ארגון "תגלית" צפוי לאסור על משתתפיו להגיע להלוויות צבאיות

הארגון נדרש לנושא בעקבות נוכחות של משתתפים ומדריכים בהלוויית חייל שהגיע לארץ במסגרת התוכנית, דבר שגרם לביקורת ותמיהה בארה"ב ובארץ

ארגון "תגלית", המביא מדי שנה עשרות אלפי צעירים יהודים לסיורים בישראל, שוקל לאסור על משתתפי הסיורים להשתתף בלוויות צבאיות. זאת, בעקבות נפילתו של בוגר התוכנית מקס שטיינברג בלחימה בעזה ונוכחותם של כמה מהמשתתפים בהלוויה שנערכה בהר הרצל.

הארגון נדרש לנושא בעקבות בקשות של משתתפים ומדריכים להגיע ללוויית שטיינברג, שהתנדב לשרת בגולני לאחר שביקר בישראל לראשונה במסגרת "תגלית". בשבוע שעבר הצטרפו עשרות מצעירי "תגלית" שסיירו בהר הרצל להלוויית חלל אחר, עמית יאורי. "הם התנהגו בצורה מכובדת", אמר אחד מקרובי המשפחה, "אבל זה היה מוזר למדי. הם עמדו מאחורה עם כובעי מצחייה וקצין שהיה איתם הסביר להם על הטקס באנגלית. הם לא הפריעו, אבל לא ברור מה בדיוק הם עשו שם".

שטיינברג בסיור "תגלית" ב-2010AP

מנכ"ל "תגלית", גידי מארק, אמר כי לא ידע שמשתתפי התוכנית נכחו בלוויה צבאית. לדבריו, בימים האחרונים הונחו מדריכי הקבוצות שלא להצטרף להלוויות הנערכות בהר הרצל, ושהחלטה דומה התקבלה גם בעניין הלווייתו של שטיינברג. "זה נושא חדש, ולכן לא היתה לנו מדיניות קודמת", הסביר מארק. "הכיוון הוא לאסור, מכיוון שההשתתפות מחייבת הבנת ההקשר של מה שקורה כאן, והם באים לביקור ראשון, כך שאין להם את ההבנה הזאת".

בעקבות נפילת שטיינברג, מתחו כמה כלי תקשורת בארה"ב ביקורת על הארגון, בטענה כי הוא מבצע במשתתפי הסיורים "שטיפת מוח". התוכנית פועלת בשיתוף פעולה הדוק עם צה"ל, שאלפים מחייליו משתתפים בסיורים מדי שנה במטרה ליצור קשרים אישיים עם בני גילם מהתפוצות, וכך לקרב אותם להוויה הישראלית.

 

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 36
  ההסברה הישרעלית = שטיפת מוח

  ע"י פרסומים כוזבים וצנזורה מנסה ישרעל להפחיד את יהודי התפוצות, אך האמת היא שישרעל היא מדינת אפרטהייד תיאוקרטית

  1. האמת היא שקוראים לך מוחמד או עבדול
 2. 35
  כל הכבוד למשתתפי תגלית שהראו איכפתיות ובאו ללוויה. טיפשים המארגנים שלה

  מה הם צריכים להבין ולא הבינו? שחבר שלהם נהרג? חוששים שלא ירצו לבוא הנה. זה הכל.

 3. 34
  “טוב למות בעד ארצנו” -תראו איזה הלויה נסדר בעבורכם!

  "מבצע במשתתפי הסיורים "שטיפת מוח"."

  כמובן- הפרוגרמה הציונית
  “טוב למות בעד ארצנו”
  תראו איזה הלויה נסדר בעבורכם!

 4. 33
  האמריקאים אוהבים לגדל ילדים בבועה אוטופית שבה מלחמות זה בסרטים

  והם בטח לא רוצים שיתחילו להעריץ חיילים גיבורי מלחמה וירצו להיות כמוהם.
  התוכנית אומנם מראה את הצד הישראלי אבל היא ממש לא פשיסטית.

 5. 32
  לא מספרים להם שם, שגם מתים פה - לא רק ארץ זבת חלב...

  מצד שני לשם הם צריכים להגיע - המחיר חשוב מאוד ולא בדולרים...

 6. 31
  רוב רובם באים בשביל הכיף ומשמשים כמצגת
 7. 30
  השתתפותם חיונית

  השתתפותם חיונית לטובת הכרת הארץ והזדהות עם חיילי צהל והקרבת חייהם. לרוב, אופן ההכרות שלהם עם הצבא ושכול היא תיאורטית. אין פסול כאשר יהודי מהתפוצות מכבד בכל ליבי ונפשו את החייל שמובא למנוחות. הטענה של כובע מצחיה היא תמוהה מאחר וכיסוי לראד תקפה עפ"י היהדות ומדובר בזלזול ציני במשתתפים. תודה למדריכי התגלית שהספיקו להראות את החיים והקרבת החיים במדינת ישראל.

 8. 29
  Someone is afraid

  that after attending thsee funerals, they will loose their appetite to make ALIAH and/or join IDF

 9. 28
  To see a funeral? much better to take them to a tour in Shoken St.

  So they can learn how bad this country in and how it is better instead of fighting for it, to call yourself an artisit and demonstrate against it in Kikar Habima while rockets are being intercepted by the IDF over TLV

 10. 27
  לוויה זו לא הצגה

  ככה''נ מארגני תגלית מגלים אחריות ואינם מעוניינים שהלוויות יהיו יעד תיירותי. זו לא הצגה. לכן הוסיפו את התיאור התמוהה על כך שהם עמדו בקבוצה עם כובעי מצחייה ו''מדריך'' (קצין שהסביר את מהלך העניינים).

 11. 26
  הרבה יותר זול לממן מתנדבים נוצרים מדרום לבנון שישרתו בצהל מאשר מתנדבים

  מאמריקה.

 12. 25
  תגלית- זכות מולדת( בשורוק)birth-right

  לא ידעתי ממה השם באנגלית עד שקראתי את ספרו של יוסי ביילין מ1999,יוזם התכנית ושם הופיע הבטוי זכות מולדת. אז ליהודים בחו''ל שנטען שגלו לפני 2000 או 2500ש.יש זכות מלידה לבוא הנה בתקוה שחלק מהם יהגרו לישראל. אבל לפלסטינים מחוץ לפלסטינה-א''י הכבושה כולה בידי ישראל שעזבו גורשו מ1947 ואילך אין זכות כזאת. אז מה אתפ מתפלאים על הביקורת כלפי ישראל?בינתים את חלק ה ממון הלא ממשלתי-הרוב בא מהימנים שעושים את הונם מעסקי הימורים וכמו שמגיבים אחרים כותבים : שטיפת מוח לאומנית. אבל יש גם תכנית birth-right,unplugged בלתי תלויה ולהשומע ינעםע''י יהודים המתנגדים לימין היהודי.

 13. 24
  מה זה השטויות האלה? "כלי תקשורת בארה"ב מתחו ביקורת"? מה זה עניינם?
 14. 23
  What's wrong with paying respect to a fallen soldier??I do not

  UNDERSTAND that new policy of BIRTHRIGHT

 15. 22
  0מול: ליהודי אסור להשתתף בהלוויה של יהודי אחר.

  כי חס וחלילה הקשר בין יהדות התפוצות עם ארץ ישראל יתחזק.

 16. 21
  מדובר בילדי ישראלים יורדים שבס"כ באים לטיול חינם לישראל ע"ח המדינה
 17. 20
  אין מה לגייס חיילים בודדים לצה"ל....אך הצעירים מחפשים הרפתקאות
 18. 19
  המממנים חוששים שהזהות היהודית תיקלט יותר מדי טוב - כלומר:

  ירצו להתגייס לצה"ל. צריך לבדוק מי המממנים ולהוציאם מן הפרויקט. מדינת ישראל יכולה בעצמה לממן זאת.
  כבר שמענו מיוסי שריד שבהיותו שר חינוך משרד החינוך מימנו למעלה מ-75 אחוז מפרויקט "קרב" ואילו הציבור חשב ש"קרב " עצמו מממן הכול.
  כנראה שגם פה מדובר במין עניין כזה.

 19. 18
  אם הכותרת הזאת נכונה צריך לפטר את הנהלת תגלית מיד!
 20. 17
  ילדי השמנת של אמריקה הקטנה
 21. 16
  מה הם עושים שם? אולי הם מזדהים?! אולי בעצם מפחדים שהצעירים מתגלית,

  יפקחו את העיניים ויבינו.. איפה סיבנו אותם והשתמשו בהם? אולי תגלית לא רוצים את הדיון על האינטרסים הכלכליים והפוליטיים של המפעל התמוהה הזה שלהם.. שתופס אלפיי צעירים יהודים ו"מסביר" להם את הבלה בלה בלה שהוא רוצה שהם ישמעו..

  אני מכירה אישית ובקשר עם עשרות צעירים מתגלית... קשר יום יומי, והנושא הזה מ ס ר י ח ונצלני, לא רק ביחס לאותם רבבות צעירים, אלא גם ביחס לאופן שבו רואים את ישראל מבחוץ..
  עוד סיבה להתבייש במדינה היהודית... ושוב אומר - כל עוד ישראל היא מדינה יהודית, היא איננה דמוקרטית. שם קבור הכלב. וגם המון צעירי תגלית מסכימים על כך, אחרי תקופה מסוימת בארצנו..

 22. 15
  לא ברור מה הם עושים שם??? למי לא ברור???
  1. אם הבנתי נכון

   אם הבנתי נכון חלק מהבעיתיות היא העובדה שהם עמדו בהלוויה עם מדריך שהסביר מה שקורה. הלוויה צבאית היא לא עוד אבן דרך בטיול.

 23. 14
  שיגיעו ללויות ויראו שחלק נכבד מעם ישראל מעוניין במתים כי הם קדושים
 24. 13
  דווקא טוב. מפתים אותם לעלות, שייראו מה המחיר שמשלמים עבור הכיבוש
 25. 12
  הו כמה הזוי

  הצעירים יבינו שישראל אינה גן עדן ויש פה גם מלחמות ויש בהן הרוגים ואולי ישקלו פעמיים אם ״לעשות עלייה״. זהו החשש של מי שאוסר עליהם להשתתף בהלוויות. נכון, עדיף לקחת אותם רק לים ולפסטיבלים.

 26. 11
  ממה חוששים, שמא יתחשק לצעירים מ"תגלית" ליהרג במבצע צבאי כמו חברם?

  להבנתי במבצע "צוק איתן" מתחוללת תופעה חדשה. בעקבות קריאה בפייסבוק להגיע ללווייה של חייל "בודד" הגיעו רבבות גולשים ללוויה שבה התברר שלחייל הבודד יש משפחה, אחים ואחיות שגרים בישראל והורים שהגיעו מחו"ל, וגם מכרים וחברים. בבית הקברות הצפוף אין מקום למלווים כה רבים. אתמול, בלווייתו של הדר גולדין, כבר נדרשו אלפי המלווים, שלא הכירו כמובן את המנוח ולא היו ברשימת ה'מוזמנים' שהכינה המשפחה, להשאר מחוץ לבית הקברות. יש לציין שכפי שפורסם ב"הארץ" המשפחה ביקשה "מכל עם ישראל להגיע וללוות את הדר הגיבור בדרכו האחרונה". הטרנד מניפולטיבי ומיותר. ניתן להביע השתתפות בצער בלי להתקהל בהלוויות ולהידחק קדימה כדי לראות מקרוב איך מתאבלת המשפחה. זה לא "ריאליטי" למתקדמים.

  1. בהמה טובה יותר ממך. זה מה שיש לך לומר?
 27. 10
  לא מבין למה מכל דבר צריך לעשות סיפור
 28. 9
  לא מצליח להבין מה הבעיה - ניראה שמישהו חושש מגל העליה הצעירה לארץ

  ממש מוזר הרי מ. שטיינברג נפל בעזה בגלל שהוא נטל חלק במסעות של תגלית בארץ. הוא הגיע עם תגלית התאהב גילה שייכות החליט להתגייס ולהיות ישראלי נפגע בעזה ומאז ועד עולם הוא כאן. מה הבעיה? למכתם הזה יש ריח לא נעים. יותר ויותר צעירים כל שנה מגיעים לארץ מצרפת מארצות הברית ומאוד מקומות - הזרם הולך ומתגבר - קראו את הנתונים של משרד העליה.

 29. 8
  Hard to understand the problem. Believe it or not, there are fallen

  solidiers in the US as well. The concept is known to virtually every culture on the planet and is universally repsected.

  1. ?Hey Dan, what's up

   Would you mind stopping your Zionist colonialism in my country? It kind'a fucks up my relationships with my neighbours

 30. 7
  צעירים באים מחיים נוחים ועתירי סרטי מלחמה

  קח אותם ללוויה של "אח לנשק" שהם מזהים כאחד משלהם, וקיבלת ג'יהאדיסטים שאתה בכלל לא רוצה לתת להם נשק. לא כולם, כמובן שאין להכליל.
  עם זאת, הבעיה המיידית עבור המארגנים היא ככל הנראה תלונות ההורים. הילדים שלהם מרדנים גם ככה, ורק חסר להם שהילד יתעקש לצאת לארץ רחוקה כדי ללמוד את אמנות הג'יהאד. ישראל תמצא את עצמה ממלאת את התפקיד של סוריה עבור הורים צפון אמריקאים.

  1. רק חלאה שמאלנית פוסט ציונית- או בקיצור: קורא הארץ - מסוגל לכתוב שהלוייה של חייל שנפל תהפוך צעירים יהודים לג'יהדיסטים. לא יעזור לכם, שמאלנים בזויים -מספרכם הולך ומתמעט וכולם בזים לכם
  2. אם מספר השמאלנים הולך ומתמעט, מדוע הימין כל כך מקצין?
  3. רוצח ראש הממשלה יגאל עמיר לא בא מקיבוץ או מסניף מרץ
 31. 6
  אז תנו לי להבין

  אם צעיר מתגלית נמצא בארץ, ומישהו שהוא מכיר, או סתם רוצה להוקיר את זכרו, נהרג, הוא לא יכול ללכת להלויה שלו? מי אתם בכלל???

  1. בחייאת רני. זה לא מה שהם אמרו . הם רק אמרו שהלוויה של חייל זה לא אתר מורשת קרב

   וגם לא אתר תיירות שאפשר להביא אליו תיירים בשביל החוויה

 32. 5
  כל המהות של "תגלית" היא שטיפת מוח פשיסטית
  1. משרד שידוכים
  2. הפאשיסטים היחידים הם השמאל שתומך בלאומיות הבלתי מתפשרת של הפלסטינאים
 33. 4
  זו באמת תכנית לשטיפת מוח, מה לעשות
 34. 3
  כל המדינה הזו שטיפת מוח אחת גדולה. 'חטיפה' במקום 'לקיחה בשבי'.
  1. שכחת לקחת את הכדורים היום
  2. אנו מודים לנציג חמאס על נסיונו הנואש לסנגר על פשעי המלחמה של אדוניו. לא ״לוקחים בשבי״ חייל עם מזרקים כדי להתמקח על שחרורו. זוהי בדיוק חטיפה. כשיורים באוייב, זה חיסול או פגיעה. רק מנוול כמוך, שאיבד צלם אנוש מוסרי, מסוגל לכנות זאת רצח. ״נזק סביבתי״? נו, כאשר מחבלים מסתתרים מתחת מסגד, בית חולים או גן ילדים, דם הקרבנות על ידיהם. אה, גם אצלנו הקריה בתל אביב? אהה. בכל בית ספר יסודי כאן יש משגרי טילים, נכון? הרמטכ״ל מתחבא מתחת מחלקת היולדות באיכילוב? גם בתל אביב, כמו בעזה, לא מרשים לאזרחים להכנס למקלטים כדי שימותו יותר? יצור מאוס שכמוך, עבדם הנרצע של פושעי מלחמה.

   אנו מודים לנציג חמאס על נסיונו הנואש לסנגר על פשעי המלחמה של אדוניו. לא ״לוקחים בשבי״ חייל עם מזרקים כדי להתמקח על שחרורו. זוהי בדיוק חטיפה. כשיורים באוייב, זה חיסול או פגיעה. רק מנוול כמוך, שאיבד צלם אנוש מוסרי, מסוגל לכנות זאת רצח. ״נזק סביבתי״? נו, כאשר מחבלים מסתתרים מתחת מסגד, בית חולים או גן ילדים, דם הקרבנות על ידיהם. אה, גם אצלנו הקריה בתל אביב? אהה. בכל בית ספר יסודי כאן יש משגרי טילים, נכון? הרמטכ״ל מתחבא מתחת מחלקת היולדות באיכילוב? גם בתל אביב, כמו בעזה, לא מרשים לאזרחים להכנס למקלטים כדי שימותו יותר? יצור מאוס שכמוך, עבדם הנרצע של פושעי מלחמה.

  3. ברור, קודם שירצחו אותנו, אח"כ נבקש לארה"ב לשפוט אותם

   למה שמאלני רדיקלי חושב שינצל? אחרי הכל, הוא יהודי.

 35. 2
  צהל טוב רק בשביל לעשות להם הצגות? מסיבות בר/בת מצווה?

  הם באים לפה בשביל להכיר ולהבין את הארץ.

  מה לא בסדר שהשתתפו בלוויה של חייל וראו את עם ישראל באבלו ובגדולתו?

  ומה בדיוק יש לבני עשרים פלוס לא להבין? הם לא יודעים מה זו לוויה?

  אני מקווה שהבעייה בכתבה ולא בכוונה.

 36. 1
  לא מבין מה הבעיה, ומה מסובך להבין בהלויה של חלל מלחמה

  מה בדיוק הבעיה? צעירים יהודים אמריקאים מבקרים בארץ כדי להכירה, חלק מהחיים בארץ הם גם מלחמות ושכול, אז מדוע לאסור השתתפות בהלווית חייל, מה מסובך להבין את העניין?

  1. צריך למממן את התוכנית הזאת כי בזכותה לוחמים זוכים לסקס בשירות.

   אני כלוחם יצאתי בסוף השירות לתגלית של אמריקאים (אזור בוסטון) ופשוט כיף. כיף שבוע לקבל יחס כזה מבנות. הפתיחות, התשומת לב.
   כל חייל שיצא לתגלית יכול לספר את אותו סיפור. ודי כבר עם הפמניזם הרדיקלי. במקרה הזה שני הצדדים נהנים ונוצר חיבור מדהים וככה צריך.

  2. יש יהודים מטורפי נחיתות ושינאה עצמית.

   אין צל של ספק שיהודים (?) אלה לא יראו פסול בהליכה לעידוד משפחת הטרקטוריסט הרוצח הערבי שנהרג היום בירושלים במסגרת המאמץ הערבי ךהשמיד אותנו .

  3. יאללה, יאללה, ארליך. עדיף שתתמקד במקרוני
  4. ד"ר ארליך איזה חשיבה עקומה

   אי אפשר אפילו לענות לך ולטיעוניך העקומים. רק להצטער עליהם.

  5. רחל, איזו טענה מנומקת

   מה עקום בחשיבה של ד"ר ארליך? אולי גם את מאילה שלא יהססו ללכת לווית המחבל הטרקטוריסט אך ללוות חללי צה"ל תפסלי?

  6. מוכרים להם כיף. למות זה לא כיף

   הבנת? מה השלב הבא ביקור בלכת אבטלה?