בירושלים רוצים לעשות שבת אחרת

השקט ברחובות העיר בשבתות הפך לסמלה המסחרי. קואליציה של דתיים וחילוניים מבקשת לשנות את זה ולהוציא את הירושלמים מהבית

25 שנים חלפו מאז מלחמות השבת הגדולות של ירושלים. מוקד המאבק אז היה פתיחת בתי הקולנוע. בתולדות המלחמה האינסופית בין חילונים לחרדים בעיר, נחשב המאבק ההוא להצלחה לצד החילוני. הוא הביא לכך שבירושלים ניתן עדיין למצוא מספר מצומצם של בתי קולנוע שפתוחים בערבי שישי, פה ושם אפשר למצוא גם מסעדה או בית קפה שפתוחים בשבת. אבל בעיני רוב החילונים בעיר, ויותר מכך, בעיני המבקרים הלא-ירושלמים, השבת בבירה היא סמל חזק לסגירות ולהתחרדות העיר. הדבר בא לידי ביטוי בעיקר במרחב הציבורי, הכבישים הריקים מכלי רכב והולכי רגל, והשקט, שלאחדים הוא מבורך ולאחרים הוא מעיק, השולט בעיר. את המצב הזה מבקשת עתה קואליציה משונה של דתיים וחילונים לשנות. בשבת אחת, בעוד ארבעה שבועות, ייערכו בעיר עשרות אירועים פומביים, במטרה להוציא את הירושלמים מבתיהם בשבת ולהחזיר (או לייצור לראשונה) חיים במרחב הציבורי בירושלים בשבתות.

"יש פה מהלך של להשיב נכס לבעליו", אומר שייקה אל עמי, מנכ"ל המינהל הקהילתי גינות העיר וממובילי המהלך ובעצמו חובש כיפה. "שבת היא לא הנכס שלי כדוס. הדבר שקורה היום בשבת הוא שבכל שאר המרחבים הציבוריים אין שבת. לציבור החילוני יש שבת בבית או מחוץ לירושלים. את זה אנחנו הולכים לשנות", הוא אומר.

כדי להבין את התגבשות הקואליציה הזו יש להבין את התהליך שעברה החברה האזרחית בירושלים בשנים האחרונות. בעיר צמחה רשת חזקה של ארגונים חילוניים, דתיים ומעורבים, שפעילים מאוד בתחומים של יחסי דתיים-חילוניים בעיר והשארת צעירים בעיר. הם פועלים בעניינים כמו מונופול הכשרות של הרבנות והדרת נשים. באופן שייראה משונה למי שלא מכיר את התופעה, מי שמוביל לרוב את המהלכים הללו הם אנשים שמגדירים את עצמם דתיים, בהם קונסרבטיבים אבל גם אורתודוקסים אדוקים. בקואליציה, שמכנה את עצמה "ירושלם", חברים ארגונים כמו "התנועה הירושלמית", "רוח חדשה", פעילים חברתיים, מנהלים קהילתיים ועוד.

מסיבת צעירים בשבת במסעדת חנל'ה בירושלים, לפני שבועיים. אחד ממארגני היוזמה: "יש אשליה שאנשים יושבים בבית בשבת ולא עושים כלום" נופר קפלן

השינויים בשבת הירושלמית החלו כבר לפני כשנתיים. אז החלה תנועת "ירושלמים" (שהפכה מאז ל"תנועה הירושלמית") לערוך אירועים בשם "ברל'ה", שעיקרם היה הזמנת משפחות עם ילדים לגינת משחקים לשעתיים של יצירה ובידור. היוזמה זכתה להצלחה מפתיעה והסתבר שהציבור החילוני צמא למפגשים כאלו. עד היום נעשו כ-40 אירועי ברל'ה ובאו אליהם אלפי אנשים.

לפני שבועיים החלה התנועה ביוזמה חדשה ל"שבת תרבות". האירוע הראשון מסוג זה נערך במתנ"ס בקרית יובל, בהשתתפות הסופר ואיש "הארץ" סייד קשוע. 400 איש באו. שעות לאחר מכן קיימה "רוח חדשה" אירוע משלה - מסיבת צעירים במסעדת חנל'ה, שבחצר תיאטרון החאן, גם לאירוע הזה באו כ-400 איש. כל המעורבים מסכימים שמדובר ב-400 אנשים אחרים מאלה שבאו בבוקר למתנ"ס. "יש אשליה שאנשים יושבים בבית בשבת ולא עושים כלום, אבל אנחנו רואים שיש ביקוש", אומר הרב הקונסרבטיבי אורי איילון.

בעקבות ההצלחות התגבשה הקואליציה שמתכננת את מהפכת השבת של ירושלים. יום הבסטיליה יהיה, אם זה תלוי בהם, השבת של ה-23 בנובמבר. ביום זה מתכננים פעילי הקואליציה לקיים לא פחות מ-25 אירועים שונים ברחבי העיר. חלקם מיועדים דווקא לציבור הדתי, אחרים למי שמתעניינים בצדדים הפלורליסטים של היהדות, אבל ברשימה אפשר למצוא גם מסיבות, מוזיקה ואלכוהול.

בין היתר, מתוכננים כמה אירועים של קבלת שבת, אירוע ג'אם חסידי וערב לימוד. במוזיאון המדע ובגינות ציבוריות יהיו הפעלות לילדים. המתנ"סים החילוניים יפתחו את שעריהם ובשכונת הגבעה הצרפתית יופעל בית קפה קהילתי. במקומות אחרים יהיו הצגות ילדים, רכיבת אופניים משותפת, סיורים והופעות. בדרך אופיינית לירושלמים, הם לא יעשו את כל זה מבלי לדבר על כך קודם בכנס כבד-ראש שיעסוק במשמעות "הציבורית והתרבותית" של השבת.

"השבת מסמלת בעיניי את הבעייתיות של ירושלים", אומרת אלישבע מזי"א, מנכ"לית תנועת הצעירים "רוח חדשה", "גם כשאני עברתי לפה היה ברור שהעיר סגורה בשבת. נורא מהר אתה נכנס למין הרגל כזה שהעיר סגורה. זה סמל שהעיר סגורה בכלל בפני ציבור שאינו דתי-אורתודוקסי. חשוב לנו לפנות גם לציבור תל אביבי. שיראה שיש ירושלים אחרת". קבוצה אחרת אליה מכוונים המארגנים הם היהודים מחו"ל שפוקדים את העיר.

אל עמי מתבקש להסביר איך ייתכן שהוא, כאדם דתי, משתתף בארגון אירועים שיובילו לחילול שבת המוני. "כבר שכחנו שיש לשבת שני צדדים. כל השיח על השבת הוא מה שאסור לעשות - ‘שמור את יום השבת'. שכחנו את הצד השני של ‘זכור את יום השבת'. כשאגיע לעולם הבא אגיד שהעדפתי את ‘זכור' על פני ‘שמור', הפכתי את השבת ליותר משמעותית בעבור אנשים. אם על זה ידונו אותי, אני מוכן לקבל את הדין בגאווה".

עם זאת, אל עמי מודה שהוא חש לא בנוח עם הצעות למסיבות רחוב רועשות בשבת. לפני כמה חודשים ערכה "רוח חדשה" מסיבה שכזו במרכז העיר, כאלף צעירים באו והמשטרה איימה לסגור את האירוע. מזי"א מסכימה שאין מקום למסיבות כאלו במסגרת יוזמה משותפת עם דתיים. עד שזה ישתנה, המסיבות הרועשות יישארו בחצר של תיאטרון החאן, מתחם סגור ורחוק מבתי מגורים.

"החרדים נהנו מזה שהמאבקים היו על פתיחת חניון בשבת, כי אז ‘האמת הרוחנית' של החילונים זה פתיחת חניון. חילול השבת זה לא העניין, אם צריך להפעיל מערכת הגברה או שלא צריך, זה בכלל לא מעניין, העיקר שהשבת תהפוך למשמעותית", מוסיף אל עמי.

פעילי הקואליציה מתכננים ששבת כזו תהפוך לאירוע קבוע של פעם בחודש. הם גם לא צופים התנגדות עזה מצד הציבור החרדי בעיר, שכן רוב האירועים נעשים במרחבים ציבוריים ובתי כנסת ואינם כרוכים בפתיחת עסקים בשבת. "הם לא בעסק", אומר הרב איילון על החרדים, "אני לא עושה את זה בגללם או נגדם, אלא בשביל החיים שלנו. הציבור החילוני חי את החיים של אנשים אחרים. צריך להפסיק לחשוב כל הזמן מה החרדים יגידו".

עם זאת, בשל האיום על שינוי הסטטוס-קוו בעיר והשימוש הצפוי במבני המתנ"סים בשבתות, מבטיחים החרדים בעיר לבחון אם יש מקום למלחמה נוספת סביב היוזמה הזו. חבר מועצת העיר מטעם יהדות התורה, יוסי דייטש מסרב להתרגש מהאירוע, "זה שהם נזכרו שיש תושבים בירושלים לקראת הבחירות, אני יכול להבין אותם, הם מחפשים כותרות ומחפשים להלהיט את הרוחות. זה לא יחזיק מים כי הם עצלנים", אומר דייטש. "אין לי בעיה עם קבלת שבת, אבל נבדוק כל דבר לגופו. אם יש משהו שיפגע בסטטוס-קוו, כמו פתיחת מתנ"סים, זה לא יעבור, אבל לא ניגרר בכוח למשחק שלהם".

אתמול נפגשו נציגי הארגונים השותפים ביוזמה. עיקר הוויכוח נסוב סביב הכותרת לשבת הזו. "עונג שבת", "עושים שבת", "ירושלים של שבת" וגם "שבת בום" היו בין ההצעות. אבל כמספר ההצעות כך גם מספר הבעיות שהן מעוררות, "עונג שבת" ו"עושים שבת"? "זה דוסי מדי", "שבת בום"? "זה מזכיר את חמישה בלונים", "פתוח בשבת"? "זה לוקח אותנו מהר מדי ללב הוויכוח". הישיבה התפזרה לבסוף ללא החלטה.

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 40
  יוזמה מבורכת, הלוואי ויצליח לאורך זמן!
 2. 39
  לא משנה איך וכמה. אם אתם לא חרדים - בואו לירושלים!
 3. 38
  ניר חסון כותב על ירושלים ולא מזכיר את עמק שווה והחפירות של עמותת אלע"ד בעיר דוד, מוזר?
 4. 37
  דיוק

  תרבות חילונית בימי שישי התחילה בשכונת קריית יובל כבר לפני ארבע שנים (ולא עם פרויקט ברל'ה המקסים). במגרש וורבורג ,ברחבת המרכזית בשכונה, בגן המפלצת, בגן גורדון, ברחוב ברזיל ובעוד חלקים של השכונה התקיימו אירועים מגוונים: קבלות שבת, סרטים, ערבי שירה בצבור, מופעים ועוד...... לדייק מר חסון הכל התחיל בקריית יובל על ידי וועד קריית יובל החופשית ואתה מתעלם מלנו כך למרות שאתה תושב השכונה חבל מאוד. הקרדיט חשוב לא כדי שיטפחו לנו על השכם אלא כדי שהחילונים ידעו שאסור להרים ידיים ושחשוב להלחם זה משתלם בסוף.

 5. 36
  יוזמות ברוכות אבל חייבים תחבורה ציבורית (אפילו רק מוניות שירות) בצירים המרכזיים של העיר

  ירושלים היא עיר ענקית, אנשים שגרים בקרית יובל, רמות, ארנונה וכ"ו לא יכולים להגיע בשבתות למרכז העיר אם אין להם מכונית, אלא אם כן הם מוכנים להיפרד מהרבה מאוד כסף שהולך על מוניות - כי מרחקי הנסיעה הם גדולים.
  זה משאיר הרבה אנשים בלי מכוניות בבית בכניסת השבת ועד צאתה.
  חייבים שתהיה תחבורה ציבורית שתיסע לפחות על הצירים המרכזיים בעיר - שמחברים לשכונות השונות. גם לקחת מונית מהבית לרחוב ראשי שיש בו תחבורה ציבורית שנוסעת למרכז העיר תקטין בהרבה את העלויות לעומת מונית מהבית עד העיר.
  בירושלים (ובארץ בכלל) אוהבים מאוד את העניין הזה של "גוי של שבת". אז אפשר להקים רשת של מיניבוסים בבעלות ובהפעלה של ערבים. אולי עם זה לדתיים תהיה פחות בעיה.
  בכלל אפשרות להגיע לחלקי העיר השונים גם בשבת לדעתי יגדיל מאוד את האטרקטיביות של העיר בעיניי ציבור חילוני כי הוא לא ירגיש שבשבת הוא נמצא בבית במצור (אלה שאין להם מכונית ולא יכולים להוציא כל שבת מאות שקלים על מוניות).

  1. צודקת - תחבורה ציבורית בשבת היא הכרח, אבל בירושלים כבר יש באופן חלקי

   בדרך חברון נוסעים האוטובוסים והמיניבוסים הפלסטינים שגם לא מעט ישראלים נהנים משירותיהם; אבל זה שירות חלקי שלא מגיע למרכז העיר ולמערבה וכמובן שלא ניתן להסתמך עליו. ירושלים צריכה להוביל את השינוי הזה של תחבורה ציבורית בשבת (שמתאימה לצרכים של שבת) - ברגע שזה יהיה בירושלים זה יקרה בשאר הארץ.

 6. 35
  הציבור הנאור בירושלים צריך להתמקד בשינוי המרחב הציבורי

  אין ספק שפעילות חברתית לא מסחרית היא דבר מבורך בכל זמן ובמיוחד בשבת ובמיוחד שהיא מערבת אוכלוסיה דתית וחילונית גם יחד.
  אבל ללא שינוי של המרחב הציבורי העסק לא יעבוד. חזרתי עכשיו מירושלים וראיתי בעיקר קבוצות של חרדים צועדות בלב העיר, ברחוב יפו הסגור והשומם. כך לא צריכה להיראות עיר בירה מודרנית.בשבת , פשוט בושה! הדתיים משתלטים על העיר והחילוניים צריכים להפוך את הראש למצוא עיסוק בשבת.

 7. 34
  אני מגיע מגבעתיים

  תכלס ממש רוצה לעבור לירושלים

  1. מאחלת לך להצליח. יש כאן קהילות נהדרות.
 8. 33
  ירושלים אחלה עיר

  כיף לחיות פה ואם אתה תל אביבי שחרד מכך שאומרים את זה אז לך מערבה לתוך הים

 9. 32
  עיר נהדרת הרבה תרבות אבל גם אווירה

  של רוח ושל עומק לא רק קפה כמו בתא (ואני כרגע גרה בתא. .)

  1. מסכים. אבל אין סיבה ללכלך על תל אביב. הם ערים שונות וכל אחת מעניינת בדרך שלה
 10. 31
  שתי מילים שחסרות לי בכתבה הזאת: ראש, ועיר.
 11. 30
  שבת

  צריך לעשות הכל שירושלמים ישארו בירושלים -אל תבוא לעיר

 12. 29
  הגשור בין חילונים לדתיים תתאפשר רק בשינוי שיטת הממשל

  אני מגדיר את עצמי כמסורתי חי גם עם דתיים בביתי יש דתיים שהולכים לעבודה כמו כל אדם שדואג לפרנסתו.מה שמפריע לי זה הלבוש השחור עם הכובעים רחבי השוליים ועוד מפריע לי שהאופנה הזאת נכנסה גם בקרב הדתיים יוצאי המזרח מה להם והלבוש המבדיל אותם נם בקרב משפחתם. .

 13. 28
  ירושלים מתה, כל האשכנזים החילוניים כבר מזמן בתל אביב או בחו"ל
 14. 27
  יוזמה מבורכת, המשיכו. יש ביקוש וזה יהיה מוצלח מאוד.
 15. 26
  בשבת הולכים לי-ם
 16. 25
  שבת שלום

  נשמע כמו שם מתאים לשלום שמנסים להשכין בין הקבוצות השונות שמרכיבות את העיר היקרה שלנו. או אולי שבת ושלום...

 17. 24
  צריך להיות: בירושלים רוצים לעשות שבת יותר משעממת

  25 שנים חלפו מאז נצחונם המוחץ של החרדים בירושלים, והאפוסטרופים, ועוד כל מיני סמי דתיים מזנים שונים ומשונים חברו עם הדתיים והדוסים העולים החדשים האמריקאים מהמושבה הגרמנית, אלה שרוצים עיר דתיה יותר אבל לא רוצים ממש להרגיש רע לגבי זה, ויחדיו כל האנשים האלה שקדו על איך להפוך את השבת בירושלים ליותר משעממת, כאשר מילות המפתח הן: כלי זמר, מוזיקה קאמרית, שיחות נפש על ציונות ודת, והמוח היהודי הממזרי והמהולל. כבר גויסה סטודנטית שנה שלישית מאיזו מכללה דתית בכדי ליצור גרפיקה בצבעים מזעזעים של איזה ייצור ירוק ירושלמי עם פיילך קולע לסל, שתופיע על כל לוח מודעות שומם בעיר, ולאיזה עסקן היה רעיון לשם מנצח שכולם אהבו: שבת בהופלה (ככה בירוק וכתום מזעזע). כן המשימה הושגה והשבת הפכה לאפילו יותר משעממת. אני בטוח שעכשיו מאות אלפי המוחות הירושלמים החילונים בעלי הכישורים שעברו למרכז מזמן ינהרו בהמוניהם חזרה לי-ם....

 18. 23
  צריך להיות: בירושלים רוצים לעשות שבת יותר משעממת

  25 שנים חלפו מאז נצחונם המוחץ של החרדים בירושלים, והאפוסטרופים, ועוד כל מיני סמי דתיים מזנים שונים ומשונים חברו עם הדתיים והדוסים העולים החדשים האמריקאים מהמושבה הגרמנית, אלה שרוצים עיר דתיה יותר אבל לא רוצים ממש להרגיש רע לגבי זה, ויחדיו כל האנשים האלה שקדו על איך להפוך את השבת בירושלים ליותר משעממת, כאשר מילות המפתח הן: כלי זמר, מוזיקה קאמרית, שיחות נפש על ציונות ודת, והמוח היהודי הממזרי והמהולל. כבר גויסה סטודנטית שנה שלישית מאיזו מכללה דתית בכדי ליצור גרפיקה בצבעים מזעזעים של איזה ייצור ירוק ירושלמי עם פיילך קולע לסל, שתופיע על כל לוח מודעות שומם בעיר, ולאיזה עסקן היה רעיון לשם מנצח שכולם אהבו: שבת בהופלה (ככה בירוק וכתום מזעזע). כן המשימה הושגה והשבת הפכה לאפילו יותר משעממת. אני בטוח שעכשיו מאות אלפי המוחות הירושלמים החילונים בעלי הכישורים שעברו למרכז מזמן ינהרו בהמוניהם חזרה לי-ם....

 19. 22
  צריך להיות: בירושלים רוצים לעשות שבת יותר משעממת

  25 שנים חלפו מאז נצחונם המוחץ של החרדים בירושלים, והאפוסטרופים, ועוד כל מיני סמי דתיים מזנים שונים ומשונים חברו עם הדתיים והדוסים העולים החדשים האמריקאים מהמושבה הגרמנית, אלה שרוצים עיר דתיה יותר אבל לא רוצים ממש להרגיש רע לגבי זה, ויחדיו כל האנשים האלה שקדו על איך להפוך את השבת בירושלים ליותר משעממת, כאשר מילות המפתח הן: כלי זמר, מוזיקה קאמרית, שיחות נפש על ציונות ודת, והמוח היהודי הממזרי והמהולל. כבר גויסה סטודנטית שנה שלישית מאיזו מכללה דתית בכדי ליצור גרפיקה בצבעים מזעזעים של איזה ייצור ירוק ירושלמי עם פיילך קולע לסל, שתופיע על כל לוח מודעות שומם בעיר, ולאיזה עסקן היה רעיון לשם מנצח שכולם אהבו: שבת בהופלה (ככה בירוק וכתום מזעזע). כן המשימה הושגה והשבת הפכה לאפילו יותר משעממת. אני בטוח שעכשיו מאות אלפי המוחות הירושלמים החילונים בעלי הכישורים שעברו למרכז מזמן ינהרו בהמוניהם חזרה לי-ם....

  1. תגיד אתה יהודי אתה ,?? ?

   אתה בור ועמר הארץ ,,, למה מה אין על יןרשלים באיכןת ירושלים זה ביןלאומי כןלם רוצים לבוא לגור פו עובדה,,,, יש לך את עמרם שניצל ברח הרב קוק הןא מכין שניצל הכי נקי וטעים בעןלם כשר דב״דץ עם רוטב סודי,, יש שמה אנשים מרתקים יושבים, יראי תןרה שרים לך זמירות שבת,,,, זה אין על זה,,, כול עולם רואה ומקנה,,, רק אתה אנטיש שמי ,,,, צא ןלמד ואל תשכח את הלקח של רבי הנחמן הוא חזר אחרי שנים רבןת מהישיבה אמרה אישתן לא למדת מספיק הלך רבי לאומן לשתתח על קיברי צדיקים,,,, אתה יש לך עןד דרך ערוכה

 20. 21
  כל הכבוד

  סוף סוך מישהו מארגן משהו לשבת לעשייה ירושלים ביתנו ותמיד תישאר ביתנו ואנו הרוב אם החרדים ירצו או לא

 21. 20
  בתור ירושלמי שחי בתא - אין כמו השבת השקטה של ירושלים
 22. 19
  2% מהדתיים המתונים הבינו שכפיה דתית משניאה את הדת ומבריחה את החילוניים. נותר לשכנע את שאר ה-98%
 23. 18
  החילונים בירושלים הם הציונים האמיתיים!!
  1. עזיבת ירושלים - סוף הציונות
 24. 17
  אני אוהב לגור בעיר הזאת - כל הכבוד לעושים במלאכה
 25. 16
  עיר הקודש - מפעל המשטמה

  שיהיה לכם בהצלחה. אולי עוד 100 שנה תהיה לכם עיר נורמלית, מי יודע

 26. 15
  הדת האותודוכסית משמעותה סבל סבל וסבל תוך שכנוע עצמי עמוק שאתה מאושר
  1. אמר זה שמחפש תירוצים למה הוא לא מקיים מצוות
 27. 14
  אפשר להוסיף לרשימה המכובדת גם את ארוחות השישי הקהלתיות בגינות העיר

  מיולי 2010 'כפר ירושלמי' בשיתוף עם נפש בנפש ומנהל קהלתי גינות העיר מפיקים ארוחות שישי אחת לחדשיים. לכל ארוחה מגיעים 200 צעירים מירושלים ומכל העולם, דתיים וחילוניים.
  דברים טובים קורים כאן!

 28. 13
  מי שרוצה לצאת יש לו לאן לצאת

  ומי שרוצה לנוח שינוח. מה רע בשבת רגועה בבית? שום דבר.

 29. 12
  כנסו לקרוא קצת על משמעות השבת

  למה אסור לגעת בכסף בשבת?


  אנו מבקשים לדעת ולהבין מדוע חל איסור לגעת בכסף בשבת, אף שאין בכוונתנו להשתמש בו חלילה ואף לא לעסוק על ידו במסחר... אלא לגעת בלבד, לשנות את מיקומו, לספור אותו.
  מדוע אסור לעשות זאת? איזו השפעה יש לנגיעה זו על חיינו או על הקשר שלנו עם בורא עולם? מהו מקור האיסור ומהי מטרתו?

  תקנת חכמים

  חכמינו ז''ל תיקנו כי בשבת קודש יהיו חפצינו המשמשים אותנו בימי החול ''מוקצים'' משימוש בשבת, מטרת התקנה היא להעניק ליום השבת צביון מיוחד ומובדל מאווירת ימי החול. סימן לרוחה המבוקשת של השבת מתוארת ע''י הנביא ''אם תשיב משבת רגליך עשות חפציך ביום קדשי וקראת לשבת עונג'' שבת הוא יום שבו אנו מניחים את חפצינו ועיסוקנו השוטפים ומתייחדים לפגישה אינטימית - אנו ובורא עולם, יום שכולו עונג.

  סוגים של ''מוקצה''

  חכמים חילקו אופנים שונים בהם נאסרים חפצים לשימוש בשבת, האיסור נחלק לשניים האחד איסור שימוש והשני איסור הרמה, הוזזה ואף כל שימוש שאינו מיועד לכך בעצם מהותו של הכלי.

  נגיעה בכסף בשבת

  כסף הינו דוגמא מצויינת להמחיש את הרגשתה של השבת בתודעתנו בשילוב הבנת תקנת חכמים:
  כסף מוגדר כ''מוקצה מחמת חסרון כיס'' כיוון שאנחנו בדעתנו מייחסים חשיבות מרובה לכסף ומשתמשים בו אך ורק לצרכים ''חשובים'' הרי שאנו באופן עצמי מקצים בדעתנו את הכסף אך ורק לשימוש יום יומי עבור מסחר, קנייה ועוד...
  לצורך שימור אווירתה המיוחדת של השבת וקדושה אסרו חכמים כל שימוש וטלטול של הכסף אף שלא לצורך שימוש ומסחר משום שהוא מנוגד לאווירתה ולרוחה של יום השבת שמטרתו מנוחה מ''ששת ימי המעשה''.
  רק ע''י הרחקת הכסף מנגיעה, שימוש לכל מטרה והקצאתו עד לאחר השבת יכולים אנו ליצור אוירה נקייה בשבת אוירה והתנהגות של רוגע ומנוחה המאפשרים לנו לנצל את מטרתו של היום.

  מהות יום השבת

  יום שבת ניתן לנו במתנה ע''י בורא עולם ''מתנה יש לי בבית גנזי ושבת שמה'' (מדרש)
  יום השבת הראשון מופיע בתורה כיום המנוחה שבו ''שבת קל מכל מלאכתו'' ואשר על כן ברך ה' את יום השבת.
  מהותו של יום זה מזכירה לנו באופן תמידי כי הבריאה כולה וכל הוויתם של ששת ימי ''המעשה'' הם יצירה של הקב''ה בששת ימי בראשית.
  מאידך, זוכים אנו ליום מנוחה שבועי, יום מרגוע ממירוץ היום יום ושאיפת הנאה מעצם חיינו, מהעולם ובעיקר מהקשר שלנו עם הקב''ה.

  רלבנטיות השבת כלפינו

  לא רק אי פעם נבראו השמים והארץ אלא כל יום ויום הקב''ה ''מחדש בטובו בכל יום תמיד מעשה בראשית'' כל רגע וכל שנייה בורא עולם מעניק חיות, חמצן והמשכיות לעולם הנפלא שבו אנו חיים ומשום כך אנו מצווים כל יום לדעת, לזכור ולעבוד על הקשר שבינינו ובין בוראנו על מנת שלא נשכח את מקומנו ובעיקר את תפקדינו עלי אדמות.


  ברית אישית

  הקב''ה רוצה בנו וחפץ להיטיב לנו - לכל אחד מאיתנו באופן אישי. מכח אהבתו הוא בוחר בנו מידי רגע ומאפשר לנו להיות איתו בקשר אישי ובקיום ברית הדדית שבו כל אחד מהצדדים מאפשר את קיום הקשר.
  אנו מוזמנים לנצל את מנוחה השבת ולספוג את העונג הגדול שביום שבת קודש על ידי מנוחה, אכילה ושתייה, ובעיקר התכנסות פנימית לתוך הבית ולתוך המשפחה לשים לב לכל הדברים הנפלאים שקיימים בחיינו ולהודות למי שנותן לנו אותם...

  התדבקות בדרכי השם

  מתוך הכרת הטוב שיש לנו להשם, מתוך הכרת החסד והשפע שהוא מעניק לנו אנו רוצים לבחור גם אנו להיות טובים ומטיבים ממש כמו בורא עולם, ואף אנו מתמלאים ברחמים ורצון להעניק, לתת וליצור עוד ועוד טוב גם על אחרים, טוב עם בני משפחתנו, עם קרובינו וחברינו הרבים.

  כדאי לחשוב על זה, ושיהיה שבת שלום...

  1. כמה קישקושים...
 30. 11
  שמור את ה״סטטוס קוו״ לקדשו
 31. 10
  כל הכבוד לפועלים בקודש
 32. 9
  שבת פעילה לא סותרת שמירת שבת, רק עושה אותה כיפית יותר

  בתור אחת מהמפעילות של אירוע בשבת למשפחות, שמתרחש כבר פעם בחודש בשנתיים האחרונות, אני יכולה לומר שהאירוע שלנו שומר שבת וסוחף דתיים וחילוניים בכמויות נכבדות (כ-150 איש באירוע, בלי סלבס) ובהחלט מחזק את ה"זכור" של שבת. אין שום דבר תמוה בכך שדתיים וחילוניים רוצים להנות ולהיות פעילים בשבת. אפשר למצוא את הדרכים לעשות זאת בדרך שכולם יכולים להשתתף, וכך לנסות וליצור קהילה שכונתית. לפעול בחיוב, כי רב הדומה בנו על השונה :)

  1. כן אבל כיבוד זה לא רק לסטנדרטים של הדתיים - אלא גם של החילונים כך שצריך פעילויות שאינם על פי ההלכה, צריך
 33. 8
  כל הכבוד - אבל מעט מדי והרבה הרבה מאוחר מידי - לחילונים אין באמת מה לחפש בירושלים - ביקור חביב ונעים ואז בריחה מהירה לכביש מספר 1
  1. לחילונים יש מה לעשות בי-ם, הרבה יותר מאשר ללכת לים. זו העיר השווה.
 34. 7
  מה עם משבתים
 35. 6
  שפשוט יפתחו ברים ומיסבות את מי מענין קבלת שבת פתאטים
  1. אין לך מושג, בור ועם הארץ. בירושלים חיים אנשים שפויים שלא בועטים במסורת כמו התל-אביביים חסרי החיים.
  2. לא יכל לצאת לך יותר פלצני מיזה!?
  3. צודק כמו בכל עיר מודרנית!

   לפתוח מסעדות, ברים, בתי קולנוע והכי חשוב את הרכבת הקלה! זו עיר ערבית גם אז כמו בחיפה גם בירושלים.

  4. צודק! כמו בכל עיר מודרנית!

   לפתוח מסעדות, ברים, בתי קפה שווקים הכל! והכי טוב זה לפתוח את הרכבת הקלה! נכון יש פה חרדים אבל יש גם ערבים אז כמו בחיפה גם בירושלים.

 36. 5
  אולי די?

  אין שום דבר רע בשקט העוטף את ירושלים בשבת.
  ;ה טוב.
  לא צריך להרוס כל דבר בשם אזו פתיחות עאלק.
  די, תרדו מאיתנו.

  1. אל דאגה. השקט הירושלמי לא בסכנה. החבר'ה רק רוצים קצת יותר אפשרויות.
 37. 4
  האם יש אתר לדעת על כל האירועים שקורים בשבת, כי מסתבר שאני מפספסת אותם! אנא עדכנו!!
 38. 3
  נודניקם, אל תיקחו לי את השקט. יום אחד בשבוע בלי לרוץ ובלי רעש, מה יש?
  1. אף אחד לא כופה עליך לרוץ בשבת. סה"כ נותנים לך את האפשרות.
 39. 2
  מדהים שבעיר בישראל, במאה ה21, צריך להיאבק כדי לצאת מימי הביניים.
 40. 1
  האם יהיה שינויי אמיתי בירושלים?........
  1. לא