דו"ח: עלייה של 30% במספר התקריות האנטישמיות בעולם

על פי דו"ח האנטישמיות השנתי של מכון קנטור, מספר התקריות הגדול ביותר ארע בצרפת. מחבריו קושרים גם את העלייה בהתחזקות הימין הקיצוני באירופה

בשנת 2012 חלה עליה של 30% במספר האירועים האנטישמיים האלימים ברחבי העולם – כך עולה מדו"ח האנטישמיות השנתי של “מרכז קנטור” באוניברסיטת תל אביב, בניהולה של פרופ' דינה פורת, שפורסם הבוקר (ראשון). על פי הדו"ח, שיוצא מדי שנה לקראת יום הזיכרון לשואה, בשנה שעברה אירעו 686 תקריות אנטישמיות אלימות, לעומת 526 ב-2011. התקריות כוללות פגיעה פיזית בבני אדם או ברכוש וכן איום ישיר על חיי יהודים. המדינה בה אירעו הכי הרבה תקריות אנטישמיות היא צרפת.

בדו"ח מתועדות 273 תקיפות של יהודים, בהם תלמידים ובני נוער. כמו כן מתועדים מעשי השחתה בכמאה בתי כנסת, כ-60 מבנים של הקהילה היהודית, כולל בתי ספר,
וכ-90 בתי קברות, אנדרטאות ואתרי זיכרון - בייחוד בפולין, אך גם בהונגריה ובאיטליה. ב-163 מקרים הושחת רכוש פרטי של יהודים. מבין 373 מקרי ונדליזם עם רקע אנטישמי, ב-50 נעשה שימוש בנשק – חם או קר.

רוב האירועים המופיעים בדו"ח התרחשו במדינות בהן חיות קהילות יהודיות גדולות. בראש הרשימה נמצאת צרפת, בה תועדו 373 אירועים אנטישמיים - עלייה של כ-60% בהשוואה לשנת 2011. 315 יהודים הותקפו בשנה שעברה פיזית או מילולית בצרפת. לעומת 177 לפני שנתיים. כותבי הדו"ח מציינים כי מוחמד מראח, הרוצח שביצע את הפיגוע בבית הספר בטולוז, בו נרצחו ארבעה בני אדם, "הפך למודל לחיקוי עבור מבצעי גל של אירועים אלימים".

אחרי צרפת נמצאות ברשימת המדינות עם התקריות האנטישמיות הרבות ביותר ארה"ב (99), בריטניה (84), קנדה (74) ואוסטרליה (53). באוסטרליה מספר התקיפות הפיזיות, השחתת הרכוש וההצקות האישיות עלה ב-40% בהשוואה ל-2011. בין התקריות המוזכרות בדו"ח גם המקרה של מזכ"ל מועצת הארגונים היהודיים בגרמניה, שדיווח כי איימו להרוג את בתו הקטנה וגם מקרה בו דירתו של יהודי שהתגורר מעל בית כנסת בהולנד, נפרצה והוצתה.

את נתוני הדו"ח תולים מחבריו, בין היתר, בהתחזקות הפוליטית של הימין הקיצוני באירופה - “תוצאה של המשבר הכלכלי העולמי בשנים האחרונות, דאגה גוברת מאבטלה והצטמצמות השירותים הסוציאליים, וחוסר אמון גובר בממסד הפוליטי". במיוחד בולט הדבר בהונגריה ואוקראינה, שם על פי הדו"ח "ניכרה התאמה בין התחזקותו הפוליטית של הימין הקיצוני לבין רמה גבוהה של גילויים אנטישמיים, כולל מקרי אלימות וונדליזם”.

“2012 תיזכר כשנה שבה הנאציזם המדיני חזר לממשלות באירופה", אמר הבוקר ד"ר משה קנטור, נשיא הקונגרס היהודי האירופי, בעת הצגת הדו"ח באוניברסיטת תל אביב. "מפלגת יוביק בהונגריה, השחר הזהוב ביוון וסבובודה באוקראינה אינן מפלגות ימין קיצוני, אלה מפלגות ניאו-נאציות, אשר חצו את כל הקווים האדומים ביבשת בה קיווינו שלא להיתקל יותר לעולם בהצדעה במועל יד, בצלבי קרס ובדרישה להפליית יהודים", הוסיף. "מפלגות אלה ותומכיהן אינן מתקיימות רק בעולם המילים. אין זה צירוף מקרים שמספר ההתקפות האנטישמיות נמצא בעלייה, במקביל לגידול בצמיחת מפלגות אלה".

משה קנטור
משה קנטור נמרוד גליקמן

קנטור מיקד את הביקורת שלו בהונגריה. "אנו רואים שם את המגמות הגזעניות והאנטישמיות המדאיגות ביותר באירופה. כמעט ולא עובר שבוע ללא התקפה על קבוצות מיעוט, או הערות פוגעניות מצד פוליטיקאים ימניים קיצוניים וניאו-נאציים". בפנותו למנהיגי מדינות אירופה, הוסיף: "היום, ערב יום השואה, אין זה מתקבל על הדעת שיהודים לא יוכלו ללכת בחופשיות ובביטחון ברחובות בודפשט או אתונה. צעדות הלילה חזרו לרחובות, עם הלפידים וצלבי הקרס, בדיוק באותו המקום בו רק לפני כמה עשורים הושמדו מיליונים".

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 10
  40% של הצרפתים לא טועים
 2. 9
  רוב התקריות ברשימות לא התרחשו כלל או שהתרחשו על רקע אחר. למשל,

  עמותת "ערכים" מפרסמת בחוברת מידע שלה על אנטישמיות (בסוף החוברת) רשימה ארוכה של תקריות אנטישמיות בתוכן תאונות דרכים שהיו מעורבים בהם יהודים וערבים, ארועים פליליים (סגירת חשבונות בין עבריינים באזור המרכז). קורבנות חיילי מלחמות ישראל (כולל המלחמה ב-1956 שהייתה מבצע יזום ישראלי-צרפתי-בריטי) כולם קורבנות של אנטישמיות. גם חולים יהודים שנפטרו במהלך שהות בבתי חולים שכח העזר הרפואי שלהם ערבי נכללים ברשימות.

 3. 8
  התקריות האנטישמיות בישראל נגד הערבים, בעיקר בשטחים הכבושים, מעודדות ומעניקות לגיטימציה לאנטישמיות נגד היהודים ברחבי העולם !

  כשמציתים מסגד ומשחיתים כנסיות ומנזרים, ויורקים על כמרים, ועושים לינצ'ים בערבים בחוצות ירושלים ות"א , האם מצפה עם הסגולה כי האנטישמיות נגד היהודים בעולם לא תתעורר ? מוטב שנבדוק בתוכנו לפני שנתגולל על הגויים שמחקים את פורעי ה"תג מחיר" - חסידי "תורת המלך".

  1. איך הבנת שהיהודים עשו את זה?

   אולי זה ארגוני טרור כמו חמאס, אלקאידה, חיזבאללה ועוד, שחושבים שאם הם ישרפו/ישחיטו מסגד או מנזר זה ימשוך שנאה כלפי היהודים. לא אכפת להם שבסוף החקירה מוצאים שבעצם השכן שלהם עשה את זה.

 4. 7
  כל הדיווחים אודות אנטישמיות ב 2013 כמוהם כהכחשת שואה כי מי שמרגיש מאוים יכול לבא להתגורר בישראל ולא לבלבל לנו את המח

  שוב היהודים מתחילים לבלבל את המח ולהתבכיין. כל היהודים מצפון אפריקה שהחליטו לגור בצרפת יכולים לבא לגור באשדוד או בנתניה ולהרגיש בבית, לפי חק השבות...אז שיניחו לנו

  1. והם יעזבו את צרפת

   מדינה אחת המרכזיות באיחוד האירופי, מדינה יפה, מתורבתת ושקטה עם מיסים נמוכים יחסית לישראל. בשביל מה?
   כדי להיות "קרוב יותר לה'"? או כדי להיות עבד במדינה צבוע?
   עדיף לסבול ולחיות כמו בנ'אדם.

 5. 6
  אני לא מתפלא שיש אנטישמיות בצרפת יש לי שכנים שבאו משם והם האנשים הכי סוציומטים שנתקלתי בחיים
  1. הם בטח מרוקאים
 6. 5
  אם היה פה שר חוץ המכבד עצמו הוא היה מנתק היחסים עם הונגריה כבר מזמן
  1. למה רק עם ההונגרים ולא עם כל אירופה (70% אנטישמים, סקר של הסוכנות מ2007)

   למה לא עם כל העולם?

 7. 4
  לגבי אנטישמיות בגרמניה, לא צריך לדאוג מזה, הבעייה היא אנטישמיות ביוון - זה מאוד מדאיג.

  הגרמנים משלמים. הם עמדו במבחן והוכיחו שהם משלמים ואפשר גם לסמוך על מצב כלכלי איתן בגרמניה. לעומת זאת ביוון יש משבר כלכלי עמוק ואין שום סיכוי שהם יעבירו כספי שילומים ואפשר גם להניח שבזה הגרמנים לא יסייעו להם בכסף. אבל יכולים לעזור ליוונים בלקחת מהם חלק או אפילו את כל הארועים על חשבונם. זה עדיף לנו והגיע זמן שהאדון המכובד קנטור והגברת הנכבדה פורת יתחילו להזיז דברים ולא רק לשבת נעבעך ולספור ארועים ב-30 אלף שקל לחודש ע"ח משלמי המיסים וניצולי השואה שלא ראו את הכסף שלהם כי היהודים של מדינת היהודים גנבו אותו (ע"ע ועדת דורנר לבדיקת עושק ניצולי השואה).

 8. 3
  כל יהודי שנשאר / חזר לאירופה לאחר השואה דמו בראשו.

  ושייזכרו כל הצאצאים היהודיים שנוהרים לאירופה אחרי המרשרשים, שגם התבוללות ופסאודו-אסימילציה לא תעזרנה, בדיוק כמו שנוכחנו לדעת ב-1939.

 9. 2
  זה הזמן של ההסברה היהודית ישראלית להסביר לכל העולם שישראל היא מדינה שוחרת שלום, הומאנית והומנסטית, אשר בכלל לא מפלה אדם לפי גזעו וצבעו, ובטח שלא שולטת על שום עם אחר.
 10. 1
  בצרפת הנשיא אינו מתיחס כל תקרית של כתובת נאצה על מוסד יהודי ואצלנו "האזרח מספר אחת" רץ להתנצל בשם העם היהודי לדורתיו על כל כתובת שכתבו כמה פסיכים (ע"ע טובה זנגריה) גם אם מתברר בדיעבד שמדובר היה בפרובוקציה של ערבים.
  1. ומה עם "בצלם" ו-"שלום עכשיו", לא מזרזים את האנטישמיות ?!...

   בכל הפגנה בחו"ל, נגד יהודים וישראל, עומדים זה לצד זה, ערבים וישראלים מהשמאל, ומחרפים ומגדפים את ישראל, ואת צה"ל.
   תשאלו את ה-"עיתונאי" גדעון לוי, כמה קיטור נגד צה"ל, ה-"עיתונאי" הזה משחרר ברחבי העולם.
   אותו גדעון לוי, טוען שלהשמיץ את ישראל וצה"ל בחו"ל, זה "עוזר..." וזה "לטובת..." מדינת ישראל,
   פשוט אזרחי ישראל "לא מבינים..." את זה ...
   את זה, כבר שמענו מהמרגל ווענונו, בתחילת "דרכו..." שזה רק לטובת ישראל...
   כמו גם את טלי פחימה, זוכרים ?!
   זאת שהייתה נערתו של אחד המחבלים הערבים הכי בזויים,
   ואז גם היא כמו שאר השמאל הקיצוני, כאשר הפגינה נגד ישראל לצד הערבים, הסבירה לכולם שזה בעצם "לטובת ישראל...",
   ואחר כך, היא התאסלמה, ועברה לגור בקרב חבריה מוסלמים !!!
   איך זה, שאנחנו רוב אזרחי ישראל, פשוט לא מבינים עד כמה זה "סוב וחשוב" שיש שמאלנים שמשמיצים את ישראל וצה"ל בחו"ל ???!!!...