בנט הכריז על "מהפכת הכשרות": הגברת השקיפות, וחיזוק השליטה של הרבנות

הצעדים החדשים נועדו להסדרת שירותי הדת מחד וחיזוק המונופול של הרבנות הראשית מאידך. על הפרק: דרגות כשרות וניתוק התלות בין בית עסק למשגיח

יותר מ-20 שנה לאחר שמבקר המדינה יצא נגד התלות הפסולה שבין משגיחי הכשרות ובעלי העסקים - מכריזים הרבנות הראשית לישראל והמשרד לשירותי דת על רפורמה. לפי תוכנית שהוצגה היום, יועסקו אלפי משגיחי הכשרות ברחבי הארץ על ידי חברה כלכלית וזאת במטרה להגביר את עצמאותם מול בעלי העסקים העומדים להשגחה.

שורה של צעדים נוספים שהוכרזו הבוקר במסיבת עיתונאים על ידי הרב הראשי לישראל דוד לאו, השר נפתלי בנט וסגנו, ח"כ אלי בן־דהן – נועדו להגביר את השקיפות והאחידות במערך הכשרות, ובד בבד, כמו צעדים נוספים שנקטו בנט ובן-דהן בשנה החולפת, לחזק את מעמד הרבנות הראשית לישראל מול יוזמות פרטיות, במקרה הזה בד"צים חרדיים ויוזמות כשרות פרטיות המבקשות להתנער מהרבנות. "אנחנו באים להעצים את הרבנות הראשית, לחזק אותה", אמר סגן השר בן־דהן.

על פי התוכנית, שלדברי בן-דהן תגובה בשבועות הקרובים גם בחקיקה, כל מועצה דתית תקבע שלוש רמות כשרות לבתי עסק העומדים תחת פיקוח: כשר, כשר מהדרין וכשר למהדרין מן המהדרין. על פי הצעתו של הרב הראשי לאו, כל רמת כשרות תסומן במגיני דוד – ממגן דוד אחד עד שלושה לכשרות המהודרת ביותר. כמו כן, יוסדרו יחסי עבודה בין המשגיח לבעל העסק, ייקבעו תעריפים אחידים לשעת השגחה ויינתנו למשגיחים תנאים סוציאליים ותלוש משכורת. החברה הכלכלית תהיה אחראית לטפל בתלונות על המשגיחים והיא זו שתנהל את הקשר מול בעל העסק.

לאחרונה הכריז המשרד לשירותי דת על "משטרת הכשרות", או במלים אחרות – הענקת סמכויות נוספות ליחידה לאיסור הונאה בכשרות, כדי שתיאבק בתופעת הכשרות הפרטית. הצעדים שהוכרזו היום נועדו לבצר עוד את שליטת הרבנות בכשרות, בצעדים נוספים. בן-דהן אמר, כי בשנה האחרונה הוא בחן שורה של הצעות ובהן הפיכת הרבנות לגורם רגולטורי על גופי הכשרות הפרטיים. בן־דהן פסל את הרעיון הזה, והעדיף דווקא לחזק את הרבנות. במסיבת העיתונאים תקף בן-דהן את העסקים המשתמשים בכשרות הפרטית ואמר: "זה טרנד קטנטן הייתי אומר, זרזיף, שמנסים לעשות איזושהי כשרות אלטרנטיבית. הכשרות לא יכולה לבוא במקום הכשרות של הרבנות הראשית".

בנט ציין, כי לפני כשנה הוא ובן-דהן הציגו במסיבת עיתונאים בלשכתו את "מהפכת שירותי הדת", והזכיר את חוק פתיחת אזורי הרישום לנישואין שעבר בכנסת בקריאה שלישית. "הבטחנו וקיימנו", אמר בנט, "הבוקר אנחנו יוצאים לדרך למהפכה הבאה". בנט לא ציין, עם זאת, חלק נוסף שהובטח במסיבת העיתונאים לפני שנה – והוא איחוד עשרות מועצות דתיות ברחבי הארץ, רפורמה שעדיין ממתינה למימוש.

הרב לאו התייחס במסיבת העיתונאים להחלטה שקיבל לאחרונה, לאפשר לנשים לשמש כמשגיחות כשרות. לדבריו, "מועצת הרבנות הראשית דנה בנושא הזה ובעקבות כך הוריתי, וקיבלתי על כך, מתנועת 'אמונה' שהגישה בזמנו בג"ץ, מכתב שאומר 'חבל שלא היית כאן שנה קודם ואז היינו מייתרים את הבג"ץ'. אמרתי להן במפורש, שיש מקור בהלכה שנשים יכולות להיות משגיחות כשרות, אין מניעה. בא בג"ץ ואמר בהקשר אחר שאם רב רוצה לפסוק כשיטה אחת של הפוסקים (האוסרת משגיחות כשרות; י"א), זכותו לעשות זאת. אבל אם אתה שואל לדעתי, בהחלט משגיחות יכולות לתפקד. בואו נזכור שהמשגיחה היא השליח של הרב. הרב הוא בעצם זה שכשאתה רואה את שמו מתנוסס על התעודה אתה סומך על הכשרות שהרב נותן. אם הרב נותן את אמונו בגברת הזו, לאחר שעברה מבחן ברבנות הראשית והוסמכה ויש מבחנים למשגיחי כשרות, אז אני חושב שאתה סומך על הרב והמשגיחה".

ארגון רבני צהר בירך על היוזמה כ"רפורמה חשובה שתגביר את השקיפות במערך הכשרות ותאפשר ליותר יהודים שחפצים בכך לשמור כשרות. כולנו תקווה שמימושה יתבצע בקרוב". תנועת נאמני תורה ועבודה בירכה אף היא, והביעה תקווה כי "הדבר יוביל לשינוי יסודי במבנה מערך הכשרות מול הבד"צים הפועלים כיום כעסקים פרטיים לחלוטין וללא פיקוח, אל עבר יצירת תאגידים ללא כוונות רווח. וכן, להמשך שינוי מערך שירותי הדת בישראל, בצורה דמוקרטית והוגנת, ובהתאם למודל הקהילתי".

הרב אהרון ליבוביץ', יוזם פרויקט 'נאמני כשרות בקהילה' של תנועת 'ירושלמים', אמנם בירך על מה שכינה "תיקון העיוותים הקשים" במערך הכשרות, אבל הוסיף: "לצערנו, הפתרונות המוצעים כאן הם קוסמטיים בלבד. הם לא פותרים את בעיית העריצות של גוף יחיד, הרבנות הראשית, שהיא המשגיחה הבלעדית. אין פתרון לדרישות המופרזות של הרבנות, כמו ההכרח להשתמש רק ב'ירק גוש קטיף'. וכמובן שעלויות הכשרות לא יירדו בעקבות מה שמכונה רפורמה. דירוג כוכבי הכשרות לא מחדש דבר, ואף להפך, כאשר בנוסף לכשרות רגילה וכשרות מחמירה, תתווסף כשרות מחמירה ביותר. הבעיה האמיתית במערך הכשרות בישראל היא המונופול של הרבנות הראשית, ועד שהשוק לא ייפתח לתחרות, המערכת תישאר מסואבת ולא אמינה. יש כאן פתרון יפה לבעיה הלא נכונה. אנחנו מצרים על קריאות משרד הדתות והרבנות להלחם בכשרויות האלטרנטיביות, ומבטיחים להמשיך להרחיב את הפעילות שלנו כדי להביא כשרות אמינה, שקופה והגונה".

מעמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון נמסר: "לא מהפכה יש כאן, אלא נסיגה לאחור. במקום שהמדינה תפסיק לעסוק בעצמה בהשגחת כשרות ותהפוך לרגולטור היא מתכוונת להעסיק בעצמה עשרות אלפי משגיחי כשרות. במקום שהמדינה תבטל את המונופול של הרבנות הראשית על הכשרות, שכל כך משניא את היהדות על הציבור, היא מחזקת אותו. במקום שהמדינה תעודד שוק כשרות חופשי, כולל כשרות חילונית, רפורמית וקונסרבטיבית, שיאפשר לכל אחד לאכול כשר על פי אמונתו, היא תומכת בקנאות".

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 20
  אסור לתת לחוק שכזה לעבור

  בנט, בד"כ אני מחזיק ממך, אבל הפעם באמת יצאת פופוליסט.
  זאת לא מהפכה. תפסיק להיות שפן של הרבנים, ונסה לצמצם אם לא לבטל
  את מוסד הרבנות, במקום לנפח אותה.

 2. 19
  בנט גם הכריז על הקמת קרן לייזום תעסוקה. מה עשה בנדון ?
 3. 18
  לכשרות אמיתית לא צריך לשלם!!!
 4. 17
  ובעיקר לגדוע את כשרות הבד"ץ של העדה החרדית בירושלים

  הם נגד עצם קיומנו ואני נ אלצים לממן אותם. נסו למשל לקנות מלח או סוכר ללא חותמת שלהם. אפשר למצוא עם מתעקשים אך זה קשה ונדיר.
  זה נכון גם להמן מוצרים אחרים. כל היצרנים נכנעים להם ואנו משלמים

 5. 16
  חברה כלכלית?שם כיסוי למתן רשיון למקורבים "להדפיס כסף" ולסדר ג'ובים.

  מי יקים את החברה? מי יהיו בעלי המניות? מי יחליט למי יינתן הזכיון? בנט מכין את הקרקע לסדרה של גידולים פראיים של פרוטקציוניזם ושחיתות.

  1. בנט תמך בלפיד בהקמת חברה לדיור ציבורי עבור אורי שני ובתמורה לפיד תומך בהקמת חברה כלכלית לשיפור מצבו הכלכלי של בנט.....
 6. 15
  למה שהמיסים שלי יתבזבזו על הטמטום הזה?
 7. 14
  "חברה כלכלית" זה חברת קבלן?
 8. 13
  לבטל את המונופול של הרבנות על הכשרות, ולפתוח את הענף לתחרות

  הרבנות זה עול כבד על העסקים.
  צריך לאפשר לבדצ"ים השונים לתת תעודות כשרות, ולבטל את המונופול של הרבנות.
  הציבור ירכוש מוצרים לפי שיקול דעתו, ולפי הכשרות שמתאימה לו. כפיית הרבנות על הציבור היא עבירה חמורה מאוד.

 9. 12
  צודקת העמותה לחופש דת ושוויון. שוק כשרות חופשי יביא להוזלה ניכרת

  - אבל כפיית הכשרות היא רק גרגר קטן בהר הכפייה הדתית. הגיע הזמן שהקב"ה ייתעסק באמונה מרצון וייפסיק לבדוק את הסדינים של כל זוג נשוי לאחר ליל הכלולות.

 10. 11
  כבר שנים, לא נכנס למסעדות כשרות. נקודה.
 11. 10
  משטרת הכשרות תערוך חיפושים אחר חמץ בפסח ותעצור חשודים?
 12. 9
  מושבו של הרב הראשי,ומרכז רוחני.

  אם משרדו של הרב הראשי הייה בהר הבית .זה יתן להר הבית מעמד רלבנטי. כי למוסלמים אין היסטוריה אמיתית בהר הבית. והקרבת קורבנות תהייה רגרסיה ליהדות.

 13. 8
  להפריד את הדת מהמדינה

  כל הטיפול הקוסמטי לא יביא לפתרון הבעיה
  הסאוב ברבנות ובשלוחתיה לא תשתנה
  מחירי המוצרים ימשיכו לעלות ולממן את הבירוקרטיה הדתית על חשבון האדם העובד
  מזמן זה גוף שמשרת רק את עצמו ואת מקורביו
  השר בנט יודע זאת, אבל מכוון שזה ציבור בוחריו, הוא מעדיף להקריב אותנו למולך

 14. 7
  מעבר לביקורת הנכונה על הצורך לחסל את המונופול של הרקבנות הראשית,

  ויצירת אלפי משרות לבטלני הדת, זה נראה כמו חיסול ממוקד לחזירי בג"ץ בית-יוסף. כל הכבוד ותמשיכו כך.

 15. 6
  כשרות אחת נורמלית לכולם ולהעיף את כל הקקצים /בדצים = מחלבות כסף
 16. 5
  נמאס לפרנס את כל המשגיחים הפסיקו להשגיח על כל מה שאנו בולעים

  כל פרור שנכנס לפה אנו משלמים לפחות 12 אחוז . למה יש רק בשר מוכשר בסופרים לפני קום המדינה היו כאן כמה כמה שומרי כשרות לפניכם
  מספיק היה שהשחיטה הייתה כשרה וכל אחד יכול היה להכשירו
  בביתו אם רצה. הפסיקו לחלוב אותנו מוותרים על המהפכות שלכם

 17. 4
  קבעו מליון דרגות כשרות למה אני כחילונית צריכה לממן את הפירמידה הזו
  1. זה כנראה בא במקום הכספים שלפיד "עצר" עבור,יעני, הקפאות בנייה בהתנחבלויות, וכעת זה יעבור לאח שלו בשם דרגות כשרות נוספות
 18. 3
  ב"ה כשרות !


  עד כעת הייתה חולם שאתה אוכל כשר !

  1. למה אתה חושב שמשהו ישתנה ? ובכלל, למה צריך כשרות מטעם המדינה? גם את זה אפשר וצריך להפריט!!
 19. 2
  מעצימים ומחזקים את הגוף הארכאי והמתעמר בנו - הרבנות הראשית

  במקום לפעול לניתוק של דת ממדינה ולשבירת המונופול של הרבנות הראשית על יהדות, הלכה ושאר הקשקושים לאנשים מאמינים

 20. 1
  בנט הוא בסך הכל

  עוד דוס פרימטיבי

  1. רגע, רגע, הוא שר הדתות או שר החוץ???