פלינדרום - איך אפשר לקרוא את זה?

535 מלים מנה הפלינדרום הארוך ביותר בשפה העברית, שפורסם זה עתה. מחברו, נעם דובב, מספר איך זה לקרוא כל משפט גם לאחור

פלינדרום הוא מלה ("טיט", לדוגמה) או צירוף מלים ("נטול גלוטן"), שאפשר לקרוא באופן זהה מההתחלה לסוף ומהסוף להתחלה. נעם דובב פרסם לאחרונה סיפור בן 535 מלים – מספר שהוא כשלעצמו פלינדרום – שמחזיק בתואר "הפלינדרום הארוך ביותר בשפה העברית". פלינדרום-העל שבר שיא אחר של דובב, פלינדרום המכיל 363 מילים ו-1,331 אותיות, שאחז בכהונה הרמה שלוש שנים. שיא קודם, שעמד על מכונו למעלה ממאה שנה, הוא הספד יפהפה של 248 מלים שחיבר הרב יהודה (יוליוס) הירש ב-1894 על אביו, הרב שמשון בן רפאל (הרש"ר).

דובב, פתח תקוואי בן 39, הוא ללא ספק מלך הפלינדרומים העברי, בדומה לאייל גולן או לאורי מלמיליאן, אך בתחום שכוח שאין בצדו כבוד או ממון. במעט תהילתו הוא זוכה באמצעות בלוג וחשבון טוויטר המתעדכן בפלינדרומים על ענייני השעה. לדבריו, מעולם לא פנו אליו ברחוב. גם חבריו לעבודה – הוא מתפרנס כיועץ לאבטחת מידע – אינם יודעים על העיסוק שלו. זה הראיון הראשון עמו והתרגשותו ניכרת.

הרקע של דובב מתמטי. בגיל צעיר השתתף באולימפיאדות מתמטיקה. לאחר מכן התנסה בכתיבת סיפורים סביב משחקי מלים. לפלינדרומים, המשלבים בין התענוגות, התמכר רק בגיל 30, "בגלל האהבה לסימטריה". אז גם גילה במפתיע שמספר תעודת הזהות שלו הוא פלינדרום.

רוצים ליצור פלינדרום משלכם? בדקו אם הצלחתם
Palindrome Checker

Palindrome Checker


Check if the Palidrome is a PERFECT Palindrom

Enter your word here:

Your Input Reversed:

על פלינדרום השיא הקודם, בן 363 המלה, עמל כמה שנים והתפיח אותו בשעות הפנאי. הפלינדרום החדש והענק, העוסק בשואה, נוצק אחרי חודש מאומץ והוא מבוסס על פלינדרום אנגלי. דובב מודה שמבחינה ספרותית הוא מוצלח פחות מהקודם. רובו רשימה ארוכה של שמות פרטיים. כדי לחבר אותו נעזר בכמה ספרי שמות ומילונים. הוא מסביר שההחלטה שגם מספר המלים של הפלינדרום יהיה פלינדרומי, 535, הפכה את המלאכה לקשה בהרבה.

אני תוהה איך פלינדרום נולד, ודובב מסביר: "כשאני רואה משפט, אני קורא אותו הפוך, ואז מבליח רעיון. לפעמים הפלינדרום יוצר את עצמו, לפעמים אני משקיע חשיבה. בעולם יש מחלוקת גדולה כי יש כותבים שנעזרים בתוכנות שיוצרות רשימת מלים חסרות הקשר".

דברי ימי הפלינדרום העברי נפתחים באברהם אבן עזרא (1164-1089) ויהודה אלחריזי (1234-1165). אלחריזי תרגם את המשורר הערבי אלחרירי ב"מחברת האותיות המתהפכות" ואבן עזרא יצר פלינדרום מרובע של חמש על חמש אותיות שניתן לקרוא מכל כיוון - תשובה לשאלה ההלכתית האם מותר לאכול דבש שטבל בו זבוב.

דובב עקף את משוררי תור הזהב והצליח ליצור ריבוע קסם של שש על שש, כנראה עוד שיא עברי. "במבט מהצד יכול להיראות שאני בתחרות עם אבן עזרא, אבל אני לא שם את עצמי בנעליו. שיר זה עניין של איכות ולאו דווקא אורך", הוא מצטנע.

מעבר לשבירת שיאים, דובב מתמחה בפלינדרומים פוליטיים-חברתיים נוקבים. על פרשות אולמרט כתב: "פס כבוד חיש מהר – הממשל לקוי. לבסוף שחיתות יחשפו, סבל יוקל. לשם מה רה"מ שיחדו בכסף?" על התקרית שבה שפכה אנסטסיה מיכאלי כוס מים על ראלב מג'אדלה: "הכפשה. שפכה / מים / עלבונו בלע" ועל דפני ליף והאלימות המשטרתית התפייט: "מה לתת? מה לנו נשאר? ניכר מעמד משפיל, יֻנף דרך המגף, ניגף מפגין. פְּגם הַכר! דפני ליף שם. דֶּמע, מרכין ראש. נוּן להם, תתלהם!".

דובב רואה בפלינדרום ז'אנר חברתי. "אני רואה המון חוסר סימטריה בין אנשים. יש הרבה תופעות של חוסר שוויון של מגדר, לאום, גזע. בפלינדרום הכל שווה, אין אפליה. אני מאוד תומך במחאה החברתית. דפני ליף עשתה דבר גדול וזה תפס אותי. אם אתה מפרסם פלינדרום אקטואלי, יש לזה ערך מוסף".

עם זאת, הוא לא מהסס להקדיש פלינדרומים גם לחיי הזוהר. דוגמאות אקראיות לשני שירים על אישים מהשורה הראשונה שפרסם דובב הן "מיכל ינאי, אני לך ים" ו"רועי צ'יקי, יקיץ יעור". בין הישגיו - מציאת פלינדרום דו-לשוני נדיר בעל משמעות זהה, גם בעברית וגם באנגלית: "כלב, לך" וGo"-Dog".

האקדמיה העברית העניקה לפני שנתיים שם עברי לפלינדרום, "מלה מתהפכת", מחווה לאותיותיו המתהפכות של אבן עזרא. דובב מתקשה להתלהב מהתחדיש, שכן פלינדרום אינו חייב להיות מלה. הוא יכול להיות גם מספר או שיר. הוא הגה ומקדם את השם "הִפוכופה". "זאת מזיגה של המלים 'היפוכו' בכתיב חסר ו'פה' וזה פלינדרום בעצמו", אומר דובב. "בטוויטר אהבו את המלה והיא נכנסה למאמרים של הבלשן פרופ' גלעד צוקרמן. אני משתמש עדיין במילה פלינדרום כי חשוב לי להיות מובן".

דובב. "בפלינדרום הכל שווה, אין אפליה"תומר אפלבאום

עשורים ארוכים היו הפלינדרומים העבריים תחום נידח (מלבד תחרות פלינדרומים של הוצאת בבל לקראת שנת 2002). את התחום החיה באופן לא צפוי הטוויטר, הגדוש אמירות קצרות וברק לשוני. אחת מפלינדרומאיות הטוויטר היא תסריטאית בת 26, הכותבת תחת השם פוני פרינסס פלינדרומים רומנטיים ("הלב נהר יבש, העור קמל ועל הכרית ראש נשכב אך רעבי בי בער. כאב כשנשארתי רכה, לעולם קרועה, שבירה, נבלה"). "טוויטר הפיח חיים בז׳אנר והפך אותו לווירלי", אומרת פוני פרינסס. "כתבתי בעקבות פלינדרומים שקראתי ואנשים נוספים ניסו בעקבות הפלינדרומים שלי". "אני רואה בעצמי סוכן שינוי", אומר דובב ומספר שגם הוא כתב פלינדרומי אהבה לבת זוגו.
לצד ההצלחה, התפוצה הגוברת יצרה גם גל עכור שלילי של פלינדרומופובים (או הפוכופובים) מתעבי פלינדרומים. "יש גולשים שמאוד מתנגדים לפלינדרומים, מכל מיני סיבות. זה נראה להם כעניין ביזארי מדי או לא קשור לרוח של טוויטר. הקטע שלהם הוא ללעוג לפלינדרומים ולי בכלל. הם חוסמים אותי. אני מתקשה להבין מה מציק להם. מישהו כתב פעם 'בגיהינום יש מדור מיוחד לפלינדרומים', אחר איחל לי לקבל אירוע מוחי", אומר דובב.

מלבד דובב היו עוד טוענים לכתר מחבר הפלינדרום העברי הארוך ביותר. האמן והסופר רועי רוזן יצר פלינדרום בן כמעט 200 מלים בספרו "ציונה" (2006). עד פרסום הגרסאות הראשונות לשירו של דובב, זה היה אחד הפלינדרומים העבריים הארוכים ביותר. "האתגר היה לא רק להאריך, אלא גם לנסות להכפיף את השיר במידת האפשר לתוכני הרומן", אומר רוזן ומאחל למלך הפלינדרומים "שלטון נעים ושנת שבתון מפלינדרומים".

לפני שנה פרסם אבישי דפני שיר בן 323 מלים, בשם "אבישי בא", ועקף את שירו של דובב. חלפו עשרה ימים, שבהם האריך דובב את שירו ל-333 מלים והשיב השרביט לידיו. דובב מאיים שלא יכתוב יותר פלינדרומים ארוכים. "אני חושב שאת הקטע של האורך מיציתי. כתבתי את הפלינדרום הארוך הזה כי המלים לא נתנו לי מנוח והייתי חייב לרשום אותן". למרות הצהרתו, מאז הראיון לא התאפק  והאריך את הטקסט ל-538 מלים.

************

הפלינדרום הארוך בעברית

תום שמות
תום, נדב, אברהם, אריק, עוז, רם, שי, אלמוג, תדהר, בשמת, לאה, שחר, שחל, בלהה, אריאל, ים, עידו, הילה, אושרית, הגרה, תמר, עפר, שמי, תמירה, מור, מלאכי, ישי, גפן, מזי, רום, גדליה, חלי, שירי, הדרי, רענן, מזל, רבקה, ברק, ינוב, נחום, עדי, אבים, רות, ורד, סתו, נבו, מירב, גל, עמי, דליה, תמי, אמיר, אודי, משה, מלכה, נויה, מרב, נעמה, שימי, מנו, לימור, מנור, שרי, אמנון, יהל, יצהל, אילי, ששי, ליבי, צח, רפי, רומית, יקים, נרי, מידד, יוחנן, יערי, מתתיה, ילי, שושן, ליאב, גרשון, אדוה, אורי, ניצן, בת-לי, שחם, צהלי, צאל, שאנן, רונן, יקי, תהילה, ליאת, תמרה, זיו, נילי, אלי, עינב, הגר, ענת, מאיה, ילין, רמי, יחיאל, יגיל, יהושע, נדיב, אמתי, ארבל, גמליאל, גיל, אפרת, בילי, חוני, אחו, יהוא, ניבה, זלי, משיח, דר, יעד, דורי, ראם, ערן, רינת, ליאל, בת, ניב, יהלי, גדעון, נורית, יורם, עילי, נמרוד, נולי, אהד, עתיר, עירית, יהורם, נרקיס, אבישי, רע, סהר, ינאי, גיאת, יניב, גילי, צהלה, לטם, חן, מירי, לירום, נועם, שני, דן, דריה, רעי, לי, אליאב, הלל, עינם, חנה, ימית, עודד, מרים, עמרי, לבונה, דרורה, טלי, גתית, יגב, הרן, נחל, גורי, שילה, נור, שלו, אשר, פועה, מינה, ידין, דב, גד, עלי, גידי, דינור, הילל, הדי, פלג, רומי, ניסן, נוגה, ירום, ענר, בכור, בארי, ענבר, מתי, אדר, עדו, הרי, אידו, דגן, עזרא, רון, ידידיה, ניבי, אמרי, שיזף, זרח, רפא, נטע, שוהם, תילי, מרי, מעין, חליל, צבי, ריקי, ליחן, רומם, עברי, נתי, אדיר, שרה, נתן, יעלה, ציפי, שירז, חנית, אביב, חמד, קרני, עילם, תיגל, פז, ענוג, לב, נעם, שבי, נירית, יונת, גליל, כרם, זהבית, נהרה, זהרית, עזרי, ליאורה, תניר, אחאב, צחי, כוכבה, יהלום, ניר, תהל, אראל, איתי, אדיב, רביב, שינו, יהבה, זמיר, פאר, ורדי, מרית, ירדנה, גני, לשם, תרי, בוקי, בירן, יכין, ריבי, קובי, רתם, שלי, נגה, נדרית, ירמי, דרור, אפרים, זהבה, יוני, שביב, רביד, איתיאל, אראלה, תרין, מולה, יהב, כוכי, חצב, אחא, רינתה, רואי, לירז, עתירה, זהרה, נתיבה, זמר, כליל, גת, נוית, ירין, יבשם, ענבל, גון, עז, פלגית, מלי, עינר, קדם, חביב, אתי, נח, זרי, שיפי, צהל, עינת, נהר, שריד, איתן, ירבעם, מורן, חיליק, יריב, צליל, חני, עמיר, מילי, תם, הושע, טנא, פרח, רז, פזי, שיר, מאי, בינה, ידיד, ינור, ארז, ענג, דוד, יאיר, הוד, ערד, איתמר, בן, עירא, ברוך, ברנע, מוריה, גונן, סיני, מורג, לפיד, הלליה, רוני, דידי, גילעד, גב, דני, דיה, נימה, עופר, שאול, שרונה, לישי, רוגל, חנן, רהב, גיתי, תגיל, טהר, ורדה, נוב, לירם, עמירם, דדו, עתי, מיה, נחמן, יעל, להב, אילאיל, יערה, ירדן, דין, שמעון, מורי, לירי, מנחם, טל, הלה, צילי, גבי, ניתאי, גיא, נירה, סער, ישיב, אסי, קרן, מרוה, יתיר, יערית, עדה, אילון, דור, מני, ליעם, רוית, ירון, נועד, גילה, יבין, תבל, אילת, נירן, רעם, ארי, רודד, עירד, חי, שמיל, זהבי, נאוה, יוחאי, נוחי, ליבת, רפאל, יגל, איל, מגל, בר, איתם, אבידן, עשו, הילי, גילאי, חיים, רני, ליהיא, מתן, ערגה, בני, עילאי, לינוי, זהר, מתת, אילה, ליה, תיקי, ננו, רנן, אשל, אצילה, צמח, שילת, בנצי, נירו, אהוד, אנוש, רגב, אילן, שושי, ליהית, תמיר, עינן, חוי, דדי, מירן, מיקי, תימור, יפרח, ציבי, ליש, שי-לי, אלה, צילה, ינון, מאיר, שרון, מרום, ילון, מימי, שהם, ענב, רמה, יונה - כֻּלם השמידו ארים.
אימת הילדים: על גברים ובנות סֻדרו. תורם יבֹא - ידע מוח נבון - יִקרב הקבר. לזמן נער ירד ה', ירי שילח. הילד גמור, יְזֻמן. פג ישייך אל מרום. הרי מתים שרף, ערמת הרג התיר, שואה ליהודי עמי. לא יִראָה הלב לחש, רחש. האל תם. שבר הדת גומל איש מר, זועק ירא: "מה רב אָבדן, מות!"

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 33
  הכל שמות - זו לא חוכמה

  אבן עזרא כתב דברים עם משמעות ולא אוסף שמות

 2. 32
  פולינדרום ארוך יותר

  אני מכיר משהו שערך פילינדרום שכולל את כל התרי"ג מצוות,בעברית וכולל בתוכו 1,800 מילים (יותר מהפילינדרום הארוך בלועזית) הפולינדרום הוא שיר שכולל גם חרוזים וגם אקרוסטיכון. כל שורה בשיר מתייחסת למצווה אחרת בתריג מצוות (613 מצוות שיש בתורה) ובסדר לפי שסידר ספר החינוך. (זאת אומרת יש כאן שמירה על סדר + חרוזים +אקרוסטיכון)

 3. 31
  נלכלך כלכלן
 4. 30
  מנהיג גיהנם (כתיב חסר)
 5. 29
  אלך לכלא, הלך לכלה
 6. 28
  "אבי אל חי שמך, למה מלך משיח לא יבא"
 7. 27
  רק פושטק עלוב בולע קטשופ קר
  1. מתוק אחד!!
 8. 26
  "בגיהינום יש מדור מיוחד לפלינדרומים"

  לאחרי קריאת הדוגמאות המעיקות שבכתבה - ובראשם כמובן הדוגמא האחרונה - זה נשמע רעיון סביר בהחלט.

 9. 25
  סימפוניה מס' 47 של פראנץ יוזף האידן (גם הוא ארי - מצטער) נקראת "סימפוניית הפאלינדרום"

  בגלל הפרק השלישי (מינואט), שבו תפקידי כל הכלים הם פאלינדרומיים לחלוטין, כולל סימני הדינאמיקה (פורטה / פיאנו), וכך גם הטריו - חלקו האמצעי של המינואט שאחריו חוזר החלק הראשי.

 10. 24
  מה עם "ילד כותב בתוך דלי"?
 11. 23
  תוי פיפיות

  אני מאד אהבתי את ההעצה באתר "דורבנות" לביטוי "תוי פיופיות" לפלינדרום.
  הוא גם נשמע יפה, גם מתאר יפה את המונח, וגם פלינדרום בעצמו.

 12. 22
  מרשים ביותר ונוגע ללב !

  תודה

 13. 21
  ציקי ארד מסתמן ככתב הטוב בישראל.
 14. 20
  פלינדרום

  איך קוראים לטקסט שאפשר לקרוא מההתחלה לסוף ומן הסוף להתחלה?

 15. 19
  אישים מהשורה הראשונה

  ומה עלינו בשנייה?

 16. 18
  הפלינדרום הארוך בעולם

  נכתב ע"י הסופר הצרפתי ז'ורז' פרק, שהיה גאון מופרע, ב1969.
  ולמרות שחלקים ממנו הם קצת נונסנס, יש בו רצף עלילתי כלשהו. הוא לא סתם רשימה.
  הוא מונה 1247 מילים

 17. 17
  שתי דוגמאות ידועות

  פרשנו רעבתן שבדבש נתבער ונשרף קרא את זה מכל כיוון. בדוק גם את זה משני הכיוונים: דעו מאביכם כי לא בוש אבוש שוב אשוב אליכם כי בא מועד

 18. 16
  זה סוג של גאונות, עודף זמן פנוי והמון סבלנות.
  1. הפלינדרומים של אלוף הפלינדרום הישראלי צולעים במקצת. לא כן?

   לי העיסוק בחיבור פלינדרומים נראה מעט אווילי. הטקסטים מאולצים ואין ספק שהצורך שזה יינתן לקריאה מלפנים ומאחור מחייב אונס השפה וההגיון. על כגון זה נאמר בגרמנית.
   , reimt sich zwar nicht aber dichtet.

 19. 15
  Able was I, ere I saw Elba
 20. 14
  על סתם אהדתי יתד האמת סלע
 21. 13
  ממזרים הארץ. לקראת השקת האתר בתשלום עושים כתבות טובות....
 22. 12
  גנוב אמיתי
 23. 11
  שיר פלינדרום

  את השיר הבא כתבתי לפני כעשר שנים והוא אף נכלל בספר שירי השני ("סונטות, פואמות ושירי אהבה") כעין אתנחתא באמצעו תחת הכותרת "אטיוד":

  הרים כמהים יתכרבלו
  קומי רוצי הנהרה
  מבול שוב למד אדם
  ועוללו התם
  מנמס קלח זרזיפו
  גשם בשנית עד לא ידע
  טפטף
  פטפט
  עדי אל דעתי נשב
  מש גופי זר זחל
  קסם נם
  מתהולל
  ועומד אדם
  לבו שלו במהרה
  נהי צורים וקול ברכת
  ימי המכמירה

  1. זה מזכיר לי שלא השקיתי את הפילדנדרום האהוב שלי.
 24. 10
  מזכיר לי את נדיב אבידן ז"ל
 25. 9
  לא התרשמתי בכלל מהפילנדרום הארוך הזה. עדיף אחד באורך שורה שהוא גם יפה בלי קשר לזה שהוא פילנדרום. אחרת זה לא חוכמה.
 26. 8
  פלינדרום

  מעניין -- דוקא בפרשת כי תשא, שהיא פרשת השבוע וקורים אותה מחר, בפסוק השני יש פלינדרום -- "ונתנו" -- ויש על זה פירוש יפה מהדאון מוילנא -- כשנותנים צדקה,, זה לעולם חוזר.
  ולכן, יש על בפלינדרום הזה שני טעמי קריאה "קדמא" ו"אזלא" שבדרך כלל מופיעים על מילים נפרדות, רמז לזה שמה שמוציאים לצדקה חוזר לתורם.

 27. 7
  אהבתי את הכתבה
 28. 6
  הפוכופה

  ילד כותב מכתב לבתכם בתוך דלי:
  "די! מת לו דג גדול תמיד!"

 29. 5
  "מת קורט הרוק תם" - טעות. זהו אינו פולידרום
 30. 4
  "מת קורט הרוק תם" אינו פולינדרום
  1. הפלינדרום הוא 'מת קורט, רוק מת'
  2. אמור להיות "מת קורט, רוק תם".
  3. מת קורט הרוק תמ
 31. 3
  שני פלינדרומים עתיקים כשאלה ותשובה

  אבי אל חי שמך למה מלך משיח לא יבא
  דעו מאביכם כי לא בוש אבוש שוב אשוב אליכם כי בא מועד

  1. זה אכן פלינדרום נפלא, והוא של אבן עזרא.
  2. הדוגמאות המודרניות מאולצות ולא דומות לאלה של האבן-עזרא כמו מה שהוזכר כאן בתגובה, ועוד:

   "חום הרב שבאב שבר המוח".

   גם קוביית הקסם המודרנית שבכתבה מאולצת מאד לעומת זו של האבן עזרא.

   עם זאת, כל הכבוד לאלה שעוסקים כך בשפה. עברית היא בעיני השפה היפה ביותר בעולם (ושפתי הראשונה היא דווקא אנגלית).

 32. 2
  חמוד אך כא דומח
 33. 1
  הארים השמידו את עירד, אביב וליהיא???
  1. אל תתפוס במילה. הכוונה הובנה, וזה מצמרר.

   שמות הם שמות.
   אם אתה רוצה צידוק פואטי ל'עירד, אביב וליהיא', אולי תמצא אותו בזה ש:
   ילד הוא ילד. וזו דרך לקרב את הקורא אל הטקסט. אם ילדים בשם פאול וזופיה נרצחו, זה קצת יותר רחוק מהקורא הישראלי, לא?
   טקסט מדהים בעצמתו.

  2. מדובר בטקסט עתידני

   עוד כמה שנים עם ביבי, שלי, יאיר ונפתלי והוא יהיה אקטואלי.

  3. אתמול בדה וויס, אביב עקץ את ליהיא.