אהרונוביץ אסר על קיום פסטיבל תיאטרון לילדים במזרח ירושלים

במשרד לביטחון פנים טענו כי הפסטיבל מתקיים בחסות הרשות הפלסטינית ובניגוד לחוק. מארגני האירוע מכחישים את הטענה

השר לביטחון פנים, יצחק אהרונוביץ, אסר על קיומו של פסטיבל של הצגות תיאטרון לילדים באל חכוואתי, התיאטרון הלאומי הפלסטיני, במזרח ירושלים. בהוראת השר מיום שישי שעבר נסגר התיאטרון לשמונה ימים, החל מערב הפתיחה – יום שבת בערב. בצו הסגירה, שעליו חתום השר, כתוב שאסור לקיים את הפסטיבל לילדים בכל מקום שהוא בתחומי מדינת ישראל. לפי הנטען בצו, הפסטיבל נעשה "מטעם ו\או בחסות הרשות הפלסטינית", והדבר סותר לטענת המשרד לביטחון פנים את חוק יישום הסכם הביניים בדבר הגדה המערבית ורצועת עזה (הגבלת פעילות) תשנ"ה 1994.

זו השנה ה-19 שאל חכוואתי יוזם פסטיבל תיאטרון לילדים. ההכנות החלו לפני כארבעה חודשים והתוכנייה פורסמה ברבים בשבועיים האחרונים. רוב ההצגות – בהן של תיאטרוני בובות - מועלות על ידי להקות של פלסטינים אזרחי ישראל. להקות תיאטרון מנורווגיה, צרפת וטורקיה גם הן היו אמורות להופיע. קרן התרבות הפלסטינית, שנתמכת על ידי הנציגות הנורווגית ברמאללה, תרמה לפסטיבל. תורמים אחרים לפעילויות תיאטרון הם חברות פרטיות פלסטיניות ועמותה פלסטינית לא ממשלתית.

ביום חמישי שעבר זומן מנכ"ל התיאטרון, מוחמד חלאייקה, לתשאול בשב"כ במשטרת ירושלים. חלאייקה סיפר ל"הארץ" שכבר בשיחה זו הוא הכחיש את הטענות שהרשות עומדת מאחורי הפסטיבל. בתשובה לטענה שהרשות מממנת את האירוע אמר חלאייקה, לדבריו, לנציג השב"כ, ש"לרשות אין אפילו כסף לשלם לשכירים שלה". לדברי חאלייקה, לא הוצגו בפניו כל ראיות לטענות.

יצחק אהרונוביץ, השר לביטחון פנים. טוען שמדובר בתיאטרון פלסטיני שירן גרנות

דוברת המשרד לביטחון פנים לא ענתה לשאלת "הארץ" האם ניתנו למנהלים אסמכתאות המוכיחות את הנטען. היא ציטטה מהחוק האמור ש: "הרשות הפלסטינית (וכל אדם הפועל מטעמה או בחסותה או המשתמש בשמה) לא תפעל ולא תפעיל נציגות, ולא תקיים אספה או פעילות בתחומי מדינת ישראל, אלא אם כן ניתן לכך היתר מאת הממשלה או מי שהיא הסמיכה לכך... השר לביטחון הפנים רשאי בצו, למנוע קיום אסיפה או פעילות, ככל שלא הותרו לפי החוק".

התיאטרון הלאומי הוקם כמוסד ללא מטרות רווח בשנת 1984, בבניין בית קולנוע נוזהה. המקימים היו חברי קבוצת התיאטרון "אל חכוואתי", שהחלה לפעול בסוף שנות השבעים. בשנות השבעים והשמונים מזרח ירושלים היתה עדיין הבירה התרבותית של הציבור הפלסטיני בגדה וברצועת עזה, שנהנה אז מהזכות לחופש התנועה. למרות הניתוק משאר האוכלוסייה הפלסטינית, בתיאטרון מועלות באופן סדיר הצגות, מוקרנים סרטים וניתנים קונצרטים.

לפי נתוני האגודה לזכויות האזרח, בירושלים המזרחית מתגוררים 360 אלף פלסטינים. 78% מהם חיים מתחת לקו העוני. 84% מהילדים הפלסטינים חיים מתחת לקו העוני. מנהלי התיאטרון התכוונו להציע שבוע פעילויות תרבות לילדים שסובלים ממחסור חמור במרחב למשחק ובהזדמנויות העשרה תרבותית.

פפה אללו ממרצ, מחזיק תיק התרבות בעיריית ירושלים, אמר ל"הארץ" שהוא יודע עד כמה קשה לגורם עירוני לבצע פעולה תרבותית במזרח ירושלים, לכן הסגירה היא מכה קשה במיוחד ובלתי צודקת.

מהמשרד לביטחון פנים נמסר כי "המשרד לביטחון פנים אינו מתנגד לפעילויות אמנותיות ותרבותיות לילדי מזרח ירושלים, ככל שהן מתקיימות בהתאם לחוק".
 

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 23
  איפה אנחנו חיים?

  מה זה אומר שאנחנו סוגרים תאטרון ילדים מפחד העובדה שהוא ממומן על ידי הרשות הפלסטינית? ומה זה אומר שאין לנו אפילו ראיה מוצקה אחת שזה נכון? האם אנחנו מפחדים מהילדים הפלסטינים? האם אנחנו חושבים שאם נכניס את הראש מתחת לשמיכה עמוק עמוק אז הם יעלמו? מה זה המדיניות ההרסנית הזאת? לאן בדיוק היא הולכת?

 2. 22
  חשוב שהפסטיבל הזה יתקיים!

  איך אפשר להיות כלכך אטום ורשע? אסור לתת לזה לעבור

 3. 21
  מה, וזה אפילו לא תיאטרון המחנך לשהידיות?
 4. 20
  איזה גרועים אנחנו. כל כך גרועים.
 5. 19
  אין שירים

  יש טקסט של שילר- לא זוכרת את כולו רק את הסוף: UND BOZE MENSCEN HABEN KEINE LIEDER. בתרגום לעיברית לאנשים גסי לב אין שירים - כנראה שגם לא תיאטרון בובות!

 6. 18
  תפסיקו כבר עם האטימות...
 7. 17
  זה לא האפרטהייד, זו הציונות
 8. 16
  אהרונוביץ הזה הוא איש עילג, טיפש, נבער, גס רוח, חסר תרבות, רדוד, חסר כל כישרון

  בלי חזון, עלוב,אטום, ירוד וחסר כל חשיבות. אדם ריק מתוכן שהולך לישון בעליבותו וקם כל בוקר בעליבותו ומנסה רק לראות איך יוכל לפצות על הריק הנפשי העצום המקנן בו. אני מרחם עליך, אהרונוביץ, כי בתוך תוכך אתה יודע שאתה אפס מאופס

 9. 15
  שהאידיוט הזה אהרונוביץ יתעסק בביטחון הפנים - למשל בשכונות הדרום בתל אביב - ולא בעוולות מרושעות
 10. 14
  איזה יאוש
 11. 13
  מעתה אמור אהרונוביזם, לא ז'דנוביזם.

  לאט לאט, איסור אחר איסור, תקנה אחר תקנה, חוק קטנשיק אחר חוק קטנשיק - והופה, גרמניה 1938.
  במילים אחרות, רשעות, טמטום, ובעיקר אטימות אופקים, אינן שייכות לקבוצות אוכלוסייה מסויימות, כמו שהרבה ישראלים אוהבים לחשוב, למשל על הגרמנים, אלא לכל קבוצת הולכי על שתייים, אם רק נותנים לה את האפשרות להתפרע כאוות נפשה המעוותת.

  העם אידיוט, ולראייה: המנהיגים שלו

 12. 12
  המוסר היהודי הליברמני במיטבו. יפה לך אהרונוביץ
 13. 11
  מה ציפיתם מהצאר לבטחון פנים מהמפלגה הפרוטו פשיסטית?

  והבוס שלו צאר החוץ בהמתנה? אהרונוביץ לא מתפקד בשום צורה - התקפות של כנופיות הפורעים לא מפסיקות, אין בטחון לציבור. איש איש ייעשה בעיניו...

 14. 10
  בוז!
 15. 9
  ביום הזה אני מתבייש להכריז על היותי ישראלי ויהודי
 16. 8
  ואיך זה ישמע בעולם? מביש

  להקות מחו״ל יחזרו הביתה. איזו חוויה הם יביאו הביתה? מה הם יספרו?

  1. זו הבעיה שלך?!

   ואיך זה מרגיש לילדים? ולאומנים? ולהורים שלהם? ולי? זה לא חשוב? לא יודעת כבר על מה לבכות קודם!

 17. 7
  גרמניה זה כאן
 18. 6
  אהרונוביץ - הביתה!
 19. 5
  תיאטרון ילדים זה מסוכן לבטחון
 20. 4
  מממשל מטומטם

  מי שם את אהרונוביץ מאין החוצפה? הוא מגחך את עצמו. סהכ פסטיבל ילדים מתי נפסיק להתעמר באנשים האלו הם לא בני אדם? מתי נצליח לשים עצמנו במקומם כאשר היינו בגולה האם ממש התחרפנו? זה הול ונהיה יותר ויותר נורא אנחנו העתק של המנוולים שהתעמרו בנו עבד כי ימלול אהרונוביץ מה אנחנו מעוללים. די... אי אפשר להיות יהודי ציוני ולחיות בארץ הזו ולראות את ההתעמרות הזו מה אנחנו רואים כשמסתכלים בראי?-קלגסים אחוזי פחד לא רוצה שילדי וכדי יחיו במדינה כזו אכזרית

 21. 3
  במזרח ירושלים אין "פלשתינים" אל רק ערבים ישראלים.

  ואם הם "פלשתינים" שיעברו לגור ב"מדינת פלשתין".

  1. התייחסות עניינית לעילא! אידיוט.
  2. במערב ירושלים אין כמעט בני אדם, רק גזענו-חלאות.
 22. 2
  אין גבול לטמטום.
  1. כל מי שיספר ויפיץ את פשעי הציונים ברחבי תבל מביא גאולה לעולם ותבוא עליו הברכה.
 23. 1
  האפרטהייד אשם...
  1. סר המשטרע, יבכה גזענוביץ החלאה קרא לערבים "ערבושים" אז אני קורא לחלאה יהודון.
  2. זה האיש שלא יודע מימינו ומשמאלו ו"עשה טובה לחבר" כדי להכשיל את חוק האווזים.