הרב שרלו: על ישראל להכיר ברפורמים, זה עניין קיומי

הרב האורתודוקסי קורא להגמיש את ההלכה כדי לאפשר לקהילות היהודיות בחו"ל לקלוט חילונים - ובכך למנוע התבוללות ולשמר את הזיקה לישראל

הרב יובל שרלו, רב מרכזי בציונות הדתית, קובע שיש לבחון מחדש את מסגרת ההלכה כך שקהילות יהודיות בחו"ל יוכלו לקלוט לתוכן יותר יהודים שאינם שומרי מצוות. הוא אף קורא לראשונה למדינת ישראל להכיר בזרמים לא-אורתודוקסים ביהדות, כולל בגיור רפורמי.

בעקבות ביקור בארצות הברית, כותב הרב שרלו לתלמידיו כי העובדה שגורלה של יהדות אמריקה נעדר מסדר היום הישראלי "מעמידה אותנו בפני שוקת שבורה, ובה אנו מאבדים את עצמנו לדעת, מסכנים את קיומה של מדינת ישראל, והולכים ומתרחקים מעצם התפקיד שלנו בעולם 'ונברכו בך כל משפחות האדמה'".

במכתבו מתייחס שרלו בהרחבה לשיעורי ההתבוללות הגבוהים בקרב היהודים שמעבר לים. הוא קובל על כך שהתורה ומדינת ישראל מאבדות את תפקידיהן ההיסטוריים כגורם מעצב-זהות של יהודים בגולה.

המדינה, הוא טוען בפני תלמידיו, מצטיירת בקרב יהודי ארצות הברית הלא-אורתודוקסים "כמשהו שהם לא רוצים להזדהות אתו, בשל הכיבוש, הגזענות, השליטה בעם אחר בעזרת כוח (...) סיבה שנייה היא העובדה שהם לא רצויים כאן: לא מכירים בזרמים הדתיים שהם משתייכים אליהם; גם אלה שלא משתייכים לאף זרם – לא רוצים להזדהות עם מדינה שיש בה מונופול לדתיים; לא מכירים בגיור שלהם, בתפילות שלהם, (נשות הכותל) וכדומה".

הרב יובל שרלו. טוען כי נחוצה "הגדרה הלכתית של השעה" דודו בכר

עמדתו של שרלו מחזקת את נבואת הזעם של נשיא התנועה הרפורמית בארצות הברית שהזהיר בחודש שעבר מפני "התנתקות מהסוג החמור ביותר" של יהודי אמריקה מישראל. הרב ריק ג'ייקובס אמר ל"הארץ" כי החיכוך בענייני דת ומדינה בישראל, כמו הצרת צעדיהן של נשות הכותל, גורם לכך ש"יהודי ארה"ב אינם רואים בישראל מדינה המשקפת את עולם הערכים שלהם". 

הרב שרלו נושא במגוון תפקידים - הוא ראש ישיבת ההסדר בפתח תקווה, מראשי ארגון רבני צהר, חבר הנהלת פורום תקנה ועוד. הוא נחשב לאחד ממובילי הקו הליברלי בציבור הדתי כמי שמרבה לעסוק בפומבי בבעיות אישיות וחברתיות, כמו במצוקות של הומוסקסואלים דתיים

האגף השמרני, מנגד, נוהג לתקוף אותו. ב-2009 חשף אתר ynet התבטאות חריפה של רב מרכזי אחר, הרב יהושע שפירא, ראש ישיבת ההסדר ברמת גן, שקונן על רבנים ניאו-רפורמים בציבור הדתי, בין השאר ברמז על פסיקה של שרלו שהתיר לרווקה דתייה בת 36 להיכנס להריון ללא נישואין בתנאים מסוימים. "על זה צריך לקרוע - גם את הבגד וגם את הציבור. אנחנו לא יכולים להשלים עם רפורמה!", אמר אז הרב שפירא.

שרלו עדיין מרחיק עצמו מהזרמים הלא-אורתודוקסיים (זה שנים, למשל, הוא משתדל לחמוק מאירועים בהם נדרש ממנו לשבת לצד דוברים רפורמים וקונסרבטיבים), אבל כעת פוסע צעד אחד נוסף להידברות עמם.

במסר ששיגר לתלמידי הישיבה הוא טוען כי נחוצה כעת "הגדרה הלכתית של השעה" כמעין שעת חירום, שבה המטרה מקדשת את האמצעים, גם אם הדבר כולל הגמשה או אפילו הפרה של הלכות מסוימות. הוא אומר כי זו הפעם הראשונה בכתיבתו ההלכתית שבה הוא משתמש בעיקרון של "עת לעשות לה' הפרו תורתך", שאותו הוא מציע להחיל כשיקול הלכתי בשלל נושאים. הוא מציין למשל "נסיעה לבית כנסת קונסרבטיבי בשבת; שיקולים בגיור; דברים שעשה ר' שלמה קרליבך זצ"ל; צירוף רפורמים למניין ובכלל שיתוף פעולה עם הזרמים השונים וכדומה".

בד בבד, מציע הרב לייצר הפרדה בין עמדת ההלכה ובין המדיניות של מדינת ישראל. הוא מדבר על "נכונות להכרה" של המדינה בזרמים הלא אורתודוקסיים כולל בגיור שלהם וכולל תקצובם בהתאם לגודלם ועוד. הוא מעלה הצעה – שעלתה בשנתיים האחרונות גם מצד התנועה הרפורמית בישראל וגם מצד תנועת נאמני תורה ועבודה האורתודוקסית – לתקצב את שירותי הדת בשיטה של שוק חופשי ותחרות בין הזרמים על לבם של המאמינים בישראל. 

לדברי שרלו, גם בשיטה כזאת "האמת", כלומר היהדות האורתודוקסית, תשמור על הבכורה: שרלו קורא ל"ניהול המאבק נגדם באווירה של Free market; הפרדה הולכת וגוברת בין דת ופוליטיקה, מתוך אמונה פנימית שלנו שהאמת תנצח, והיא אינה זקוקה לכוח של המדינה לחרוץ את המעמד האישי של בני אדם וכדומה". לטענתו ההפרדה הזאת קיימת כבר בכך שהציבור הדתי מוכן לאמץ לחיקו כל פוליטיקאי ימני, גם אם הוא רחוק מההלכה, "ומדוע הפרדה זו אינה תקפה ביחס למאבק על עם ישראל?".

בתגובה לדברי שרלו, אומר הרב גלעד קריב, מנכ"ל התנועה הרפורמית בישראל: "דברי הרב שרלו נותנים פתח לתקווה כי למרות המחלוקות הגדולות ניתן יהיה להגיע בעתיד להבנות משותפות בין כל זרמי היהדות על בסיס שיח וכבוד הדדי". קריב הוסיף כי "יש לקוות כי ההתבאטות הזו לא תישאר בגדר דיון תיאורטי בלבד אלא תוביל לתמיכה של דמויות משמעותיות בציונות הדתית, לשינוי ביחסי הדת והמדינה, ולקידום הכרת המדינה בכל זרמיה וגווניה של היהדות". 

עו"ד יזהר הס, מנכ"ל התנועה המסורתית: "אנו מברכים את הרב שרלו ומקווים שברכה זו לא תהיה לו לרועץ. אין ספק, מדובר בשינוי עמדות מבורך, חשוב, אפילו היסטורי. הרב שרלו אולי לא מייצג את הזרם המרכזי של האורתודוקסיה הציונית בישראל, שדווקא הולכת ומקצינה, אך הוא תלמיד חכם המשקף קול ברור ואמיץ, עמוק וקשוב, ויש רבים המאזינים לו. הפלורליזם היהודי איננו רע-הכרחי, הוא סם-חיים. שבעים פנים לתורה, שבעים פנים לקיום היהודי גם היום, וניתן רק להרוויח מריבוי הפנים הזה. מדינת ישראל תהיה מדינה יהודית יותר ודמוקראטית יותר כשתתייחס בשוויון, בכבוד ובאהבה לזרמי היהדות כולם".
 

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 56
  זָקֵן הָעָם - אֱלוֹהָיו זָקְנוּ עִמוֹ!
 2. 55
  כל עוד אין הכרה בנישואים חד מיניים, בנישואי קרובים ובנישואים קבוצתיים אין עתיד למדינה
 3. 54
  שרלו - אולי תחשוב על זה שהיהודים בחו"ל פשוט לא יכולים להזדהות עם מדינה גזענית פשיסטית שמחזיקה מיליוני חסרי זכויות ?? במקום להכיר ברפורמים, תתחיל עם הכרה בפלסטינים..........
 4. 53
  ביבי והליכוד מעדיפים חרדים ומשעבדים את משאבי הנושאים בנטל לטובתם
 5. 52
  לצערי הרפורמים בארה"ב יעלמו.

  אומר זאת בכאב גדול: ההתבוללות בארה"ב כל כך גדולה, ששום שינוי בחוקי מדינת ישראל לא יעזרו להם. אפילו ילדי הישראלים שירדו לאמריקה, כבר מתבוללים באחוזים גבוהים, אז מה נלין על הרפורמים?
  הדבר היחידי שיכול לעצור את זה, הוא פתיחת בתי ספר יומיים יהודים. אבל זה לא יקרה, משום שרב האנשים לא מסוגלים לשלם עשרת אלפים דולר שכר לימוד לכל ילד, והם גם רוצים להשתלב בחינוך האמריקאי, ולתת לילדיהם אפשרויות להתמזג כליל בתוך העם האמריקאי.
  רק הסתכלו איך הילדים של הלרי קלינטון,אל גור,רובין (סגנה של מאדלין בריט), סטיבן ספילברג, ועוד אנשים חשובים בחרו בנישואי תערובת, ואז תבינו שהמלחמה אבודה, ורק היהודים בארץ, ישארו חלק מהעם היהודי.
  כונותיו של הרב שרלו טובות, אבל הן לא יועילו.
  הנוער היהודי באוניברסיטאות באמריקה כל כך שטוף בתעמולה נגד ישראל (ותודה לפרופסור גורדון מאוניברסיטת באר שבע שעוזר להם), שהם פשוט חסרי אונים, ולא מסוגלים לדעת מה אמת ומה שקר. הם לא בוחלים בישראל בגלל הדת, אלא בגלל הבורות שלהם בהיסטריה יהודית.

 6. 51
  רב אורטודוכסי???
 7. 50
  יהודים מסבכים את עצמם לדעת

  קהילות היהודים בארץ מחולקות למגזרים אשכנזים מזרחים ציונים דתיים חילוניים אבל לא רפורמיים וקונסרבטיבים.
  די לשלטון הדת הפרדה מלאה דת ממדינה .
  אם אי אפשר כנראה היהודים לא יכולים לנהל מדינה

 8. 49
  אולי הפוך

  בואו ונחליט שעם ישראל כולל את כל מי שחושב שהארץ קדושה מאיזה טעם שיהיה וכך לא נהיה בסכנה קיומית וגם נראה פעם אחת ולתמיד להקב"ה שחשב שעם לבדד ישכון זאת מעלה-ברכה מי הבעל בית (רבני צהר כמובן)

 9. 48
  צעד נוסף להפריד דת מהמדינה ולאפשר יהדות פלורליסטית שאינה דתית.

  רוב הציבור היהודי בארץ - 80 אחוז -הוא ציבור יהודי לא דתי שאינו שומר מצוות. אך חוק " הנשואים והגרושים" שהוא חוק דתי חל עליו. הגיע הזמן ל"השתחרר מעולם" של הרבנים ולאפשר חופש וחרות לכל אדם לחיות על פי אמונתו ועל פי מצפונו. לאפשר נשואים וגרושים אזרחיים.

 10. 47
  עזבו את הדת זה כבר מזמן פאסה!

  לא צריך להכיר באף פלג דתי מהחרדים ועד לרפורמים צריך וחייבים להכיר באדם באשר הוא ולתת לכל אחד לחיות את חייו עם או בלי אמונה כי זה ענין שבין אדם לבין עצמו נקודה!!!!!!!!

 11. 46
  שרלו אתה לא רציני. תתחיל לגייר בגיור כהבנתך כפי שמתבטא מהכתבה הזו במקום לפטפט. אתה לא פרקטי ולא פרגמטי וגם שפן ולא מביא שום תועלת לעמישראל.
 12. 45
  מיסטר שרלו היקר

  לך חפש לך קהילה באמריקה להתחנף אליה,פה בישראל לא אוכלים את משחקי המילים שלך. תתבייש לך!!!! מי שמך לצאת נגד התורה???

 13. 44
  חופש הביטוי ....גיחי...

  תסננו מה שלא מתאים לכם...
  רפש! חסרי שדרה.

 14. 43
  למס' 12: אז שסבא רבא שלך יקום מהקבר
 15. 42
  שרלו אבוס אל עינק.שיבואו בתור רפורמים והם מרצונם החפשי יאמצו את האורטודוקסיה היהודית.
 16. 41
  שמעתי היום את אלדד יניב משבח את בנט

  זו מחמאה או זה צריך להדאיג?

 17. 40
  מישהו יכול לומר מהם הדברים שעשה ר' שלמה קרליבך זצ"ל?
  1. עשה חיים - הלוואי עלינו ועל כל עם ישראל, כולל חשוכי ש"ס ושאר הנבערים מדאורייתא.
 18. 39
  צודק צודק וחכם חכם

  הרב שרלו שמכיר את כל הצדדים ביהדות ואת היהדות האמריקאית בפרט מבין את מה שדתיים חשוכים לא מבינים
  היהדות האמריקאית ברובה לא מעוניינת להיות חניוקית הדת החניוקית דוחה אותם.
  למה שבישראל הדת האורתודוקסית תכפה את עצמה על החיים? הדת הקיצונית יוצרת שינאה נגדה יהודי חילוני שונא יהודי דתי ולהפך.
  הדת צריכה להיות מופרדת לגמרה מהמדינה.
  יהודי זה לא אומר ללכת עם כיפה ולכפות את השבת על כולם, את הכשרות על כולם, את ההפרדה בין גברים ונשים, את החתונות ברבנות, את הגרושים ברבנות.
  לאיזה מצב הגענו שקומץ חניוקים מנהלים לכולם את החייםת גרושים, עגינות, ממזרים וכו.

 19. 38
  אם "הארץ" בעדו אני כבר מבין איזה רב זה...

  כחילוני, אני רוצה שיהיו פה רבנים אמיתיים כמו סבא רבא שלי, לא רבנים ליצנים כמו ראביי יובל שרלו או ראביי אורי גרב.

  z

 20. 37
  שרלו קרוב יותר לנצרות מאשר ליהדות
  1. על פי הגדרות ההלכה, הוצאת שם רע

   חוץ מזה שגם אמרת שטויות

 21. 36
  כל הכבוד לרב שרלו - מבין את מה שאפילו רוב החילונים לא מבינים

  רק לאחרונה נפל לי האסימון שגם אנחנו החילונים בארץ עוברים שטיפת מוח מגיל אפס שהיהדות האורתודוקסית היא "הכי נכונה" וששאר הזרמים הם חיקויים זולים לעצלנים. וכמובן החילוניות עצמה הלא היא "העגלה הריקה" שמוגדרת אך ורק לפי מה שאין בה. התפיסה הזו מעוותת וצריך להשתחרר ממנה! אין כל קורלציה בין מידת הדתיות להיותו של אדם "ערכי" או "טוב" בשום מובן. אנחנו תוצר של אבולוציה אוניברסלית של ערכים אשר נמשכת מאות ואלפי שנים וברור לחלוטין שבמובנים רבים היהדות האורתודוקסית (שלא לדבר על החרדית) נשארה הרחק מאחור (מעמד האישה בחברה? יחס להומוסקסואלים?). מבחינה זו הזרמים הלא-אורתדוקסיים הרבה יותר קרובים אלינו בסולם הערכים והעובדה שאנחנו ממשיכים להרחיק אותם מעלינו כפי שחונכנו היא לא הגיונית בעליל. ההקצנה של היהדות האורתודקסית בארץ (עם החרדים מצד אחד וההתרכזות המוחלטת בשלמות הארץ מצד שני) רק מדגישה את הצורך הדחוף בפלורליזם ושילוב של הזרמים האלטרנטיביים בעולם היהודי לפני שאלה בורחים ומשאירים אותנו במצדה המודרנית.

 22. 35
  יוון אפיקורסוט ה׳רב׳ שרלו וכל שאר הרעבנים שמחפשים חוכמות ושכחו את האמונה

  מודיע אני לכם כי האמונה היא הכלי היחידי להכיל את המציאות המורכבת אף על פי שנראה כי אם לא נאמץ שיטות שכליות ומהפכות הלכתיות לא נשרוד כעם אז מקווה אני בשבלכם רעבנים ושאר אתאיסטים ואפיקורסים שביום שבו האמת של האמונה היהודית תהיה נחלת האדם וזה העולם יהיה לכם מקום כי כרגע נראה כי אין לכם לא מקום זמן ואדם

 23. 34
  אדם אמיץ

  אבל בודד. במאה ה-23 יוותר שבט קטן של חרדים, עם כל הפגמים הגנטיים של העם היהודי, כמיעוט אקזוטי. בדומה לשומרונים בני ימינו. לשמחתם שרלו לא יהיה שם לומר: "אמרתי לכם"

 24. 33
  מגוחך ששר בליכוד שהוא חילוני לגמרי מחליט מי יהודי

  הלאה הפרדת הדת מהמדינה. דתיים נמאסתם!!!

 25. 32
  מה שבעצם מציע הרב שרלו הוא להתאים את ההלכה לצרכי הרפורמים

  הרפורמים בארה"ב מאיימים עלינו בשנים האחרונות בהפסקת
  התמיכה והתרומות אם לא נתאים את ההלכה היהודית עפ"י
  דרישותיהם.ויש להם כאן במדינה אישים שהמקבלים מהם
  סיוע ותמיכות וכנראה גם הרב הנ"ל שמנסים לקדם את דרישותיהם

  1. ממש לא !!!

   תקראי את כל דבריו
   ואז תביני שהוא לא זז מלימטר
   משמירת מצוות קפדנית על פי השו"ע.

   אבל יש הרבה יהודים שחיים אחרת
   והאחריות כלפי עם ישראל מחייבת אותנו להתייחס אליהם
   ולא להרחיק אותם.

 26. 31
  מדהים. תודה על הכתבה.
 27. 30
  מתחילים להתפקח...?

  אל דאגה, גם את שרלו ימעכו וימשיכו בגאון לתוך התהום. הדת היהודית כנראה לא מסוגלת לחיות ליד השלטון בלי להשתגע. כך עשו כאשר מרדו ברומאים והלכו לגלות וכך עושים היום כאשר חושבים שאלוהים מסדר עבורם את כל העולם. איך אפילו אחרי ההתנתקות הם לא הבינו שהוא לא מתערב (ואם מתערב אז זה יותר גרוע)

 28. 29
  הפרו תורתך ?????? כמעט כמעט ידידנו שרלו .

  ואולי הבעיה נעוצה בשימושו של שרלו בפסוק הנזכר בתהלים "עת לעשות לה' הפרו תורתך" שכך הרב את שמאי והלל " אלו אלו דברי אלוהים .."
  אין לראות במגוון עובדי ה' "כפסולים" ומתוקף האין בררה ,הפחד והאיום המספרי לקבלם .
  יש להכיר בהם כצדו השני של המטבע וזה יוצג כמובן בצורתו -תלת מימדית .
  ---אומנם האתוס היהודי זה שהיה טמון בנו 2000 שנה מבטו על פזורה יהודית המפוזרת בעולם כולו -לא כך הדבר !
  אנחנו וארצות הברית לא פזורה כי אם 2 מרכזים .---

 29. 28
  נאמני תורה ועבודה חוטפים על זה כהוגן

  עכשיו הרב שרלו יקבל עוד "מנה אחת אפיים". כחברה בתנועה אני מקווה שהוא יצליח ולא יואשם אוטומטית בהאשמות קשות שטופלים עלי כחברת נאמני

 30. 27
  התחזית שלי - אט אט היהדות הליברלית בעולם כולו תתנתק מאיתנו ותשאיר אותנו עם החרדים האורטודוקסים בלבד...כלומר, 700 אלף חרדים החיים בישראל יכתיבו לעולם היהודי "מיהו יהודי" וכך נקבל גט כריתות מחבורת פרזיטים שמכרסמת אותנו מבפנים...בושה למדינה כל כך חזקה שלא מסוגלת להתמודד עם הכפיה הדתית שלהם והביא להפרדת הדת מהמדינה!
  1. יעל- זה כבר קרה מזמן...
 31. 26
  כל זמן ששרלו מדלג לפעמים על שירת משיח משיח משיח אוי יו יו יו יו יו אין לו סיכוי
 32. 25
  לא מעט נמנעים בצדק מלכלול את שרלו כאחד מ10 שמספיקים למנין.
 33. 24
  במה מתבטא ששרלו אורתודוקס, לפי כל הפסיקות שלו הוא רפורמי למהדרין.
 34. 23
  החרדים השתלטו על מוסד הדת בישראל בגלל קונסטלציה פוליטית קלוקלת

  הרב שרלו צודק!! בסוף ימאס להם לתמוך במדינה כפויית טובה, המרחיקה בניה מקשה על אלה שרוצים להשתייך ובמו ידיה גורמת להתבוללות נוראית. לא ההגדרה מיהו יהודי חשובה אלא מיהו יהודי טוב.כי הרי דרך ארץ קדמה לתורה. נכון?

 35. 22
  מחקר סוציולוגי הראה שלשרלו יש מעמד תיקשורתי לא רע , והוא מככב הסימפוזיונים של סוף שבוע במלונות שונים, אבל רק מיעוט מבוטל מתחשב בדבריו לגבי חיי היום יום.
 36. 21
  מוריד את הכובע

  הנה האמיצים. כמו אחיך יאיר , יש לכם את זה

 37. 20
  בשם הדת הורסים את העולם-אנשים שנולדו ללא תבונה,טוב לב ורגישות לזולת.לא משנה איך הם קוראים לאלוהים שלהם ולכוהנים שלהם.

  מקוה שבעתיד הלא רחוק משהו ישתנה לפני שיהיה מאוחר מדי. כאן כבר מאוחר מדי.

 38. 19
  אולי במקום הקריאה להכיר בזרמים לא-אורתודוקסים ביהדות, לקרוא לבטול ההכרה בזרמים אורתודוכסים. מי החליט שהם "האמת"?
 39. 18
  מצחיק. האל הכל יכול יצא לרגע ושכח להשאיר הוראות מדוייקות איך הוא אוהב שמתחנפים אליו.
 40. 17
  לא רואה הנולד

  אחרי שהרפורמים כמעט "בוללו" את היהדות החילונית בחול לשיטתם הם רוצים גם לגיטמציה בארץ ורבנים כמו שרלו לא רואים את הנולד.הם אחד הגורמים המשפיעים ביותר להתבוללות.

 41. 16
  כל הכבוד לרב שרלו. מייצג קו מתון והגיוני בתוך הציונות הדתית. מרשים כל פעם מחדש.
 42. 15
  הרב שרלו מייצג זרם קטן מאוד בחברה הדתית.
 43. 14
  פעם גם החסידות הייתה מחוץ למחנה היהודי והייתה מוקעת על ידי המתנגדים. רבו החסידים והובן שאין ברירה אלא להכילם ביהדות. כך גם יהיה עם הרפורמים. בעוד 100 שנה ואולי פחות לא יהיה זה מוזר לראות רב-הומו-רפורמי או לסבית-רפורמית המתפללת בבית כנסת שאין בו עזרת נשים וגברים. בקיצור - ימות המשיח ממש.
 44. 13
  גיור רפורמי זה לא גיור !
 45. 12
  סחתיין עליו. ללא ספק דברים אמיצים וחדשניים - אבל מה הסיכוי שהאורתודוקסים החשוכים ירימו את הכפפה?

  אפס - אנחנו טובים בקריסה פנימית.

 46. 11
  מעריץ את הרב שרלו שמוכן לומר את האמת למרות המחיר

  האישי שהוא ודאי משלם במגזר שלו

 47. 10
  למה רק בריפורמים, למה לא ביהודים למען ישו, הם לפחות מאמינים באלוקים
  1. אין בעברית מילה כזו "אלוקים". אה, אתה מתכוון לביטוי השגור אצל פרימיטיבים מכוסי כיפה, שמתכוונים לחבר הדימיוני שלהם.
  2. אתה חושב שהטוקבקיסטים כאן יבינו את הלוגיקה הזו ?
 48. 9
  הוצא מהקשרו?

  ציטוט שהוצא מהקשרו, מתוך אתר הישיבה:
  מדינת ישראל אינה מצליחה עוד להיות מגבש הזהות של העם היהודי, בעיקר בשל שתי סיבות: ראשונה בהן היא העובדה שהיא מצטיירת בעיני יהדות ארצות הברית (לא האורתודוכסית) כמשהו שהם לא רוצים להזדהות איתו, בשל הכיבוש, הגזענות, השליטה בעם אחר בעזרת כוח, וכל שאר תמונת המציאות בצורה שהם קוראים אותה. המשפט האחרון הושמט בכתבה.

 49. 8
  זה מה שקרה כשהגיעה הנצרות. הרוב התנצרו והמיעוט נשאר יהודי
  1. בדיוק. אח''כ בא האיסלם ויהודים התאסלמו, אבל מיעוט נשאר יהודי.

   בסוף באה הציונות, ורוב היהודים , אחרי השואה, הצטרפו אליה, אבל מיעוט מתוכם נשאר יהודי ודחה את הציונות.

 50. 7
  הי, איפה העתק של המכתב הזה. ללא צילום של המכתב לא מאמינה לעיתון הזה.
  1. הנה הקישור למכתב

   http://www.ypt.co.il/show.asp?id=56143

  2. אם היית "עיתונאית" היית מוצאת בלי בעיות

   אם את לא מאמינה לעיתון הזה, למה את קוראת ומגיבה בו
   ישראל היום יותר "אמין"

 51. 6
  שרלו

  זה לא חדש ,מחפש פירסום

  1. אתה מוצאי שם רע

   לא פחות.

   אפשר ומותר לחלוק על דעתו
   אבל אם תקרא טוב את כל(!) דבריו
   ותבחן את התייחסותו ההלכתית להיקף גדול של דברים
   תבין עד כמה אתה טועה בהערכת אישיותו התורנית.
   הכל אצלו נתון בתוך שיקולים הלכתיים תורניים.

  2. אי אפשר להוציא שם רע על שרלו

   האחרון שטען ששרלו יהודי אורטודוקס, הפסיד בתביעה ע"פ חוק איסור לשה"ר

 52. 5
  כתבה לא מאוזנת

  מדוע לא מובאים טיעוני החולקים עליו? מישהו מנסה לקדם כאן אג'נדה?

  1. אבי חביבי: לחולקים עליו אין "טיעונים". הם פשוט אומרים על הכל "לא" - ותו לא
  2. עם יד על הלב. מתי ביקשת מתן הצגה מאוזנת מיתד נאמן ממשפחה משבע? יענו יש את אמצעי התקשורת של זרמים ללא פתחון פה לאחר ויש את מי שחייב להביא את עמדת הצד השני שאגב הנבעך מחזיקמ בכל עמדות ההכרעה ובכל התציבים.

   נאה דורש אבל רק מ"הארץ"

 53. 4
  לא מאמין לאיזה שפל ירדת מר שרלו, עד לאן אלוהים ישמור עד לאן?????? מי

  שמך לחזק ידי עוברי עבירה? לתת לגיטמציה למי שבא לעקור ולשנות תורת ישראל? מטעם מי ובאיזו סמכות, הלזה יקרא רב? כל השומע יצחק לו

  1. מהאורתודוכסיה היהודית אפשר רק לעלות כי היא נמצאת בשפל ששום גורם אנושי בעולם בכלל וביהדות בפרט לא הגיע אליו.
  2. קיום עם ישראל ממך והלאה. ומה יקרא לשכמותך?

   מאובן קפוא?

  3. סליחה ידידי, כלום נעלם מעיניך הכלל שקבעו חז"ל : "אפילו אומרים לך על שמאל - ימין ועל ימין שהוא שמאל - שמע להם...".וכנראה שמעולם לא למדת את דברי ר' חנינא בן דוסא בפרקי אבות: "במקום שאין אנשים השתדל להיות איש..."
  4. כל מי השופכים בארץ מתנקזים לעיתון הזה. מחזה מצחין
 54. 3
  זה כמו לייצר אל יותר מתאים
  1. זה לא "יותר כמו" זה בדיוק כך ! האדון שרלו אומר :בואו וונשים בצד את הא-לוהים של היהודים ואת התורה שלו , וכולנו נקבל מה שאני -שרלו- אומר .
 55. 2
  כנראה שרלו רוצה לקבל הכרה חוקית ורישמית
  1. הוא רוצה בטוח הקמצ רחוק הכרה רישמית כרקב ראשי.
  2. רבאיי שרלו כנראה יקבל מעמד בכיר במועצת החכמים שלי
  3. י. רצינגר זה לא שמו המקורי של האפיפיור ?
  4. אצל הרפורמים הוא בטוח יקבל מהר את המנוי כרבאיי ראשי
 56. 1
  לא מאמין שאני אומר את זה אבל הצעתו של הרצל היתה נכונה. כל היהודים היו צריכים להתנצר.

  היהודים ברובם המכריע לא יודעים מה לעשות עם היהדות.
  היהדות גדולה עליהם.
  לכן מוטב שיניחו ליהדות בשקט ושיתנצרו.
  התבוללות צו השעה.

  1. לא חייבים להתנצר, אפשר להיות אתאיסטים

   אחוזי הנוצרים יורדים בכל העולם ואחוזי האתאיטסים עולים

  2. מה זה לא מאמין? תשמע, אתה יהודי ואתה חייב להאמין במשהו. תצטרף לעדת המאמינים שמאמינים שעבר זמנה של היהדות ובקרוב יעבור זמנו של היהודיזם.
  3. יהודי חסר דת? האין זה אוקסימורון? שאמרתי להתנצר לא התכוונתי להאמין במשיח ישו.
  4. ''יהודי חסר דת'' מאד מאד תמוה מדוע למרות אתאיסטיותך אתה מכנה את עצמך יהודי?
  5. נו טוף,אז מה עוד חדש? תמיד יהיו אלה שיחפשו הקלות ויעטפו את רצונם בשמו של איזה אידיאל נשגב. הרבה יותר קל להיות רפורמי ולחלל שבת מאשר יהודי שומר תורה ומצוות. אז מה עושים כשרוצים לחלל שבת וגם להחשב כיהודים? מתבכיינים כמו כל יהודי טוב. בוכים ומנבאים קטסטרופות. שוכחים רק דבר אחד. היהדות שרדה את כל הקטסטרופות. אלו שניסו להקל בהלכה התבוללו וחדלו מלהיות יהודים. אלו ששמרו על ההלכה למרות כל הגזירות, מעשי ההרג והשמד, דווקא אלה שרדו. בואו תראו לי נין שסבא רבא שלו היה רפורמי ונשאר יהודי. אני לא מכיר כזה. זה כל הסיפור.אם רוצים לקרב אותם, אז רק ליהדות האורתודוקסית
  6. אם אני יהודי בתרבותי, במסורת חגי ולשוני, במורשת אבותי שהיו רבנים מעל 20 דורות אחורה, אבל אני אתאיסט, האם אני יהודי? כן, כי החלטתי כך ואיש לא יקבע אחרת עבורי.
  7. אם היה מדובר בשוק ההון - המונופול החרדי על כל מוסדותיו היה מפורק לאלתר.
  8. "יהודי חסר דת " ??
  9. למתבלבל: אל דאגה.חז"לי היהודים הם אלה שקבעו את הכלל מתוך "שלא לשמה בא לשמה".
  10. הרפורמים בתקופת הרצל היו אנטי ציונים.
  11. הנכדים של הרפורמים כבר לא יהיו יהודים. כוול (גם לא חילונים), אלא אם הרפורמים של היום יעלו לארץ, והם לא עושים זאת.
  12. ערן , המלצתו של הרב שרלו-באה כשמן בעצמותיך,אתה פשוט מתמוגג,אבל אל נא תמהר חבוב,הוא עדיין לא ממליץ להסתובב ברחובות עטויי אדרת כמרים אנגליקנים... וכל הנוצרים בעולם עתידים להפוך ליהודים,כידוע לך.כבר היום הם מחשיבים עצמם כיהודים האמיתיים. אבל צעד אחד חשוב הם עשו-כנוצרים טובים הם מאמינים בה',גם אם בשיבוש והם מפיצים את הבשורה,אפילו בורג אנגליקני קטן במערכת עושה זאת.תוכל לשאול את ר. וויליאמס,הארכיבישוף שלך,הוא איש חכם.