מודיעין מגבילה כניסה לפארק ענבה בחגים לתושבים בלבד

בעבר ביקשו התושבים לגבות דמי כניסה כדי לצמצם נוכחות של חרדים בפארק. באחרונה אסרה מודיעין עילית השכנה על חילונים להיכנס לאתר ארכיאולוגי

עיריית מודיעין-מכבים-רעות סוגרת את הפארק המרכזי בחגים בפני מי שאינו תושב. בימים האחרונים נתלו שלטים בכניסה לפארק ענבה, הפארק המרכזי בעיר, שקראו לתושבים לבוא ולהצטייד בתעודת זהות בעת הגיעם לפארק, מאחר ו"בחגים ובחופשות הפארק פתוח לתושבי מודיעין-מכבים-רעות" בלבד. בנוסף, שתי עמדות שמירה הוצבו בכניסה לפארק ובכניסה לחניה הצמודה אליו, בכדי לבדוק את הבאים והנכנסים.

הפארק רחב הידיים הוא הגדול ביותר באזור ונחשב למוקד בילוי מרכזי. במרכזו אגם מלאכותי עם סירות פדלים ומתקנים שונים לשימוש הציבור. הוא נחשב מוקד משיכה למשפחות ולתושבי חבל מודיעין, ועורר מחלוקת רבה בקרב חלק מתושבי העיר מודיעין ומתיחות בין הציבור החרדי לחילוני באזור. באוגוסט 2011 קראו תושבים בעיר לגבות תשלום בכניסה לפארק המרכזי כדי להרחיק את החרדים הנופשים בו - המגיעים בעיקר בחופשות ובמועדים. כפי שפורסם אז ב"הארץ", ביקשו התושבים להחיל תשלומים בכניסה לפארק, אך התברר כי הדבר מנוגד לפסיקת בג"ץ בשנת 2007, שעסקה אז בפארק הציבורי ברעננה.

בהמשך הציעו התושבים לגבות תשלומים בחנייה הצמודה, אך בתשובה לכך אמרו בעירייה כי "גם חנייה בתשלום אינה רלוונטית למקרה, מכיוון שסמוך לפארק הקימה העירייה בשיתוף עם רכבת ישראל שלושה חניונים לתושבי העיר ואין בכוונת העירייה להגביל חנייה זו ולגבות עליה תשלום, גם אם מדובר בסכום מופחת". בעקבות לחץ של תושבים, ערכה העירייה באחד מאירועי חג הסוכות בשנה שעברה תוכניות מיוחדת עם אטרקציות המיועדות לתושבים בלבד. גם אז הגיבה העירייה כי מדובר באירוע בודד המסובסד על ידי העירייה, וכי ביתר ימי החג הפארק יהיה הפארק פתוח לכלל הציבור.

שלט המגביל כניסה לתושבים בלבד בפארק ענבהגילי כהן-מגן

הנושא עלה בשנית בחודש שעבר, כאשר ראש העירייה השכנה מודיעין עילית, יעקב גוטרמן, הצהיר כי האתר הארכיאולוגי בעיר ייועד למבקרים חרדים בלבד. ראש העיר מודיעין-מכבים-רעות, חיים ביבס, הגיב לכך והצהיר כי יסגור את הפארק לתושבי העיר החרדית. במכתב ששלח ביבס לגוטרמן הוא כתב כי "עד היום נמנעתי מלעשות אבחנה בין חרדים וחילונים המבקרים בפארק, למרות דרישות רבות של ציבור תושבי מודיעין-מכבים-רעות המרגישים כי הפארק נגזל מהם. באחד המקרים מבקרים חרדים אף ביקשו להוריד אישה מהבמה שהשתתפה באירוע עירוני בפארק. אינני מאמין באפליה בין אוכלוסיות במדינה, אך במידה והעירייה בראשותך לא תשנה החלטה זו ותמנע כניסה של ציבור חילוני לאתר המורשת בעירך, עיריית מודיעין-מכבים-רעות לא תאפשר החל מספטמבר הקרוב את כניסתם לפארק ענבה של תושבי עירך".

ביום חמישי האחרון הודיעה העירייה כי במהלך חג הסוכות וחול המועד תתאפשר הכניסה לפארק עבור תושבי העיר ואורחיהם בלבד, בכפוף להצגת תעודה מזהה. בעירייה טענו כי הסיבה למהלך טמונה במספר המבקרים הרב בו בחופשים ובמועדים, וכי בעקבות כך "נוצר קושי תפעולי ניכר בהתמודדות עם עומס המבקרים, תחזוקת המתקנים בו וצפיפות העשויה ליצור הפרעה למבקרים בו".

בעקבות הסוגיה המשפטית, שילמה החברה הכלכלית של עיריית מודיעין-מכבים-רעות עבור חוות דעת משפטית של פרופ' אריאל בנדור, המרצה היום בפקולטה למשפטים באוניברסיטת בר אילן. בחוות הדעת, שחלקים ממנה פורסמו על ידי העירייה עצמה, מציין פרופסור בנדור כי "כיום לא זוכים תושבי העיר מודיעין-מכבים-רעות בכל יתרון נגישות לפארק ענבה. זאת, למרות שהוצאות פיתוחו ותפעולו ממומנות על ידי המסים העירוניים שהם משלמים. הדבר אינו מעורר קושי בימים כתיקונם, שבהם הפארק והמתקנים שבו מספיקים ברווחה לכל המבקרים, הן לתושבי העיר והן לאורחים. אך בימי החופשות נאלצים תושבי העיר, במקרה הטוב, להידחק יחד עם האורחים הרבים, לעיתים קרובות מבלי שניתן להם ליהנות מהמתקנים, ובמקרה הגרוע להימנע כליל מלבקר בפארק הצפוף, הרועש והמלוכלך".

עמדת בדיקה לנכנסים לפארק ענבה
עמדת בדיקה לנכנסים לפארק ענבהגילי כהן-מגן

חוות הדעת מתייחסת לבילוי בפארק רחב הידיים כאל "שירות עירוני לתושבי העיר וקרוביהם בלבד", ומאחר וזה אינו אסור בחוק – כמו פעילויות הגמלאים בעיר, הצהרונים, השירות הווטרינרי, שירותי הקבורה ועוד – ניתן להגבילו בימים מסוימים עבור תושבי העיר בלבד, "ובלבד שסמכות זאת תופעל במידתיות ובסבירות, מבלי לשלול כליל מאלה שאינם תושבי מודיעין-מכבים-רעות את האפשרות לבלות בפארקים שברחבי העיר", לשון חוות הדעת.
 

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 45
  הטעיה מכוונת בכותרת

  הפארק הארכיאולוגי במודיעין עילית לא היה פעיל מעולם (עד היום 17/4/13) וכפי הנראה גם לא יופעל בזמן הקרוב, בכל מקרה הוא לא נראה כמקום בילוי...

  הכותרת נועדה להצדיק את הצעד המעשי הבוטה של ראש עיריית מודיעין.

  אגב בחופשה הבאה בוטלה הנחייה זו מאחר ואת המחסור במבקרים החרדיים הם חשו בכיס... (יש בפארק מתקנים רבים בתשלום).

 2. 44
  חבל
 3. 43
  בישובי הערבים במשולש מוגבלת כניסת יהודים בכלל

  ומשטרה בפרט מזה זמן רב. 'הארץ' אפילו לא מגהק לכוון.

 4. 42
  חלקים רבים ממודיעין עילית נבנו על אדמות שנגזלו. הם סה"כ ממשיכים באותה גישה, מה אתם מתפלאים?
 5. 41
  כך מקובל בעולם-ראש העיר צודק!

  גרתי 4 שנים בארה"ב ולעיר שבה גרתי היה פארק מדהים שהושקעו בו משאבים רבים. הכניסה אליו לתושבי העיר היתה בחינם עם הצגת תעודת תושב ומבקרים שבאו מבחוץ נאלצו לשלם דמי כניסה. אף אחד לא התלונן וזה ניראה הגיוני לכולם. כל הכבוד להחלטת ראש העיר.

 6. 40
  זה בסדר לגמרי שפארק עירוני יהיה לתושבי העיר בלבד, אם זה מה שהם רוצים

  ובטח לאור הנסיבות.
  שתושבי קריית ספר ידרשו מראש העירייה שלהם לבנות פארק מכספי המסים שהם (לא) משלמים.

 7. 39
  כל הכבוד!
 8. 38
  השקעה בחינוך החרדים

  יש להשקיע בחינוך החרדים לגבי ניקיון והתנהגות בחברה מעורבת. ניתן למשל מניסיוני ולמרבה הצער החרדים מקפידים על נקיון סביבתם הרבה פחות משאר האוכלוסיה. יש לתת לחניכי וחניכות תנועות הנוער לעבור בין המשפחות החרדיות בפארקים ולהסביר בנועם על חשיבות השמירה על הנקיון.

 9. 37
  לכלוך אכן לכלוך

  מישהו ראה פעם איך נראה החוף הנפרד בהרצליה בסוף יום? טיטולים מלאי צואה,נירות טואלט ושאר זוהמה מפוזרת בכל החוף.מוזמנים לבקר ולראות שלא מדובר בהשמצות או בגזענות.אלו העובדות עם כל הצער.

 10. 36
  אוי אוי אוי.... שנאת חינם כל כך מטופשת....
  1. בדיוק - החרדים מטפחים שנאה

   החרדים מטפחים שנאה לכל מי שאינו כמוהם. הם מלמדים את הילדים שלהם לשנוא כל מי שנמצא בזרם אחר של יהדות, וכמובן כל מי שאינו יהודי, שמבחינתם ניתן להרגו. השנאה שלהם גורמת למצב בלתי נסבל של חיים בישראל, כי הם בעלי כח פוליטי עקב התלות הנוראית של המפלגות בהן. הם אינם נותנים לנו להתחתן או אפילו להתגרש, ומגדלים דור חדש של שונאים ובורים.
   עצוב מאד שהגענו לימים אלו. הילדים שלנו יסבלו עוד יותר מהחרדים כלל שהכח הפוליטי שלהם יגדל. מדינה דמורקטית בדרך להכחדה.

 11. 35
  מודיעין מגבילה כניסה לפארק ענבה בחגים לתושבים בלבד

  מה שאתם קוראים בכתבה זה העתיד אי אפשר יותר להתחמק ולדחות ,האמת קשה הם החרדים ואנחנו לא יכולים לחיות ביחד יותר אי אפשר לבנות מערכת יחסים כשצד אחד רק נותן וצד שני רק לוקח, העתיד כבר כאן.

 12. 34
  הפארק נבנה מכספי המדינה ולא מהארנונה

  כך שאין להם זכות לסגור את הפארק בפני תושבי ערים אחרות.

 13. 33
  הפארק נבנה בכספי המיסים שלי כתושבת מודיעין.

  הייתי שם פעם אחת בלבד. ולא חזרתי יותר. עשרות חרדים רעשניים וחסרי רגישות לסביבה גדשו את הפארק. תושבי מודיעין, כמוני הרימו ידיים. טעינו בגדול! מהיום אפגין נוכחות קבועה במקום. לא יתכן ששוב אמצא את עצמי ממנת מכספי את החיים של אחרים שדואגים להמאיס עלי את חיי. שייבנו להם פארק בביתם, ושלא יתערבו לנו אם זמרת עולה לשיר על הבמה. החוצפה שלהם עברה כל גבול.

 14. 32
  לסגור גם את חופי הדוסים בתל אביב. שינפשו בבני ברק

  ועוד מעיזים להעיר לי שאני מסתובב בלי חולצה בטיילת. לא רוצים לראות אותם..המוצצי דם האלה. הם לא חלק מהעם אבל הם גונבים מהמיסים שהעם משלם.

 15. 31
  סופסוף צעד בכיוון הנכון

  אחיי החילונים, סופסוף צעד נכון שלכם בכיוון היציאה מהקוקסינליות. עד שלא תבינו איך עובד הראש החראדי "שלי שלי שלי! הכל בשבילי!" לא תצליחו להיפטר מהזומבים. שלא תבינו לא נכון; אני מרחם מאד על כל המשפחות החרדיות שלא יוכלו לבוא ולבקר בחלקת הגן עדן הזו, אבל הם צריכים שוקרים חשמליים כדי לתפוס שלא הכווווול בשבילם.

 16. 30
  קשירת הלכלוך והזוהמה לחרדים כאילו סמויה

  בנדור מתי תטפל בסרוגים ?

 17. 29
  אני ממן את הגינה בשכונה, והחרדי מגיע מב"ב (עזה) לה

  להתפנק על חשבוני, כרגיל

 18. 28
  בסה"כ הגנה עצמית!
 19. 27
  תקדים מסוכן ואסור.
 20. 26
  מעולה
 21. 25
  אין כניסה ליהודים (חרדים) וכלבים. מזכיר לי משהו...

  במסווה של נאורות וקידמה, טובת התושב ובלה בלה בלה, מר ביבס, מעורר שדים גזענים בניחוח אנטישמי מרבצם. הוראה שטלאי שחור מתנוסס מעליה!
  ישראל 2012 החרדים הפכו לשק החבטות הפופוליסטי.
  כתושב מודיעין - אני בוש ונכלם.

  1. אז תן להם את המשכורת וזהו.

   אני רוצה להכנס לפארק ולהנות. למה אני לא יכולה כי הם משתלטים ועושים אווירה חרדית?
   תתבייש בחרדים שהביאו את זה על כלל תושבי המדינה בהתנהגות אליצה שלהם.

 22. 24
  ראש עיריית מודיעין צודק. עלויות המחיה בעיר גבוהות. בחופשים הציבור שמשלם נוהר לפארק ו..:.

  נסו להיכנס כיום, בתשלום, לכל המעוניין, לפארק הירדן למשל. חיזרו עם הרשמים.
  זה מה שהיה.

 23. 23
  אני תושב מודיעין ,אני חילוני , מתנגד לחרדים אבל המהלך לא חוקי ולא נכון !!!
 24. 22
  איפה זה יגמר? שירושלים תכריז שהכניסה לכותל רק לירושלמים, תל-אביב תאסור הגעה לים?

  השתגעתם? שכל עיר תתנהל כמרכז בפני עצמה? מה, תושבי מודיעין לא מגיעים לירושלים ולערים אחרות? אז שיעצרו אותם בכניסה? ראבקום, תפסיקו עם השטויות הללו. המרחב הציבורי חייב להיות פתוח לכולם. אין עדיפות לתושבי ערים, והצעדים הפופוליסטיים הללו יביאו לכך שלא נוכל לנוע בארץ שלנו. כל פרק יהיה חסום, כל רחוב יהיה בעל חנייה רק לתושבי הערים, וזה יגמר בכך שיהיה כאן סיוט. הממשלה צריכה להיכנס לסיפור הזה ולעצור אותו באיבו. לא לתת לראשי עיר פופולוסטיים לדאוג "לתושבים" אך להפקיר אותם לחסדי ראש עיר אחרת

  1. לפני שאתה מגיב תלמד עברית. ביחוד את ההבדל בין "ש" ל"כש"
  2. כשתגיעו למצב שחילוני ירושלמי לא יכול ללכת לכותל, אז נשמע אתכם. וכשלא יתנו לתושבי תל אביב להכנס לים, גם חולדאי יעשה אותו דבר

   החרדים עשו הכל כדי לגרש תושבי עיר חילונים מהפארק, החל ממוסיקה קולנית, השחתת אטרקציות, פגיעה במופעים חילוניים, הערות בלתי פוסקות על לבוש החילונים, ועד להשתלטות על כל הסירות.
   ובשונה מהכותל או הים, הפארק נבנה ע"י כספי מיסים של תושבי מודיעין!
   בוא נשמע אותך אם לא יתנו לך להכנס למתנ"ס או להיכל התרבות או לאיצטדיון טדי. אז גם תגיד שזה בסדר?

 25. 21
  יש הבדל בין פארק עירוני לאתר ארכיאולוגי

  עירייה יכולה לסגור פארק עירוני לתושבי העיר בלבד בגלל שהפארק נבנה מכספי העירייה. אתר ארכיאולוגי הוא רכוש המדינה ולכן עירייה לא יכולה להגביל את הכניסה אליו לתושבי העיר שלה בלבד.

 26. 20
  לסגור את פארק הירקון בשבתות בפני תושבי ערים אחרות. כי לפי חוות הדעת כשצפוף, חוגגי עירך קודמים
  1. התניידות ממקום למקום בארצנו "החופשית"

   אפשר להוסיף לסגירת פארק הירקון גם את שדרות רוטשילד ואת הים או כל מקום המושך אליו מבקרים בשבתות . ההתניידות ממקום למקום בארצנו "החופשית" תחוייב בהצגת תעודת זהות.

 27. 19
  מודיעין מקבלת תמיכה מהמדינה, כלומר לא רק ארנונה בנתה את הפארק אלא גם כסף שלי ולכן אי אפשר לסגור אותו בפני. חבל על הטריק - פניה לבית המשפא תפתור את זה בשניה
 28. 18
  אם לרעננה אסור לסגור את הפארק בפני ערבים

  גם למודיעין אסור לסגור את הפארק בפני חרדים.

  חוק הוא חוק.

 29. 17
  גזענות

  עיריית מודיעין צריכה להתעסק בפיתוח מודיעין. היום יגבילו חרדים,מחר ערבים ואחכ נשים. מי ששמח עכשיו שלא יתפלא שבעתיד יגבילו אותו ואת ילדיו. גזענות גזענות גזענות

 30. 16
  סדום המקראית פוגשת את ברלין 1933

  בושה!!!!!

  את הקניון,המתפרנס יפה מחרדים ,לא סגרו..
  מעניין למה..

 31. 15
  7 אתה חריף(:
 32. 14
  כל הכבוד לעירית מודיעין, יש להכות בחרדים במה שהם מבינים.
 33. 13
  חרדים השחיתו את המיצגים בפארק

  בפארק יש מיצגים של דינוזאורים והסברים עליהם. המיצגים הושחתו על ידי חרדים, בין היתר נמחקו השנים בהם חיו הדינוזאורים על פני כדור הארץ.
  באים לבקר ומשאירים מתנה - בורות.

 34. 12
  ביבס - קיבלת את הקול שלי

  ביבס עלה סוף סוף על הדרך הנכונה. את הבחירות הבאות לוקח בהליכה

 35. 11
  מעולה. להפסיק את כיפוף הראש החילוני

  ידעו החרדים, במטותא, כי יש מחיר להתבדלות שלהם.

 36. 10
  סדום המקראית פוגשת את ברלין 1933

  מעניין שאת הקניון ,ההומה חרדים, לא סגרו לחרדים.

  בושה!!!

 37. 9
  שהפקחים יהיו בחורות בבקיני. זה יעבוד לא?

  שהפקחים יהיו בחורות בבקיני. זה יעבוד לא?

  1. אפשר לשים חזיר מתנפח בצבע ורוד בכניסה
  2. ...you must be kidding! there will come many more orthodicks if you have girls in bekinis! ...only they will come in a costume leaving the kipah at home
 38. 8
  לסגור אותם בגטאות.
  1. רק גז
  2. חיש גז ונעופה
 39. 7
  אין צורך להוציא חוקים מפלים. אין צורך בחוות דעת משפטיות גבוליות. צריך לדאוג שבמהלך ימי חול המועד תעלה בכל רבע שעה לבימת הפארק קבוצת נערות מחוגי המוסיקה של העיר ותבצע שיר אחד. בין המופעים המוסיקאליים תעלנה גם בנות החוג למחול ותחוללנה על הבימה להנאת הצופים. יש לדאוג לפרסום התוכניה במודיעין עילית. עיריית מודיעין-מכבים -רעות יכולה כבר להדפיס ולהדביק אצל שכנותיה החרדיות את הפשקאוויל הבא, הנכתב בגנות עצמה, וזה לשונו: "נחרדנו לשמוע את מעשי הזימה הצפויים להיעשות בסמוך למקומותינו. ידע כל החרד לדבר השם, שחל איסור חרם ושמתא על כל הנכנס למקום הטומאה הקרוי פארק ענבה, שיש בו מעשים של פריצות, תועבה וגאווה על אף שהוא קרוי ענווה. ישמור כל איש את בני ביתו מלהתקרב למקום הארור הזה, שיקרא שמו, מעתה ועד עולם, מודיעין תחתיות, וזאת על מנת להודיע ולפרסם את דבר חרפתו לכל. והיה מחננו טהור. וועד הרבנים לשמירת קדושת העם והארץ בארץ ישראל"
  1. זה שהשתולל חרדי אחד שדרש להחליף את הבחורה ולא כולם
  2. טעות! החרדים חרמנים לאללה והדבר דווקא יגרום להם לבוא בהומניהם.
  3. דן, אתה יודע איפה הפסול בדבריך? שהם יפעלו לסגירת פארק מודיעין וידרשו להקים במקומו ישיבה, אולפנה, כולל תורה, מקוואות, וכמובן דיור במימון עריית מודיעין, כמובן בעבור עוגמת הנפש שנגרמה להם.
  4. יש דתיים וחילונים במודיעין שחיים טוב ביחד, למה להרוס?

   אנחנו תמיד מגיעים לפארק בשבתות, כי בחופשות אי אפשר לעלות על סירה או להנות מהמתקנים, כי החרדים פשוט משתלטים, מעירים הערות למי שלא לבוש בהתאם (העירו לי על המחשוף). אז אני שמחה, שילמנו מיסים, זכותינו להנות מהפארק.
   אבל יש בעיר המון דתיים כיפה סרוגה, שעושים צבא ומשלמים מיסים. גם להם מגיע להנות מהפארק שהם מימנו. הם תושבי העיר, אנשים טובים והגונים, שחיים בשלום עם אנשים חילונים כמוני. יש לנו הרמוניה בעיר בין הדתיים לחילונים. אין סיבה להרוס את ההרמוניה הזו ע"י פעילויות לחילונים בלבד.

 40. 6
  לבוא לבקר במודיעין עילית

  אני קורא לכל הציבור החילוני לבקר באתר הארכיאולוגי של מודיעין עילית, שהוא נכס לאומי, ובכך להפגין נגד החלטה של רא העיר לאפשר רק לחרידים לבקר במקום. זה אינו אתר דתי ולכן אסור לו לעשות זאת על פי החוק.
  זו אפליה לשמה.

 41. 5
  מגלגלים עיניים לשמים ומדברים על זכויות לאזרח. אבל האמת העירומה נחשפת - לחרדים אין זכויות ובהם מותר לבעוט.

  בושה וכלימה. פגשתי לא פעם את המבטים העוינים של החילונים (שמשום מה קוראים לעצמם חופשיים. חופשיים ממה? ממצוות? מדרך ארץ? מאהבת חינם? מהתייחסות נאותה לאדם שונה?) שננעצים במשפחות של שומרי מצוות שנראים כמו שומרי מצוות אשר באו להינות מפארקים שהוקמו למען כולם. כך בפרק הלאומי ברמת גן, כך בפרק ענבה.
  על מה ולמה שנאת החינם הזאת? האם למשפחה חרדית לא מגיע לבלות מעט בפרק שאחרי הכל הוא ציבורי. רק לחילונים מותר?
  יום כיפור עבר, ואני מציעה לכולם להרהר מחדש במעשיהם.

  1. אוי הצביעות... עד מתי ירשו לעצמם החרדים רק לקחת?
  2. קודם תכירי את המציאות...

   המציאות היא כזו :
   עירית מודיעין לקחה את כספי משלם המיסים העירוני והקימה עבורו פארק רחב ידיים ומטופח כמו גם את אזורי התעשייה הנרחבים והתשתיות הציבוריות המטופחות.
   עיריית מודיעין עילית לעומתה לקחה את מעט אם בכלל כספי המיסים העירוניים שהיא גובה והשקיעה בעוד מקווה טהרה, בית כנסת וישיבה חילקה לעוד עמותה ומינתה עוד סגן תת משנה לראש העיר, כמובן שזה הגיע לפארקים עירונייים או אזורי תעסוקה (חו"ח) שישלמו מיסים עירוניים לא נשאר דבר בקופה , אז פשוט בוא נבנה על חשבון עיר אחרת..

   לכן אנשי מודיעין רוצים בחופשותיהם לבלות במה שכספם משלם ולא לגלות שכל מודיעין עילית נמצאת אצלם בפארק על חשבונם.

   פשוט מאד, מציאותי וסביר . אגב בסביבות העיר מודיעין יש פארקים ויערות נרחבים נוספים שאינם סגורים.

  3. לאה יקירתי-החרדים המציאו את השנאה למי שלא כמותם.

   אמרי לי בבקשה, כאשר החרדים דורשים לעצמם שיוויון זכויות, אלו זכויות בדיוק החרדים מוכנים להעניק למי שלא חושב כמותם או מתנהג כמותם ? כמה מהחרדים יסכימו למשל שחילוני יתגורר בבני ברק או בשכונות שהתחרדו בירושלים?
   כמה שאר רוח וסובלנות החדרים מגלים כלפי נוסעי אוטובוסים למשל וביחוד לנוסעות שבהם.
   מגיע לחרדים לבלות בפארקים ובגנים הציבוריים, שהעיריות שלכם ברמת בית שמש ,בני ברק , אלעד ועוד ישקיעו גם ברחובות ולא רק בישיבות ובתלמודי תורה.
   מספיק אם נסתובב בבני ברק בשכונות חילוניות בעבר ולראות לאיזה סלאמס וגיטאות נהפכו.
   טלי קורה מבין עינייך ומה שאת דורשת מהציבור החופשי תדרשי גם מהציבור החרדי.

  4. עדיף מקווה ממרכז תרבות ומתנסים
  5. כספי המיסים שלי הקימו את הפארק, אז למה החרדים מעירים לנו הערות, הורסים לנו את הבילוי? עד עכשיו אי אפשר היה להגיע לפארק בחגים כי החרדים שמו מוסיקה חרדית והעירו הערות מגעילות לחילונים. מלכלכים ולא מרימים זבל. אנחנו רוצים להיות חופשיים מכם אבל אתם לא משחררים אותנו. אתם פרעה ועוד אין לנו משה שיוציא אותנו מעבדות
 42. 4
  החרדים הם הסכנה האמיתית לקיומה של המדינה.מימלא הם מתכחשים לה...
  1. הטמטום השמאלני הוא הסכנה למדינת הציונים אנחנו נשלוט אם תרצו או לא
  2. צודק - הרבה יותר מהגרעין האיראני.
 43. 3
  מאימתי חרדים עוסקים בארכיאולוגיה? אולי נאסור על תושבי

  מודיעין עלית להכנס לערים אחרות?

 44. 2
  אם ראש העיר החרדי עושה סלקצייה זה לא אומר שגם ראש עיר מודיעין צריך לעשות סלקצייה
  1. מודיעין עילית מחלקת הנחות ארנונה בנדיבות ולכן אין לה כסף להקים פארקים. אז תושבי מודיעין עילית באים להשתמש במתקנים ששולמו מכספי הארנונה של תושבי מודיעין. זה כן נראה לך הוגן? אולי יבואו גם להתרחץ אצלך במקלחת כי הם לא רוצים לשלם חשבון מים?
  2. הוא בחר באנשי העיר שלו, ששילמו והקימו את הפארק. הוא סגר בפני תושבי חוץ בלי קשר לרמה דתית. כמו מתנ"ס שהוא רק לתושבי העיר
 45. 1
  מוצדק !

  עניי עירך קודמים , בחג יש את כל תושבי האיזור חוץ מתושבי מודיעין הגיע הזמן שהעיר תדאג לתושביה

  1. ואללה! לא ידעתי שאנשים שצריכים להתחלק בפארק עם אנשים אחרים הם עניים. מצאת הגדרה חדשה לעוני?
  2. תל אביב סוגת את החוף גם מוצדק?