה כתחליף לתעודות לידה המקוריות שאינם בידי.אשמח לקבל מידע על האפשרות להשיג את תעודת הלידה המקורית.

 19. 6
  גם בעלי זל נולד בקפריסין . איך מגיעים ליצחק טויטש?
  1. אנא התקשרי אלינו
 20. 5
  מעפילים

  מבקש לקבל מס טל כדי לברר מה היה
  נולדתי בקפריסין פמגוסטה31.7.47

  1. תתקשר עמנו

   04-9542218
   תודה

  2. מעפילים

   אף אני נולדתי בקפריסין ב - 4/4/48. הורי התגוררו במחנה קראולוס ליד פמגוסטה. אשמח ליצור קשר.

 21. 4
  ארץ ישראל

  מדינת ישראל עדיין לא הייתה קיימת! ובגלל שלא הייתה קיימת הם הגיעו לקפריסין, כי הבריטים שכבשו את הארץ גירשו אותם לשם!

 22. 3
  לרגע חשבתי שהארץ כותב על חטיפת ילדי תימן מזרח על ידי הציונים .
 23. 2
  ילידי מחנות המעפילים בקפריסין

  אני תקווה שאתה מבין כי במילה "אבודים "הכוונה לרישומים שלהם במחנות המעפילים של הבריטים בקפריסין, הם עצמם ה "תינוקות " בהחלט לא אבודים.
  ואם אתה מכיר כאלה שנולדו במחנות בקפריסין אנא ממך תן להם את מספר הטלפון של העוסק בתיעוד חומר זה . שמו יצחק טויטש 02-6536403 ויבדקו אם הם מופיעים במאגר שלו ובכך נשאיר תיעוד לדורות הבאים!.
  תודה לך . (זהבית ילידת המחנות מאי 1948)

  1. גם אני נולדתי שם

   ראשית, תהיו ברוכים על היוזמה כי באמת לפעמים יש תחושה שאנחנו ,אבודים" עם ניר מקומט ומתפורר שנראה כמו קבלה ישנה .לגבייך , זהבית, אני חושבת שהשם שלך (זהבה)זכור לי מהילדות אם זה שם נעורייך,שם משפחתי מהבית - שטרן -

 24. 1
  "תינוקות אבודים"? הגזמתם

  הכרתי לא מעט בני גילי שנולדו לפני קום המדינה בקפריסין, ישראלים שורשיים ומבוססים, בהחלט לא אבודים.